het geheim van 6e „Blikken tRorrmel" DE LEIDSE COURANT Bonte schakering is lust het oog voor ALS U een pond koopt, dan krijgt U een fraaie blikken doos ca deau! Aldus een adver tentie in vele bladen. Nu, wij kochten een pond en kregen een mooi trommeltje ten ge schenke. Waar het van daan kwam? Hoe het gemaakt werd? Wij wis ten het niet. Nu wij het te weten zijn gekomen, vertellen wij graag over het Geheim van de blik ken Dozen! BIJ DE FOTO'S Rechts boven: De re- toucheur legt hier de laatste hand aan het negatief. Links onder: Deze foto toont dat het resul taat van het gevolg de systeem zeer be vredigend is. Links boven: Oude en moderne blikdruk. Tegen de achter grond van onbewerk te blikplaten ziet u het levendige con trast van enige Vic toriaanse scheppin gen. Rechts onder: Ver schillend geschilder de platen op de twee kleuren-druk ma chine. Rechts midden: Het eerste model wordt door de meesters met de hand geschilderd. WIJ STONDEN AAN DE WIEG VAN KLEURIGE DOZEN NIET alle dingen zijn zo oud als de weg naar Rome! En stellig geldt dit voor de edele kunst van de blikdruk, die in onze tijd toch zoveel schone voorwerpen tegen lage prijs binnen het bereik van miljoenen mensen brengt. Het begin was eenvoudig. Omstreeks 1885 leefde in het stadje Carlisle een kunstzinnig aangelegd fabrikant, die na vele proeven slaagde om blikken platen te bedrukken. Zelf was hij eigenlijk verbaasd over zijn succes. En de grote commerciële mogelijkheden doorzag hij helemaal niet. Ze ker, in de tijd, dat hij leefde, in de Eeuw van Koningin Vic toria, bracht hij blikken dozen en trommels op de markt, maar op grote schaal geschiedde dit niet. Dit was pas het geval, nadat de firma Hudson Scott Co (zo heetten de eerste „blikdrukkers") was opgegaan in een grote, goed van kapitaal voorziene industriële en commerciële combi natie, de „Metal Box Company", die op het ogenblik voor een belangrijk deel in de wereldvraag naar „geïllustreerde"' blikken dozen en trommels voorziet. Hoewel er tal van tech nische verbeteringen zijn uitgevonden na 1885 en nieuwe machines de produktie eenvoudiger en goedkoper maakten, werken toch de „Metal Box" drukkerijen nog met een pro cédé, dat in wezen niet afwijkt van de oorspronkelijke Hud son Scott methode. Techniek. DE grote sprong van de simpele, blanke conservenbus naar de fraai bewerkte, reproducties van meesterwerken vertonende reclamerommel of de sierlijke theebus bestaat eigenlijk uit enige kleinere sprongen. Doch tezamen bren gen zij het blanke blik op het niveau van een kunstprodukt! En dan nog wel van een kunstprodukt, dat een goede „de viezen-verdiener" is, want de export van blikken dozen en trommels brengt jaarlijks heel wat harde valuta in de Britse geldlade. In een atelier troffen wij een ernstig man aan. Aan de wand hingen bekende schilderijen. In zijn hand had de man een blikken trommel. Hij beschilderde die met kopieën van de schilderijen in het atelier. „Een model", verklaarde hij Zodra zo'n model gereed is, gaat het naar de afdeling, die belast is met de keuring, wijzigingen en verbeteringen. Staat de definitieve uitvoering vast, dan komt de cliché-maker aan bod, die van de hand-gemaakte reproducties cliché's maakt. De retourcheur moet nadien de laatste hand leggen aan het negatief waarvan de steundrukplaat moet worden gemaakt. Vóór ze bedrukt worden, zorgt men er voor, dat de platen blik (die net als in een papier-drukkerij keurig op stapels liggen) met lijmplaneerwater worden bewerkt en dan kan met de eigenlijke druk worden begonnen, die in wezen niet afwijkt van meerkleurendruk op papier. Iedere kleur ver eist dus een aparte drukgang! Maar na bedrukt te zijn, moe ten de platen 5 tot 18 minuten in speciale drooginstallaties worden gedroogd, alvorens zij geheel „trommel-klaar" zijn. Zijn de (vlakke) bedrukte platen goed droog, dan worden zij gevormd tot de trommels en dozen, die de wereld ingaan. Blikken trommels in fraaie kleuren of met nabootsingen van prachtig Chinees porcelein verlaten aan de lopende band de drukkerij van de Metal Box Company. Immers, zij worden „geïllustreerd" in rotatiedruk. Zo'n blik-pers levert per uur 3600 vellen bedrukt gekleurd blik af! Expositie. TOEN de directie der Metal Box Company enige tijd ge leden een tentoonstelling organiseerde, gaf die een uiter mate belangwekkend beeld van de prestaties der blik-druk- kers en blik-kunstenaars. In enige gevallen was de blikken reproductie van een kunstwerk geplaatst naast of voor het origineel. Toen zagen wij eerst recht, hoe verbluffend goed de nabootsingen in de regel gedrukt waren. Ook de „Oude Doos" uit de Victoriaanse tijd ontbrak niet. Zij vertoonde heel wat grilliger lijnen en vormen dan de als regel strak gehouden moderne dozen en trommels. In bonte schakering zagen wij de „blikken-kunst" daar uitgestald. Van eenvou dige schoensmeerdoosjes-met-opdruk tot de meest verfijnde trommeltjes en doosjes toe. Dure bonbontrommels en sim pele theeblikken; ronde, hoekige en vierkante exemplaren zij vormden een bont gewemel van bont-gekleurd blik en zij verrieden ons het geheim van de „Blikken Trommel", die wij, enige maanden eerder, cadeau hadden gekregen, toen wij een pond., kochten!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12