Sergeant doolde drie weken door rimboe vaTplfn o?gïf«p Er komen steeds meer kippen in ons land Kloosterzusters nemen afscheid van Leimuiden Chefarine 4 DINSDAG 18 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT Verdwaalde marinier doet zijn verhaal Bij zijn terugkeer in de bewoonde wereld van Nederlands Nieuw- Guinea heeft de sergeant der mari niers Coenraad Meyers het navol gende relaas verteld over zijn weder waardigheden sinds hij op 22 juni tijdens een jachtpartij verdwaalde. „Op de 23ste juni zag ik een wild varken, dat ik probeerde neer te leg gen, doch helaas miste. Wat mij daarna precies overkwam is mij niet recht duidelijk, maar in een soort bewustzijnsvernauwing heb ik toen enkele dagen doorgelopen, todat ik eindelijk bij mijn positieven kwam. Ik bevond mij toen in de bergen en was mijn schoenen kwijt. Oriëntatie bleek niet mogelijk. Een uitweg zoe kend in het dichtbegroeide bergland liep ik maar in een kring rond, mij zelf voor ogen houdend dat ik het laagland diende te bereiken, aange zien is wist, dat de autochtone bevol king zeer ongaarne het bergland in trekt en dus hulp van deze zijde niet te verwachten was. Mijn dorst werd allengs erger en erger, zodat is er niet voor terugschrok vloeitsof uit verrot hout te drinken. In verband met het vele ongedierte ter plaatse sliep ik des nachts op hoge rotsen. Ik leefde in de veronderstelling, dat het zoeken van militaire zijde na een week zou worden opgeheven", zo vertelde de sergeant. Midden vorige week werd hij, na een opsporings actie, die negentien dagen heeft ge duurd, gevonden. Sergeant Meyers verblijft thans tijdelijk in de centrale ziekenboeg te Biak. Hij vervolgde zijn relaas aldus: „Aan de hand van een mij bekende vlucht van een marinevliegtuig, dat ik hoog zag overvliegen, wist ik de datum en goede richting te bepalen. Het was dus 30 juni geworden en ik vervolgde mijn nu goede weg. Na 'n zwerftocht van zes dagen bereikte ik bij het aanbreken van de dag het hoogste punt van de bergen van waaruit ik ergens ver beneden de bo- venstroom van de Kali Kassim ont waarde. Is het verwonderlijk, dat ik eerst meende met een hallucinatie te doen te hebben? Nadat ik een dag later de kali bereikt had, verzorgde ik een wond aan de linkervoet en dronk ik met beheersing het verrukkelijke PSYCHOANALYSE VOOR PRIESTERS VERBODEN De Osservatore Romano publi ceerde zaterdag een officiële waar schuwing (monitum) van het H. Of ficie, dat de toepassing van psycho- analystische methoden voor de gees telijkheid verbiedt. In deze waar schuwing wijst het H. Officie, de of ficiële kerkelijke instantie voor de bescherming van geloof en zeden, erop, dat in het kielzog van de psy choanalyse zich een groot aantal ge vaarlijke meningen heeft verspreid over de zonde, vooral ten aanzien van de onkuisheid en de verant woordelijkheid van het menselijk handelen. Het H. Officie heeft daarom een reeks maatregelen genomen. De bis schoppen, de rectoren der theolo gische faculteiten en van de secu liere en reguliere seminaries moe ten van hun professoren in de mo- raal-theologie en aanverwante vak ken eisen, dat zij zich nauwkeurig houden aan de leer der kerk (canon 129). De kerkelijke censoren wordt de plicht opgelegd, dat zij' de groot ste voorzichtigheid betrachten bij de recensering en beoordeling van boeken en publicaties, die zich met het zesde gebod bezig houden. Aan de seculiere en reguliere geestelijk heid wordt op grond van de bepalin gen van canon 139, par. 2, de uitoefe ning van de psycho-analyse verbo den. Afgewezen moet worden de op vatting van hen, die menen dat het voor het ontvangen van de wijdin gen onontbeerlijk is zich te onder werpen aan een psychoanalytisch onderzoek of dat de psychoanalyse en de daarmee verbonden experi menten noodzakelijk zijn voor aan staande priesters en religieuzen. Dit geldt ook wanneer men zou willen nagaan of de voor het priesterlijke ambt of de kloostergelofte vereiste instelling wel aanwezig is. Verder mogen priesters en mannelijke en vrouwelijke religieuzen dan pas een psychoanalist raadplegen, wanneer zij daarvoor toestemming van hun bisschop hebben gekregen en dan nog slechts in zeer ernstige geval len. water. Ik ben toen de kali stroomaf waarts gevolgd, totdat ik een aftands vlotje vond, dat ik zelf gerepareerd heb. Met dit vlot ben ik toen de kali afgezakt in een begrijpelijk zeer op timistische stemming. Na enkele uren werd het vlot echter bij een stroomversnelling vernield. Geluk kig liep ik daarbij geen verwondin gen op. Eindelijk mensen Op 11 juli vond ik sporen van men selijk leven in de vorm van half doorgekapte bomen. Klopgeluiden brachten me een dag later bij een Papoea, die in zijn tuin werkte. Deze Papoea, een reeds oude man, en diens echtgenote hebben mij toen verzorgd op een wijze, die alle lof verdient. Door de zoon van deze papoea werd de patrouille te Fakal gewaarschuwd, die, nog steeds naar mij aan het zoe ken was. Deze patrouille, bestaande uit mariniers, leden van de konink lijke landmacht en politie, onder lei ding van kapitein der infanterie Van der Linde, arriveerde op 12 juli des avonds om zeven uur in mijn Papoea- onderkomen. Ik had mijn zwerftocht van bijna drie weken door een stuk van Nieuw-Guinea's wildernis over leefd. Tijdens mijn overige tocht naar de bewoonde wereld heb ik geen geestelijke depressie of verschijnse len gehad", zo besluit de sergeant zijn verhaal. Van marinezijde uit Nederlands Nieuw-Guinea wordt aan dit relaas nog toegevoegd, dat sergeant Meyers wel sterk vermagerd was, maar er nu weer beter uitziet. Hij was tot nu toe nog niet in staat zijn echtgenote te schrijven. Zijn vrouw ontvangt echter zo spoedig mogelijk een ge luidsband met zijn stem. (Vervolg) Minder opvallend, maar met inzet van al haar krachten heeft zuster Jozephina 30 jaar gewerkt in het on derwijs. Zij hield van de kinderen en de jeugd van haar. Vele jaren heeft zij in de moeilijke eerste klas gestaan. Met bijzondere liefde be reidde zij de kleintjes voor op de le H. Communie. Hoeveel verjaardagen zullen opgesierd zijn met tekst en tekeningen van zuster Jozephina? Deze week is haar jubeljaar inge gaan, d.w.z. haar 50e kloosterjaar. Helaas kan dit niet gevierd worden. Haar gezondheidstoestand was de laatste jaren minder goed en is deze zomer zelfs zo verslechterd, dat zij in het St. Elisabeth-ziekenhuis is op genomen. Zuster Tarcisia is na een verblijf van 13 jaar in het St. Jozef klooster, nu al vertrokken naar Oude Niedorp. Maar kort heeft zij hier voor de klas gestaan, en daarna heeft zij zich zeer verdienstelijk gemaakt o.a. als bezielende leidster van de missiegenootschappen. Ook zuster Melania was 13 jaar in het klooster. Als portierster was zij de vriende lijke schakel tussen klooster en be zoekers. Zuster Melania kan eigen lijk helemaal niet gemist worden, want al geruime tijd bespeelt zij het orgel in de kerk. 's Avonds in 't Lof en iedere donderdagavond bij de re petitie van het kerkkoor assisteert zij tot ieders tevredenheid. Zuster Leo- cadia is bijna 10 jaar hier. Voorheen leidde zij de naaischool en nu ver zorgt zij de handwerken. Zuster II- dephonsa (een zus van zr. Celesta) heeft ook met veel ijver gedurende 15 jaar de school gediend. Zij ver blijft thans in een bejaarden-tehuis. Tot slot zuster Jeroena, die al 15 jaar leidster is van de kleuterschool. Vanaf 1959 doet zij dit samen met zuster Innocenta, maar daarvoor al tijd alleen, vaak met 60 kleuters en soms nog meer. Het zal haar moeilijk vallen de mooie nieuwe kleuterschool te verlaten. Bij de opening van deze kleuterschool heeft men zuster Je roena een welverdiende hulde ge bracht. Kloosterlijke nijverheid. Bij dit afscheid zijn de overste en zusters niet gesteld op hulde en dank. Toch willen we bij deze gelegenheid enkele van de vele goede werken die het St. Jozefklooster zijn uitgegaan belichten. Terwille van goed onder wijs heeft de congregatie jaren ach tereen wegens moeilijke klassencom- binatie de noodzakelijke aanvulling van een leerkracht zelf bekostigd. Vaak heeft ook. het klooster lokalen, ruimten en woonvertrekken afge staan voor onderwijzeressen, of het jeugdwerk, dat elders geen onder dak kon vinden. De dagen die de zusters tijdens de vakantie in de school hebben door gebracht om boeken en andere be zittingen van de school te herstellen, zijn ontelbaar. Dit is eveneens het geval met de tijd die besteed werd aan de voorbereidingen voor paro chiefeesten. De kerk zal de zusters wel het meest missen. Door alle ja ren heen zijn zij de weldoensters van de kerk geweest. Bij de komst van pastoor Speet z.g. waren de misge waden enz. in een minder goede staat. De eerste stap van de pastoor was naar het klooster, die in korte tijd alles gestoomd en vernieuwd heeft. Spoedig hierna volgden gor dijnen achter het altaar. Wel 40 jaar werd het zilver van de kerk door de zusters gepoetst. Heel het convent was in de vakantie dan dagen ach tereen in aktie voor het schoonma ken van de kerk met zeepsopbaden, krijt en spiritus. De kerkewas is bij na voortdurend in handen van de zusters geweest. Nooit was hun iets te veel wanneer het ging om de kerk, die ze bij grote feesten ook wel hiel pen versieren. Toen in 1918 de stichter van het kloostèr, pastoor Kuypers, zijn eme ritaat aanving heeft hij nog verschil lende jaren bij de zusters ingewoond, totdat hij zo hulpbehoevend werd, dat verzorging in de Johannes de Deo te Haarlem noodzakelijk werd. Bij het 40-jarig priesterfeest van pastoor Sprenger in 1930, die toen tevens 12Ve jaar parochieherder was, maakten de kinderen onder leiding van de zusters 2 altaardwalen, com muniekleed, albe, superpli en zes misdienaarskleedjes. Bij het 35-jarig priesterfeest van pastoor Speet werd aan de kerk eenzelfde stel geschon ken. Deze en nog vele andere kost bare stukken blijven een mooie her innering aan het werk van de zus ters. In de dagen van het crisis-comité was het klooster het centrum. Echt genote van burgemeester, dokter en predikanten vergaderden hier enke le malen per week. Oude kleding stukken, beddengoed enz. wat in de gemeente opgehaald was, werd door van pijn of griep zonder de maag van streek te maken S leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. f/ de zusters gewassen, hersteld en bruikbaar gemaakt. Deze goederen werden van hieruit naar hun bestem ming gebracht. In de oorlogsjaren. In de oorlogsjaren 19401945 had den de zusters het soms zwaar te verduren. Zeven maal is de school geheel of gedeeltelijk (in enkele uren tijd) ontruimd en tot grote schade gebracht. De laatste maal werd ook een gedeelte van het huis opgeëist. In deze periode ondervond het Sint Jozefklooster veel steun van de pa rochianen, maar de gang naar het klooster van hongerige mensen was zo veelvuldig dat bijna alles weer verdeeld werd. Onder leiding van de niet-katholieke landbouwer J. Flik- weert werd de tuin omgezet voor aardappel- en groenteteelt en op elk uur van de dag kon men de zusters, soms met lange laarzen aan, zien meewerken. Ook de heer J. Blom heeft in die dagen grote zorgen aan de dag gelegd om het klooster van voedsel te voorzien. In de tentwagen kwam zondags een en ander mee, wat onder de H, Mis binnen gebracht werd. Tijdens de oorlog beleefde de zusters eens een hachelijk avontuur. Zoals gewoonlijk ging men in alle vroegte naar de kerk, twee aan twee gearmd, gewapend met paraplu's in storm en regen en pikdonker. In de kerk aangekomen misten ze de keu- kenzuster en een zuster van 72 jaar. Met fiets- en zaklantaarns werd de omgeving afgezocht, totdat men in het water iets hoorde. Met een lad der werd het slachtoffer midden uit de brede sloot gevist. No. 2 was niet te vinden en de koster*» kwam al zeg gen dat deze wel verdronken moest zijn. Toen in de kerk al luid voor haar zielerust gebeden werd kwam het verloren schaap helemaal verre gend de kerk binnen. Het afscheid. In het verleden was het heel ge woon dat verschillende dingen van- De hoenderstapel in Nederland be reikte de ongekende omvang van 50 min dieren. De uitbreiding beliep 7,4 min stuks 17,5%). De toene ming was het grootste in de Noord oostpolder (+28%), in Limburg (+24%) en in Friesland en Noord brabant (+21%). Zowel de slachthoenders 2,8 min.62,1 pet) als de „voor de leg bestemde kuikens en hennen jonger dan 7 maanden" 4,8 mln-12,3 pet) werden in grotere aantallen op de be drijven geteld. Alleen in de rubriek „hennen 7 maanden 1V* jaar" trad een daling op 21,1 pet.). Het aan tal eenden nam toe met 14,7 pet. De totale rundveestapel nam, ver geleken met 1960, toe met 110.000 st. 3 pet). Slechts in Zeeland en Zuid-Holland is van een kleine ver mindering sprake. In vrijwel alle ru brieken valt een toeneming waar te nemen, zo blijkt uit de landbouw telling mei 1961. De varkensstapel toont een ver mindering met 100.70(1 stuks (-^3,4 pet.). Bij de biggen valt een daling uit het St. Jozefklooster verzorgd werden, b.v. het missiewerk, kerke- kas, opleiding misdienaars enz. Voor het missiewerk is in de afgelopen winter een uitgebreid comité ge vormd dat deze taak heeft overge nomen. Zo zal het ook met andere zaken geregeld moeten worden en meer leken zullen hun steentje moe tij gaan bijdragen. Toch moeten we bij dit vertrek niet in een sombere stemming gaan verkeren. We kunnen slechts dankbaar zijn voor de vele weldaden die het St. Jozefklooster aan de parochie heeft geschonken. Een comité dat zich uit de parochie heeft gevormd zal de zusters heden een afscheidsavond aanbieden. De nieuwe kloostervoogd. Bij het begin van' t nieuwe school jaar zal de meisjes- en jongensschool weer één geheel vormen, onder lei ding van het hoofd van de St. Jan- school, de heer L. F. van Deuren, die een gedeelte van het klooster zal gaan bewonen. Door de tuin van het klooster hoopt men tijdens de va kantie de speelplaatsen met elkaar te verbinden, zodat de leerlingen niet meer op de Vriezeweg toegang hebben tot de tegenwoordige jon gensschool. Lokalen zijn er voldoen de en de heer Van Deuren is al maanden in actie om de nodige leer krachten aan te trekken. Van harte hopen we dat hij zal slagen en met een volledige bezetting kan begin nen. Voor de kleuterschool zijn reeds twee leidsters benoemd, waarvan de hoofdleidster gehuisvest zal worden in de pastorie. van 163.500 stuks (—12,7 pet.) te con stateren, de uitkomsten van de dek- kingensteekproef wezen reeds in deze richting. De paardenstapel verminderde ook dit jaar in omvang en wel met 16.625 dieren 8,9 pet.). Bij de werk paarden (3 jaar en ouder) was er een teruggang van 7 pet.; voor de paar den „jonger dan 3 jaar" was de te ruggang veel groter n.l 17,5 pet. Tot directeur van het Neder lands Zuivelbureau is benoemd de heer F. Baart. De heer Baart, zal met ingang van 1 augustus zijn functie bij het Nederlands Zuivelbureau aanvaarden. De heer G. H. Hibma volgt de heer J. A. Geluk op als voorzitter van het N.Z.B. Aetherklanken WOENSDAG 19 JULI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7 00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Godsd.uitz. 8.00 Nws. 8,15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Lich. te muz. 12.30 Land- en tuinbuneded. 12.33 Gitaarspel. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. 14.00 Iolan- the, opera (gr.). 15.25 Pianotrio. 16.00 Curiosa. 17.20 Meisjeskoor en instr. kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Koorzang. 18.20 Het Spektrum, lezingen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19-30 Radiokrant. 19.50 Musette-ens. en solisten. 20.15 Holland Festival 1961: Concertgebouwork. 21.45 20 juli 1561, opening van het Rotterdams land juweel, lezing. 22.00 Liturgisch koor met instrumentale begeleiding. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondover denking. 22.55 Platennieuws. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 1930 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram- 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.40 V.d. kind. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 De primi tieve en de moderne mens, lezing. 10.20 Gram. 10.45 Kamerkoor. 11.00 Oude muz. 11.30 Salonork. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing (7). 13.55 Kamerork. en so liste. 14.45 Volksmuz. 15.00 Twee adviezen over de algemene wedu wen- en wezenvoorziening, toespr. 15.10 V. d. jeugd. 16.30 Lichte muz. 17.00 Tips voor vakantie en snipper dagen. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugd- uitz. Bezoek uit Melanesië. Ed Po- lansky spreekt met Jos Hay en Bet ty Kaisiepo. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 V.d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 Va- ra-varia en gram. 19.30 V. d. jeugd- 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.35 Gram. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Strijkork. en solist. 23.10 Jazzmuz. 23.40 Hammondorgelspel. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10-17.40 V.d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Taptoe, rep. 21.00 Gevar. progr. 21.40 Epiloog. 21.50 Avondcollege Neder lands. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 34 „Luister niet naar praatjes, zorg maar dat de boel vanavond netjes en op tijd in orde is" beval hij en daar mee kon de nieuwsgierige bode ver trekken. Maar nauwelijks was hij vertrokken of de burgemeester greep de telefoon en draaide zijn privé- nummer. Weldra antwoordde hem de stem van zijn vrouw. „Zeg Anna, ik hoor rare geruch ten over dat feest van vanavond. Is jou daarvan iets bekend?" „Nee" klonk verwonderd de stem aan het andere eind, „ik ben, toen ik thuiskwam meteen naar bed gegaan, want ik was zo moe. En toen heb ik thee gezet en eigenlijk zat ik net op jou te wachten of je nog kwam thee drinken. Wat zijn dat voor geruch ten?" „Met een kwartiertje ben ik thuis. Dan zal ik het je vertellen". Maar toen hij een kwartiertje la ter zijn vrouw het verhaal had ge daan, bemerkte hij wel, dat ze nog niets van het verwonderlijke gerucht had gehoord. Ergens echter moest 't toch zijn oorsprong hebben. Zouden ze misschien in Kwardam uit kwaad willigheid een zenuwoorlog zijn be gonnen? Hü zat, 't hoofd in de han den, het geval te overdenken, toen Corrie binnenkwam. De zorgelijke houding van haar vader, het ver wonderde gezicht van haar moeder, overtuigden haar ervan dat haar ouders alles reeds wisten. Ze snelde op haar toe. „Vader, ik weet wel, het is ver schrikkelijk, maar heus, ik geloof, dat het wel terecht komt. Ik heb met De Gooyer er over gepraat en die heeft me beloofd. „Wat is verschrikkelijk? Wat komt terecht? Wat heb jij met De Gooyer gepraat?" vroeg de burgemeester ver baasd. „Nou die kwestie Clarenbough". „Wat is er dan met Clarenbougr? Ja, eigenlijk wou ik wel weten, waar zit die vent?" „Weg". „Weg?" „Ja, weg. De benen genomen. Er tussen uit. Met de noorderzon ver trokken hoe u het noemen wilt". „En hoe weet jij daarvan?" „Alles. Ik heb hem waarschijnlijk het laatst gesprokenof het vroegst", voegde ze er met 'n slecht gelukte poging tot schertsen aan toe. „M'n hemel kind, spreek niet zo in raadselen", smeekte haar moeder. „Zeg op, wat je weet en houd ons niet in spanning". „Maar weet u dan nog helemaal niets?" „Niets" snauwde de burgemeester. „Iedereen schijnt er alles van te we ten en mijn dochter wel het meest, maar ik, de burgemeester, ben vol maakt onkundig". „Ik heb u ook nog helemaal niet gezien" protesteerde Corrie. „Als het zo ernstig was, had je me kunnen opbellen of het je moeder vertellen. Maar nu, vooruit ermee. En snel!" En toen hoorden Dikkenburg en zijn vrouw uit Corrie's mond het ver haal van de thuiskomst van de pseu- do-Clarenbough met niets minder dan een stuk in de kraag, het ge beurde ten huize van mevr. Boom, de verklaring die hij getekend had, waarin de burgemeestr de schuld van alles kreeg. „De zwijnen", siste Dikkenburg. Mevrouw deed eau-de-cologne op haar zakdoek. „En toen heb ik meteen De Gooyer opgebeld, hij was hier al om half 8. Die heeft me beloofd, dat hij Claren bough of Jongejans heet die vent ge loof ik, dood of levend zou terug brengen en hem dwingen te verkla ren, dat u er part noch deel aan had". „De Gooyer? Ja, dat is de man om dat zaakje op te knappen. Die heeft mij en allemaal bij de neus gehad! Aan die vent hebben we het te dan ken, dat we zo heerlijk in de soep zitten. Hoe komt die vent op 't idee waar haalt hij de brutaliteit van daan, om mij en ons allemaal zo af schuwelijk te bedotten! Daar is het laatste woord nog niet over gespro ken!" „Maar vader", waagde Corrie, „hij heeft het toch allemaal gedaan tot bestwil van ons allemaal. Wat zou den we een figuur geslagen hebben als Clarenbough niet gekomen was". „En wat een reuzenfiguur slaan we nu hij wél gekomen is" zei Dikken burg grimmig. „En wat zit ik op flu weel! Nu hebben die onderkruipers die Boom en de Kruiderink hun zin. Nu zullen ze me krijgen, nu is hun tijd gekomen. En m'n lieve collega uit Kwardam, die dooie visjesvreter, De Graet van Magerhem, zal er wel voor vier duiten bijdoen. Geen won der, dat ze het in Kwardam al wis ten. Geen wonder, dat hier de hele gemeente het weet als mevr. Boom, o, als ik die De Gooyer maar vijf minuteh tussen mijn vingers had.." „Vader, u bent onbillijkbe gon Corrie, maar Dikkenburg was voor geen rede vatbaar. „Wat doe jij voor die kerel te plei ten?" schreeuwde hij zijn dochter toe. „Wat is dat met jou? Eerst aan pappen met die oplichter, de zoge naamde Amerikaan en dan met die andere oplichter, dat stuk gemeente opzichter? Ben je daar soms ook al vriendje mee? Mocht ik er daarom niks van horen? Als je je niet ver sproken had, zou ik nog niets weten. Wat verbeeld jij je wel". Dikkenburg ging in zijn woede zichzelf te buiten, „jij die met andere kerels zit te flir ten en je vader in het ongeluk stort?" Corrie was krijtwit geworden, toen haar vader haar die beledigende woorden naar het hoofd slingerde. Ze stond op het punt hem fel van re pliek te dienen, toen ze naar haar moeder keek. De twee vrouwen za gen elkaar aan. Toen keerde 't meisje zich op haar hielen om en liep de deur uit. Even later verkondigde de bons van de huisdeur, dat ze naar buiten was gegaan. „Vader, vader", vermaande me vrouw Dikkenburg, „wat heb je het weer te kwaad met je drift!" Dikkenburg zat in zijn stoel. Zijn normale gelaatskleur kwam langza merhand terug. Hij zat daar zielig als een doorgeprikte luchtballon. ,,'t Is ook nog wat moois" zuchtte hij, „ik geloof niet, dat ik ooit zo lelijk in de knoei gezeten heb. Na tuurlijk heb ik teveel gezegd tegen dat kind".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9