3)e CcidóeSoivïcMit Arbeidstijdverkorting politie brengt nieuwe problemen man Britse commando's in Koeweit Minister Van Rooy: slachtoffer in de politieke arena Portugese regering ontkent gruwelen en onderdrukking' Protestantse activiteiten Weer contacten met „informele Nederlandse leiders" Nasoetion sprak in Bonn over het óp de proef gestelde Indonesische geduld Het versterkte Koeweit (Advcrlen"e> wacht waakzaam af Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BELGISCHE AUTO VLOOG IN BRAND DINSDAG 4 JULI 1961 51ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Fiets-fiasco voor Nederland Tele* 2 0 935 Red 2001 5. 25594- Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn 0,59 p. tv., f 2,55 p mnd. 7,50 p. kw.. Franco p.p. f 8.- Adv. 17 ct p. mm.. Telefoontjes 1,50 De minister van Binnenlandse Za- de werktijd te geven. Hoewel het ken heeft in een circulaire, bestemd principe, dat verkorting van de werk- voor de burgemeesters van gemeen- tijd niet tot uitbreiding van perso- ten met gemeentepolitie, een nadere neel of tot hogere kosten behoort te uiteenzetting gegeven over de orga- leiden, niet onverkort van toepassing nisatorische, technische en financiële kan zijn voor een dienst als de poli consequenties van de arbeidstijdver- tie, stelt de minister voorop dat com- korting voor de gemeentepolitie, wel- pensatie uitsluitend in de personele ke voortvloeien uit het feit dat thans sector evenmin valt te verdedigen, dezelfde hoeveelheid werk in 'n klei- 0d d t t ?estrpefd nuttig mogelijk gebruik van de beschikba- Ofschoon de personeelssituatie bij re mankracht en een verbetering van de politie als gevolg van vacatures, het outillagepeil van de korpsen, vooral in de grote steden, de terug- Hierbij is ervan uitgegaan, dat de gang in man-uren bijzonder onwel- arbeidstijdverkorting ertoe noopt de kom maakt, kon daaraan geen argu- mechanisering van de politiedienst, ment worden ontleend om de politie- die zich sedert een tiental jaren ambtenaar niet of op een later tijd- reeds voltrekt, in versneld tempo stip aansprak op vermindering van voort te zetten. Geen onderzoek naar Hemmingway's dood De lijkschouwer van Ketchum zal geen onderzoek instellen naar de dood van Hemingway. Zonder in te gaan op de vraag of het zelfmoord of een ongeluk is geweest zal als doodsoorzaak „een zelf toegebrachte schotwond" worden genoemd. Leonard Lyons, een persoonlijk vriend van Hemingway, heeft in „The New York Post" geschreven, dat binnenkort een boek van He mingway zal worden gepubliceerd, gebaseerd op aantekeningen die hij in de jaren twintig in Parijs heeft gemaakt. Tijdens het kersenplukken is gistermiddag de 49-jarige landbou wer Jutten uit Höngen in „De Zelf kant" uit een boom gevallen. De man was op slag dood. Het- slachtoffer was gehuwd en vader van drie lun- deren. Hij was gelukkig als burgemeester van Eindhoven HET HEENGAAN van minister Van Rooy, dat gisteren in ons blad gemeld werd, is een gebeurte nis, die nog eens overduidelijk be wijst hoe hard het politieke leven kan zijn. Onaandoenlijk voor het menselijk drama, dat zich hier heeft afgespeeld. Het altreden van de minister was ongetwijfeld noodzakelijk. Hij was een bekwaam burgemeester, een be minnelijk mens, maar helaas onge schikt voor het ministersambt. Ex-minister Van Rooy is 49 jaar oud en ruim twee jaar minister ge weest. Hij was er bij de kabinets formatie in 1959 bepaald niet op ge brand de ministerszetel te aanvaar den. Vóór die tijd had hij in vier burgemeestersposten een goede car rière gemaakt, n.l. in Hontenisse, Et- ten en Leur, Venlo en Eindhoven. In deze laatste zeer belangrijke indus trialiserende gemeente is hij benoemd in 1957. Het heeft de formateur veel over redingskracht gekost mr. Van Rooy zo ver te krijgen, dat hij de burge meesterszetel zou verlaten om zich in het politieke leven te storten. De KVP was er op gebrand de ze tel van sociale zaken te bezetten, daar men niet de beschikking kon krijgen over de zetel van economi sche zaken en men juist in de sociaal economische sector een sleutelpositie wilde bezetten. 1_IET MOET zeer moeilijk geweest zijn een candidaat voor de func tie van minister van sociale zaken aan te trekken. Verschillende figuren moeten het aanbod resoluut van de hand gewezen hebben. Sociale zaken is dan ook jaren achtereen bezet ge weest door bewindslieden van de P. v.dA-, die hun stempel op het de partement hebben gedrukt. Het was een bekend feit, dat minister Van Rooy zich in zijn departement niet thuis voelde, omringd als hij was door vele ambtenaren, die de begin selen van de Partij van de Arbeid waren toegedaan. In twee jaar van zijn optreden heeft een kennelijk on gelukkig gesternte (hij was de der tiende in het kabinet) niet verlaten, mikpunt van opererende P.v.d.A.- Zijn eerste optreden in de Kamer fractie in de Kamer zou worden. Dit maakte al een bijzonder zwakke in druk en vooral le uitlating: de minis ter van sociale zaken zal antwoorden zwaar te verduren. Hij miste daarbij door de mond van zijn staatssecreta- te enenmale de slagvaardigheid, die ris, is men niet vergeten. Zijn staats- absoluut noodzakelijk is om het in secretaris, was de heer B. Roolvink, deze keiharde frontlinie vol te hou- die in de materie volkomen thuis den. Interrupties maakten hem van Een beeld uit de stad Koeweit, welke de laatste dagen sterk in het nieuws is door de aanspraken, welke Irak laat gelden op het olie-rijkje aan de Perzische Golf: buiten het waterleidingbedrijf van Koeweit staat een Brits commando op wacht samen met een soldaat van het legertje van Koeweit, die een tulband draagt. (telefoto) was, terwijl de minister zich nog ge heel moest inwerken. streek. De omschakeling van geleid naar vrijere loonpolitiek bracht voor al voor sociale zaken extra-moeilij- MAAR TOCH heeft de zegswijze ke omstandigheden met zich mee. De van de minister een verkeerde oppositie was zeer sterk. Onder de indruk gemaakt. In een interview steec?s toenemende druk waren de heeft de minister eens gezegd: „Tk vergissingen en misverstanden niet werkte naar mijn zin in Eindhoven. 7an lucht. Het drama vond zijn Maar ik' ben hier ook niet voor mijn plezier gaan zitten. Ik vind het ech ter beneden de maat „nee" te zeggen, al&. ze me vragen." hoogtepunt in het debat over de kin derbijslag, waarin de minister dui delijk demonstreerde, dat hij er niet bij was, en niet volledig ingewerkt was in de materie. Het besluit dat mr. Van Rooy thans De Portugese regering heeft dins- „Barbaarse onderdrukking en gru welen". Het Portugese ministerie van buitenlandse zaken zegt in een communiqué, dat „bepaalde interna tionale politieke kringen, religieuze sekten en buitenlandse zendingsge- heeft genomen was moeilijk, maar dag ontkend, dat haar troepen in nootschappen een campagne zijn be- aan gonnen tegen Portugal en de Portu- gese strijdkrachten in Angola heb ben beschuldigd van barbaarse on derdrukking, moedwillige uitroeiing van de bevolking en andere misda den". Deze beschuldigingen zijn echter volkomen ongegrond, aldus het com muniqué. In het communiqué wordt verder opgemerkt, dat het niet de Portugese x strijdkrachten, maar juist de terro- op vragen, dat hij in Bonn zowel als risten zijn die bloedbaden aanrich- 111 Parijs „informele contacten met ten, brand stichten en zich aan aller- „ïnformele Nederlandse leiders" had jei gruwelen schuldig maken." gehad. Hij weigerde hun namen te Portugese ministerie van over- noemen. Hij zei, dat hij ook van plan zeese gebiedsdelen heeft ook een was Nederlandse vertegenwoordigers communiqué uitgegeven. Hierin zegt ter was de heer J. G. Suurhof het het tekent zijn karaktervastheid. Angola zich schuldig maken In een schriftelijke verklaring aan zulk een positie in de wereld kan m L°nden te ontmoeten, de pers in Bonn heeft de Indonesische niet dulden, dat op zijn gebied delen minister van verdediging, generaal van zijn volk onder moderne slaver- het ministerie, dat het bevel om de protestantse zendingsposten te slui- Op de vraag of hij^na de bespre- ten de gebieden, waar de terro- Nasoetion, maandag de Nederlandse nij van het kolonialisme moet lijden. kinêen meer hoop had dat 'n vreed- risten optreden, om veiligheidsrede regering ervan beschuldigd, dat zij Niemand kan van ons verwachten, zame oplossing mogelijk was ant- nen gegeven is. Uit gebeurtenissen, probeert de wereld een leugen te dat dat wij voor onbeperkte tijd zul- woord-de de generaal: „Ik heb nog die zjch kortgeleden hebben voorge verkopen wanneer zij over zelfbe- len wachten. geen definitieve conclusies getrok- daan, zou men echter tot de conclu- schikking voor West-Irian spreekt. Wij bezitten moderne wapens, mo- ^e,n',T ,aa^ ls fmfe wijziging in sie kunnen komen, dat bepaalde or- „Terwille van zulk een belofte heeft derne strijdkrachten en zijn een' dy- !?e. Nederlandse standpunt over W.- ganisaties en personen, die betrok- Indonesië in de oorlog tegen Japan namische natie, ons leger is zeker Irian- Er is bij een groeiend aantal ken zijn bij de activiteit van de pro- Prins Albert velde twee persfotografen Prinses Paola: gillend achter haar man Prins Albert van België heeft tijdens zijn Italiaanse vakantie twee persfotografen tegen de grond geslagen. De fotografen hadden hem en zijn vrouw al hun hele vakantie achtervolgd. Zaterdagavond be- zochten prinses Paola en haar s man een nachtclub in Viareggio. Toen zij er uit kwamen werden zij verrast door flitslichten. Prins Albert werd kwaad en rende op een fotograaf af. Die sloeg op de vlucht. De prins achtervolgde hem en gooide hem op de grond. Een luid gillende prinses Pao la en de ander fotografen renden achter prins Albert aan. Hij had daardoor nog gelegenheid een tweede onder handen te nemen eer het personeel van de nacht club een einde maakte aan de vechtpartij. Prins Albert en prinses Paola liepen na afloop gearmd en lachend naar hun auto. gevochten; na de oorlog heeft Neder land dit zelfbeschikkingsrecht voor in West-Irian". Indonesië geweigerd en heeft Indo nesië daar vier jaar met alle macht naar moeten streven". het meerdere van het Nederlandse mensen eeri toenadering standpunt merkbaar" Vreedzame oplossing ons testanten, zich veeleer bezig houden met een campagne tegen de Portu in antwoord op vragen zei de ge- gese autoriteiten dan met religieuze neraal, dat overeenstemming was activiteit, aldus het communiqué, bereikt dat „in de nabije toekomst waarin tot slot wordt opgemerkt dat enige opleidingsfaciliteiten zullen het sluitingsbevel ook van invloed in een andere passage van zijn u^icjuuisaiaLiuiciicii aiuiuugsucvei uuk van uivwci Nasoetion waarschuwde Nederland schriftelijke verklaring zei Nasoe- worden gegeven voor Indonesische is geweest op de kath. missie in An- het Indonesische geduld in de kwes- tion, dat hij de mogelijkheid van 'n officieren in West-Duitsland". gola. tie-West-Irian niet op de proef te vreedzame oplossing van de kwestie stellen. „Indonesië is een vredelie- njet uitsloot. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. vend volk en zeer geduldig. Maar een land met waardigheid en van Minister Nasoetion zei in antwoord MINISTER VAN. AARTSEN RAMMEIDE EEN MUUR De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag in Den Haag de symbolische aanvangshandeling verricht van de verbouwingswerkzaamheden voor het perscentrum Nieuwspoort aan de Hofsingel. Met behulp van enige hellebaardiers uit de tijd van de Slag bij Nieuwpoort rammeide de bewindsman een muur op de plaats, waar de nieuwe toegang tot het perscentrum zal komen. MacMillan: wij blijven niet langer dan nodig Maandag zijn opnieuw Engelse versterkingen in Koeweit aangeko men. De troepen zijn gelegerd in een lijn vanaf de stad Koeweit, door de woestijn, tot aan de grens met Irak. De Engelse bezetting van het fort Mutla, dat de belangrijkste weg naar Irak en de laatste versterkingen op deze weg beheerst, is aangevuld met Arabische vrijwilligers. De commandant van de Engelse grondtroepen in Koeweit, brigade generaal L. Horsefoed, heeft ver klaard, dat geen Britse troepen zijn gelegerd bij het oliecentrum Ahmadi, 't hoofdkwartier van de Kuwait Oil Co. op circa 40 km ten zuiden van de stad Koeweit. Wel is een speciale groep die in reserve wordt gehou den belast met de eventuele verdedi ging van Ahmadi. Het Engelse commando zal geen maatregelen nemen om de werkzaam heden bij de boorputten aan de grens, die bij het begin van de crisis tverden gestaakt, te doen hervatten. Volgens onbevestigde berichten heeft de Iraakse minister van buiten landse zaken, Hasjem Djawad, zijn ontslag aangeboden, dat evenwel niet door premier Kassem is aanvaard. De Iraakse regering zou het secre tariaat van de Arabische Liga hebben laten weten, dat ztf zich uit de Liga zal terugtrekken als Koeweit als lid wordt toegelaten. Premier Macmillan heeft gister middag in het Lagerhuis een verkla ring over Koeweit afgelegd. Hij zei dat de Britse troepen juist op tijd waren gearriveerd, omdat Irak op het punt stond het kleine sjeikdom binnen te vallen. De Britse troepen zullen er niet langer blijven dan no dig is. Het is aan de sjeik van Koe weit om te zeggen wanneer hij vindt dat de Engelsen weer kunnen worden teruggetrokken. Vijf doden Op de autoweg van Brussel naar Oostende heeft zich zondagavond 'n ongeval voorgedaan, waarbij 5 per sonen het leven hebben verloren en 7 ernstig gewond naar een zieken huis zijn overgebracht. De auto van een gezin uit Oostende vloog door onbekende oorzaak onder het rijden in brand. De bestuurder verloor de macht over het stuur. De wagen reed door de haag, die de twee wegge deelten scheidt, en botste op drie auto's, die uit de tegenovergestelde richting kwamen aangereden. De vijf omgekomen slachtoffers zaten allen in de auto die het ongeluk veroor zaakte. Minder ivind De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: 'n Aktieve depressie is via Schot land naar de Noordzee getrokken. De storing ging vergezeld van een stormveld, dat eveneens op de Noordzee aankwam. Ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich 'n hoge- drukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van IJsland. Neder land zal zich morgen tussen de ge noemde luchtdruksystemen bevin den, waardoor de komende 30 uur de aanvoer van polaire lucht met noordwestelijke winden voortduurt. De windkracht zal morgen echter kleiner zijn dan vandaag. Enkele verspreid voorkomende buien zijn mogelijk, maar daarnaast zullen er ook zonnige perioden voorkomen, vooral aan de kust.- ZON- EN MAANSTANDEN 5 Juli: zon op 04.27; onder 21.02; maan op 00.30; onder 13.16. H oogwater standen 5 Juli: v.m. 8.37; n.m. 9.10. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1