S)e Ccidóc6oti^cmt CHROESJTSJEF en KENNEDY OVER DUITSLAND Sowjetpremier herhaalt zijn eisen Verdeling van Algerië en Amerika Rusland Wapenstilstand der Franse boeren Irak en Koeweit Katanga blijft toch onafhankelijk Honderden doden in Japan Oostduitsers willen zelf controleren Encycliek „Mater et magistra" Vergunning voor -iichtvaartradio Nieuwe provinciaal Minderbroeders DONDERDAG 29 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15359 »/WSAAA^/WSAAA/N/S^VS/SAA/SA/N^/N/ Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN Gerommel rond Berlijn klinkt luider Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5. 85594 Advert. 8 0 8 2 8 Klachten beiorelns S 3 8 S 9 (tossen 1730 en 19.00 o.) Gtro 10 30 03 Abonn t 0,59 p w„ I 2,55 p mod. f 1,50 p lew., Franco pp I 8.-, Adv 11 ct p mm. Telefoontjes f 1,50 KOUDE OORLOGKUNSTMATIG KOUD Tijdens een bijeenkomst in het Kremlin heeft premier Chroesjtsjef ver klaard, dat Rusland niet zal zwichten voor intimidatie en dat een vredes verdrag met Duitsland zal worden getekend, zo heeft radio-Moskou mee gedeeld. Chroesjtsjef zei, dat uitvoering van Adenauers plan voor hereniging van Duitsland betekent, dat Oost-Duitsland door West-Duitsland zou worden opgeslokt. Deze oplossing kan de Sowjet-Unie niet aanvaarden. De Russi sche premier verklaarde voorts, dat er geen blokkade van West-Berlijn zal komen. West-Berlijn zal naar alle kanten vrije verbindingen hebben. Maar die vrijheid moet geregeld worden door een verdrag. Wij zijn bereid om met alle belanghebbenden te praten, maar als iemand ons aan de praat wil houden, zullen wij daar niet op ingaan. Als de een of andere westelijke mogendheid het mogelijk acht om geweld te gebruiken tegenover de Duitse democratische republiek, dan is er sprake van „ban- dietenrecht". En men kan een bandiet niet door gebed verdrijven, maar alleen maar met een stok, aldus Chroesjtsjef. ALLES BLIJFT ZOALS HET IS Wij stellen dus voor om een vre desverdrag met beide Duitslanden te sluiten. Laat West-Duitsland lid van de Navo en laat de Duitse de mocratische republiek lid van de verdragsorganisatie van Warschau blijven. Laat de verhouding blijven zoals zij is, tot beide partijen instem men met de liquidatie van de mili taire blokken. De Sowjet-Unie en haar bondgenoten, aldus Chroesjt sjef, willen maar één ding: de ver sterking van de vrede en een betere toestand in Europa. Maar als tegenstanders van de vre de de mobilisatie mochten afkondi gen, zullen wij ons niet laten over vallen. Wij nemen nu al de noodza kelijke maatregelen en zo het nodig mocht zijn zullen wij nog meer maat- De Franse premier michel Debré heeft woensdag in de Nationale Ver gadering verklaard, dat Frankrijk zijn toevlucht zou nemen tot ver deling van Algerië wanneer alle re delijke wegen tot een regeling afge sloten zouden worden. De gebiedsdelen, waar de bevol king van Europese oorsprong onge twijfeld de overhand zou hebben, zijn reeds op de kaart aangegeven. Bij gebrek aan samenwerking en as sociatie zou de veiligheid van de Europese bevolking zowel als van de Mohammedanen, die aan onze zijde willen blijven, slechts verzekerd kunnen worden door verdeling en een autonome organisatie", aldus Debré. Voor de overige inwoners zou Frankrijk dan niet meer hebben te zorgen. „Een dergelijke verdeling zou niets nieuws zijn. Onze eeuw geeft er vele voorbeelden van te zien", aldus Debré. De Franse troepen zouden nog lan ge tijd in Algerië als bewaarders van de veiligheid moeten blijven. Maar Frankrijk moest als Europese natie ook een actieve rol spelen bij de verdediging van Euroua. regelen nemen om onze defensie te versterken. Het is onredelijk om in deze tijd met wapens te zwaaien. Indien onze tegenstanders echter met ons praten uit een positie van kracht, zullen wij iets hebben om mee te antwoorden. Chroesjtsjef gaf toe, dat „wij" door ondertekening van een vredesver drag met Oost-Duitsland „klaarblij kelijk een koude periode zullen moe ten doorgaan", maar deze zou „kunst matig koud" zijn, omdat er geen goede redenen zijn. Door onderteke ning van het vredesverdrag stelt de Sowjet-Uie niet ander voor, dan de „huidige toestand" vast te leggen, aldus Chroesjtsjef. KENNEDY: NIET BANG VOOR DREIGEMENTEN Er is vrede in Duitsland en Ber lijn. Als deze verstoord wordt, zal de Sowjet-Unie hiervoor rechtstreeks verantwoordelijk zijn. Dit heeft president Kenndy woens dag verklaard op zijn persconferen tie in Washington. Rusland, aldus Kennedy, maakt een ernstige fout, als het meent dat de eenheid en vastbeslotenheid der wes telijke geallieerden door dreigemen ten of nieuwe agressieve daden on dermijnd kunnen worden. Volgens de president zweeft de Oostduitse leiders een soort „vrij stad Berlijn" voor ogen waarin de rechten van de Westberlijners wel iswaar geleidelijk maar toch meedo genloos worden vernietigd. Kennedy gaf echter toe dat er wat Duitsland betreft nog zaken zijn die geregeld moeten worden. Desgevraagd zei hij, dat er bij hem geen plan voor een gedeeltelijke mobilisatie met het oog op Berlijn was ingediend. De Oostduitse staatsraad heeft woensdag een telegram aan de West- duitse regering en het Westduitse parlement gezonden, waarin er op aangedrongen wordt onmiddellijk on derhandelingen te beginnen over een vredesverdrag en de hereniging van Duitsland, zo meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Premier Debré van Frankrijk heeft de Franse boerenorganisaties giste ren een ultimatum gesteld. Hierin zegt hij dat de ronde-tafelconferen tie, die vandaag (donderdag) gehou den zoc worden om de grieven van de boeren te bespreken, nie zou door gaan als er niet direct een einde werd gemaakt aan de onlusten. De leiders van de „opstand" der Franse landbouwers hebben daarop een wapenstilstand afgekondigd. Dit besluit werd genomen door het bestuur van de Franse landbouwfede- ratie er is het eerste verzoenend gebaar van de zijde der landbouwers sinds het begin, nu drie weken gele den, van de onrust op het „Franse platteland. In de vroege ochtenduren van donderdag is met kneedbare spring stof een aanslag gepleegd tegen het huis van de Franse minister van landbouw, Rochereau, in het dorp Fontenay-le-Comte in de Vendée. De vader van de minister werd ge wond. Het huis van de minister werd door de aanslag zwaar beschadigd. De politie zette dadelijk na de aan slag de wegen in de omgeving af, maar er is nog geen melding ge maakt van arrestaties. Ondanks de wapenstilstand wordt uit verscheidene delen van Frank rijk melding gemaakt van nieuwe barricades van boeren, met name in de omgeving van Montpellier en Ni- mes. De Iraakse permanente vertegen woordiger bij de V.N. heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat Irak zich tegen de toelating van Koeweit tot de V.N. zal verzetten, omdat Koeweit, „dat een integrerend deel van Irak uitmaakt" niet als een onafhankelijke staat kan worden beschouwd.* De Iraakse gedelegeerde, Adnan Pachachi, sprak de hoop uit, dat Iraks „historische aanspr aken" op Koe weit door vreedzame middelen gere geld zouden kunnen worden In dat geval voorzag hij geen moeilijkhe den voor de olieconcessies aan Brit se en Ameikaanse maatschappijen in Koeweit. Hij ontkende, dat Irak be gerige ogen slaat op de grote olie rijkdom van Koeweit; de olie is daar entegen de enige reden waarom En geland belang in Koeewit stelt, zo zei hij. President Moise Tsjombe heeft woensdag in het Huis van Afgevaar digden van Katanga verklaard, dat Katanga onafhankelijk zal blijven en dat de regering en hij nooit zullen terugtreden. Tsjombe zei dit in een toespraak in een bijzondere vergadering van het Lagerhuis. „Wij zullen al het mogelijke doen om Katanga vooruil te doen komen en de regering en ik zullen nimmer voor enige hindernis terugtreden". Hij noemde zijn gevangenschap, die meer dan twee maanden heeft geduurd, een „hel". Het Katangese volk had zich echter één en politiek rijp getoond en dit had zijn vijan den verbaasd. Minister van binnenlandse zaken Moenongo zei, dat de toespraak van Tsjombe, dat het kabinet zich zorg vuldig zou hebben beraden over een nieuwe politiek. De politieke geest van de conferentie van Tananarive moest naar de letter gevolgd wor den. Op deze conferentie werd be sloten tot oprichting van een Kon golese confederatie. De voorzitter van het pariement zei bij de opening van de bijeen komst in een modern gebouw in de buitenwijken van Elisabethst^d, dat de afgevaardigden bijeengekomen wa ren cm hun staatshoofd dank. eer en achting te bewijzen. Katanga was vrij van alle buitenlandse invloed en zijn soevereiniteit was verzekerd. Er was een vijftigtal afgevaardigden aanwezig. Gevreesd wordt, dat in Japan meer dan vierhonderd mensen het leven hebben verloren tengevolge van het noodweer en de overstromingen van de afgelopen vijf dagen. Donderdagochtend waren 222 lijken geïdentificeerd. Ongeveer 190 men- Woensdagmiddag is de Spaanse troonpretendent, prins Juan Carlos in gezelschap van zijn zuster, prinses Maria sen zijn als vermist opgegeven. Het del Pilar, met een lijntoestel van de KLM uit Madrid op- Schiphol aangekomen voor het doorbrengen van aantal gewonden is ongeveer 250. een vakantie in Nederland. Foto: de prins en de prinses werden op Schiphol verwelkomd door de adjudant van Duizenden woningen zijn volkomen prins Berahard, luit-kolonel C. C. Geertsema. vverwoest. In de 800 jaar oude kathedraal van Canterbury is dr. Arthur Michael Ram sey gekroond als de 100ste aartsbisschop van Canterbury. De plechtigheid werd door meer dan 3500 genodigden bijgewoond. Op de foto zien we de nieuwe aartsbisschop tijdens de plechtigheid op de uit drie delen bestaande marmeren troon. De zetel, welke uit 1205 dateert, is sedert de gereedkoming altijd gebruikt bij de kroning van de aartsbisschoppen van Canterbury. „Ik ben van mening, dat de V.S. voor de rest van de twintigste eeuw meer zullen blijven produceren dan de Sowjet-Unie, als onze productie met 4Vj percept toeneemt in plaats van met de huidige 3Vi percent. Dit heeft Kennedy woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard. De V.S. zijn geen „versle ten hardloper die op zyn oude glo rie teert", zoals Chroesjtsjef heeft gezegd. Kennedy ging daarna nader in op Chroesjtsjefs verklaring, dat de Sowjet-Unie de V.S. in 1970 econo misch zullen voorbijstreven. Die ver klaring van Chroesjtsjef herinnert mij aan die jager, die een plaats aan de muur uitzocht om daar de huid van de tijger neer te hangen, lang voordat hij de tijger geschoten had, aldus Kennedy. Op zijn persconferentie verklaarde Kennedy voorts, dat hij een speciale groep vooraanstaande geleerden op dracht had gegeven am na te gaan of de Russen misschien in het geheim kernproeven doen. De weigering van de Russen om te onderhandelen over een verdrag, waardoor de kernproe ven verboden zullen zijn, stelt ons voor een ernstig probleem, aldus Kennedy. Het gaat er namelijk om te weten, hoe lang wij nog veilig op vrijwillige basis kunnen afzien van de hervatting van de kernproeven zonder enige waarborg, dat de Rus sen intussen al niet weer begonnen zyn met proefnemingen. DRIE SATELIETEN TEGELIJK Op de basis Cape Canaveral is vanmorgen (donderdag) een Thor- Able-Star raket met drie kunstsate- lieten gelanceerd. Zij zijn alle drie in een baan om de aarde gekomen. Eén van de sate- lieten bevat een kleine kerngenera tor. Deze heeft de grootte van een flinke sinaasappel en moet als krachtbron dienen voor twee zenders en andere instrumenten. Het ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de kunstmanen in een afzonderlijke maar bijna gelijke baan om de aarde wentelen. De kerngenerator werkt en van alle drie satellieten worden radioseinen opgevangen. Paus Johannes de 23ste heeft van daag (donderdag.) de feestdag van Petrus en Paulus, na een H. Mis in de Sint Pieters Basiliek zijn reeds verwachte nieuwe Encycliek aange kondigd, die over maatschappelijke vraagstukken zal handelen en, naar de eerste woorden van de tekst, als de encycliek „Mater et magistra" (moeder en leermeesteres) zal wor den aangeduid. De Paus zei, dat deze Encycliek een „geestelijke weide voor alle ge lovigen" zal zijn. De officiële verta lingen van het stuk worden thans gereed gemaakt. De nieuwe Encycliek wordt uitge geven bij gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van de Encycliek „Rerum Novarum" van wijlen Paus Leo de dertiende. De Oostduitse regering wil met in gang van 1 augustus een vergun ningsstelsel invoeren voor alle met radio uitgeruste vreemde vliegtui gen bij het binnenvliegen en verla ten van haar gebied. Aldus een door de Oostduitse minister van poste rijen en radio uitgegeven verorde ning over de luchtvaartradiodienst, die 1 augustus aanstaande van kracht wordt. Het luchtverkeer met Berlijn, dat allemaal over Oost-Duitsland moet gaan, wordt op het ogenblik gecon troleerd door een viermogendheden- luchtvaartcontrolecentrum, één van de laatst overgebleven instellingen van de bezetting, waaraan de Sow jet-Unie nog steeds meewerkt. Vreemde vliegtuigen moeten vol gens de verordening voortaan bij het binnenvliegen en het verlaten van het Oostduitse gebied de radiopost van de Oostduitse democratische re publiek voor de veiligheid van het luchtverkeer waarschuwen. Het mi nisterie van posterijen in Oost-Ber- lijn zal in de toekomst in het alge meen slechts vergunning verlenen voor het gebruik van radio-installa ties in vreemde vliegtuigen, die bin nen de Sow jet-zóne vliegen, wanneer dit op wederkerigheid berust of in overeenkomsten wordt voorzien. Voor de vergunning zal 50 Mark leges geheven worden. In de verordening wordt geen ge wag gemaakt van het luchtverkeer der Westelijke geallieerden over Oost-Duitsland naar Berlijn en ook niet van het viermogendheden-con- trole-centrum in Berlijn. De twee betrokken douanebeamb ten voerden een normale patrouille uit in het beboste grensdistrict Span- dau. Plotseling zagen zij dat zes Oostduitse politiemannen zich op Westberlijns grondgebied bevonden. De Oostduitsers trokken zich aan vankelijk terug, doch later trokken vijf hunners, met de machinepistolen in de aanslag,opnieuw de grens over. Daarop trolcken de twee Westber- lijnse douanebeambten zich terug, waarbij zij hun rijwielen achterlie ten. De Oostduitsers keerden daar op, met medeneming van de rijwie len, weer naar hun gebied terug. Tot provinciaal van de Nederland se provincie van de Orde der Min derbroeders is gekoz^en pater Sigi- bald Hoogeboom, hoofd van de mis- sie-proc'Hir te Woerden. Tot custor is benoemd de afgetre den provinciaal, pater Castulus van den Eynde. Tot definitores de paters Patricius Mix te Leiden, Mariophicus Celie, Dominicus Pill en Buf hard van Summeren. Halve gehr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen. (Advertentie) niet voor de corridors. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In Westelijke geallieerde kringen in West-Berlijn verklaart men, dat de nieuwe maatregel niet geldt voor vluchten van Westelijke geallieer de militaire vliegtuigen of burger- vliegtuigen via de luchtcorridors naar Berlijn. Het Oostduitse besluit wordt thans bestudeerd, doch men ziet in de be woordingen ervan geen aanwijzing voor een verandering in de huidige toestand, waarbij de Sowjet-Unie op grond van het vier-mogendheden- verdrag verantwoordelijk is voor de veiligheid in de lucht voorzover be treft de drie luchtcorridors, die Ber lijn met West-Duitsland verbinden. Ook vertegenwoordigers van de Sowjet-ambassade in Oost-Berlijn hebben woensdagavond verklaard, dat het door de Oostduitse autori teiten bekend gemaakte besluit op geen enkele wijze betrekking kan hebben op de luchtcorridors „zolang de overeenkomsten tussen de Sowjet- Unie en de westelijke mogendheden niet zijn opgezegd". Tijdens een gesprek met journalis ten uit West-Berlijn verklaarden zij voorts, dat de' tekst van de betreffen de verordening hun niet bekend is. INCIDENT MET VOLKSPOUTIE. Van de zijde der Westberlijnse douane is meegedeeld, dat vijf bewa pende Oostduitse politiemannen woensdag ongeveer veertig meter op Westberlijns gebied zijn doorgedron gen. Na zich meester te hebben ge maakt van twee rijwielen van West berlijnse douanebeambten verdwenen zij weer over de grens. Warm en zonnig De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat gisteren de omgeving van het Kanaal bereik te, heeft zich over het Europese vas teland uitgebreid. Het centrum ervan bevond zich donderdagochtend met een luchtdrukwaarde van iets meer dan 1030 mb. boven Tsjecho-Slowa- kije. Het omvat nu ook geheel Zuid- Europa en de Balkan en heeft een uitloper in de richting van Engeland. Aan de rand veroorzaken enkele sto ringen in Noord-Schotland en langs de Noorse kust wat regen. Voor mor gen wordt er in on„ land opnieuw warmer weer verwacht. Bij een stra lende zon zullen de temperaturen kunnen oplopen tot waarden tussen 25 en 30 graden. De wind is aflandig maar dicht aan de kust brengt een zwakke zeewind tijdelijk wat ver koeling. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Juni: zon op 04.23; onder 21.04; maan op 22.28; onder 06.48. H oogwaterstanden 30 Juni: v.m. 4.26; n.m. 4.57. KORRELTJE Als U maar hoog genoeg mikt kan ook een mislukking eervol zijn.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1