S)e GeldóeSoii^cmt Frans-Algerijnse bespre kingen donderdag hervat Tunesië sluit Bizerta af van de landzijde Na de aanslagen in Zuid-Tirol Klein-Europese topconferentie Paus naar Castelgandolfo Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 18 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15375 Zonder mooi weer geen ruimtevaart Telet. 2 0 9 3 5 Eed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6. Klachten bezorging 33839 (tossen 11.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 1,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Xdv. 17 et p. mm, Telefoontjes 1,50 Zonder veel optimisme In Parijs is maandag officieel mee gedeeld, dat de besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en de voorlopige Algerijnse regering donderdag a.s. in het kas teel Lugrin (in het departement Haute-Savoie en in de buurt van Evian) zullen worden hervat. De besprekingen waren op 20 mei in Evian begonnen en op 13 juni ge schorst door toedoen van de Fran sen. Dezen waren van menng, dat er een impasse was en achtten 'n tus senperiode nodig o.m. voor 'n nieu we benadering door de Algerijnen, waardoor de besprekingen weer op gang zouden kunnen komen. Het con tact was intussen bewaard door ver tegenwoordigers, die in de respectie ve hoofdkwartieren aan het meer van Genève waren achtergebleven. Het kasteel Lugrin ligt aan het meer van Genève, in de omgeving van Evian, dat weer voor de toeristen is opengesteld. De Franse delegatie zal weer wor den geleid door de minister voor Al gerijnse zaken, Joxe, en de Alge rijnse door Belkacem Krim, vice- premier van de voorlopige Algerijn se regering. Waarnemers geloven, dat Joxe aan Krim zal voorstellen, dat de delegaties voor het ogenblik afzien van uiteenzettingen over de grote politieke problemen en trach ten overeenstemming te bereiken over bepaalde aspecten van deze vraagstukken. De bommenplofferij In Algiers zijn gisteravond elf kneedbommen ontploft. Ook in Oran, Blida en een badplaatsje op korte afstand van Algiers kwamen plastie ken springladingen tot ontploffing. In alle gevallen werd slechts mate riële schade aangericht. Voorts wer den in Algers een Europeaan en een Algerijn door een handgranaat ge wond. Drie winkels, behorend aan Algerijnen, werden vernield. Chinezen verlieten en masse in V. S. de „Zuiderkruis" De „Zuiderkruis" heeft zaterdag Hoboken verlaten met bestemming Rotterdam met zevenentwintig Chi nese bemanningsleden minder dan toen ze in de V.S. aankwam. De 27 man zijn niet teruggekeerd aan boord van het schip, nadat ze waren gaan passagieren. Het was volgens de po litie de grootste groep in jaren, die van een schip was weggebleven. Morgen weer Amerikaan in de ruimte POLITIEKE PARTIJVORMING I. In de laatste tijd is er van verschei- dene kanten nogal veel en na drukkelijk geschreven en gesproken over veranderingen op het gebied van de politieke-partijformatie, zo wel met betrekking tot de katholieke volkspartij, als de beide protestants- christelijke groeperingen, a.r.p. en c.h.u. deze beide daarbij al dan niet te zamen in ogenschouw geno men, of zelfs in verband met de k.v.p. Een van de uitgangspunten voor een aantal beschouwingen over de k.v.p. als confessionele partij was gelegen in publicaties over het op nieuw onder de aandacht gebrachte Italiaanse handboek van de Katho lieke Actie, dat de stelling verkon digt, volgens welke (confessionele) partijen niet het epitethon „katho liek" in haar naam mogen opnemen, omdat de Kerk buiten en boven de zuiver politieke activiteiten van de partijen staat. De godsdienst mag dus niet als politiek onderscheidingste ken worden gebruikt, aldus dit hand boek. Deze overigens niet nieuwe verklaring voor dit ogenblik ter zijde latend, mede omdat men er zich hier intern nog over beraadt, zouden we wel een korte beschou wing willen wijden aan de mogelijke consequenties van een overeenkom stig die aanwijzing eventueel geno men besluit. Een bescheiden com mentaar kan zich dan tevens uit strekken over enkele recente ver klaringen uit de protestants-christe lijke hoek, waar de laatste tijd (weer) opmerkelijke dingen over partij-for matie c.a. zijn gezegd. Om te beginnen: de naamsverande ring van een politieke groepering hangt ten onzent natuurlijk met méér factoren samen dan in nage noeg elk ander land, waar een par tij-formatie (Duitsland, Italië e.a.) op gezamenlijk-confessionele gron den, op basis van historische groei, of om vanzelfsprekende motieven van getalsverhoudingen e.d. geen nadrukkelijke behoefte heeft aan enigerlei godsdienstige aanduiding. Tenzij in overkoepelende zin! Daar mee is tevens aangeduid, met welke specifiek Nederlandse factoren de partijformering hier te rekenen heeft en welke obstakels aan wijzigingen van welke aard ook in de weg kun nen staan. In ons land zo kan men zeker stellen was (is) voor de bijzondere aanduiding met „ka tholiek" (zowel nu als vóór de oor log met „r.k." staatsparty) wel eni ge dwingende reden voorhanden. Daaraan moet echter onmiddellijk worden toegevoegd, dat de her- oprichters van de katholieke politie ke partij deze aanduiding van stond af aan als iets bezwaarlijks hebben gevoeld, omdat wél nadrukkelijk werd bepaald, dat ook niet-katholie- ken tot de k.v.p. zouden kunnen toe treden en daar van harte welkom zouden zijn. In feite harmoniëren deze beide zaken uiteraard niet vol komen met elkaar; van zulk 'n toe treding is dan ook vrijwel niets te recht gekomen. Er zit echter wel 'n soort openbreek-formule in, die in latere jaren nog vaak ter sprake is geweest en die zo dikwijls voor de dag wordt gehaald, wanneer op de een of andere wijze sprake is van wijzigingen in de partij formatie, met alles wat daarbij aan al dan niet vér strekkende consequenties te pas kan komen. Nu zijn er de laatste tijd in de richting van openbreken en weer op andere wijze samenvoegen, of al thans samen werken verscheidene overpeinzingen te beluisteren ge weest. Hernieuwde aandrang uit het eigen katholieke kamp tot een zgn. „deconfessionalisering" van de poli tiek, in vrij geforceerde mate zelfs, waardoor een grote openheid naar buiten zou ontstaan. Evenzeer aan drang uit kringen van de c.h.u. tot nauwere aaneensluiting van de chris telijke politieke groeperingen, die k.v.p. incluis. Dat laatste kwam o.m. heel recent tot ons uit de zomercon- ferentie van de c.h.u., waar prof. v. Niftrik met name ook wees op „het geen in het bijzonder in rooms-ka- tholieke kringen op dit gebied leeft...." Onopgeloste kwesties De nog onopgeloste kwesties zijn o.m. de Franse eis, dat de Algerij nen ten minste een gebaar maken in de richting van een staken van het vuren en goede garanties voor de toekomst van de Europeanen in een onafhankelijk Algerië. De Alge rijnen stonden op volledige soeve reiniteit over de Sahara en de op heffing van alle Franse militaire ba ses in het land, nadat dit onafhan kelijk is geworden. In Parijs beziet men de nieuwe fase der besprekingen zonder veel optimisme. President De Gaulle heeft reeds te kennen gegeven dat hij plannen maakt voor het geval het overleg mislukt. In de afkoelingsperiode De tussenperiode van „overden king" werd gekenmerkt door offici ële verklaringen van Franse zijde over de kwestie van eventuele „de ling" van Algerië, een term die door de Fransen nooit officieel, zou zijn ..gebruikt: men maakte van Franse zijde duidelijk dat men dacht aan een „hergroepering", die niet als „op lossing" werd beschouwd, maar als een noodzakelijke hoewel niet-ge- wenste „toestand" wanneer geen overeenstemming met de Algerijnen mogelijk bleek. Voorts bracht presi dent De Gaulle een bezoek aan Lo tharingen. De Algerijnen hadden intussen of ficieel de steun van koning Hassan de tweede van Marokko gekregen aangaande de territoriale onschend baarheid van Algerië. Dit werd be kendgemaakt in een communiqué, dat werd uitgegeven na besprekin gen tussen de koning en premier Ferhat Abbas van de voorlopige Al gerijnse regering. Op 5 juli werd in Algerië een algemene staking ge houden, waartoe het Algerijnse Be vrijdingsfront (FLN) had opgeroe pen. Hiermee wilde de FLN bewij zen, dat de organisatie werkelijk re presentatief is. Bij betogingen van de Mohammedanen kwam een hon- •derdtal mensen om het leven. Ver- Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Juiighans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Over zee bevoorraad Duizend Tunesische vrijwilligers, aanhangers van de Neo Destour-par- tij van president Bourguiba, zijn op weg naar de Franse basis Bizerta. Reeds ca. 5.000 vrijwilligers zijn bij Bizerta aangekomen. Zoals bekend, heeft Bourguiba aan gekondigd, dat Bizerta van de land zijde zal worden geblokkeerd. De Tu nesische nationale vergadering heeft maandag een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het Tunesi sche volk bereid is zijn leven te ge ven voor de bevrijding van het ge hele grondgebied. In Franse regeringskringen is maandag medegedeeld, dat Frankrijk zal blijven trachten om met Tunesië tot een akkoord over Bizerta te ko men. Frankrijk erkent, dat Bizerta in principe onder de soevereiniteit van Tunesië valt, zo zei men. Bizer ta is geen Navo-basis. Niettemin be schouwt Frankrijk Bizerta als een steunpunt voor de verdediging van het Middellandse Zeegebied. Zoals bekend, besloten de Fran sen in juni 1958 om al hun troepen, op die in Bizerta na, die nog in Tu nesië waren, uit dit land terug te trekken. Over Bizerta zou nader on derhandeld worden. Tot nu toe is het echter gebleven bij gesprekken tussen de Franse zaakgelastigde in Tunis en Tunesische ministers. In Franse militaire kringen merk te men op, dat Bizerta gemakkelijk In het gebied van Bressanone zijn maandag vier mensen gearresteerd in verband met de aanslagen, die in de afgelopen dagen in Zuid-Tyrol zijn gepleegd. De busmaatschappijen in Bolzano hebben diensten naar Oostenrijk en Genua gestaakt, omdat het toeristen verkeer door de jongste onlusten zo sterk verminderd is, dat deze dien sten niet meer lonend zijn. Verschillende mensen, die sinds vrijdag gearresteerd waren, zijn in middels weer vrijgelaten. Zes-en-der- tig mensen worden nog vastgehou den. over zee en via de lucht bevoorraad kan worden, zo de Tunesiërs moch ten overgaan tot een blokkade van de toegangswegen over land. Ook Tunis wil brokje Sahara Waarnemers in Tunis zijn in het bijzonder getroffen door wat Bour guiba over de Sahara heeft gezegd. Uit zijn woorden blijkt, dat de Tu nesische president een geheel ander standpunt inneemt dan de Algerijn se opstandelingenregering. De Alge rijnse opstandelingen hebben steeds gezegd, dat de Sahara deel uitmaakt van Algerië. Bourguiba zei nu, dat de Sahara een „Afrikaans" gebied is. Als men spreekt van de onschend baarheid van het Algerijnse grond gebied met inbegrip van zijn Saha ra, dan bestaat eveneens de on schendbaarheid van het Tunesische grondgebied met inbegrip van zijn Sahara, aldus de president. Het klein-Europese topgesprek is vanochtend om kwart over tien te Bad Godesberg bij Bonn begonnen. In de „Redoute", een achttiende eeuwse buitenplaats waar de confe rentie wordt gehouden, arriveerden vanochtend premier'de Quay en mi nister Luns als eersten, geëscorteerd door motoragenten in witte unifor men. Zij werden op het bordes van het gebouw verwelkomd door de West-Duitse minister van buiten landse zaken von Brentano, en een grote groep persfotografen en jour nalisten. President De Gaulle en bondskan selier Adenauer arriveerden als laat- sten, samen in de auto, die de Franse president had afgehaald van het vliegveld Wahn bij Keulen, waar de Franse president met groot ceremo nieel was ontvangen. In Bad Godesberg en omgeving zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen en de „Deutschland", het Rijnschip waarmee de hoge gasten op de Rijn zullen varen tijdens de lunch van 1 tot 4 uur, wordt door bo ten van de rivierpolitie geëscorteerd. Langs de lange Koblenzer Strasse van Bonn naar Bad Godesberg ston den vanochtend vroeg reeds om de twintig meter politiemannen. Elf personen zijn omgekomen en dertig mensen werden gewond bij een brand in Barcelona, die was ontstaan in een filmstudio en die 'n huizenblok aantastte. Deze foto van Cape Canaveral toont de Mercury-Redstone-raket waarmee de Amerikaan Virgil I. Grissom voor een tocht door de ruimte zou worden gelanceerd. De lange stalen arm met cabine, welke van rechts de ruimte- cabine bovenop de raket nadert, is gemaakt om Grissom, als er op het laatste moment iets fout zou gaan, een kans te bieden te ontsnappen. Op de achtergrond staat de stellage welke wordt gebruikt om het ruimteschip voor de reis voor te bereiden. De nood-douche (rechts voorgrond) wordt gebruikt als de mensen, die de lancering voorbereiden onverhoopt worden overdekt door de vloeibare brandstof van de raket. Religieuze fanatici hebben za terdag Sabbath in Jeruzalem een bus met ziekenhuisbezoeker met stenen bekogeld. Dertien inzittenden, onder wie een kind, werden gewond. De maatschappij heeft thans beslo ten de dienst naar het op 9 km van de stad gelegen ziekenhuis op Sab bath niet te onderhouden. EEN ZOEN DAN LIEVER DE LUCHT IN Dit is generaal-majoor A. V. van den Wall-Bake, thans plaatsvervangend chef van de generale staf, die als op volger van luit-generaal Le Fevre de Montigny chef van de generale staf en bevelhebber der landstrijd krachten zal worden. De benoeming gaat in op 1 mei 1962. Volkomen onverwacht is Paus Johannes zondag naar het Pauselijk zomerverblijf in Castelgandolfo ver trokken. Het lag aanvankelijk in zijn bedoeling de gehele zomer in Vati- kaanstad te blijven, doch het verblijf in de Vatikaanse tuinen is niet tijdig gereed gekomen. Het is niet bekend hoe lang de Paus in Castelgandolfo zal verblijven. Woensdag vindt er de eerste algemene audiëntie plaats. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wisselend bewolkt De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Zwe den en de Oostzee is een uitgebreid gebied van lage luchtdruk ontstaan. Randstoringen, die om dit gebied heen bewegen, hebben gisteravond en de afgelopen nacht op verschil lende plaatsen in Nederland nog flinke buien doen ontstaan. Zo viel in Gilze Rijen 12, op vliegveld Twente 8 mm Intussen begint boven de Britse eilanden de barometer te stijgen, het geen samenhangt met de langzame nadering van een hogedrukgebied, dat van de Oceaan komt. Een ver dere stabilisatie van de atmosfeer in onze omgeving is hiervan het gevolg. Daarom zal het morgen op de meeste plaatsen droog blijven. Zwakke tot matige noordwestelijke winden zullen dan tamelijk droge lucht aanvoeren, waarin vooral in de kuststreken flinke opklaringen verwacht mogen worden. Een kleine depressie, die de zuid westpunt van Engeland heeft bereikt, trekt Frankrijk binnen en zal geen invloed op het weer in ons land uit oefenen. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Juli: zon op 04.42; onder 20.50; maan op 11.34; onder 23.39. Hoogwaterstanden 19 Juli: v.m. 7.06; n.m. 7.33. Er is niet minder dan een reis door het heelal voor nodig om zo dicht bij Gina Lollobrigida te komen, dat men haar zoenen kan. Dat is tenminste gisteren weer eens gebleken. In Moskou (foto links) op het filmfesti val, mocht majoor Joeri Gagarin, de eerste mens die door de ruimte heeft gezweefd, een zoen drukken op de roomblanke wang van de mooie Gina. De foto rechts laat zien wat er op ongeveer hetzelfde tijdstip gebeurde met de Amerikanase adspirant-astronaut Virgil I. Grissom, die naar alle waarschijnlijkheid een ruimtevaart gaat maken. Hy werd, gestoken in een verstikkend heet pak, uit zijn Mercury-ruimtecapsule geholpen, waarin hij voor oefening in sobere afzondering had vertoefd. Hopenlijk staat Gina op Grissom te wachten als hij na zijn vlucht opnieuw uit de cabine stapt... Dit is generaal-majoor H. P. Zielstra, die met ingang van 1 december a.s. zal worden benoemd tot chef van de luchtmachtstaf. Hij wordt opvolger van luit.-generaal H. Schaper, die tegen het einde van het jaar chef van het militaire huis van H.M. de Koningin zal worden. KORRELTJE De mensen van het geweld en de wraak slagen er nooit in iets nuttigs voor het mensdom te doen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1