Weerbericht WEDREN IN LIEFDADIGHEID Utrechtse studenten kregen lustrum-standbeeld terug, dat door Leidenaars was gestolen Nederlander in Duitsland verongelukt Ongeluk van Nederl. militairen in België Pastoor en burgemeester deelden eensgezind de laatste klappen uit MOOI WEER Het weer in Europa DONQEBDAG 29 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het volijverige groepje dames, dat gedurende de dagen van het ziekentriduum, voor de inwendige mens zorgt. In het zaaltje achter de Herensingelkerk worden deswege stapels krentenbollen, puntjes en grote hoeveel heden broodbelegging verwerkt. Met een schalks lachje werd ons vanmorgen onder de aandacht gebracht, dat er per dag niet 900 puntjes „doorgedraaid" worden, maar 1100! We hebben in het achterhoofd, dat ergens in de H. Schrift de christenen aangespoord worden tot een wedren in liefdadigheid. Het ploegenklassement wordt in de bewuste passage van de Schrift niet gemeld: De een moet de ander voor zijn. We geloven, dat de gewijde schrijver met voldoening zou kunnen constateren, dat op bijgaande foto wel degelijk sprake Is van een wedren, waarin - we denken maar aan de Tour de France - zware bergen kadetjes „genomen" moeten worden. Ziekenzegening roerende plechtigheid Het ziekentriduum, dat gistermor gen in de Herensingelkerk te Leiden is begonnen, is rijk aan ontroerende momenten. Het zijn wellicht juist die godsvruchtige emoties, die zowel deelnemers als verzorgers indrukken geven, waar weer een vol jaar op ge leefd kan worden. Een van die prach tige momenten is bijvoorbeeld de ziekenzegening met het Allerheiligste bij iedere zieke afzonderlijk. We hadden wel eens een derge lijke plechtigheid in Lourdes gezien, maar dan op het filmdoek en over de t.v. We waren toen echter te veel toeschouwer van verre om werkelijk gegrepen te worden. Hoe geheel an ders was dit gistermiddag, toen we beroepshalve in levenden lijve te genwoordig waren in de prachtig versierde triduumkerk. Pastoor Barnabas van Rijn en pas toor Kouwenhoven van de Meer burgparochie begonnen hun lange tocht langs 200 zieken, die op deze roerende gébexLrtenis door pater Pa- ternus de Rooij waren voorbereid. Pater Patemus had gesproken van de liefdevolle verhouding Vader- kind met woorden, die door hun sprankelende Franciscaanse eenvoud des te treffender waren. Er wordt iets los geslagen in de gezonde mens als hij zieken, zoals gistermiddag, hoort bidden: „Heer, dat ik moge lopen". Een gebed, dat bijna vermoeid wordt uitgesproken, want een dag vol ongewone beleve nissen is een vermoeiende. Van christelijke blijmoedigheid ge tuigt ook de bede, die door de zie ken wordt uitgesproken voor de zie ken over de gehele wereld, die niet het opbeurende geloof kennen: „Dat zij niet opstandig worden". Het zijn niet alleen woorden, die uiting geven aan de verzoening met het eigen lot, maar innerlijk ook getuigen zij van de christelijke voldoening, dat ieder leven, hoe miserabel ook, in het ge loof oneindig zinvol is. De lustrumvierende Utrechtse stu denten zijn gistermorgen tot de ont stellende ontdekking geomen, dat het pronkstuk van het lustrum, een levensgroot standbeeld van Frangois Villon, die de centrale figuur van dit lustrum is, gestolen was. Gebleken is, dat het honderd kilo zware gipsen beeld door leden van het Leids studentencorps van de sokkel is gezaagd en ontvoerd in een 2 CV, dat in triomf in de Breestraat vóór sociteit Minerva werd ontvan gen. Het groene beeld is door de Leidenaars „ontgroend" en rood-ge- schilderd. Twee bussen met' Utrechtse studen ten zijn vanmorgen naar Leiden ge komen om het beeld met geweld te rug te veroveren, maar het was al niet meer nodig, omdat de Leidse studenten vannacht het beeld naar Utrecht hebben teruggebracht In een stationcar en aangeboden hebben aan de burgemeester van Villonville (Utrecht). Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, kreeg vannacht om één uur telefonisch de verheu gende mededeling, dat het stand beeld van Utrechts lustrumheid, Frangois Villon, zou worden terug gebracht. De maire de Villonville Beperkingen in N.S.-diensten De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft zich beraden over aanvullende maatregelen om te trachten het doorwerken van ver tragingen op enige belangrijke rou tes zoveel mogelijk te beperken. Dit heeft tot gevolg dat met ingang van 1 juli enige beperkingen in -de reizigersdienst worden aangebracht. Met ingang van 3 juli wordt de aan neming van expresgoed beperkt tot een aantal goederensoorten. Wel worden aangenomen lichtbe- derfelijke goederen (zoals bijvoor beeld bloedplasma, bloemen, gist, groente, melk, verse vleeswaren) en onder andere medicamenten, kranten, films, periodieken, perspakjes en goederen naar en van het buitenland en naar en van Schiphol. De volle dige lijst van nog voor vervoer als expresgoed toegelaten goederen is verkrijgbaar bij de stations en de NS- handels agenten. sloot weer geruststellnd de ogen tot een tweede telefoontje om acht uur de komst van de ontvoerders aankondigde. Om negen uur werd Frangois in de burgemeestertuin plechtig overhandigd door de Leidse studenten, die daarvoor een matineus glaasje sherry aangeboden kregen. Frangois zal waarschijnlijk spoedig weer. zijn officiële standplaats op het Janskerkhof innemen. De leden van het Utrechts Studenten Corps zijn enigszins teleurgesteld. Zij hebben namelijk de hele nacht in een hin derlaag gelegen om de Leidenaren op te vangen, zodat zij zelf Frangois triomfantelijk de stad binnen zouden kunnen brengen. Zij hebben echter tevergeefs zoveel geduld aan de dag gelegd, want de Leidse studenten bereikten ongehinderd „Villonville". Uitslagen Rijnlands Lyceum Wassenaar Geslaagd voor het eindexamen HBS-B zijn de dames: A. C. M. Bloe men, A. de Boer, A. Kreijenveld, R. B. Schroder, N. van der Velden, M. A. D. Waalkens, A. E. Waayer, allen wonende te Wassenaar en de heren: F. A. M. Aukes, H. E. van den Bergh, F. H. Bicker Caarten, G. H. M. Brom, J. H. Feuth, F. J. J. Fro- wein, J. F. Haardt, W. A. J. van Hertum, H. J. Keiser, K. A. S. van Keulen, J. A. Klein, H. van der Meer, J. W. Meyboom, G. A. Schramm, D. W. Verbeek, W. O. Wentges, G. Ph. Wielenga, D. H. Wolff, allen wonende te Wassenaar; F. L. Beker, wonende te Oegstgeest; C. H. Moser, H. L. Wiertsema, bei den te Voorschoten; H. J. van Steen bergen, wonende te Leiden; H. A. M. Swellengrebel, wonende te Voor burg. Er zijn 2 kandidaten afgewezen. TREKKING ANJERLOTERIJ De nationale Anjerloterij „Eén op Tien" is een volledig succes geweest. De netto-opbrengst voor het Prins Bernhard Fonds bedraagt 900.000. De trekking heeft dinsdag, 27 juni plaatsgevonden ten overstaan van notaris mr. F. A. de Gelder te Am sterdam, en diegenen, die een Anjer- lot bezitten met nr. 405480 kunnen zich de gelukkige winnaars noemen van een woonhuis of goederen ter waarde van 25.000. De 16-jarige T. Smits uit Huissen (Gelderland) is gisternacht uit de derde verdieping van een huis in Lampertheim bij Frankfurt in West- Duitsland gevallen en daardoor om het leven gekomen. Hij stortte neer op de scherpe pun ten van een tuinhek en moet onmid dellijk dood zijn geweest. Het slacht offer werd gisternacht om een uur door voorbijgangers opgemerkt, een arts kon slechts de dood vaststellen. De politie neemt aan, dat hij iets in de dakrand had laten vallen en bij het zoeken naar beneden is gestort. De heer Smits behoorde bij 'n groep arbeiders uit Gelderland, die in Lampertheim kassen bouwt. Dr F. B. J. Wubbe hoogleraar in Zwitserland De Zwitserse universiteit van Fri- bourg heeft een Nederlander be noemd tot hoogleraar in het Ro meins recht, te weten mr. dr. F. B. J. Wubbe te Gouda. De jonge hoog leraar is 38 jaar. Hij is als weten schappelijk hoofdambtenaar werk zaam aan de rijksuniversiteit te Lei den. Vorig jaar april promoveerde hij aan deze universiteit cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid. TERREUR IN ANGOLA. In de omgeving van Loeanda in Portugees Angola zijn woensdag 30 mijnwerkers door terroristen gedood. Negentig mijnwerkers konden door te vluchten hun leven redden. Uit verkenningsvliegtuigen is waargeno men, dat de terroristen onder groot vreugdebetoon hun slachtoffers op een enorme brandstapel verbrand den. Het drie-jarig zoontje Jantje van de familie Van de Berg te Nij- verdal is gistermiddag om het leven gekomen, toen het onverwacht de rijweg overstak en door een perso nenauto werd overreden. Het jon getje overleed ter plaatse. Bij een botsing tussen een Neder landse militaire jeep en een Belgi sche vrachtauto zijn woensdag nabij Namen drie Nederlandse militairen gewond. De jeep met de aanhang wagen vloog in brand en werd volko men vernield. De gewonde militai ren zijn naar het militaire zieken huis te Namen overgebracht. Twee van de militairen zijn ernstig gewond, het zijn de 32-jarige serge ant J. H. Hofman, uit Assen en de 21-jarige dienstplichtige soldaat A. Vloo uit Vlagtwedde. De andere mili tair liep slechts lichte verwondingen op. Zij behoren tot de staf en staf compagnie van de 42e infanterie bri gade. Het ongeluk deed zich voor op een berucht kruispunt bij Bierwart, op de weg van Hasselt naar Namen. Sinds woensdag passeerden hier colonnes Nederlandse militairen op weg naar de oefenterreinen in Frank rijk. KORTE ~GOLF ARTSEN TE LUCKNOW in het noorden van India hebben woensdag meegedeeld, dat in 24 uur tijds 150 mensen aan cholera zijn bezweken. Vijfhonderd cholerapatienten zijn reeds opgenomen in ziekenhuizen. IN GROOT-BRITTANNIE zijn honderden honden bezweken aan een geheimzinnige ziekte. Dierenartsen hebben hondeneigenaars aanbevo len hun dieren te laten vaccineren. HET KUSTVAARTUIG „Nar wal" uit Delfzijl is in de vroege och tenduren van woensdag bij het ei land Gotska Sandoen, ten noorden van Gotland in de Oostzee, aan de grond gelopen. Het schip dat 291 b.r. t. meet, zit zeer vast op ongeveer 150 meter uit de kust. De 39-jarige metselaar J. A. Reuvers uit Hengelo is gisteren met zijn bromfiets in volle vaart tegen een autobus gereden. Hij was op slag dood. De heer Reuvers was ge huwd en vader van twee kinderen. Het acht-jarige meisje G. J. de Graaf uit Deventer is gistermiddag met haar fiets gevallen en onder de wielen van een oplegger van een vrachtauto terecht gekomen. Zij was op slag dood. Een vriendinnetje, dat achterop zat, bekwam geen letsel. Smaldeel V, bestaande uit de „Karei Doorman" en de onderzee bootjagers „Limburg" en „Gronin gen" brengt op het ogenblik een vierdaags bezoek aan de Zweedse havenstad Stockholm. „Nu Breda 1961" zal van Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prin ses Wilhelmina werkstukken inge zonden krijgen. Het zijn resp. een olifant uit houtsnijwerk, een bron zen paard en de schilderstukken naar het voorbeeld waarvan destijds kerstkaarten zijn vervaardigd. De 45-jarige mevrouw J. Ger- rits-Klaassen uit Huizen (N.-H.) is gisteren bij het zwemmen in de Noordzee bij de Koog (Texel) ver dronken. Ijlings toegeschoten bad gasten wisten het slachtoffer op het droge te brengen, maar kunstmatige ademhaling bracht geen uitkomst meer. Op dinsdag 4 juli zal de direc-r teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst de bouw aanbesteden van een weerschip, lang 71 meter, breed 12 meter met een diepgang van 4.35 m. Dit schip zal het eerste Nederlandse weerschip zijn, dat speciaal voor dit doel gebouwd zal worden. De twee Nederlandse weerschepen „Cumulus" en „Cirrus" zijn, zoals bekend, ver- zal de „Cumulus" die te oud is ge bouwde schepen. Het nieuwe schip worden, vervangen. HET VERKEERSPAALTJE STOND IN DE WEG Een schauffeur reed in een bocht aan de Stationsweg te Leiden met zijn auto een verkeerspaaltje omver. Dat zou op zichzelf nog niet zo erg zijn geweest, doch het werd kwader, doordat de man na het gebeurde er snel vandoor ging. „Ik was zo erg geschrokken," zo luidde het verweer bij de Haagse politierechter, die dit echter 'n aller minst afdoend verweer vond. „Dat u er vandoor ging is niet fair," becritiseerde de officier en hij eiste tegen verdachte ƒ50 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaarde lijk intrekken van het rijbewijs ge durende 4 maanden met een proef tijd van 3 jaar. De rechter legde de ze straf op, waarbij hij er rekening mee hield, dat voor het omver ge reden paaltje ook nog ƒ200 schade vergoeding moet worden betaald en ƒ400 voor schade aan de auto. POORTEN VAN HET GEVANG WIJD OPEN „En denkt u erom, wanneer het nog eens gebeurt, dan staan de poor ten van het gevang wijd open voor u," kondigde de rechter aan. Dat begreep een 45-jarige fabrieks arbeider uit Oegstgeest ook wel, zo verklaarde hij. Want hij was al eens veroordeeld tot een week gevangenisstraf voor waardelijk omdat hij een bromfiets bereed, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde en dit feit had zich thans herhaald. Op de Haarlemmer straat reed hij pardoes tegen 'n wiel- rijdster aan. „Het had slechter af kunnen lopen," constateerde de of ficier. Nu hadden er geen persoon lijke ongevallen bij plaats gevonden Wel was er een scahde van 140 aangericht, die verdachte moest be talen. Omdat er kans is, dat ver dachte voortaan van de drank af zal blijven, wilde de officier het nog eens met verdachte proberen: door een geldboete van 40, maar tevens intrekken van het rijbewijs geduren de 8 maanden. De rechter legde deze straf op. BOSKOOP Donderdagmorgen werd op enigs zins officiële wijze de eerste paal geslagen voor de nieuwe R.K. Kleu terschool, welke zal verrijzen achter de bestaande lagere school in Reijers- koop. Hierbij waren tegenwoordig, de zeereerwaarde heer pastoor A. Hooyschuur, die hiermede de eerste officiële daad voor de parochie ver richtte, kapelaan van Rooijen, bur gemeester Verkerk, de wethouders Taat en Bulk, alsmede de gemeente secretaris, de heer Trapman, het vol tallige schoolbestuur en architect Rijkelijkhuizen onder wiens leiding de bouw zal geschieden en de bis schoppelijk architect, de heer Van de Velde. Met dit heuglijk gebeuren is dan tenslotte een eind gekomen aan de wel zeer lange weg, die moest wor den afgelegd om uiteindelijk tot de bouw van een kleuterschool te ko- Pastoor A. Hooyschuur geeft on der deskundige leiding de laatste klap op de eerste paal van de lang. verbeide R.K. Kleuterschool, die achter de bestaande lagere school in Reijerskoop gebouwd zal worden. men. Jarenlang heeft men zich moe ten behelpen met oude houten schu ren. Een klein lokaaltje van het R.K. Verenigingsgebouw was al een iets betere behuizing terwijl de laat ste tijd een lokaal van de lagere school, dat mede in gebruik kon worden genomen, als een grote ver betering werd beschouwd. Wanneer het nieuwe gebouw, waarvan het metselwerk zal worden verricht door de fa. J. van de Vliet en Zn en het timmerwerk door J. L. Verbeij, ech ter gereed zal zijn, is een einde ge komen aan de versnippering omdat dan de kleuters niet meer op véP- schillende plaatsen en in eigenlijk bekrompen ruimten, behoeven te worden beziggehouden. De nieuwe school zal 2 frisse ruime lokalen be vatten met daarnaast de nodige ruimte voor berging e.d. terwijl een flinke speelplaats het geheel zal completeren. Nadat burgemeester Verkerk en pastoor Hooyschuur de laatste hand aan de eerste paal hadden geslagen, werd in hotel Florida een dronk ge wijd aan de voorspoedige bouw van de kleuterschool, waarop reeds jaren is gewacht. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM WEER Droog, zonnig en warm weer. Weinig wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temperatuur gisteren max. min. HELSINKI onbew. 17 8 STOCKHOLM 1. bew. 18 11 OSLO regen 21 14 KOPENHAGEN h. bew. 17 12 ABERDEEN onbew. 22 8 LONDEN onbew. 23 11 AMSTERDAM onbew. 19 11 BRUSSEL onbew. 21 12 LUXEMBURG onbew. 19 10 PARIJS 1. bew. 23 11 BORDEAUX onbew. 26 13 GRENOBLE onbew. 24 16 NICE onbew. 26 20 BERLIJN onbew. 20 10 FRANKFORT h. bew. 22 8 MüNCHEN onbew. 19 8 ZüRICH h. bew. 20 10 GENèVE onbew. 23 10 LOCARNO half bew. 29 16 WENEN onbew. 22 8 INNSBRUCK 1. bew. 10 BELGRADO 1. bew. 28 12 ATHENE onbew. ROME onbew. 32 20 AJACCIO zw. bew. 15 MADRID onbew. 30 17 MALLORCA zw. bew. 28 19 LISSABON onbew. 18 PAUZE Met veel plechtigheid is van 't voorjaar in Rome herdacht, dat Pau- lus ei 19 eeuwen geleden zijn intrede deed. Het zou een historische mis vatting zijn te denken, dat de apos telen Petrus en Paulus als eenvou dige lieden konden rondlopen. Van Petrus is bekend, dat als hij (in Jeru salem) zich op straat vertoonde, de zieken naar buiten werden gedragen, opdat zij alleen al door zijn scha duw zouden genezen. De zakdoeken van Paulus werden eveneens als ge nezende relikwie buitgemaakt. Toen Paulus naar Rome kwam, werd hij buiten de stad reeds begroet door christenen, die daar hun opwachting kwamen maken. „Toen Paulus hen zag, dankte hij God en vatte moed". (Handelingen 28, 15). PUZZEL No. 536. Horizontaal: 1 kanton in Zwitserland, 5 voorzetsel, 6 oude lengtemaat, 7 voegwoord, 9 gebod, 10 zijtak Donau, 11 hoon, 13 bid (Lat.), 15 kippenloop, 17 oude benaming v. liter, 19 voorzetsel, 21 staatsbedrijf (afk.), 22 insektenverterende plant uit Indië. Verticaal: 1 bron, 2 luitenant afk.), 3 onbep. voornaamw., 4 klap, 5 sta pel, 8 jongensnaam, 9 grappenma ker, 12 wel, 14 gewicht, 16 gem. in Gelderl., 18 voorvoegsel, 20 lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535 Horizontaal: 1 rern, 4 bis, 7 arak, 8 de, 9 Mia, 10 eer, 11 Eris, 14 tod, 15 Enos, 17 ten, 19 oom, 21 ar, 22 orde, 23 tak, 24 nap. Verticaal: 1 ram, 2 Erie, 3 Maar ten, 5 Ide, 6 serge, 10 esdoorn, 12 ion, 13 patat, 16 soda, 18 era, 20 mep. PUIST VISIE OP TELEVISIE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3