Prinses speelt in studententoneel Landbouwschap steunt P.V.S.- advies over degressief bloembollenteeltrecht Last van zenuwen? DONDERDAG 22 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT In de Margriethal in Utrecht is woensdagavond een repetitie gehouden voor de spreekrollen van het lus trumspel „Francois Villon" van de Utrechtse studenten, dat op 1 juli zijn eerste en op 4 juli zijn galavoorstel ling zal beleven. H.K.H. Prinses Irene vervult in dit stuk de rol van Madame d'Orleans. We zien haar hier tijdens de repetitie met de heer J. G. van Tuyll van Serooskerken, die de rol van de hertog van Orleans zal spelen. Zoals reeds enkele malen in de kolommen van ons blad is gemeld, staat het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) een uitbreiding van bloem bollenteeltrecht voor volgens een degressief systeem, waardoor een alge mene uitbreiding van tien procent van het huidige teeltrecht wordt ver deeld naar grootteklasse der bedrijven, die daartie in vier groepen worden gesplitst, n.l. bedrijven van 0 tot 50, van 50 tot 100, van 100 tot 300 en 300 of meer aren. De naar gelang de grootteklasse te geven uitbreiding zou volgens een berekening van het P.V.S. dan als volgt dienen te geschieden: voor hyacinthen resp. 20, 15, 12 en 9%, voor tulpen 14, 10, 9 en 7% en voor narcissen 15, 12, 9 en 8 procent. De basis van de verdeling is gegrond op het tulpenteeltrecht, met dien verstande, dat 50 are tulpenteeltrecht wordt gelijkgesteld met 40 are hyacinthen en 60 are narcissenteeltrecht. Tweede Kamer aanvaardde belastingvrij sparen Ook studiekosten (onder voorbehoud) vallen onder de regeling De Tweede Kamer heeft gisteren het regeringsvoorstel om tot een maximum van ƒ390.per jaar bij dragen in premiespaarregelingen en winstdelingsspaarregelingen vrij te stellen van loon- en inkomstenbelas ting en sociale lasten, met algemene stemmen aangenomen. De heer Ch. Welter (KVP) vroeg staatssecretaris Van den Berge stu diebeurzen en toelagen, van rijks wege verstrekt, evenmin te belas ten. Het gaat n.l. z.i. niet aan dat de ovehheid op haar bijdragen weer „kortingen toe gaat passen". Na aandrang, ook van de zijde der P. v. d. A. ging mr. Van den Berge er mee accoord dat ook de vergoeding van studiekosten, zij het dan met enig voorbehoud, ondei de faciliteitsregeling zou vallen. Hij hield hierbij echter een slag om de arm; hij wil n.l. de studiere gelingen „naar de vorm" controle ren. Als de studiekosten b.v. een cursus in jodu betreffen, anders dan als bestemd voor een beroep (nacht waker, e.d.), dan zal de faciliteit ze ker niet worden gegeven, aldus de staatssecretaris. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Hij had een gezicht van onderen op Het Landbouwschap heeft zich in middels met het advies kunnen ver enigen. Wel zal men het produktschap vragen onbillijkheden te vermijden door ervoor te zorgen, dat de bedrij ven in de hogere grootteklassen bij een uitbreiding ten minste zo veel teeltrecht krijgen, als zij zouden ont vangen wanneer zij nog juist tot de direct daaronder liggende grootte- klasse hadden behoord. In de afdeling bloembollenteelt van het landbouwschap, die de uit spraak van het bestuur heeft voor bereid, waren twee werknemersle den van mening dat de allerkleinste bedrijven gedacht werd aan be drijven kleiner dan tien a twintig are niet van de degressie regeling moeten profiteren. Volgens hen streeft deze groep er ook niet naar, tot een groter areaal te geraken. De overgrote meerder heid van de afdeling was het echter niet met deze leden eens. Volgens deze meerderheid heeft het zakelijk gezien niet veel zin voor deze zeer kleine bedrijven een uitzondering te maken. Bovendien worden de zeer kleine arealen bloembollen vaak op de gemengde bedrijven aangetrof fen. Uit een oogpunt van algemeen Westduitse president bij Franse collega De Westduitse president Heinrich Lübke brengt een officieel bezoek aan Parijs. Op de foto zien we president De Gaulle met zijn gast bij aankomst op bet Quai d'Orsay. belang achtte de meerderheid van de afdeling het zeer bezwaarlijk, deze bedrijven van de voordelen der degressieregeling uit te sluiten. In de bestuursvergadering zei een van de werknemersleden, de heer Elferink (Kath. Landarb.), dat hij liever zou hebben gezien dat aan de bedrijven van 0 tot twintig are de gemiddelde en aan die van 20 tot 50 are de hogere uitbreiding zou wor den gegeven. Ook de heer Hooger- land (ANAB) betwijfelde of de nu voorgestelde „degressiviteit" wel de meest juiste is. De voorzitter van de afdeling sier gewassen, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, merkte op dat in het verleden te weinig is gedacht aan de kleinere en \aller- kleinste bedrijven. Het zou een won derlijke indruk maken als nu juist die allerkleinste bedrijven zouden worden uitgesloten: men moet de sociale kant van het vraagstuk der teeltuitbreiding goed in het oog hou den en daarbij misschien enig ge weld aandoen aan zuiver economi sche redeneringen. De heer Mertens (KNBTB) vroeg of het niet beter zou zijn geweest de uitbreiding niet te baseren op het teeltrecht dat men al bezit, maar op het gedeelte van dat teeltrecht, dat men de laatste jaren ook werkelijk heeft gebruikt. Daarop antwoordde jhr. van Nispen tot Pannerden, dat die gedachte op het eerste gezicht zeer aantrekkelijk lijkt, omdat hier door het verhuren van teeltrecht kan worden tegengegaan. Men moet echter óók bedenken, dat die ver huur in veel gevallen ontstaat, door dat bij boedelscheidingen het teelt recht om fiscale redenen aan de va der wordt gelaten en dan door de zoon gehuurd wordt. Ook zou de door de heer Mertens gesuggereerde maatregel ten gevolge hebben dat de toekomstige teeltrechtuitbreiding als waardevermeerdering wordt ingecal culeerd. Men zou dan gaan verhuren met de clausule, dat de uitbreiding niet aan de huurder ten goede komt of de koop- en huurprijs met de waarde van de uitbreidingsmogelijk heid gaan verhogen. De heer Mertens legde zich bij de argumentatie van jhr. van Nispen tot Pannerden neer en ging akkoord met het voorstel. Hij zou echter ook akkoord zijn gegaan als er een veel verder strekkend voorstel zou zijn gedaan, namelijk het geven van een veel grotere vrijheid om de moge lijkheden, die de markt voor bloem bollen (en ook voor bloemen) nu biedt, uit te buiten. Ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de vierde Amerikaanse pantserdivisie is in het Westduitse Grafenwoehr een grote parade gehou den, waaraan 3400 voertuigen hebben deelgenomen. De fotografen deden ondergronds werk om exclusieve foto's te kunnen maken. Op de foto nadert een rupsvoertuig met een gedeelte van een brugdek. zaal zal optreden als „erepresidente" van een VARA-teenager-parade. Vijftig Nederlanders in hun vrije tijdVrijdag a.s. zendt de NCRV een programma uit, waarin ruim 50 Nederlanders laten zien (en vooral horen) wat zij doen met hun vrije tijd. Zij zijn allen lid'van het muziekkorps in Hattem, het ruim 7000 inwoners tellende Veluwse plaatsje, dat bekend staat om zijn intensief zerenigingsleven. Kees van Langeraat wil aantonen, dat er een kostbaar stuk cultuurgoed vertegen woordigd is in het samen musice ren door mensen, die liefde hebben voor het maken van muziek. „We hadden", zegt Kees van Langeraat, „daarvoor ook naar allerlei andere plaatsen kunnen gaan. Maar we heb ben Hattem gekozen, omdat we naar een leuke omgeving zocEate/n voor een plaatselijke fanfare van goed muzikaal gehalte. Omdat we vooral een plaats wilden hebben, waar de burgerij hart heeft voor het spel van de burgerij". „Kaukasische Krijtkring". De Kaulkasische Krijtkring, het bekende toneelstuk van de enkele jaren gele den gestorven beroemde toneel schrijver en -leider Bertold Brecht, wordt in het Holland-Festival ten to nele gebracht onder regie van Ri chard Flink. In de televisie-uitzen ding van de VARA op 30 juni zal men dit stuk, zoals het die avond gespeeld wordt in de Stadsschouw burg te Amsterdam, in een directe re portage kunnen zien en horen. VOETGANGER GEDOOD DOOR BROMFIETS Dinsdagavond omstreeks elf uur is op de Heidse School weg te Venraij- Heide de 42-jarige voetganger W. P. Barents door de bromfietser B. uit Siebengewald aangereden en op slag gedood. De bromfietsbestuurder werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Venraij. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk stelt de politie een onderzoek in. Moderne Toren van Babel in Londen (Van onze t.v.-medewerker). Jongeren over politiek en muziek. Jongeren, die zich wel eens tot ons hebben gericht in verband met de uitzending van speciale jongeren- rubrieken in de t.v., zijn bij de AVRO aan him trekken gekomen. Ze hebben zich namelijk vrij uit kunnen spreken over twee verschil lende groepen. Mr. Hilterman had de leiding over de politieke sectie. Als we de zes deelnemers van zes grote politieke groeperingen samen aan ta fel bijeen zagen, moesten we wel wat fantasie gebruiken om in hen „po litieke jongeren" te zien, zoals in het programma was aangekondigd. In elk geval spraken ze over moderne aspecten van onze samenleving. Aan de teenagers-rage wilden ze niet al te zeer aandacht' wijden; men achtte die rage een vrij onschuldige vorm van uitsgpatting. Over de situatie In- donesië-Nieuw-Guinuea waren de meningen uiteraard verdeeld, maar toen in verband met deze kwestie ook die van West-Berlijn werd ge noemd, bleek de grootst mogelijke meerderheid voor de gebalde vuist te zijn. Willem O. Duys onderhield in de Singer-concertzaal te Laren enkele drietallen echte jongeren over de verschillende soorten muziek: mo derne, klassieke en jazz. Het viel ons op, dat zelfs de meerderheid van jonge mensen niet al te zeer gebrand is op „het moderne gedoe" in de mu ziek. Jazz kon men beter waarde ren en hier werden zelfs theoriën en standpunten verdedigd, die we konden delen. Hulde aan twee meis jes, die alle respect konden opbren gen voor klassieke werken. Ze kregen prompt hun portie door de ver klanking van het laatste deel van Mozart's Kleine Nachtmusik. Het was een alleraardigste uitzending. Geluk kig voor een bepaalde groep, dat za terdag Conny Froboess in dezelfde De Glass Age Development Committee heeft een ontwerp laten maken voor een 325 mtr hoge toren van gewapend beton en glas, die een plaats krijgt in Londen. De bedoeling is de toren in te richten als beurs voor de Engelse industrie. Er zijn vijf tentoonstellingshallen geprojecteerd met een totaal vloeroppervlak van ruim 298.000 m2. Aan de voet van de toren wordt een overdekte parkeerruimte voor 4500 auto's geschapen. De bouw kosten van het gehele project worden geraamd op 100.000.000 gulden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9