Weerbericht Voor koopvaardijers volgende maand 10 procent meer gage Het weer in Europa Waterleiding Goeree-Over- flakkee vermengd met fluor Leidse Nationale Ploeg won dagploegenklassement Tarieven stukgoederen- vervoer per auto verhoogd Hoogheemraadschap van Rijnland nam afscheid van jhr Von Fisenne VRIJDAG 21 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT En langer verlof Voor zeevarenden ter koopvaardij zal met ingang van 1 augustus een algemene gageverhoging worden in gevoerd van 10 procent over het rech tens geldende loon en alle vaste toe lagen. Dit is een van de resultaten van het overleg tussen werknemers- en werkgeversorganisaties over een nieuwe C.A.O. voor de koopvaardij. De wijzigingen lopen op deze nieu we C.A.O. vooruit. In een gezamenlijk communiqué verklaren deze organisaties, dat de onderttiancLelmgen door omstandig heden van technische aard niet op korte termijn kunnen worden afgeslo ten. Daarom is besloten reeds per 1 Emigrantenouders naar Amerika Vanmorgen om half negen zijn tenslotte de emigrantenouders, leden van de vereniging „Wereld Contact" op de luchthaven Rotterdam begon nen aan hun „droomreis" naar Buf falo in de Verenigde Staten. Niet met een toestel van de ..Interconti nental Airways" of van de „Presi dent Air Lines", maar een DC-4 van de „Ball Air", een dochtermaatschap pij van de Swiss Air. De Zwitserse maatschappij heeft namelijk de char ter overgenomen. Daardoor werd ook de reisroute anders: in plaats van via Newfoundland gaan de 71 reizi gers nu eerst naar Genève en van daar met een DC-8 van de Swiss Air naar New York. WERELDCONGRES JEHOVA'S GETUIGEN IN AMSTERDAM Op het internationale congres, dat de Watch Tower Bible and Tract Society van 1 tot en met 6 augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal houden, worden op de eerste dag ruim 13.000 deelnemers verwacht. Dit aantal zal voermoede- lijk in de loop van de week oplopen tot 23.000. Het congres in Amster dam is een uit een reeks van vele. dit jaar georganiseerde congressen, die in New York zijn begonnen. Vijftien verschillende naties- zullen in Amsterdam vertegenwoordigd zijn. Er komen o.a. 900 personen uit Ame rika, 1800 uit België en 466 uit En geland. Het grootste aantal deelne mers bestaat uit Nederlanders. Er zijn ruim 11.000 aanvragen voor huis vesting binnengekomen. Er zullen 6000 Jehova's Getuigen bij particu lieren in de hoofdstad worden onder gebracht. Krachttoer van gewezen artiest dag verlof voor iedere zaterdagmid dag, waarop na des middags 12 uur wordt gewerkt. Thans wordt reeds een volle werkdag verlof verleend voor het dienst doen op zondag. Bij iedere vorm van verlening van vrije tijd, anders dar. wegens het genieten van de jaarlijkse vakantie, wordt de zaterdag als een halve werkdag beschouwd. Verder is men het eens geworden over een verlenging van het perio dieke verlof (de jaarlijkse vakan tie) met 3 dagen. Aan het college van Rijksbemid delaars is inmiddels om goedkeuring van het overeengekomene verzocht. De besprekingen zullen begin sep tember worden hervat. De onderhandelingen over de C.A. O. voor de koopvaardij worden ge voerd door de raad va bestuur voor de zeevaart, vertegenwoordigende de verbonden van werkgevers in de koopvaardij, enerzijds en de centra le van zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.), de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Neder land (C.B.C.) en de Katholieke Bond van werknemers in het transportbe drijf ,.St. Bonifacius." augustus een aantal belangrijke wij zigingen in te voeren. De andere wijzigingen houden in: het toekennen van een halve werk- De tarieven voor het vervoer van stukgoederen per auto zijn verhoogd. Dit wordt medegedeeld door de na tionale organisatie voor het beroeps- goederenvervoer wegtransport (N.O. B.). Reeds jaren zien vele vervoerson- dernemers zich, volgens de N.O.B. geconfronteerd met een stijging van de kosten in hun onderneming, die niet door een verhoging van de vrachtprijzen kan worden gecompen seerd. Het tot nu toe geldende maximum tarief voor het vervoer van stukgoe deren per vrachtauto bood daartoe niet voldoende ruimte. De stijging van de kosten wordt niet alleen ver oorzaakt door bepaalde interne fac toren, zoals loonsverhogingen en der gelijke, doch ook daar een aantal ex terne factoren. Zo hebben de onder nemers van de geregelde vrachtau todiensten en de afhaal- en bestel diensten volgens de N.O.B. onder an dere te kampen met een steeds gro- mr. J. Drijber bij de officiële opening van de luxueuse snackbar „Modern" van de heer A. M. Mollens aan de Steenstraat. Van Wijk en Heringa: Wederom geen dividend Het jaarverslag van Van Wijk Heringa over 1960 vermeldt, dat de resultatenrekening sluit zonder winstsaldo, hetgeen volgens de toe lichting in belangrijke mate is ver oorzaakt door prijsdaling van de ruwe wol gedurende het jaar, als mede door de in 1960 gestegen kos ten, die in de verkoopprijzen niet konden worden opgevangen. Daar om wordt er uiteraard ook geen di vidend uitgekeerd. Een deel van het per ultimo 1960 op de wolvoorraden geleden verlies is gebracht ten laste van de exploi tatierekening,, waarna de verlies- en winstrekening dus sluit zonder saldo, terwijl het overigu deel van dit verlies ten laste is gebracht van de daarvoor in vorige jaren gevorm de stille reserves in de voorraad- waardering, welke stille reserves daarmede niet zijn uitgeput. Het uitblijven van indelingen op contracten en de daardoor vertraag de afname enerzijds en het tegen vallen van de seizoenorders voor directe levering in het najaar ander zijds, hadden een nadelige invloed op de afzet en de productie van het tweede halfjaar. Tevens bleek het gestegen kostenpeil, onder meer veroorzaakt door de twee loonsver hogingen in januari en april, bij de felle concurrentie in binnen- en bui tenland, veelal niet te kunnen wor den opgevangen bij het afsluiten ter wordend tijdverlies door de toe nemende verkeersopstoppingen in de grote steden, de hoogbouw en steeds langer wordende wachttijden. Met medewerking van een aantal vervoersondernemers, grotendeels georganiseerd in de Nationale Orga nisatie voor het Beroepsgoederenver- voer wegtransport is door het Econo misch bureau voor het Wegvervoer een onderzoek ingesteld naar de toe stand in het geregeld goederenver voer. De resultaten van dit onder zoek zijn vervat in een rapport, waar aan een aantal gegevens konden wor den onleend voor het indienen van voorstellen tot verhoging van het be treffende tarief. van nieuwe orders, terwijl voor lo pende contracten in deze branche bij kostenverhoging geen doorbere keningsclausules gebruikelijk zijn. Ook dit jaarverslag maakt mel ding van felle concurrentie in bin nen- en buitenland voor beide sec toren van het bedrijf nl. garens en dekens, zoals ook reeds uit mede delingen van andere bedrijven uit deze branche werd gesignaleerd. De zachte winter heeft deze branche zeker geen goed gedaan. Het saldo der exploitatierekening daalde van 1.606.265,- in 1959 tot 1.070.799,- in 1960. De rentelast steeg tot f 407.586,- ovei 1960, terwijl de afschrijvingen 663,213 bedroegen. In de balanspositie vallen op de hogere voorraden en lagere debiteu ren dan een jaar geleden, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd tot achtergebleven omzet in het 4e kwartaal. Behoudens een stijging van de postbankiers met een millioen tot 3.585.152,-, vertoont de balans geen mutaties van betekenis. Hoewel het jaarverslag hierover geen uitsluitsel geeft, lijkt het ons niet onjuist te veronderstellen, dat ook 1961 geen gemakkelijk jaar voor deze vennootschap zal zijn. De voortgaande kostenstijging, o.a. door de werktijdverkorting, de moeilijker geworden exportpositie door de revaluatie er de ook elders gesignaleerde felle concurrentie zullen het eker niet gemakkelijker maken de eindjes aan elkaar te kno pen. F AC i IN 3 De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI regen 24 14 STOCKHOLM zw. bew. 21 11 OSLO zw. bew. 22 15 KOPENHAGEN zw. bew. 15 ABERDEEN motregen 13 9 LONDEN zwaar bew. 23 11 AMSTERDAM zwaar bew. 16 12 BRUSSEL onbewolkt 20 10 LUXEMBURG zwaar bew. 19 10 PARIJS onbewolkt 24 11 BORDEAUX mist 24 14 GRENOBLE licht bew. 25 11 NICE onbewolkt 26 18 BERLIJN regen 17 13 FRANKFORT zw. bew. 19 13 MUNCHEN licht bew. 21 10 ZURICH vrijwel onbew. 22 9 GENEVE vrijwel onbew. 23 10 LOCARNO half bew. 25 12 WENEN vrijwel onbew. 22 10 INNSBRUCK vrijwel onbew. 24 8 BELGRADO zwaar bew. 30 16 ATHENE onbewolkt ROME licht bewolkt 29 16 AJACCIO licht bew. 26 16 MADRID onbewolkt 34 20 MALLORCA licht bew. 20 LISSABON onbewolkt 22 18 PAUZE Morgen: Maria Magdalena. STERK ALS DE DOOD IS DE LIEFDE. Het was een slanke, elegante vrouw, die Maria uit Magdala! Zij was mooi en aantrekkelijk, en even elegant en mooi en aantrekkelijk is de liturgie van haar feest. Wij heb ben altijd slaande bewondering voor degene of degenen, die eeuwen terug de gebeden en lezingen hebben uitge zocht voor het feest van deze liefe lijkste van onze heiligen. Een van de gróótste ook van onze heiligen, omdat zij Chrirtus bemind heeft boven alles. „Ik heb gevonden, die mijn ziel lief heeft, ik hoad hem vast en laat hem niet meer los.Want sterk als de dood is de liefde". (Lezing uit het „Boek der Wijsheid"). De kleur van de dag is het maagdelijk wit. PUZZEL Oplossing no. 529. Horizontaal: 1 golok, 5 ons, 7 as, 8 neep, 10 ader, 11 pa, 12 Oder, 13 dra, 14 aver, 15 paal, 16 rem, 17 krat, 18 en, 19 maan, 21 Leda, 22 nu, 23 dok, 24 eland. Verticaal: 1 gal, 2 os, 3 onder, 4 keer, 5 op, 6 staal. 9 er, 10 adem, 11 prat, 12 oven, 13 Daan, 14 arend, 15 praal, 17 kade, 19 me, 20 mud, 21 L.K., 22 nn. No. 530. Horizontaal: 1 kloof, 4 afnemend getij, 7 elk, 9 iemand die van zijn rente leeft, 10 uitroep, 11 tussenzetsel, 15 telwoord, 18 tussen (Fr.), 19 leeg, 20 rijstbrandewijn. Verticaal: 1 boterton, 2 gem. in N.- Brab., 3 keurig, 4 telwoord, 5 rang bij de politie, 6 Ierland, 8 boom, 12 eenhoevig zoogdier, 13 boomloot, 14 knak, 16 zijtak Donau, 17 baan voor balspel. Oplossing morgenavond. PUIST WJ f#' j&fe - fi „Het prachtige pand van de heer Mullens doet een van de oorlogsherinne ringen vervagen in de Sleutelstad," aldus wethouder Drijber. Het ziet er inderdaad keurig en modern uit en de Steenstraat heeft er een nieuw aan gezicht door verkregen. Belgische zakenvrienden, veelal mensen uit het theater-variété-leven, hoorden wij tegen de heer Mullens zeggen: „Awel zulle, het had wel op de Keyzerlei kunnen staan." Het gebouw is onder architectuur gebouwd van het architectenbureau, dat ook de pier in Scheveningen heeft gebouwd. De organisatoren van deze tocht zijn drs. J. ten Hoopen, apotheker in Wageningen, en diens echtgenote, die na een driejarig verblijf in Ned. Nieuw Guinea contact hebben gelegd met in Nederland studerende of voor een vak in opleiding zijnde jonge Papoea's. Zij werden op de duur een alle artsen en tandartsen op het ?0°rt «vertrouwd-centrum"van De minister van Sociale Zaken en eiland ondersteund, terwijl ook de j*u.n veremging „Kobe-Oser („een- Volksgezondheid heeft goedkeuring Stichting ter Bevordering van de verleend aan de stichting „De Drink- Tandheelkundige Jeugdzorg en de water Leiding Goeree-Overflakkee" plaatselijke afdeling van de Zuidhol- Eer* inzamelingsactie bij het Ne- te Middelharnis, aan het door haar landse Vereniging, „Het Groene derlandse bedrijfsleven en bij parti- af te leveren water natriumsilico- Kruis" met dit verzoek adhaesie be- culieren, die ongeveer 8000 op- fluoride toe te voegen. De waterlei- tuigden. Het voorzieningsgebied van bracht heeft de reis financieel moge- ding op het eiland Goeree en Over- de stichting bestaat uit 13 gemeen- üjk gemaakt, flakkee is, nadat de minister zich ten met ongeveer 33.000 inwoners. met^ de conclusies van het desbetref- Het aantal aansluitingen bedraagt Deze wordt gemaakt in een tou- fende rapport van de gezondheids- ruim 10.000. raad „Cariespreventoe met floride" heeft verenigd de eerste streekwa- terleiding, waar op grond van de in dit rapport vervatte bevindingen tot fluoridering van drinkwater zal wor den overgegaan. ringcar, die dinsdagmorgen 8 uur uit Wageningen vertrekt. Het verzoek van genoemde stichting Molenaarsbond koos nieuwe voorzitter De strijdbare voorzitter jaar de bond heeft geleid en opge bouwd, verdedigde hij ook nu zijn voorstel. Slot van de discussie was, de dat de jonge Limburger Huub Coe- van fluoride-ion Nederlandse Katholieke Molenaars- nen met algemene stemmen tot voor- gehalte te mogen overgaan werd door bond „St. Victor", de heer P. Trou- zitter werd gekozen. In zijn laatste wen, heeft gisteren in Berg en Dal woorden als bondsvoorzitter zei de afscheid genomen. Men heeft de heer heer Trouwen nog, dat de molenaars Trouwen slechts node laten gaan. In hun concurrentiekracht moeten put- De wethouder van bedrijven en de bondsvergadering, die 's morgens ten uit de kwaliteit van mengvoe- het marktwezen, onder wiens beleid werd gehouden wilden de kringbe- ders en de vakbekwaamheid. De af- de heer Mullens met zijn kraam en stuur"ders een pensioenvoorstel van scheidsreceptie in hotel Erica werd salon-wagen 10 jaar heeft geressor- Trouwen afstemmen. Met de vast- druk bezocht door kopstukken uit de teerd, prees het zakelijk inzicht van beradenheid, waarmee hij ook 25 graanmeel-kunstmestwereld. de eens ambulante ondernemer, die nu de grote stap gewaagd heeft en zijn blijvende intrek heeft genomen in de Sleutelstad. Het samengaan van wetenschap en handel de bovenste drie verdie pingen zijn aan de Rijksgebouwen dienst verhuurd ten behoeve van de Leidse Universiteit noemde de wethouder niet alleen eèn staaltje van zakelijk inzicht, maar ook nut tig: „Hopenlijk zult u veel steun ont vangen van de inwonende professor voor paedagogiek voor het in toom houden van de dames en heren van 14 tot 19 jaar, al of niet voorzien van roodgelakte brommers". Nadat de wethouder het pand voor geopend had verklaard en zijn feli citaties aan de heer Mullens had uit gebracht, onthulde hij door het weg trekken van een gordijn de grill- room van de snackbar. Het eerste kippetje werd aangesneden voor wet houder Drijber en zijn echtgenote. In de feestelijk getooide bar waren ook de directeur van de Markt- en Ha vendienst, de heer Weima, en echt genote aanwezig. De familie Mullens woont op de eerste verdieping van het riante ge bouw. Het instituut voor paedago giek heeft de beschikking over de tweede etage. Het instituut voor ra- diopathologie en stralewbescherming huist op de derde verdieping. Mej. dr. M. Rooseboom heeft de bovenste etage voor opslagruimte van histo risch materiaal. Tijdens de opening was ook de ar chitect van het gebouw, de heer Van den Berg uit Rotterdam, aanwezig. Ook hij werd vele keren gefelici teerd met de prachtige bouw en de voortreffelijke indeling. De driehoe kige vorm van de beschikbare grond heeft ons voor heel wat examen-pro blemen geplaatst" verklaarde hij ons. TOUR DE FRATS IN HEEZE Op de weg van Breda naar Heeze kon men pas echt zien, dat we in Brabant waren. De belangstelling was overweldigend. Overal gingen ramen en deuren open. De jeugd holde achter de tour aan. De jonge lui vonden dit prachtig en zwaaiden terug als echte tourfavorieten. Er wordt nu zeer ordelijk gereden. Men kan zien, dat de jongelui gewend worden in een lange colonne te rij den. De verwachtingen waren hoog gespannen voor de aankomst in Hee ze. De jongelui wisten van de tour veteranen, dat het daar altijd zeer leuk was. De verwachtingen werden verre overtroffen. Vanaf Leende ging het in een ploegentijdrit op Heeze aan. De Nobo-ploeg uit Ede startte het eerst en kwam 9 min. later Hee ze binnenvallen, waar de tour-kara vaan reeds heen gereden was. On der schallende muziek en met een duizendkoppige menigte op de markt, waren de jongens beduusd binnen gereden. De tiende ploeg was de Leidse Nationale Ploeg. Deze maakte een tijd van 8 min. 46 sec. en nam daar mee gedecideerd de leiding. De vier volgende ploegen, waaronder de Bol len jongens, bleven hier ver boven. Toen kwamen de Rijnvogels en de jongens uit Brummen. Ton Valk en zijn ploeggenoten brachten hun vier de man, Fred Schildhuis, in 8 min. 44 sec. over de streep. Toen was het wachten op de Brummenploeg. Deze kwamen zeer snel in zicht, maar de klokken ver wezen hen naar de tweede plaats, 8 min. 45 sec. Binnen enkele minu ten was de utslag bekendgemaakt. En toen begon het feest. De burge meester, ingeleid door de heer Kem- menade. voorzitter van het VW, sprak de jongens toe. Hij verwel komde ome Joop en deze stelde de andere leiders voor. Daarna werd gele-truidrager Molders een nieuwe gele trui aangeboden door de bur gemeester. Voor Leiden dus dit keer niet de gele trui van Heeze, maar wel het ploegenklassement. Ook moest Jaap Jeekel op 't bor des komen en hij kreeg van de doch ter van een der wethouders een be ker voor zijn sportieve volhouden na al zijn pech in deze tour. Jaap kwam vandaag voor het eerst weer op de fiets en kon dus triomfante lijk Heeze binnenrijden. Hij dankte dit aan Paul v. Hage, die hem zijn fiets afstond en in de bezemwagen stapte. Jaap z'n fiets is nl. nog stuk. 's Avonds was er een showavond ge organiseerd, waar de jongelui zich kostelijk vermaakten. In het ploegenklassement verover den de Brummenjongens de eerste plaats op de Rijnvogels. De Bollen- jongens zijn derde en de Leidse Na tionale Ploeg zevende. De Verenigde vergadering van het heemraad, Von Fisenne namens de Hoogheemraadschap van Rijnland vergadering geluk met zijn eervolle kwam op 19 juli te Leiden bijeen. benoeming tot burgemeester van De vergadering benoemde de hoofd- Hengelo. Dank werd uitgesproken ingeland voor het gebouwd, H. L. du voor de belangrijke diensten, welke Boeuff, burgemeester van Oegstgeest de heer Von Fisenne in een sfeer tot plaatsvervangend hoogheemraad, van goede collegialiteit en gedragen Zodanige benoeming was urgent in door een uitgebreide kennis omtrent verband met het vertrek van de Rijnland in al zijn facetten het hoog- hoogheemraad jhr. mr. L. M. E. von heemraadschap sedert 1951 heeft be- Fisenne en de plaatsvervangend wezen. Zijn vertrek na negenjarige hoogheemraad mr. dr. J. Hazenberg, bekleding van het ambt van hoog- Eerstgenoemde verwisselde per 1 ju- heemraad, betekent voor Rijnland li jl. het burgemeestersambt van een gevoelig verlies. Warmond met dat van Hengelo (O.); laatstgenoemde, tot voor kort wet- De heer Von Fisenne dankte voor houder van Wassenaar, zag zich met de woorden van gelukwens en voor ingang van dezelfde datum benoemd de waardering voor zijn Rijnlandse tot burgemeester van Veenendaal. werkzaamheden. Als opvolger van de heer Hazen- Het hoogheemraadschap alle goeds berg in de commissie voor de regie- toewensende, releveerde hij tenslot- menten, verordeningen en juridische te enkele belangrijke veranderingen zaken werd gekozen de hoofdinge- welke tijdens zijn Rijnlandse tijd op land voor het ongebouwd mr. G. C. het punt van de lastenverdeling bin- D. baron van Wassenaar van Cat- nen het hoogheemraadschap tot stand wijek. Voorts werden enige eigendoms- zaken afgedaan. Daaronder was de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Katwijk van gronden t.b.v. de bouw van een brug over het Uitwaterings kanaal waaromtrent in de vorige vergadering de beslissing was aange houden. Burgemeester en wethou ders bleken zich thans verenigd te hebben met de bepaling van de ca nons overeenkomstig de van Rijn landszijde geëntameerde deskundigen jongens en meisjes die in Nederland taxatie. Overeenkomstig de gedrags- lijn van het ryk werd besloten tot een 0Pleiding volgen, vertrekken op invoering van de vijfdaagse werk- 25 juli uit Wageningen voor een va- week. Jonge Papoea's maken vakantiereis door Frankrijk Ongeveer 25 jeugdige Papoea's, De dijkgraaf, mr. F. M. A. Schok- kantiereis door Frankrijk. Het reis- Medegedeeld door het K.N.M.I. Opgemaakt vrijdagmorgen 11.15 uur. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond). OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar in het Waddengebied vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. king, wenste de scheidende hoog- doe* is de Middellandse Zee. „Met dit patattes-f ritespaleis heeft »Dit prachtige pand, geaet in een door het oorlogsgeweld, geslagen ga- li iets bereikt, dat aan de Amen- ten, betekent een verfraaiing van het kaanse sprookjes doet denken" aldus stadsuiterlijk".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3