Ronde van de Toekomst: amateurs en onafhankelijken rijden voor hun „grote broers" uit r UVS speelt tegen Alkmaar J DE MAN UIT CHICAGO DONDERDAG 29 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 HET WORDT EEN DUBBELE TOER IN FRANKRIJK WIELRENNEN Wierstra won te Apeldoorn ^ONDAG AANSTAANDE, een week nadat hun „grote broers" aan de Ronde van Frankrijk zijn begonnen, zullen in St. Etienne 128 amateurs en onafhankelijken star ten voor de Ronde van de Toekomst, het jongste experiment van Tourbaas Jacques Goddet. Hij wil met deze ronde ook de landen, waar het professionalisme onbekend is, een kans geven om in een zware ronde tot internationaal contact te komen, buiten de wereldkampioenschappen en de olym pische spelen. Ongetwijfeld heeft ook de commerciële kant van de zaak een grote rol gespeeld. Het is niet meer dan logisch, dat - indien de „Tour de l'Avenir" een succes wordt - ook de, vooral in het buitenland, ietwat verflauwde belangstelling voor de grote Tour weer zal gaan toenemen. Ondanks de zeker niet pessimistische vooruitzichten loopt Jacques Goddet met de Ronde van de Toekomst toch een vrij groot risico. De kans is namelijk groot, dat in de lan den, die-de laatste jaren in de Tour de France slechts bij uitzondering een rol van betekenis speeldenZwitserland, Duitsland en Nederland bijvoorbeeld) door de prestaties van hun vertegenwoordigers in dit nieuwe evenement de aandacht voor „La grande bouclé" zelf niet toe-, maar af neemt. En dat zal nu niet bepaald de bedoeling van Jacques Goddet zijn geweest. Angelino Soler favoriet FNE 128 RENNERS, die in totaal 19 landen vertegenwoor- U digen, zijn ondergebracht in 16 ploegen van 8, namelijk West-Duitsland, België, Canada, Spanje, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, Italië, Luxemburg, Marokko, Polen, Portugal, Scandinavië, (Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland), Zwitserland, Uruguay en Zuid-Slavië. Van dit grote aantal coureurs zijn er velen onbekend en het is dan ook zeer riskant om een favoriet voor de eindzege aan te wijzen. Niettemin spingen er enkele namen naar voren en dat is dan in de eerste plaats die van de Spanjaard Ange lino Soler, die dit jaar de Ronde van Spanje voor professio nals en onafhankelijken won en ook zegevierde in de Ronde van Andalusië en in Barcelona-Madrid. Om nog even bij de Spanjaarden te blijven, ook Antonio Gomez del Moral is een zeer sterke coureur. Hij behaalde dit jaar vele ere plaatsen en heeft het voordeel, dat hij zich op vlak terrein even goed thuisvoelt als in de bergen. Dan zijn er velen, die tot een goede verrichting in staat moeten worden geacht en die men zeker niet mag uitvlak ken, wanneer men nagaat wie de kanshebbers zijn. Tot deze categorie behoren de Belgen Christiaens, Delahaye en Van d'Huynslager, de Zwitsers Maurer en Lutz, de Deen Bangs- borg, bekend uit Warschau-Berlijn-Praag, de Engelse klim- geit Bill Bradley en diens landgenoot Alan Ramsbottom, de Portugees Sousa Cardoso, de Polen Gazda en Paradowski, de Zuid-Slaviërs Valcic en Lavacic en de Fransen Beau- frère en Le Baube, winnaar van de Ronde van Tunesië. Ook de Italianen, die met een weinig bekende équipe komen, dienen niet te worden uitgeschakeld. De Nederlanders \7AN DE NEDERLANDERS wordt vooral Huub Zilver- V berg hoog aangeslagen. De coureur uit Goirle heeft on danks het feit dat hij de Ronde van Spanje niet beëindigde, door zijn prestaties in de Vuelta indruk gemaakt in het bui tenland. Men beschouwt hem dan ook algemeen als kopman van de oranjeformatie. Ook de namen van Knoops, Van der Ven en Groeneweg hebben een bekende klank in de wereld van de amateurs en onafhankelijken. Jan Hugens zal het waarschijnlijk van de bergen moeten hebben en Mik Snij der, Miel Verstraete en Jan Janssen, die het achttal comple teren, moeten ook in staat worden geacht hun partijtje mee te blazen. Het parkoers Het parkoers van de Tour de l'Avenir komt in grote trek ken overeen met dat van de grote Tour tussen St. Etienne en Parijs. Alleen heeft men voor de amateurs de etappes wat ingekort en de zwaartste cols vermeden. Toch moet er nog altijd een traject van 2209 kilometer worden afgelegd in 14 etappes, die worden onderbroken door een rustdag na de vijfde rit. De reglementen voor beide ronden zijn gelijk. Dat houdt dus tevens in, dat de klassementen in de Tour de l'Avenir op dezelfde wijze worden opgemaakt als in de Ronde van Frankrijk. Het totaalbedrag aan prijzen is bijna 10 millioen oude francs. De renners starten 2 a 2»/t uur voor hun collega's in de grote Tour. Na aankomst zullen zij vervoerd worden naar de plaats waar vandaan de volgende dag vertrokken wordt. Het toch al bonte schouwspel, dat de Tour de France alleen bood, wordt dus met ingang van zondag nog kleuriger en nog grootser. De toeschouwers zullen nu eerst de renners uit de kleine Tour zien voorbijkomen, daarna de publici- teitskaravaan en tenslotte de coureurs uit de grote Tour. De Amsterdammer Martin Wierstra zegevierde woensdagavond op de Apel- doornse wielerbaan in wedstrijden ach ter handelsmotoren, waaraan verder deelnamen de Duitser Ebbers en de Ne derlanders Koch en Stakenburg, voor welke laatste in de tweede en derde manche Joop Captein inviel. De uit slagen waren: le manche (10 km): 1. Wierstra 11 min. 25 sec., 2. Ebbers, 3. Koch, 4. Sta kenburg. 2e manche (15 km): l.Koch 16.16.-, 2. Wierstra, 3. Ebbers, 4. Captein. 3e manche (15 km): 1. Wierstra 16.16.-, 2. Ebbers, 3. Captein, 4. Koch. Eindklassement: 1. Wierstra, 2. Ebbers, 3. Koch, 4. Captein. In een sprintwedstrijd versloeg Joop Captein met een tijd van 12.9 over de laatste 200 meter Jan Derksen. PAARDESPORT David Broome Europees kampioen springen De Britse ruiter David Broome heeft met hetzelfde paard, Sunsalve, waarmee hij bij de Olympische Spelen 1960 te Rome achter de gebroeders d'Inzeo de derde plaats bezette en daarmee een bronzen medaille won, woensdag te Aken het Europees kampioenschap springen behaald. Broome had een to taal van 181.7 punt, 4.3 meer dan de Ita liaan Piero d'Inzeo, die te Aken zijn Europese titel verdedigde. D'Inzeo kwam uit op Pioneer. Een jachtspringconcours, met een bar rage met zestien zuiters, werd gewonnen door de Duitser Alwin Schockemöhle op Freiherr met 0 strafpunten en een tijd van 48.4 sec. Met deze combinatie ble ven nog zeven anderen in de barrage zonder fouten, waarbij die van onze landgenoot Ebben met Tamara, die met een tijd van 62.1 sec. op de achtste plaats eindigde. Trainers betaald voetbal op studie Drie dagen lang zijn de trainers in het betaald voetbal in het con ferentie-oord Woudschoten te Zeist bijeen geweest, waartoe het initiatief was genomen door de technische commissie van de KNVB. De inleiders waren: op de eer ste dag de heren Van Es, bonds coach Elek Schwartz, en de in ternist D. A. Martini, op de twee de dag de Duitse bondscoach Hel mut Schoen, de Engelse bonds- trainer, speciaal voor de jeugd, Billy Wright, die werkte met as sistentie van Sparta's manager Denis Neville, en de gymnastiek leraar C. Nauta, en op de laatste dag Elek Schwartz met een trai ningsdemonstratie, en ir. A. van Emmenes met een lezing over de evolutie der spelsystemen. De circuit-training zoals Billy Wright deze demonstreerde en welke op Engelse leest was ge schoeid, bracht woensdagmorgen bondscoach Elek Schwartz naar zijn ideeën op het veld. Na de demonstratie ontspon zich een levendige discussie over deze circuit-training met de bal. Tenslotte gaf Elek Schwartz nog een college over de wijze waarop hij een doelman traint. De laatste inleider was ir. A. van Emmenes, die in zijn onder werp „evolutie der spelsystemen" een overzicht gaf van de ontwik keling in de taktiek, die vooral stormachtig was na de wijziging van de buitenspelregel in 1925. DE LEIDSE JEUGDTOUR Zoeterwouders verdedigden gele trui in B-klasse tegen felle aanvallen Gisteravond kon by de derde etappe niet het gehele parcours gereden wor den, wat in de bedoeling lag. Er werd nu een race gereden over 6 km. De Jon gelui vonden het wel wat weinig, maar dat belette hen niet om een felle stryd te leveren. Speciaal in de B-klasse werd een felle aanval ondernomen op de positie van de gele trui-drager Gerard v. d. Poel. Deze zat in de serie met o.a. Leo v. d. Berg, Leo Knijnenburg en Jan de Jong. Men probeerde de gele trui in te sluiten om hem te beletten te ontsnappen. Dit ge lukte geruime tijd en men hield er te vens een stevig gangetje in. Toch kreeg men nu geen scherpe demarrages, waar door het hele veld bij elkander bleef. Een 500 m voor de finish dacht Wim Hoos, dat het tijd werd voor de sprint en trok er tussenuit. Hij had goed gezien, dat de anderen zaten te wachten en kreeg even een voorsprong. Maar Ge rard v. d. Poel zag z'n kans en viel in het gat, dat Hoos sloeg en was los. Een felle eindsprint met Leo v. d. Berg en Jan de Jong bracht hem toch de zege in 9 min. In de tweede serie zaten enkele Zoe terwouders, die de taak hadden om de gele trui te verdedigen. De tweede man in het klassement, Bertus Hulsbos, kon hem van zijn ploeggenoot overnemen of in ieder geval zorgen, dat de andere concurrenten geen tijd wonnen op v. d. Poel. De Zoeterwouders in deze serie trokken er hard aan en probeerden weg te komen, maar de anderen lieten hen niet gaan. Ook in deze serie moest dus een algemene sprint de beslissing bren gen. Bertus Hulsbos zette deze aan, maar de Voorschoters Leen Onderwater en Ton Valk reageerde snel, maar nog snel ler was Peter Beerenboom, de derde Zoeterwouder. Deze kwam over allen heen en werd winnaar van deze serie in 8 min. 25 sec. Leen Onderwater werd tweede en Valk derde. Door deze uitslag kwamen deze ren ners belangrijk hoger in het klassement. In de A-klasse, die van te voren ge reden werd, deed men het kalmer aan, men zat elkaar te polsen en deed be slist geen moeite om de kop te krijgen. Tegen het einde werd het tempo opge voerd en ging langzaam over in de sprint. Zaalberg kwam uit het peloton gevolgd door Rob Faber. Daarachter volgden tot ieder verwondering twee Sassemers, Appie Wassenaar en Henk Noordermeer. Deze kleine Sassemers deden het vanavond uitstekend, even als hun ploeggenoten Tony Zeldenthuis en Gerard v. d. Vlugt De klassemtent zijn als volgt: Dagklassementen: A-persoonlijk: Wim Zaalberg 8.10, Rob Faber 8.40, A. Wassenaar 8.55, rest 9.10. A-ploegen: 1 Leidse nationalen 26.00, 2 Sassenheim 27.15. B-persooniyk: Peter Beereboom 7.25, Leen Onderwater 7.55, Ton Valk 8.40 Piet Westhoek, Evert Wouters, Maarten v. d. Geest en Bertus Hulsbos, allen 8.25. B-ploegen: 1 Zoeterwoude 24.15 2 Voorschoten 24.30, 3 Maredijk 26.00, 4 Noordwijk 27.12. Alg. klassement A: 1 Leidse nationalen 1.38.57, 2 Sassenheim 1.46.28. Alg. klassement B: 1 Zoeterwoude 1.41.0, 2 Noordwijk 1.45.48, 3 Voorscho ten 1.46.31, 4 Maredijk 1.50.22. Alg. klassement A: persoonlijk 1 Wim Zaalberg 31.00, 2 R. Faber 33.34, 3 Maar ten Hoek 34.42, 4 Hennie v. Roon 34.47, 5 Noordermeer 34.58, 6 Appie Wassenaar 35.00. Alg. klassement B: persoonlijk 1 Ge rard v. d. Poel 33.19, 2 Bertus Hulsbos 34.22, 3 Peter Beereboom 34.38, 4 Leo v. d. Berg 35.14, 5 Leen Onderwater 35.19. TENNIS Woensdagmiddag zijn te Wimbledon de internationale tenniskampioenschap pen voortgezet. In de eerste ronde van Vanavond speelt UVS in de kaasstad een proefwedstrijd tegen het gedegra deerde Alkmaar. De opstelling van het UVS-elftal is als volgt: doel: Van Put ten: achter: Th. van Kampen en Den Hoed: midden: Rijkaard (Blauw-Wit), Hak en Blaauw (Alkmaar): voor: Rem, Van Leeuwen, Kooge, Morelese (Velox) en Van Weerlee. NEDERLANDS ELFTAL DEFINITIEF TEGEN DENEMARKEN EN ZWITSERLAND Het Nederlands elftal zal in het sei zoen 1961-1962 definitief tegen Dene marken en Zwitserland uitkomen. Op woensdag 26 september 1962 wordt in Kopenhagen tegen Denemarken ge speeld en op zondag 11 november 1962 volgt in Nederland de wedstrijd Neder land-Zwitserland. Van den Heuvel van PSV naar VVV De 26-jarige voorhoedespeler van PSV, Jan van den Heuvel, die bij de Eindhovenaren de linksbuitenplaats be zette, is voor een transferbedrag van 25.000 overgegaan naar het Venlose WV. Als nieuwe aanwinst voor de voorhoede heeft PSV voor een bedrag van 20.000 gulden van De Valk over genomen de 19-jarige binnenspeler Emil Pijs. J. van 't Hof (DHC) gerehabiliteerd Het bestuur van de Delftse eerste di visieclub DHC heeft de schorsing van de voorzitter betaald voetbal, de heer J. van 't Hof, die hem op 11 juni jl. was opgelegd, met ingang van heden (28 juni) opgeheven. De heer Van 't Hof was verweten eigengereid te zijn opge treden, o.a. in het maken van een be paald gebaar ten opzichte van Scheve- ningen-Holland Sport, dat een ook voor DHC belangrijke wedstrijd tegen Hera cles moest spelen. Een onderzoek door de KNVB en commissieleden van DHC is zonder resultaat gebleven. Wel leidde het tot de conclusie, dat bepaalde uitla tingen, die als kwalijk en onsportief wa ren aangemerkt, tot scherts waren terug te voeren. AUTOMOBILISME DE INTERNATIONALE SAUERLAND- RALLY 1961 De derde internationale Sauerland rally zal zaterdag 23 en zondag 24 sep tember a.s. worden gehouden. Zoals be kend is deze rit, die georganiseerd wordt door de Doetinchemse automobielsport club in nauwe samenwerking met de ADAC, door de FIA (de Internationale Autosportfederatie) als tweede Neder landse rally - naast de Tulpenrally - op de internationale sportkalender geplaatst. het damesenkelspel verloor de Neder landse mej. Jenny Seven met 0-6, 6-3, 2-6 van haar Britse tegenstandster mevr. Brasher. De Spanjaard Manoel Santana, die in de eerste ronde van het herenenkelspel onze landgenoot Willem Maris versloeg, is als eerste „geplaatste speler" uit het toernooi verdwenen. Hij kwam in de tweede ronde tegenover de Zuidafrikaan Abe Segal, die de Spanjaard in drie sets versloeg: 6-4, 6-4, 12-10. Nieuw wereldrecord 4 x 1500 meter Tijdens atletiekwedstrijden in Ver sailles heeft woensdagavond een Franse ploeg, bestaande uit Classe, Bogey, Jazy en Bernard, het wereldrecord op de 4 x 1500 meter verbeterd met een tijd van 15 minuten en 4.2 seconden. Het oude record stond met 15.11.4 sedert 9 augustus 1958 op naam van de Oost- Duitsers Valentin, Hermann, Reinnagel en Richtzenhain. De Nederlandse Els Nieuwpoort is woensdagavond in het White City sta dion te Londen vierde geworden in een race over 880 yards. Deze invitatiewed strijd was een onderdeel van de ontmoe ting Londen-Rijnland. De tijd van Els Nieuwpoort was 2 min. 18.1 sec., die van de winnares, de En gelse Joy Jordan, 2 min. 8.7 sec. HELMUT JANZ VERBETERDE EUROPEES RECORD De Duitser Helmut Janz heeft woens dagavond in het White City stadion met een tijd van 50.7 sec. het Europees re cord op de 440 yards horden scherper gesteld. Het oude record stond met 51.3 sec. sedert 13 oktober 1954 op naam van de Rus Lituev. Janz verrichtte zijn prestatie tijdens de wedstrijd Londen-Rijnland, die zowel bij de heren (102-74) als bij de dames (38-33) een Engelse overwinning ople verde. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEW1JK 18 „Kom eens rustig bij me zitten en laten we eens praten," zei z'n moe der. „Ik zal Kruiderink bellen, die man is een niet te onderschatten bondgenoot. Drie weten meer dan twee en misschien kunnen we met elkaar een plannetje maken, dat de familie Dikkenburg m alles wat er omheen hangt zal doen suizebollen voor we 'n maand verder zijn." Niets van de strijdvaardigheid en felheid van die dag was te lezen op het gezicht van mevrouw Boom, toen ze die avond in de met kaarsen ver lichte grote zaal van het Rode Hert aanzat aan het souper ter ere van mr. Calenbough. Integendeel, ze was in een stralend humeur, hetgeen niet in de laatste plaats veroorzaakt werd door wat Kruiderink haar die mid dag verteld had: de burgemeester en zijn vrouw waren plotseling wegge roepen en zouden wel niet voor laat in de nacht terugkeren. Hij zou daar om als tafelpresident optreden. Het vergemakkelijkte het plan, dat de samenzweerders zo listig hadden uit gebroed, aanmerkelijk. Clarenbough, die het einde van zijn loopbaan als geëerd bezoeker zag naderen, was in een zeer vrolij ke stemming. Kruiderink, zijn tafel buurman, trok zijn vriendelijkste ge zicht en was ongewoon onderhou dend, waarbij hij ervoor zorgde, dat de geëerde gast nimmer een leeg glas voor zich had staan. Aan de an dere zijde zat mevrouw Boom en ze was charmanter dan zij zelf ooit mo gelijk had geacht. Ze slaagde er zelfs in enige vriendelijkheden te zeggen tegen Riek de Ruiter, die er deze avond uitzag in een eenvoudig maar met smaak gekozen avondtoilet, tegen De Gooyer, die stiller en afgetrokke- ner was dan ooit en die ze plaagde met zijn spoedige promotie, wanneer meneer Lefebre ging rentenieren. Het was een gezellig intiem soupertje. Zelfs de altijd mopperende slager kwam in een goede bui en het feit, dat de burgemeester, zomin als zijn echtgenote, zich aan tafel bevonden, droeg er toe bij, dat het kleine ge zelschap al spoedig verkeerde in een zeer ongdwongen stemming. Riek deed haar best om De Gooyer wat op te vrolijken en waar mevrouw Boom geheel beslag legde op de Amerikaanse bezoeker, konden de slager en de apotheker naar hartelust met elkaar mopperen over slechte zaken en hoge belastingen. Toen eindelijk het uur van afscheid gekomen was en mr. Clarenbough alle gasten, Riek bijzonder lang, de hand had geschud, bleven alleen Kruiderink en mevrouw Boom nog met hem over. „Meneer Clarenbough, wat vrese lijk jammer, dat we nu al scheiden moeten," zong mevrouw Boom op haar liefste toontje. „Ik ben in zo'n uitgelaten stemming, dat ik nog best een uurtje door had kunnen gaan." „Hier?" vroeg Kruiderink met een blik op de thans verlaten tafel met de resten van het souper, „dat lijkt me niets gezellig." „Ik weet wat," kraaide mevrouw Boom, „we rijden nog even naar mijn huis. Ik heb nog een paar heel oude flessen in mijn wijnkelder, ik laat het meisje nog wat lekkers klaarma ken en we kletsen samen gezellig nog een uurtje. Kom, mr. Claren bough, bij de burgemeester is toch niemand thuis. U hebt er loch ook geen zin in nu al in bed te kruipen?" Een innerlijke stem maande mr. Clarenbough tot voorzichtigheid. Hij had die avod vrij veel gedronken. Hij was wel wat gewend, maar voel de toch, dat zijn hoofd gonsde en wanneer hij zijn voeten neerzette, was het hem, als trad hij op wolken. Allemaal symptonen, die hem had den moeten waarschuwen. Maar hij had een verbazend gezellige avond gehad, iedereen was vriendelijk en onderhoudend geweest. Mevrouw Boom had haar bewondering niet on der stoelen of banken gestoken en drong thans ook zo warm aan om toch nog even de gezelligheid voort te zetten, dat hij niet wilde weige ren. Wat deksels, hij had al die da gen een rol moeten spelen en dat viel vast niet mee. Morgen was het afgelopen. Zou hij nu voor de laatste maal niet eens de bloemetjes 'buiten izetten met een paar gezellige men sen, die hij van z'n leven nooit wéér zou zien? Vóór hij z'n lichtelijk beneveld hoofd al deze gedachten naar beho ren had kunnen formuleren, zal hij al in de auto, die hem met zijn beide metgezellen naar de villa van me vrouw Boom bracht. Deze vooruitziende dame had blijk baar al op die voortzetting van de gezelligheid gerekend. In de salon gloeiden de schemerlampen en hulde de kamer in een warm, intiem licht. Op het buffet stonden flessen van allerhande vorm en inhoud gereed. Schotels met diverse heerlijkheden waren daarbij geplaatst. Rond een ta feltje waren crapeauds gezellig aan geschoven. Sigaren van een uitge zocht merk prijkten op de tafel. Het nodigde alles uit tot een aangenaam, gezellig uurtje. Toen Clarenbough binnenkwam, rees een jongmens uit één van de zetels op. „Ik ben Hanny Boom," stelde hij zich voor. „Ik ben erg blij, dat moe der er in geslaagd is u mee te bren gen, want ik had me er veel van voorgesteld u te ontmoeten." Het werd een gezellig, huiselijk feest. Hanny kende uit zijn studen tentijd talloze moppen in feite was dat wat hij het best onthouden kon en wist die inderdaad soms zeer geestig te pas te brengen. Krui derink, gemeenlijk een zure dwars kijker, ontwikkelde onder de invloed van de algemene gezelligheidssfeer een soort wrange humor, die de an dere meermalen deed schaterlachen. En mevrouw Boom bleef voortdu rend aan de zijde van haar gast, zorgde er voor dat hij niet te kort kwam en animeerde hem voortdu rend om eens wat uit zijn privé le ven te vertellen. Maar tot nog toe zonder succes. Tot dat Hanny het gesprek op de grote Utrechtse studenten-maskera de bracht en daarvover nogal op schepte. Mr. Clarenbough, wiens stemming een weinig onberekenbaar begon te worden ging in de oppositie en meende, dat je om goed toneel te kunnen spelen, geen student maar politicus moest zijn. „Of zakenman." scherste mevrouw Boom.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12