S)e CcidóeSoti^Mtt Aanslagen in Algerië krijgen steeds meer anti mohammedaans karakter Veiligheidsraad in impasse over kwestie Koeweit geen oorlog mits Rusland zich niet misrekent Prinses Margriet op studentenfeest Opstandelingen in Angola vernielen koffieplantages Amerikaanse raketten voor de V.A.R. Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 8 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15367 Meer koel, helder water voor Leiden e.o. Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In de afgelopen twee dagen heb ben leden van de O.A.S., het „ge heime leger" van Europeanen in Al gerië, dertien plastieken bommen geworpen, waardoor winkelpuien en andere eigendommen in Algiers werden beschadigd. Verscheidene voorbijgangers liepen lichte verwon dingen op. De bon invallen krijgen steeds meer een anti-Mohammedaans karakter. Ondanks de bommen van het ge heime leger nemen de Europeanen VERBETERDE TOTO r\E beide wetsontwerpen, die deze U week door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd, zijn zonder twij fel in staat om de wat ineengezakte animo voor de voetbaltoto ten gunste van de sport en de overige nuttige doeleinden, die ervan plegen te pro fiteren, weer wat op te vijzelen. De tot stand gebrachte wijzigingen en nieuwe regelingen leiden het geheel bovendien in een beter wettelijk ka der, waaraan na al die maanden van geforceerde uitzonderingen op de fei telijke Loterij wet wel grote behoef te was ontstaan. Het valt nu nog maar te hopen, dat de Eerste Kamer dit maal niet zo grote stenen des aan stoots zal ontdekken, dat ze vooral de nieuwe regeling voor de voet baltoto afwijst, zoals in september 1960 gebeurde. Zowel om het be perkte karakter van de maximale prijs (50.000 gulden) als om het ont breken van een door hen gewenste tijdelijke duur gaven de liberalen aan de kant van de tegenstemmers toen de kwalijke doorslag. De regering heeft stellig haar best gedaan een goed deel van de geop perde bezwaren weg te nemen. Zij heeft in de verbeterde editie in de eerst plaats de mogelijkheid geopend, dat alle prijzen (tot maximaal 50.000 gld. dus) in geld zullen mogen wor den uitgekeerd. Daarbij komt de ver betering, dat het netto-uitkeringen zullen kunnen zijn, doordat de orga niserende instantie de belasting voor haar rekening neemt. Eigenlijk wor den de maximum-prijzen dus nog sterk verhoogd. De wet is voorts van beperkte duur gemaakt, zodat men er ervaring voor een definitieve re geling mee zal kunnen opdoen. Wat de belasing-heffing nog be treft: de omzetbelasting is op aan drang van de Kamer vervallen; prij zen tot duizend gulden zijn fiscaal vrijgesteld. Daarboven zal slechts 15 procent worden geheven, nadat aan vankelijk 20 procent over de gehele lijn was voorgesteld. Het was alle maal een demonstratie van de vlot heid, waarmee de regering ook op wensen van de Kamer blijkt te kun nen reageren. LJET is onmiskenbaar, dat de toto wel een steuntje kon gebruiken om hem weer op peil te brengen. Het is moeilijk met zekerheid vast te stellen, waar de oorzaken van het inzakken precies zijn gekregen; con creet aanwijsbaar is de enigszins ver minderde animo in alle gevallen wel, zeker in de laatste drie perioden. Mede daarom is het zozeer te hopen, dat de Eerste Kamer nu geen roet in het eten zal gooien. Mocht daar na onverhoopt blijken, dat met de tot stand gebrachte verbeteringen nog onvoldoende soelaas is verkre gen, dan zal men zich zeker opnieuw op de situatie dienen te beraden, al schijnen de kansen op verdergaande wijzigingen (optrekking van de maximum-prijs o.a.) politiek wel uit geput onder de thans geldende ver houdingen. Maar ook hier is de zaak wel aan enige verandering onderhe vig. Een nare omstandigheid blijft nog dat een aantal maatschappelijke in stellingen in de protestants-christe lijke sector onoverkomelijke bezwa ren koestert tegen het meedelen in de toto-opbrengst. Dat is nog tot daaraan toe, zolang die houding het verloop niet traineert en men ook niet van „discriminatie" gaat spre ken tegenover de houding van de instanties, die zulke bezwaren niet hebben. Er is namelijk toch in het geheel geen sprake van bevoorrechting naar enigerlei kant: zij, die het geld om principiële redenen afwijzen (waar over geen enkel kwaad woord!) staan immers voor de onvermijdelijke con sequentie van dat standpunt en de daaruit voortvloeiende overtuiging. In de Kamer hebben sommigen de ze week op een inconsequentie ge wezen, omdat bedoelde instantie bij voorbeeld wèl gelden uit de zgn. bij stands-acties van radio e.d. hebben aanvaard. Die vergelijking gaat geloven we niet helemaal op. Te hopen valt, dat hier een oplossing kan worden gevonden. Laat men haar echter niet (blijven) zoeken in een voortdurend uitstel van de verdeling der gelden, waaraan zozeer behoefte bestaat in de maatschappelijke sector. in Algerië over het algemeen een af wachtende houding aan. De meesten achten een eventuele overeenkomst met de opstandelingen van weinig waarde voor hun toekomst en vei ligheid. Ook twijfelen zij er aan of een toekomstige Mohammedaanse regering de Mohammedaanse een heid zonder Franse steun zal kun nen bewaren. In Bab-el-Wed hebben Europea nen vrijdag een trolleybus met Mo hammedaanse passagiers aangevallen en vernield. Tijdens een demonstra tie bij de begrafenis van een Euro pees meisje, dat zou zijn aangerand door een Mohammedaanse boeren knecht, zouden 12 Mohammedanen gewond zijn. Voorts hebben volgens de politie Europese, demonstranten Mohammedaanse personenauto's in Bab-el-Wed aangevallen. Algerijnse opstandelingen hebben donderdagavond granaten geworpen in twee café's in Reliziane in het ge bied van Oran. Zeven Europese sol daten, zes Europese burgers en twee Mohammedanen werden volgens de politie gewond. De aanvallers open den bij hun terugtocht het vuur op voorbijgangers waardoor een Euro peaan zwaar werd gewond. MAROKKO STEUNT ALGERIë Koning Hassan van Marokko heeft vrijdag aan Ferhat Abbas, hoofd van de voorlopige Algerijnse regering, zijn onvoorwaardelijke steün toege zegd tegen een verdeling van Alge rië of het afsnijden van een deel van zijn grondgebied. Ook werd steun toegezegd aan Al gerië bij de strijd voor onafhanke lijkheid en nationale eenheid. Be sloten werd al het mogelijke te doen om de bevrijding van Algerië te versnellen, waarna onmiddellijk een Verenigde Arabische „Magreb" (West-Arabië) op basis van een vriendschappelijke en economische samenwerking zal worden gevormd, in hoofdzaak door gezamenlijke ex ploitatie van de bodemrijkdommen. Dank van prinses aan Leiden Dat prinses Beatrix in Lei den zo ongedwongen heeft kunnen studeren is onder meer te danken aan de burgerij, die haar de kans heeft gegeven schijnbaar onopgemerkt te blij ven. Ook voor de journalisten was de kroonprinses niet meer dan een „gewoon studente", die niet met professionele be langstelling gevolgd werd. Hoe zeer deze houding van burgerij en pers door de prinses op prijs werd gesteld bleek uit een har telijk dankwoord, dat zij gis termiddag via haar secretares se, mej. Wijnen, aan burgerij en pers liet toekomen. Koningin Fabiola ontvangt blinden Resoluties van VAR en Engeland verworpen De Veiligheidsraad is vrijdag in een impasse geraakt over Koeweit. Een Britse resolutie om de onafhan kelijkheid van Koeweit te erkennen, ontmoette een Russisch veto. Een resolutie van de VAR tot onmiddel lijke terugtrekking van de Britse troepen kreeg slechts drie van de elf stemmen. De Britse resolutie kreeg zeven stemmen voor. Ceylon, Equador en de VAR onthielden zich. De Sowjet- Unie was tegen. De resolutie van de VAR werd slechts gesteund door de Sowjet- Unie, Ceylon en de VAR. De andere acht leden onthielden zich. De Sowjet-afgev ardigde Morozof noemde het binnendringen van ko lonialistische troepen in het Midden- Oosten de kern van het probleem. Engeland heeft vrijdag eenheden van de Coldstream Guards uit Koe weit teruggetrokken en is van plan andere eenheden van het leger, de marine en luchtmacht terug te trek ken omdat het een zo klein moge lijke verdedigingsmacht in dat land wil houden. Dit heeft luchtmaar- schalk sir Charles Elworthy, opper bevelhebber in het Midden-Oosten, vrijdag in Bahrein meegedeeld. Hij zei, dat niets erop wijst, dat een Iraakse aanval op handen is. Hij sprak tegen, dat de maatregelen een gevolg zijn van kritiek op de om vang van de Britse strijdkrachten in Koeweit. De samentrekking der Britse strijdkrachten in het vorstendom is vrijwel voltooid en sommige troe pen zijn overbodig. „Ik zal verdere eenheden terugtrekken zodra dit mogelijk is", aldus Sir Charles. Irak schaft paspoortbepalingen voor Koeweit af. Het te Bagdad verschijnende dag blad „Al Moestaqbal" meldt, dat Irak de paspoortbepalingen voor Koeweit heeft afgeschaft. De in het Iraakse district Basra wonende onderdanen van Koeweit genieten thans, na de 25 juni j L door de Iraakse premier generaal-majoor Kassem afgelegde verklaring, dat Koeweit deel uitmaakt van Irak, dezelfde rechten als de aldaar wo nende Irakezen. KENNEDY Kennelijk om enig perspectief te brengen in de crisisatmosfeer in Amerika over de Berlijnse kwestie, hebben overheidspersonen laten doorschemeren, dat Amerika in geen geval automatisch de oorlog zal ver klaren als de Sowjet-Unie een vre desverdrag met Oost-Duitsland sluit. Volgens diplomatieke waarnemers heeft dit voornemen nooit bestaan. President Kennedy is van mening, dat oorlog kan worden vermeden, mits de Sowjet-Unie zich niet mis rekent. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde verluidt, dat de president en zijn raadgevers in de eerste plaats Ohroesjtsjef ervan willen doordrin gen, dat hij niet moet twijfeler aan het vaste voornemen van het Westen om de geallieerde rechten in Berlijn te verdedigen. WEST-SAMOA IN 1962 ONAFHANKELIJK? De beheerschapsraad van de Ver enigde Naties heeft vrijdag unaniem een aanbeveling tot het verlenen van onafhankelijkheid van West-Samoa met ingang van januari 1962 aange nomen. De bevolking van dit door Nieuw- Zeeland beheerde gebied heeft voor onafhankelijkheid gestemd tijdens een volksstemming, die door de rege ring van Nieuw-Zeeland onder toe zicht van de V.N. in mei is gehou- dem West-Samoa is het eerste eiland van de groep in de zuidelijke grote Oceaan dat onafhankelijkheid krijgt. Mijnramp in T sjechoslowakije In het kasteel van Laeken hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een belangrijke delegatie van blinden uit verschillende landen ontvangen, die in Brussel deelnemen aan een internationaal congres van de „Inter nationale Kruistocht der Blinden". De koningin onderhoudt zich met haar gasten. 108 Doden Volgens een bericht van de Tsje- choslowaakse radio zijn vrijdag avond 108 mijnwerkers omgekomen bij een brand in een steenkolenmijn in Dolni-Sucha, in het steenkolen- disrtict Ostrava. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. De reddingspogingen duren voort, doch geen der 108 ar beiders kon worden gered. De „Dukla"-mijn, waarin de ramp zich voordeed, ligt 290 km ten oos ten van Praag, en 16 km van de Poolse grens. De brand breidde zich zeer snel uit. Reddingsploegen uit 't gehele steenkolenbasin snelden on middellijk naar de plaats van de ramp en bestreden het vuur tot de ochtenduren om de mijnwerkers te redden. Ondanks bovenmenselijke inspanning om de ingesloten slacht offers te redden, kwamen de 108 mensen om het leven. In mei vorig jaar kwamen bij een gasontploffing in de Hlubnamijn in Tsjechoslowakije 54 mijnwerkers om. De lustrumvierende Utrechtse studenten hebben gisteren een buitendag gehouden in en rond het kasteel van Wijk bij Duurstede, welke werd besloten met een openluchtmaaltijd op de markt van het oude stadje. De foto toont tijdens deze maaltijd H.K.H. Prinses Margriet, gezeten tussen (links) de heer J. Lens, praeses van de lustrum pers- en propagandacommissie, en (rechts) de vertolker van de titelrol uit het openluchtspel „Fran- cois Villon", de heer N. M. A. ter Linden. De Portugese minister van defen sie generaal Mario Silva en de chef staf van het leger, generaal Manuel Gomes de Araujo, zijn vrijdag uit Lissabon naar Loeanda vertrokken. De leider van de Angolese volks unie, Holden Roberto, heeft in Leo- poldstad meegedeeld, dat de Portu gezen vier dorpen in het noor den van het land die reeds door bombardementen waren vernield met behulp van bulldozers hebben „weg gevaagd" dit met het oog op de eventuele aankomst van een commis sie van onderzoek. De opstandelingen richten hun aan vallen thans voornamelijk op de kof fieplantages. Koffie is het voornaam ste produkt ongeveer eenderde van de inkomsten van Angelo is af komstig uit koffie en wanneer de oogst mislukt betekent dit een finan ciële catastrofe. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" zijn de Portuge se autoriteiten ernstig bezorgd over de „verschoeide aarde"-tactiek van de opstandelingen, hoewel zij deze zien als een teken van wanhoop, om dat de rebellen zich bewust worden dat zij de gebieden die zij thans be heersen niet kunnen houden. De afgelopen week zijn meer dan 30 grote koffieplantages volkomen ver nield. Tientallen Afrikaanse arbei der die uit het zuiden waren aange voerd zijn gedood. Het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart, N.A.S.A., heeft vrijdag in Washington officieel bevestigd, dat de Verenigde Arabische Republiek met het bureau wil samenwerken. De V.A.R. wil graag raketten voor wetenschappelijke doeleinden van Amerika ontvangen. Het bureau is echter niet in staat de verlangde ra ketten binnen de door Cairo gestel de termijn te leveren. De V.A.R. heeft zich daarom tot een particuliere Amerikaanse industrie gewend. Het departement van buitenlandse zaken in Washington heeft vrijdag verklaard, dat een uitvoervergun ning verleend is voor verscheidene ra ketten voor onderzoek die de VAR bij particuliere Amerikaanse indus trieën heeft besteld. Het ministerie voegde er aan toe, dat de VAR verzekerd heeft, dat de raketten voor meteorologische doel einden bestemd zijn. H. Vader toch naar Castel Gandolfo met vakantie Paus Johannes zal, naar verluidt, nog deze maand naar zijn zomerresi dentie in Castel Gandolfo vertrek ken. Enige maanden ge leden nog was er sprake van, dat de H. Vader zijn hele vacantie in Rome door zou brengen, maar hij heeft van dit plan moeten afzien, omdat de werkzaam heden aan de Joannes-toren in de Vatikaanse tuinen, die zou worden ingericht als pauselijk zomerverblijf, niet tijdig gereed kunnen zijn. ZOEKT D een Gero-Cassette van f 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Onvast weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KN MI deelt mede: De afgelopen nacht is vochtige oceaanlucht Nederland binnenge stroomd, hetgeen bijna overal met wat lichte regen gepaard ging. Deze vochtige lucht, waarin veel bewol king voorkomt, zal morgen in de loop van de dag echter worden ver dreven door een koufront, dat van ochtend Schotland bereikte en naar het zuidoosten trekt. Achter het kou front bevindt zich polaire lucht met opklaringén. Het koufront maakt deel uit van een gecompliceerd frontensysteem, dat behoort bij een bij IJsland gelegen en naar het oos ten bewegend lagedrukgebied. Door dat in deze omgeving de barometer daalt, dringen deze fronten tot in West-Europa door en geven het weer een onstandvastig karakter. ZON- EN MAANSTANDEN 9 Juli: zon op 04.36; onder 20.59; maan op 02.21; onder 17.50. 10 Juli: zon op 04.31; onder 20.58; maan op 02.58; onder 18.49. H oogwaterstanden 9 Juli: v.m. 0.39; n.m. 1.15. 10 Juli: v.m. 1.36; n.m. 2.06. KORRELTJE Een verloren goed leert men pas kennen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1