EEN LEIDSE FABRIEK VERHUIST Mevr. van der '.eeuw blijft liever Waarom Parmeniier naar Dokkum trekt DINSDAG 18 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA De twee broers Johan (34) en Jan (32) Parmentier stonden in hun bedrijfsleiding voor een moeilijk dilemma. In 1959 schreef De Leidse Courant, dat de fabriek van Parmentier aan de Schelpenkade te Leiden naar elders zou verhuizen. Hoewel er toen slechts sprake was van een verplaatsing van een klein deel van het bedrijf, heeft de vraag of men er wellicht niet beter aan deed een gehele fabriek „op de verhuiswagen te zetten" de directie sindsdien niet meer losgelaten. Korte tijd heeft men nog een tussenoplossing overwogen' uitbreiding van de fabriek op het laatste restje terrein, dat men tussen de huizen aan de Schelpenkade nog overhield. Er werden ontwerpen gemaakt, die zelfs nog een plaatsje in de pers kregen, maar een nieuwe beslis sing bepaalde de toekomst van de ongeveer 250 personeelsleden van het bedrijf: we verhuizen naar Dokkum". nog steeds betekenis, is een begrip, zoals Leidse kaas. De betekenis daar van heeft ook Parmentiers leiding niet onderschat, maar bij de keuze moesten andere argumenten zwaar- De der wegen. Daar komt nog bij, dat ol de fabriek aan de Schelpenkade be- de oude Sleutelstad «eeft een beeld paald uitgewoond was en men dus van de benepen positie waarin „Par- t0\ nin®riiP™de res'Aurati.e mentier" (rechts onder) verkeert. moest overgaan wilde men by bly- ingewikkelde plattegrond van HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Advertentie). LEIDENAARS die voor de eerste maal met de beslissing van de di rectie geconfronteerd werden zullen zich afgevraagd hebben wat deze oude Leidse breiwolfabriek in Dok kum zou moéten beginnen, een stad je van nog geen 10.000 inwoners in het noordelijkste deel van Noord- Friesland. De heer Jan Parmentier, jong energiek zakenman, die in de een voud van woordkeus demonstreert, dat hij rechtlijnig pleegt te denken, geeft de verklaring: Dokkum is ont wikkelingsgebied en dat wil zeggen dat de regering een zeer ruime sub sidie verstrekt aan industrieën, die zich in dit gebied vestigen. En als men spreekt over ruime subsidie moet men denken aan bijdragen als 75 per vierkante meter grond, die er bebouwd wordt, terwijl de grond prijs voor de helft vergoed gaat worden. Maar er zijn een serie an dere voordelen, die de heer Par mentier op de vingers van een hand uittelt. Het belangrijkste is wel, dat de oude fabriek aan de Schelpenkade, aan chronisch ruimtegebrek lijdt en men hier met een euvel heeft te ma ken, dat met de beste wil van de wereld niet meer is op te lossen. Tussen de dichte bebouwing van de stad Leiden is geen plek van bete kenis meer te vinden. In Dokkum is ruimte. TOEN in het jaar 1870 Johannes Parmentier, grootvader van de hui dige fabrikanten, het bedrijf aan de Hoefkade stichtte, was de Schelpen kade nog een „Schulpenpad" op Zoeterwouds grondgebied, dat nog wijde perspectieven bood voor de vestiging van een snelgroeiend be drijf. De heer Parmentier zal in die dagen toen hij de Schelpenkade koos als plaats van vestiging niet bevroed hebben, dat men nog geen honderd jaar later met ernstige ruimtemoeilijkheden geconfronteerd zou worden. Vele jaren achtereen heeft de fa milie gewoond in het huis aan de Schelpenkade, dat nu nog aan het bedrijf grenst. Parmentier vestigde aldus een familiezaak in een stad, die van oudsher op de wolverwer king was toegespitst. De namen La kenhal, Garenmarkt en Raamsteeg herinneren nog aan de 'eeuwen, waarin de wolverwerkende indus trie een rol van betekenis speelde. Maar er is veel veranderd. In 1820 waren er in Leiden bijvoorbeeld nog meer dan 20 bedrijven, die wollen dekens fabriceerden; van die velen zijn er nog slechts twee overgeble ven, sinds de N.V. Fabriek van Wol len dekens v.h. Scheltema Jzn zeer onlangs ook bij gebrek aan opvol ging werd opgeheven. De eenzijdigheid in het industriële patroon van Leiden heeft plaats ge maakt voor veelzijdigheid en dit kan de welvaart van de bevolking slechts ten goede komen. ZELFS Amerikaanse bedrijven hebben thans hun vestigingen in en rond de Sleutelstad; bedrijven in verschillende branches, die Leiden als hun stad kozen, omdat het zo gunstig gelegen is aan een knoop punt van vaarwegen en aan belang rijke spoor- en wegverbindingen. Leiden ligt bovendien beter, zo heeft men dikwijls geredeneerd, om dat het over een grote achterland kan beschikken, wat betreft de per soneelsvoorziening. De economische ontwikkeling sinds 1958 het getal werklozen was in dat jaar nog zeer groot, die de arbeidskracht tot een zeer ongewisse factor heeft ge maakt was echter niet in deze rede nering opgenomen. Thans heeft het industrierijke Leiden chronisch ge brek aan werkkrachten. De arbeids reserve ligt ver onder het landelijk gemiddelde. Bij Parmentier is het al niet anders. De werkplaatsen zijn onderbezet. De breiwol-industrie is arbeidsintensief. Voor het haspelen van de wol bijvoorbeeld heeft men meisjes nodig die op het machinale proces oog houden en de haspels ledigen en van nieuw materiaal voorzien. Deze afdeling was voor nauwelijks de helft bezet. BIJ ZULK EEN gang van zaken is het te begrijpen, dat de directie van Parmentier een beslissing moest nemen. Tegelijkertijd echter kan men oog hebben voor het probleem, dat het KVP-raadslid dokter Kort- mann onlangs schriftelijk aan de orde stelde; heeft Leiden niet teveel buitenlandse industrie aangetrok ken en heeft het de belangen van eigen industrie niet over het hoofd gezien. Alleen al bij Royal Mc Bee's schrijfmachine-industrie werken meer dan vijfhonderd personeels leden. De aanduiding „Leidse wol" heeft De verticale opbouw van het be drijf kostte veel extra-transport en deed veel man-uren verloren gaan. De materialen moesten van de ene verdieping naar de andere verdie ping en terug verplaatst worden. In Dokkum is alles gelijkvloers en dit betekent op de duur een kapitaal van betekenis. In Dokkum gaat men met een ge heel nieuwe personeelsbezetting werken. Enkele leidinggevende figu ren uit het bedrijf gaan slechts mee. Ook dat is een overgang, die het bedrijf op verlies Komt te staan, maar dat heeft de directie er voor over. Men zal, op de duur n.l. steeds over voldoende arbeidskrachten be schikken en dat is toch wel een ge ruststellende gedachte indien men in aanmerking neemt, dat men hoog conjunctuur heeft voorspeld voor vele tientallen jaren. Dit waren de argumenten, die de heer Jan Parmentier naar voren heeft gebracht. Het heeft hem moeite gekost de beslissing aan het perso neel kenbaar te maken. Daar waren er onder, die vele tientallen jaren bij het bedrijf werkzaam waren en die nu elders moeten beginnen. Voor ruim negentig procent, zo verklaart de directeur echter, heeft men, of hebben wij voor het personeel een nieuwe werkkring kunnen vinden en ook voor de overige, vakbekwame personeelsleden zal dit wel geen moeilijkheden opleveren. De werknemers krijgen in elk ge- J val een premie indien zij tot het laatst, en dat zal, ongeveer in sep tember zijn, aan de firma verbonden blijven. Intussen zal men de fabriek geleidelijk overbrengen. Zeventig Dokkummers en Dokkummerinnen Haspelen in een onderbezette fa briek. „Ik had graag meegewild naar Dokkum, zegt de 53-jarige werk meester van Parmentiers haspelaf deling., de heer H. van der Zeeuw, maar mijn vrouw voelt er niets voor". „Ik niet", zegt even later, mevrouw Van der Zeeuw. „Ik wil niet uit Lei den. Niet in de eerste plaats om 3 oktober, maar ik ben in Leiden ge boren, hier woont mijn familie, hier zijn mijn twee dochters geboren, wat zal ik dan op mijn leeftijd nog naar Dokkum gaan verhuizen. Stel je voor dat ik het daar niet kan aarden, dan ben ik hier mijn huis kwijt, wat moet ik dan beginnen...." Klein drama van Parmentier is ook doorgedrongen binnen de huise lijke muren van dit gezin aan de Hoflaan. „Natuurlijk leg ik me bij de me ning van mijn vrouw neer" zegt la ter de heer Van der Zeeuw. De heer Parmentier, die gevraagd heeft of ik mee naar Dokkum wilde, kan ons besluit billijken. Als we het gezin Van der Zeeuw bezoeken kijkt men juist naar de televisie: de achtergrond van het gesprek is een onbestemd gemompel van een figuur, die iets over Enge land vertelt. De familie Van der Zeeuw is al weer gewend aan de nieuwe situatie waarin het is geplaatst. Over enige maanden zal het dienstverband met de firma Parmentier van net gezins hoofd ten einde lopen, nadat hij 32 jaar aan de zaak verbonden is ge weest. Dit is niet iets om diep-sen- timenteel over te geraken, erkent ook de heer Van der Zeeuw, maar het prikt wel even. Ik ben aan de sfeer gewend. Ieder een kent me, en het werk ken ik op m'n duimpje. Hij vertelt van de vreemde middag waarop het perso neel in de kantine werd geroepen en de directie onverwachts kwam met de mededeling, dat het binnenkort voor Leiden afgelopen was. De ge hele fabriek zou verhuizen en niet 'n deel. Toen zijn er wel hier en daar harde woorden gevallen. Vooral de oudere werknemers, die het gevoel hadden op straat te staan, lieten hun stem horen. Maar alles is toch wel in der minne geschikt. Persoonlijk ken ik te goed de problemen van de firma om het besluit niet te kunnen billijken. En ik zal straks best wel iets anders kunnen krijgen. Daar ben ik niet bang voor. Meneer Par mentier kijkt voor me uit. Leiden trekt toch het meest.... Dutch Swing College Band heeft hooggespannen verwachtingen „Gouden" reis naar Zuid-Amerika Als de verwachtingen van de mu sicus Arie Ligthart uitkomen, dan is de thans 15 jaar bestaande Dutch Swing College Band, waarvan hij de zakelijke leider is, vanavond via Ge- nève naar Zuid-Amerika vertrokken voor een letterlijk gouden toernee van 3 maanden. Op Schiphol bevestigde de heer Ligthart, dat hij bij zijn Argentijnse impresario zonder enige moeite topgages voor de 6 leden van de al bijna wereldberoemde Nederlandse band had bedongen. Dat betekent tegen de 5000 voor een optreden van circa drie kwartier. Volgens Amerikaanse persberichten echter zou die impresario na de komende drie maanden het eerzame beroep van rentenier kunnen gaan uitoefe nen, want Zuid-Amerikaanse radio- en tv-stations hebben bij opbod ge poogd hem er toe te bewegen ieder van hen de eer van de populaire Ne derlandse band te gunnen. Daarbij zou zelfs een bod zijn van niet minder dan ƒ450.000 voor een slechts drie kwartier durende tv- show, aldus Arie Ligthart. „Als er werkelijk zoveel geld voor ons betaald wordt," aldus Ligthart, „en heb ik reden aan te nemen, dat er iets van waar is, gezien de brie ven die ik van de impresario heb ontvangen, dan zullen wij onze huid toch duur verkopen. Het zou te zot zijn, wanneer de impresario alléén een veelvoud zou ontvangen van wat wij met zijn zessen samen mogen delen. Ik ben van plan dan druk op hem uit de oefenen door hem aan te bieden ook voor volgende toernees onze impresario te blijven. Blijft hij zonder meer aan een contract vast houden, dan zoeken we volgende keer een ander." 1 Van de oorspronkelijke band is uit 1945 alleen de oprichter en leider Peter gchilperoort over. Met zijn 41 jaren is hij tevens de oudste. Hij speelt clarinet, sopraan-sax, bariton- sax, piano en gitaar. De andere le den zijn Oscar Klein (31, trompet en gitaar), Dicky Kaart (31, trombo ne), Bob van Oven (27, bas), zakelijk leider Arie Ligthart (27, banjo, gi taar en clarinet) en de in de plaats van Martin Beenen aan de drums ge komen benjamin, de 24-jarige Lu Ssanet, wiens werkelijke naam (Louis de Lussanet de la Sobloniére) te lang was voor de aanplakbiljetten. Jan Morks (klarinet) heeft sinds april het vroeger 7 man tellende ge zelschap verlaten. De toernee zal door vier Zuid- Amerikaanse landen leiden: Argen tinië, Chili, Peru en Uruguay. De populariteit van deze dixieland-band is ook dankzij de stijgende verkoop van hun gramofoonplaten enorm ge groeid. „We hebben voor het uit kiezen op het ogenblik," zei de heer Ligthart, „en in Europa staan we met onze dixieland muziek geloof ik aan de top. De komende toernee zal weliswaar vermoeiend worden, maar het programma is toch 'niet overla den. Dat schrijft tenminste de im- presariq. De meeste voorstellingen duren circa 45 minuten. Hoevaak we zullen optreden weet ik niet." Nadat de band omstreeks .20 okto ber op Schiphol zal zijn teruggekeerd volgt op 23 oktober een toernee door Duitsland met 15 concerten. Na een vakantie in Nederland staat een tweede toernee door Duitsland met 25 concerten op het programma en omstreeks de jaarwisseling gaat de Swing College Band dan opnamen op de band vastleggen voor een wer kelijke uitzending door radio Luxem burg. Dit station begint daar trou wens in september a.s. reeds mee, want er zijn reeds voor enkele maan den bandjes klaar gemaakt. En het volgend jaar dan gaan we waar schijnlijk naar Japan. NOORDWtJK AAN ZEE ZUSTER LIOBA VIERDE ZILVEREN KLOOSTERFEEST" De R.K.V.G.L.O.-school „St. Ag nes" te Noordwijk-binnen heeft gis teren op waardige wijze het zilveren kloosterfeest gevierd van het hoofd der school, de eerwaarde zuster Lio- ba. Op deze dag is wel duidelijk ge worden, dat zuster Lioba, die pas gedurende een jaar de scepter over de school zwaait, reeds nu de harten van haar leerlingen gestolen heeft. In aanwezigheid van de hoogeer waarde Heer deken P. A. van der Bosch, de eerwaarde moeder-overste en zusters van J.M.J., werd de dag geopend met een H. Mis, die tot in tentie van het jubilerende school hoofd werd opgedragen door de eer waarde Heer Kapelaan W. G. van Sambeek, waarna een feestelijk ont bijt. Het schoolfeest werd 's middags voortgezet in een, tot ware feestzaal omgetoverde leslokaal, alwaar de alwaar de leerlingen hun prestaties toonden op het gebied van toneel, muziek en dans, waarbij ook emeri tus-deken J. P. A. Brinkman van z'n belangstelling blijk gaf. Het laatste woord op deze middag was tenslotte voor de jubilaresse, die de eerwaarde moeder-overste, zus ters en de heer Boers op hartelijke wijze bedankte, voor het vele werk, dat zij tot het welslagen van deze dag hadden verricht. NOORDWIJK Geboren: Elisabeth G. J. d.v. L. C. Caspers en Q. G. M. Raaphorst; Sa- bina d.v. G. Prins en H. W. G. H. de Wreede; Daniëla d.v. M. Lindhout en M. v. d. Niet. P. Getrouwd: W. v. Rijn en M H. Hoek; F. J. v. Nobelen en W. A de Haas; P. F. Hoogervorst en C. M. Visscher; W. v. d. Lippe en M. J. H. Verhoeven; J. C. v. Rossum en G. S. P. Molenkamp. Overleden: Alida Hazenoot, 44 jr.; Gerardus J. Wassenaar, 77 jr.; Jo hannes W. M. Braun, 58 j.; Maria H. Heskes, 85 jr.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6