Weer kans op zege voor Feijenoord en Sparta IOC-congres besliste over Olympisch programma te Tokio Geestelijke injectie voor Tourploeg John van Eek: „Ineens de zweep eroverSolaro won vierde etappe kïsk. r„ ra^JSjESv» rritr'ss JEE ae^rvr^euibuzg sr"KÏÏTVÏÏ Vierde plaats voor Van der Steen in zesde etappe Ronde van Zwitserland Van dagbladstunt tot Europees gebeuren Markante feiten uit de Tour-historie WOENSDAG 21 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT Het staat vrijwel vast, dat KHFC de returnwed strijd tegen Spel. Emma ook gaat winnen. Het ver sloeg Spel. Emma verle den week in Limburg met 2-4. Het zou tevens bete kenen, dat KHFC weer 'n stapje dichter bij het zo begeerde kampioenschap is gekomen. Ook Xerxes moet in staat worden geacht de thuiswedstrijd te winnen. Het versloeg verleden week in Groningen Velo- citas met 1-2. Voorlopig deelt Xerxes met Spel. Emma de tweede plaats achter KHFC met 3 pun ten. KHFC heeft er 5. Verleden week werd Göteborg aangeduid als Kamraterna, maar op de internationale totoformu lieren en in de uitslagen- controle heeft men nu Gö teborg aangehouden. Het verloor verleden week met 4-1 van Schalke. Feijen oord heeft goede kansen om deze wedstrijd te kun nen winnen. Vooral Feij- enoords linkervleugels Schouten-Moulijn blijkt in prima vorm te zijn. Ajax start in zijn twee de wedstrijd tegen Malmö bepaald niet als favoriet. De Zweden versloegen verleden week Zürich met 2-3, terwijl Ajax na een goede eerste helft met 4-2 van Pirmasens verloor, 't Schijnt met het nieuwe systeem van Ajax nog niet zo te gaan als trainer Spurgeon graag zou wil len. Wanneer Ajax op dreef is, dat wil in dit ge val zeggen, dat de achter hoede zijn normale vorm bereikt, dan moet er toch wel een gelijk spel inzit ten. De Venlonaren hebben zich duchtig in Zwitser land geweerd tegen Gren- chen. Oergrypte, die op de derde plaats staat in de Zweedse competitie, heeft eveneens een goede start gehad. Het versloeg op eigen terrein Borussia met 3-1. Hoewel we geen over winning verwachten van VW, heeft het op eigen veld toch zeker kans op een gelijk spel. Sparta heeft toch wel duidelijk bewezen, dat het een prima cupfighters- mentaliteit heeft. De over winning op Basel, die het verleden week behaalde (4-0, de zwaarste neder laag van de Zwitsers in dit seizoen) spreekt boek delen. Sparta start als fa voriet tegen Tasmania. Schalke moet het zo op papier niet bepaald moei lijk hebben tegen Chaux- de-Fonds. Maar, voorlopig scoorde. Met midvoor Ma- tischak vormen zij 'n bin- nentrio, dat zeer waar schijnlijk te sterk zal zijn voor Zürich, dat zijn eer ste wedstrijd van Malmö met 2-3 verloor. Borussia Neunkirchen en Grenchen hebben zondag jL een nederlaag geleden. Het spel van Grenchen echter, was zo teleurstel lend, dat Borussia op eigen veld van de Zwitsers moet kunnen winnen. De Zweedse lijstaanvoer der Elfsborg heeft in zijn tweede wedstrijd (tegen Basel) de beste kansen op de winst. Elfsborg speelde tegen Tasmania Berlin vooral in de twee de helft een uitstekende staat de wedstrijd nog steeds op zondagmiddag gepland en dat is een tijd stip, dat nu niet bepaald gunstig is voor hen, die niet aan de ijle Zwitserse lucht gewend zijn. Schal ke '04 heeft de beste kan sen, omdat Chaux-de- Fonds, dat verleden week tegen Feijenoord in Rot terdam speelde, bepaald geen grote indruk achter liet. Kapitulski is de gevaar lijke man bij de Duitse club Pirmasens. Hij stelde zijn collega-binnenspeler Fritzsche tegen Ajax in staat twee mooie doelpun ten te maken, terwijl hij zelf ook nog een doelpunt wedstrijd. Gezien het ma tige resultaat van Basel tegen Sparta kunnen we dus zonder meer een 1 in vullen. Vienna staat in Oosten rijk bekend als de club met een goede cupmenta liteit. Vooral midvoor Bu- zek en linksbinnen Sene- kowitsch zijn gevreesd om hun agressiviteit. Zij scoorden de beide doel punten in de wedstrijd te gen Leipzig. Kickers Of fenbach, dat meer moeite had, met Tatran (4-3) heeft echter merkwaardi gerwijze in uitwedstrijden de beste resultaten be haald. Vienna is op eigen veld echter zeer sterk. Wij houden het op de Oos tenrijkers. Osnabrück, dat tegen Ostrava met enige inval lers verscheen, zal zondag zeer waarschijnlijk tegen de Oostenrijkse ploeg Gra zer AK volledig verschij nen. Dit houdt in, dat de Duitsers als favoriet star ten. Grazer AK speelde thuis tegen Motor Jena, dat toch niet bepaald tot de sterkste clubs wordt gerekend, slechts met gro te moeite gelijk. Vorwarts Berlin heeft de grootste overwinning behaald (verleden week tegen Wiener AC). Het scoorde zes doelpunten. Slovan Bratislava heeft in de zeer moeilijke uit wedstrijd tegen de Poolse club Odra Opole gelijk ge speeld. Een gelijk spel lijkt ons het waarschijn lijkst. Wiener AC, dat tegen Vorwarts Berlin ''tekenen van voetbalmoeheid ver toonde, zal tegen Odra Opole weinig te vertellen hebben. De Polen zijn nog niet zo lang geleden ge start met de competitie. Opole heeft ruime kansen op de volle winst. Het succes van de Oost- duitse clubs in de eerste ronde was opmerkelijk. 2 Clubs wonnen, één ver loor en Motor Jena speel de gelijk. Banik Ostrava was de enige Tsjechische club, die won van de vier. Belangrijk voor Banik is vooral het feit of het deze week één of twee compe titiewedstrijden zal moe ten spelen. Indien dit laat ste het geval is, zal Banik in zes dagen drie wed strijden moeten spelen en dat lijkt ons wel iets te veel van het goede. Motor Jena heeft in elk geval terreinvoordeel en dit zal de balans ten gunste van de Oostduitsers doen door slaan. In het olympisch stadion te Amsterdam zou dinsdagmiddag de Nederlandse toerploeg aan de pers worden voorgesteld. Zou, want twee-derde van de ploeg was niet aanwezig omdat de renners elders in wedstrijden moesten uitkomen. Wel waren aanwezig (staand v.I.n.r.) Piet van Est, Jaap Kersten, Ab Geldermans en Dick Enthoven, die wij hier in gesprek zien met ploegleider Klaas Buchly (zittend rechts) en de secretaris van de sportcommissie van de KNWU, de heer Van Eek (zit tend links). Ploegsamenstelling moeilijker dan ooit Nieuw: judo en volleybal De Japanse afvaardiging heeft dins dagmorgen tijdens het 58e congres van het Internationale Olympische Comité in Athene het programma voor de Spelen in 1964 voorgelegd. Het programma om vatte achttien sporten. In vergelijking met Rome waren er twee wijzigingen: de moderne vijfkamp en het kanovaren waren vervangen door judo en volley bal. Een aantal Russische voorstellen werden verworpen. De definitie van het woord „amateur" kwam niet ter spra ke, maar een voorstel om tijdens de Olympische Spelen wedstrijden voor da mes te houden in alle sporten die inter nationaal onderdelen voor dames ken nen, werd verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Het enige succes voor Rusland bestond in het aannemen van een voorstel, dat de voorzitter van het IOC tijdens de openingsplechtigheid van de Spelen niet meer dan drie minuten spreektijd ter beschikking zou krijgen. Dit werd met algemene stemmen aanvaard. De markies van Exeter, voorzitter van de internationale atletiek federatie, zei namens deze bond, dat men evenals in Rome ook in Tokio graag de atle- tieknummers tijdens de tweede week van de spelen wil houden. Ook dit voor stel werd aanvaard. Op 9 oktober zullen de spelen in Tokio officieel worden geopend. De dag daar na 10 oktober is een rustdag. De eerste wedstrijden zijn vastgesteld op 11 oktober. Op 25 oktober, na het afwer ken van het laatste paardesport-onder- deel, wordt de sluitingsceremonie ge houden. Unaniem werd besloten, dat van alle Olympische nummers finishfoto's zullen worden genomen om onenigheid wat be treft de bezetting van de plaatsen te voorkomen. Men dacht hierbij aan de beruchte 100 meter vrije slag finale he ren in Rome. In Innsbrück zullen de volgende on derdelen op het programma staan: skie en, hardrijden op de schaats, kunstrij den, biathlon, bobslee, ijs-hockey en rodelen. Dit betekent, dat de winterspe len in vxoor de Spelen geheel nieuw, worden uitgebreid. Bobslee was reeds eerder een Olympische sport, maar rode len is voor de Speln geheel nieuw. Schoolwedstrijden softbal Winnaars: Rembrandt Lyceum en Rijnlands Lyceum Uitslagen jongens: poule A: Chr. Lyc.- Gymn. 0-8; Gymn.-Pietersk. 6-3; Pie- ters.-Chr. Lyc. 5-4; poule B: Rembr. Lyc.-Bon Lyc. 4-4; Bon Lyc.-UTS 1-16; UTS-Rembr. Lyc. 4-9; poule C: Rijnl. Lyc.-Instr.m. 14-6; Instr.m.-Plesmanl. 1-12; Plesm. Lyc.-Rijnl. Lyc. 12-5. Finale: Gymn.-Rembr. 2-10; Rembr.-Plesm. 1. 21-1; Plesm.-Gym. 1-7. Bij de jongens was het Rembr. Lyceum onbedreigd winnaar. Bij de meisjes lag de zaak an ders. Hier eindigden het Rijnlands Ly ceum en het Agnes Lyceum gelijk, zodat een beslissingwedstrijd nodig was. In de 3e inning kon hier het Rijnl. Lyceum met kleine meerderheid winnaar wor den. Uitslagen meisjes: Rijnl. Lyc.- Gymn. 3-4; Pietersk.-Agnes Lyc. 33-5; Rijnl. Lyc.-Rembr. 1. 10-8; Gymn.-Agnes Lyc. 2-6; Gymn.-Rijnl. Lyc. 0-1; Rembr.- Agnes Lyc. 3-8; Rembr.-Pietersk. 4-2; Agnes Lyc.-Rijnl. Lyc. 3-6; Rijnl. Lyc.- Pietersk. 3-4; Gymn.-Agnes Lyc. 3-9. Beslissingswedstrijd Rijnl. Lyc.-Agnes Lyc. 5-3. Het Agnes Lyceum eindjgde aldus op de tweede plaats. TENNIS JENNY SEVEN UITGESCHAKELD In de tweede ronde van het dames enkelspel van de Londense tenniskam pioenschappen werd onze landgenote Jenny Seven met 6-2, 6-1 uitgeschakeld door de Russische Olga Dmitrieva. WIELRENNEN JO DE ROO WON RONDE VAN EILAND MAN De Nederlandse wielrenner Jo de Roo zegevizrde dinsdag met een half wiel voor de rappe Fransman André Darri- gade in de ronde van het eiland Man, een wedstrijd over 100 mijl (160 km). Jo de Roo liet een tijd van 4 uur 30 min. 15 sec. afdrukken. De wedstrijd werd gehouden op het circuit van Clypse, dat tienmaal moest worden afgelegd. Op de derde plaats eindigde Simon Leborgne (Frankrijk), en vierde werd de nieuwe Franse kam pioen op de weg Raymond Poulidor. landse tourploeg hadden toegezegd, ble- Vflll Ronde van Oostenrijk ken uiteindelijk contractueel elders ge- J bonden te zip»- De Nederlandse amateur Bart Solaro John van Eek deed een beroep op de heeft dinsdag de vierde etappe van de renners om alle naijver en jalousie op- Ronde van 0ostenrijk gew0nnen. Hij „Ga van He eerste dag at in de slag, ztl te zetten en gezamenlijk voor een legde de 212 van Bregena naar inns. leg meteen de eweep erover, zoig dat er goed resultaat te strijden. „Dat zal ove- bruck in 5 uur 51 mlnuten en 53 se_ la de eerste vlakke etappe', geld in de r.gens beidm ordekomemZondag heb conden Solaro w0„ dc int van cen pot komt, dan zal het met het moreel ik nog een gesprek met Wim van Est BroeD van neaen rpnners waarbii zich van de ploeg verder wel goed gaan". Cehad die ook vorig jaar zo'n grote ook de Nederiander Walr'avens bevond. Deze behartigenswaardige woorden steun voor Buchli is gevyeest De Ne- sprak de secretaris van de sportcommis- derlandse ploeg verzamelt zich donder- sie van de KNWU, John van Eek, dins- dagochtend om acht uur op het stations- dagmiddag in de bijeenkomst in het P^in in Breda waarna de reis naar Olympisch Stadion te Amsterdam waar Rouaan met een door een grote ban de volledige Nederlandse tourploeg aan- denfabriek ter beschikking gestelde au- wezig had moeten zijn. tobus gemaakt zal worden. te moment voor Van der Borgh inge vallen Toon' van der Steen zijn nog in de Ronde van Zwitserland en een aantal anderen was contractueel gebonden aan de Ronde van Ossendrecht, die dezelfde middag werd verreden. John van Eek sprak zijn vertrouwen uit in de ploeg, waarvan de samenstel ling dit Jaar meer moeilijkheden heeft vervangen zal worden door de 25-jarige ten aanzien van de verzorgers, nu naast de Ronde van Frankrijk ook de Ronde van de Toekomst zal draalen. Soigneurs De uitslag was verder: 2 Castelletti (It).; 3 Kaupa (Oost.); 4 Van der Bos sche (B.); 5 Frisch (Oost.); 6 Mascha (Oost.); 7 Bracke (B.); 8 Kunde (Did); 9 ^/alravens (N.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Belg Bracke her overde de leiding in het algemeen klas sement, waarin de Oostenrijker Mascha oprukte naar de tweede plaats. De laatsingen van de andere Neder landers in het etappeklassement waren: 27 De Jongh 5.56.55; 33 Van der Horst 6.00.40. Onze landgenoot Van Amsterdam kwam na sluitingstijd binnen in 6.53.53. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Bracke (B.) 19.17.45; 2 Ma- D-- n„ foo»-" scha (Oost., 19.19.13; 3 Van den Bossche voor de Ronde van Frankrijk. De laats- 101022- 4 Castelletti (It) 1921 07' Vienna ic rfat Martin van Rnrffh l tS ly'19'"' 4 l_aSteiieUl Ul.l lU.Zi.U I 5 Müller (Did) 19.22.21; 6 Dahlbom Maar Jan Westdorp en de op het laats- (lei* StCCIl VCfVclIlgt Van der Borgh in Ronde van Frankrijk Toon van der Steen uit Etten. Van der Borgh is ziek geworden in P® JonSh 19-27.35; (Zweden) 19.23.24; 11 Solaro 19.25.37; 24 Walravens reeds hun medewerking aan de Neder- Joop Captein won Ronde van Ossendrecht Door een overwinning in de eindsprint heeft de Amsterdammer Joop Captein de eerste na-oorlogse Ronde van Ossen drecht voor profs en onafhankelij ken gewonnen. Het parkoers van 1400 meter dat was uitgezet in de straten van Os sendrecht en dat 100 maal moest worden afgelegd, leende zich niet voor het on dernemen van geslaagde uitlooppogin- zijn dokter geen toestemming gekregen Na de vierde etappe heeft de Belgi- in de Ronde van Frankrijk te rijden, sche ploeg de leiding met 58.03.53. Op Van der Steen heeft zich inmiddels be- de tweede plaats staat Oostenrijk met reid verklaard om mee naar Frankrijk 58.16.18 en derde is de Nederlandse ploeg te gaan. met 58.23.36. Peloton reageerde te laat op vlucht ders in te lopen. Het grote peleton had inmiddels gereageerd en de achterstand tot 1 min. 15 sec. gereduceerd. De einsprint moest de beslissing bren gen en het was de Belg Maurice Meule- i "w - •- ----- De zesde etappe van de Ronde van mans die zegevierde. Van der Steen ein- gen. Wel wisten Theo Sijthof en Jaques Zwitserland van Saas Fee naar Payerne digde op de vierde plaats. C!" ™?pr°.n8. ever 235 km heeft na een saai verloop Uitslag: 1 Meulemans «B.j 6.45.03; 2 de eerste periode een grandioos slot Mazzacurati (It.) z.t.; 3 Kemper (Did) gekregen. Na 125 km bij Agile waren het z.t.; 4 Van der Steen (N.) z.t.; 5 Mau- in«„1 r\„i l j nUKi egel], lea i-ii nul uIJ naiic wtticii tici s v aii uci Ho dat de Zwitser Maurer, de Italiaan Mazza- rer (Zw.) z.t.; 6 Moresi (Zw.) z.t.; 7 uft rJL0Ü1 SÖE?BJ52Ï^n£!! curati. de Duitser Kemper en de Belg Hollenstein (Zw.) z.t. Meulemans die er tussen uittrokken. De Het algemeen klassement ziet er nu Dinsdagavond zijn op de Ordrupbaan bij Kopenhagen de amateur-sprint wed strijden begonnen om de grote Prijs van Kopenhagen. De Nederlander Ad de Graaf kwalificeerde zich voor de kwart finales, die donderdag worden gehouden. Mees Gerritsen werd uitgeschakeld. een massale eindsprint zagen, waarin de rappe sprinter Joop Captein de zege behaalde voor Piet Steenvoorden. De uitslag- was: 1. Joop Captein (Am- karavaan, verdoofd door de hitte en de als volgt uit: 1 Moresi (Zw.) 30.10 31; sterke wind tegen, liet de vluchters gaan, 2 Couvreur (B.) op 4 min. en 10 sec ,u.u v«,gg.- behalve de Zwitser Hollenstein en onze 3 Fredy Rügg (Zw.) op 7.12; 4 Mazza- sterdam) 2T28.Ï2f 2.' "Piet Steenvoorden landgenoot Van der Steen. curati (It.) op 9.10; 5 Barale (It.) op (Heemstede); 3. Ab Sluis (Badhoeve- Hadden de vier koplopers een voor- 13.07; 6 Azzini (It.) op 13.13; 21 Van der dorp); 4. Lambert van der Ven (Vlij- sprong opgebouwd van vijf minuten. Steen 30.59.59; 24 Westdorp 31.05.48; 26 men); 5. Rini Roks Bosschenhooft)Van der Steen en Hollenstein wisten na Van Egmond 31.06.277. 6. Theo Bergman (Aalst). een 70 km durende achtervolging de lei- De Ronde van Frankrijk heeft sinds het ontstaan In 1903 een grote evolutie doorgemaakt. Van een dagblad stunt werd de tour tot een Europees gebeuren, dat voor al uit het Franse leven niet meer is weg te denken. Hier onder volgen in vogelvlucht de voornaamste gebeurte nissen, die tot deze ontwikkeling hebben bijgedragen. 1903: Het prille begin Op 1 juli van het jaar 1903 's middags om 16 minuten over drie werd ergens ln de buurt van Montgeron het startschot gegeven voor de allereerste Ronde van Frank rijk. 60 renners stoven weg. Henri Desgrange's droom beeld was werkelijkheid geworden. De etappes waren lang: gemiddeld 400 km. Het tempo lag laag. Een ge deelte van de route moest 's nachts worden afgelegd. 1906: De eerste bergen De tour van 1905 bracht de nieuwigheid van het berg en puntenklassement. Er waren 11 etappes, waarin voor de eerste maal echte bergen voorkwamen: de Ballon d'Alsace in het oosten en twee Alpenklims: de helling van de Laffrey en de Col Bavard meer naar het zuiden. Elf etappes, maar ook 11 rustdagen. 79 ingeschreven ren ners, van wie er 60 startten en er 24 aankwamen. 1912: De merkenstr(jd De fabrieksploegen kregen een vinger in de pap. Tien merkenploegen van 5 man verschenen aan de start, samen met 81 individualisten. De Belg Defraye zege vierde, waarmee de tweede buitenlandse overwinning de eerste was die van de Luxemburger Faber een feit werd. 41 renners van wie er 16 voor eigen reke ning reden arriveerden in het Pare Princes. 1913: Enorm rennersveld De tour van dat jaar werd betwist door niet minder van 145 renners. De Belg Philippe Thijs was ongenaak baar. Hij zou ook in 1914 winnen. 1919: De gele trui In de eerste tour na de wereldoorlog werd de tour- entourage verrijkt met het sindsdien fel begeerde ob ject: de gele trui, onderscheidingsteken voor de eerst- geplaatste in de algemene rangschikking. Overigens toonden slechts 69 interesse voor deze ronde, van hen kwamen er 44 uit in de a- en 25 in de b-categorie. Af gelegd werden 5560 km het grootste aantal kilometers ooit in de Ronde van Frankrijk gereden. 1924: Eén naam Het jaar van de eerste Italiaanse tourzege, dankzij Bottecchia, die de gele trui van de eerste tot en met de laatste etappe droeg. 1930: De kat ln de gordijnen Henri Desgrange had er zijn bekomst van elk jaar opnieuw de overwinning te moeten bejubelen van de renner met de sterkste merkenploeg. Hij nam het revo- lutionnaire besluit om nationale equipes te formeren. De greep, die de fabrieken op de renners hadden, werd losser. Alle onkosten van de deelnemers kwamen voor rekening van de organisatoren. Naast de vijf landen ploegen van België, Italië, Spanje, Duitsland en Frank rijk, die elk met acht man vertegenwoordigd waren, reden er nog altijd zestig renners mee voor eigen reke ning. Het prijzentotaal steeg tot meer dan 600.000 frans. 1934: D,e grote bergprijs Langzamerhand kreeg de tour zijn vertrouwde ge daante. In 1934 werd ook de prestatie van de klimgeiten onder de deelnemers speciaal gehonoreerd door het in stellen van de grote bergprijs en werd voor de eerste maal een halve etappe over 80 km tegen het uurwerk gereden. 1936: Nederland Dank zij het volhouden van Joris van den Bergh wer den ook Nederlanders toegelaten tot „la grande bouclé" Er waren twee soorten landenploegen: vier van tien man Italië had verstek laten gaan en vijf van vier man met o.a. Nederland, Zuid-Slavië en Roemenië. 1937: Middelkamp, de bergbestormer Twee feiten schokten de Fransen: de derailleur werd toegestaan en met dat versnellingsapparaat zegevierde Theo Middelkamp, die voordien nog nooit een berg had gezien in de zware etappe over de Galibier. De eerste Nederlandse ritoverwlnning was een feit. Het voorbeeld van Middelkamp werkte inspirerend. In 1938 won Schul- te „le fou pédalant" de derde etappe van St. Brieux naar Nantes en het jaar daarop zegevierde Al- bert van Schendel in Annecy. Ons land begon mee te tellen. 1947: Het tijdperk van „monsieur Jacques" De oorlog was voorbij. Het herstel werd overal ter hand genomen. En bij het herstel hoorde een herrezen Ronde van Frankrijk. De leiding ging over in andere handen. De grimmige, maar geniale dictator Henri Des grange was in 1943 overleden en zijn taak werd over genomen door de meer humane Jacques Goddet. 1951: De val van Wim van Est Was Nederland het jaar tevoren nog ingedeeld bij krabbers van de wielersport, bij het debuut van Pelle- naars als ploegleider vestigden de vaderlandse renners aller aandacht op zich, al kwam geen van hen ln Parijs aan. Wim van Est veroverde door een grandioze zege in Dax de gele trui en verdween de dag daarop met trui en al in een zeventig meter diep ravijn. 1953: Successen,... Geheel tegen de traditie in was de verrichting van de Nederlandse tourploeg, die voor de eerste en tot dus verre enige maal zegevierde in het ploegenklassement. Trouwens de Nederlandse successen in deze Ronde waren talrijk. Ritoverwinningen van Gerrit Voorting, Nolten, Wim van Est en Wout Wagtmans (2 x). 1954: Amsterdam Dankzij de Nederlandse successen in het jaar daar voor, viel Amsterdam als eerste stad buiten Frankrijk de eer te beurt als startplaats te mogen fungeren voor de Tour de France. Wellicht onder de indruk van dit voor Nederland zo heugelijke gebeuren, presteerden de vaderlandse renners minder dan in 1953, al vielen er toch nog drie etappe-overwinningen (van Wagtmans, Faanhof en Wim van Ést) te vieren en droeg Woutje zeven dagen lang de gele trui. 1956: De ronde can de korte etappes Monsieur Goddet had de lengte van de etappes aan zienlijk bekort. Kortere etappes, meer strijd was zijn devies. Hij kreeg zoveel strijd, dat Woutje Wagtmans, die in de laatste week nog in het geel gekleed ging, ge noegen moest nemen met een zesde plaats. Voor het eerst sinds 1953 bleef Nederland van ritoverwinningen verstoken. 1958: Geen rust Goddet was tot de overtuiging gekomen, dat de ren ners in de voorgaande tour zoveel rust hadden genoten, dat zij het ditmaal wel zonder rustdagen konden stellen. Wel had hij drie ritten tegen het horloge in het schema opgenomen: twee voor de tijdrijders en een voor de klimmers. Ironie van het nodolot: alle drie werden ze gewonnen door Charlie Gaul, die gesteund door Neder- landse helpers tourwinnaar werd. 1959: Debacles De tour van 1959 was in hoofdzaak geoouwd op de zelfde principes als die ran het jaar tevoren. Het in voegen van het Massif Central tussen de Pyreneeën en 'de Alpen maakte de strijd zwaarder. Als compensatie werden de rustdagen ln ere hersteld. Ook in deze rond* kende Goddet weinig succes. De Franse nationale ploeg faalde volkomen, evenals de Luxemburgs-Nederlandse combinatie Winnaar werd Federico Bahamontes, „de adelaar van Toledo" 1960: Structurele wijzigingen De formule bleef ongewijzigd, maar de kracht van de ploegen onderging grote veranderingen. Vier nationale equipes werden uitgebreid tot veertien man (Frankrijk, België, Italië en Spanje. De overige tien, waarondet Nederland, moesten genoegen nemen met acht man.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9