Snel gaar* bordklaarMolenaar Verstandhouding Sport- stichting-KNAlL afd. Leiden is weer goed WU WETEN HET.. Wereldrecord op de 2 mijl verbeterd ZO ZIJN ONZE KINDEREN DE MAN UIT CHICAGO ZATERDAG 8 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1(1 MOLENAARS kindermeel Dr. N. POP eittdelijk arts Volgens de Nederlandse wet De 40-jarige dokter N. Pop, ver bonden aan de psychiatrische inrich ting voor mannen St. Servatius te Venray, heeft gisteren voor de der de maal in zijn leven en wel dit keer aan de katholieke universiteit te Nijmegen de artsenbul ontvangen. Dr. N. Pop, geboren op 25 decem ber 1920 te Cluje behaalde in 1945 voor de eerste maal zijn artsentitel aan de universiteit te Cluje Transil- vanië (Roemenië). Met een studie beurs ging hij naar de universiteit van Parijs om zich te specialiseren. Na de staatsgreep werd hij terugge roepen, maar daar voelde hij niet veel voor, zo deelde hij mede. In 1948 tijdens een congres van Pax Romana te Leuven maakte hij ken nis met de Nederlandse artse, dok ter M. Smeets uit Zoeterwoude, die later zijn vrouw zou worden. Beiden waren aangetrokken door de noodzaak van artsen in de missie van Indonesië, derhalve wilde dr. Pop gaarne de tropencursus volgen in Leiden, maar hij kreeg daarvoor geen toestemming. Aan de R.K. Universiteit van Leu ven kon hij echter in 1952 zijn tro- penbul in ontvangst nemen. Hij ver trok met zijn vrouw naar Djokja en werd in het vicariaat Semarang in gezet bij de Zusters van „Onder de Bogen". In 1955, nog met verlof in Nederland geweest, moest hij in 1958 naar Europa terugkeren in verband met de gezondheidstoestand van zijn vrouw. Maar in Nederland waren de artsendiploma's niet gel dig voor vestiging. De katholieke universiteit van Nij megen had evenwel begrip voor de uiterst eigenaardige omstandighe den, waarin dokter Pop verkeerde. In september 1959 werd een dokto raal examen overgedaan en dank zij de medewerking van collega's welke het mogelijk maakten, dat dokter Pop toen praktijk mocht doen, zij het onder verantwoordelijk heid van de door de Nederlanse wetten erkende artsen, werd hij verbonden aan de psychiatrische in richtingen van de Broeders van Liefde, eerst te Noordwijkerhout en later te Venray. Hij zal nu volgens Nederlandse wetten, onder eigen verantwoordelijkheid mogen wer ken. Al heeft hij dan geen staats burgerschap, hij heeft in Nederland toch een tweede yaderland gevon den, zo besloot hij. De zevenjarige P. A. Vervoort die woensdagochtend voor de ouder lijke woning aan de Tongelresestraat in Eindhoven plotseling de rijweg overstek en door een personenauto werd gegrepen, is vrijdagmiddag in het Binnenziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. Accoord over datum bereikt: per 28 mei jl. verbeteringen bij NS De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad zijn gistermiddag overeengekomen, gezamenlijk bij de bevoegde auto riteiten een voorstel te doen tot in voering van de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei jongstleden in plaats van met ingang van de win- terdienstregeling op 1 oktober aan staande. Voordat de directie en personeels raad bijeenkwamen, heeft de per soneelsraad een afzonderlijke ver gadering gehouden, waarin de stand punten van de drie erkende vakbon den uitvoerig zijn besproken. Men acht de vervroegde invoering van de vijfdaagse werkweek mede belang rijk, omdat daardoor ook de extra uitkeringen voor onregelmatige dienst en overwerk veelvuldiger zui len wordep. Ten aanzien van de in te voeren verbeteringen als zodanig, is aan de paritaire commissie reglement dienstvoorwaarden verzocht, op korte termijn omtrent een aantal verlangens van de personeelsraad nader advies te brengen. In aanslui ting op de besprekingen van giste ren is de paritaire R.D.V.-commissie met haar werkzaamheden begonnen. WILT U IETS WETEN?? CAMPÏONAÏO MUNDi&l Of FUTB0I <V0RID F00TBAU CHAMPIONS;-:; J CHAMPIONNAT MONDIAL OF FOOTBALL Donderdag j.l. vond een bespreking plaats tussen de Sportstichting en de KNAU, afd. Leiden. Dit op verzoek van de afd. om de geschillen, gerezen na de jaarvergadering van de afd. waar de se cretaris scherpe kritiek uitte op het be leid van de Sportstichting, uit de weg te ruimen. De heer Coers, voorzitter van de Sportstichting, was de mening toege daan, dat het geen zin had het verleden weer op te rakelen, maar hij achtte het beter in een vruchtbare bespreking de huidige atletiekproblemen in Leiden onder de loep te nemen, en in een pret tige verstandhouding proberen op te lossen. De voorzitter van de afd., de heer Noordenbos, kon zich geheel met deze zienswijze verenigen en was er vast van overtuigd, dat een goede samenwerking mogelijk was. In de daarna volgende bespreking kwamen de volgende punten aan de orde: Voetbalver. Roodenburg gaat binnen afzienbare tijd naar Leiden- Noord en zal op het sintelbaancomplex vervangen worden door een kleinere verenging, waardoor de atletiek meer armslag krijgt ten aanzien van het ge bruik van de sintelbaan. Van de zijde der Sportstichting kwam er een com pleet plan voor de verlichting van de sintelbaan ter tafel, wanneer het aan 'Dit is het ontwerp voor de Wereld Voetbalkampioenschappen, welke in 1962 in Santiago (Chili) gehouden zullen worden. BEDRIJFSCHAP MELKHANDEL NIET AKKOORD MET VERORDENING Het dagelijks bestuur van het be drijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft tijdens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering een ontwerp verordening, die betrekking had op de voorwaarden van bezorging, niet aangenomen. De vereiste tweederde meerderheid werd niet verkregen. Met negen voor en acht stemmen te gen sneuvelde de verordening. In het ontwerp was onder andere bepaald, dat de ondernemer mag laten bezorgen door inwonende ge zinsleden en door personeel, mits deze in het bezit zijn van een door de ondernemer afgegeven schrifte lijke verklaring. Enige bestuursleden van het bedrijfschap waren van me ning, dat van een dergelijke veror dening niet de minste preventieve werking zou uitgaan. Anderen acht ten het niet noodzakelijk, de veror dening thans vast te stellen. Route: van Leiden naar Maas tricht per bromfiets: Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Culemborg, Gel- dermalsen, Waardenburg, Zaltbom- mel, Hedel, Den Bosch, Boxtel, Best, Eindhoven, Leende, Maarhez, Weert, Horn, Roermond, Linne, Ecnt, Sus- teren, Sittard, Geleen, Beek Maas- richt, totaal ong. 220 km. Een kor tere route voert over België van Weert naar Stramproy, Kinrooi, Maaseik, Susteren enz-., dit bespaart u 14 km. D. J. B. te Noordwijkerhout Rou te van Noordwijkerhout naar Val- kenbur: Noordwijkerhout, Sassen- heim, Warmond, Leiden, Alphen a.d. Rijn, Bodegraven, Woerden en ver der als route hierboven tot Beek. Van Beek naar Valkenburg, in totaal ong. 229 km (of via België: 215 km). Route: van Leiden, via Hilvaren- meek, Well, naar Doorwerth: Leiden, Hazerswoude Rijndijk, Hazerswoude Dorp, Boskoop, Waddinxveen, Gou da, Haastrecht, Schoonhoven, Gor- cum, Sleeuwyk, Raamsdonksveer, Oosterhout, Tilburg, Hlvarenbeek (tot. 115), Hilvarenbeek, Diessen, De Heide, Oirschot, Best, Son, Lieshout, Aarle, Bakel, Deurne, Venray, Wanssum, Well (tot. 69 km), Well, Afferden, Gennep, Mook, Malden, Nijmegen, Eist, Arnhem, Oosterbeek, Heveadorp, Doorwerth (tot. 68 km). de zelfwerkzaamheid van de Leidse At- letiekgemeenschap niet ontbreekt en de financiën er voor gevonden zijn, zal deze binnen niet al te lange tijd gerealiseerd worden. Tot groot genoegen van de afd., was op het verzoek, tot het aanleggen van 'n steeple chasebak voor de Jubileum- en interlandwedstrijd op 27 augustus a.s. gunstig beschikt. Reeds a.s. week zal een begin gemaakt worden met de werk zaamheden. De Sportstichting vond het een eer voor de afd. Leiden, dat deze belang rijke wedstrijd was toegewezen en zei alle medewerking toe. Enkele minder belangrijke punten werden door de afd. nog ter tafel gebracht, welke een aan dachtig gehoor vonden bij de Sportstich ting, die ze zoveel mogelijk zal trachten op te lossen. ROEIEN HENLEY ROYAL REGATTA De Finnen Lethels en Pitkanen hebben in de Henley Royal Regatta de finale bereikt van het nummer twee zonder stuurman door een overwinning in de halve eindstrijd op de Britten Webster en Slade. In de strijd om de Challenge Cup voor achten plaatste Leander zich voor de finale. Deze acht, waarin zeven roeiers van Oxford, versloeg in 6 min. 52 sec. de ploeg van de Thames Rowing Club met een lengte. De Australiër Mackenzie bereikte de finale van het skifnummer om de Diamond Sculls, welke trofee hij hier verdedigt, door pen zege met een derde bootlengte op zijn landgenoot Tut- ty. De tijd van Mackenzie was 8.25.-. In de andere halve finale van 't num mer skiff versloeg de jeugdige Rus Oleg Tjurin de Brit Sydney Rand. Tjurin maakte een tijd van 8 min. 29 sec. en liet daarmee zijn tegenstander^vier leng ten achter zich. OPLOSSING: HET TUINTJE i. zonnebloem links, 2. een streep •door augurk links onder, 3. twee -spijkers in de schop, 4. steeltje on der aan plant rechts, 5. tweede knoop aan hemd van tuinier, 6. blad aan •boomtak bovenaan, 7. sprietje gras ,bij voeten van tuinier, 8. puntje op 'kalebas onderaan. OPLOSSING: IN DE BROEIKAS Zet het plaatje op de kop en u ;ziet de tuinman rechts bovenaan. OPLOSSING. COWBOY JIMMY. Als het plaatje op zijn linkerkant staat ziet men de lynx tussen de bei de cactussen. HET MOET NIET Zó Liesje: „Mag ik niet even hier blijven kijken naar de apen; die vind ik zo lief Moeder: „Nee, kom nu maar mee, want je moet de andere dieren ook nog zien. We moeten ons haas ten; we hebben niet zoveel tijd Een goede raad: We moeten de kinderen toch al dik wijls genoeg anders laten doen dan ze willen. Gun ze als het kan een tijdje echt plezier. MAAR Zó Oma: „Wat jammer, dat ze alleen maar die apen wil zien. Ik zou het wel leuk hebben gevonden ook de andere dieren langs te gaan." Moeder: „Ja natuurlijk, maar we zijn hier nu eenmaal naar toe gegaan om Liesje plezier te laten hebben en dat heeft ze op het ogenblik beslist. Kijk eens wat ze lacht. De beren en de olifanten kunnen we nog wel eens bekijken als we de volgende keer naar de dierentuin gaan." De Olympische kampioen 1960 op de 5000 meter, de Nieuw-Zeelander Murray Halberg, heeft gisteren tijdens wedstrij den in Turku het wereldrecord op de 2 mijl verbeterd. Halberg bleef met z(jn tijd van 8 minuten en 30 seconden pre cies twee seconden boven het oude we reldrecord, dat Albert Thomas (Austr.) op 7 augustus 1958 In Dublin vestigde met 8.32.-. Er werden ook nog enkele andere goe de prestaties geleverd tijdens de wed strijden in Turku. Seraphino Antao (Kenia) won de 100 en 200 meter in resp. 10.6 en 21.3 sec. De 19-jarige Zuid-Afrikaan Adriaan Metcalfe zegevierde op de 400 meter in 45.7 sec. en verbeterde zijn persoonlijk record met 1.5 sec. Milka Singh (India) legde in 46.4 sec. beslag op de tweede plaats. Peter Snell was in 1.48.8 de snel ste op de 800 meter. BASKETBALL STUDENTENTEAM TEGEN „THE BONA STARS" Zondag a.s. speelt het Nederlandse Studententeam een oefenwedstrijd tegen de Leidse Kath. Basketballvereniging „The Bona Stars" op haar terrein aan de Mariënpoelstraat. Dit is de eerste van de reeks oefen wedstrijden, die het Ned. Studententeam speelt als voorbereiding voor het inter nationale studententoernooi te Sofia in september a.s. Aanvang der wedstrijd 12 uur. Het voorlopig studtenteam is samen gesteld uit spelers van de Ere-divisie- clubs Argus (Den Haag), Punch (Delft) en U. S. (Amsterdam). Persoonlijk kampioenschap Partij afgebroken Gisteren is te Rotterdam de vijfde partij gespeeld in de reeks om het per soonlijk Nederlands damesschaakkam pioenschap tussen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk. De partij werd afge broken. Uit de vier reeds gespeelde par tijen verzamelden de dames elk twee punten. Gisteren is in Den Haag het jeugd- landenschaaktoernc.'o voortgezet met de partijen van de derde ronde. De uitslagen luiden: Oostenrijk-Enge- land 2-2, Duitsland-België 4-0, Noor- wegen-Denemarken l'/t-lVi en 1 afgebr. party, Nederland-Zwitserland 2Vï-1Vï en 1 afgebr. partij. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd Nederland-Zwitserland waren: Kuypers-Hohler afgebr., Zuidema-Neu- haus Vi-Vt, Van Oosterom-Petitjean 1-0, Verreck-Gebauer 1-0. Tevens werden de afgebroken partijen uit de tweede ronde gespeeld. De resul- saten hiervan waren: Zwitserland- Noorwegen l'/t-lVt en 1 afgebr. partij Engeland-Nederland 1-3. Gedetailleerd: Mabbs-Kuypers 0-1, Firth-Zuidema »/»-»/*. Na de derde ronde luidt de stand: 1 W.-Duitsland 9 p., 2 Oostenrijk 8 p.. 3 Engeland 7 p., 4 Nederland öv-p. en 1 afgebr., 5 Noorwegen 6 p. en 2 afgebr. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEW1JK 26 „Kom morgenavond in Meeldam," noodde de burgemeester. „Dan heb ben we het afscheidsfeest van mr. Clarenbough. Misschien zit er nog kopij voor u in. Zorg, dat u om ze ven uur op het gemeentehuis bent en vraag naar mij. Ik zal zien, wat ik voor u kan doen, misschien lever ik het gewenste interview!" Toen de trein verder reed, hing Colverton uit het raampje en zwaai de tegen de burgemeester, die joviaal terugzwaaide. „Een fijne vent, een eerlijke vent," lachte hij. „Het zou toch wel leuk zijn als mr. Clarenbough nu eens in zijn zak tastte en wat slordige dol lars voor dat ziekenhuis neertelde!" In zijn hotel in Kwardam terug gekomen, ontmoette Colverton de gérant, die hem een briefje overhan digde. Colverton, die Clare's hand schrift herkende, nam het meteen mee naar zijn kamer. „Spijt me, maar je zult een andere secretaresse moeten zoeken. De zaak Clarenbough is op de flacon en ik zit er tot over m'n oren in. Brief volgt. Clare." „De juffrouw heeft vanmorgen weer die Amerikaanse meneer op bezoek gehad," legde de ober, bla kend van dienstijver en nieuwsgie righeid, uit. „Hij was met een grote auto, een Cadillac. De juffrouw heeft een koffer gepakt en is met hem meegegaan. Ze vroeg me, dit brief je af te geven. Ze had erg veel haast." „Dat klopt," zei Colverton droog jes. „Het is goed, ober. Hier, dat is voor de moeite. Breng m'n eten maar op m'n kamer." En in de sfeerloze hotelkamer zat hij en peinsde. Die zaak Clarenbough ging hem op z'n zenuwen werken. Stukje bij beetje paste hij alle fei ten als een legkaart ineen. Die avond in Meeldam had hij Cla renbough gezien en terstond geweten, dat hij de echte niet was. Hij had sterk de indruk, dat Clare dat ook bemerkt had, maar er niet over wil de spreken. Dat laatste was te raad selachtiger geworden, sinds hem be kend was geworden, dat de zoge naamde Clarenbough en Clare el kaar hadden ontmoet en gesproken. Clare, hoewel ze daartoe honderd kansen had gehad en hij haar zelfs opzettelijk de gelegenheid geboden had in de loop der gesprekken, had er nimmer een woord over gerept. En nu was Clare plotseling met die meneer vertrokken. De zaak is op de flacon, schreef ze. Dus Cla renbough had zich in de vingers ge sneden. Waarmee? Waren ze mis schien te lang geweest? En Clare zat er ook in, tot over haar oren, schreef ze. Wat betekende dit alles? Zo met die raadselachtige oplichter te ver trekken, hèm in de steek te laten brief volgt, jawel. Hij verscheurde nijdig het briefje en wierp het in de prullenmand. Die zaak Claren bough moest tot klaarheid komen, er gebeurden daar vreemde dingen in Meeldam. En wie waren er debet aan? Die burgemeester? Leek vol komen ongevaarlijk, zo onschuldig als een lam. Mevrouw Boom? Was er toe in staat. Riek? Zijn mond ver trok tot een glimlacht. En hij nam een besluit. Hij zou deze zaak uit zoeken, maar niet zonder Riek erover gehoord te hebben. Veronderstel, dat zij er last door kreeg. Nee, dat mocht niet gebeuren. Nee, dat mocht nooit gebeuren, stelde mr. Colverton vast, hij belde de ober en verzocht hem er voor te zorgen, dat om twee uur een auto voor zou itaan. En toen begon hij rustig aan zijn lunch. Hij was nog niet gereed met het dessert, toen de kellner hem min of meer geagiteerd kwam meedelen, dat er beneden in het restaurant vier bezoekers op hem zaten te wachten, waaronder de burgemeester, jhr. De Graet van Magerhem. De anderen waren heren uit Meeldam en een dame. „Laat het gezelschap maar in de spreekkamer," zei Colverton onver stoorbaar, „en zeg maar, dat ik da delijk kom." Onder het schillen van een appel vroeg hij zich af, wat de bedoeling van deze visite op dit ongewone uur wel mocht zijn. Iets zei hem, dat ze verband hield met de zaak Claren bough; dat kwam omdat er Meeldam- mers in het gezelschap waren. Maar terstond zette hij die gedachte van zich af. Wie weet waren het indus triëlen, die plannen hadden waarbij zij zijn advies en medewerking kwa men inroepen; misschien waren ze iets van plan, waarbij propaganda in Amerika noodzakelijk was. Maar toen hij de spreekkamer binnenkwam en daar mevrouw Boom zag zitten, be greep hij aanstonds, dat zijn eerste veronderstelling juist geweest was. Burgemeester De Graet, die journa listen nooit anders dan als persmus kieten placht te betitelen en hen eens parasieten op de gemeenschap had genoemd, was tegenover Colver ton een en al wellevendheid, zoals hij dat kon zijn tegenover de mensen, die hij meende nodig te hebben en voor zijn karretje te kunnen span nen. Mevrouw Boom behoefde zich niet opnieuw voor te stellen, maar refereerde zeer charmant als waren ze oude kennissen aan de ontmoeting in Meeldam. En passant stelde ze haar zoon, de jonge mr. Boom en de heer Kruiderink, grondbezitter uit Meeldam voor. Toen het gehele gezelschap gezeten was, ontstond er een stilzwijgen. De bezoekers schenen het er niet over eens wie het eerst zou beginnen en Colverton was helemaal niet van plan hen op dreef te helpen. Tenslot te hakte mevrouw Boom de knoop door. „U zult u afvragen, mr. Colverton, wat we hier komen doen. De kwestie is deze. U bent Amerikaan. Amerika beschikt over een grote goodwill in ons land. En daarom lijkt het ons noodzakelijk, dat die goodwill be houden blijft en niet bedorven wordt door het onverantwoordijk optreden van mensen, die de goede naam van Amerika geruiken voor minderwaar dige praktijken." „Zie je wel," dacht Colverton, maar ^weeg en wachtte af. „Er heeft zich namelijk in Meeldam een eigenaardig geval voorgedaam," vervolgde mevrouw Boom, die de Amerikaan al heel weinig toeschiete lijk vond, „een geval waarvan de bijzonderheden slechts een enkele ingewijden bekend zijn, maar dat, als het publiek werd, grote schade zou aanrichten,"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10