Weerbericht Verzekeringsagent redde vier kinderen uit brandende slaapkamer te Leiden Met een halve ton schuld naar Canada Kaagweek geopend met regen en muziek Windhoos ging teisterend rond Het weer in Europa R.K. Mulo-examen te Leiden MAANDAG 17 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT POLITIE*AMBTENAAR EMIGREERDE IN 'T GEHEIM Eerst thans is bekend geworden dat een 38-jarige politic-ambtenaar van Dordrecht in het geheim naar Canada is geëmigreerd met achterla ting van een schuld ten bedrage van vijftigduizend gulden. De man, een zekere Van H., die sinds 1945 in politiedienst was, ging enkele weken geleden met vacantie, zogenaamd naar Zeeland. Hij had echter alle voorbereidingen getrof fen voor een emigratie naar Canada en vertrok op normale wijze met de „Rijndam" vanuit Rotterdam. Zijn gehele inboedel heeft hij meegeno men, doch voor de ramen van zijn woning in Dordrecht liet hij de gor dijnen hangen, zodat er geen arg waan ontstond. 3 Juli zou hij weer in functie treden doch daags daarna kreeg de Dordtse commissaris van politie een brief van Van H., waarin deze mede deelde niet meer terug te komen. Te zelfdertijd vroeg hij aan de burge meester schriftelijk ontslag uit zijn betrekking. Intussen is gebleken dat de emi grant een groot bedrag aan schulden heeft achtergelaten, men spreekt van een halve ton, voor geleende gelden, die hij vermoedelijk op val se voorspiegelingen heeft losgekre gen. De geldschieters behoren zo goed als alle tot de kring der oud gereformeerden, van welk kerkge nootschap Van H. lange tijd een be stuursfunctie vervulde. Onderzocht wordt thans of Van H. zich heeft schuldig gemaakt aan op lichting en of maatregelen kunnen worden getroffen die het mogelijk maken Van H. weer naar Nederland te krijgen ter verdere behandeling van de zaak door de Officier van Jus titie. In rubbelbal de Niagara bedwongen Een dertigjarige neger uit New York, Nathan Boya, heeft zaterdag in een rubberbal, ver sterkt met metaal en luchtban den, de Niagarawaterval over wonnen. Hij liep kneuzingen aan rug en armen op. Uitgerust met een zuurstof apparaat passeerde Boya in de bal de gevaarlijke stroomver snellingen en stortte vijftig me ter naar beneden. Daar kwam zijn „vaartuig" na enige tijd buiten de maalstromen, zodat hij aan land kon komen. De politie deelde hem mee, dat hij in staat van beschuldiging zou worden gesteld, omdat dergelijke toeren bij de wet verboden zijn. Een theater in Toronto heeft hem al een contract aangeboden om gedurende een week van zijn ervaringen in de rubberbal te vertellen. WARMOND Kinderen speelden met vuur, moeder was even weg De 37-jarige verzekeringsagent S. Pret uit Leiderdorp heeft hedenmor- Sen vier kinderen van het gezin 'rand aan de Leidse Sophiastraat van een bijna zekere verstikkings dood gered. Toen de heer Pret - zelf vader van twee jonge kinderen - angstwekkende rookwolken uit het venster van het bovenhuis zag ko men, bedacht hij zich geen ogenblik en stormde met een doek voor de mond de trap op. In een oogwenk was de koene redder beneden met twee kleine half ontklede kinderen op de arm. Nog geen twee minuten later stonden daarna de resterende twee kinderen hoestend en met tra nende ogen op de stoep van de bran dende woning. De slaapkamer was inmiddels een vuurzee geworden. De moeder van de kinderen was even Brandweerlieden werken de smeulende resten beddegoed uit de slaapkamer, waaruit en kele minuten te voren vier kinderen van de verstikkings dood zijn gered. Foto: Leidse Courant een boodschap gaan doen en in die korte tijd hadden de kinderen kans gezien temidden van het beddegoed met lucifers te gaan spelen. De voor kamer brandde vrijwel geheel uit. Doordat de brandweer enige minuten na alarmering arriveerde, kon uit breiding van het vuur met nevel spuiten worden bedwongen. NOG EEN KIND De heer W. Hendriks, die aan de overkant een kruidenierszaak drijft, haalde van de zolder uit het perceel naast de brandende woning een jong kind, dat in een bedje lag te slapen. Omdat de zolders van de woningen slechts door een houten schot ge scheiden zijn, was daar ook heel wat rook naar binnen gedrongen, zodat het gevaar voor het kindje van de buren zeker niet denkbeeldig was. De vier kinderen van het gezin zijn de eerste uren ondergebracht bij de familie Van Dorp aan de Heren singel, bij wie de heer Brand werk zaam is. In de middag zou men trach ten het bovenhuis provisorisch be woonbaar te maken. Het gezin Brand telt 6 kinderen. Naast de geredde Hennie (5), Kees (4), Jan (3) en Elsje (2) logeren momenteel twee kinderen bij hun grootmoeder in De Lier. Zoals gezegd brandde de voor- slaapkamer geheel uit. In het overige gedeelte van de woning is betrekke lijk weinig schade aangericht. Door dat de brandweer de brand nog met nevelspuiten in bedwang kon hou den, heeft de beneden gelegen wo ning naar thans is te zien, geen wa terschade opgelopen. De heer Brand was verzekerd. Zaterdagavond trok over een deel van ons land een sterke windhoos, die overal een tientallen meters breed spoor van ontwortelde bomen, afgerukte daken, en op sommige plaatsen ook persoonlijk leed ach terliet. Zij ontwikkelde zich om even voor zeven in de inktzwarte lucht boven Vlaardingen en ging vandaar in noordoostelijke richting, langs het dorpje Ketel en ook langs het noordelijke deel van Rotterdam. De hoos werd voorafgegaan door felle, korte regenbuien. Vernietigend was de werking voor al vlakbij de luchthaven Rotterdam, juist voor het viaduct, dat de rijks weg Rotterdam—<Den Haag over brugt. Daar werd een volkstuincom plex in enkele seconden veranderd in een chaos en werd een benzinestation beschadigd. Zeven personen, onder wie twee kleine kinderen, kregen verwondin gen, alle gelukkig niet ernstig. Voor de wervelende kolom deze rampplek naderde had hij al ontzet ting gebracht onder het vee. Op een der weilanden bij Ketel werd een koe opgetild, over de sloot getild en over een ander weiland heen in de sloot gedrukt. Het dier kon wor den gered. Woonwagen vernield. Triester nog waren de gevolgen voor de koopman M. M. Perdaams en diens gezin, die met zijn woon wagen tegen de viaducthelling stond. ,.Ik was bezig het vlees te braden", zo zei de heer Pedaams later nog verbijsterd, „en ik wilde juist de deur sluiten, want de lucht buiten was aardedonker geworden en de re gen sloeg naar binnen. Maar nog voor ik de deur bereikte, werd de wagen eenvoudig op haar kant ge drukt. Alles werd door elkaar ge gooid. Ruiten en serviesgoed bra ken. Mijn vrouw en kinderen gilden. Het was verschrikkelijk". De heer Perdaams, die niet was verzekerd tegen dergelijke schade, had de tegenwoordigheid van geest GENERAAL-MAJOOR ZÏELSTRA CHEF LUCHTMACHTSTAF Naar aanleiding van het vorige week gepubliceerde bericht, dat de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, tegen het einde van het jaar luitenant-generaal tit. C. F. Pahud de Mortagne zal op volgen als chef van het militaire huis van H. M. de koningin, deelt het departement van defensie mee, dat het in het voornemen ligt met ingang van 1 december 1961 gene- raal-majoor H. P. Zielstra te benoe men tot chef van de luchtmachtstaf, tevens bevelhebber der luchtstrijd krachten. gehad om eerst een gasinstallatie uit te schakelen voor hij zijn door glas scherven verwondde vrouw en kin deren (vyf en 2jaar de jongste was ziek) ging helpen. Hij voorkwam daardoor een zekere brand. In de loop van de avond hebben de zeven gewonden, onder wie het echt paar Schagen uit Rotterdam dat in een tuinhuisje getroffen werd de ziekenhuizen kunnen verlaten. OVERVAL OP WINKELIERSTER Zaterdagavond teeen winkelsluiting is de bejaarde Venlose winkelierster A. Handels in haar winkel aan de Parade te Venlo door een tot nog toe onbekende overvallen en van haar geld beroofd. De vrouw werd gewond en is in het St. Jozef ziekenhuis op genomen. Dat zal je (niet) gebeuren Gistermorgen zat in Rotter dam een typograaf in het bad van zijn woning in de Vergeet- menietstraat. Het onweerde en plotseling sloeg de bliksem in het huis. Het hemellicht richtte een grote ravage aan, ondermeer sloeg de schoorsteen uit elkaar, schoorsteenmantels in de ka mers werden ontzet, terwijl ook schade werd aangericht aan het dak. De bader schok geweldig van de plotselinge harde klap, maar kwam overigens met die schrik vrij. VOORSCHOTEN INBRAKEN R.K. KLEUTER SCHOOL OPGELOST In de r.k. Kleuterschool te Voor schoten is reeds enige malen inge broken, steeds werden kleinigheden vermist, zodat de politie een vermoe den had, dat dit „kinderwerk" zou kunnen zijn. Dezer dagen wist de Rijkspolitie van Voorschoten de da der, een zestienjarige bewoner van 't woonwagenkamp te Leiden, op he terdaad te betrappen. Hij was bekend in de kleuterschool omdat hij jaren lang in het inmiddels opgeheven Voorschotense woonwagenkamp ge woond had en steeds zijn broertjes naar en van school gehaald had. De missie is de grootste benadeelde, om dat hij deze busjes steeds geleegd had. INBRAAK LIMONADE-FABRIEK In de nacht van vrijdag op zater dag werd ingebroken in een limona- defabriek aan de Veurseweg te Voor schoten. De brandkast werd uit het directiekantoor versleept naar de werkplaats en aldaar vakkundig aan de achterzijde open gesneden. Tot te leurstelling van de inbrekers bleek deze kast slechts voor hen waarde loze papieren te bevatten. Uit een bureauladen werd ongeveer veertig gulden weggenomen, terwijl een gro ter bedrag aan geld over het hoofd werd gezien. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. ZOETERWOUDE Geslaagd. Aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Hogere Technische School te Den Haag, zijn geslaagd voor het eindexamen: Kees van der Werf voor Waterbouwkun de en Jan Elderhorst voor Bouw kunde. Zaterdagnacht is nabij de uit spanning De Klomp bij Arnhem een motor uit de bocht gevlogen. De 25- jarige J. Spaans uit Arnhem die op de duo zat werd van de motor af- geslingerd. Hij sloeg tegen een be tonnen paal en was op slag dood. Een tweede duopassagier de 20-jari ge De B. uit Arnhem werd bewus teloos in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder G. G. brak een arm en een been. De 52-jarige W. C. Bouthoorn uit Rotterdam is zaterdagavond op de Putterswig te Ermelo met zijn bromfiets komen te vallen. Hij liep een schedelbasisfractuur op en over leed korte tijd later. De echtgenote van de heer Bout hoorn, die op de duo van de brom fiets wa« gezeten, moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Haar toestand schijnt niet van zeer ernsti ge aard te zijn. „Als-ie maar stevig zit", dacht de generaal De sergeant André Bugnot van het Franse leger stond de zer dagen op de binnenplaats van de kazerne van Rijssel aangetreden om van zijn gene raal een medaille te ontvangen. Toen de generaal voor de ser geant stond en hem de medaille op de borst spelde, zakte de on derofficier in elkaar, naar men aannam van emotie. Hij werd naar het hospitaal overgebracht wgar een arts de ware oorzaak ontdekte: de ge neraal had de medaille niet aan de tuniek maar aan de brost- kas van de sergeant bevestigd. Zoals overal, regende het bij de opening van de Kaagweek. Het con cert, dat gegeven werd door de Ko ninklijke Militaire Kapel onder lei ding van kapelmeester P. v. Bruggen, zou oorspronkelijk plaats vinden in het gemeentelijk wandelpark „Groot Leerust". Het bestuur van VW heeft kans gezien het concert te doen door gaan in een mooie overdekte hal. Een woord van dank komt hiervoor toe aan de heren Oudshoorn en Schepers, die welwillend en belangeloos hun grote loods beschikbaar hebben ge steld. Naar wij later hebben verno men, was ook de dirigent van de KMK met deze oplossing uiterst .te vreden geweest. De buitengewoon slechte weersom standigheden in aanmerking geno men, kan, wat het aantal bezoekers betreft, van een groot succes gespro ken worden en wy zijn ervan over tuigd, dat bij een betere weersge steldheid het aantal bezoekers veel en veel groter zou zijn geweest. Het bezoek bleef ditmaal in hoofdzaak beperkt tot de ware muziekliefheb bers en het is verheugend te mogen constateren, dat deze gelukkig nog in groten getale te vinden zijn. Zij hebben kunnen genieten van prach tige muziek. Etalagewedstrijd Ook de door VW georganiseerde etalagewedstrijd is een groot succes geworden en men moet bewondering hebben voor het vakmanschap dat hier werd tentoon gespreid. Door de VW was een deskundige jury sa mengesteld ter beoordeling van de etalages, terwijl ook het publiek door het invullen van een formulier in de gelegenheid was zijn mening hierom trent kenbaar te maken. De uitslag van de jury was: le pr. plus wisselbeker mevr. de With -Schulte, Burg. Ketelaarstraat 40a; 2. W. J. Sikking, Dorpsstraat 33; 3. Leidse Deken Centrale, Herenweg 32; 4. G. Flint, Dorpsstraat 35; 5. J. L. Nouwens, Dorpsstraat 78. De door b. en w. geschonken ere prijs voor de meest decoratieve eta lage werd toegekend aan de heer W. J. Sikking. De prijs voor de meest verkoop- krachtige etalage werd toegekend aan de firma J. v. d. Geest, Dorps straat 106. Eervolle vermeldingen werden toe gekend aan: S. G. van Stijn, Dorps straat 66; C. Uit den Bogaard, Dorps straat 4; firma C. M. van Stijn Dorps straat 48. Het publiek oordeelde als volgt: le prijs en wisselbeker geschonken door de jachthaven exploitanten, W. J. Sikking, Dorpsstraat 33; 2. S. G. van Stijn, Dorpsstraat 66; 3. G. Flint, Dorpsstraat 35; 4. C. Uit den Bogaard Dorpsstraat 4; 5. mevr. de With Schulte, Burg. Ketelaarstraat 40a. De prijs-uitreiking zal hedenavond plaats vinden om half negen uur door de waarnemend burgemeester, de heer P. F. M. Smolders op het NOORDWÏJK AAN ZEE Geslaagd. De heer P. J. H. Jan sen, onderwijzer aan de R.K.U.L.O.- school „St. Willibrord", slaagde za terdag j.l. voor de akte M.O.-Boek- houden. Bondsstranddag „K.N.B.R.D." uit gesteld. In verband met de slech te weersomstandigheden is de Bondsstranddag van de „K.N.B.R.D." die zaterdag j.l. op het Noordwijkse strand zou worden gehouden, uitge steld naar zaterdag 29 juli. Groot vuurwerk. Morgenavond wordt op het strand voor de Konin gin Wilhelminaboulevard een groot vuurwerk afgestoken, onder auspi ciën van de Evenementencommissie Noord wijk, Aanvang 10 uur mm. raadhuisplein. Tevens zal dan de trekking plaats vinden van de voor het publiek beschikbaar gestelde waardebonnen. Na afloop hiervan zal door de mu ziekvereniging „St. Matthias" een muzikale rondgang door het dorp worden gemaakt. Hierna vindt om half elf een prachtig vuurwerk plaats tegenover de gemeentehaven. Dins dag wordt een kortebaan-harddrave- rij gehouden op de Herenweg nabij 't Huijs te Warmont. De feestelijkheden zullen worden besloten met een grote dansavond op dinsdag a.s. in de tuin van restaurant „Meerrust". f KATWIJK AAN DEN RIJN Geslaagd Bij de eindexamens aan de zeevaartschool te Schevenin- gen behaalde de heer H. van Maa- nen het diploma leerling-stuurman B.S. Bij dezelfde examens behaalde de heer H. Knetsch het diploma leer ling-stuurman A.S. VOORHOUT Aanbesteding Jacoba v. Bijeren- weg. Kortgeleden zijn de werk zaamheden voor de verbreding van de Jacoba van Beierenweg onder hands gegund aan de Nederlandse Bazalt Maatschappij te Zaandam. Wij vernamen dat nu zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden aan de verbreding zal worden begonnen. WASSENAAR SHS-BLAUW ZWART 1—5 Een superieur spelend BI. Zwart heeft in de bekende Haringserie een klinkende 51 zege behaald op de gastheren, Scheveningen-Holland Sport. Blauw Zwart begon de wed strijd met het onbenut laten van en kele goede kansen, terwijl ook de SHS-doelman door voortreffelijk spel doelpunten in de weg stond. Bij een plotselinge uitval van SHS namen de gastheren de leiding; W. v. Leeu wen trachtte weliswaar de bal te onderscheppen, maar als gevolg van de gladheid kwam het leer toch in het Blauw Zwart-doel terecht (1-0). Blauw Zwart kwam nu pas goed op dreef. Tettero zorgde voor de ge lijkmaker (11), H. van der Ham maakte een fraai doelpunt, waardoor de ruststand 12 werd. In de tweede helft trok BI. Zwart alle registers open. Met ragfijne com binaties toonden de Wassenaarse be zoekers zich superieur. H. v. d. Ham maakte er 31 van, R. v. d. Hoogd schoot ineens in uit een trekbal van H. v. d. Ploeg en H. v. d. Ham be nutte een fraaie pass van L. van Rhijn (51). Bij SHS speelde Castenmiller een voortreffelijke wedstrijd, terwijl ook de doelman in uitstekende vorm was. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. opgemaakt te 11.15 uur). VRl/ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking maar slechts hier en daar enige re gen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. temp. gisteren max. min. HELSINKI geh.bew. 18 15 STOCKHOLM h. bew. 25 12 OSLO zw. bew. 23 13 KOPENHAGEN zw. bew. 18 12 ABERDEEN regen 17 11 LONDEN zw. bew. 15 13 AMSTERDAM h. bew. 16 8 BRUSSEL geh. bew. 15 12 LUXEMBURG zw. bew. 14 9 PARUS geh. bew. 19 13 BORDEAUX zw. bew. 19 12 GRENOBLE regen 22 13 NICE h. bew. 28 16 BERLIJN regen 22 11 FRANKFORT geh.bew. 20 11 MüNCHEN regen 18 11 ZüRICH zw. bew. 18 11 GENèVE zw. bew. 18 13 LOCARNO onbew. 25 10 WENEN h. bew. 22 10 INNSBRUCK geh.bew. 18 9 BELGRADO 1. bew. 32 15 ROME onbew. 29 17 AJACCIO zw. bew. 26 14 MALLORCA h. bew. 23 19 LISSABON onbew- 24 15 PAUZE Frederik, bisschop van Utrecht, t 828; Camillus de Leilis, ziekenver pleger, Rome, t 1617. HAASTIG UIT DE KERK. GEVLUCHT. In een van de achterbuurten van Rome die even schilderachtig en even achterbuurterig zijn als die van Amsterdam troffen we op onze avond-zwerftochten een open kerk aan. Uit alle hoeken en gaten kwa men daar jonge priesters binnen- zwermen voor een gemeenschappelijk avondgebed. We snuffelden even in de reisgids, om te zien in welke kerk we nti weer beland waren. Bij de CamilRanen! Wij eruit! Als een haas. We voelden ons niet op ons gemak. Deze lieden waren een aanklacht te gen onze gemakzucht. Zij geven zich geheel in armoede aan de arm- sten. Hun stichter, met een voor Ne derlandse oren rare naam, leidde ook een raar leven, tot zijn 25ste jaar. Toen werd hij ziekenverpleger. Op zijn 32ste jaar ging hij in de school bank voor priester studeren. Patroon van de ziekenhuizen. Geslaagd voor het R.K. Mulo examen van de R.K. Stichting te Leiden: A. v. di Hoorn; B. v. d. Hulst, H. Ubink, C. V. Zanten; G. Koeleman; J. Roessen; P. Stauthamer; M. v. Bennekom; G. Oerlemans; T. de Ko ning; P. Kooloos; J. v. d. Krogt; W. Kroonen; W. v. Leeuwen; P. v. Enge len; P. v. d Maat; W. Moons; C. v. Niekerk. Allen geslaagd voor middenstands diploma. PUZZEL No. 536. Hor. 1. gem. in Gelderl., 5. scheik. element (afk.), 6. muziek noot, 7. gevangenis (bargoens), 9. spijstafel, 10. bloeiwijze, 11. hoon, 13. tijdrekening, 15. Europeaan, 17. heks, 19. voornaamw., 21. rund, 22. korte herensok. Vert. 1. koor van zangers, 2. mu zieknoot, 3. kanton in Zwitserland, 4. gebruikt men voor het land, 5. groente, 8. deel van een huis, 9. fa belachtig monster, 12. verbond, 14. voegwoord, 16. telwoord, 18. wilde haver, 20. aardrijkskundige aandui ding (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT „Nou, hier moet nummer 13 zijn, vanwaar men ons belde omdat da waterkraan drupte...."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3