LONEN METAAL OMHOOG Utrecht verontrust over verpleegsterstekort BABY VERWACHT? VOOR HET HOOFD NAAR NEW YORK I s ffi I Volledige overeenstemming tussen directie en personeel van de N. S. „DELTA, EINDE EERSTE FASE" ZATERDAG 24 JUNI 1961 DE LEID SE COURANT In Utrecht maakt men zich zorgen. Door het grote verpleegsterstekort is een verontrustende situatie ontstaan in de ziekenhuizen, met name in het Academisch Ziekenhuis. Het raadslid De Jongh heeft b. en w. hier vragen over gesteld. NOG EENMAAL NEGEN HEIT DE KLOK" Beperking van opnamen B. en w. hebben hier op geant woord, dat niet, zoals beweerd werd, een afdeling van het academisch zie kenhuis moet worden gesloten. We gens het verpleegsterstekort is ech ter wèl de bezetting van een aantal zalen beperkt. Het tekort wordt op het ogenblik nog geaccentueerd door de vakantie; nog meer moeilijkheden worden verwacht bij de invoering van de 45-urige werkweek. Daarom zijn voorlopig de opnemingen in het academisch ziekenhuis in het alge meen beperkt. Het verpleegsterstekort heeft voor al in de neurologische kliniek van het ziekenhuis een moeilijke situatie veroorzaakt. Terwijl in het acade misch ziekenhuis geschoolde neuro logische assistenten steeds gereed staan en een moderne neuro-chirur- gische- en beademingsafdeling ter beschikking is om het toenemend aantal patiënten met door verkeers ongevallen veroorzaakte schedellet- sels op te vangen, wordt de volledige benutting van dit apparaat belem merd door het ontbreken van de nodige verpleegsters. Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om nö de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de Luxe BABYSET Het Antonius-ziekenhuis en het Piaconessenhuis. hebben de opne ming van ongevalspatiënten nog niet behoeven te beperken. Alleen 't aca demisch ziekenhuis beschikt echter over een volledige outillage. B. en w. hebben zich naar aanlei ding van de alarmerende situatie in het academisch ziekenhuis gewend tot de ministers Cals en v. Rooy. Bloedige vechtpartijen tijdens kermis te Venlo Tijdens de kermis in Venlo hebben verscheidene vechtpartijen plaatsge vonden, waarvan twee met ernstige afloop. Bij een cafetaria sloeg een 27-ja rige man, die in Venlo een zekere re putatie geniet als worstelaar, een toe schouwer bewusteloos. Vervolgens trapte hij het slachtoffer, een Duit ser, enkele malen tot bloedens toe op het gezicht. In een Venlo's café daagden twee mannen elkaar uit, vochten buiten 'n robbertje en toen een van hen weer binnenkwam, sloeg hij - de reden is onbekend - zijn verloofde enige ke ren in het gezicht. Een in Duitsland gelegerde Engelse militair nam dat niet, en wilde de bruut de deur uit werken. In de gang werd de Engels man echter door de woesteling neer geslagen. De militair sloeg met zijn hoofd tegen de muur en op de grond liggend werd hij meermalen tegen het hoofd geschopt. Resultaat: boven- en ondergebit vernield; het slacht offer bewusteloos naar het zieken huis. De dader werd aangehouden en zal voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. Vanavond zal de KRO nog eenmaal een uitzending wijden aan het oude radio-programma „negen heit de klok", samengesteld door Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lopez en onder algehele leiding van Jan de Cler. Op deze foto v.I.n.r. een aantal van de vanouds bekende medewerkenden aan dit programma: Lili van Haghe, Harry Bronk, Louis de Bree, Joke van den Bergh, Herbert Joeks, Peronne Hosang, Alexander Pola, en Jan de Cler. ACCOORD IN DE VOORSTELLEN Koningin geeft audiëntie in museum te Leiden EEN GRANIETEN koningin zonder hoofd kan men vinden in het museum voor Oudheden aan het Rapenburg te Leiden. Het feit, dat zij haar hoofd verloren heeft zou niet zo merkwaardig zijn, als dit niet door brokkenzoekers was teruggevonden en dit deel van hare majesteit zich bevond in het Metropolitan Museum in New York. Hij die dus een volledig beeld van deze Egyptische koningin wil krijgen dient zich de kosten van een retourtje New York te ge troosten. De oorzaak van deze koninklijke gespletenheid moet men zoeken in Pharao Thotmes III, die een diepgaande wrok koesterde tegen deze vrouw en die toen hij aan het bewind kwam, de nage dachtenis aan te wissen. Het ningin Hat-sjep- de van 1489-1469 schonden beelte- vinden is in zaal Snuffelen in het muzenhuis haar trachtte uit gaat hier om ko- soet, die regeer- v. Chr., wier ge- nis tweemaal te IV van het mu seum, waar zij doorlopend audiëntie verleent aan allen, die voor de oude Egyptische cultuur geïnteresseerd zijn. Zij doet het temidden van zwijgende mummies, van deftige en minder deftige lieden, die al minstens 2000 jaar dood zijn. Eens hebben zij allen geleefd, ge weend en gelachen. Later hebben nieuwsgierige archeologen in de tempel van Dair el Bahri, aan de overzijde van de stad Thebe, tus sen de brokstukken van tempelzuilen met kilometers hieroglyphen het hoofd van Hat-sjepsoet teruggevonden. Door een speling van het lot kwam dit aan de andere kant van de oceaan terecht. De torso werd door de Egyptische autoriteiten ten geschenke ge geven aan Prins Hendrik, broer van Willem I, ter gelegenheid van de opening van het Suez-kanaal, waarbij Prins Hendrik aanwezig was. Koningin Emma heeft het in 1928 aan het museum afgestaan. Eerste gaat in op 1 juli De loonsverhogingen voor de me taalindustrie gaan door. Rijksbemid delaars hebben gisteren hun goed keuring gehecht aan de voorstellen van de Vakraad voor de Metaalin dustrie. De werkgevers en werkne mers in de metaalindustrie zijn be reid, zo nodig de tegenwoordige c.ao., die op 31 december 1962 af loopt, te verlengen, als de komende huurverhoging er moet voldoende ruimte zijn voor de huurcompensa- tie dat noodzakelijk mocht ma ken. Het gaat in de „metaal" om twee loonsverhogingen één per 1 juli a.s. en één op 1 april 1962. De eer ste van de twee zal de handarbei ders tien cent per uur méér opleve ren en de beambten een verhoging van 5 y, pet. Per 1 april 1962 krij gen de handarbeiders er nog eens vijf cent per uur bij; de lonen van de beambten gaan dan met 3 pet. omhoog. „Bijzonder verheugd" De regering en de Stichting van de Arbeid hebben donderdag volle dige overeenstemming bereikt over de gang van zaken, die tot 1 novem ber a.s. bij de toetsing van loonvoor- stellen zal worden gevolgd. In het metaalbedrijf is dit gunstige nieuws uiteraard met vreugde ontvangen. „Wij zijn bijzonder verheugd over deze afloop," verzekerde ons de heer H. Peters, voorzitter van de Chr. Metaalbedrijfsbond. De regering is in grote lijnen ak koord gegaan met het standpunt dat de Stichting van de Arbeid heeft in genomen bij het uitbrengen van haar gunstig advies over de loonsverho gingen voor de metaalindustrie. Dit betekent dat aan de orde zijnde voorstellen kunnen worden goedge keurd onder het voorbehoud dat een c.a.o. t z.t. zo nodig zal worden ver lengd, wanneer blijkt, dat de pro- duktiviteitsstijging gedurende de looptijd van dat contract niet vol doende ruimte biedt om daaruit ook een eventuele huurcompensatie te financieren. Waar die ruimte nu reeds wordt gereserveerd, zal ver lenging van de c.a.o. niet nodig zijn. „Akkoord" Na een gesprek van ruim vier uur kon staatssecretaris Roolvink don derdagavond laat „algehele overeen stemming" melden. De hier en daar reeds geuite vrees die door de lange duur der besprekingen nog scheen te worden gevoed dat het op een conflict tussen regering en bedrijfsleven zou uitlopen, werd daardoor duidelijk gelogenstraft. Nieuw is de datum van 1 novem ber. Men gaat blijkbaar uit van de verwachting dat omstreeks die da tum in het parlement de beslissing over de huurverhoging zal zijn ge vallen. Veel vroeger zal dit in elk geval niet kunnen zyn. Het wets ontwerp moet nog worden ingediend en het lijkt niet waarschijnlijk dat dit nog voor het reces van de Twee de Kamer zal gebeuren. Compensatie Mocht er op 1 november nog geen beslissing over de huurverhoging zijn, dan zullen de regering en de Stichting overleggen over de daarna te volgen procedure. De Stichting stelt zich op het standpunt dat het bedrijfsleven de huurbeslissing dient af te wachten en zal moeten aan vaarden. Intussen kunnen er echter nog wel moeilijkheden over de kwestie van de huurcompensatie ontstaan. Staats secretaris Roolvink heeft de Stich ting gevraagd daarover advies uit te brengen. Dit kan nog wel enkele maanden duren, want vermoedelijk zal de Stichting eerst het wetsont werp willen afwachten. De werkne mers lijken echter niet van plan maar voetstoots te aanvaarden, dat een eventuele huurcompensatie be slist uit de produktiviteitsruimte moet worden bekostigd, zoals de re gering wil. „Te ver" Voor het CNV b.v. gaat dit te ver, wat blijkt uit 't vrijdag verschenen nummer van het verbondsorgaan „De Gids". In elk geval wil men over dit uitgangspunt wel eens praten, want uit diezelfde produktiviteitsruimte moeten de loonsverhogingen en de welvaartsverbetering voor de werk nemers worden gefinancierd. „Een deel en als er drie huur verhogingen vrij kort achter elkaar komen," niet eens een gering deel van die ruimte wordt nu gereser veerd voor de huiseigenaren en zo Hondje oorzaak van dodelijk ongeval Gisteravond omstreeks tien voor acht is in Tienhoven, onder de ge meente Maarssen, een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd, 't Slacht offer is de 62-jarige gehuwde heer A. Verkerk, vader van drie kinde ren. Een plotseling op de Looydijk te Tienhoven overstekend hondje van de heer D., kwam ónder het voorwiel van de door de heer Ver kerk bereden bromfiets. Hierdoor kwam deze bijzonder ongelukkig te vallen. Na overbrenging naar 't aca demisch ziekenhuis in Utrecht is hij daar omstreeks tien uur aan 'n sche- delbasisfractuur overleden. Heldhaftig optreden van wegenwacht beloond Het bestuur van de ANWB heeft aan de wegenwacht Breunis Post 't wegenwacht erekruis toegekend voor zijn moedig optreden. Door schietoefeningen, welke na bij het fort de Bilt werden gehou den, schrok een paard, dat een wa gen trok met drie mannen erop, zo danig, dat het op hol sloeg. Nadat één man van de wagen was gespron gen, vielen de beide anderen er na elkaar af. De toevallig op een afstand ach ter de wagen rijdende wegenwacht Breunis Post zag dit gebeuren. Vol gas reed hjj paard en wagen voorbij, zette zijn motor-combinatie aan de kant van de weg en toen het hollen de paard hem was genaderd, sprong hij met gevaar voor eigen veiligheid het om de hals en bracht het tot staan. Hierna namen de drie berij- ders van de wagen, waarvan er twee gezien worden de arbeiders er slech- door hun val gewond waren, paard ter op," aldus het CNV-orgaan. „Een en wagen weer van de wegenwacht stuk van de loonsverhogingen, die 0ver. mogelijk zijn, krijgen de werkne mers alleen om het meteen weer door te geven aan de huiseigenaren. Economisch gezien betekent dit, dat de verdeling van het nationale in komen over werknemers en zelf standigen gewijzigd wordt ten gun ste van de zelfstandigen en ten na dele van de werknemers. Men kan het ook zo zeggen: de huurverhoging wordt gecompenseerd, maar die compensatie zal in geen geval gaan ten laste van de bedrijfswinsten". 8Ar io Televisie Overigens leven er in werknemers- kringen ernstige bezwaren tegen het plan van de regering om de huren driemaal achtereen telkens met een tussenpoos van twee jaar, met 10 pet. te verhogen. LIGTVOET GPNGETJF./Z L errcCN Te L.2.JOO 5 Verhoging voor onregelmatige dienst Tussen de vertegenwoordigers van de directie en het personeel van de Nederlandse Spoorwegen is gister avond volledige overeenstemming bereikt over de herziening van de secundaire arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel. Een rapport van deze paritaire commissie is aan de directie en de personeelsraad van de N.S. aange boden. Na behandeling in de vakor ganisaties zal in een bespreking tus sen directie en personeelsraad ten aanzien van de voorstellen een be slissing worden genomen. Daarna zal voor een aantal punten de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten worden gevraagd. De overeenstemming werd bereikt over de volgende elf in bespreking gekomen onderwerpen: Verhoging van de bijslag voor on regelmatige dienst, waarbij een dif ferentiatie wordt gebracht in de be dragen van deze onregelmatigheids - bijslag, afhankelijk van de periode waarin men arbeid verricht. Invoering van een extra onregel matigheidsbijslag voor bijzonder on regelmatige diensten. Verwerking van de inkomsten verkregen uit de onregelmatigheids bijslagen in de uitkeringen bij ziekte en ongeval. Vergoeding in een aantal gevallen vèn reistijd voor het gaan naar en komen van het werk. Vergoeding voor overwerk en voor werk buiten de gebruikelijke dienst tijd. Vergoeding voor het bereikbaar moeten zijn buiten diensttijd. Vergoeding voor het op zeer korte termijn in dienst komen na oproep. Vergoeding voor het op korte ter mijn verschuiven van de voorge schreven diensttijden. Wijziging van de bestaande verlof regeling. Compensatie voor het dienst doen op de algemeen erkende christelijke feestdagen. Wijziging van de regeling van ver goeding van reis- en verblijfkosten. De vierdaagse feestelijkheden, welke de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in Kamperland op Noord-Beve land houdt onder het motto „Delta, einde eerste fase", bereikten vrijdag een hoogtepunt in een grootscheepse manifestatie onder regie van Carel Briels. Op het strand werd door dit tafereel een uitbeelding gegeven van de verbitterde gevechten, welke moesten worden geleverd om Noord-Beveland, dat nu de bevrijding uit zijn isole ment viert, in 1945 te bevrijden van de Duitse bezetters.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9