Chefarine „4 DE MAN UIT CHICAGO Samengaan van bromfietsen en gewone fietsen op rijwielpaden is bijzonder hinderlijk visie m televisie Krachtige bestrijding van pijn of griep Postzegelnieuws zonder de maag van streek te maken! DINSDAG 20 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ANWB WIL STEEDS MEER WEGEN Toerisme nam in 1960 nog toe Met voldoening: constateert de Kon. Toeristenbond ANWB in zijn jaar verslag over 1960, dat dit jaar kon worden ingegaan met ruim 454.000 le den en 311.000 wegenwachtleden. In tien jaar tijds werden 200.000 leden en 200.000 wegenwachtleden aange wonnen. Gewezen wordt op de uit breiding der diensten zoals de wegen wacht radio-dienst, een repatriërings- dienst, het instellen van een mobiel kantoor, van het WW-station „Pauw molen" nabij Delft alsook van het nieuwe hoofdkantoor. Op het punt van natuurbescher ming en recreatie, waarbij ruilverka velingen zorgen baren, wordt herin nerd aan het plan voor de „Groene zóne" tussen het Amsterdamse bos en de Kralinger Hout bij Rotterdam. Drie landschapsarchitecten werken dit pian, waarin vele soorten recrea tiemogelijkheden worden opgenomen, uit. De trek van Nederlandse toeristen naar het buitenland richtte zich in 1960 niet allereerst meer op Italië, zoals in 1959. De belangstelling voor Duitsland bleef gelijk en die voor Frankrijk steeg weer. Zo ook die voor Dene marken en Griekenland. De ANWB verstrekte in 1960 100.000 reisroutes, waarbij ruim 1000 voor „verre landen" als Turkije, Is raël, Rusland, Tjsecho-Slowakije en Marokko. De belangstelling voor het huren van buigalows in eigen land de Rivièra's van Frankrijk, Italië en de Spaanse Costa Brava was zo aan zienlijk, dat eind 1960 tal van bedrij ven voor 1961 volgeboekt waren. Ook kamperen. Voorts werden 196.908 nieuwe kampkaarten en kampeerpaspoor- ten afgegeven en 184.500 verlengd; daarnaast nog 41.718 internationale kampeercarnets. Een groei met tien duizenden stuks. De watersport trekt jaarlijks duizenden nieuwe beoefe naren. Ontsluiting van watersport gebieden met accommodatie is drin gen nodig, aldus het jaarverslag. Verwacht wordt, dat behalve Zuid- Holland en Friesland ook andere pro vincies beperkende maatregelen te gen snelboten en waterskiërs zullen instellen. Autowegen. Verheugd zijnde over het plan- Korthals om in 15 jaar 1200 km nieu we autowegen te bouwen, betwijfelt de ANWB, of deze wegen met de tegenwoordige werkwijze verwezen lijkt zullen kunnen worden. Aange drongen wordt op minder omslachtige voorbereidingen. Gerekend wordt, dat in 15 jaar 6.2 miljard guldden voor het wegennet moet worden uitgege ven, gemiddeld per jaar 400 miljoen gulden. Veel aandacht wordt besteed aan stedelijke verkeersproblemen. Men becijfert, dat in nieuwe wijken met 20.000 bewoners 6,2 hectare grond voor parkeerdoeleinden (5 tot 5 per cent) aanwezig moet zijn. De steden kampen met aanzienlijk geldgebrek voor verkeersverbeteringen. In de 14 grootste gemeenten gebeurde in 1959 60 percent van de verkeersongeval len (op 3.8 miljoen inwoners) tegen 20 percent in de overige gemeenten en 20' percent buiten de bebouwde kommen. Samengaan hinderlijk. Met kracht werd in 1960 door de Kon. Toeristenbond de propaganda voor het gebruik van veiligheidsgor- dels in auto's aangepakt. Aan het duizelingswekkende bromfietsvraag- stuk werd blijvend aandacht besteed. Steeds meer wordt duidelijk, dat het samengaan van bromfietsen en ge wone fietsen op fietspaden bijzonder hinderlijk, gevaarlijk en in feite on mogelijk is. Er is, zo constateert het verslag, een categorie weggebruikers ontstaan, die, als geheel genomen, kennelijk niet opgewassen is tegen de eisen, welke het besturen van een bromfiets aan de berijder stelt en derhalve in abnormaal hoge mate bij verkeersongelukken is betrokken. Een groep jonge bromfietsers ver stoort ofwel opzettelijk of onbewust rust en veiligheid door met groot misbaar eindeloos rond te rijden of met stationair draaiende motor door lopend luidruchtig gas te geven. Hoewel de industrie zich strikt aan de technische snelheidsbeperking houdt, woTdt de mogelijkheid om de snelheden op te voeren op vrij grote schaal misbruikt. Bovendien rijden er nog bromfnetsen, die snelheden van 50., 60 en meer km kunnen halen. In het Maastrichtse stadspark is gisterochtend een 8-jarig meisje door een tot dusver onbekend gebleven man aangerand. Het kind liep daar na weg, terwijl de aanrander 't bleef volgen. In haar verwarring vertelde het meisje aan iemand, die op het Stationsplein stond, wat er gebeurd was. De aangesprokene stelde het kind gerust, zorgde dat het per auto bus naar huis kon en zei dat hij de politie op de hoogte zou brengen. Dit is echter niet gebeufd, hetgeen bleek toen de ouders later op de dag op het politiebureau kwamen om aan gifte te doen. De commissaris van politie heeft nu een oproep gericht tot de onbe kende van het Stationsplein om zich alsnog te melden. Mogelijk heeft hij de aanrander, die het kind gevolgd was, zelf ook gezien. Het meisje heeft weliswaar een vrij duidelijke persoonsbeschrijving van de dader kunnen geven, maar men wil die, indien mogelijk, toetsen aan de waar nemingen van een volwassene. op 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen, terwijl zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenl Koker a 20 tabletten f 0.80. (Advertentie) POLITIE STAAT VOOR EEN RAADSEL Twee Amerikaanse studenten liepen in Amsterdam onder trein (Van onze t.v.-medewerker) KRO-Avondcollege gaat verder. Naar verluidt, zal wegens te weinig deelname een einde worden gemaakt aan de KRO-uitzendingen van het Avondcollege, althans voor wat de cursussen via de radio betreft. Wel ligt het in de bedoeling, het avond college Nederlands, in combinatie met een schriftelijke cursus van het Nederlands Studiecentrum te Culem- borg nog voor een seizoen te hand haven. Hopelijk vindt de program maleiding in het najaar een andere presentator, die minder hinderlijk zijn mening zal opdringen, althans de kijkers-luisteraars niet als onmon dige kindeTen zal toespreken. Ook voor de t.v. plegen mensen te zitten, die niet van wijsheid of intelligen tie gespeend zijn. KRO's nieuwe voorzitter op het scherm. In de KRO-t.V.-rubriek „In woord en beeld" van woensdag avond zal de onlangs benoemde voor zitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, zich met enkele woorden tot de kijkers richten. „In woord en beeld" volgt onmiddelijk op het Journaal en Weeroverzicht, dus om 8.20 uur. „De Klaagzang der Maagden". Het KRO-programma van zondag a.s. bevat naast de jubileum-uitzending van Von Webers komische opera „Abu Hasan" (om 20.50 uur zie ons persbericht nr. 42 dd. 14 juni j.l.)een opvallende filmdocumen taire van de Italiaanse T.V.: „II Pianto della Zitelle", „De klaagzang der maagden". Met deze filmrepor tage van een bedevaart in de Ita liaanse beTgen behaalde RAI-TV op het jongste concours van de UNDA, de internationale katholieke organi satie voor film en televisie, de dooi de aanwezige journalisten en critici toegekende „Prijs van de Kritiek". De twee jongemannen, die gister middag in Amsterdam onder 'n goe derentrein liepen zijn geen Engelse zeelui, zoals aanvankelijk gemeld werd, doch Amerikaanse studenten uit de staat Californië, waarschijn lijk uit San Francisco. Naar aanleiding van bij haar afge legde verklaringen van ooggetuigen, deelde de politie gisteravond 't vol gende mede over de toedracht van het ongeval. De trein kwam de beide Amerika nen tegemoet rijden. G. A. Ducker liep midden op de rails, werd gegre pen door de goederenwagen, kwam te vallen en zonder dat de trein hem raakte reed deze over hem heen. Hij wist zich, nadat de trein over hem GEEN STRAFVERVOLGING IN DE R.DJH.-ZAAK De officier van Justitie bij de Rechtbank in Rotterdam zal geen strafvervolging instellen naar aan leiding van het ongeval bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij op 5 april jl. Gebleken is, dat het drama aan boord van de Liberiaanse tanker „Mathieson", dat aan zeven personen het leven heeft gekost, niet te wijten is aan grove schuld van een der monteurs, die gan de kool- zuurinstallaties werkzaam waren. De officier is tot deze conclusie geko men na een uitgebreide voorlichting door deskundigen. heen was gedenderd, op de rijbaan te rollen. Taheny, die naast hem op de spoorbaan liep, kwam ook te val len. Vermoedelijk in paniek geraakt, heeft hij, liggend onder de wagon, getracht weg te komen, hetgeen hem noodlottig werd. Hij kwam onder 't voorste stel wielen van de locomo tief. Hoe het mogelijk is dat de stu denten de trein niet hebben horen of zien aankomen, is de politie een raadsel. Taheny bevindt zich nog steeds in zorgwekkende toestand in het Weesperpleinziekenhuis. Ducker kon, nadat zijn arm was verbonden, naar het Amerikaanse consulaat ver voerd worden. GETUIGSCHRIFTEN AMATEURREGISSEURS De driejarige basisopleiding voor amateurregisseurs te Den Haag en ingesteld door het WKA en de NA- TU is beëindigd. De voorzitter van de Cultuurraad van O. K. en W. Z.- Holland kon 22 getuigschriften uit reiken, waaronder 4 in de kring Leiden van het WKA, te weten: mej. T. Brouwers, „De Speelgroep", Lei den; E. Schrader, „L.A.T.", Leid- schendam, F. O verdijk, „De Leidse Comedie", Leiden en G. v. Elburg, „St. Matthias", Warmond. In september zal ook in Leiden 'n driejarige cursus starten. Men kan zich daarvoor nu reeds melden. Het Vaticaan heeft een serie post. zegels uitgegeven, die herinnert aan de komst van Paulus in Rome ne gentien eeuwen geleden. Een groene zegel van 10 lire en een blauwe van 30 laten een kaart zien, waarop de tocht van Paulus, van Cesarea naar Rome, staat aangegeven. Een bruine zegel van 15 lire en een okergele van 75 geven de aankomst in Rome weer. Een rode zegel van 20 lire en een blauwe van 200 tonen de basi liek van St. Paulus in Rome. Nieuwe wijze van haringvangen Twee Wieringer kotters trachten deze week op een nieuwe manier Hollandse nieuwe te vangen en zor gen daarmee voor het begin van het geen een omwenteling in het haring- visserijbedrijf kan betekenen. Tot voor enkele jaren werd gezou ten haring uitsluitend aangevoerd door loggers die waren uitgerust met drijfnetten. De treilers die haring met het over de zeebodem gesleepte treilnet vangen, begonnen enkele ja ren geleden de gevangen haring ook te kaken, te zouten en in vaten aan te voeren. Thans zijn ook twee kot ters met een treilnet ter haringvis serij uitgevaren. Texelse, Urker en Wieringer kot ters visten reeds gedurende de laat ste jaren in de laatste maanden van het jaar „in span" op haring in het Engelse Kanaal, maar deze haring werd altijd in verse toestand op de Nederlandse markt aangevoerd. De twee Wieringers, de WR 49 „Inter nos" en de WR 51 „Stella Maris" vissen thans ook in span, maar nu in het centrale gedeelte van de Noord zee, boven de 55ste breedtegraad. Beide kotters slepen een net tussen zich in, zodat ook haring die boven de zeebodem zwemt, buitgemaakt kan worden. Hét net, een zogenaamd „atoomnet" tussen de trekkende kot ters kan namelijk alle waterlagen tussen de zee-oppervlakte en de zee bodem bereiken. Voor alleen vissen de treilers bestaat een dergelijk net nog niet. De schippers H. Plug en D. Kuyt van de Wieringer kotters hebben al goede vangstres'iltaten geboekt. Za terdag maakten ze zestig kantjes ha- ririg buit. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.55 Kamerork. en solist. 12.05 Clavecimbel en viool. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 15.00 Radiofilharm. ork. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.00 Korenrubr. 18.20 Het Spectrum. 18.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Hol land Festival 1961: Harmonie- en fanfareconc. 20.20 Radiofilharm. ork. en solist. 21.25 Jazzmuz. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem: Bijbelse quiz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws>. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Salonork. 11.30 Cabaretprogr. 12.00 Politieka- pel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 Van vuistbijl tqt kunstmaan, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volksmuz. 15.00 Lusten en lasten van de vrije tijd, lezing. 15.10 V. d. jeugd.' 17.00 Ham mondorgelspel. 17.20 Tips voor va kantie. 17.50 Regeringsuitz.: Het kind in Nieuw-Guinea, door Phia van den Berg. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Instr. kwint. 18.55 VARA-varia. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork., klein koor en sol. 20.40 Dubbelgangers, hoorsp. 21.25 Gram. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Dansmuz. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Bas en piano. 23.00 Jazz. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10-17.40 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 20.30 Progr. rond het moderne Hebreeuwse lied. 21.15 Gevar. progr. 21.40 Epiloog. 21.50 Avondcollege Nederlands. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) van 18-20 uur I never knew, Mountain greenery, My wonderful one, Let me be loved, Te quiero dijiste, Divina mujer, Co- pacabana, Rio Brasil, Tammy, It happened in Monterey, Everybody loves my baby, Chicago, Paris je t'aime d'amour, Retour a Paris, l'Air de Paris, A Paris, Sérénade a une Parisienne, Paris chérie, La légende de la nonne, Marinette, Pistonnette, Martine, Mon oncle, Le piano de la plage, Epi blues, Quand on s'est con- nu, Oui, oui, oui, oui, Nuages, II y a des anges, Alleluia, Aubade des oiseaux, Tu n'as pas trés bon carac- tère, l'Eau vive, Chanson pour ma vieille, Pigalle, Sous les toits de Pa ris, J'aime Paris au mois de mai, Mon Paris, Ca c'est Paris, Beale Street blues, Madeira, High Sqciety, White cliffs of Dover, Bottom of the bottle, Lazy River, I ain't gonna give nobody none o'this jelly roll, Black and tan fantasy, Tiger rag. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur Jeugd van Rome en Zuid-Italië. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 10 té, en die vertelde me niet heel veel Mr Colverton snapte het ook en moois over die mr Clarenbough over zijn gezich stond nadenkend, toen de manier waarop hij zich met het hij weer in zijn wagen stapte. En zwakke geslacht bemoeit", hij uitte zijn sombere gedachten te- „Wat vertelde ze je?" genover zijn secretaresse, toen hij „Ja, feiten heeft ze niet genoemd, samen met haar dineerde in het Doe- Daarvoor geneerde ze zich geloof ik len hotel van Kwardam. een beetje. Maar ze gaf me genoeg te „Die mr Clarenbough maakt het verstaan", een beetje te bont" verklaarde hij „Wat was het voor een dame? Oud kortaf of jong? Mooi of lelijk?" Clare keek verwonderd op. „Hm, aan de verkeerde kant van „Dat die vent een rol speelt en de de vijf en dertig, zacht gezegd. Maar echte Clarenbough niet is, weten wij ze was charmant genoeg." allebei. Maar wanneer hij die rol nu „Pas op met wat vrouwen zeggen een beetje behoorlijk speelde, zou ik over vrouwen. Er zitten onder dat er nog de sportieve kant van kun- gras talloze addertjes", nen zien. Wat ik echter hoor.„Dus je wou zeggen dat ze dit uit Wie heb je gesproken?" wilde jalouzie Clare weten. .,Ja, 3ÏS kent de vrouwen, Clare. „Een van de dames van het comi-Misschien beter dan iemand anders. Misschien heeft die dame alleen maar geprobeerd een beetje te rod delen. Maar leuk vind ik het niet". „Ik vind die hele kwestie-Claren- bough nogal grappig", meende Cla re. Hij bracht het er gisteravond keu rig af. Ik zou zo zeggenhandel alleen op grond van feiten die je zelf waarneemt en laat je niet beïnvloe den, alvorens je handelt Met dat advies in de oren zette Colverton zich in de lounge en be studeerde de krant, terwijl Clare zich naar haar kamer begaf .De gerant, tuk op een praatje, draaide rond hem heen. „Ik hoor, dat er in Meeldam ook een Amerikaan logeert' begon hij. „Ja, dat hoorde ik ook" gaf Col- verton weinig belangstelling tonend, toe. „Hij was vanmorgen hier" ging de gerant verder. Nu ontwaakte Colvertons inte resse. „Wat is de wereld toch klein", me diteerde de hotelhouder. „Twee Ame rikanen uit zo'n groot land allebei vlak in de buurt en als ze elkaar dan ontmoeten, blijken ze elkaar nog te kennen ook!" Colverton was nu zeer belangstel lend. „Kende die meneer uit Meeldam mij?" „U wellicht niet, maar de dame, uw secretaresse. Ze hebben wel een uur met elkaar gepraat!" „Onatuurlijk", zei Colverton. „Ja, dat klopt. Het was me door het hoofd gegaan". En hij verdiepte zich weer in z'n krant. Maar hij las niet. Steeds vroeg hij zich af: wat had Clare met die op lichter, die gewaande mr Claren bough, te maken? Had ze hem daar om verdedigd? Laat je niet beïnvloe den, had ze gezegd. Nee, Clare, peinsde hij, ik zal mij niet laten be- invloeden, niet door die mevrouw en ook niet door jou. Ik zal handelen naar de feiten. En ik geloof, dat het tijd wordt, dat er zo langzamerhand iets gebeurt. Ik zal morgen maar eens naar Amsterdam gaan en de zaak maar eens doorpraten met mr Morris. Die is precies op de hoogte met alle gerechtelijke aangelegen heden in dit land en zal wel weten hoe dat varkentje gewassen moet worden. Want het zaakje wordt me nu zo langzamerhand een beetje te duister. Riek de Ruiter fietste op het rij wielpad langs de weg, die van Meel dam leidde naar de grote verkeers weg. Ze was in opgewekte stemming. Het was mooi weer, ze was vrij, ze hield van de buitenlucht en van de wijde velden rondom Meeldam. Ze had in haar ogen iets van de blik, waarmee de zeeman tuurt over de wijde zee en naar verre horizonten. Er waren heel wat zeelui in haar familie en meermalen vroeg zij zich zelf af, waarom ze het vrij dorre be staan van onderwijzeres gekozen had. Een keus was het eigenlijk niet ge weest; het was de goedkoopste ma nier om de nodige fundamentele ken nis te verkrijgen en daarop voort te bouwen. Want ze wist, wanneer ze haar doel had bereikt, dan zou ze niet in Holland blijven. Dan ging ze de wijde wereld in. Ze kende de op vattingen van haar vrouwelijke ken nissen, dat ze „haar beste tijd voor bij liet gaan". Maar Riek de Ruiter vond, dat ze haar tijd heel goed# ge bruikte, vooral deze middag. In de verte hoorde ze een auto na deren. Ze zou er geen acht op ge slagen hebben wanneer het zacht zingend geluid, dat de banden maak ten over- de betonweg, niet plotse ling had plaats gemaakt voor 'n doffe klap, een krakend scheuren en dan doodse stilte. Onwillkeurig trapte ze harder voort langs de eenzame weg, waar langs in dit uur niemand zich be woog. En weldra zag ze de oorzaak van het vreemde geluid. Een auto stond met de neus tegen een boom. Een grote ster ontsierde de voorruit. Zo in het heldere zonlicht bood de beschadigde wagen een weinig dra matische aanblik en Riek had wel eens vaker verkeersongeluk)es ge zien. Waarschijnlijk een band ge sprongen, giste ze en toen ze nader bij kwam, merkte ze, dat die veron derstelling juist was. Maar haar op pervlakkige nieuwsgierigheid ver anderde in ontsteltenis, toen ze ach ter het stuur een in elkaar gedoken figuur zag zitten. Haastig zette ze haar fiets tegen de haag, die de rijweg van 't fiets pad onderscheidde, sprong daar met een kloeke zwaai overheen en rukte even later het portier van de auto open. De man, die achter het stuur zat, bloedde hevig, maar ze zag terstond, dat al dat bloed de zaak ernstiger deed schijnen, dan ze waarschijnlijk was. De bestuurder was met het hoofd tegen de voorruit gebotst, had door de schok of door de schrik een ogen blik het bewustzijn verloren en mis schien een lichte hersenschudding opgelopen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8