Weerbericht Vijfdaagse schoolweek door onderwijzers nog niet verantwoord geacht V-l in Delft onschadelijk gemaakt Buitenlandse bollen op de Hollandse markt? De treinramp in Frankrijk Amerika en de kernproeven Egyptische tempels worden opgekrikt Werknemers kiezen partij voor Grootmetaal Het weer in Europa 5 WOENSDAG 21 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het is op het ogenblik, met de huidige ervaringen en ontwikkelingen van de 5-daagse werkweek, niet verantwoord om ook een 5-daagse werkweek voor de scholen in te voeren. Aldus de conclusie van het rapport, dat de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft uitgebracht over de mogelijke pedagogische gevolgen van een 5-daagse schoolweek. Eenzelfde conclusie werd enige tijd geleden ook getrokken door de leraren bij het V.H.M.O. Onderwijs gebonden aan aantal lesuren Indien er toch een vijfdaagse schoolweek moet komen, dan eerder door het verlengen namelijk van de schooldagen dan door het laten vervallen van de vrije woens dagmiddag. Het onderwijs is gebon den aan een maximum van 1040 schooluren, zodat de vrije zaterdag, een verlies van elf procent, gecom penseerd moet worden. Voor het be houd van dt vrije woensdagmiddag voeren de onderwijzers aan, dat een woensdagmiddag een noodzakelijke onderbreking is van de schoolweek, die voor de kinderen rijkelijk lang is. Ervaringen hebben geleerd, dat de leerlingen het bevattelijkst zijn voor de leerstof op donderdag. VRIJETIJDSBESTEDING Het invoeren van de vijfdaagse schoolweek zou ook betekenen, dat de kinderen ergens anders vertier moeten gaan zoeken. De meeste ouders kunnen hen op zaterdag niet zo goed thuis hebben, met het ge volg dat de kinderen op straat hun heil gaan zoeken. De commissie ziet hierin een taak voor leiders van clubhuiswerk. Bij een vergelijking met de vijf daagse schoolweek in het buitenlan 1 bleek dat alleen Duitsland met een soortgelijke kwestie zit. In Schotland bestaat al vijftig jaar een regeling. Moeilijkheden hebben zich daar niet voorgedaan. In de Verenigde Staten is de vijf daagse schoolweek er zolang het openaar onderwijs bestaat. Bromfietser vond de dood bij aanrijding Gisteravond omstreeks kwart over negen is bij het motel op de kruising Sloterweg-Haagseweg onder Amster dam de 54-jarige bromfietser G. Kla ver tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. De 24-jarige mevrouw M. E. L. Scheffér-van der Hulst werd met een schedelbasis- fractuur in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De heer Klaver wilde op dat tijd stip op zijn bromfiets de weg over steken. Uit de richting Den Haag na derde met grote snelheid een auto, bestuurd door de 26-jarige heer E. A. L. Scheffer. De heer Klaver wei felde en keerde naar de kant van de weg terug. De autobestuurder trachtte hem nog te ontwijken door zijn stuur om te gooien. Maar de auto slipte, sloeg over de kop en over de bromfietser heen. Deze werd op slag gedood. De naast haar man zittende mevrouw Scheffer, die haar driejarig dochtertje op schoot had, werd met het kind door het open dak uit de rijdende wagen geslin gerd. Beiden kwamen dertig meter verder op de weg terecht. Het kind bleef ongedeerd. Ook de autobe stuurder kwam er zonder enig' let sel af. De auto en de bromfiets wer den totaal vernield. Man stak eigen woning in brand In de afgelopen nacht heeft de be woner van het pand hoek van 01- denbarneveltstraat-Mauritsstraat in Rotterdam, dat gisteravond uit brandde, bekend deze brand te heb ben gesticht. De man, Klaas K., die door zijn vrouw verlaten was, kwam gister avond na zijn werk in de haven thuis, stak een stapel kranten in brand en verdween weer op zijn bromfiets. Twintig minuten later sloegen de vlammen met loeiend ge weld uit het huis. Een bovenbuur vrouw, haar dochter en een klein kind, konden zich met moeite langs de reeds brandende trap in veilig heid brengen. Dit bovenhuis kreeg vrij aanzienlijke brandschade en een beneden gevestigde houthandel bleef evenmin gespaard. Buren wisten reeds gisteravond te vertellen dat K. verscheidene goede ren een dag tevoren uit het huis had gehaald en elders had ondergebracht of verkocht. Toen hij gisteravond laat bij zijn woning terugkeerde werd hij door een opwacht staande agent aange houden en overgebracht naar het politiebureau. In de loop van de nacht bekende hij zijn misdaad. Hert waagde zich aan inbraak in villa Een ingeslagen ruit in een villa op het landgoed de Noorderhei bij Vier houten deed het ergste vermoeden. Men sloeg aan het inventariseren en ontdekte al spoedig, dat de inbre ker de villa slechts voor een korte duur een bezoek had gebracht. Het onderzoek bracht ook de identiteit van de „dader" aan het licht. Op het Meed in de kamer werden de „visi tekaartjes" gevonden van een van de vele herten, die in de omgeving en op het landgoed rondzwerven. DUITSE OPLOSSING In Duitsland ziet men de vijfdaag se schoolweek voornamelijk als een probleem, dat drukt op de vrijetijds besteding. In elk geval zal de zelf werkzaamheid van net kind moeten worden bevorderd, zodat het zelf voor zijn ontspanning kan zorgen, aldus een Duits rapport. Ook wordt hierin de suggestie ge daan de scholen wel open te stellen, opdat ieder kind de gelegenheid heeft die dag te werken aan iets, waar hij belangstelling voor heeft. Turnzalen, muzieklokalen, toneel zalen, tekenlokalen en bibliotheken zijn hiervoor zeer gescihkt, aldus 't rapport. DE KEURING IN HAARLEM Lelies, ranonkels en Spaanse iris sen vormden de hoofdschotel op de wekelijkse keuring. Daar prijkte o. m. een bijzonder mooie gele lelie zaailing van de fa. J. A. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, die de naam Yel low Victory droeg. Van de fa. A. J. v. d. Zwet uit dezelfde plaats, zagen we de prachtige witte lelie Mount Everest, een longif lorum type met grote kelken sterke stengels en een krachtig gewas. Van deze inzender zagen we ook bloemen van de impo nerende Henry ii-hybrid en. Een bizonder beste indruk maakte de lelie Preludium van F. Rijnveld en zn., Hillegom. Hetzelfde type als de befaamde Fire King, die door de zelfde firma in de handel is gebracht maar lichtoranje is van kleur. I j sterke tuinlelie Hansonii zagen we in de beste conditie van Joh. W. Thijms uit Assendelft. Prachtige pioenbloemige ranonkels werden geëxposeerd door de fa. A. Twaalfhoven uit Akersloot, die te vens Turkse en Perzische renonkels en tonele voerde mét de zwavelgele calla Solfatara. Een gouden medaille werd toegekend aan de collectie pioenbloemige ranonkels van de fa. H. Philippo en zn. uit Hillegom. De kwaliteit was dan ook boven alle lof verheven. We noemen o.m. de gele Golden Ball en Yellow Queen, de rode Scarlet Glow, enz. De groep was gegroepeerd door de Hillegomse bloemsierkunstenaar Cock Veldhuis. J. Verduin, Akersloot, bracht de mooie witte Franse ranonkel Mathil- de Christina, terwijl A. Neefjes, Ob- dam, present was met wat ranonkels en Anemone Coronaria Lord Derby. E. Valkering en zn., Limmen, bracht weer bloemstukj es van verschillen de soorten alliums (sieruien) en N. C. Ruiter, Uitgeest, kwam met zijn mooie Eremurus-zaailingen voor het voetlicht. Van deze firma noteerden wij ook de zo grillig gevormde Arum dranunculus met de enorm§ bloei- schede. Deze Arum zagen we ook van de fa. Valkering. Spaanse irissen werden in bijzonder beste kwaliteit naar voren gebracht door de fa. van Eeden uit Noordwij- kerhout. Tot de uitblinkers behoor de Yellow Pearl, Canary Bird, de witte Frederica, de bekende Ca ja nus, King of the Blues en de typi sche bronze Gipsy Girl. De Spaanse iris Cajanus werd in extra beste kwaliteit ook getoond door de fa. Timmer uit Breezand. De fa. M. C. v. Staaveren uit Aals meer besloot de keuring niet een groepje anjers in verschillende kleu ren. Import van bollen i9 vrij Op de vergadering van het Be- schap voor de Bloembollenhandel, die dinsdagmiddag in Treslong is ge houden, heeft de heer J. Tegelaar aan de openbaarheid prijs gegeven dat Denemarken in Holland bloem bollen op de markt brengt. Kunnen die nog op de een of andere manier in het surplus terechtkomen, zodat de Hollandse kwekers ze nog mogen betalen ook? De voorzitter van het bedrijfschap merkte naar aanleiding van deze vraag op dat de import van bollen vrij is, dat dus geen invoer- registratie bestaat dan bij de Plan- tenziektekundige Dienst en dat er grote mazen bestaan om door het net te slippen. In Ieder geval zal men de aandacht van het Produktschap voor deze zaak vragen, daar in deze ver gadering tevens aan het licht kwam dat niet alleen Deense, maar ook Belgische bollen in Holland op de markt komen. In zijn openingswoord stipte de heer Hylkema o.m. de grote sprong omhoog van de export aan. Vooral Duitsland en Engeland hebben hun steentje in de vergroting van de uit voer bijgedragen. In de USA en Ca nada nam de afzet echter maar wei nig toe, maar via het Alderson-rap- port. en het rapport Bakkenist is men wakker geschrokken en wordt er druk aan gedokterd. Dat de culturen in het binnenland worden uitgebreid, noemde de heer Hylkema een verheugend feit. Er valt in de sector der kwekers een frisse geest te constateren. Er is in de kwekerij meer begrip en men is tot het inzicht gekomen, dat men tot nu toe te veel achter de feiten heeft aangehold. Nadat de rekening en verantwoor ding 1960 was goedgekeurd werd de uitslag besproken van de enquête, die is ingesteld om tot wijziging van het heffingssysteem over te gaan. De verhouding van een derde voor de export en tweederde voor de kwe kerij is uit zijn proporties gegroeid, daar was men het roerend over eens. Deze zaak moet recht worden getrokken en daar wil men het PVS op wijzen. Het bestuur van het Be drijfschap staat dus achter het voor stel om het systeem te wijzigen. De heer J. Tegelaar achtte het nuttig het PVS gelijk te laten weten wat men nu wil, waarop de efficiency- expert van de Bedrijfschap, de heer KORTE GOLF DE BRANDWEER van Rotter dam is gisteravond in actie geweest voor een felle uitslaande brand op een verdieping van het pand, dat staat op de hoek van de Oldebarne- veltstraat en de Mauritsstraat. De eersteetage, een woonhuis, brandde geheel uit. De heer J. L. L. Taminiau, de stichter van de Taminiau conserven- fabriek in Eist is gisteren op 85-ja- rige leeftijd overleden. Prins Bernhard zal vanavond naar New York vertrekken om daar morgen een vergadering van de Flight Safety Foundation bij te wo nen. Vrijdagochtend kert de Prins naar Nederland terug. Kroeze opmerkte, dat wanneer het Bedrijfschap voor een wijziging van het huidige systeem stem* men ge lijk voor het voorstel van het PVS kiest. Over de vaststelling van het advies aan het PVS inzake de de gressieve verdeling van het teelt- recht in geval van uitbreiding wer den heel wat woorden gezegd. De heer Kroeze maakte na enige discus sie de opmerking dat het er bij de exporteurs niet op de eerste plaats om gaat hoe men het teeltrecht ver deelt, dat is 'ïen zaak van de kwe kerij. Voor de bollenhandel en -ex port is het belangrijkste dat er een uitbreiding komt. Dat waren lang niet alle leden met hem eens. Onder meer de heer Tegelaar had liever ge zien dat men de middengroep der kwekers meer recht had laten we dervaren. Een volgend jaar wil men deze zaak opnieuw bekijken. Bij de rondvraag wees de heer Te gelaar op de wenselijkheid in mei- juni aan de exporteurs een overzicht te verstrekken hoe het staat met de betalingen in de diverse landen. Ook vroeg hij aandacht voor het hand haven van de lijst van oncredietwaar- dige afnemers enlaat men deze lijst ook hanteren. Het komt nog wel eens voor dat een importeur in het buitenland met schulden aan Neder landse bollenexporteurs en dus staan de op de „zwarte lijst" toch bollen krijgt. Op deze wijze is zo'n lijst een wassen neus. De heer Verhaar vestigde de aan dacht op het vroege sluiten der grenzen. De Duitse grens gaat bijv. voor gladiolen al op 1 mei dicht. Zelfs gekoelde gladiolen mogen dan niet meer geëxporteerd worden. De heer Van Engelen sloot zich hierbij aan. Hij noemde het volkomen on juist de sluiting van de grens op 1 mei te stellen. Er komen dan vaak nog bestellingen binnen. Het Be drijfschap zal deze zaak nog eens bëkijken, en contact opnemen met het Produktschap. STOMP WIJK Stompwijkse Boys. Nadat voor zitter Luiten op de gebruikelijke wijze deze vergadering had geopend, werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Penningmeester C. Schrader wist, ondanks grotere onkosten aan het terrein e.d. èn de mindere opbrengst van de toto, toch nog een batig saldo te melden. De heer v. Es bracht namens de kaskontróle-commissie verslag uit. De boeken waren in goede orde bevonden, doch er werden aanmer kingen gemaakt op de steeds zwaar der drukkende lasten van de K.N. V.B. Deze comm. kon verder het nut niet inzien, waarom ondersteunende leden (van Stompw. B.) aan de L. V.B. moeten betalen. „We hebben toch 'n vrije pool èn missen elk stemrecht". I.v.m. het pe riodiek aftreden van de heer G. Welp werd A. Luk benoemd. De heren A. Luiten, M. v. Rijn en J. Scholten werden herkozen als be stuurslid. Dat de elftalcomm. met vlag en wimpel zou aanblijven, was moeilij ker te voorspellen. In de vakature Q. Wensveen wegens emigratie werd voorzien door de benoeming van de heer M. v. d. Berg. I.v.m. de viering van het 3e lus trum werd een voorlopige feestcom missie samengesteld uit de heren C. Jansen, A. Knijnenburg en G. Welp. In zijn korte, maar krachtige toe spraak wees de g.a.. kapelaan Ko ning, op het belang met z'n allen in een prettige samenwerking te blij ven spelen. Middenstuk naar boven, neus blijft in de grond De V-l in Delft is onschadelijk ge maakt. Het middenstuk, bestaande uit twee kamers één met benzol en één met geperste lucht werd gisteravond boven de grond gebracht. De neus, geladen met duizend kilo springstof, zat toen nog in de grond. Bij verder graven vond men die neus, die van de romp bleek te zijn afge broken, zodat men de springlading zo kon zien liggen. Daarop is de heer A. Drent, hoofd van de Hulpverle ningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, samen met zijn assistent, de heer A. T. Brand, in de werkput afgedaald om de springla ding te onderzoeken. Ze slaagden er in een deel van deze lading en één LEIDERDORP GESLAAGDE OPENBARE LES VAN DE LEIDERDORPSE MUZIEKSCHOOL De Leiderdorpse Muziekschool, ruim een half jaar geleden opgericht is in januari j.l. aangevangen met het geven van muziekonderricht. Dit onderricht is „algemeen vormend onderricht" volgens de methode Gehrels. De cursus duurt twee jaar en omvbat twee lesuren per week. Leraar-directeur is de heer A. J. Hoogenboom, muziekleraar te Lei derdorp. Deze is nu ongeveer vijf maanden bezig met een klas van ruim veertig leerlingen in de leef tijd van 9 en 10 jaar. Namens het bestuur der school werden de aanwezigen, o.m. mevr. Van Diepeningen, hartelijk welkom geheten door de voorzitter, de heer C. E. Janssens. Hij was zeer tevre den over de ontwikkeling van de school, waaruit bleek, dat de animo de verwachtingen verre overtrof. Hierna was het de beurt aan de heer Hoogenboom om te laten zien, wat er in vijf maanden is bereikt. En dat was waarlijk verrassend. Allereerst toonde de heer Hoogenboom hoe met eenvoudige hulpmiddelen en met de handen rythme en maatgevoel wor den bijgebracht. Ook het treffen van intervallen en het onderkennen van toonladders in diverse toonaarden •na het voorspelen van enkele noten op de blokfluit ging uitstekend. Het zingen op noten volgens de stand der handen door deze op verschil lende hoogten te heffen leverde voor de leerlingen niet de minste moeite op en toen de heer Hoogenboom en kele van zijn leerlingen voor de klas plaatste, presteerden dezen het om hun medeleerlingen volgens hun handen te laten zingen. De muzika liteit wordt ontwikkeld door zin gend te vragen volgens een bepaald motief, waarop de leerling, even eens zingend moet antwoorden en improviseren. En dit alles ging zo vlot en enthousiast dat de ca. veer tig minuten durende les ten einde was voor men er erg in had. Na de les was er gelegenheid voor het stel len van vragen waarvan door enke len gebruik werd gemaakt. Na de pauze volgde, ter opluiste ring, het optreden van het bekende St. Odoknapenkoor uit Leiden, even_ eens onder leiding van de heer Hoo genboom. Dit optreden was 'n groot succes. Onder de bezielende leiding van de dirigent werden een 15-tal liedjes gezongen. Zij oogstten daar mee veel bijval. Aan het einde van de avond, die keurig op tijd eindigde, dankte de voorz. de heer Hoogenboom voor de getoonde prestaties en zijn optreden met het jongenskoor. De aanwezigen dankte hij voor hun komst en deelde mede dat het in het voornemen ligt in september met een nieuwe klas te beginnen. Hij benadrukte, dat dit onderwijs „algemeen vormend" is waarop kan worden voortgebouwd bij voortgezet instrumentaal onder wijs. Ook hiervoor bestaan bij het bestuur plannen. Autotocht bejaarden A.s. zater dag, 24 juni, wordt de jaarlijkse autotocht gehouden voor de ouden van dagen. De tocht gaat ditmaal naar Oud-Valkeveen. Op de terug tocht wordt in Avifauna een brood maaltijd aangeboden. Vertrek om 1 uur vanaf de Acacialaan. ontsteking te verwijderen. Daarop kwam er zoveel grondwater in de put, dat ze hun verdere pogingen moesten opgeven. Volgens de heer Drent is de springlading in de loop der jaren zodanig met vocht verza digd dat ze volkomen onschadelijk,is geworden. Men is daarom gisteravond reeds begonnen met het dempen van de werkput. Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk bij Vitry le Francois in Oost-Frankrijk is tot 25 gestegen. Ddinsdag overleed nl. een 66-jarige vrouw, die men zondag na de ramp naar een ziekenhuis had gebracht. De Franse bladen maken bij hun verslagen over dit treinongeluk op opvallende wijze melding van de hulp die door een toevallig met zijn auto passerende Duitse arts aan de slachtoffers is verleend. Deze arts voerde verscheidene uren lang in 't ziekenhuis ter plaatse operaties uit en vertrok nadien met zijn auto naar Duitsland zonder zijn naam bekend gemaakt te hebben. Een verslagge ver van de „France Soir" wist er echter achter te komen, wie de be langeloze helper geweest was, name lijk dr. Overbeck, assistent aan de universiteitskliniek te Heidelberg. Dr. Overbeck wilde echter van geen dank weten, zeggend niets bijzon ders gedaan te hebben. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Arthur Dean, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de drie-mogendheden- conferentie over een verbod van kernproeven in Genève, naar Wash ington is teruggeroepen en dat zijn terugkeer naar Genève een „open vraag" is. Diplomatieke waarnemers te Wash ington achten het hoogst onwaar schijnlijk dat Dean naar Genève zal teruggaan, tenzij er onverwacht iets hoopvols gebeurt. Dat betekent ech ter niet dat de Amerikanen verder afzien van de onderhandelingen. Alle tekens wijzen erop, dat pre sident Kennedy een afvaardiging in Genève wil laten zolang er ook maar de geringste mogelijkheid van onder handelingen bestaat. De regering van de VAR heeft aan een door een Italiaan voorgestelde methode de voorkeur gegeven boven een Frans plan om te voorkomen, dat de beroemde tempels van Aboe Simbel door het water van de dam van Assoean overstroomd worden. Na langdurig overleg is besloten de methode van professor Pietro Gazzola, inspecteur-generaal van het Italiaanse departement van oudhe den, te aanvaarden. Het gaat hier om een methode, waarbij gebruik wordt gemaakt van hydraulische krikken om de tempels van Ramses II en zijn vrouw, koningin Nefertari „op te lichten" tot een niveau, waar het water geen kwaad meer kan doen. Volgens het verworpen Franse voorstel zou er een grote wal rond de tempels gebouwd moeten worden, waardoor de tempels in hun huidige toestand konden blijven. De totale kosten van het Italiaan se project, waardoor de twee reus achtige in de rotsen gehouwen tem pels, die 300.000 ton wegen, ongeveer 60 meter omhoog gebracht zullen worden, zullen 70 miljoen dollar be dragen. Het uithakken, het plaatsen in omhullingen van gewapend beton en het omhoog brengen zullen acht jaar vergen. De C.A.O.S in de metaalnijverheid De werknemersorganisaties in de metaalnijverheid hebben in de con troverse grootmetaal-kleinmetaal po sitie gekozen ten gunste van „groot- metaal" en voor deze bedrijfstak de mogelijkheid geopend om gedurende het tweede halfjaar van 1961 het ar beidspotentieel van de kleine me taalnijverheid aan te tasten. Dit heeft de federatie van werkgeversorgani saties in de kleine metaalnijverheid verklaard, naar aanleiding van het communiqué van deze werknemers organisaties, waarin deze hun afkeu ring en verantwaardiglng hebben uitgesproken over het telegram dat de federatie aan de staatssecretaris voor Sociale Zaken heeft gezonden. De vakbonden hebben bij hun ac tie voor loonsverhoging het even wicht tussen groot- en kleinmetaal niet in het oog gehouden, doordat zij een loonsverhoging voor de me taalindustrie aan de orde hebben ge steld, zonder overleg met de werk geversorganisaties van de kleine me taalnijverheid, zo verklaart de fede ratie van klein-metaal verder. Dit is gebeurd terwijl men wist dat de c.a.o.'s van klein-metaal eerst op 31 december 1961 zullen aflopen, waar door een loonsverhoging in deze sec tor niet voor 1 januari 1962 aan de orde kan komen. „Wanneer toepas sing der gedifferentieerde loonpoli tiek tot dergelijke onrechtvaardig heden leidt dient men deze politiek anders te hanteren dan de metaal bewerkersbonden heben gedaan." 't Enige antwoord, dat de federatie on der deze omtsandigheden kon geven op de in de metaalindustrie bereik te overeenstemming tot loonsverho ging was de mededeling aan de re gering, dat bij effectuering van deze loonsverhoging ae kleine metaalnij verheid in een dwangpositie zou ge raken, zo deelt de federatie verder mede. „Het desbstreffend telegram aan de staatssecretaris was dus niet, zoals de vakbonden stellen, een in menging door kleinmetaal in de za ken der metaalindustrie, doch een verzoek aan de overheid zich te men gen in een dreigende belangenstrijd tussen twee bedrijfetakken, die op de arbeidsmarkt gelijke kansen be horen te hebben." „Dat de federatie met haar beroep op de overheid indirect ook opkomt voor de belangen van de 135.000 ar beiders, werkzaam in de kleine me taalnijverheid, is een consequentie die de vakbonden hadden kunnen voorkomen door hun actie voor loonsverhoging in grootmetaal en kleinmetaal te coördineren. (Meegedeeld door het KNMI te De Bilt. Geldig tot donderdag avond. Opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Overwegend matige wes telijke tot zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. HELSINKI zw. bew. 18 6 STOCKHOLM zw. bew. 19 13 OSLO 1. bew. 21 10 KOPENHAGEN h. bew. 18 12 ABERDEEN h. bew. 16 7 LONDEN 1. bew. 22 10 AMSTERDAM h. bew. 19 12 BRUSSEL zw. bew 21 10 LUXEMBURG vr. onbew. 22 10 PARIJS 1. bew. 24 11 BORDEAUX onbew. 30 17 NICE onbew. 25 19 BERLIJN zw. bew. 20 12 FRANKFORT 1. bew. 25 8 MüNGHEN 1. bew. 22 11 ZURICH zw. bew. 24 15 GENèVE h. bew. 20 15 LOCARNO zw. bew. 30 9 WENEN geh. bew. 23 12 INNSBRUCK 1. bew. 27 15 ATHENE zw. bew. 27 ROME onbew. 34 18 AJACCIO onbew. 26 16 MADRID onbew. 26 16 MALLORCA h. bew. 30 14 LISSABON 1. bew. 30 18 PAUZE Morgen: Paulinus, bisschop van Nola, t 431. HOE MEN ZONDER GELD RIJK WORDT. Lieden, die zelf soms een beetje ..burgerlijk" zijn, klagen erover, dat de Kerk zo „burgerijk" is. Met „bur gerlijk" wordt de familie Doorsnee bedoeld. De familie Doorsnee is ech ter nooit of nergens door de Kerk tot de eer van de altaren verheven. Heiligverklairngen zijn altijd held haftige mensen. Neem de H. Pauli nus van Nola, deftig, geweldig rijk, gehuwd en op aanzienlijke posten ge plaatst als senator en later consul. Na de dood van hun zoontje beslo ten beide echtgenoten alles weg te schenken. Paulinus ging daarbij zo ver, dat hij zichzelf als losgeld aanbood voor de zoon van een weduwe, die door de Vandalen was weggevoerd. Hij werd toen meegenomen naar Afri ka, maar omdat hij bisschop was, weer vrijgelaten. PUZZEL li 2 3 L 6 7 8 9 10 11 12 13 U His 16 17 H'8 19 2HB 23 24 25 26 2? 28 30 No. 528 Hor.: 1. Europeaan, 5. berrie, 8. op geen plaats, 11. ijverig, 13, rang, 15. eer, 17. scheikunddg element (afk.)18. duinvallei, 20. maanstand, 21. bergweide, 23. voor spoed, 25. strijdperk, 27. dag der week, 29. beroemd Duits wijsgeer, 30. zoon van Seth. Vert.: 2. voegwoord, 3. meisjes naam, 4. bodem, 5. vruchtje, 6. hoek- pijler, 7. spil van een wiel, 9. zuiver, niet vermengd, inz. van metalen, 10. provincie in Achter-Idië, 12 geboor teplaats van Mohammed, 14. pasgang van een paard, 16. hond, 19. beneden deel v. d. rug, 22. hemellichaam, 24. wandeldreef, 26. knaagdier, 27. fa milielid, 28. ga (Eng.). Opiossing morgenavond. Oplossing no. 527 Hor.: 1. Reitz, 5. Son, 7. on, 8. aalt, 10. obat, 11. eb. 12. aren, 13. adé, 14. spel, 15. vaal, 16. til, 17. darm, 18. as, 19. raad, 21. paar, 22. ei, 23. Leo, 24. Steen, Vert.: 1. rok, 2. en, 3. tabel, 4. Zaan, 5. st, 6. Nobel, 9. Lt, 10. Orel, 11. Edam, 12, Apis, 13. aard, 14, staal, 15. vaart, 17. daas, 19. ra, 20. kin, 21. Po, 22. Ee. PUNT ,Ja, lieveling, als je op tijd gekomen was, hadden we nu naast elkaar kunnen «itten...."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3