DE MEESTER EN ZUN LEERLING GESLAAGDE PAARDEMOP Eichmann onder ongenadig kruisverhoor De Jood was een vijand Nieuw Russisch voorstel over en atoomproeven Israël gaat door met lanceren ZATERDAG 8 JULI 1961 DE LEID SE COURANT PAGINA Sir Anthony en lady Eden hebben een bezoek gebracht aan sir Winston en lady Churchill in Hyde Park Gate, Londen. De koningin heeft sir Antho- qv tot graaf verheven, hetgeen een automatisch lidmaatschap voor het Bfógerhuis meebrengt. Sir Winston is lid van het Lagerhuis. Hij heeft alle aanbiedingen van adellijke titels van de hand gewezen. ER LOOPT GEEN STREEP DOOR Belasting-ambtenaren hoogst ontevreden Ontevredenheid met het overleg bij 's Rijksbelastingen heeft de be lastingambtenaren van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de Algemene Bond van Ambtenaren en Algemene R.K. Ambtenarenverenigng in de Hout- rusthallen in Den Haag in een de monstratieve vergadering bijeen ge bracht. De heer J. J. Loerakker, al gemeen secretaris van de ARKA bracht uitvoerig de grieven onder woorden, die er leven onder de be lastingambtenaren. Zo eist hij van het ministerie van Financiën een evenredig deel van de welvaartsstij ging, die sedert 1945 tot stand is ge komen. „De ambtenaar heeft een bijdrage geleverd tot de welvaarts verhoging die boven het gemiddelde uitsteekt, aldus de heer Loerakker, maar toch moest de ambtenaar naar „het gemiddelde" en wordt hij op het hoogste niveau uitgemaakt voor „middelmatige". N.S. OVERWEGEN: wijzigingsblad in spoorboekje Waarschijnlijk zullen de spoorwe gen besluiten een wijzigingsblad uit te geven voor de nieuwe dienstre geling, waarin de talrijke wijzigin gen zijn opgenomen. De directie deelt mee, dat een dergelijk blad van wijzigingen nog niet zeker is, omdat de wijzigingen zelf nog niet definitief zijn. De rei zigers zullen het voorshands moeten doen met de mededelngen, die ge daan worden op het gele papier en die op de stations worden aange plakt. Duitsers komen os van 500 kg roosteren Op de hoofdweg te Amsterdam is de 78-jarige H. K. Padding aange reden door een vrachtauto. In het Wilhelmina gasthuis is het bejaarde slachtoffer 's avonds aan zijn ver wondingen overleden. Op een niet beveiligde overweg tussen Borne en Hengelo is gister middag omstreeks drie uur een 2- jarig meisje door een trein gegre pen. Het kind was op slag dood. De trein had een half uur vertraging. De fanfare St. Aldegundis te Maas- bree gaat haar gouden bestaansfeest niet met het gebruikelijke muziek festival vieren, maar met een grote openbare maaltijd op het markt plein. Daar zal op zondag 16 juli een os van 500 kg. gedurende tien uur aan het spit gebraden worden door een speciaal hiervoor aangetrokken ploeg van Duitse deskundigen. De kolossale bout zal met een aantal flessen cognac, Bordeauwijn en spe ciale kruiden „op smaak" worden gebracht en rond 6 uur zondagmid dag zal de massale aanval van de gasten op dit „Breugheliaans fes tijn" beginnen. Een Westduitse radiofabriek heeft een televisiescherm ontworpen, waarbij - althans voor het oog - een ontvangst zonder beeldlijnen wordt gegaran deerd. Het kijken wordt hierdoor minder vermoeiend. Ook zal het mogelijk zijn dicht bij het toestel te gaan zitten. Door het toepassen van een speciale procedure wordt de beeldlijnenstructuur opgelost. Het scherm wordt voor de beeldbuis geplaatst. De vinding betekent misschien wel een revolutie voor de TV-industrie. Op de foto ziet men hoe de gestreepte jurk van het meisje als het ware oplost in het scherm. Reddingspogingen tevergeefs voor Belgische arbeider Na zeven dagen en nachten onaf gebroken graafwerk zijn reddings ploegen er vrijdagochtend in ge- salagd het stoffelijk overschot te bergen van een Belgische arbeider, die acht dagen geleden door een zandinstorting werd bedolven in 'n 17 meter diepe put bij werkzaamhe den nabij Brussel. De eerste dagen koesterde men nog de hoop de 26-jarige Joseph Ja cobs te kunnen redden. De instorting gebeurde op het ogenblik dat hij met zijn gereedschap uit de bijna voltooide put zou worden opgehaald. Vrijdagochtend werd aan 't laat ste restje hoop van de moeder van het slachtoffer, die de afgelopen week het reddingswerk dag en nacht, gezeten op een bank, heeft gadege slagen, een einde gemaakt. Onder in de put werd zijn lijk door de arbei ders gevonden. Tocht in oude reddingboot Vier Duitsers en een Nederlander (de 30-jarige Klaus Leupolz, de 25- jarige Alfred Dreckmann, de 21-ja- rige Peter Brysinski, de 23-jarige Heinz Viet en de 26-jarige van der bl Voort - woonplaats onbekend), zijn l, i met een oude reddingsboot uit Sin- gapore naar Australië vertrokken, Morgen zal de Deense derby worden gehouden. Een van de kanshebbers waar zij zich willen proberen te ves- is het paard Ca-Va-Richmond, dat hier door zijn trainer voor een oefenrit tigen. Toen zij in Singapore aankwa- getuigd wordt. De fotograaf wist er wel een heel bijzondere opname van men hadden zij geen gelden genoeg te maken. voor een gewone zeereis maar wel om een oude reddingsboot met een dieselmotor te kopen. Van 'n jacht- bezitter ter plaatse kregen zij een stel zeilen. Donderdag vertrokken zij uit Sin gapore met als eerste bestemming Noord-Borneo. Via de Philippijnen en Nieuw-Guinea willen zij in Aus tralië komen. „MOREEL SCHULDIG, JURIDISCH NIET" (Advertentie) PAKISTAN VOORSTANDER VAN ENGELSE TOETREDING TOT E.E.G. Maarschalk Aayoeb Chan, presi dent van Pakistan, heeft vrijdag bij aankomst in Londen verklaard voor stander te zijn van toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. „Pakistan geniet, als lid van het Gemenebest, bepaalde voordelen en wij wensen dat onze belangen worden beschermd, maar wij verzetten ons niet tegen eventue le toetreding van Groot-Brittannië tot de gemeenschappelijke wereld. Een dergelijk besluit van Groot-Brit tannië zou overigens op de lange duur voor ons voordelig zijn", al dus het Pakistaanse staatshoofd. Adolf Eichmann verkeerde vrijdag voor het eerst onder de spanning van het kruisverhoor. Nadat zijn ad vocaat, dr. Robert Servatius, zijn verdediging des morgens via het vraag- en antwoordspel had afge rond, kreeg de openbare aanklager, dr. Gideon Hausner het woord. Als een havik, de zwarte toga van de schouders afhangend, over zijn tafel gebogen, begon de procureur-gene raal aan zijn indringend vraagpro- gram. Vraag na vraag vuürde hij op de beklaagde af. Eichmann kreeg geen ogenblik de kans, wat op ver haal te komen. Wan: r een ant woord Hausner niet beviel, boorde hij dieper, totdat de beklaagde in z'n kogelvrije kooi het zweet op het voorhoofd stond. Gedurende het kruisverhoor gaf Eichmann toe, dat hij zich schuldig voelde „in menselijke zin" aan de massa-moord op miljoenen Joden. Maar juridisch gezien was hij niet schuldig, daar hij niets anders had gedaan dan orders opvolgen. Gelach ging op in de overvolle rechtszaal, toen de voormalige luit.-kolonel ver klaarde: „Ik ben nooit anti-semiet geweest. Ik was alleen maar natio nalist." Hij deelde het hof ook mee, dat hij „geen geluk" had gehad. De vragenstroom, die Hausner op Eich mann afvuurt, zal waarschijnlijk minstens een week /oortgaan. Haus- De Sowjet-Unie heeft de V.S. een nota doen toekomen waarin opnieuw wordt voorgesteld het beëindigen van de atoomproeven tegelijkertijd met de vraagstukken van algemene en totale ontwapening te regelen. De Sowjet-Unie betreurt het, dat Amerika haar voorstellen niet heeft aanvaard. Volgens haar maken in houd en toon van de Amerikaanse nota het duidelijk, dat de Ameri kaanse regering geen constructieve en zakelijke gedachtenwisseling wil. „De V.S. zijn niet geïnteresseerd in een eerlijke overeenstemming over een verdrag, dat voor altijd 'n eind zou maken aan kernproeven en zoe ken uitvluchten om het verdrag te omzeilen en het op die manier tot 'n waardeloos vodje papier te maken". De Sowjet-regering verklaart er van overtuigd te zijn, dat alleen een uitvoerend lichaam, samengesteld uit vertegenwoordigers met gelijke rechten van de drie voornaamste sta- tengroepen een goede en objectieve controle over het naleven van de overeenkomst kan verzekeren. Zij is bereid de westerse controlevoor- waarden onvoorwaardelijk te aan vaarden wanneer de westelijke lan den het voorstel tot totale en alge mene ontwapening aannemen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft later ver klaard, dat de Sowjet-nota ,,'n nieu we slag" is voor degenen die hopen, dat er nog een overeenkomst over verbod van kernwapenproeven kan worden gesloten. ner zal proberen, tot de kern van de mens Eichmann door te dringen. „Beklaagde," zo begon hij van ochtend, duidelijk sprekend met zijn hoge scherpe stem, „in het politie verhoor heeft u gezegd: Ik weet, dat ik zal worden veroordeeld als mede plichtige aan moord. Ik weet, dat het doodvonnis mij wacht en ik vraag geen medelijden, omdat ik het niet verdien. U zei, dat u bereid was, uzelf op te hangen als vergelding voor deze gruwelijke misdaden. Bent u bereid, deze verklaring voor dit hof te herhalen?" „Ik handhaaf deze verklaring," zei Eichmann. „Dat heb ik vandaag al eerder gezegd." Hausner: „Voelt u zichzelf schul dig in uw hart als medeplichtige aan de moord op miljoenen Joden? Ant woord ja of nee." Eichmann: „Menselijk gezien acht ik mij schuldig - ja. Daar ik schuldig was aan de uitvoering van de depor taties." „U geeft dus toe, medeplichtig te zijn aan de moord op miljoenen Jo den?" „Nee, dat kan ik niet bekennen, voorzover de persoonlijke schuld in het geding isIk moet uiteenzet ten, dat ik mij vanuit juridisch standpunt niet schuldig acht." „Beschouwde u de Joden als vijan den, als tegenstanders van het Reich. Ik wens een antwoord zonder „maar" erin." „De Joden stelden zich niet tegen de Duitsers teweer met wapens in de hand." „Ik wil een rechtstreeks antwoord" bulderde Hausner. Eichmann: „De Joden werden be schouwd als vijanden, maar ik en mijn mannen hadden niets met de vernietigingstaak te maken." Hausner bleef aandringen en Eich mann bleef proberen, zich aan recht streekse antwoorden te onttrekken. De openbare aanklager verzocht de beklaagde een verklaring van diens eigen hand voor te lezen, „dan zult u bemerken, dat de Joden worden genoemd als de vijanden, die uitge roeid zullen worden." Eichmann las: „De leuze luidde, de vijand met wortel en tak uit te roeien en het wereldjodendom had het Duitse rijk de oorlog verklaard." „Dus de Jood was de vijand, die uitgeroeid moest worden?" „Nee, dat is het niet, dat is niet zo nadrukkelijk geschreven. Men moet mijn uitgangspunt begrijpen." „U was in de Gestapo. De Joden waren de vijanden, die verslagen moesten worden." „Maar er staat niet uitgeroeid." „Er staat in uw eigen handschrift", aldus Hausner, „dat de Führer de uitroeiing van het Joodse volk had gelast. Is dat juist?" „Ja, dat is juist." „Dus de Jood was in uw ogen een tegenstander. Ja of nee. Later kunt u het toelichten." „Ik moet verklaren, dat het tame lijk moeilijk is, deze passage buiten haar verband te bekijken. Maar in derdaad, de Jood werd beschouwd als een vijand. De Israëlische pers meldt, dat Is raël nog voor het einde van deze maand twee nieuwe raketten zal lanceren. De raketten zijn reeds ge reed, evenals de elektronische in strumenten, die in de neuskegel zul len worden geplaatst. Het dagblad „Jediot Aharonot" meldt, dat de Israëlische marine alle maatregelen heeft genomen om de neuskegel te bergen. Het is de be doeling dat dit op de dag zelf van de lancering geschiedt. ALLERHANDE DINGEN VAN SHOW Toon Hermans heeft gisterochtend in Amsterdam/Buitenveldert de eerste steen gelegd voor de in aanbouw zijnde bungalow van de sprinter Jan Derksen. Toon is een huisvriend van de baancoureur. Foto: „Zo die zit", zei Toon tegen Jan, „Maar die speciebahh". In het midden mevr. Derksen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8