Burgemeester Jhr. H. F. van Kinschot opende tentoonstellingen in Lakenhal en hortus-oranjerie Pastoor Looyaards gouden priesterfeest begonnen Oegstgeestse kleuters met goud gekroond Schilderijen en bloemsier kunst in De Lakenhal Dodelijke val van steiger te Leiden Schooljeugd huldigde haar herder VRIJDAG 21 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een hoek van een der versierde zalen van De Lakenhal. Op voor- en achtergrond takken van een „pruiken boom" met de typische, pruikvormige schermen. Een der wanden van de aquariumtentoonstelling in de hortus-oranjerie.W Links een aquarium met dieren en planten uit de Koraalzee. Schilderijen, bloemen en Aqua-hortus 1961 Lakenhal en tevens de Aqua-hortus de - hetgeen htf meende te moeten voor geopend. toeschrijven aan de invloed van de In het kader van de feestelijkheden De genodigden bezichtigden ver- t.v. in de gezinnen. Hij meende ech- rond het Rijnsburgse bloemencorso volgens de mooie expositie, om zich ter ook, dat de aankomende genera- op 5 augustus a.s. èn als late naklank daarna naar de receptiezaal van de tie, die met de t.v. opgroeit en daar van het 60-jarig jubileum van de universiteit aan het Rapenburg te dus meer vertrouwd mee zal zijn, wel Leidse VVV werden gisteren door begeven, waar de plechtigheid met weer terraria e.d. in de woningen zal burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin- betrekking tot de aquariumtentoon- „invoeren". schot in 't bijzijn van een groot aan- stelling zou plaats hebben. Aqua-hortus '61 telt ruim 60 aquaria, tal genodigden twee tentoonstellin- waaronder 11 zeewater-aquaria van gen geopend. In het stedelijk museum AQUA-HORTUS '61 het zee-aquarium te Scheveningen. „De Lakenhal een expositie van Bovendien een aantal terraria en en- schilderkunst en bloemsierkunst en wip naludaria of aauarama's in de oranjerie van de hortus botani- H'er was het de du-ecteur van de kele Paludana ot aquarama s. cus een tentoonstelling van aquaria Tortus, prof dr. W. K. H Karstens en terraria, ingericht onder de ver- die allen welkom heette In het b«- Een speciaal woord van dank van zamelnaam Aqua-hortus '61". 2°nd" begroettte hjj het bestuur van waardering richtte hy tot de hortu- „De Natuurvriend" als gast van de lanus Veendorp en nodigde vervol- Onder hen, die van hun belangstel- hortus. Het bekende gezegde: „Logé's gens jhr. Van Kinschot, ditmaal niet ling blijk gaven, waren, behalve de en vjs blijven maar twee dagen fris", als burgemeester van Leiden maar echtgenote van de burgemeester - js Zeker niet van toepassing op deze als erelid van „De Nauurvriend", uit aan wie een fraai bloemstuk van gast aldus spr. de tentoonstelling symbolisch te gerbera's werd aangeboden - de wet- orienen houders Stolp, Menken en Jongeleen, De voorzitter van »»De Natuur- u a de gemeentesecretaris mr. J. Bool, V'e,nd. d« heer c- Borghart strooide De genodigden begaven zich daarop burgemeester Koomans van Rijns- dankwoorden naar vele zy den. Er naar de grote oranjerieHier knipte burg, de heer Teun Krolt, wethouder z«n tentoonstellingen als deze de heer Van Kinschot t traditionele dier gemeente met zijn echtgenote en geweest, aldus spr en dat brengt lint door, dat de toegang naar de ex- vele figuren uit tuinbouw- en andere consequenties met zich mede: een positieruimte nog afsloot, waarna de krinaen volgende moet steeds mooier zijn. Wij aanwezigen gelegenheid kregen de y hebben echter gemeend de hand- aantrekkelijk ingerichte tentoonstel- In De Lakenhal sprak de heer A. schoen te moeten opvatten ling te bezichtigen. Zandbereen voorzitter van het co. De heer Borghart zei, dat de lief- Deze expositie blijft, evenals die mité Rijnsburgs Bloemencorso, een be.bb?« schee.n verminderen - het in De Lakenhal, geopend tot en met inleidend woord, waarin hij dank ledental van de vereniging is dalen- 5 augustus a.s. bracht aan het gemeentebestuur en drs. Van Wessem, directeur van het museum, voor de verleende mede werking; aan de heer Kiers, bloem- sierkunstenaar uit Amsterdam en diens medewerkers, waaronder de heren Kries en Buurman uit Leiden. Spr. zei om, dat deze tentoonstel ling mede georganiseerd was in het kader van het 60-jarig jubileum van de Leidse WV. Het was hem daarom een genoegen de expositie aan deze vereniging aan te bieden, een geste, waarvoor de vice-voorzitter van de Leidse WV, mr. F. Portheine, in hartelijke bewoordingen dankte. stoffelijke kunst zijn; wèl het voor beeld. DE LEZER, mocht hij voorgaande inleiding gelezen hebben, vergeve ons deze schijnbaar vreemde ont boezeming. Maar de hier neerge schreven gedachten kwamen bij ons op toen wij de tentoonstelling „Schil derkunst en bloemsierkunst" in De Lakenhal bezochten. Hier is getracht beide exponenten kunst en natuur samen te voegen tot een zo harmo nisch mogelijk geheel. De schilder kunst waarin de maker de ziel van zijn onderwerp heeft trachten te benaderen door het zijn eigen ziel in te blazen te zamen met de kun- stigste „natuurlijke" voortbrengse len der schepping: bloemen. Klem- naast kleur, vorm naast vorm, geest naast stof. Combinaties, die door het bloot-menselijk oog bekeken, aan trekkelijk kunnen zijn, maar nim mer tot een volmaakte eenheid in elkander kunnen opgaan door de grote verscheidenheid tegenstel ling der twee exponenten en evenmin door een grote mate van uiterlijke overeenkomst: de kleur. LATEN WE eerlijk zijn. Er zijn van bloemen met zo heel veel an dere zaken prachtige combinaties te maken. Een schoon gecomponeerd boeket op een fraaie antieke kast of goed afgewogen kleuren tegen zo'n oud ijzeren harnas. Maar dat bete kent altijd een tegenstelling. Bloe men en schilderkunst is tegenstel ling en overeenkomst beide. In al te nauwe vereniging vedragen ze el kaar nauwelijks, alleen aanvaard baar wanneer ze elkanders rustige niet brutale antipoden zijn. Op de tentoonstelling zagen we de bewijzen van deze stelling. De su- bliemste combinatie was in onze ogen die opstelling van witte bloe men rond een vitrine met kleurloos glaswerk, mooi ook dat rose, rood en blauw in een donker interieur van rond 1800; prachtig het bijna volmaakte stuk van felgele calla's on een donkere tafel. Daarom vonden we ook de hal, waar de bloemensmuk ondergeschikt bleef aan de ruimte, zo oneindig veel mooier dan de zaal van „Het laatste oordeel". Hier werd de ruim-, te niet versierd, maar weggedrukt. Hier was een enkel aanvullend bloemstuk op z'n plaats geweest, niet deze bonte kleuren, opgedron gen aan de tinten door oude mees ters Lucas van Leydens werk „Het laatste oordeel" verdraagt geen an dere kleur dan z'n eigen kleur en wat te zeggen van het felle stuk hoogopstrevende bloedrode gladio len, waardoor de fraaie panelen in prachtig gedragen grijs en oud-geel banaal werden overschreeuwd? Hier was geen andere kleur op z'n plaats dan de kleur der peintures en ware het beter geweest te volstaan met wat spaarzaam groen gaat er geen rustige bekoring uit van combinaties niet-bloeiende planten? of wel licht wat bloemen in matte tinten. Of wij daarom deze tentoonstelling niet geslaagd achten? Dat zij verre van ons. Er is veel moois te zien en er valt veel schoons te genieten wij zeiden het toch? en daarom is deze expositie een bezoek alles zins waard. Gistermiddag werd zij door de burgemeester van Leiden geopend en ze blijft open tot en met 5 augustus. Een spel met kleuren en vormen bijzondere dag voor natuur- en kunstliefhebbers" DE OUDSTE „dierentuin" in ons ven het normale alledaagse leven vaderland voert als devies „Natura uitgaan. Artis Magistra", hetgeen zoveel wil Kunst is spelen met woorden, met betekenen als „Natuur is de mees- kleur dus met licht met vor- teresse van de kunst". Logisch gere- njen dus met tastbare begrenzin- deneerd zou dat inhouden, dat de gen. Gesublimeerd is kunst: spelen Jhr. mr. F. H. van Kinschot, bur- kunst dan de mindere van de na- met woorden, licht en vormen, met gemeester van Leiden, noemde deze tuur is. kleur en contour, tot de genietingen dag een bijzondere dag voor natuur- van het spel uitreiken boven het en kunstliefhebbers. Hij prees de sa- Nu is het begrip „kunst" een moei- verstandelijke gevoel, dat onze waar- menwerking van de organiserende lijk te definiëren abstractie. Er is 'n neming aan het stoffelijke gebon- instanties, waaronder ook „De Na- wezenlijk verschil tussen de gezeg- den houdt. tuurvriend", die in het bijzonder ver- den „Wélk een kunst" en „Wat een De natuur is materieel, de kunst antwooidelijk is voor de inrichting kunst", hoewel in beide het woord is onstoffelijk, al bedient zij zich, om van Aqua-hortus '61". „kunst" door de spraakmakende zichzelf tot kunst te vervolmaken, Na het Uitspreken van 8~de wen- cl Tt^fn ï5j3^d^..I*i£S£a wlwnïïgln verkfaeiJeaburgeme«: menselijke geest en kunnen, die bo- - nimmer de meesteres van de on- ter Van Kinschot de expositie in De Gisterochtend verzamelden zich maar liefst een honderdzestigtal kleuters en „ukkepukken" in de gro te zaal van het parochiehuis te Oeg^tgeest. Het waren de jongens en meisjes vanaf 4 jaar van de Kleuter school van Huize Duinzicht o.l.v. zuster Dominiciana en de kleuters van de kleuterschool Rhijngeester- straatweg. Het doel van deze bijeen komst was pastoor J. J. C. M. Looy- aard een huldigng te brengen in verband met zijn a.s. 50-jarig pries terfeest. In verband met dit gouden feest hadden alle kleuters een gouden kroontje op het hoofd, hetgeen een feestelijke indruk maakte. Tegen half tien werd pastoor Looyaard door een twaalftal kleuters ingehaald en toen hij de Willibrordzaal betrad, klom de jeugd op de stoelen enklap- ten luid in de handjes. Nadat de pastoor op het toneel plaats had ge nomen, werd een „felicitatielied" ge zongen, speciaal voor deze gelegen heid ingestudeerd. Vier kinderen spraken een alleraardigste wens en boden een kistje sigaren aan. Tij dens dezé huldiging was de voltal lige parochiegeestelijkheid aanwezig, alsmede leden van het jubileum-co mité. Nadat pastoor Looyaard hij was onder de indruk van de aardige huldiging plaats had genomen in de zaal, trad voor de jeugd een goochelaar op, die de feestvreugde ten top deed stijgen. Er werd volop genoten! Tijdens de pauze kregen allen een versnapering en hierna werd het feest voortgezet met een poppenkastvoorstelling. Pastoor Looyaard sprak tot de kin deren een kort dankwoord en be dankte ook in het bijzonder de leid sters. Bij het naar huis gaan kreeg de jeugd nog een zakje snoepjes mee, hetgeen met een hoeraatje werd ont vangen. Samenzang van de „Jonge Kerk" Hedenmorgen kwam de „leerplich tige" jeugd in de kerk bijeen voor een plechtige H. Mis, opgedragen door de jubilerende herder. De aan- vangspsalm „tot God die mijn jeugd verblijdt" kreeg op deze ontroeren de morgen een welluidende weer klank in de gezangen, die door de jongens en meisjes werden gezon gen. De jeugd, zijn jeugd, heeft de pastoor zeer verblijd met deze sa menzang, die was ingestudeerd, en met succes, onder de zorgvolle lei ding van kapelaan J. P. v. d. Klugt. Een jongenskoor, naast het altaar opgesteld, gaf keurig antwoord in de dialogen van de H. Mis. Daarna was er feest op de scholen, waarop wij morgen terugkomen. Gistermiddag half vier is in de Breestraat te Leiden een 77-jarige steenhouwer, H. Hoefnagel uit Den Haag, van een steiger gevallen en twee meter lager met het hoofd op een betonnen vloer terecht gekomen. De man voerde werkzaamheden op de steiger uit. Hij moest op een ladder overstappen en greep daartoe een losliggende balk. Aanvankelijk scheen hij geen ern stig letsel door de val te hebben op gelopen, een bloedende wonde bo ven het rechter oog en een hersen schudding. Door de E.H.D. werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij echter vannacht aan de gevolgen van de val is over leden. Rugstreepleguaan uit Brazilië (Foto A. v. d. Nieuwenhuizen) Zeechrysant van de Bretonse kust (Foto J. G. de Jager) J. J. C. M. Looyaard, die zijn gouden priesterfeest gaat vieren, door de Oegstgeestse jongens vrolijk gehuldigd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4