S)e Ccid^eSoii^cmt Rusland stopt met demobiliseren en verhoogt defensiebudget met ruim 3 miljard politieke autonomie voor Ned. N.-Guinea bij terugkeer naar Indonesië „Sabelgerinkel" om gesprek met Westen te bespoedigen 1?'h zm m WIN! Duitser onderbreekt hongerstaking jemhalvezHfaw! „Navo maakt in Russisch denken een factor uit" Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 10 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15368 De grote wereldsport intimideren Telcf. 2 0 9 3 5 Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 CHROESJTSJEF BEZORGD VOOR SOWJET-VEILIGHEID Geschenk voor Chroesjtsjef uiteindelijk maar verkocht Een licht \aartuig met een straalmotor, dat president Eisenhower indertijd premier Chroesjtsjef ten geschenke had willen geven, is naar de Ver enigde Staten teruggezonden en aan de presbyteriaanse zen ding in Ethiopië verkocht. Het vaartuig, dat zes meter lang is en 18.000 gulden heeft gekost, heeft een jaar lang in de Ame rikaanse ambassade te Moskou gelegen. Het is voor 12.000 gul den aan de zendelingen ver kocht. Eisenhower wilde Chroesj tsjef deze boot schenken tij dens het bezoek, dat hij vorig jaar als president van de Ver enigde Staten aan de Swojet- Unie zou brengen. De Russi sche premier verzocht om afge lasting van het bezoek wegens het incident met de U-2. GEEN DIRECT CONTACT MET NEDERLANDERS NASOETION: „West-Irian zou politieke autonomie binnen zijn eigen regering kunnen krijgen als het terugkeert tot Indonesië". Dit heeft generaal Nasoetion aan het slot van zijn bezoek aan Londen op een persconferentie in antwoord op vragen meegedeeld. De Indonesische minister van defensie zal op weg naar huis de Verenigde Arabische Republiek bezoeken. Hij hoopt in Cairo premier Nasser te ontmoeten. Op de vraag of Indonesië zelfbeschikking voor westelijk Nieuw-Guniea zou aanvaarden, zei generaal Nasoetion, dat verschillende delen van Indo nesië mogelijkheden hadden om him eigen tradities, speciale instellingen en gewoonten te ontwikkelen. „Als West-Irian terugkeerde, zou de bevolking het recht hebben haar eigen rechten, gewoonten en tradities te handhaven en uit te bouwen en zou zij politieke autonomie hebben; zij zou haar eigen regering kunnen kiezen," aldus de minister. Chroesjtsjef heeft zaterdag een beroep gedaan op Ruslands bondgenoten uit de laatste wereldoorlog om „wijsheid te tonen bij het regelen van de Duitse kwestie en met andere vredelievende landen aan de conferentie tafel te gaan zitten teneinde een vredesverdrag te sluiten". De Russische premier sprak op een receptie in het Kremlin voor pas afgestudeerden van de Russische militaire academies. Chroesjtsjef, die zich speciaal tot Kennedy, De Gaulle en MacMillan richtte, verklaarde, dat er op het ogenblik niets vreedzamere kan geschieden dan het sluiten van een vredesverdrag en het opruimen van de sporen van de laatste wereldoorlog. Rekening houdend met de militaire voorbereidingen van de Navo zo zei Chroesjtsjef, is de Russische regering verplicht het ministerie van defensie opdracht te geven om de voor 1961 voorgenomen inkrimping van de Rus sische strijdkrachten tot nader order op te schorten. De Russische premier maakte voorts bekend, dat zijn regering besloten heeft nog dit jaar ruim 3,1 miljard roebel meer voor de defensie uit te trekken, waardoor het budget voor defensie in totaal rond 12,4 miljard roebel zal bedragen. Chroesjtsjef zei, dat zijn regering deze maatregelen wel moest nemen in verband met de veiligheid van het Russische volk. Gisteren, op de Russische dag van de luchtvaart is op het vliegveld Toe- sjino bij Moskou een grootse demon stratie gegeven met diverse nieuwe Russische vliegtuigen. Foto: op de eretribune sloegen Chroesjtsjef (mid. den) met achter hem de eerste Russische ruimtevaarder Joeri Gaga rin en Maarschalk Malinofsky (links) de show gade. Chroesjtsjef maakte op 14 januari bekend, dat de strijdkrachten met 1.200.000 man, onder wie 250.000 of ficieren, zouden worden verminderd. De maatregel zou in twee tot drie jaar zyn uitgevoerd. In het verleden wa ren de strijdkrachten al enkele malen ingekrompen. (Het totaal der eigenlijke strijd krachten zou thans 3.900.000 man 175 divisies bedragen). Oplossing voor „Berlijn". De Sowj et-Unie, aldus Chroesjtsjef, v/il zich niet mengen in de binnen landse aangelegenheden van de bewo ners van West-Berlijn en ook geen af breuk doen aan het prestige van de V.S., Engeland en Frankrijk. De Rus sische premier stelde de volgende drie oplossingen voor het vraagstuk-Ber- lijn voor: Waarborgen van de vier grote mo gendheden, Rusland, de V.S., Enge land en Frankrijk. Waarborgen van de neutrale landen Waarborgen van de V.N. Als het westen nog betere voorstel len in petto heeft, laat het die dan doen, zo zei hij. Chroesjtsjef verklaar de, dat de Russische regering het diep betreurde, dat bepaalde exbondgeno- ten geen vredesverdrag willen sluiten en dat de Westduitse regering de haar toegestoken hand niet willen aanne men. Café „De Kardinaal" geopend door kardinaals secretaris Het café, waar kardinaal Godfrey, aartsbisschop van Westminster telkens langs komt, wanneer hij van zijn bis schopshuis naar de kathedraal gaat, heeft zijn naam veranderd van Windsor Castle in „De Kardinaal". Op verzoek van de brouwe rij-eigenares heeft de secretaris van kardinaal, mgr. Derek Worlock, het nieuwe uithang bord van het café onthuld, waarop „een kardinaal" staat afgebeeld. In zijn toespraakje verklaarde mgr. Worlock, dat kardiaal Godfrey overigens maar zeer matig een glas drinkt. Maar zo voegde hij er aan toe: „Wat mijzelf betreft, ik kan in de toekomst niet goed meer zeggen, dat ik weer naar „de Kardinaal" moet". Hij merkte verder op, dat het vre desverdrag met Duitsland gesloten zal worden overeenkomstig het inter nationaal gebruik en dat Rusland, zodra het verdrag een feit is, zal af zien van alle verplichtingen die het in verband met de verbindingswegen met West-Berlijn op zich heeft geno men. De Russische premier was het met Kennedy eens, dat het recht van de Westberlijners op een vrije en onaf hankelijke keuze door geen enkel be sluit in gevaar gebracht mag worden. Dreigende taal. Hij legde er nogmaals de nadruk op dat Rusland, wat er ook mocht gebeu ren, een vredesverdrag zal tekenen. En wij zullen onze strijdkrachten, die over alles beschikken om hun taak met succes te volbrengen, bevelen el ke aanvaller, die zijn hand mocht op heffen tegen de Sowjet-Unie of haar bondgenoten, terug te slaan. Chroesjtsjef merkte op, dat er in de verklaringen van het westen een drei gende toon wordt aangeslagen. Wij moeten echter niet om oorlog, maar om vrede vragen, zo zei hij. Laten zij, die het op een oorlog ge munt hebben, niet denken dat de af stand hen zal redden, zo zei Chroesjt sjef. Als de imperialisten een oorlog ont ketenen, zal die eindigen met de vol ledige ontreddering van het imperia lisme. Tot slot stelde de Russische pre mier voor om enkele voorstellen, die in het verleden zijn ingediend, op nieuw in discussie te brengen. Hij noemde onder meer het Poolse voor stel voor een kernwapen vrije zone in Midden-Europa, de voorstellen om buitenlandse troepen uit diverse lan den terug te trekken, het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de Navo en die van de verdragsorganisatie van Warschau en de voorstellen ter voorkoming van onverwachte aanvallen. Westerse reacties In Washington ziet men in Chroesj- tsjefs besluit om de Russische strijd krachten voorlopig op peil te hou den en meer gelden uit te trekken voor de defensie een teken, dat de Russische houding tegenover Berlijn onbuigzamer is geworden. Ook be schouwt men dit besluit in zekere zin als een „mobilisatie-gebaar". Men meent dan ook, dat Chroesjtsjef de crisis rond Berlijn op het kookpunt wil houden en men vraagt zich af of Kennedy nu niet gedv/ongen zal zijn militaire voorbereidingen te treffen om Chroesjtsjef ervan te overtuigen dat het westen ook niet voor militaire dreigementen zal wij ken. Volgens Franse regeringskringen duidt Chroesjtsjefs besluit erop, dat het Kremlin de crisis om Berlijn eer der wil uitlokken dan verwacht werd. Men moet er rekening mee hou den, dat deze crisis al in september uitbreekt in plaats van in novem ber, zo zei men. MISLUKTE AANSLAG OP AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN SAIGON In Saigon is zaterdag een aanslag op de Amerikaanse ambassadeur, Molting, mislukt. De ambassadeur reed in zijn auto in de drukste straat van de Zuidvietnamese hoofdstad, toen een motorrijder een bom van eigen maaksel tegen de portierruiten wilde gooien. Het projectiel kwam eerst tegen het dak van de wagen terecht en vervolgens op straat zon der te zijn ontploft. Vrijheid niet aan vrede opofferen Nasoetion wilde niet zeggen of hij tijdens zijn verblijf in Londen on officiële Nederlandse persoonlijk heden had ontmoet zoals elders in Europa. Wapenaankopen. Over de wapenaankopen zei hij in Op de vraag of de minister bij zijn besprekingen in Londen tot de conclusie was gekomen, dat de Britse politiek gunstiger werd ten opzichte van Indonesië wat betreft antwoord" op"Vragen: de kwestie-West-Irjanzei hy, dat Indonesië had pai aankopen in hij zeer voorzichtig moest zijn met Rusland gedaan na gepoogd te heb- spreken over de inzichten van de ben dezelfde uitrusting in het wes- Britse regering. Maar hij meende ten te kopen. De westelijke landen wel te kunnen zeggen, dat „er een verbonden echter beperkingen aan toenemend begrip voor onze zaak hun verkopen die niet door de Sow- bestond. jets gesteld werden, en de Sowj et- Op de vraag waarom Indonesië regering bood in vrijwel alle geval- zoveel wapens kreeg als het niet van len gunstiger krediet op lange ter plan was West-Irian met geweld te- mijn aan. rug te krijgen, zei hij, dat president Toch werd tot nog toe veel meer Soekarno in oktober voor de VN Indonesisch militair personeel, in had gezegd: „Wij beminnen de het bijzonder officieren, in het wes- vrede, maar zullen niet de vrijheid ten opgeleid dan in de Sowj et-Unie. aan de vrede opofferen". In de VS werden jaarlijks meer dan De Nederlanders hielden vlagver- hoTnderd officieren opgeleid, toon met oorlogsschepen bij de In- ?+e^e. ^Fe,g varL*talie donesische wateren en zij versterk- gedocht. Het kocht tanks van Frank- ten hun positie nog steeds door Nep- rijk,®n pantserwagens en lucht- tune-bommenwerpers te zenden, zei macht-uitrusting van Groot-Bnttan- de generaal. nie* Indonesië was zeer gevoelig voor een eventuele militaire bedreiging en moest zich beveiligen. „Daarom versterken wij ons", zei hij met een toespeling van de jong ste wapenaankoop van Indonesië in de Sowjet-Unie. Indonesië was op het ogenblik niet van plan zijn aanspraak op West-N. huis van bewaring te Maastricht een Guinea opnieuw voor de VN te bren- hongerstaking is begonnen, heeft gen. Dit zou geen zin hebben daar zondagmorgen na een gesprek met het onwaarschijnlijk was, dat Indo- de officier van justitie en de gevan- nesië een tweederden meerderheid genis-arts zijn actie onderbroken en te zijnen gunste zou verkrijgen. wat soep gedronken. De Duitser ver- Indonesië zou echter zijn mening klaarde, dat hij weer vertrouwen over West-N. Guinea wel ter tafel heeft gekregen in de Nederlandse brengen op de topconferentie van regering, nu de minister van justitie niet-verbonden landen in Belgrado zijn zaak persoonlijk ter hand heeft in september aanstaande. genomen. Er is hem een termijn ge- Nasoetion zei in antwoord op een noemd waarbinnen zijn vrijlating te vraag, dat men de mogelijkheid van verwachten is. Mocht deze termijn gewapende incidenten met de Ne- voorbijgaan dan gaat hij weer in derlanders in de toekomst niet kon hongerstaking. r uitsluiten. „Zij patrouilleren daar en 1 ten Keraria°V5hdr™neneI1My1orl ?n 7" Pftr09ilIeren ?*ar- Marinepa- HULP VAN IRAK VOOR Zuid-ïndia hebben «rT zijS weVer^eeS VERZETSSTRIJDERS vorige week ten minste honderd men- begint te schieten". Maar, zo voegde Trak heeft Hamid Rawahhiia da f!n„r *?Lle™.^kom™L^dus »y -aan toe, wy hebben geen agL- vertegenwooVd^vanLvooAopige Algerijnse regering in Bagdad, za terdag ruim 10 miljoen gulden in contanten overhandigd voor hulp aan de Algerijnse verzetsstrijders. Irak heeft nu, behalve wapens, mu nitie, voedsel en ander materiaal, ruim 60 miljoen gulden in contanten aan de FLN verstrekt. De Duitser W. W. Arndt, die in het N.V. Tabaksfabriek j. Gruno - Nijkerk (Advertentie) in New Delhi ontvangen berichten, sieve bedoelingen. Engelse premier op Russische beurs GENERAAL NORSTAD: Generaal Norstad, de opperbevel hebber der Navo-strijdkrachten heeft in een verklaring voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, die voor publicatie is vrijgegeven, gezegd dat de Navo- strijdkrachten gedurende een be perkte periode „zich zeer goed van hun taak zullen kunnen kwijten". Generaal Norstad zei, dat hoewel hij de sterkte der Navo onvoldoende acht om „de volle last van onze ver antwoordelijkheden" uit te voeren, hij er zeker van is, dat zij in het Russische denken over wat men ten aanzien van Berlijn zal doen, een factor uitmaakt. De generaal liet ook zijn visie ho ren over twee aspecten van de „on verminderde dreiging van de Sow- j et-agressie". De Russische weigering bij de kernproevenconferentie in Genève om zelfs ook maar een redelijk con trolesysteem in overweging te wil len nemen heeft voor het ogenblik het vooruitzicht en de hoop op een veilige en zekere ontwapening ver somberd en wellicht vernietigd. Het tweede aspect is, uiteraard, Berlijn. Chroesjtsjefs goed gepro pageerde aanvallen tegen de rech ten en verplichtingen der westelijke bondgenoten in Berlijn eisen, dat onze morele en militaire kracht zo danig is, dat zij een duidelijke weer- Premier Harold MacMillan heeft in Earl's Court, Londen, de Russische spiegeling is van het positieve, dy- beurs voor handel en industrie geopend. Foto: Natasha Borodina, een 24- namische en vastberaden karakter jarige studente uit Moskou, die met andere Russische meisjes de mode van onze volkeren en onze regering, collectie toont, bood de Engelse staatsman een corsage aan en een schaar aldus de Navo-bevelhebber. om het lint door te knippen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel beivolking De Bilt, 10 uur: Bij de Azoren bevindt zich nog een gebied van hoge luchtdruk, maar de uitloper die zich over Europa uit strekte, is sterk in betekenis afge nomen. Tegelijkertijd is boven Zuid-Scan- dinavië een depressie aangekomen; deze ontwikkeling heeft er toe ge leid, dat opnieuw polaire lucht mas sa's West-Europa zijn binnenge drongen, waardoor de temperatuur flink beneden normaal is. In het koufront, dat de voorste be grenzing van de polaire lucht vormt, bewegen enkele storingen van west naar oost. Ze volgen een koers, die dicht langs Nederland voert. Als gevolg hiervan blijft het weer on vast. Er zal in het algemeen veel bewolking zijn en er moet af en toe ook enige regen worden verwacht. De temperatuur blijft beneden nor maal. ZON- EN MAANSTANDEN 11 Juli: zon op 04.32; onder 20.58; maan op 03.40; onder 19.42. H oogwaterstanden 11 Juli: v.m. 2.24; n.m. 2.52. KORRELTJE Zo ge wilt dat men u liefheeft, be gin dan zelf met lief te hebben. (Seneca)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1