JO DE HAAN JUICHTE: „IK HEB GEWONNEN" MAAR GING AIS VIERDE OVER DE FINISH LUYGKS Novak was hem voor en bracht vierde etappe op zijn naam frites saus TOUR- Regionaal Novak droeg zegepalm weg Uitslagen en klassementen OONDERDAG 29 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 NEDERLANDERS DEDEN WEER VAN ZICH SPREKEN Jo de Haan slaakte enige krachttermen. Even tevoren was de man uit Klaaswaal met de rechterarm omhoog over de finish van de vierde etappe op de boulevard Poincaré in Metz gevlogen. De vreugde straalde uit zijn ogen, toen men de Zuidhollander enkele tientallen meters verder opving om hem te feliciteren met zijn vierde plaats. „Wat vierde plaats?" kreet De Haan uit. „Ik ben toch eerste? Wie zaten er dan voor me?" De stralende blik op het gelaat van De Haan maakte plaats voor een verbeten trek toen hij hoorde, dat de regionaal Anatole Novak van de centraal zuidelijke ploeg in een verwoede eindspurt met Robert Cazala de ereprijs in de wacht had gesleept met de Zwitser Rolf Graf op de derde plaats. Het was te begrijpen, dat De Haan zich een mo ment niet kon beheersen, nijdig zijn fiets pakte en weer wilde vertrekken. Klaas Buchly was de eerste, die zijn vreugde uitte over het feit, dat zijn jongens weer vooraan hadden gereden. Trouwens heel „oranje" was vol strekt niet ontevreden. Die vierde plaats van Jo de Haan was het beste resultaat dat tot nu toe werd be haald. Bovendien bevonden zich in dit groepje Toon van der Steen en natuurlijk weer Jaap Kersten, die beslag legden op resp. de twaalfde en de tiende plaats. Vervolgens kwam Jan Westdorp als 23ste met enkele anderen binnen, terwijl de overige Nederlanders in het grote peloton eindigden, dat een achterstand van 1 min. 22 seconden op winnaar Novak had. De ploeg begint over de gevolgen van de mislukte eerste etappe heen te komen. De gedeukte moraal heeft zich hersteld en de gevolgen zijn duidelijk waarneembaar: de Nederlanders hebben hun afwachtende houding laten varen en zijn er bij als de grote slag valt. De fatale vergissing van Jo de Haan heeft daar natuurlijk niets mee te maken. Dergelijke fouten kunnen in de hitte van de strijd altijd voorkomen. Anquetil even in het nauw; Forestier moest afremmen De rit van de Borinage door de Belgische Ardennen naar het indus triecentrum Metz werd geheel be heerst door de vlucht van het twee tal Jean Forestier van de Franse na tionale ploeg en Bernard Viot van Parijs-noord-oost. Zij namen de be nen toen het luierende peloton na 40 kilometer voor korte tijd de Bel gisch-Franse grens overschreed. De hoofdmacht gedroeg zich als een fietsclub met vakantie. Genoeglijk keuvelend reed zij door de prachtige omgeving van Beau- raing, dat beheerst wordt door een eeuwenoude veste en roerde zich al leen even, toen een groepje van ne gen man met Wim van Est en wat later Brughami en Rostollan stille tjes van deze siesta probeerde te pro fiteren. Zij werden tot de orde ge roepen en men verviel weer in het zelfde tempo van even tevoren. De voorsprong van de twee vluch telingen groeide daardoor bijzon der snel. Toen de klokken een verschil van 4 min. 30 seconden aanwezen, kwam Marcel Bidot naar voren en gaf hij Forestier de opdracht geen meter kop meer te doen. Forestier immers stond op slechts 8 minuten 45 seconden van de gele trui van Jacques Anquetil en het zou toch te gek zijn als de kopman van de nationalen door een van zijn eigen knechten ont troond zou worden. Dat deze voor stelling van zaken volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoorde, bleek tien km voor de ravitaille ring, toen Viot zijn aan het bevel van Bidot gehoorzamende vlucht- kameraad naar een voorsprong van negen minuten had gesleept en Jacques Anquetil op dat mo ment zijn trui reeds theoretisch kwijt was. Foto hiernaast. Tijdens de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, Charleroi Metz, is de Nederlander Jo de Haan als vierde door de finish gegaan. Foto: juichend gaat Jo de Haan (rechts) over de eindstreep. NEIGING TOT REBELLIE In Bouillon, dat zich opmaakt om de kruisvaarder Godfried van Bouil lon te gaan eren, werden de etens- zakjes uitgedeeld. Daar was de voor sprong gegroeid tot zelfs 10 min. 10 sec. Hoe kwetsbaar de positie van Forestier en Viot was, bleek toen na het legen van de musettes enkelen - onder meer een groepje met Wout Wagtmans - neiging tot rebellie ging vertonen. De winst van de koplopers slonk veel sneller dan zij was ge groeid, ook al omdat Jean Masier het voorbeeld van Bidot volgde en uit nijd Viot opdroeg evenmin kop te doen. Binnen 50 km konden Viot en Forestier nog slechts bogen op een winst van 4 min. 15 sec Toen gebeurde er iets, waarover de volgerskaravaan even moest naden ken. Marcel Bidot trok zijn helpers wagen achter Forestier terug en op hetzelfde moment ging de tricolore weer kop doen. Het resultaat van de hernieuwde samenwerking was di rect merkbaar. Het gat groeide in 10 km weer tot 7 minuten. Anatole Novak strijdlust Anatole Novak, geboren 12 febr. 1937 in Lamure, werd aanvanke lijk als reserve aangewezen voor de Ronde van Frankrijk. Doordat René Privat echter door Marcel Bidot uit de équipe centraal-zuid werd gelicht omdat een van de renners in de nationale ploeg zich had teruggetrokken, kon Novak toch starten. Anatole Novak werd in 1956 kampioen van Frankrijk bij de onafhankelijken. Vorig jaar won hij de achtste etappe van de Dau- phine Liberé en dit jaar eindigde hij in de laatste etappe van de zelfde wedstrijd als tweede. Hij is een goed rouleur en staat bekend om zijn strijdlust. - VIOT EN FORESTIER CAPITULEERDEN De vijandelijke formaties sloegen na 180 km, toen de karavaan zich definitief weer op Frans grondgebied had begeven, de slotakkoorden aan. De Italiaan Brugnami was de diri gent van de achtervolging, aanvan kelijk samen met Rostollan, die door zijn enorme lengte de „periscoop" van de nationalen wordt genoemd. Zij aktiveerden het peloton, dat zich niet in de luren liet leggen. Er for meerden zich tegenakties, waardoor de voorsprong van de uitgeputte koplopers als sneeuw voor de zon smolt en toen het bord voor de laat ste 20 km was bereikt, hadden Viot en Forestier de strijdbijl neergelegd. Zij capituleerden onvoorwaardelijk voor de jagende meute. Er dienden zich nieuwe gegadig den voor de ereprijzen aan Beuffeuil en Rostollan werden achterhaald door tal van coureurs, die de een na de ander oversprongen. Daarbij was Wout Wagtmans. De beslissing viel pas in de laatste tien kilometer, toen PoeskeScherens heeft er zo s'ii mening over De Tourkaravaan, bijna even kleurig als de rennersstoet zelf en zeker zo gevariëerd in mensenty pen, telt ook onder de volgers vele beroemdheden. Bekende oud-A-en- ners vindt men in de wagens van journalisten, radio- en televisie mannen bij de vleet. Velen zyn tourhabituees met veeljarige erva ring. Maar een beroemde naam uit de wielerhistorie komt dit jaar voor het eerst op de lyst van volgers voor, het is Jefke „Poeske" Sche rens, die als chauffeur van het ver slaggeversteam van de Gazet van Antwerpen optreedt. Poeske Scherens, nu 52 jaar oud en zevenmaal wereldkampioen sprint - van 1932 af zesmaal achter een, daarna won Arie van Vliet de titel in 1938 in Amsterdam, toen kwamen zij samen ten val in Mi laan en volgden de oorlogsjaren, waarna hij in 1947 nog eenmaal kampioen werd - bleek niet zo bijs ter enthousiast over hetgeen hij tot nu toe van de Tourrenners had ge zien. „Eerlijk gezegd geloof is, dat ze Anquetil niet meer uit de gele trui krijgen. Het zou een dwaas geval zijn natuurlijk, wanneer de man, die op de eerste avond al in de lei derstrui werd gehesen, die mail lot tot Parijs bleef dragen, dat weet ik wel. Maar ik zie echt niemand, die van die klasse is om Jacques Auquetil, aangenomen natuurlijk dat hij niet het slachtoffer van een val of iets dergelijks wordt, naar de kroon te kunnen steken". „Weet u wat jammer is? Dat Peter Post maar niet in de tourploeg wil. Ik vind Post een van de allergroot ste talenten van deze tijd. Nog maals, is zie geen grote concurren ten voor Anquetil. Misschien zal Charly Gaul in de bergen weer heel goed rijden. Is hij in vorm, dan kan hij zijn ruim acht minuten achter stand wel inhalen, maar hij r(jdt in een zwakke ploeg en zonder steun komt niemand ver in dit vak". zau Graf, Novak en Cazala aan de aan dacht wisten te ontsnappen en hun voorsprong tot in Metz konden be houden. Daar stelde de 24-jarige No- vak, de jongste van het drietal, het grootste wapenfeit in zijn wielerloop- baan. Achter hem vormde zich het groepje, waarvan Jo de Haan de spurt won voor Minieri, Gainche, Joseph Groussard, Aerenhouts, Claes, Kersten, Bertran, Van der Steen, Vloeberghs en Stablinski. Viot, die terecht tot de strijdlustigste renner werd uitgeroepen, en Forestier be- taalden de tol voor hun zwoegen. Zij eindigden ver achter in het grote peloton. LANTIJNEN Mecanicien Sprenkelink bij ravitaileren gewond De eerste mecanicien van de Neder landse ploeg, de oud-wielrenner Gerrit Spenkelink, die in alle grote buiten landse wedstrijden de rechterhand van Klaas Buchly is, heeft bij de ravitaille ring in Bouillon een angstig avontuur doorstaan. Alle oranjemannen waren van etenszakjes voorzien en zoals ge woonlijk kwam Spenkelink aanrennen om zijn plaats in de al rijdende wagen van Buchly in te nemen. Want na de ra vitaillering is het voor de ploegleiders zaak om zo snel mogelijk weer achter de renners té komen. Spenkelink greep een stang vast en wilde springen. Maar tot zijn grote schrik brak het ijzer en sloeg hy met zijn hoofd tegen de wagen. Een hevig bloedende wond naast zijn linkeroog was het resultaat van deze misgreep. Hij liet geen tijd verloren gaan, stapte in en al rijdende werd het bloed ge stelpt. En even later zagen wij Spenke link smakelijk in een kippe-boutje bij ten. Over zijn linkerwang toonde een brede rode streep wat er gebeurd was. Engelse ploeg slinkt snel De Engelsen zyn hard op weg om alle records te gaan breken wat het aantal uitvallers in een ploeg betreft. Nadat tijdens de derde rit drie van hen de strijd hadden gestaakt, een wegens het overschrijden van de tijdslimiet uit de strijd was genomen en twee anderen bijna ditzelfde lot onder gingen, gaven tussen Charleroi en Metz Hitchens en Brittain op. Het team van Groot-Brittannië heeft nu na vier dagen nog slechts vijf van de twaalf gestarte cou reurs over. Ronde van Utrecht Vijfde en zesde plaats voor Swift-renners Aan de ronde van Utrecht over 100 km namen 105 renners deel, onder wie de Swift-renners B. Zoet en P. Kooy- man, die succes boekten. Na 20 km vormde zich reeds een kopgroep van 15 renners, met de beide Leidse renners in het voorste gelid, totdat met nog drie ronden te rijden, vier renners uit Utrecht zich bij de kopgroep voegden en de eindsprint de beslissing moest brengen. De uitslag werd: 1 Brewer, Utrecht, 2 Rademakers, Utrecht, 3 Den Hartog, Utrecht, 4 Boog, Naarden, 5 B. Zoet, Swift, 6 P. Kooyman, Swift. 4e etappe: Charleroi-Metz 1 Novak (Fr. Centr. Z.) 237 km in 6 u. 23 min. 31 sec. met bonifi catie 6.22.31)2 Cazala (Fr. met bo nificatie 6.23.01). Op 1 sec.: 3 Graf (Zwitserland). Op 35 sec.: 4 De Haan 5 Minieri (It.); 6 Ganiche (Fr. WZW); 7 J. Groussard (Fr.); 8 Aerenhouts (B.); 9 Claes (B.); 10 Kersten; 11 Bertran-Panades (Sp.); 12 Van der Steen; 13 Vloe berghs (B.); 14 Stablinski (Fr.). Op 41 sec.: 15 Milesi (Fr. Centr. Z.). Op 51 sec.: 16 Oldenburg (D.). Op 59 sec.: 17 Pauwels (B.). Op 1 min.: 18 Bouvet (Parijs NO). Op 1.15: 19 Lebuhotel (Fr. WZW); 20 Brugnami (It.); 23 Westdorp. Op 1.22: 28 Darrigade (Fr.); 32 Elliot (GB); 35 Perez-Franecs (Sp.); 37 Wim van Est; 42 Enhoven; 43 Van- derveken (B.); 46 Daems (B.); 50 Battistini (It.); 53 Anquetil (Fr.); 55 Gaul (ZL); 58 Adriaenssens (B.); 68 Massignan (It.); 70 Gel dermans; 72 Piet van Est; 76 Nies ten; 77 Anglade (Fr.); 81 Lahaye; 83 Junkermann (D.); 85 Hoeve- naers (B.); 86 Damen; 89 Carlesi (It.); 97 Wagtmans, allen in dezelf de tijd als Darrigade. Brittain en Hitchen (GB) staakten de strijd. De premie voor de strijdlustig ste renner was voor Viot (Parijs NO). De Duitser Puschel kreeg de pechprijs toegekend. Dagploegenklassement 1 Frankrijk (Cazala, J. Croussard en Stablinski) 19 u. 11 min. 13 sec. Op 16 sec. 2 Fr. Centr. Z. Op 1.05: 3Nederland (De Haan, Kersten en Van der Steen) en België. Op 1.58: 5 Zwits.-Lux. Op 2.25: 6 Fr. WZW en Spanje. Op 2.32: 8 Italië. Op 2.48: 9 Duitsland. Op 3.04: Parijs NO. Op 3.26. Gr.-Brittannië. Algemeen klassement 1 Anquetil 20 u. 52 min. 25 sec. Op 3.59: 2 J. Groussard. Op 5.22: 3 Carlesi. Op 5.25: 4 Gainche. Op 5.28: 5 Elliot. Op 5.28: 6 Perex- Frances. Op 5.56: 7. Darrigade. Op 6.09: 8 Minieri. Op 9: Pellegrini. Op 7.00: 10 Aerenhouts. Op 7.03: 11 Pauwels. Op 7.10: 12 Falaschi. Op 7.22: 13 Novak. Op 7.40: 14 Bou vet. Op 7.57: 15 Battistini. Op 8.01: 16 Anglade. Op 8.07: 17 Daems. Op 8.13: 18 Gaul. Op 8.16: 19 Junker mann. Op 8.21: 20 Mastrotto. Op 8.36: 22 Massignan. Op 8.39: 24 Gel dermans. Op 8.42: 25 Adriaenssens. Op 9.19: 30 Fischerkeller. Op 10.00: 38 Wim van Est. Op 10.13: 42 Hoe- venaers. Op 10.20: 43 Piet van Est. Op 10.57: 47 Niesten. Op 12.58: 61 Van der Steen. Op 13.12: 63 Ker sten. Op 14.00: 67 Wagtmans. Op 24.52: 81 De Haan; Op 26.45: 85 Da- men. Op 27.41: 88 Enthoven. Op 28.51: 89 Westdorp. Op 29.00: 90 La haye. Op 54.37: 112 en laatste Bley. Alg. Ploegenklassement Puntenklassement 1 Darrigade 62 p.; 2 Daems 45 p.; 3 Aerenhouts 38 p.; 4 Gainche 35 p.; 5 Anquetil 33 p.; 6 Minieri 32 p.; 7 Brugnami 30 p.; 8 J. Crous sard 26 p.; 9 Novak 25 p.; 10 Cazala 20 p.; 11 Kersten 19 p.; 12 De Haan, Battistini en Graf 16 p. ♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦MM»»»»»» ?-JieirdV!taIi?e»a,n de R°n,de van Frankrijk, Charleroi -Metz (237 kilometer), is gewonnen door de Fransman Anatole Novak. Foto: Novak (rechts) wipt net even voor Cazala over de eindstreep. In het midden Graf die derde werd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11