C7C7G? \-F \-f \"~p p \-~p V"~P P Het bezoek van Klaasesz aan Commissaris Alkemade BELASTINGFACILITEITEN VOOR SPAARREGELINGEN Meer en minder in genietend Nederland WOENSDAG 21 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Mevrouw Klaasesz geeft een trom mellesje in de katholieke kleuter school van Rijpwetering. Naast mevr. Klaasesz staat de echtgenote van burgemeester Kolfschoten. Op de achtergrond pastoor C. A. Ouwendijk. Een hartelijk onderonsje of deze het gewenst acht de aan dacht van mr. Klaasesz te vestigen op het conflict tussen de Raad en hoge ambtenaren van Rijkswater staat, met betrekking tot de uitvoe ring van rijwielpad nr. 35, westelijk van het Braassemermeer. RWS wil namelijk geen uitweg van tuinders- bedrijven op dit pad toestaan, het geen inhoudt dat langs het pad geen tuindersbedrijven mogen worden op gericht. Vijftien bestaande bedrijven zijn daarvan de dupe. RWS is niet bereid een compromisvoorstel van de Raad te aanvaarden, zo deelde bur gemeester Kolfschoten nog ter na dere toelichting mede. De burgemeester wees op het his torische reoht der bestaande bedrij ven op een uitweg. Spr. vroeg toe stemming voor het gemeentebestuur om het „op bestuurlijk niveau" met RWS op te nemen, teneinde te be reiken dat beide aspecten recre atie en tuindersbelangen tot hun recht kunnen komen. Commissaris Klaasesz ging op en kele door de verschillende leden ge uite wensen in. Met betrekking tot het conflict met RWS verklaarde hij, dat Gedeputeerde Staten gaarne be- mevr. Klaasesz en de oudste inwoon- reid zijn met het gemeentebestuur ster van Huize „Sint Jacobus" te de 169, die de provincie telt". Het in overleg te treden over een door Roelofarendsveen, de 91-jarige mevr. bewees hem echter eens te meer, al- alle partijen aanvaardbare oplossing. Jacoba van Vliet-van Zanten. Moe- dus verklaarde hij, voorzichtig te Het is voor mij niet mogelijk, al- der Luciani kijkt vergenoegd toe. moeten zijn met uitlatingen in aan- dus de Commissaris, doelende op an- wezigheid van een pers, die alles zo dere aangesneden onderwerpen, hier nauwgezet noteert. toezeggingen te doen, maar wel zal Met betrekking tot de bezwaren te- Na het sluiten van de buitenge- goede nota genomen worden van de gen industriebouw te Nieuwe Wete- wone raadszitting begaf de Commis- verschillende wensen en verlangens, ring zei spr., dat het bezwaar van saris zich met de overige leden van RWS donderdag door GS in behan- het gezelschap naar paviljoen „De deling zal worden genomen. Brasem" voor het aldaar gearran- „Als Sassenheim de gelukkigste ge- geerde onderhoud met vertegenwoor- meente van Zuid-Holland is", zo zei digers der verschillende bevolkings- mr. Klaasesz nog, „laat dan Alkema- groepen als slot van het officiële de de gelukkigste op één na zijn van gedeelte van het werkbezoek. Eerlijk gedeeld Het middagprogramma Tijdens het bezoek, van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Klaasesz en echtgenote aan haakjes: een oud woord voor „Vogelweide") werd de gasten ondermeer 'n reusachtige mand met streekprodukten aangebo- den. Een keur van de mooiste groenten en vruchten, aanlok- 2 kelijk gesorteerd, vulde de grote 1 korf. Het groen in velerlei scha- kering, afgewisseld met tomaat- en aardbeirood en het donker karmijnrood van een bundel zo- merbietjes. De Commissaris, bekend om zijn grapjes, óók bij streng-of- 2 ficiële gelegenheden, scheen het 2 al spoedig te hebben bekeken. „Een prachtige mand", zei hij, „voor mijn vrouw de bietjes en 2 voor mij de aardbeien". Mevr. Klaasesz liet het echter 2 niet onder zich. Ze probeerde na 2 afloop van de aardbeienveiling de klok te laten aflopen op een zo laag mogelijk prijsgetal. Tk wilde de bietjes voor mijn man 2 zo goedkoop mogelijk hebben", was haar commentaar, toen het na herhaalde pogingen eindelijk 2 lukte de wijzer op een „redelijk 2 prijsje" te doen stilstaan. Aangaande de ruilverkaveling 5 „.4ttaBCöa Cll cultëeilüie aan merkte hij op, dat dit kostbare ge- uit die dagen) dat mr Klaasesz twee 2 de gemeente Alkemade (tussen schiedenissen zijn. Om de ruilverka- jaar geleden Sassenheim als de ge- 8 Na het bezoek aan de Coop. Bloe- Veling Roelofarendsveen echter ge- lukkigste gemeente in Zuid-Holland men-, Groenten- en Fruitveiling heel te doen slagen en gezonde be- bestempelde. Ook Alkemade zou wel ^Eendracht maakt macht"^ te Roelof- drijven te doen verkrijgen, achtte eens in zo'n positie willen verkeren, arendsveen, waarvan wij in ons ver- Spr spoedige afgifte van bouwver- zo betoogde spr. en hij riep de Com- slag van gisteren reeds melding gunningen aan de tuinders noodza- missaris der Koningin te hulp met maakten, maakte het hoge gezel- kelijk. betrekking tot een spoedige realise- schap per snelboot van de Rijks- staenatie bii de eoedkeu- rin£ van het industrieplan Nieuwe politie een rondvaart over het Braas- uver cte stagnatie dij ae goeaKeu semermeer ter bezichtiging van het "n? Yan het Industrieplan Nieuwe Wetering, eiland „Noorderhem" en het jacht- Wetering sprak de heer Wagenaar Woningbouw, u" nalirpnkade waarlangs ernstige woorden. De bevolking van woning douw. nrnvinrialp fietsnad 'nr 35 thans Alkemade staat als vrijgevig, goed- De heer N. A. J. Rietbroek legde in aanlec is Tiidens de 'rondvaart nioedig, eensgezind en standvastig, de nadruk op de woningbehoefte van werd een demoiSratie waterskfen maar ook als arbeidzaam bekend, de gemeente Alkemade met haar reeeven waarvoor men grote be- De welvaart hield echter geen ge- vele kinderen en jongelieden van faifirc+oii'ino- tnnndp lijk® tred met de grote arbeidzaam- huwbare leeftijd. In 1960 kreeg Alke- V^anaf hoter,De Brasem vertrok »eid. made zes woningen tevezen dat de stoet even na het middaguur via De agrarische sector biedt beperk- js, aldus spr„ een woning Pe* P* Oude en Nieuwe Wetering naar De te arbeidsmogelijkheid, vandaar het De keer Hietbroek vroeg de at/i Kaag, om in het restaurant van de streven van de plaatselijke overheid ^an de Commissaris voor weduwe Zwetsloot aldaar, de lunch een bescheiden industrie aan te trek- Alkemade zo nijpende probleem, te gebruiken. ken, vooral voor hen, die door om- heef N- J- Verhaar nam de grote Na de lunch maakte het gezelschap standigheden moeilijk elders kunnen kmderrijkdom van Alkemade een wandeling door De Kaag, waar- gaan werken. Spr. weerlegde de be- bij het bungalowpark en het uit- zwaren van Rijkswaterstaat aangaan- bepleiten. Spr. noemde d breidingsplan in ogenschouw werden de ontsiering van het landschaps- cijfers van de s gr genomen, voor men in een tweetal schoon door industriebouw. Voor het leeriingentaiien. politieboten via Kever, Boerenbuurt, bijna 700 jaar oude dorp Nieuwe We- CONFLICT MET Ade, Kiekpoel en Koppoel naar de tering achte spr. het industrieplan re- RTnrswATPR^T/i at jachthaven van die naam voer. eel. RIJKSWATERSTAAI Vanaf die jachthaven de thee De heer Wagenaar memoreerde Wethouder Turk richtte zich ver was inmiddels aan boord gebruikt (aan de hand van De Leidse Courant volgens tot de Raad met de vraag ging de terugrit via Nieuwe Wete- - ring en langs het aquaduct naar het uitbreidingsplan „Googerpolder", om te ongeveer kwart voor vier aan het raadhuis te arriveren, waar een bui tengewone raadsvergadering zou worden gehouden. BEZOEK AAN HUIZE „SINT JACOBUS" De De auto, waarin mevr. Klaa sesz en mevr. Kolfschoten waren ge zeten, had halverwege de stoet ver laten om de dames naar het bejaar dencentrum Huize „Sint Jacobus" te Roelofarendsveen te brengen, waar zij ongeveer half vier arriveerden. Hier werden de bezoeksters ont vangen door moeder-overste Luciani en door pastoor D. Schoenmakers. In de recreatie zaal van het huis, waar alle bewoners bijeen waren, onderhielden de beide dames zich ongedwongen met verschillende van hen, onder anc'ere met de oudste in woonster, de 91-jarige mevr. Jacoba van Vliet-van Zanten, afkomstig van Oudshoorn en sinds ongeveer 'n jaar in Huize „Sint Jacobus" verblijven de. Terwijl de thee werd geserveerd, maakte de voorzitter van het stich tingsbestuur, dokter E. G. A. M. Mus- kens, vergezeld van de penningmees ter, de heer Jac. Bakker, zijn op wachting en werden verschillende afdelingen van het huis bezichtigd. Om ongeveer vier uur vertrokken de dames Klaasesz en Kolfschoten naar het raadhuis, om zich met de Commissaris der Koningin en de burgemeester naar paviljoen „De Brasem" te begeven, waar zij een onderhoud hadden met vertegen woordigers van de verschillende be volkingsgroepen. Tweede Kamer gunstig t.o. wetsontwerp Do Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van een wetsontwerp dat voor ziet in belastingvrijdom voor pre miespaarregelingen en winstdeling- spaarregelingen tot een maximum van 390 gulden per jaar, on der voorwaarde dat de betrokken bedrag van 390 - een futuli- teit: een belastingbesparing van vier miljoen gulden. Naar zijn oordeel komt het bezitsvormingsbeleid van de regering niet van de grond. Spr. verwijt de regering, dat zij op geen enkele wijze blijk geeft ernstig te willen werken aan een samenstel van maatregelen, die een rechtvaar diger verdeling van het bezit be oogt. Waarom zijn studiebeurzen niet vrijgesteld van inkomstenbelas ting? Het maken van studiekosten regelingen gericht zijn op het ver- moet naar spr 00rdeel beschouwd werven van duurzaam bezit. Naast deze belastingvrijdom zal ook vrij stelling worden gegeven van premie- worden als het vormen van duur zaam bezit. De heer Koersen (KVP) herinner- heffing voor de sociale verzekerin- de er aan dat het lang had geduurd gen tot dat bedrag. Als duurzaam voor het regeringsvoorstel ter tafel bezit bedoelt het wetsontwerp o.m.: verwerving van onroerend goed, aan koop van effecten, kapitaal- en lijf renteverzekeringen en b.v. aanschaf fing van huwelijksuitzetten. kwam. Het is reeds afkomstig van minister De Bruyn. Studieverzekeringen Staatssecretaris Van den Berge Socialisten: Teleurstellend meent echter dat een studie verzeke ring op zich zelf niet als verwer- De socialistische afgevaardigde ving van duurzaam bezit kan wor- Den Uyl vindt het ontwerp teleur- den beschouwd. De staatssecretaris stellend en in wezen het maximum- geeft voorts te kennen, dat wanneer uststiLucn BUITENGEWONE Voor het binnenlands verbruik per hoofd der bevolking beschikbaar gekomen hoeveelheden van enige genot- RAADSZITTING middelen Tijdens de buitengewone raads zitting ten Gemeentehuize kregen verschillende raadsleden gelegenheid hun wensen kenbaar te maken. He laas kon de vergadering niet voltallig zijn wegens ziekte van de heer P. v. d. Velden (AR). Ook de heer Van Scheppingen kon om gezondheids redenen de vergadering nog niet bij wonen. Na opening door de voorzitter op gebruikelijke wijze met gebed is gelijk aan en een welkomstwoord van voorzit- gesteld ter Kolfschoten tot de Commissaris, voerde als eerste het woord de frac tievoorzitter van de KVP, de heer J. S. Wagenaar. Drie problemen. De heer Wagenaar sprak over de Stichting Jeugd- en Verenigingsge bouwen, noemde het bedrag van ƒ51.000, dat door de bevolking in vier jaar tijds was bijeengebracht en beklemtoonde de noodzaak spoedig tot bouw over te gaan. (Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek) De situatie in het jaar 1956 «««me. «wet, suwsmmm. miWSM «arm DTMtlt 19M ww nm «ff». 1940 in een regeling studiekosten zijn be grepen er een vergunning moet ko men. Z.i. zullen zich in de praktijk geen moeilijkheden voordoen. De re gering is er niet tegen na goedkeu ring van de betreffende studie een vergunning voor de regeling af te geven. Spr. zal overwegen of een verdere toenadering mogelijk is. Hij zegt, dat het geenszins de bedoeling is perfectionistisch te gaan optreden. Bij de controle ziet hij geen grotere moeilijkheden dan elders in de be lastingdienst. De staatssecretaris van algeme ne zaken, de heer Schmelzer, merkt in zijn antwoord op, dat het bespa ringsklimaat er rozig en gunstig uit ziet, maar bij nadere beschouwing blijkt het minder aantrekkelijk te zijn. Het globaal vrij gunstige beeld is misleidend wanneer men in aan merking neemt hoe de besparingen zijn samengesteld. De deelneming aan de jeugd- en ambtenarenspaar- regeling vertoont een stijging. Naar aanleiding van het betoog van de heer Den Uyl over herver deling van het bestaande vermogen en inkomen, welke tot stand zou moeten komen via belastingpolitiek zegt spr., dat hij een groot vraagte ken stelt bij de rechtvaardigheids grond en een bijna even groot vraag teken bij de economische consequen ties voor de bedrijvigheid en voor 't investeringsbeleid. Voorts zegt hij zich af te vragen of deze herverde ling zal leiden tot vorming van duur zaam bezit door de gewone man. Z.i. is het van belang op den duur aan effectenbezit een verantwoorde verbreiding te geven. Het zou niet juist zijn als niet tijdig faciliteiten ten deze werden geïntroduceerd. Het wetsontwerp brengt een zekere be scheiden, verantwoorde, vrijwillige verschuiving in de inkomens en ver mogens teweeg. De mate van belas tingderving is wel niet indrukwek kend, maar men moet deze zien als de spiering om een kabeljauw te vangen. Wijzend op de ontwikkeling van het introduceren van spaarrege lingen in het bedrijf zegt spr., dat de regering beoogde aan te sluiten op de praktijk. Vandaag zal het wetsontwerp in stemming worden gebracht. Amerikaanse student overleed na ongeluk De 19-jarige Amerikaanse student Paul Jerome Toheny, die maandag ochtend zeer ernstig werd gewond, toen hij met zijn vriend in Amster dam onder een rangerende trein kwam, is gisterochtend in het Wees- perpleinziekenhuis overleden aan zijn verwondingen. Zijn vriend, de 19-ja- rige George Albert Ducker, die even eens werd gewond, maar reeds naar de Amerikaanse ambassade kon wor den vervoerd, gaat binnenkort terug naar de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4