Brief uit Jwdoti DamesU weet dat de opruiming er is voor UKoopjes halen Onder onó cfezecfd Mevrouw Bandaranaika in voetspoor van haar man Mevrouw Doorsnee weet het Engelse herfstmode met Parijs tintje Neusbloedingen lij ken erger dan zij zijn ZATERDAG 22 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1(1 VOOR ONS DE MOGELIJKHEID RUIMTE TE MAKEN Al onze KINDERBLAZERS HALVE PRIJS. Al onze JAPONNEN HALVE PRIJS. Het hele rek ROKKEN ruimen wij op en U betaalt slechts de helft van de prijs. Voordelige aanbiedingen in: REGENMANTELS ZOMERMANTELS KORTE JASJES. U WEET: 2e deken HALVE PRIJS 2e laken HALVE PRIJS 2e badpak/zonnepakje HALVE PRIJS. Koop voordelig - Koop nu bij ADR. VAN OOY Jr. Breestraat 39, Leiden ^li£er postkailtoor- Bet per giro todiet termijn (vakantiekrediet) biyft Enige vrouwelijke minister-president ter wereld Er ls één vrouwelijke minister-president In de wereld en wel op Ceylon, waar mevrouw Slrlmavo Bandaranaika op 21 juli van het vorige jaar als zodanig werd gekozen. Dat was een verrassing voor iedereen en wel in het bijzonder voor mevrouw Bandaranaika zelf. „Ik wilde helemaal geen minister-president worden", zei de vriendelijke vierenveertig-jarige weduwe ons tijdens een interview. „Ik wilde alleen de politieke partij van mjjn echtgenoot nieuw leven inblazen. Ik stelde mij kandidaat en aangezien ik lijstaanvoerster was moest ik wel een regeringsfunctie aanvaarden, toen mijn politieke party tot veler verrassing de verkiezingen won." bijzijn werd vermoord in hun prachti ge villa in Colombo. De „Vrijheids partij", die haar man gesticht had, dreigde geheel van het toneel te ver dwijnen. Mevrouw Bandaranaika wil de echter het levenswerk van haar man niet verloren zien gaan en toen bracht zij de moed op zich in de grote politiek te begeven En met succes want zij oogstte zeer jrote waarde- Vrouwen kunnen 't net zo goed als mannen Haar politieke carrière die nu reeds geschiedenis maakt is nog geen twee jaar oud. Sirimavo Bandaranai ka was een bedeesd meisje. Zij werd in een klooster opgevoed en trouwde op vierentwintigjarige leeftijd met de jonge energieke politicus Salomon Bandaranaika Op school had zij hoofd zakelijk onderricht genoten in de En gelse taal, geschiedenis en huishou ding. Zij is een dochter van een rijke familie op Ceylon maar zij voelde zich in haar jeugd reeds bijzonder aangetrokken tot sociaal werk. Zo bezocht zij dikwijls de armoe<iige dor pen in de omgeving van haar woon plaats, waar zij bijzonder gezien was. De eerste zestien jaren van haar hu welijk verliepen vrij rustig. Zij bracht drie kinderen groot, vermeed publici teit en liet zich zelden met haar echt genoot op het spreekgestoelte zien. Wel behield zij haar levendige belang stelling voor sociaal werk. Ook be steedde zij veel tijd aan de verbete ring van de levensomstandigheden van de vrouw op Ceylon. Omwenteling In 1956 werd haar man minister-pre sident. Mevrouw Bandaranaika werd toen als het ware automatisch meege trokken in de sociale en politieke we reld van haar man ofschoon zij geen politieke ambities liad. Dit verander de echter plotseling op een dag in sep tember in 1959 toen haar man in haar Haar eist goede verzorging De verzorging van net haar eist veel aandacht. Hoe ianger het haar is cu hoe vetter de hoofduid des te vaker zou 't haar eigenlijk gewassen moeten worden. Door het vele was- t bestaat echter de kans, dat het haar glanloos wordt en gemakkelijk breekt. Het is voor de meeste vrou wen derhalve aan te velen het een- nmal In de twee of drie weken te was sen. Het beste kan het haar worden gewassen met regenwater. De was middelen moeten alkalivrjj zijn. Ei- shampo verhoogt de glans van het haar. Bij zeer vet haar is het aan te bevelen wat dubbelkoolzure natron, maar geen soda aan het spoelwater toe te voegen. Ook moet men er voor oppassen, dat het haar niet te snel droogt daar dit een slechte invloed de glans heeft op de glans van het haar. Zeer belangrijk voor het haar is het stelen is een weldaad voor het haar, zowel als voor de hoofdhuid. De borstel moet echter niet te hard en ook niet te klein zijn en hij moet regelmatig worden gerei nigd. Als men de haren 's morgens en 's avonds regelmatig een kwartier tje borstelt zal men spoedig ontdek ken, dat het haar niet alleen veel zachter wordt doch ook meer glans vertoont. ring bij de bevolking en zelfs bij haar politieke tegenstanders. Zij werd dan ook al spoedig tot voorzitster van de „Vrijheidspartij" gekozen, die onder haar leiding bijzonder snel groeide. Zij reisde het gehele land door, hield de ene redevoering na de andere en zij ging daar zo volledig in op, dat de tranen haar vaak over de wangen liepenVooral tijdens de verkie zingscampagne gebeurde dat dikwijls Zy scheen onvermoeid, maar een maal werd de inspanning haar toch te groot. Toen viel zij flauw achter de microfoon. Zij werd naar haar wo ning overgebracht maar een dag la ter stond zij al weer op het podium... Praktisch Mevrouw Bandaranaika is een prak tische vrouw. Een van haar eerste da den als hoogste gezagsdraagster ir haar land was bijvoorbeeld een ver bod tot invoer van sari's, die meer dan zeven rupee's per stuk zouden moeten kosten. Zij nam dit besluit alleen ter bescherming van de zijde industrie op Ceylon doch ook om te voorkomen, dat de vrouwen op Ceylon te hoge bedragen voor hun kleding zouden moeten uitgeven. Ook heeft zij er reeds toe bijgedragen, dat de ver bouw van rijst in haar land toeneemt om op deze wjjze de nogal vrij grote import van dit belangrijkste voedsel op Ceylon te beperken. De huisvrouw - minis terprest dent, die haar positie eerst niet wil de aanvaarden, vat haar taak bijzon der serieus op en zü geniet niet al leen by haar volk maar ook ln ge heel Azië 'n bijzondere waardering. Zelf zegt ze van haar werk: „Als ik in myn functie zou falen zou dit 'n teleurstelling voor alle vrouwen ter wereld betekenen want Ik ben er van overtuigd, dat er vrywel geen taak bestaat die vrouwen niet net zo goed kunnen vervullen als man nen!" Adviezen van een kinderpsycholoog Als u met uw echtgenoot hebt af gesproken dit jaar met z'n belden op vakantie te gaan en de kinderen ln die tyd b\j familieleden te laten wacht dan niet tot het laatst uw kin deren hierover ln te lichten. Ga niet weg met tranen in de ogen en kyk niet steeds om terwyl u tegen de ver zorgers (sters) zegt: „Nu, ik hoop maar, dat jullie je wat met de kinde ren kunnen redden!" en tegen de kin deren: „Pappa en mamma zyn gauw terug hoor!" Zeg uw kinderen zolang mogelijk van te voren, wat vader en moeder van plan nyzen herinner hen er zo dik wyis mogelyk aan. Toon hen de foto's van de plaats, waar u zult ver blijven en laat hen delen in uw plan netjes. Vertel ook wanneer u terug komt en leg uit, dat oom en tante voor hen zullen zorgen zolang vader en moeder weg zijn en hoe leuk zij het bij hun oom en tante zullen hebben Zorg er verder voor, dat de kinderen tante dikwijls ontmoete voor u weg gaat en dat deze de gewoonten van de kinderen kent. Als de dag van ver trek is aangebroken neem dan vrolyk en vlug afscheid in de zekerheid, dat uw kinderen tijdens uw afwezigheid goed verzorgd zullen zijn. In het geval u geen familielid of vriend hebt, die in staat is goed voor uw kinderen te zorgen, heb dan ook de moed de vakantieplannen te laten varen hoe groot de teleurstelling ook mocht zijn. U zult zich dan toch niet amuseren omdat u zich steeds zorgen over de kinderen zult maken. Het bes te in zo'n geval is dan natuurlijk al tijd de kinderen mee te nemen op va kantie. Trouwens het meenemen van kinderen op vakantie is uit het oogpunt van de kinderen altijd het beste maar dan moet men de vakantie wel zodanig in richten, dat dit mogelijk is. Geen lang durige trektocht op fiets of per auto, maar vakantie in een zomerhuisje in bos of by de zee. Althans voor de kleintjes. „Ik geloofdat ik de bumper wat te stevig tegen de boom heb gezet doorl De Engelse dames weten nu al wat in het komende herfstseizoen mode zal zyn. In de afgelopen weken gaven de bekendste Londense modehuizen nameiyk al shows van herfstkleding. In de nieuwe Engelse herfstmode Is de iyn terug te vinden, die in januari door Parys werd voorgeschreven. Men werkt dus veel met pllssé's en plooien. Er zyn mantelpakjes met korte rokken en getailleerde jasjes, japonnen met bloezende lyfjes en een losse lage taille en modellen met lage, losse ceintuurs. Mantelpakblouse heeft polokraag Ook is er een nieuwe variatie op het oude mantelpak met blouse. Het grote verschil ligt in de blouse, die niet langer hoog gesloten is of een rond kraagje heeft, maar nu met een „Candide", zo heet het nieuwe kapsel van Serge Simon. Een jeugdig en vrolyk kapsel voor lang haar. Het andere kapsel „Carita" is voor zeer kort haarin het hijzonder geschikt voor teen-agers. Sportief en modern. MEN KAN NIET ALLES WETEN Jam maken „Zoudt u my kunnen meedelen hoe het komt, dat van de jam, die ik in gemaakt heb de gelatinevulling naar de bodem zakte en de sinaasappel snippers naar boven kwamen?" zo wordt ons gevraagd. Van deskundige zyde deelt men ons mee, dat zgn, snippermarmelade de geheimzinnige gewoonte heeft het bo venstaande te doen evenals aardbeien jam. Als men de vruchten evenwel laat afkoelen en doorroert voordat ze in de potjes gaan, vermindert de kans, dat de gelatine naar de bodem zakt. Weliswaar is dit in stryd met de algemene regel want normaal moet jam zo heet als mogelijk is in de pot. Harde borstels Nylon borstels zyn dikwyis scherp in het begin en pas na langer gebruik gaan de scherpe puntjes wat van de naren af. De borstelharen, van welk materiaal ook, kunnen over het al gemeen wat zachter worden gemaakt ioor ze in heet water te weken. Maar pas daarby op, dat de steel en de achterkant van de borstel nie<t in t water steken en let ook op dat de gaatjes, waarin de haren steken bo ven water biyven opdat de lym niet zal smelten door het hete water. Laat alleen de uiteinden van de haren on geveer een uur in het hete water we ken. Vlekken op regenjas Verfvlekken op een nylon regen jas worden vaak verwyderd met ter pentijn maar daarby gebeuren nogal eens ongelukjes doordat de terpentyn het nylon-weefsel wel eens aantast. Voorzichtigheid is hier dus geboden. Eerst de vlekken dus proberen te ver wyderen met een verdunde oplossing van terpentijn. Vrywel ledereen ls wel eens getuige geweest van een neusbloeding. Dat bomt nameiyk nogal eens voor en het ls ook geen wonder, want de bloedvaten ln de neus zyn uiterst kleine tere kanaaltjes, slechts bedekt met een dun laagje siymvies. Het kan dus gemabkeiyk voorkomen, dat een lichte be schadiging of een verandering in de samenstelling van het bloed oi de bloeddruk resulteert ln een neusbloeding. Euvel kan duiden op begin van kinderziekte zogenaamde polokraag is uitgerust. De blouse wordt altyd boven de rok gedragen en dikwyis met decoratieve knopen gesloten. Voor de dag zal men in Engeland In de komende herfst veel felkleurig tweed C agen voor mantels en man telpakjes en lichte winterstof voor jur ken. Speciaal voor de jongeren zyn er lichte mantelpakjes in tweed met ge streepte schoolmeisjesdassen er op. Voor de avondkledingschitterende sieraden, zydegaas en zwart fluweel. De ontwerpers hebben iedere soort glinsterend materiaal gebruikt voor de avondkleding. Er zyn chique en geklede kostuums uit met goud- of zilverdraad bewerkt materiaal en ja ponnen en troispièces in goud of zil verlamé jersey. Een van de aantrek- kelykste creaties was wel een trois- pie. es bestaande uit een bloezend jas je, een geplooide rok en een pullover ïyfje in zilverlamé jersey. Het modelmateriaal van de lente, zydegaas, is ook voor de herfst nog in de mode. Zwart Het zydegaas wordt vry veel ge- fa- -likt voor avondjaponnen met wyde rok, waarby het gaas ovei een schou der word' gedrappeerd terwyl de an dere schouder onbedekt biyft. In som mige gevallen is het bloezende ïyfje van zydegaas versierd met prachtige borduursels. Een bekende juwelier in Londen had het idee om parelkettin gen te omwikkelen met zydegaas m de kleur van de japon. Opmerkelyk is verder, dat zwart fluweel zyn rentrée maakt in de mo dewereld voor avondjaponnen in slui ke styl. Bontkragen zullen verder meer dan ooit ln de mode zyn. De schoener zyn lager gehakt en hebben puntige neuzen. Modekleuren zyn hel rood, okergeel en alle schakeringen tussen gember tot paars. Voorts zal zwart, de kleur, die geruime tyd in discrediet is geweest, weer volop in de mode komen in Londen. Ofschoon een neusbloeding een vry normaal verschynsel is, jaagt deze nog steeds vele mensen schrik aan. Al? een beetje bloed zich vermengt met water, zoals in een badkuip kan gebeuren, ziet het er inderdaad op het eerste gezicht nogal gevaariyk uit. Maar meestal valt het in werke- lykheid nogal mee. Toch kunnen neus bloedingen vaak aanwijzingen geven voor iets anders. Als kindren by voor beeld veel last hebben van neusbloe dingen, kan dat wyzen op het begin van een kinderziekte, zoals mazelen. Niet liggen Ook kan een neusbloeding een „na tuurmethode" zyn om by voorbeeld een infectie te verwyderen of om een verhoogde bloeddruk verlagen. Vaak laat men een patiënt met een neusbloeding liggen, maar dit is niet altyd juist. Als hij niet zwak is kan hy of zij zelfs beter rechtopg aan zit ten. Laat de patiënt b.v. gaan zitten op een stoel by de gootsteen of wasta fel en maak hoofd en nek nat met koud water. Probeer vervolgens de be bloede kant van de neus tegen het neusbeentje te drukken. Ook kan men proberen de neusbloeding te stoppen door een dot watten na deze eerst in waterstofperoxide te hebben gedom peld in het bloedende neusgat te stop pen. Verstandig is het voorts de pa tiënt te zeggen niet te slikken hoewel dit eenvoudiger kan worden gezegd dan gedaan. Dikwyis gebeurt het, dat een beetje bloed via het keelgat in de maag komt met het gevolg dat de patiënt wel eens moet overgeven, het geen uiteraard aanleiainfc kan geven tot nog grotere ongerustheid. Een >n- gerustheud die veelal tot resultaat heeft dat de neus harder kan gaan bloeden Vaak lykt het, of men by een neus bloeding liters bloed verliest maar in de regel valt dit nogal mee. Het ver lies aan bloed, zelfs na eer. hevige neusbloed ng, beperkt zich veelal tot een paar theelepeltjes vol. Valt een bloeding echter niet te stoppen dan is het uiteraard zaak de dokter te waarschuwen, die de bloeding veelal snel tot stilstand kan brengen. iniüiinniciiiiiiiniiiiiüi.'iiiiniiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMciifKiiiininiiiiiiiiB Breien geeft rust Dr. G. C. Heller, psychiater f 1 aan een Londense kliniek, is f I van oordeel, dat het breien van grote therapeutische waarde f is. Het geeft rust, werkt ont- f spannend en het is een uit- f 1 stekend middel om wat te be- jf komen van de spanningen van het leven in deze gejaagde f 1 tijd, zo vindt hy. ■winnw^mirinn i m ram ri cru 111 ui i» Bruine vlekken door parfum Parfum op de huid in warme zo merdagen ka.n veel last bezorgen, vooral als men nog een zonnebad neemt. Dit geeft namelijk vaak brui ne vlekken die zeer lastig weg te krygen zyn. Het is daarom raad zaam de huid niet te parfumeren kort voor men een zonnebad gaat ne men. Voor de dag: En mantelpak in gem ber, grys en wit gestipt tweed. Nieuw is de aangeknoopte blouse met polo kraag. (Ontwerp Strelltz) Voor de avond: Een korte avondja pon in oranje nylongaas. De rok is wtyd en geplooid, het ïyfje met gün- Ontwerp Susan Small).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10