VERDEELD WORDEN OF ONDERHANDELEN De roofoverval in Hamburg Bloedbad in Zuid-Afrika Gevangenenruil tegen tractors Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREADS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15355 Zijn Tsjombe's hersens gespoeld Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd. 7,50 p. kw., Franco p.p. f 8.-, Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 De toekomst van Algerië Van doorgaans welingelichte zijde te Parijs is vernomen., dat de Fran se regering besloten heeft voorbe reidingen te treffen voor een verde ling van Algerië, indien de Algerijn se nationalistische leiders blijven weigeren serieus te onderhandelen over de politieke toekomst van Al gerië en waarborgen voor de Euro^ pese minderheid. Generaal De Gaul le zal dit meedelen tijdens een reis, die hij van woensdag a.s. af door het oosten van Frankrijk zal maken. Bo vendien zal de Franse premier, De- bré, dinsdag of vrijdag in de Natio nale Vergadering over Algerië spre ken. De Franse regering wil graag, dat de onderhandelingen te Evian wor den hervat, maar zij wil dat ze dan van praktische aard zijn. Te Parijs is vernomen, dat het moeilijke punt van de Frans-Alge rijnse onderhandelingen te Evian was, de-aanhoudende weigering van de Algerijnse nationalisten, te spre ken over waarborgen voor de toe komstige betrekkingen tussen de gemeenschappen van de Europeanen en de Mohammedanen. Zonder twijfel zal Frankrijk voor een verdeling de eenzijdige opschor ting van actieve militaire operaties afgelasten en verkiezingen over zelf beschikking in alle delen van Algerië doen houden, waar voldoende waar borgen voor vrede en orde zijn. ABSENTISME: MOEILIJK VRAAGSTUK H. Mu komt het ons ontegenzeggelijk voor, dat van die primaire taak voor een Kamerlid aanwezigheid in de vergaderingen, wanneer geen andere1 plichten of taken roepen nogal vaak wordt afgeweken, mis schien zelfs wel in toenemende mate. Dat wordt zo nu en dan met veel betuigingen van verwondering en spijt bij stemmingen gedemonstreerd, waarna dan weer collectieve rouw- beklagen en belofte van beterschap te beluisteren vallen, maar het is veel meer een slepende kwaal, die achter de muren van de vergader zaal, voor niet iedere belangstellende waarneembaar, woekert. De slechte gewoonte, om stemmingen in het al gemeen uit te stellen tot aan het be gin van een (volgende) vergadering, wanneer meestal nog wel een vol doende aantal leden aanwezig is, stimuleert natuurlijk de kwade ge woonte om maar met de stille trom te verdwijnen, nadat men zijn „voor's" en/of „tegen's" heeft laten klinken. Elke begrotingstijd levert weer avond aan avond het schouw spel van een minimale bezetting, zo dat wanneer amendementen of moties ter tafel komen minstens tot de volgende dag moet worden gewacht, tot men een beslissing kan nemen. Dat wekt dan bepaald niet de indruk, dat alle nieuw-gekome- nen uit puur eigen overtuiging hun stem geven, maar zij gaan meestal maar even bij de wel aanwezigen van de vorige avond tevoren te biecht, teneinde te vernemen, wel ke houding ze behoren in te nemen om goed in het fractie-gareel te stap pen. p\aar staat natuurlijk levensgroot tegenover, dat men kwalijk van alle 150 leden kan verlangen, dat zij dag aan dag ook wanneer ze wer kelijk urgente andere bezigheden hebben en bijvoorbeeld ook niet hun eigen specialiteit in de Kamer aan de orde is present zijn. Nu helt men echter toch wel al te vaak naar de weg van de minste weerstand over en komt simpelweg niet, wan neer de zaken niet voldoende(?) in teressant zijn. Men leest het verloop van zaken dan wel de andere dag of (maar wordt dat intensief ge daan?) in de „Handelingen". Enkele jaren geleden heeft voor zitter Kortenhorst op verzoek van het kabinet, dat voortaan ook des vrijdags wenste te vergaderen, het aantal bijeenkomsten van de Kamer van vier op drie dagen per week te ruggebracht, maar daarbij ook het aantal avondvergaderingen vergroot. De kanttekening werd erbij ge maakt, dat de Kamerleden nu prach tig hun andere werkzaamheden naar de vrijkomende vrijdag zouden kun nen verzetten. In de praktijk is daar van sedertdien, naar het ons voor komt, niet zo veel terecht gekomen. Een „opleving" van het instituut der avondvergaderingen is ons nog niet gebleken. Ook de uitbreiding van de Kamer van 100 op 150 leden is destijds ver dedigd uit het oogpunt van het vele werk, dat de leden buiten de Kamer zouden hebben te verzetten. Het is daarna evenwel opvallend geweest, dat het euvel van de opeenhoping van werkzaamheden door nevenfunc ties (deels wel noodzakelijk uit een Europesee demonstranten hebben vrijdag in Oran twee Mohamme daanse voorbijgangers zwaar ge wond, drie auto's van Mohammeda nen omver gegooid en in brand ge stoken en getracht drie winkels van Mohammedanen in brand te steken. De incidenten braken uit, toen Euro peanen terugkeerden van de begra fenis van een Franse politieman, die twee dagen geleden door Algerijnse opstandelingen werd vermoord. Elders in Algerië werd een Franse onderdirecteur van een bank in een straat in Blida door een Mohamme daan doodgeschoten en in een straat in Constantine werd een Mohamme daan doodgeschoten. In Constantine werd verder het kantoor van de be lastingontvanger door een bom be schadigd, maar er vielen geen slacht offers. De actie der Franse boeren De protestactie van de Franse boe ren tegen de landbouwpolitiek der regering heeft zich tot in het noor den van het land uitgebreid. In Douai trokken boeren met 150 tractors door de straten, terwijl 200 andere tractors in optocht in de rich ting van Orchies reden. Er hebben oogpunt van financiële omstandig heden) vrij snel ook een aantal nieuwelingen heeft getroffen. NJatuurlijk is het buiten kijf, dat A op de leden van de Kamer vrij veelvuldig een beroep wordt gedaan om taken te vervullen, die min of meer met hun status te maken heb ben. Het geven van adviezen links en rechts, het houden van spreek beurten etc. Wanneer dat met hun standing is overeen te brengen, uiteraard volkomen in orde! Maar zij mogen van zulke praktijken geen tweede leven gaan maken, zoals nu helaas nogal eens te constateren valt. In dit opzicht moet een lid van de Tweede Kamer zich in belangrijke mate van die der Eerste onderschei den, waar het lidmaatschap juist sterk geprononceerd een nevenfunc tie uitmaakt en waar men ook het aantal vergaderingen zoveel moge lijk tracht te beperken, teneinde de leden de gelegenheid te geven hun andere werkzaamheden te verrich ten. Wij zouden willen concluderen, dat men met begrip en vergevingsge zindheid ten aanzien van het ver schijnsel van het absentisme vrij ver kan gaan, maar dat de leden van ons Lagerhuis dienen te zorgen, dat de grenzen niet worden overschreden! VREUGDE OM zich echter tot dusver geen inciden ten voorgedaan. In Rontenay le Comte, nabij La Roche sur Yon, hebben de landbou wers alle toegangswegen tot de stad met hun tractors versperd. Vanmorgen zijn de betogingen door Franse boeren hervat. Terwijl het in Bretagne, de haard van de actie, be trekkelijk kalm was, werden speciaal in het zuid-westen volgens de aan wijzingen van de leiders der boeren bonden, barricades van tractoren en wagens opgezet op de wegen naar de voornaamste plaatsen. In de streek van Bordeaux kwamen in vele gemeenten boeren tezamen. De groentenmarkt kon tengevolge van een stakingsactie niet doorgaan. In Haute Garonne werden de na tionale wegen naar Toulouse geblok keerd en in Les Landes op de natio nale weg in de buurt van Dax. Meer in het noorden, in het depar tement Deux Sèvres, werd met een achthonderdtal tractoren gedefileerd in de hoofdstraten van Parthenay, waar een boerenafvaardiging door de onderprefect ontvangen wenste te worden. Ook bij Coutances, in La Manche, zijn de wegen geblokkeerd en hebben zich de boeren verzameld. Zuidpoolverdrag van kracht President Kennedy heeft vrijdag meegedeeld dat het Zuidpoolverdrag van kracht is geworden, daar het door alle twaalf landen die het in 1959 hadden opgesteld, is geratifi ceerd. De betrokken landen zijn: Bel gië, Frankrijk, Noorwegen, de Sow- jet-Unie, Groot-Brittannië, Argenti nië, Australië, Chili, Japan, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en de V-S. Het verdrag bepaalt, dat het Zuid poolgebied alleen voor vreedzame doeleinden mag worden gebruikt en dat kernwapenproeven er verboden zijn. De president verklaarde, dat de partijen krachtens het verdrag het recht hebben, waarnemers te allen tijden naar elk punt van 't Zuidpool gebied te zenden om na te gaan of de overeenkomst wordt nageleefd. „Het zou zeer goed waardevolle praktische ervaring kunnen verschaf fen op het gebied van internationale inspectie in andere situaties", aldus Kennedy die het verdrag een posi tieve stap in de richting van vrede in de gehele wereld noemde. Gaat niet door Het Amerikaanse comité, dat zich heeft ingespannen om 1.200 Cubaan se gevangenen vrij te krijgen door uitwisseling tegen tractors, heeft vrijdagavond meegedeeld, dat het zijn werk niet langer voortzet, daar pre mier Castro naar de mening van het comité „verwerkelijking van ons hu- VRIJHEID Tsjombe's 'bekering' Na de vrijlating van Tsjombe, de Katangese president, worden er me nigvuldige besprekingen tussen de Kongolese leiders gehouden, maar in politieke kringen onthoudt men zich van alle commentaar. Naar verluidt, zou generaal Moboetoe, wat de vrij lating van Tsjombe betreft, op eigen initiatief gehandeld hebben en de ministers voor een voldongen feit hebben gesteld. In diplomatieke kringen vraagt men zich af, hoever Moboetoe zal gaan. Men vreest dat er alsnog van de voorgenomen bijeenkomst van 't parlement niet veel terecht zal ko men en dat de regering van Stan- leystad toch niet naar Leopoldstad zal gaan. Overigens begrijpt niemand iets van de plotselinge ommekeer van Tsjombe. In enkele weken tijds zou hij van fel tegenstander tot een vu rig voorstander van de Kongolese eenheidsstaat zijn geëvolueerd. Eigenaardig vindt men het wel, dat in geen enkel bericht over de vrij lating van Tsjombe de naam van president Kasavoeboe genoemd v> ordt. Naar eerst thans bekend is gewor den hebben woest geworden negers vrijdag in een lokasie op ruim 40 km van Oemtala, 21 tegenstanders let terlijk „doodgehakt". Hun vrouwen plunderden en verwoestten tijdens de vechtpartij hutten en slachtten 'n duizendtal schapen af. De strijd ging tussen twee elkaar vijandige groepen van de stam der Temboe. De negers vochten met strijdbijlen, assegaaien en messen. Een plaatselijk winkelier, die 't ge vecht gevolgd heeft vanuit zijn ge- barricadeelde winkel, zei, dat 't een verschrikkelijk bloedbad was. Een incident tijdens een spelletje kaar ten, nu drie weken .geleden, zou de aanleiding zijn geweest voor de vechtpartij. Negers hadden toen met geweld een strijdbijl afgenomen van een man, die in een andere lokasie woont. manitair doel" onmogelijk heeft ge maakt. Castro had het aanbod van 500 lich te landbouwtractors van de hand ge wezen op het ogenblik, dat er hoop bestond op overeenstemming over het type tractor. De Cubaanse leider had zijn oorspronkelijke aanbod om de 1.200 Cubanen tegen 500 tractors uit te wisselen veranderd in de eis dat hij 28 miljoen dollar of het equivalent daarvan wilde hebben. Dit kan alleen worden opgevat als een poging om iedere mogelijkheid van overeen stemming te vernietigen, aldus het comité. Het verklaart verder, dat de bijdragen die voor de uitwisseling zijn ontvangen, zullen worden terug gegeven. Zoals bekend betreft het hier 1.200 Cubanen die tijdens de jongste mislukte inval op Cuba werden ge vangen genomen. Radio-Havanna had eerder ver klaard, dat de Cubaanse premier van het begin af duidelijk het type tractor en het aantal, dat hij wilde hebben, had aangegeven. Zijn leven hangt aan twee draadjes De 57-jarige Zweedse voorman, Ta ge Carlsson uit Norrkoeping, is een van de zes Zweden die in leven blijven, dank zij de verbinding van twee dunne draadjes tussen een ba- terij en hun hart. Verleden jaar september kreeg Carlsson voor het eerst in zijn le ven last van zijn hart, toen hij de trappen van een toren beklom. Daar na kwamen de hartaanvallen regel matig terug, en hij kreeg het steeds benauwder. De reden hiervan was, dat zijn hartkleppen versleten waren, zodat zij niet voldoende bloed kon den pompen. Carlsson las in een blad over een Engelsman, die was geope reerd aan hetzelfde hartgebrek als waaraan hij leed, bij welke operatie de hartkleppen werden uitgescha keld en vervangen door een „gang maker." Hij ging naar een plaatselijk zie kenhuis waar men hem niet wilde opereren. Op een morgen werd hij door zijn echtgenote als dood op de trappen van zijn villa gevonden. Hoewel zijn vrouw ernstig geschrok ken was, slaagde zij erin de levens geesten weer op te wekken door de Tweede overvaller nog niet gegrepen De Hamburgse politie speurt nog steeds naar de 28 jarige Rotterdamse zeeman J. Leonhart, die zoals giste ren gemeld gisterochtend samen met de inmiddels gegrepen 25-jarige Am sterdammer K. Wouda een overval pleegde in een juwelierswinkel in het centrum van Hamburg, waarbij de 55-jarige winkelier Clusmann ernstig werd gewond door slagen met een ploertendoder en zijn 58-jarige buurman Schuckmann een schot in de buik opliep, waaraan deze in het ziekenhuis is overleden. Berichten volgens welke L. ook zou zijn gevat zijn niet in overeenstemming met de feiten, aldus werd vanochtend ge meld. Gisteren zijn meer dan vijftig man nen door de Hamburgse politie na dikwijls spannende achtervolgingen met radiowagens aangehouden maar de gezochte bleek niet onder hen te zijn. Ondergedoken. De politie vermoedt dat L., die een Browning-pistool bij zich had, ergens is Hamburg is ondergedoken. Hij had gen cent bij zich. De inhoud van de aan de juwelier ontroofde portefeuille, een bedrag van 720 „mond-aan-mond"-methode. Tage Carlsson werd onmiddellijk naar het Korolijns ziekenhuis in Stockholm vervoerd. Hij „stierf" een tweede keer tijdens een gesprek met de medicus Landegren en deze keer duurde het 2 minuten voor hij weer tekenen van leven vertoonde. Twee dagen later werd hij geope reerd en kreeg hij zijn „hulphart", dat bestaat uit oen transistcrbatterij met een dikte van ongeveer 2 cen timeter in een plastic omhulsel. Van deze batterij lopen twee dunne draad jes door het middenrif naar Carls- sons' hart. Een spanning van 3 volt houdt de hartspieren in beweging, waardoor het hart actief blijft. „Zonder dit hulp-hart kar, ik niet leven," zegt Carlsson. „Ik heb nu 'n polsslag van 74, terwijl ik voor de operatie een onregelmatige pols had die schommelde tussen 20 en 30 sla gen per minuut. De operatie werd uitgevoerd door de wereldberoemde chirurg prof. Clarence Craaford. Carlsson wordt nog een keer geopereerd en dan zal het batterijtje in zijn middenrif wor den geplaatst. Op deze manier loopt hij niet het risico dat hij de draadjes ir. zijn slaap loswoelt. De man wordt begin augustus weer op zijn werk terugverwacht, hij is voorman van een groep bouwvakar beiders. Mark, is op de gearresteerde W. ge vonden. Laatstgenoemde heeft ver klaard dat hij en L. de overval had den beraamd om aan geld te komen. De politie vond op W. ook een gum miknuppel maar geen vuurwapen. De twee Nederlanders bleken en kele dagen geldeden in Kopenhagen van een vrachtboot afgemonsterd te zijn en van daar naar Hamburg te zijn gekomen. Zij waren reeds don derdag in de winkel van Clusmann geweest, zogenaamd om zich horloges te laten tonen. De politie heeft de bevolking om medewerking gevraagd bij de opspo ring van L. maar haar tevens voor diens kennelijk gevaarlijk optreden gewaarschuwd. Op de foto zien wij rechercheurs, die de straat voor de juwelierszaak afzoeken naar de hulzen van het pistool, waarmee de 58-jarige buur man van de winkelier werd gedood. (Advertentie) ZOEKT een Gero-Cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Droog iveer De Bilt, zaterdag 10 uur: De sto ringen boven het noordelijk deel van de Oceaan breiden hun invloed nu langzaam over Engeland en de Noordzee uit. Daarmede samenhan gend neemt ook het hogedrukgebied op de Oceaan wat in omvang af. Daarentegen vormt zich boven Mid den-Europa een afzonderlijk hoge drukgebied, dat morgen nog het weer in ons land bepaalt. Het blijft dan ook zeer waarschijnlijk overal droog, maar wel zullen wolkenvelden het land binnendrijven. De temperatu ren zullen ongeveer dezelfde zijn als die van vandaag, waarbij het in de zuidelijke provincies wat warmer is dan in het noorden van het land. ZON- EN MAANSTANDEN 25 Juni zon op 04.20; onder 21.04; maan op 17.21; onder 02.28. 26 Juni: zon op 04.21; onder 21.04; maan op 1834. onder 03.01. H oogwaterstanden 52 Juni: v.m. 0.23; n.m. 0.56. 26 Juni: v.m. 1.18; n.m. 1.49. KORRELTJE Wie zijn recht eist, doe zijn plicht. (Potgieter) Dit is de eerste foto van de Katangaanse premier Moise Tsjombe,. ge maakt in Leopoldstad sinds zijn vrijlating. Na het verlaten van de gevan genis omhelst Tsjombe (r.) zijn minister van buitenlandse zaken, Bom- boko, die met hem gevangen heeft gezeten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1