S)e £clcbe6on^cmt Lu EEN J .DAG- TSJOMBE WEER OP VRUE VOETEN Hij zingt thans een toontje lager Dean Rusk antwoordt Chroesjtsjef Nederlanders overvielen juwelierszaak in Hamburg en doodden een man Oproerig Angola Boerenopstand in Frankrijk IT. Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15354 Tsjombe bakt zoete broodjes Telet 20935 Red 2 0 0 1 5. 855 9 4 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezoretng 3 3 8 39 (tossen 11.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn 0,59 p. w.. t 2,55 p mod. f 1.50 p. kw.. Franco p.p. f 8.- Adv 17 et p. mm.. Teletoontjes f 1,50 DE KLEINE MAN riCHMANN IS thans bezig om zich zo klein mogelijk te maken, in de hoop mischien toch nog de dans te ontspringen. Het is aan de rechtbank te Jeruzalem uit te ma ken, of deze man inderdaad de baar lijke duivel is, die miljoenen Joden in de dood heeft gedreven, of dat hij slechts een ondergeschikt mannetje geweest is, dat niets anders deed dan de bevelen van anderen opvolgen. Er zullen er heel wat zijn, die 0 grimmig zullen lachen bij het horen van Eichmann's pogin gen om zich te drukken; zij zullen het maar een even schaamteloos als doorzichtig trucje vinden. Er zijn vele verdachten, die in het beklaag denbankje de verdrukte onnozelheid uithangen.1 Volgens Eichmann - die merkwaar dig genoeg optreedt als beëdigd ge tuige in zijn eigen zaak - had zijn dienst weinig anders te doen, dan het transport te regelen van de Joden, die op hoger bevel „ergens heen" ge transporteerd moesten worden. Wat er daar gebeurde, was niet voor zijn rekening. Hij was slechts en onder geschikt en willoos radertje in de grote machine. Misschien is de man in dit opzicht nog oprecht ook, wie zal het zeggen? De rechtbank moet oordelen over de persoon van Eichmann, maar voor de wereld is Eichmann zelf onbedui dend. Wat kan het dus schelen, welke rol Eichmann gespeeld heeft in het drama. Voor ons is het veel belang rijker de vraag, hoe het in 's hemels naam mogelijk is geweest, dat in deze tijd en in ons Europa miljoenen mensen vermoord zijn op een wijze, zoals men alleen met het gemeenste ongedierte doet. Het is de verdienste geweest van dit proces, dat het ons in een sfeer, geheel buiten de animositeit van de oorlog, geconfronteerd heeft met dit probleem. Dit en dat is er gebeurd; hoe is dat mogelijk geweest? Of het nu Eichmann is geweest, of Heiderich, of Himmler of Hitier zelf, die de drijvende kracht geweest is - deze vraag valt in het niet bij de vraag, hoe zulke mannen het klaar hebben gespeeld om zulk een ver nietigingsorganisatie in het leven te roepen. Van Eichmann wordt gezegd, dat hij een heel ordentelijk burgerman netje zou zijn geworden, als hij onder andere omstandigheden, bijv. op 'n kantoorkruk terecht was gekomen. Nu is hij meegesleurd is een soort maalstroom, welke een monster van hem gemaakt heeft. Hoe is het mo gelijk, dat mensen hun persoonlijk heid verliezen als zij gegrepen wor den door een collectieve verdwazing, door een massa-psychose? Laten wij ons niet verbeelden, dat dit maar één keer in de geschiedenis is voorgekomen; het is meer gebeurd en het gebeurt nog. Maar in deze weerzinwekkende vorm is het „ein- malig" en naar wij hopen, zal het ook wel „einmalig" blijven. ABSENTISME: MOEILIJK VRAAGSTUK I. Oet uiteraard opzienbarend feit, 11 dat deze week in de Tweede Ka mer bij een onverwacht gehouden stemming onvoldoende leden (zélfs in het gebouw!) aanwezig bleken te zijn, nadat natuurlijk aan het begin van de vergadering (ingevolge re glementair voorschrift t.a.v. het zgn. „quorum", d.i. 76 leden van de 150) wél meer dan de- helft de presentie lijst had getekend, behoort niet tot voorbarige conclusies te leiden. Nóch in de negatieve zin van: „die parle mentariërs nemen het niet zo nauw met hun verantwoordelijke taak en „spijbelen", waar ze dat maar even kunnen". Nóch al te fors in positieve richting: „men moet voor alle afwe zigen steeds volledig begrip hebben, want een Nederlands Kamerlid kan van zijn bescheiden financiële scha deloosstelling nu eenmaal niet vol doende rondkomen. Hij moet dus ne ven- of (andere) hoofdwerkzaam- heden hebben en zijn presentie el ders zal dus vaak volkomen gerecht vaardigd zijn. Dat kan zelfs veelal een politieke en parlementaire recht vaardiging inhouden". ï^e waarheid ligt dan ook hier in het midden, maar voor vele rechtgeaarde leden zeker dicht bij dat laatste. Laat ons mogen begin nen met te zeggen, dat het deze week zonder twijfel een slechte beurt was voor de Kamer als geheel. Een volks vertegenwoordigend college moet te allen tijde bedacht zijn op de nood zaak van spoedeisende beslissingen, al is de vraag uiteraard moeilijk te beantwoorden, wie dan wél en wie niet beslist altijd present behoren te zijn. Ziekte of andere gedwongen af wezigheidsmotieven kunnen juist zulk een invloed op een bepaalde stemmenverhouding uitoefenen, dat die niet precies overeenkomstig de getalsmatige verhouding van de Ka- emerfracties uitvalt. Er zijn voor beelden te over van gevallen, waar in deze gang van zaken tot (on aangename verrassingen leidde, naar gelang de kant, waar men staat. Het Kamer-absentisme is 'n stok oud vraagstuk, waarmee het regle ment van orde zich terecht via ver- V. N. niet meer nodig Sinds gistermiddag bevindt Tsjom be, de president van Katanga, zich in vrijheid. Gistermiddag heeft hij in de ambtswoning van premier Ileo in Leopoldstad een persconferentie gehouden. De door ministers van de centrale regering omgeven Tsjombe zag er gezond en opgewekt uit. De Katangese president verklaarde met generaal Moboetoe overeenstemming te hebben bereikt over het vormen van een gemeenschappelijk front te gen het communisme. „Er is 'n vol ledig militair akkoord tot stand ge komen om het gehele Kongolese le ger, met medewerking van Katanga en zonder hulp van de V.N. te reor ganiseren. Kongo heeft de V.N. niet scheidene artikelen bemoeit. Om het voornaamste en wel minimale te noemen: de Kamer mag, niet (ver der) vergaderen, wanneei niet dat „quorum" aanwezig is, laat staan, dat ze dan beslissingen zou mogen ne men. In de praktijk wordt met dat eerste nogal de hand gelicht. Bij veelvuldige herhaling vooral 's avonds blijkt het zorgvuldig op peil gehouden ledental zodanig ge decimeerd, dat men zelfs de bezette plaatsen in $e vergaderzaal op de bekende vingers kan tellen. Maar nogmaals: het is uitermate moeilijk de juiste grens te trekken tussen ge rechtvaardigde afwezigheid en lou ter nonchalance en gebrek aan be langstelling. Men zou daartoe elk in dividueel geval nauwkeurig dienen te analyseren. ÏUIaar wat nu te zeggen over die „waarheid" inzake dit vraag stuk? Er zouden velerlei beschou wingen zijn te houden, zowel ten goede als ten kwade. Een volkomen uitputtende beschouwing lijkt ons zelfs niet op haar omvang te schat ten! Wel komt het ons als een uitge maakte zaak voor dat hij, die nim mer of slechts een minimaal aantal malen een Kamer-vergadering ver zuimt, bepaald nog niet automatisch tot de beste parlementariërs behoeft te worden gerekend. De motieven, waarom een Kamerlid zijn activi teiten elders ontplooit, kunnen im mers zó zwaarwegend zijn, dat ze diens absentie volkomen billijken. Men kan daartegen opwerpen, dat er dan toch wel telkens van een be tere of hoger te waarderen activiteit sprake dient te zijn en daarmee kun nen we het grotendeels eens zijn. Maar ook hier weer: aan de indivi duele beoordeling moet een ruime plaats worden gelaten. Wanneer een lid zijn aanwezigheid elders nood zakelijk oordeelt op grond van zijn maatschappelijke privé-o verwegin gen en hij schaadt daarmee zijn taak als parlementariër geenszins, dan kan in veel gevallen kwalijk worden staande gehouden, dat zijn enige plicht hem aan „Het Binnenhof" zou gekluisterd kunnen houden. De voornaamste taak, die iemand zich als lid van de Kamer op de schouders laadt, houdt de zorg voor de open bare zaak in openbare beraadslagin gen in. Hij zal zich daaraan uiter aard slecht op zwaarwegende gron den mogen onttrekken. Maar die gronden kunnen er terdege zijn en ze kunnen zwaarder gaan wege.i, naarmate zijn taak in de Kamer op een concrete dag aan werkelijk ge wicht verliest. meer nodig, daar het in generaal Mo boetoe een man heeft, die het volle dig kan vertrouwen", aldus Tsjombe. Hij zei ook: „Wij hebben hier geen heren van de Verenigde Naties no dig, die in hun eigen land geen werk hadden en naar Kongo zijn gekomen, om aldaar een baan te vinden. Wij hebben nu genoeg Marokkanen en Indiërs in Kongo gehad. Tsjombe deelde verder mede, dat er ook plan nen bestonden om een gemeenschap pelijke Kongolese luchtmacht in het leven te roepen. Op een gegeven ogenblik noemde Tsjombe de overeenkomst, die de centrale Kongolese regering met de autoriteiten te Stanleystad heeft ge sloten om het Kongolese parlement weer bijeen te roepen, een „dom heid". Hierop protesteerde de mi nister van voorlichting Bolikango, zeggend, dat hij één van de onderte kenaren van deze overeenkomst was. Tsjombe bood daarop verontschuldi gingen aan voor het feit, dat hij dit akkoord in het bijzijn van Bolikan go als een „domheid" had omschre ven. Bolikango verklaarde nog te hopen, dat het mogelijk zou zijn het Kongolese parlement binnen een week bijeen te laten komen. „Mijn beste vriend" Tegen het einde van de perscon ferentie ging Tsjombe staan. Hij om armde de minister van buitenlandse zaken, Bomboko, zeggend: „Hij was mijn grootste vijand, maar nu is hij mijn beste vriend". Generaal Moboetoe verklaarde nog, dat het mogelijk was dat Tsjombe reeds vrijdag naar Elisabethstad zou terugkeren. Men verwacht in Leo poldstad, dat de Katangaanse presi dent, vergezeld door een afvaardi ging uit zijn land, de viering van de Kongolese onafhankelijkheid, op 30 dezer, te Leopoldstad zal komen bij wonen. Generaal Moboetoe zelf zal na 30 juni naar Katanga reizen, om aldaar het werk te beginnen van de reor ganisatie, in samenwerking met Ka- tanga, van het Kongolese leger. Pal staan in Berlijn De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag op een persconferentie te Washington commentaar gegeven op de toestand in Berlijn. „De Westerse strijdkrachten be vinden zich in Berlijn overeenkom stig de rechten, die het vesten bij verdrag heeft gekregen. Zij zullen daar blijven, om de vrijheid van de Westberlijners te beschermen", al dus minister Rusk. „Het is duidelijk", aldus Rusk, „dat de V.S. de geldigheid van geen en kele eis kunnen erkennen, die erop Bij een gewapende overval op een juwelierszaak in Hamburg zijn Van daag/vrijdagochtend twee persor.en levensgevaarlijk ^gewond geraakt. 'De winkelier werd in zijn winkel door de twee overvallers met een ploer tendoder op het hoofd geslagen. Een buurman die hem te hulp wilde ko men werd in de buik gewond. De tweë overvallers zouden Ne derlanders geweest zijn, waarvan namen worden opgegeven als Kurt Wonda, 25 jaar en John Leonhard, 28 jaar. Voor zover bekend is werd de win kelier slechts een portefeuille met 300 mark afgenomen. De twee daders probeerden te voet te ontkomen, maar talrijke mensen op straat ach tervolgden hen en een van de twee mannen (Kurt Wonda) werd door 'n politieman gegrepen. De andere wist te ontkomen. Volgens de politie waren de twee mannen reeds donderdag in de win kel geweest om horloges te bekijken. De overvallen winkelier is de 55- jarige Curt Qüsmann, de door een schot in de buik ernstig gewonde buurman is de 58-jarige Karl-Hein- rich Schuckmann. Schuckmann is later in het haven ziekenhuis van Hamburg aan de ge volgen van zijn buikverwonding overleden. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Het hoofd van de Baptistische zen ding Cecil King, heeft vanuit een telefooncel in Leopoldstad aan het Britse blad „The Guardian" meege deeld, dat woensdagavond 80.000 vluchtelingen uit Angola Kongo zijn binnengekomen. Sommigen hadden brandwonden. Er bestond grote be hoefte aan voedsel. De Portugezen hadden vele dor pen in het noorden van Angola plat gebrand bij het zoeken naar natio nalistische opstandelingen. Het ge hele noorden was door de bevolking verlaten. Het dagelijks bestuur van de we reldraad van kerken heeft een be roep op de Portugese regering ge daan „om af te zien van opzettelijke acties, die de dood en verminking van duizenden Afrikanen in Angola tengevolge hebben", zo is donderdag in Genève bekendgemaakt. GEEL EN BLANK LUNCHTE TEZAMEN IN WITTE HUIS berust hun positie te Berlijn door eenzijdig handelen teniet te doen". De minister sprak over de „strijd lustige toon" van de redevoeringen, die woensdag j.l. te Moskou door premier Chroesjtjsef en andere Sow- jet-leiders zijn gehouden. „Dergelijke toespraken moeten een ernstige teleurstelling betekenen voor hen, die de zaak van de vrede willen dienen. De uitwerking van dergelijke redevoeringen en de Sowjetlei- ders moeten dit weten kan slechts een verhoging van de internationale spanning zijn", aldus de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken. „Het zwaartepunt van het Ame rikaanse nationale belang is thans gelegen in onze positie in West-Ber- lijn en de verplichtingen, die wij tegenover de Westberlijners heb ben". Hij voegde hieraan toe: „Bedrei gingen en eisen, die een sfeer van crisis oproepen rondom een zaak, die de vitale belangen van andere vol ken raakt, strekken niet tot bevorde ring van de waarachtige vrede, die de wereld wenst". Rij weigerde echter iets te zeggen over de mogelijkheid van een her vatting der proeven met kernwa pens door de V.S. „De V.S. zullen elke gelegenheid aangrijpen om een verdrag te slui ten betreffende het verbieden van dergelijke proefnemingen, mits dit gepaard gaat met afdoende inspectie en controle". „Amerika is echter niet bereid om het kernwapenoverleg te Genève te staken en het dan weer te hervatten in het kader van de 31 juli a.s. be ginnende algemene ontwapenings besprekingen", verklaarde de minis ter. Hij voegde hieraan toe, dat de hoop van het Westen, om tot een overeenkomst inzake een verbod van kernwapenproeven te komen, als ge volg van het niet medewerken van de Sow jet-Unie ernstig getaand is. Grote woorden. Verslaggevers vroegen Rusk, of hij de verklaring van Chroesjtsjef, dat de Sow jet-Unie aan het einde van dit jaar een vredesverdrag met Oost- Duitsland zal sluiten, als een „ulti matum" beschouwde. „Dat is te sim plistisch gezegd" was Rusks ant woord. Toen werd de minister gevraagd of hij de omschrijving „de ernstige crisis, waarmede het Westen na de tweede wereldoorlog te kampen heeft gehad" een juiste kenschetsing van de huidige stand van het Ber- lijnse vraagstuk vond. Rusk antwoordde: „Ik wil derge lijke grote woorden niet gebruiken. Maar de toestand is ernstig en ern stig genoeg om de aandacht te ver gen van allen, die de zaak van de# vrede ter harte gaat". De rechtbank van Morlaix in Bre- tagne heeft donderdag twee boeren hun vrijheid teruggegeven, die te rechtstonden omdat zij een aanval van „opstandige" boeren op een re geringsgebouw hadden georgani seerd. De rechtbank kwam binnen een half uur tot dit besluit. Een grote menigte voor het ge rechtsgebouw gaf op luide wijze uiting aan haar instemming met de beslissing. De bedoelde aanval op 8 juni was het begin van de „boerenopstand" tegen de landbouwpolitiek van de regering. De openbare aanklager eiste lange voorwaardelijke straffen. Toen de openbare zitting donderdag begon, trokken' bijna tienduizend be togers door de straten van de stad, terwijl een duizendtal had postgevat voor het gebouw. In en bij de stad stonden niet min der dan drieduizend man gendarme rie en speciale politie opgesteld. Het verkeer in de stad stond stil en par keren in het centrum was verboden. Zomer-sporthemden in 12 fleurige dessins, kleur- en wasecht. Voor een sensationeel lage prijs: Q 5 tot 8 {aar, ALLE MATEN At 9 tot 12 Jaar, alle maten 355 13 tol 16 jaar,alle mafen^J®^ "Hazewind"- jongensbroeken kleur- en wasecht, voor de onge looflijk lage prijs: MM tot 7 jaar, ALLE MATEN 8 tot 16 jaar, alle maten 52° Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke bestellingen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 I ROTTERDAM Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- I singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg I West-Kruiskade 35 ft H (Advertentie) GEZAGVOERDER VAN „SIRIUS" VANDAAG IN NEDERLAND De KLM Public Relationsdienst deelt mee, dat gezagvoerder K. J. Reynolds heden per KL-546, 17.25 uur, uit Cairo op Schiphol zal arri veren. De overige twee nog in Egyp te verblijvende bemanningsleden van de PHLLM, boordwerktuigkundige J. Voogt en navro J. C. de Gooyer, worden in de loop van morgen op Schiphol verwacht. In Washington hebben de voormalige Amerikaanse president Eisenhower en zijn vrouw aangezeten aan een lunch, welke president Kennedy in het Witte Huis heeft gegeven ter ere van de Japanse minister-president Hayato Ikeda, die met zijn vrouw op bezoek is in de V.S. Voor de lunch werd deze foto gemaakt: mevrouw Jacqueline Kennedy, premier Ikeda, mevrouw Ikeda, generaal Eisenhower, mevrouw Eisenhower en presi dent Kennedy. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering In het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen bevinden zich ver schillende kernen lage luchtdruk. Daarentegen is de luchtdruk hoog op de Atlantische Oceaan ten westen van de Britse eilanden. Tussen beide druksystemen wordt een zeer krach tige westelijke stroming aangetrof fen. Wij bevinden ons juist aan de zuidflank van deze stroming en on dergaan daardoor nog de invloed van het hogedrukgebied, waarvan een uitloper over Frankrijk tot aan Mid den-Europa reikt. Hoewel er in de westelijke stro ming enkele fronten meetrekken, is de activiteit hiervan zó gering, dat zij bij ons geen regen meer brengen. Een front, dat ons vannacht zal pas seren, zal tijdelijk wat meer bewol king brengen, maar geen neerslag. Ook morgen overdag worden na het front weer perioden met zonneschijn verwacht. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 16.08; onder 01.59. KORRELTJE Hoogwaterstanden Koppigheid is de energie der dom- men. 24 Juni: vjn. 11.52; n.m.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1