Gladiolen en Lelies glorieer den op Haarlemse keuring OPHAALBRUG BU KATWIJK MORGEN IN GEBRUIK GENOMEN Belangrijke verbetering in weg naar zee Minister verlaagt woningbouwsubsidies Minister in La Courtine RECHTSZAKEN Drs L. M. Aarts professor te Warmond Wilt U iets weten? DINSDAG 18 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De grote ophaalbrug tussen Rijns- burg en Katwijk, die een belangriike verbetering betekent in de verbin ding tussen Leiden en laatstgenoem de plaats, wordt morgen (woensdag) voor het verkeer opengesteld. Een jaar lang is aan deze brug ge bouwd. De eigenlijke brug is gele verd door de N.V. W. F. Kloos en Zonen uit Kinderdijk en de opritten werden aangelegd door de aannemers C. M. Deerenberg en Gebr. J. en P. van Wijk uit Alphen a.d. Rijn. Het opmerkelijke aan deze ophaal brug is het ontbreken van een ver binding tussen de beide staanders Dit is uitsluitend om schoonheids overwegingen gedaan, daar bij een dergelijke breedte (15 meter tussen de brugleuningen) een verbinding tussen de staanders een storend ele ment zou zijn in het landschap. Het totale brugdek, dus het bewe gende gedeelte, weegt 60 ton. De priemen, de horizontale „balken" op de staanders, wegens zelfs per stuk 35 ton. Hoewel de brug morgen in gebruik wordt genomen, moet er nog veel gebeuren, eer deze volledig kan wor den opgeleverd. De verlichting moet nog worden aangebracht, de oprit aan Katwijkse zijde worden afge maakt en de hulpweg aan de linker zijde zal worden verwijderd. Op het brugdek zijn aan weerszijden rijwiel en voetpaden aangebracht. In de toe komst zullen deze paden ook aan de opritten aan weerszijden worden aangelegd en niet slechts aan één zijde, zoals nu is gebeurd. Dezer dagen maakte onze fotograaf bijgaande opname van de nieuwe brug aan de Sandtlaan, met op de voorgrond de noodbrug. Aan deze situatie komt dus morgen een einde. (Opname „Leidse Courant") Het gladiolenleger is in opmars. De voorposten zijn reeds lang ge signaleerd en als het weer nu einde lijk eens echt zomers wil worden, dan zal men de bezoekers van de keuringszaal in het Krelagehuis aan de Leidsevaart binnen de kortste keren onder dit knolgewas kunnen bedelven. Konijnenburg Mark, Noordwijk, bracht al een enorme collectie ten tonele, gesplitst in grootbloemige va riëteiten en het charmante K. M.- ras, het middelgrote zgn. butterfly- type met een bouw, die prima in onze moderne behuizing past en kleurencombinaties, die bizonder sterk opvallen door de grote contras ten. Van de butterfly-aanwinsten noe men we de bizonder mooie Gospel song, dieprood met bruinrode vlek, Layla, wit met sprekende rode vlek. Intermezzo, lichtrood met bruinrode vlek, de diep-purperen Glio en ver der de alleraardigste geelgroene Beauty Spot. Van de grootbloemige aanwinsten verdienen vooral ver melding Stradello, wit met bloedrood merk, de zacht-rose, geel gevlekte Anne Frank, Aresz, wit met rode te kening, de blauwe Blue Ribbon en To Day, helderrood met geel omrand rood merk. G. Beukers, Noordwijk, etaleerde een groep primulinus-gladiolen, die veel belangstelling trok. Tot de uit blinkers behoorden o.i. de rose Pink Attraction, de rose Garden Princess, de gele Paris en de beste Violet Queen. De witte Virtuoos van A. J. Preij- de, Breezand, had ook nu weer vele bewonderaars en een van de meest in hv.t oog springende gladiolen van de gehele keuringszaal was de oranje Debby van K. Kooy, St. Pancras. Een juweel van een gladiool. Gebrs. van Opgelden, Beverwijk, stelden de licht abrikooskleurige Apricot Beauty ten toon, terwijl P. Visser, St. Pancras, o.m. de kleinbloemige Page Boy een verbeterde uitgave van Atom - de witte Little Trophy en de aar dige Columbine naar voren bracht. Joli Coeur is een fris roodgetinte aan winst van Jonkman-Hulsebosch, Sas- senheim, die tevens de aparte licht lila Grock ten tonele voerde. Oranje Nassau is een licht oranje aanwinst van Georg v. d. Veld, Lisse, die we nog wel eens terug zullen zien. Bizonder mooie lelies zagen we weer van J. A. v. d. Zwet, Roelof- arendsveen. Op de eerste plaats de prachtige Regale-zaailingen. We za gen o.m. een lichtoranje, een helder gele en een witte in geel uitlopende aanwinst. Briljante kwaliteit van lilium spe- ciosum rubrum Favorite bracht Ant. Schoon, Akersloot en A. J. v. d. Zwet Roelofarendsveen, etaleerde o.m. li lium Maximowiczi en een lelie van het formosanum-type onder de naam Harrisson. De fa. Hageman Zn. te Heem stede bracht oranjekleurige Cypelle en P. van Hensbergen, Voorhout, sloot de keuring af met het aardige snij bloemetje Brodiaea laxa. A. A. BOERSMA NAM AFSCHEID VAN DE K.A.B. Gisteren heeft de heer A. A. Boers- ma, die de KAB tientallen jaren in verschillende functies heeft gediend, afscheid genomen van de bond. Op de receptie te zijner ere, in Utrecht gehouden, hebben honderden de scheidende functionaris de hand ge drukt. Namens de KAB ontving de heer Boersma uit handen van ver- bondsvoorzitter J. A. Middelhuis, 'n televisietoestel; van collega's kreeg hij een polshorloge. Bijen doodden eenden Op het boerenbedrijf van de heer D. Schotman te Enter bij Almelo is een koppel eenden door een zwerm bijen aangevallen. Vijf eenden wer den doodgestoken. Toen de bijen houder, de heer H. Brunnekreef, de eenden te hulp kwam snellen maakte ook hij kennis met de woede van de bijen. Hij kreeg vele steken in het gezicht, hals en nek en moest vluch ten. Op zijn bromfiets huiswaarts kerend is de 70-jarige heer Van Ernst uit Kootwijkerbroek gisteravond in Barneveld om 't leven gekomen. De heer Van Ernst wilde met zijn brom fiets oversteken. Hij werd door een bestelauto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Het slachtoffer was op slag dood. VEILIG VERKEER: houdt afstand Voor de vakantiemaanden juli en augustus heeft het Verbond voor Veilig Verkeer als kernthema van zijn actie het „afstand houden" ge kozen. Nu de wegen weer voller worden, ls het filerijden aan de orde van de dag. De ervaring leert, vol gens het verbond, dat er jaarlijks enkele ernstige ongelukken gebeu ren, die direkt of indirekt veroor zaakt worden door het niet of on voldoende afstand houden. De ma teriële schade van honderden klei nere botsingen door het „bumper aan bumper" rijden is niet bij be nadering te becijferen, aldus het ver bond. Naar bekend is ligt het in het voornemen van de regering om per 1 april 1962 een algemene huurver hoging te doen invoeren, waarbij de subsidies voor woningwetwoningen en premiewoningen, naar het zich laat aanzien, dienovereenkomstig zullen worden verlaagd. Naar aanlei ding hiervan heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid bepaald, dat de voor woningwetwo ningen en voor eigen woningen in de premiesector op of na 1 augustus toegekende subsidies kunnen worden verlaagd, indien binnen vijftien maanden na de datum van de be schikking, waarbij die subsidies zijii toegekend, een algemene huurver hoging tot stand mocht komen. Zonder deze maatregel zou immers voor de op dat tijdstip in aanbouw zijnde woningen een hogere subsidie uitgekeerd dienen te worden dan met het oog op het inmiddels gestegen huurpeil gerechtvaardigd is. Het percentatge van de verlaging zal gelijk zijn aan het percentage, waarmede de woningwetbij drage, door wijziging van de regeling in verband met een algemene huurver hoging, wordt verminderd. Ten aanzien van huurwoningen in de premiesector kent de subsidierege ling reeds een voorziening, waardoor automatisch elke huurverhoging na de toekenning van de subsidie tot 'n met de huurverhoging overeenko mende verlaging van de subsidie leidt. In verband met de gunstige ont wikkeling van dé rentevoet sedert de totstandkoming van de subsidierege ling voor de particuliere bouw heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid voorts besloten de premies voor eigen-woningen en par ticuliere huurwoningen met gemid deld 500.- te verlagen. Deze ver laging gaat op 1 augustus in. De jaarlijkse bijdragen voor de huurwo ningen en de zogenaamde toeslag eigen-woningbezit hebben geen wij ziging ondergaan. De tabellen voor 't berekenen van de premies zijn aan de bovengenoemde wijziging aange past. Een uitzondering is gemaakt voor Gistermorgen is minister ir. S. H. Visser, in La Courtine aangekomen. Hij brengt aan de daar oefenende Nederlandse landmacht-onderdelen een inspectiebezoek. De bewindsman, die morgen naar ons land terug keert, arriveerde op het vliegveld van Aulnat (Clermont). Hij werd vergezeld door enige opper-officie- ren. Om ongeveer half twaalf arri veerde minister Visser bij het leger kamp in La Courtine, waar ter be groeting o.a. aanwezig waren divi sie-generaal Th. de Labarthe, com mandant van de vierde militaire af deling in Frankrijk en generaal-ma- joor D. C. de Vries, commandant van de Eerste Nederlandse Divisie. Ook was aanwezig kolonel Paille, de Franse commandant van het leger kamp. huurwoningen in de categorie A van de premieregeling, die in de gemeen ten Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam zullen worden gebouwd. De premiebedragen voor die wonin gen blijven ongewijzigd, doch de daarvoor geldende huurgrens van 85.- per maand zal, eveneens met ingang van 1 augustus worden ver laagd tot 82.50 per maand. IN- EN VERKOOP van OUDE EN NIEUWE STUDIEBOEKEN FIRMA B. DE KLER NIEUWE RIJN 45 LEIDEN Textielarbeiders in Almelo staken Men wil zwart loon Bij de Leeuwarder Textielmaat- schappij N.V. te Almelo is gisteren een wilde staking uitgebroken, waar bij ongeveer dertig mannelijke werknemers zijn betrokken. Het be treft het personeel van de snijzaal. De stakers zijn ontevreden over het feit, dat volgens hen in andere Al melose confectiebedrijven hogere lo nen zouden worden betaald dan bij de Leeuwarder Textielmaatschappij. Dergelijke lonen wensen zij ook, al zou dit niet in overeenstemming zijn met de richtlijnen van het college van rijksbemiddelaars. De directie van de Leeuwarder Textielmaat schappij staat op het standpunt, dat geen zwarte lonen worden betaald. Bakkers 5 pet meer loon Evenals de Stichting van de Ar beid is het College van Rijksbemid delaars tot de conclusie gekomen, dat de geldende regels voor de loon politiek een volledige realisering van de gedane voorstellen met betrek king tot wijziging der c.a.o. in het bakkersbedrijf niet toelaten. Het col lege is bereid goedkeuring te verle nen aan de door partijen beoogde verhoging van de lonen met 5 pet. almede enige van de daarnaast door haar voorgestelde verbeteringen. Met het oog op de produktiviteitsruimte zou dit een verlenging van de voor gestelde contractduur met drie maan den betekenen. Voorts heeft het college zich be reid verklaard, gedurende de loop tijd van het contract eventuele voor stellen. van partijen om te komen tot een in de loonpolitiek passende vorm van prestatiebeloning in over weging te nemen; over dit punt is in een bespreking met de partijen op jl. vrijdag reeds van gedachten ge wisseld. Aan een en ander heeft het college uiteraard de voorwaarde ver bonden, dat er geen verhoging van de prijzen uit zal voortvloeien. Over dit standpunt van het college van rijksbemiddelaars moeten de partij en zich nog beraden. De 87-jarige Amsterdammer H. F. Koelman is gisteren, vermoedelijk door onvoorzichtg oversteken, op de Westermarkt aangereden door een bromfietser. Hij werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij later is overleden. KINDEREN OMVER GELOPEN BIJ JEUGDSPORTFEEST Zó groot was de belangstelling gis termiddag voor de jeugdsportfeesten, die tijdens de schoolvakantie in het oude Rai-gebouw te Amsterdam wor den gehouden, dat tijdens het ge drang op de binnenplaats vier jonge kinderen onder de voet werden ge lopen. Een zesjarig meisje werd met onbekende verwondingen in het Weesperplein-ziekenhuis opgenomen. Drie kinderen uit één gezin, twee meisjes van resp. 9 en 10 jaar en hun zesjarig broertje, werden ook gewond, doch konden na in het zie kenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Dronken in de sloot De politie somde op: „Zijn gang was onzeker; zijn optreden luidruch tig; zijn ogen zagen rood; hij sprak opgewonden; deed opschepperige verhalen; hij rook naar sterke drank" „We hebben een heel pakket aan wijzingen, die voldoende zijn om aan te tonen dat verdachte stevig onder invloed van sterke drank verkeerde", zo concludeerde de officier bij de Haagse politierechter. Het gevolg was geweest, dat ver dachte, een kelner uit Leiden te Bo degraven met zijn auto op de Goud se weg de snel verkeersweg Utrecht- Den Haag oprijdend, eerst een aan rijding had veroorzaakt en vervol gens met de door hem bestuurde auto in een sloot terecht was geko men. Het was allemaal uiteindelijk nog niet zo slecht afgelopen. De bestuur der en beide mede-inzittenden waren er levend afgekomen, doch de kelner had zich nu te verantwoorden we gens het besturen van een auto, ter wijl hij onder invloed van drank ver keerde. Eén van de passagiers vertelde, dat hij weinig vertrouwen had in het rij den door verdachte, die hij voortdu rend in de gaten had gehouden. „Dat komt ervan, nou zitten we in de sloot", had deze getuige na het ongeval uitgeroepen. De officier vond verdachte een po tentiële moordenaar op de weg en eiste een maand gevangenisstraf be nevens 2 jaar intrekken van het rij bewijs. De raadsman, mr. M. de Clercq was van oordeel, dat verdachte nu niet zo erg dronken was en pleitte cle mentie. De rechter legde drie weken ge vangenisstraf op en trok het rijbewijs in voor 18 maanden. Mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot professor in de philosophie aan het Philosophicum te Warmond, de zeereertbaade zeergeleerde heer L. M. Aarts. Hij werd geboren te Haar lem op 25 april 1931 en priester ge wijd op 31 mei 1958. Op 16 augustus 1958 kreeg hij de opdracht in Rome philosophie te studeren. Binnen drie jaar deed hij zijn doctoraal. DUIF OP TAFEL Hoewel hij geen duifje besteld had kreeg de heer J. Hessing te Baarn toch zo'n gevalletje op zijn bord, gis teren toen een postduif door de ruit van zijn woning kwam vliegen met als gevolg, dat de glasscherven over de gehele tafel lagen en ook in het eten. De maaltijd was bedorven. De heer Hessing heeft 't echter de duif niet kwalijk genomen en het dier, nadat het wat tot zijn positieven was gekomen, langs dezelfde weg terug laten keren naar zijn til in de buurt. De 46-jarige tabaksgrossier A. Vercauteren uit Tegelen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Een aanhangwagen van een vracht auto, komende uit de richting Roer mond, slingerde op het linkerwegdek en raakte de personenauto, bestuurd door de heer Vercauteren, frontaal. Deze was op slag dood. De heer Vercauteren was gehuwd en vader van vijf kinderen. TV-TOESELLEN VOOR 70,— Voor zeventig gulden zijn in Ven- lo en omgeving in deze dagen TV- toestellen te koop. Duitsers leuren met de toestellen langs de deuren. Sinds er bij onze oosterburen een tweede lijn is, zijn tienduizenden er toe overgegaan een nieuw toestel te kopen. De oude apparaten zfjn in opslagplaatsen terechtgekomen en worden thans aan de overkant van de grens aan de man gebracht. Van een Venlose familie is bekend dat zij op zo'n manier in bezit kwam van een radio-TV-combinatie voor 110 gulden. De radio uit de combina- te wist men daarna te verkopen voor zestig gulden. Een 54-jarige Belgische matroos, Gaston Jules Godart uit Antwerpen, is vannacht in de Rotterdamse Petro leumhaven, bij de terreinen van de Shell, verdronken. Hij verloor zyn evenwicht op het gangboord van de tanker „Belgian Pride" en viel tus sen schip en steiger in het water. ATTENTIE Vragen, die bij ons binnenkomen over reisroutes naar het buitenland, zijn van hier uit moeilijk te beant woorden. Wij raden de belangheb benden aan zich te dezer zake te wenden tot een bonafide reisbureau of tot de ANWB in Den Haag. Mej. B. v. d. H., Leimuiden. Kortste route per fiets van De Kwakel naar Hulsberg (L). De Kwakel, Loener- sloot, Utrecht, Culemborg, Zaltbom- mel, Den Bosch, Helmond, Neder- weert, Wessem, Sittard, Hoensbroek, Hulsberg. Afstand plm. 200 km. E. G., Noordwijkerhout. Route per fiets van Noordwijkerhout naar Bor ne. Noordwijkerhout, Hillegom, Aals meer, Hilversum, Apeldoorn, Deven ter, Holten, Delden, Ambt Delden, Borne. H. A. de R., Noordwijkerhout. Per fiets van Noordwijkerhout via Hil versum naar Deventer. Noorwij ker- houot, Hillegom, Aalsmeer, Hilver sum, Apeldoorn, Deventer. Afstand plm. 125 km. Voor het verdere deel van uw vraaag kunt u informeren bij de ANWB in Den Haag. D. S., Nw. Wetering. Per bromfiets van Rijnsaterwoude naar Valkenburg (L). Rijnsaterwoude, Alphen, Utrecht Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch, Helmond, Nederweert, Wessem, Sit tard, Hoensbroek, Valkenburg. Af stand plm. 215 km. Een bromfiets kan per trein wor den vervoerd. Voor het geval dit vervoermiddel met een bepaalde trein moet worden vervoerd, gelieve U te informeren bij 't dichtsbijzijnde spoorwegstation. N.N. Per bromfiets van Hoogmade naar Klimmen (L). Hoogmade, Alphen, Utrecht, Culemborg, Zalt bommel, Den Bosch, Helmond, Ne derweert, Wessem, Sittard, Hoens broek, Klimmen. Id. per auto naar Valkenburg. Hoogmade, Alphen, Bodegraven, snelweg naar Utrecht, Vreeswijk, Den Bosch, Eindhoven, Roermond, Maastricht, Valkenburg. Afstand beide malen plm. 215 km. Mej. F. C., Noordwijkerhout. Per bromfiets van Noordwijkerhout nr. Geleen. Noordwijkerhout, Leiden, Al phen, Utrecht, Culemborg, Zaltbom mel, Den Bosch, Helmond, Roermond, Sittard, Geleen. Afstand plm. 215 km. Analiste Abonnee vraagt inlich tingen over het beroep van analiste. Als analiste bent u werkzaam op een laboratorium. U onderzoekt be paalde stoffen of werkt mee aan een algemeen onderwerp, dat in het me disch, physisch of chemisch vlak kan liggen. Medisch: u bent dan werkzaam in een ziekenhuis, b.v. bloed-, urine- onderzoek enz. Dit kunt u soms ook bij een specialist zijn. Physisch: dit komt meer in de technische richting, op een natuur kundig laboratorium van een fabriek b.v. Chemisch: dit ligt op het schei kundige vlak. U kunt dit uitoefenen b.v. in fabrieken van voedingsstof fen, pharmaceutische middelen etc. Het beroep analist(e) wordt zowel door heren als dames uitgeoefend. Naaimachine Ik had graag het adres van de fabrikant van de Veri- tasch naaimachine. Aldus T. v. d. K. Het adres van de door u gevraagde naaimachinehandel luidt: Amster damse Naaimachinehandel voorheen A. Leeuwenstein, Hermietenstraat 5, Amsterdam. J. C. V. te A. a.d. R. Route per fiets van Delft naar Hilvarenbeek. wn-w. n - Antw.: Delft, Rotterdam, Dordrecht, Een recente foto van Z.K.H. Prins Alexander van Belgie, die vandaag zijn Breda, Gilze Rijen Tilburg Hilva- negentiende verjaardag viert ren beek. Afstand plm. 90 km.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8