S)e CcidóeSon^cmt Amerikaanse troepen in Europa „in hoge mate paraat" Ook Frankrijk en maatregelen treffen, Engeland moeten vindt senator Javits Westerse kringen bezorgd over toejuichingen voor de Rus Gagarin Castro kan naar zijn trac tors fluiten Portugezen begon nen offensief in Angola Zeven doden Vier alpinisten op de Mont Blanc omgekomen Arrestaties in Zuid- Tirol duren voort Onlusten in Rhodesië Rassenrel op strand bij Chicago Neanderthaler beenderen in Israël gevonden Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 JULI 1961' 51ste JAARGANG No. 15374 We vertrouwen het wéér niet Telef. 2 0 93 5- Red. 20015, 25594 Advert. 2082 8 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 TEMPERATUUR KOUDE OORLOG LOOPT OP De Amerikaanse republikeinse se nator Kenneth Keating heeft er zon dag in een televisieprogramma voor gepleit, dat de V.S. meer troepen naar Berlijn en West-Duitsland stu ren ter ondersteuning van hun ver klaringen over deze kwesties. Zijn partijgenoot, senator Jacob Javits, verklaarde in een andere tv-uitzending, dat de VS zo nodig zodanige maatregelen moeten ne men, dat bet duidelijk wordt dat zij hun positie in Berlijn willen hand haven. Hij vond, dat er bij Engeland en Frankrijk d moest worden aan gedrongen, dat zij ook dergelijke maatregelen treffen. De Amerikaanse minister voor legerzaken, Elvis Starr, heeft voor de televisie verklaag dat gevechts eenheden van de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Europa „in hoge mate paraat zijn". Bovendien zei hij, dat in de VS twee divisies luchtlandingstroepen en een infan teriedivisie in een nog grotere staat van paraatheid worden gehouden, zodat enkele eenheden in een uur gereed zijn om waar dan ook ter wereld als „brandweer" op te treden. De conservatieve „Daily Tele- graph" schreef vanochtend, dat het „zinloos" is te spreken over vastbe radenheid" oi „zachtheid" in de kwestie Berlijn oordat het westen heeft besloten op welke punten het vastberaden zal zijn". „Beangstigend kinderachtig". Het Engelse onafhankelijke blad „The Observer" meent, dat zowel de Ver. Staten als de Sowjetunie „be angstigend kinderachtig", doen, om- da1- zij toch niet ernstig kunr.en overwegen om Berlijn een oorlog te voeren. „Het is echter wel zo, dat dit snoeven en opspelen een oorlog niet geloofwaardiger maar wel waar schijnlijker maakt. Beide partijen dreigen het slachtoffer te worden van hun eigen propaganda". „Het alternatief van oorlog is on derhandelen. En hier staat "Rusland sterk, want Chroesjtjsef biedt ten minste aan te onderhandelen, zij het dan dat de voorwaarden die hij stelt onaanvaardbaar zijn. Het is het westen, dat thans zelfs weigert te onderhandelingen. Wat Adenauer en De Gaulle ook mogen zeggen, dit is eenvoudig niet een standpunt, dat de volkeren van het westen zul len steunen of de neutrale en neu- tralistische landen zullen begrij pen". MCCLOY IN MOSKOU President Kennedy's speciale af gezant voor ontwapeningskwesties, John McCloy, is zondag in Moskou aangekomen. Hij zal met de Rus sische onderminister van buiten landse zaken Zorin besprekingen houden over de procedure die op een nieuwe ontwapeningsconferentie moet worden gevolgd, over de tijd en de plaats van deze conferentie en de deelneming. Men acht het niet uitgesloten, dat McCloy door Chroesjtsjef zal wor den ontvangen, al is de Sowjet-pre- mier momenteel met vakantie aan de Zwarte Zee. ENGELSE PERS: ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.. of het aller beste van 200.- en 300,-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). De tien Cubanen die naar de Ver enigde Staten waren gekomen om te spreken over de uitwisseling van 1.200 gevangen genomen leden van de invasiestrijdmacht tegen 500 trac tors en bulldozers zullen volgende week zondag (23 juli) naar Havanna terugkeren. De tien mannen kregen toestem ming naar de VS te gaan op voor waarde dat zij zich wederom in ge vangenschap zouden begeven wan neer de onderhandelingen mislukten. Een hunner verklaarde dat de Cu baanse regering er thans van over tuigd moet zijn, dat de Amerikaan se regering zich niet in de uitwisse ling wenst te mengen, en dat het particuliere comité dat geld voor de tractors inzamelde definitief is ont bonden. Hij meende, dat Fidel Cas tro thans zijn eisen ten aanzien van de tractors zal matigen. Ruimtevaarder glimlachend vertrokken De Russische ruimtevaarder Yoeri Gagarin, die een bezoek van enkele dagen aan Engeland heeft gebracht, is zaterdagochtend, na een triomfale tocht naar London Airport, vandaar per vliegtuig naar huis vertrokken. De vrouwen verdrongen zich bij de open Rolls Royce waarin hij van de Sowjetrussische ambassade wegreed. Er kwamen vrouwen op de grond terecht en struiken en grasveld voor de ambassade werden deerlijk ver trapt, maar majoor Gagarin bleef onverstoorbaar glimlachen en wuifde met zijn pet naar de enthousiaste menigte. In een verklaring op het vliegveld zei Gagarin, dat hij de meest pret tige herinneringen aan de vriend schappelijke ontvangst en de gast vrijheid in Groot-Brittannië met zich mee nam. Engels perscommentaar. De bijzonder enthousiaste ont vangst die 's werelds eerste ruimte vaarder in Engeland heeft gekregen heeft verschillende Engelse bladen commentaar ontlokt. De onafhankelijke „The Observer" merkt op, dat Gagarin in West- Duitsland of de Verenigde Staten waarschijnlijk niet een dermate har telijke ontvangst zou hebben gekre gen, „doch dit is iets waarover wij ons niet behoeven te schamen". „The Sunday Times" (onafhanke- lijk-rechts) noemt de ontvangst „op merkelijk", omdat zij volgde kort na Chroesjtsjef's verklaringen over Berlijn en zijn mededeling dat de defensie begroting zal worden ver hoogd. Het enthousiasme waarmee Gagarin is begroet „en de hartelijk heid waarmee Engelse bezoekers in de Sowjet-Unie worden ontvangen is iets waaraan de politici van beide zijden aandacht moeten schenken. Slechts de conservatieve „Sunday Telegraph" toont zich gereserveerd. „Wanneer domme Britse politici hem vergelijken met Columbus dan is dat niet zijn fout. Hij was een aardige jongen, in een onprettige situatie die is veroorzaakt door de genen die hem hebben gezonden". De „Sunday Telegraph" schrijft eveneens, dat enkele Navobondgeno- ten „verbaasd en ontsteld" zijn over de ontvangst van Gagarin in Lon den, die „waardig was noch nuttig voor de zaak die ook die van de bondgenoten is". „In bepaalde westelijke kringen heerst enige bezorgdheid dat het, na de tonelen van vorige week, moei lijker zal blijken om dezelfde jui chende massa's op de been te bren gen wanneer het gaat om een strijd op leven en dood met de meesters van Gagarin over Berlijn". „Amerikaanse, Franse en West- duitse politici vragen zich thans af: zal de Russische leider, vanwege de welhaast hysterische ontvangst die zijn ruimtevaarder in het westen ten deel is gevallen, denken dat hij in Berlijn iets kan bereiken?" De Portugese troepen hebben een offensief ingezet in de streek van Nmbuangongo, Noord-Angola, 'n ge bied dat sinds het uitbreken van de rebelie, in maart, in handen van de opstandelingen is. De afgelopen twee dagen is het tot felle gevechten gekomen tussen op standelingen en Portugese troepen, aldus meldt het Portugese persagent schap Ani. De opstandelingen zou den de Portugezen overtreffen met een meerderheid van zeventig tegen een. Niettemin werd een aanval op een militaire colonne ten koste van zes zwaar gewonden afgeslagen. De opstandelingen zouden zware verlie zen hebben geleden. Voorts maakt Ani melding van een grote krijgs buit. Sinds de aanvang van het offensief zijn volgens mededèlingen uit Loe- anda veertien Portugezen gedood en 34 gewond. De opstandelingen heb ben 400 man aan doden verloren. In het gebied van Ucua en Aabi zijn enkele duizenden opstandelingen door sterke Portugese eenheden om singeld. bij spoorwegramp in Engeland Een trein vol met dagjesmensen die op weg waren naar de kust is zondagochtend nabij Weeton in het Engelse graafschap Lancashire in botsing gekomen met een onder- houdstrein. Zeven mensen kwamen om het leven en ruim honderd lie pen verwondingen op. De eerste wagon van de passagiers- trein stortte van de vijf meter hoge Gisterochtend omstreeks half twaalf is het laatste treinstel van de perso- spoorbaan en de volgende twee wa- nentrein, die om 11.35 uit Utrecht in Den Haag had moeten binnenlopen, gons werden zo opgeschoven, dat zij vlak voor het station Staatsspoor uit de rails gelopen en tegen een stil- tien meter in de lucht staken. Onder staande lege personentrein gebotst. Er zijn geen persoonlijke ongelukken de omgekomenen bevindt zich de gebeurd. Tussen het station Staatsspoor en Voorburg moesten bussen inge- machinist van de personentrein. legd worden. Een trein vol met dagjesmensen die op weg waren naar de kust is zondagochtend nabij Weeton in het Engelse Graafschap Lancashire in botsing gekomen met een onderhoudstrein. Zes mensen verloren hierbij het leven, terwijl ruim 100 mensen werden gewond. Op de foto, die vlak na de botsing werd genomen, zien we.hoe de hevig geschrokken passagiers via een weiland de plaats van het ongeluk verlaten. Op de achtergrond de ver ongelukte treta. Drie man gered Van een groep van zeven bergbe klimmers, die verleden week zondag begonnen met het beklimmen van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, blijken er vier te zijn om gekomen. Drie van hen zijn zondag door een helicopter gered. Zij heb ben een week lang koude, hongeren storm getrotseerd. De groep wilde de top van de Mont Blanc bereiken langs de Italiaanse kant van de berg, de Pilier du Freney, de enige kant waarlangs de Mont Blanc nog nooit beklommen is. De drie geredden de Italianen Walter Bonatti en Roberto Gallieni en de Fransman Pierre Mazaud lijden aan een zenuwschok. Mazaud bleek bovendien ernstige bevrie zingsverschijnselen aan armen en benen te vertonen. Bonatti had al leen aan de rechterhand een bevro ren duim en vinger. Gallieni was lichtgewond. De ongekomen Pierre Kohlmann, een technicus, is 27 jaar oud gewor den. De anderen zijn de 25-jarige banketbakker Robert Guillaume uit Chamonix, de 22-jarige student An- toine Vieille en de Italiaan Oggioni. Bonatti verklaarae, dat de groep de 4.810 meter hoge top van de Mont Blanc tot op 210 meter was gena derd, toen zij maandagmiddag door een zware storm werd overvallen. De zeven miannen werden gedwon- In Appiano bij Bolzano zijn zondag zes mensen gearresteerd op verden king van sabotage, zo heeft het Ita liaanse persbureau Ansa meege deeld. In de afgelopen drie dagen zijn nu in totaal 42 mensen aangehou den. Voorts legde de politie de hand op 55 kilo dynamiet en een hoeveel heid patronen. De Italiaanse politie heeft zondag avond de secretaris-generaal van de Zuidtiroolse volkspartij, dr. Hans Stanek, gearresteerd. In zijn auto werd een aantal pamfletten gevon den, gelijk aan die welke de zichzelf noemende „vrijheidsstrijders van Zuid-Tirol" bij opgeblazen kracht- krachtstations hebben achtergelaten. Dr. Stanek was een van de vele Duits-sprekenden in Alto Adige die krachtens de in 1939 gesloten over eenkomst tussen Hitler en Mussolini voor het Derde Rijk stemde. Hij keerde na de oorlog naar Italië te rug en bezit thans weer het Italiaan se staatsburgerschap. gen om te keren. Op de terugweg bezweken eerst Veille en Guillaume. Hun stoffelijke resten bevonden zich op de Col Peuterey. Artsen hebben verklaard, dat de toestand van de drie geredden niet ernstig is. De Italiaan Bonatti vertelde, dat hij zijn vier kameraden zaterdagmor gen verzocht had om met inspanning van alle krachten te trachten de hut te bereiken. Als wij weer een nacht in de open lucht hadden moeten doorbrengen, zou dat het einde voor ons geweest zijn, zo zei hij. Twintig negers en vijf blanken, behorend tot een katholieke groep die naar rassengelijkheid streeft, hebben zaterdag gezamenlijk in Chi cago een strand aan het Michigan- meer bezocht, dat tot nu toe slechts voor blanken toegankelijk was. Na enige tijd werden zij omgeven door ca. tweehonderd blanken, die een dreigende houding aannamen en die door de politie uit elkaar moesten worden gejaagd. Het vorige weekeinde hebben soortgelijke demonstraties geleid tot incidenten en een twintigtal arres taties. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Kort durende verbetering In Ndola en Kitwe, Noord-Rhode- sië, is het zondag tot onlusten geko men waarbij meer dan twintig Afri kanen zijn gearresteerd. Tien hun- ,ner moesten in het ziekenhuis van Ndola worden opgenomen. In Ndola joeg de poltie met be hulp van gummistokken en traangas een menigte van 500 personen uit een. Te Kitwe richtten Afrikanen vernielingen aan in zgn. bierhallen, na een campagne om de Afrikaanse bevolking te weerhouden van het drinken van bier „dat. in de federa tie is gebrouwen". Zoals bekend zijn de Afrikaanse natonalisten in Noord en Zuid-Rhodesië en Njassaland fel gekant tegen de federatie waarin deze drie gebieden zijn verenigd. Een groep geleerden van de uni versiteit van Tokio heeft gemeld, dat zij in de Ammoed-vallei in Is raël beenderen van een Neander thaler heeft gevonden. Het Japanse blad „Asahi" heeft 'n telegram van de leider van de groep professor Hisasji Soezoeki, ontvan gen, waarin gezegc werd dat de beenderen vrijdag gevonden werden. De groep verricht onderzoekingen op circa 90 km. ten noorden van Jeru zalem. De Neanderthaler, een primitief type mens dat circa 80.000 jaar ge leden leefde, heeft een grote schedel en een laag en zwaar voorhoofd. Het weer heeft tijdens het week einde geheel onder invloed gestaan van een gebied van lage luchtdruk dat heel langzaam over het zuide lijke deel naar het oosten trok. Het lagedrukgebied was tot op grote hoogte gevuld met koude lucht, zo dat tal van buien tot ontwikkeling kwamen. De buiigheid was zowel zaterdag als zondag het grootst in de provincie Zuid-Holland. Zondag bleef de temperatuur bijzonder laag. Zowel in Ypenburg als in Hoek van Holland werd een maximum van slechts 13 graden bereikt. Het lagedrukgebied verwijdert zich nu van ons land, terwijl een zwakke rug van hoge druk naderbij komt. Dientengevolge neemt de bui igheid snel af. Er blijft echter veel bewolking, omdat de rug onmiddel lijk wordt gevolgd door een nieuw frontensysteem. Daarna volgt een depressie, die in de richting van ons land koerst. Het is mogelijk, dat de regenzone hiervan ons morgenavond bereikt. Op wat langere termijn be zien duurt daarom het onstandvas tige weer voort.. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Juli: zon op 04.40; onder 20.51; maan op 10.29; onder 23.17. Hoogwaterstanden 18 Juli: v.m. 6.33; n.m. 6.55. KORRELTJE De wijste is hij die helemaal niet denkt dat hij het is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1