Persoonsbeu/ijzen voor zalmen Internationale samenwerking ter bestudering van de vistrek U/ORDEN IN GROTEN GETALE UITGEREIKT Drijvende uil torens voor de vis Rechercheurs DE LEIDSE COURANT TOEN in de bezettingstijd iedere Nederlander gedwongen werd, een persoonsbewijs te hebben, reageerde ons volk vol afschuw op die documenten. Zij dienden immers om de bewegingen der Nederlanders te controleren. Bij wijze van tegenzet organiseerden de Nederlanders toen een 6telsel van valse persoonsbewijzen', die dienden om de autoriteiten het spoor bijster te maken en die velen in staat stelden om zich te onttrekken aan de greep van de bezetter. De mens heeft voor op de vissen, dat hij wèl en zij niet in staat zijn om .zwarte papieren' te vervaardigen. Daarom is een vis, die van een persoonsbewijs voorzien wordt, tot aan zijn dood toe herkenbaar, als hij in handen valt van deze mens. Vissen met persoonbewijzen? Zeker, die zijn er. zeer velen zelfs. Hun aantal is reeds heel wat meer dan een miljoen en wordt ieder jaar groter. De eerste vissen, die persoonsbewijzen kregen, waren zal men. Dat was in het jaar 1873. Toen reikte de heer Charles G. Atkins ze uit. Atlrins ving een aantal (Atlantische) zal men in de Penobscot-rivier, voorzag de dieren van 'n ken merk of herkenningsteken en gaf ze nadien weer de vrij heid. Tamelijk veel der door hem gemerkte zalmen werden naderhand weer gevangen. Deze vangsten stelden de mens in staat om enigszins een beeld te krijgen van de ,trek' of de .bewegingen* der zalmen. Na de geslaagde proeven van Atkins bleef de mens persoons bewijzen uitreiken aan zalmen en andere vissen. Deze laat ste laten we verder buiten beschouwing, omdat we ons in dit artikel uitsluitend tot de zalmen-met-persoonsbewijs willen bepalen. De uitreiking geschiedde aanvankelijk in langzaam tempo. Pas in 1910 werd de honderdduizendste zalm gemerkt. In 1933 haalde men het cijfer 462.000. Enige jaren later slaagde men er in om deugdelijke en practische .persoonsbewijzen' te vervaardigen en toen ging (sedert 1940) de uitreiking in versneld tempo. De laatste twintig jaren heeft men honderdduizenden zalmen gevangen, gemerkt en weer losgelaten. Een groot aantal gemerkte vissen werd later weer ge vangen. Dit stelde de mens in staat, bijzonderheden te leren kennen omtrent de verplaatsing der vissen, de zwemsnel- heid, de leeftijd, het groei-tempo, de begrenzing der .woon gebieden' en het lot van pootvis. Op andere manier zijn die bijzonderheden niet of nauwelijks te verkrijgen. Anders ge zegd. De uitreiking van persoonsbewijzen aan zalmen is uiterst nuttig zowel wetenschappelijk als om practische re denen (zalmvisserij). Samenwerking. VISSEN storen zich niet aan door de mens getrokken gren zen. Derhalve is internationale samenwerking op 't terrein van zalm-persoonsbewijzen eigenlijk onmisbaar. Daarom hebben de aCnadese en de Amerikaanse vis-deskundigen de handen ineen geslagen ter bevordering van de uitkom- ten van de .Operatie Persoonsbewijs voor Zalmen* voor de westkust van Canada en de Verenigde Staten. De zalm vangst is daar, vooral voor de kust van de Canadese Pro vincie Brits-Columbia, zeer belangrijk. In het seizoen ver schalken de vissers er niet minder dan een miljoen zalmen per dag! Voor de Amerikaanse westkunst treft men twee zalm soorten aan: De .pink salmon' (rose zalm) en de .sockeye'. De .sockeye' is beter van kwaliteit, maar er zijn jaren, dat hij minder talrijk is. Dan kan de ,pink salmon' de vissers een behoorlijke compensatie bieden. Met het oogmerk, meer omtrent de .pink salmon' te weten te komen, is er een Ame- rikaans-Canadese commissie in het leven geroepen. Een aan tal vissers de Canadezen spreken van .salmon sleuths' (zalmdetectives) heeft opdracht van de Commissie om voor de kust van de Staat Washington (ten zuiden ven Brits-Columbia) .rose zalmen' te vangen en van persoons bewijzen te voorzien. Men koos de kustwateren van Washing ton, omdat de getijden er gunstig zijn, het water er kristal helder is en er een paar smalle zandbanken liggen, die de vangst vergemakkelijken. De vangmethode is merkwaardig. Hij geschiedt door een aantal kleine boten. Deze vissen twee-aan-twee, dat wil zeggen: Getweeën houden zij een net gespannen. Op de voor- en achterstevens der bootjes zijn uitkijktorens gemaakt. Op die uitkijktorens nemen de zalm-detectives' plaats. Dank zij de helderheid en de ondiepheid van het water kunnen zij een school zalm zeer tijdig zien. Zodra dit gebeurt, krij gen de vissers .beneden' een seintje. Zij maken zich dan gereed om de netten in de halen. Is de school op de voor de geschikste plaats gekomen, dan geeft zo'n zalm-detective' het sein „Halen!" en binnen een paar minuten wordt er een net met spartelende zalmen uit het water gehaald. De vissen worden voorzien van een kenmerk en dan los gelaten. Zij vervolgen hun weg noordwaarts en trekken de Brits-Columbiaanse rivieren op aan welker bovenloop zij kuit schieten. Dit .salmon sleuthing' is een belangwek kend bedrijf. Het is tevens een nuttig bedrijf, dat op de duur zowel voor de mannen der wetenschap als voor de vissers bijzonder veel profijt zal kunnen afwerpen. Dat het bedrijf wel eens gepaard gaat met een nat pak voor een .salmon sleuth', als hij van de dobberende toren in zee duikelt, behoeft wel geen betoog. Trouwens, er is nie mand, die dat erg vindt! De eerste uitrei king van per soonsbewijzen aan zalmen vond plaats in 1873. Thans zijn er meer dan 'n mil joen in omloop en ieder jaar wordt dit aantal aanmerkelijk gro ter. Foto links: Hoog op zijn drij vende uitkijkto ren speurt deze visser naar scho len zalm. Foto rechts: De netten wor den opgehaald vol met sparte lende vissen. Do- ze worden ge merkt en herkrij gen dan de vrij heid. TINEKE HOBIJN UIT LEIDEN LEEFT ALS EEN sFILMSTER IN PALM SPRING (Van onze verslaggever) Y Iii Rancho Mirage niet ver van Palm Springs in Californië ligt, op een 170 km van Los Angeles, het Palm Desert Airpark, een eldo- 0 rado voor sportvliegers. Met een sportkistje kom je er in ongeveer anderhalf uur vliegen van Los Angeles. Je taxiet met je vliegtuig- 0 je tot vlak by de blauwe „swimmingpool" van het Desert Air Hotel. Je kunt bij wijze van spreken zó uit je sportkist het water 0 in duiken. Het Palm Desert Airpark bestaat uit een serie bijzonder gerieflijke bungalows, of „cottages" zoals ze hier genoemd worden. Er zijn er van allerlei grootte. Een zespersoons kost 46 of 72 dollar per dag, al naar de uitvoering. Een tweepersoons komt op 17 tot 40 dollar per dag. De duurste bungalows hebben een eigen open haardvuur, badkamer, zonterras etc. 0 oooooooEen droomhotel speciaal voor sportvliegerscxoooooo In 1946 werd het Palm Desert Airpark door de architect en eige naar H. L. Gogerty uit Los Ange les gebouwd. Het wordt nog voort durend uitgebreid, want dit „para dijsje voor sportvliegers" heeft se dertdien al flinke naam gemaakt. Er zijn twee grasbanen van onge veer 100 meter lengte bij het hotel, waar zelfs tweemotorige Dakota's en Learstars gemakkelijk kunnen opstijgen. Zelfs Catalina-amfibietoe- stellen moeten er wel zijn neerge streken. In 1950 kwamen er gemiddeld 15 - 20 sportvliegers per week, maar in 1955 was dit opgelopen tot 75 - 100 wekelijks. Nu kan het gebeuren dat er 100 sportkisten tegelijk bij het ho tel staan. Een machtig gezicht.. Het is niet zo noodzakelijk dat men er met een sportkist komt. Ook auto mobilisten zijn welkom. De Amerika nen spreken van een „Fly in - drive in". Er wordt gegeten in een gezellig restaurant, dat de „Compass Room" wordt genoemd. Van hieruit heeft men een mooi uitzicht op de vliegtuigen die buiten staan opge steld. Van oktober tot juni is de ge middelde middagtemperatuur er 81 graden. De nachten zijn er koel en heerlijk om te slapen. Ontmoeting met beroemdheden Heel wat bekende figuren uit de lucht vaart zijn al in Palm Desert Air- park geweest. We zagen b.v. de avia- trice Jacqueline Cochran en de „vliegende Amerikaanse grootmoe- 2. Het Palm Desert Airpark. der"; de 72-jarige Zaddie Bunker, die er nog doodleuk met haar ei gen tweemotorige Beechcraft komt landen.. We hoorden dat ook wijlen Eduard van Beinum er geweest is, met zijn vrouw, toen ons Concert gebouworkest in Amerika op tour nee was. Ook zij waren enthousiast. Kortgeleden streek ex-president Ei- senhouwer er neer, toen hij zijn va kantie in Palm Springs ging door brengen. Hollands meisje Het was een verrassing, dat we in het Palm Desert Airpark een Neder lands meisje ontmoetten: Tineke Hobijn uit Leiden, die werkt op het reisbureau van de S. I. T. A. World Travel Inc. op de naburige White Sun Guest Ranch. Tineke, die oor spronkelijk voor meester in de rech ten studeerde, kwam in januari 1960 naar Palm Springs en het bevalt haar daar (hoe kan het anders) uit- 1. Onze verslaggever in gesprek met de bouwer van het Desert Air Ho tel, H. L. Gogerty (midden) en mej. T. Hobijn uit Leiden, thans werk zaam op de White Sun Guest Ranch. stekend. We ontmoetten er ook een Duitse dame, de 70-jarige Lee Wentzlick uit Munchen, die al jaren lang als fotografe in Amerika werk zaam is en nu de „publiciteit" ver zorgt voor het Palm Desert Airpark. Aan haar hebben we het te danken, dat we in korte tijd zo enorm veel van Palm Spririi en omgeving heb ben gezien. Meer dan 2000 zwembaden Palm Springs is een case in de woestijn. Er bloeien de prachtigste bloemen en men treft er de mooiste palmen aan. Dadels groeien er volop en de Amerikanen noemen Palm Springs de „swimmingpool capital of lie world". Er zijn namelijk niet minder dan 2000 zwembaden. De mees te huizen hebben er 'n eigen zwem bad, de één nog mooier dan de an der. Ook wordt Palm Springs de „Golf capital" genoemd, want er is een groot aantal golfbanen. We heb ben ze allemaal gezien, de bekende „Country Clubs" (alleen toeganke lijk voor leden die ca. 100 dollar per jaar betalen), zoals de Eldora do (waar ex president Eisenhouwer juist verbleef) en de Thunderbird, de Shadow, de Indian Wells, de Ber muda Dunes en hoe ze allemaal mo gen heten. Er zijn 14 golfbanen in Palm Springs, die behoren tot de mooiste ter wereld. Tal van Hollywood-sterren hebben in Palm Springs een bungalow, zo als Bob Hope en Bing Crosby. We zagen een huis dat de miljonair McCullogh (president van de Hl Do rado Country Club) er heeft neerge zet. Het moet een miljoen dollar hebben gekost. Het zit vol technische snufjes. Als je op een knop drukt komen de bedden electrisch omhoog, zodat de dienstmeid er beter onder kan stoffen. Het huis heeft een ge heel automatische keuken waar een keer voor 1200 gasten werd gekookt. Ieder bed is voorzien van eigen mu ziek, zonder dat het de ander die in het bed ernaast slaapt, stoort. Die McCullogh heeft ook een huis in ~ie- verley Hills, en hij heeft een eigen tweemotorige Beechcraft, met piloot. We reden langs het huis van com ponist Carmichel, van filmster en televisieartist Phil Harris. Bekende namen zie je hier. Geen grond meer Zo is Palm Springs een oase !n de woestijn, met zijn dadelpalmen en sinaasappelbomen, zijn fluitende vo gels en zijn geurende bougainvillea's zijn prachtige groene gazons en golf banen, zijn bungalows, blauwe swim- mingpools (die soms half binnan, half buiten zijn aangelegd), zijn ro de rotsen en zijn stralende zon. Vier jaar geleden nog kon je er be trekkelijk goedkoop een stukje grond kopen. Dat is afgelopen. Er is haast geen grond meer te krijgen. De prijzen zijn peperduur. Zo werd Palm Springs het lustoord voor de rijke Amerika nen. Er zijn nu meer dan 300 hotels. Terwijl in vele delen van Amerika sneeuwstormen woeden en ijskoude wind waait over het land, bedraagt in Palm Springs de temperatuur rond 81 graden. De nachten zijn er koel en heerlijk om te slapen. Mocht u ooit in uw leven in Los Angeles terecht komen, vergeet dan niet uzelf op een paar dagen Palm Springs te tracteren. U zult er zeker géén spijt van hebben.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12