LUYCKS Belgische kei van Amersfoort frites saus VRIJDAG 21 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 STUDENTENCENTRUM .DROMEDARIS' De Nederlandse studenten hebben sinds woensdag de beschikking over een fraai internationaal centrum: de oude Dromedaris in Enkhuizen is - na een grootscheepse verbouwing van binnen - officieel als studiecentrum overge dragen. Onze fotograaf knipte de drie initiatiefnemers voor het „Plan Dromedaris" tegen de achtergrond van het oude gebouw: v.l.n.r. Lyda Baerveldt, J. Rijfkogel en drs. D. H. Grunwald. Zeer vele belangstellenden uit binnen- en buitenland hebben aan gekondigd aanwezig te zullen zijn bij de begrafenis van mgr. mr. fr. Op de Coul, welke morgen zal plaats hebben. Mgr. G. Beltrami, aposto lisch nuntius-internuntius in ons land, zal de absoute verrichten. Mgr. W. Bokeloh, deken van Den Haag, draagt de H. Mis op, daarbij geas sisteerd door mgr. W. Koenraadt, vi caris-generaal van Breda en voor zitter van de Katholieke Schoolraad, en door mgr. Jenneskens, deken van Maastricht en klasgenoot en vriend van de overledene. Pater dr. W. Bless S.J., directeur van het Hoger Catechetisch Instituut, spreekt de herdenkingsrede uit. Kardinaal Al- frink is verhinderd aanwezig te zijn wegens wijdingen in het aartsbis dom, maar hij heeft verzocht aan mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, hem te vertegenwoordigen. Ook mgr. P. Moors van Roermond zal aanwezig zijn. Angstig avontuur van vijf Duitse jannen Vijf Duitse marinemannen hebben gisteravond een hachelijk avontuur beleefd. Het landingsvaartuig, waar mee ze van Emden uit onderweg wa ren naar het eiland Borkum, maak te opeens water en zonk binnen 2 minuten als een baksteen. De vijf militairen hebben een half uur in 't water gelegen en dreven in 'n sterke stroom zeewaarts. Toen werden ze opgepikt door de passagiersboot „Rottum" van rederij Wagenjborg, die de mannen in Delfzijl aan wal gebracht heeft. De vijf marinemannen werden bij toeval ontdekt door stuurman E. Lan- ting van de „Rottum". Hij zag iets geels drijven op de Eems en greep voor alle zekerheid een kijker. Toen men zag, dat er in reddingsvesten gestoken mensen in het woelige wa ter lagen, liet kapitein A. Schaap onmiddellijk de salonboot bijdraaien. Een van de vijf (zij wilden hun namen niet bekend maken) beleefde nog een extra angstig moment. Op het ogenblik, dat de boot zonk, was hij in het kleine machinekamertje en kon zichzelf niet bevrijden uit de volgelopen bak. Met een bajonet hebben zijn collega's de machineka mer opengebroken en hem op het laatste nippertje bevrijd. Onder de titel „Amersfoort ontvangt België", wordt van 20 juli tot en met 5 augustus in Amersfoort een cultu rele manifestatie gehouden, welke gisteren feestelijk is geopend. Foto: terwijl leden van de Amersfoortse bur gerij, gekleed in middeleeuws kostuum, toekeken, onthulde de Belgische ambassadeur in Nederland, Z.E. F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, een tweede „Amersfoortse kei", afkomstig uit een Belgische steen groeve in Quenast. De steen is het begin van een aan té leggen verzameling voor een voor Europa uniek instituut, dat zich in Amersfoort zal bezighouden met de studie van steensoorten. IN DE MODECENTRA IS HET AL WINTER De grote mode-ontwerpers dingen nu al weer - terwijl hittegolven nog tot de mogelijkheden behoren - naar de gunst van de winterse dames. De beroemde Parijse mode-ontwer per Jean Patou heeft zijn hoeden- collectie voor de komende herfst en winter getoond. Drie modellen zijn hier afgebeeld. Links: een sportieve creatie van zwart-wit geruite wol en rode jersey. Midden: een kapje van zwart-wit geruite stof. Rechts: een kapvormige sjaal van rode jersey afgezet met civet bont. Hoe u de afgebeelde mantel ook draagt, het is altijd goed: het is nl. heel goed mogelijk om de sluiting zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde te dragen - hetgeen weer nieuwe mogelijkheden opent voor wandelingen tegen een gure wind in. De mantel is uit de collectie van de Londense ontwerper Charles Creed. De stof is een mengsel van wol, mohair en katoen. r. Agent geslagen anderhalf jaar Getuige a décharge gaf de doorslag Wegens mishandeling van een agent van politie in Breda is giste ren de 26-jarige J. S. uit Breda door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. De officier van justitie, mr. R. Grasso, had tegen verdachte, die hardnekkig ontkende, twaalf maan den gevangenisstraf zonder aftrek geëist. De officier noemde een en ander een ernstige aantasting van het open baar gezag en de rechtbank meen de, dat de handhaving van het ge zag een hogere straf dan de eis ge wenst maakte. In de nacht van 9 oj> 10 april van dit jaar had verdachte in de Toren- straat in Breda *een agent een klap op de neus gegeven, waarbij het neusbeen brak. De agent moest twee weken in een ziekenhuis doorbren gen. Op de bewuste avond was er bij een automatiek een opstootje en twee agenten wilden de orde herstellen. Daarbij kreeg een van hen de be wuste klap. Kort daarop begon de man die de klap had uitgedeeld een gevecht met de andere man. Aan dit gevecht maakte de tweede agent een einde, waarbij hij de aangevallen man last gaf mee te gaan naar het politiebureu. De aanvaller, dezelfde dus die de agent had geslagen, ging er vandoor. Gisteren ontkende S. geslagen te hebben. Zeven getuigen a charge kon den niet met zekerheid zeggen of S. de man was die de agent gesla gen had, doch ze hadden hem later wel zien vechten. Merkwaardigerwij ze werd in deze zaak zekerheid ver schaft door een van de twee getui gen k décharge. Deze was met S. de hele avond op stap geweest en ver klaarde vlak naast verdachte te heb ben gestaan toen deze de agent sloeg. Hij moest zelfs bukken om zelf niet geslagen te worden. De officier van justitie maakte van deze verklaring van een getui ge van de verdediging gebruik om samen met de overige verklaringen tot een bewijsconstructie te komen. De verdediger meende, dat er nog veel twijfel was overgebleven en vroeg vrijspraak. Leraar drie jaar uit examenklas Leerlingen wisten te veel Voor de tijd van drie jaar mag een leraar geen les meer geven aan een eindexamenklas. Het bestuur van 't Haagse Montessori-lyceum heeft de ze maatregel moeten nemen, omdat gebleken is, dat de eindexamencan- didaten op de hoogte waren van de inhoud van de Griekse examenverta ling. De leerlingen hebben inmid dels 't examen over moeten maken. De staatssecretaris van onderwijs, drs. Stubenrouch, heeft zich naar aanleiding van deze zaak tot het schoolbestuur gewend en om ophel dering gevraagd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betrokken leraar niet moedwillig inlichtingen aan de leerlingen verschaft heeft, maar dat hij toch niet de voorzichtigheid in acht genomen heeft, die men kon verwachten. Nadat het schoolbestuur deze maatregelen genomen heeft, heeft de staatssecretaris zich akkoord ver klaard. De zaak is dus met drie jaar „ontzegging" afgedaan. Een wielrijdster, de 58-jarige mej. E. v. Rensen, is gisterochtend met een tram in botsing gekomen. Aan de opgelopen verwondingen is zjj in de loop van de dag overleden. Soldaat wandelde de kazerne uit en bleef twee weken weg Boos na straf Ontslag uit dienst was het gevolg van het uitstapje, dat de negentien jarige soldaat J. J. P. zaterdag 13 mei j.L en twee weken daaraanvolgend heeft gemaakt. P. kreeg een lichte straf, omdat hij zijn patroonhouder niet had gepoetst, daarom poetste hij de plaat en wandelde de poort van zijn kazerne in Breda uit. Hij had genoeg van de dienst. Thuis trok hij burgerkleren aan en vervolgens raakte hij aan de wandel, tot diep in Duitsland, waar hij na een week ver moeid en hongerig zich vrijwillig bij de politie meldde. Deze geloofde ech ter van zijn verhaal geen woord. P. vroeg teruggestuurd te mogen wor den, maar de Duitse politie stuurde hem weg. P. trok verder en sloot zich aan bij een circus waar hij nog een dag of wat mee rondtrok, tot de Duitse politie hem inmiddels weer achterhaalde en hem overgaf aan de koninklijke marechaussee over de grens. De krijgsraad te velde west rakelde gisteren deze gehele kwestie nog eens op, en nadat de auditeur militair vier maanden met aftrek had geëist, w^es de raadsman erop, dat P. inmiddels voor de militaire dienst is afgekeurd na een psychiatrisch onderzoek en onder een gezinsvoogd komt te staan. Hij vroeg om 'n straf gelijk aan het voorarrest van twee maanden en de krijgsraad stemde hiermee in, terwijl aan P tevens ont slag uit dienst werd gegeven. Een slippende militaire vracht auto ramde gisteravond in Uden een bestelauto. De bestuurder van de bestelauto, de 43-jarige heer H. van Wanroy uit Vinkel werd gedood. De andere vier inzittenden moesten al len naar het ziekenhuis te Veghel worden overgebracht. AANRANDER GEGREPEN. Het is de rijkspolitie te Venray ge lukt de dader te arresteren van zeker twee pogingen tot aanranding. Het is een zestienjarige jongen uit IJssel- steijn. De pogingen werden gedaan in Wellerlooi en in Meerlo. Onder zocht wordt thans of de gearresteer de ook de -dader is van nog altijd onopgehelde Peelstreek. Dank zij het signalement, dat de Rijkspolitie gisteren kreeg na een poging tot aanranding in Wellerlooi, waar een zestienjarig meisje werd aangerand, kon de politie nog geen 24 uur later de dader arresteren. De jongen, die een gedeeltelijke beken tenis heeft afgelegd, zal heden naar Roermond worden overgebracht, waar hij voor de offiicer van justitie zal worden geleid. N.V. AUTOBUSONDERNEMING MAARSE KROON In verband met een toekomstige wijziging in de structuur van de lei ding van het bedrijf zijn met ingang van 1 november a.s. als adjunct-di recteur bij dit bedrijf aangesteld de heer W. G. Maarse, thans algemeen assistent van de directie en de heer mr. H. A. Hoed, thans secretaris van de Kon. Ned. Vereniging van Trans port-Ondernemingen, KNVTO, te Den Haag. MOTOR BOTSTE: TWEE DODEN In de nacht van woensdag op donderdag is bij Murmerwoude in Friesland een motorrijwiel met twee berijders in 'volle vaart tijdens een hevige regenbui tegen een Belgische vrachtauto - geladen met betonpalen - opge reden. De bestuurder van de motorfiets, de 19-jarige H. J. Rozendaal uil Ooster Nijkerk en zijn duopassagier de 18-jarige W. Arts uit Reitsum overleden ter plaatse. De vrachtauto stond geparkeerd onder een lantaarn paal, terwijl de chauffeur in de cabine lag te slapen. Hij heeft van het ongeluk niets bemerkt: de rijkspolitie stelde hem na het gebeurde op de hoogte.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7