DE MAN UIT CHICAGO Benoemingen in Bisdom Haarlem „Ambtenaren in taxi's is goedkoper" zegt de Rekenkamer weer MAANDAG 17 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Duitse politieman door kooplieden gemolesteerd Zaterdagnacht hebben twee woon wagenbewoners in Zandvoort aan een Duitser, die inspecteur van poli tie in Keulen bleek te zijn, horloges te koop aangeboden. Op dit aanbod ging de Duitser niet in, waarop de kooplieden in woede ontstaken. Zij gaven de man een klap en trokken hem in hun wagen zo, dat zijn arm tussen de deur werd geklemd en hij buiten de wagen hing. Met een snel heid van ongeveer zeventig kilome ter per uur reden de kooplieden daar op weg, de man mee sleurend. Vier vrienden van de Duitser zetten met een personenauto een achtervolging Nadat de wagen tot stilstand was gebracht ontstond er een vechtpartij waarbij de kooplieden nogal rake klappen opliepen. Zij zullen worden vervolgd. De Duitse inspecteur liep nagenoeg geen verwondingen op. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Spierdijk de zeereerw. heer J. B. Schotten; te Lijnden (Haar lemmermeer), de zeereerw. heer J. Castricum; tot rector te Haarlem, Maria-Stichting, de zeereerw. heer P. J. A. van Velzen, die kapelaan was te Beverwijk, O.L.V. Koningin van de Hemel. Een pijpleiding van 207 meter is deze week in drie stuk ken van resp. 42, 77 en 88 meter lang van de fabriek in Gorinchem naar het reactor-centrum Nederland in Petten vervoerd. De leiding, gemaakt van buigzaam „vul- catheen" is bestemd voor het periodiek verversen van het bassinwater in de hogefluxreactor. Van Gorinchem tot Alkmaar ging het transport per spoor. Van Alkmaar naar Petten werden de lange buizen zaterdagochtend ln alle vroegte op enige achter elkaar rijdende vrachtwagens vervoerd (foto). Rekenkamer legt vinger op zieke overheidsplekjes De Algemene Rekenkamer, die zich blijft beijveren voor het terugbren gen van de overheidsuitgaven, heeft in haar jaarverslag 1960 weer met nadruk gewezen, dat de wagenpar ken, die ieder departement er op na houdt, een verre van goedkope oplos sing is om de ambtenaren te vervoe ren. Zoals er al meer door de Reken kamer op aangedrongen is, komt zij ook r.u weer tot de conclusie, dat het aanmerkelijk goedkoper zou zijn als de ambtenarenritjes voortaan uitgevoerd worden door particuliere taxi's. Mocht men voor dit idee niet veel voelen aan de departementen, dan ziet de Rekenkamer in tweede instantie als oplossing: samenvoeging van de departementale wagenparken tot een „pool". Oplossing minister. De minister van Verkeer en Wa terstaat meende, dat slechts een mi nimale vermindering van het aantal voertuigen het gevolg van deze maatregel zou zijn. Wel was hij be reid om te streven naar het gebruik van kleinere wagens en van wagens zonder chauffeur. Ook stemde de mi nister er mee in om bepaalde reizen zo enigszins mogelijk per trein te doen geschieden en bijzondere aandacht te besteden aan het ver voer van de ambtenaren van hun wo ning naar het kantoor en aan het in- validenvervoer. De minister achtte door deze maatregelen een aanwijs bare besparing mogelijk. De Reken kamer blijft echter bij haar mening en is opnieuw met de minister in overleg getreden. Te duur. De Kamer vond in het verslag van de T.H. te Eindhoven over 1958 een aantal ongebruikelijke uitgaven, die ook al door de vanwege het departe ment met de controle belaste accoun tant waren gesignaleerd. Het ging om 3.550 voor een verblijf van cu ratoren en senaat op kasteel Neu- bourg bij Gulpen, 300 voor een reis van het bibliotheekpersoneel naar de Expo, 1600 voor een olieverfpor tret en 1.648 voor een reis per dienstauto naar het buitenland. Minister Cals heeft curatoren er reeds op gewezen, dat bij dit soort uitgaven voorzichtigheid is geboden. Geen besparing. De Rekenkamer komt ook tot de conclusie dat de oprichting van het luchtvaart-geneeskundig centrum niet nodig was geweest. Van kostenbe sparing is niets te bemerken; de werkzaamheden hadden net zo goed door een reeds bestaande rijksdienst kunnen worden verricht. Tekorten. Een directeur van een onderwijs instelling moest herhaalde malen op de vingers worden getikt wegens kastekorten. Eerst waren deze een gevolg van diefstal. De Kamer oor deelde toen, dat de kas niet vol doende beveiligd was. Bij een tweede kastekort kwam aan het licht dat de betrokken directeur geld voor privé-zaken had opgeno men, welke niet in de boekhouding waren verwerkt. Minister Cals had de directeur reeds op het ongeoor loofde van zijn handelwijze gewe zen. Hij zal zich nu moeten verant woorden. Dure lapjes. Ook bij de defensie-onkosten wer den weer overbodige uitgaven gesig naleerd. Zo was bij een infanterie- bataljoh een grote hoeveelheid klei ne stukjes duur flanel ingekocht. Oor zaak was de spoed, die nodig was als gevolg van een komende oefening in het buitenland. Bij depots van de landmacht bleken echter nog vol doende voorraden te liggen. De betrokken commandant had echter na een bestelling van zijn kant bij een der depots niets ge hoord. Volgens zjjn superieuren heeft hij toen terecht zelfstandig een beslissing genomen. De verzorgende eenheid, zo bleek later, had toen moeilijkheden als gevolg van een verhuizing en door ziekte van een beheerder. jaarlijks congres in Washington. De proefneming heeft zich 's mor gens tussen zeven en acht uur, onder goede weersomstandigheden, volgens de plannen ontwikkeld; het was zon nig weer en er stond een misschien iets te straffe kind. Om zes uur des morgens was men met de voorbe reidingen voor de lancering begonnen en omstreeks half tien was men nog in de weer de afgeschoten raketten te verzamelen. De raketten werden onder een hoek afgeschoten en stegen tot een hoogte van ongeveer anderhalve ki lometer. Op het hoogste punt wer den de valschermen ontplooid waar aan de raketkaarten waren opgehan gen. Deze raketkaarten zullen ten behoeve van filatelisten in de handel worden gebracht. SERGEANT DER MARINIERS MEYERS IN BLAK AANGEKOMEN. Blijkens een, bij de Koninklijke Marine te Den Haag binnengekomen telegram, heeft sergeant der mari niers Coenraad Meyers, die op Ne derlands Nieuw-Guinea werd ver mist en midden vorige week, na een opsporingsactie die negentien dagen heeft geduurd, werd gevonden, thans Biak bereikt. Hij verkeert in goede fysieke en psychische toestand. Sergeant der mariniers Meers Is, met het oog op de behandeling van een wond aan zijn linkervoet, tijde lijk opgenomen in de centrale zie kenboeg te Biak. Canadese militair beroofd Twee mannen en een vrouw zijn dit weekeinde door de Rotterdamse politie gearresteerd op verdenking van beroving en mishandeling van een 26-jarige Canadese militair. De Canadees Nederlander van geboor te, nu gelegerd in Duitsland had de vrouw vrijdagavond ontmoet in een nachtclub en was later met haar naar haar huis aan de Voorhaven gegaan. Daar werd hij, enige tijd la ter, overvallen door een vriend van de vrouw, die hem met een stuk hout op het hoofd sloeg en hem daarna beroofde van ruim 500 Duitse mar ken, van Nederlands geld en van zijn identiteitspapieren. De militair hield zich, nadat hij enigszins bij zijn positieven was ge komen, bewusteloos en voorkwam daardoor verdere mishandeling. De vriend sleurde hem toen, met behulp van een collega, de trappen af en legde hem op straat neer met een jas over het voorhoofd. De Canadees deed later aangifte bij de politie, die de vrouw en haar vriend arresteer de. De collega werd zondagmorgen op Katendrecht aangetroffen. De Nederlandse delegatie naar de topconferentie van de zes landen van de Europese eemeenschappen zal bestaan uit de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de minis ter en de staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. J. M. A. H. Luns en dr. H. R. van Houten, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vrijdagmid dag meegedeeld. Het weekeinde. Zowel de Vara op zondag als de NCRV op zaterdag had een soort vakantie-programma, weinig diep gaand uiteraard en kennelijk voor een deel ingeblikt. We zullen enkele uitblinkers signaleren. Netty Rosen- feld en Piet Tania hebben slechts beperkte tijd gehad op hun repor tage tocht door het wijde Australië, nochtans is nu weer uit het tweede deel van hun filmdocumentaire ge bleken, dat ze hun tijd niet in ledig heid hebben doorgebracht. Interes sant ook was het concert voor niet minder dan twa.alf harpen, bespeeld door even zoveel dames, die hebben deelgenomen aan de internationale harpweek in ons land. Vooral heb ben we genoten van het fraaie so listische spel van Suzanne Mildonia. Het eerste nummer was nogal ex perimenteel; de verdere composities klonken meer verstaanbaar. Zowel de harpspelende dames als dirigent André Rieu uit Maastricht werden door de camera's herhaaldelijk on der schot genomen. Bij de NCRV- ontspanning „Op en onder dak" bleek kennelijk de speelse regisseurs hand van Dick van Bommel en kon men van nabij worden gestrikt door vingervlugge goochelaars. Komen we tenslotte misschien op een idee, als we vertellen, dat de protestan ten in Sneek ten gerieve van de zei lers een kerkschip in de vaart heb ben gebracht? Men wilde nagaan, wat de kerken in de typische va kantiecentra doen om de gasten te gemoet te komen. Komende uitzendingen. Vanavond biedt de Avro een ballet impressie, overgenomen van de Duitse t.v. De film van dinsdag heet „Zo jong als je je voelt", een geestig en goed bedacht verhaal. Woensdag is de KRO weer eens in Hillegom met een variété-programma in Tres long. De VPRO zal donderdag het uitgestelde „Eindexamen Filmacade mie" uitzenden en daarna het blij spel „Literatuur" van Arthur Schitz- ler laten uitvoeren. Méér zendmasten? De in ons land bestaande zend masten zijn ruim genoeg om nog twee zenders te bevatten, de anten nemasten kunnen nog meer elemen ten dragén. Maar er zullen wel meer steunzenders gebouwd moeten wor den omdat de decimetergolven niet de afstanden kunnen overbruggen, die de huidige steunzenders, zoals in Hulsberg, kennen. Tussen Huls berg en Lopik moet dus nog een steunzender en wellicht nog een tweede gebouwd worden. De heer Willem Volgt heeft hier over opgemerkt, dat de NOZEMA eerst gaat bouwen als de regering daartoe opdracht geeft. De heer Vogt achtte het wel van belang dat er spoedig gebouwd gaat worden, want het is gevaarlijk golven, die men mag gebruiken niet te bezet ten. Het buitenland heeft dan een argument om er wederrechtelijk ge bruik van te maken. Cursus voor t.v. redacteuren! We hadden er al van gehoord en nu lezen we het zwart op wit: er komt in het winterseizoen een tele visiecursus voor redacteuren van dagbladen, die belast zijn of zullen worden met het verzorgen van de t.v. rubriek in de betrokken kranten. Men begrijpe goed: het mag er niet om gaan, die recensenten te beleren, maar om hen te wijzen op technische zaken, die men het best kan waar nemen als men met de neus wordt gedrukt op het belangrijke en ze nuwslopende werk in de t.v. studio's van Bussum. A etherklanken DINSDAG 18 JULI 1961 Proefraketten te Venlo gelanceerd Zondagochtend vroeg heeft de „Deutsche Raketen Gesellschaft E.V.", in samenwerking met de „Nederland se vereniging voor Ruimtevaart", van het terrein van het voormalige vliegveld by Venlo af twaalf trans portraketten gelanceerd. Deze lan cering is, zo vernemen wij, met suc ces verlopen. De bedoeling van deze proef-oplating was technisch-weten schappelijke ervaringen uit te wisse len. Als nuttige last vervoerden de raket ten z.g. „raketkaarten", welke met be hulp van valschermen op de in de naaste omgeving van het punt van lancering liggende plaats van be stemming neerkwamen. Met het oog op de veiligheid was de reikwijdte van de raketten zoveel mogelijk beperkt. Deze eerste gemeenschappelijke proefneming van beide verenigingen was een poging tot een daadwerke lijke ruimere samenwerking te ko nten van astronautische verenigin gen, die verenigd zijn in de „Inter national astronautical federation". Deze federatie houdt in oktober haar 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Water standen. 9 40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Gram. 11.00 V. d. huisvr. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestg? 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.40 Lichte muz. 14.00 Pianokwart. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 De witte hel, hoorsp. (deel 7). 15.30 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Schrij vers over Nieuw-Guinea, door W. A. L. v. Doorenmaalen. 18.00 Koorzang. 18.20 Kaarten op tafel, gesprek. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Werkgele genheid voor bejaarden, door prof. ir. F. M. Roeterink. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.25 Kamerork., koor en sol. 21-40 Orgelconc. 22.20 Letterkundige persoonlijkheden, die ik gekend heb, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Kamera-club. 22.55 L'Osteria Porthoghese, opera. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7-00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 1050 V. d. kleuters. 11.00 RVU: Grafische Kunst II, lezing door Pam. G. Rue- ter. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-ork. 1400 Promena- de-ork. 14.40 Voordr. 15.00 Gram. 15.30 Verpleegster worden? Graag!, lezing. 15.45 Viool en piano. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Orgel en viool. 18 00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Vakantieplannen en -herinneringen, licht progr. 20.05 Voorbereidingen voor het Songfesti val in Knokke. 21.40 Gram. 22.00 Reisindrukken uit een rijk muziek land, muzikale lezing (IV). 22-20 Gram. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Engelse TV-film. 20.40 Muziekfilm. 20-55- 22.10 Speelfilm. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 33 „Mevrouw Meerbach belde me zo even op", zei Els, de vrouw van de kantonrechter, tot haar man. „Het is een eeuwige roddel, dat mens, maar wat ze me nu wist te vertellen Mr. de Raadt toonde weinig be langstelling en daarom besprong Els hem meteen met het grote nieuws: „Corrie Dikkenburg is er vandoor met die Amerikaan, die Claren- bough". Die slag kwam te hard aan voor de zelfbeheersing van de kan tonrechter. Hij zette zijn lorgnet af, keek zijn vrouw verward aan en vroeg: „Hè?" In kleuren en geuren vertelde Els haar man, genietend van zijn opge wekte belangstelling, wat ze wist, doorspekt met een weinig je dat ze niet wist, maar waarvan ze op goede gronden vermoedde, dat het toch wel zo zou kunnen zijn. Mr de Raadt kende de mensen, kende de vrouwen, kende zijn Els. „Bewijzen", vroeg hij onverbidde lijk. „Hè, ik sta niet voor de groene tafel, hoor!" snibde Els, hopende met een groot woord het totaal ontbre ken van bewijs te kunnen verbergen. „Bewijzen!" vorderde mr. De Raadt genadeloos. „Ja gunst, als mevrouw Meerbach je niet genoeg bewijs is „Ik hoorde nog geen vijf minuten' een van mijn kennissen vertellen dat die mevrouw Meerbach een on- verbetelijke roddel was. En op ge vaar af dezelfde kwalificatie op jou te horen toepassen, lieve Els, zou ik je raden: stop die kletspraatjes of steek je licht op bij iemand, die het absoluut weten kan". „Wie moet ik daarvoor opbellen?" „Dikkenburg", meende mr. De Raadt. „Hoe kun je" kreet Els gevoelig, „zo pijnlijk voor die mensen!" Haar man nam zonder 'n woord de hoorn van de haak en sloeg een nummer aan. „Hier de Raadt.O Corrie, ben jij het? Is je vader thuis? Op het Gemeentehuis? Mooi! Dan bel ik 'm daar wel". „Ze is weer terug", deelde De Raadt met onverholen sarcasme mede aan zijn verbaasd luisterende echt genote. „De verbindingen met Ame rika worden met het uur sneller. Dus zwijg er verder maar over, wat ik je raden mag, Elsekind", zijn toon kreeg iets neteligs. „Dikkenburg is mijn wekelijkse schaakvriend en ik wil m'n partijtje schaak niet verlie zen terwille van wijvenklets- praat. Begrepen?" Ze keek hem aan en begreep. Be greep ook, waarom mr. De Raadt, kantonrechter te Meeldam, onder de wetsovertredende elementen in die contreien zulk een slechte reputatie genoot. En ze droop af, als had hij haar zojuist een week hechtenis toe bedeeld. Maar niet iedereen was zo ver standig als mr De Raadt. Als op vleugels ging het praatje door de stad Meeldam, dat er iets mis was met die Amerikaan, je weet wel, die van avond gehuldigd zal worden. De leden van de zangkoren, die 'n serenade zouden brengen, de muzi kanten van de harmonie „Utile Dul- ci" en van de mandolinevereniging „Caecilia", de ouders van de padvin ders, die de erewacht zouden vor men, zij allen gevoelden opeens een dringende behoefte elkander aan te spreken en te overleggen of men vanavond wellicht voor niets op de markt zou verschijnen en wat er van de praatjes waar mocht zijn. Een de finitieve en betrouwbare zegsman deed zich intussen niet voor, ieder maakte het voorbehoud, dat, als hij loog, hij zulks deed in commissie. De vloedgolf van nieuwsgierige sensatiezucht was bijna uitgelopen, toen bode Akkermans met z'n vracht wagen in de stad terugkeerde en in „Het Wapen van Meeldam" dat te vens als bestelhuis fungeerde, aan de daar verzamelde burgers mede deelde, dat heel Kwardam al wist, dat er iets loos was met die Ameri kaan. Verschillende van zijn klan ten hadden er openlijk op gezin speeld, een groepje schooljongens had op zijn wagen onder het woord „Meeldam" gekrast „Verenigde Sta ten". Akkermans wees met een trots gebaar naar buiten daar stond de wagen, ze konden het allemaal zien. En Akkermans was het ook, die tenslotte de burgemeester, welke, zoals dat meer gaat, het nauwst bij de zaak betrokken was en er het laatst van hoorde, op de hoogte bracht. Want bij het afgeven van 'n pakket met drukwerk aan zijn col lega (zij het ook slechts in letterlijke zin), de bode Almekinders, weidde hij in geuren en kleuren uit over het Kwardamse incident en dies ook over de geruchten die in Meeldam de ronde deden. Toen Almekinders die middag de post bij de burgemeester bracht, vroeg hij instructies voor wat er die avond moest gebeuren. „Wat gebeuren?" vroeg Dikken burg een beetje knorrig, „ik heb je toch al gezegd, wat er gebeuren moest". „Gaat het dan nog door?" infor meerde Almekinders met goedge- speelde onnozele verbazing. „Door? Wat door? Waarom zou het niet doorgaan?" „Ja, ik vraag maar. In de stad weet iedereen, dat het geen zuivere koffie is met die Amerikaan „Zuivere koffie? Die Amerikaan? Wat vertel je me nou?" „Ja, als de burgemeester er niet van weet, zal het ook wel niet waar zijn". „Praat niet, man. Vertel me, waar kletsen de mensen over. Wat is geen zuivere koffie?" „Ja, als de burgemeester het persé wil wetener wordt verteld, dat die Amerikaan, die meneer Claren- bough, er tussenuit is en'dat dus de huldiging vanavond niet doorgaat". „Wie vertelt ^ie onzin?" „Ja ik hoorde het van bode Akkermans. „Die kletsmeier!" „Maar Akkermans vertelde ook, dat ze het in Kwardam al wisten en de jongens 'm hadden nageschreeuwd en iets op zijn wagen gekrast... De burgemeester wilde krachtig en overtuigd stelling nemen tegen de kletspraat en Almekinders eens goed de mantel uitvegen voor zijn goedgelovigheid, maar bedacht zich op het laatste ogenblik. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11