DE TOUR 1961 LIEP NAAR (FRANSE) WENS Jacques Anqueiil werd winnaar, Gaul nog door Carlesi verdrongen Ajax won met grote moeite van Malmö FF (1-0); Feijenoord-Göteborg (4-1) Loon naar werken: laatste zege voor trouwe Cazala Het werd Oranje s slechtste Tour MAANDAG 17 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT De bijna 40.000 wielerliefhebbers op de stampvolle tribunes van het Pare des Princes zijn volledig aan hun trek gekomen door het verrassende slot van deze 48e Tour de France. Niet dat Jacques Anquetil uit de gele trui werd gereden. Integendeel. De kopman van de Fransen liep zelfs nog wat uit op zijn voornaamste concur renten door een gedurfde vlucht in de laatste 50 km. van de slotrit naar het Pare des Princes. Maar de grootste verrassing was de plaatsverwisseling tussen Carlesi en Gaul en die tussen de Italiaan Massignan en Junker- mann. In de laatste kilometers van deze etappe ontsnapte Carlesi met Jaap Kersten uit het peloton en bij het binnenrijden op de piste van het Pare des Princes hadden zij een voorsprong van 6 seconden op de rest. Char ly Gaul was zijn tweede plaats kwijt. Want al mocht de groep dan nog in de laatste anderhalve ronde Carlesi en Kersten inlopen, voor het eindklassement telden de tijden die bij de ingang waren opgenomen, en dit be tekende, dat Gaul derde was geworden met een achterstand van 2 sec. Ongeveer hetzelfde deed zich voor tus sen Massignan en Junkermann. De Duitser had bij de ravitaillering in Dourdan, toen de laatste ontsnapping van deze Tour ontstond, niet goed opgelet en het kostte hem zijn vierde plaats. en met de andere grote wielernaties ging het al niet anders. Natuurlijk, Charly Gaul was present, maar de Luxemburger miste enerzijds de steun van een sterke ploeg en had anderzijds blijkbaar al heel snel voordelige financiële transacties kun nen afsluiten. De ritzege van Gaul in de eerste Alpen-etappe van St. Etienne naar Grenoble kon nauwe lijks een serieuze aanval op de po sitie van Anquetil genoemd worden. Het was meer een waarschuwing aan het adres van de Tricolore, 'n doel bewuste zet om de onderhandelings positie van de Luxemburger te ver sterken. En nu zit Goddet met de brokstukken. Zijn landenformule heeft gefaald, omdat de Franse na tional en als ploeg met kop en schou ders boven de anderen uitstaken. De Tourbaas gaat een moeilijke tijd te gemoet. Goddet zal ongetwijfeld he mel en aarde bewegen om zijn ronde van vreemde smetten te vrijwaren. Maar het valt te betwijfelen of hij daarin zal slagen. Wil hij namelijk de belangstelling voor de Tour gaan. de houden, dan zal Goddet in de toe komst moeten kunnen rekenen op de kopstukken die nu thuis bleven. En dat zou betekenen het loslaten van de landenformule, de basis, waarop de Tour gedurende vele tientallen jaren heeft gedreven. De basis is in 1961 dermate on dermijnd, dat Goddet in een van zijn laatste hoofdartikelen in zijn sport blad l'Equipe naar aanleiding van de latente houding van het veld schreef: „Dit is een misdaad, die streng ge straft zal worden". Maar op welke wijze de .Tourbaas zich deze bestraf fing voorstelt? Daarover heeft hij zich niet uitgelaten. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de zakelijke belangen tenslotte bo ven het principe zullen gaan preva leren en dat Goddet noodgedwon gen zijn landenformule overboord zal gooien. Alleen dan zal hij zich verzekerd weten van een veld waar in de krachten, in tegenstelling tot dit jaar, beter verdeeld zullen zijn. Merkenploegen zouden ongetwijfeld een stap op het hellende vlak bete kenen. Maar Goddet kan niet meer zonder hen, wil hij de schepping van Henri Desgranges niet een snelle dood laten sterven. DE INTERTOTO-COMPETITIE Ajax en Feijenoord hebben het in de intertoto-competitie dit weekeinde tot een overwinning gebracht. De Rotterdammers lieten er tegen IFK Göte- borg geen twijfel over bestaan wie de sterkste formatie op het veld bracht. Met 41 werden de Zweden verslagen. Ajax heeft heel wat meer moeite gehad tegen Malmö FF. Dank zij doelman Hoogerman, die voortreffelijk werk heeft laten zien, bleven de Amsterdammers zelfs voor een nederlaag gespaard. Sparta moest haar eerste nederlaag in de competitie incasseren en nog wel tegen Tasmania Berlijn, de club die nog geen enkele overwinning kon boeken. V.V.V. tenslotte werd met 21 verslagen door Oergryte Göteborg. Na deze vijfde serie nemen Ajax, Feijenoord en Sparta in hun resp groe pen de eerste plaats in. De Venloënaren staan op de tweede plaats in groep zeven. Nog meer tot de verbeelding van de Parijzenaars sprak echter het gebaar van Jacques Anquetil tegenover Robert Cazala. Dit tweetal was 50 km. voor de lichtstad samen met de Belgen Hoevenaers, Pauwels en Planckaert, de Italiaan Massignan en de regionaal Queheille uit het wandelende peloton ontsnapt. De verrassing was zo groot, dat het zevental binnen enkele kilo meters een voorsprong van anderhalve minuut had. Bij het oprijden van de baan herinnerde Anquetil zich het voortreffelijke werk van Cazala voor zijn ploeg en resoluut nam de drager van de gele trui de kop. De rollen waren omgedraaid. Anquetil trok de spurt aan voor zijn knecht, die onder het enthousiasme van de menigte de kroon zette op een voor hem bijzon der zware tour. De Franse Nationaal Jaques Anque til heeft de ronde van Frankrijk 1961 gewonnen. Foto: De huldiging in het Pare des Princes in Parijs. V.lJi.r.: Carlesii (2), Anquetil (1) en Gaul (3). (Telefoto). Groene trui bleef voor Darrigade Alle beslissingen waren compleet toen enkele minuten later Dédé Dar rigade aan het wiel van Jean Gain- che over de streep vloog. Want Dar rigade, die twee dagen tevoren in de tijdrit de groene trui aan de regio naal Gainche kwijt was geraakt, had dit kostbare kledingstuk, dank zij 'n ritzege zijn vierde in de voor laatste etappe heroverd. Op de sin tels van het sportpark in Tours was de Landais onbereikbaar voor Gain che, die dus precies één dag in de groene trui had gereden. De achter stand van zes punten, waarmee de laatste rit inging, was beslissend. TOTALE OVERWINNING De Tour was geëindigd met een totale overwinning van de Fransen, die alleen de grote bergprijs aan 'n vreemdeling Imerio Massignan hadden moeten afstaan. De eer van Frankrijk als wielerland was gered. Na drie achtereenvolgende overwin ningen van buitenlanders Gaul, Bahamontes en Nencini reed zon dagmiddag eindelijk weer eens een Fransman in de gele trui langs de overvolle tribunes, en men liet zich niet onbetuigd. De ovaties daverden over de hoofden van Anquetil en zijn ploegmakkers die deze ronde tot zo'n goed besluit hadden gebracht. De 27-jarige Normandiër, die ook in 1957 de Tour had gewonnen, had 't beroep, dat men op hem had gedaan, niet Beschaamd. Anquetil, die zich het vorig jaar niet onder de heer schappij van Roger Rivière had wil len scharen, had er nu in toegestemd de gouden draad van Franse tour overwinningen weer op te nemen. Op de eerste dag in Versailles, waar de Normandiër vijf minuten op zyn concurrenten uitliep, was de beslis sing in feite al- gevallen. De Ronde van Frankrijk 1961 was een natio nale zaak. De buitenlanders, ook Charly Gaul, vormden het decor voor een reeks Franse triomfen, die de geschiedenis van de Tour nim mer heeft beleefd. De hele opzet van deze ronde was trouwens op de Franse nationalen afgestemd, ook de achteraf weinig bevrediging geschon ken hebbende samenstelling van het algemene ploegenklassement, waar bij de etappe-overwinningen te veel gewicht in de schaal legden. Al na een week hadden de Tricolores ook in deze rangschikking zo'n grote voorsprong dat er voor de andere equipes weinig eer meer te behalen viel. Landenformule heeft gefaald Toch zijn de zorgen van Jacques Goddet na deze Tour groter dan ooit tevoren. Jarenlang heeft de Tour baas met succes de strijd kunnen aanbinden met de extra-sp or tie ven. Nog voor de ronde van 1960 sloeg hij een gezamenlijke aanval van de mannen achter de schermen af. God det vloog enkele malen naar Italië om met de voornaamste stalbazen te onderhandelen en hij leek gewonnen te hebben. Maar dit jaar heeft de op volger van Henri Desgranges onder vonden, dat hij een Pyrrusoverwin ning had behaald. Want de extra- sportiven die in de wielerwereld de touwtjes in handen hebben, hielden ditmaal het been stijf en het gevolg was dat de Tour tal van kopstukken moest missen. KOPSTUKKEN BLEVEN THUIS Door het geharrewar achter de schermen bleven Rik van Looy, de jonge Pambianco en Nencini thuis. Goddet, die ten koste van alles zijn ronde wilde vrijwaren van de extra- sportiven, handhaafde de landenfor mule maar betaalde daarvoor zware tol. De Italianen tuurden een mid delmatige equipe zonder koptukken FEI JEN OORD -IFK GÖTEBORG 4-1 Al in de eerste helft van de ont moeting Feijenoord-IFK Göteborg, was Feijenoord uitgesproken sterker dan de Zweden. Het waren veelal de Rotterdammers die aanvielen, doch vooral in de eerste helft liet de juiste afwerking echter vaak op zich wachten. De regen en de gladde bal waren hieraan dikwijls mede schuldig; bovendien verzette vooral spil Nilsson, linksachter Johnsson en tenslotte doelman Lindberg veel en vaak voortreffelijk werk. De gladheid speelde in het bijzon der de Zweden parten. Het gladde veld belette hen enig tempo van be lang in hun conbinaties te leggen en hun aanvankelijke veelvuldige dieptepasses strandden bovendien herhaaldelijk op buitenspel. Na 16 minuten stond midvoor Ekloef ech ter juist niet buiten spel. Na doel man Kutterink vlot te hebben om speeld, verdween de bal in het lege doel (0-1). Een minuut later werd een doel punt van dezelfde speler wegens buitenspel geannuleerd, nadat eerst rechtsbinnen N. Johansson langs Feijenoords defensie en de doelman was geglipt, zonder echter te kun nen scoren. In de strijd om de gelijkmaker knalde Van der Gijp daarna tegen de paal. Het Zweedse doel kwam onder hevige druk te staan en in de 29e minuut kwam het lang verwach te doelpunt toen Lindberg een lage inzet van Moulijr niet direct onder controle kreeg en Bouwmeester van dichtbij kon inschieten (1-1). Na hervatting zijn nog slechts de Rotterdammers aan bod geweest. De Zweden konden zich soms nauwe lijks staande houden en kwamen zelden meer over de middenlijn. Het bleek voor hen steeds moeilijker te worden de vlotte combinaties van de Feijenoord-voorhoede de pas af te snijden. Kansloos hebben zij ten slotte het onderspit moeten delven. De Rotterdammers voegden in de tweede helft nog drie doelpunten aan hun salvo toe: in de 15e minuut Bennaars (2-1), in de 17e minuut Van der Gijp (3-1) en in de 41e mi nuut Schouten (4-1). OERGRYTE GÖTEBORG-VW2-1 Ondanks een snelle voorsprong reeds na twee minuten opende Hans Sleven de score: 0-1 is het de Venlose ere-divisieclub WV niet gelukt Oergryte Göteborg de eerste nederlaag in de intertoto-competitie toe te brengen. De Zweden wonnen tenslotte met 2-1 en handhaafden zich daardoor op de eerste plaats in groep 7. Hur. voorsprong op de Lim burgers bedraagt nu drie punten. De ruim 6400 toeschouwers waren ge tuigen van een matige wedstrijd, waarin de Zweden reeds in de eerste helft sterker waren. Zij konden er echter niet in slagen de Venlose de fensie te passeren en zo kende VVV met de rust nog steeds de weelde van een voorsprong. Niet in de laat ste plaats dankten de Limburgers dit aan doelman Swinkels, die in een grote vorm stak. Vijf minuten na de rust echter kwam de ommekeer toen linksbuiten Persson de gelijkmaker op het scorebord bracht: 1-1. Wel wist VVV nog enige tijd stand te houden, maar toep linksbinnen Boer- jesson, de beste man in de Zweedse ploeg, vier minuten voor het einde het winnende doelpunt scoorde, kwam dit geenszins bij verrassing. Erg overtuigend was de overwinning der Zweden evenwel niet, evenmin als hun spel. TASMANIA BERLIN-SPARTA 4-1 Voor ruim 4000 toeschouwers is zaterdag in het Post-stadion in Ber lijn de intertoto-wedstrijd Tasmania 1900 Berlin-Sparta gespeeld. Voor het eerst in deze competitie leden de Rotterdammers een nederlaag. Met 1-4 werd van de Berlijnse club verloren. Het was de eerste zege van de Duitse bekerwinnaar, die voortref felijk spel te zien gaf en geen schijn meer was van de zwakke ploeg die alle voorgaande ontmoetingen had verloren. Reeds bij de rust was het pleit be slecht. Door twee doelpunten van middenvoor Schlichting en treffers van linksbinnen Rosenfeld en links half Neumann een aantal waar de Rotterdammers slechts één doel punt, gescoord door Piet de Vries in de 28e minuut tegenover konden zetten was de Duitse zege reeds toen een feit. De Rotterdammers stelden over alle linies teleur. In de tweede helft ging Sparta zelfs iets te hard spelen, waardoor linksbinnen Verhoeven tweemaal een waarschuwing ont ving. Het scoreverloop was als volgt: 3e minuut: Rosenfeld (1-0), 14e mi nuut: Schlichting (2-0), 20e minuut: Neumann (3-0), 28e minuut: De Vries (3-1), 41e minuut: Schlichting (4-1). AJAX-MALMö FF: 1-0 Ajax, zonder zijn internationals Henk Groot en Swart, heeft vooral in de eerste 35 minuten van de in tertoto-wedstrijd tegen Malmö FF de gasten tot een defensieve taak ge dwongen. Het spel van de Amster dammers was fraai, maar wegens het ontbreken van een schutter, bleef het echter zonder succes. Het enige gevaar voor doelman Svensson school in een ontzettend hard schot, dat Cees Groot in de 12e minuut op het Zweedse doel afvuurde. Maar de bal sprong buiten het bereik van Svensson via de paal weer het veld in. De achterhoede van Malmö FF met linkshalf Oeberg als de grote uitblinker, had het daarom vrij ge makkelijk tegen de te veel „brei ende" Amsterdammers. Ook de taak van de Ajax-achterhoede was niet al te zwaar. In de Zweedse aanval len viel ondanks het prachtig bou wend werk van rechtshalf Lundqvist en Oeberg geen lijn te bespeuren. Eenmaal kopte middenvoor Gustafs- son fraai in, maar Hoogerman kon de bal even fraai onder de lat weg plukken. In de tweede helft liet Ajax het hoge tempo van de eerste helft even varen, waardoor de Zweden iets meer in de aanval kwamen. Hooger man kreeg het druk. Een schot van rechtsbinnen Ericsson stompte hij uit zijn doel, de kogel die Gran- stroem op hem afvuurde net uit de rechter benedenhoek. Toen Gustafsson een vrije trap mocht nemen, leek een doelpunt zeker. Maar op werkelijk fenomenale wijze was het opnieuw Hoogerman die zijn club voor een achterstand behoedde. In de 27e minuut viel het enige doelpunt van de wedstrijd. Ajax- linksbuiten Feldmann werd door Lundqvist en rechtsback Ohlin te hard van de bal gezet en de Zwit serse scheidsrechter Keiler gaf in plaats van een strafschop een in- direkte vrije trap. Muller plaatste zich achter de bal, wachtte even en zag toen plotseling zijn linksachter Ouderland naar voren stormen. Op het juiste moment plaatste hij de bal op de voet van zijn clubgenoot en onhoudbaar voor Svensson vloog de bal in de touwen (1-0). DE UITSLAGEN. De resultaten van de zaterdag voor de intertoto-competitie gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Groep 1: OdraWiener A.C. 20. Groep 2: Grazer AKVFL Osna- brük 02. Groep 3. Spartak Hradec KravolaDynamo Berlin 10; Wie ner Sportclub—Gornik Zabrza 02. Groep 4: Offenbacher Kickers Vienna Wien 23. Groep 5: FC Schal- ke 504FC Chaux de Fonds 80; FeyenoordIFK Göteborg 41. Groep 6: AjaxMalmö FF 10; FK PirmasensFC Zürich 50. Groep 7: FC GrencherBorussia Neunkir- chen 31. Groep 8: Tasmania Berlin Sparta 41FC BaselIF Elfs- borg Baros 3—6. De uitslagen van de zondag ge speelde wedstrijden: Groep 1: Vorwarts BerlinSlovan Bratislava 01. Groep 2. Banik Os travaMotor Jena 61. Groep 4: Lokomotive LeipzigTatran Presow 21. Groep 7: Oergryte Goteborg VW Venlo 2—1. De laatste etappe van de Ronde van Frankrijk, ToursParijs (252.5 km), is gewonnen door de Franse Natio naal Cazala. Foto: Cazala schiet over de eindstreep, gevolgd door An quetil, Hoevenaers en Planckaert. (Telefoto). Vele factoren Sedert 1936, toen voor 't eerst Nederlandse renners aan de Tour deelnamen, heeft Oranje dit jaar het slechtste resultaat geboekt. Er zijn natuurlijk tal van factoren aan te voeren voor het falen van de Ne derlandse ploeg, o.m. het gebrek aan voorbereiding, waardoor de Nederlanders fysiek niet tegen deze krachtproef waren opge wassen en de slechte men tale instelling van onze renners, die vooral tot uiting kwam toen het de eerste dagen niet wilde vlotten. Daarbij kwam nog de pech dat onze beste man, Ab Geldemans, in de zesde etappe van Straats burg naar Belfort, door 'n val uit de strijd verdween. Op hem had de ploeg haar ambities gebouwd en met Geldermans verdween het laatste beetje hoop op suc ces. Drie dagen later kwam de neerslachtigheid tot uiting toen Wim van Est, Jo de Haan, Coen Niesten en Wout Wagt- mans zo maar uit de Tour •tapten. Dick Enthoven en Sjef Lahaye volgden dit slechte voorbeeld op Itali aans grondgebied. Er bleven drie routiniers en twee debutanten over, van wie Piet v. Est, Toon v. d. Steen en Jan West dorp zich kort tevoren in de Giro en de Zwitserse Ronde hadden uitgeput. Piet v. Est had genoeg ka rakter om te blijven doorr leen, net als in 1959, Piet Damen en Jaap Kersten het Pare des Princes zijn binnengereden. Jaap Ker sten, nota bene, zorgde voor de beste Nederland se prestatie in deze ron de met een tweede plaats achter Darrigade in de etappe van Aix-en-Pro- vence naar Montpellier. Al met al een schamel re- Damen (52e) eerste Nederlander zetten, maar hij was aan het einde van zijn krach ten. In de zware Pyrenee- en-tappe Kwam voor hem het einde. Als er in deze rit door de kopstukken werkelijk was gefietst, zouden ook Westdorp en Van der Steen, Parijs niet hebben gehaald. Dat heb ben zij echter wel, bij de gratie of liever gezegd: dank zij het gebrek aan aanvalslust van de gro te mannen. Normaal ge sproken zouden dus al- sultaat in vergelijking met het succesvolle jaar 1960, waarin de Nederlanders de eerste prijs in de rang schikking van de kleine ploegen wegsleepten. In 't verleden is het nimmer voorgekomen, dat geen enkele Oranjeman bij de eerste vijftig in het eind klassement eindigde. Zelfs toen Anton van Schendel in 1937, Sjefke Janssen in 1947 en Wim de Ruyter in 1950 als enige Nederlan der de ronde uitreden, vie len zij nog in de prijzen. De klasseringen van nu: Damen 52e, Kersten 58e, Van der Steen 64e en Westdorp 66e, houden in dat Oranje geen centime meer uit de eindprij zen- pot krijgt. Andere koers Het ligt op de weg van de sportcommissie van de KNWU om voor 't volgend jaar een andere koers in te slaan. Men zal zich lang tevoren op dit grote eve nement moeten gaan be raden en een lijn uitstip pelen voor de betrokken renners, waarbij het te hopen is, dat Michel Stol- ker en Jo de Roo zich niet, evenals nu, afzijdig zullen houden. Ook het ploegleidersschap zal op de helling moeten. Klaas Buchly is ongetwijfeld van goede wil, maar hij mist nu eenmaal de capacitei ten, die Kees PeÜenaars in overvloed bezat Het woord is aan de sportcom missie, die voor de moei lijke taak staat het in '61 verloren gegane terrein te heroveren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7