TUINIER MET PLEZIER! Revaluatie zet maatschappij voor moeilijke en zware periode Positie ziekenfondsen loopt gevaar Lübke in Parijs door De Gaulle verwelkomd BONTE MARKT VOOR GOOCHELAARS Binnenkort richtlijnen over liturgie en kerkmuziek De lotgevallen van Robinson Crusoë DINSDAG 20 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT KLM-D1RECTEVR VAN DER BEUGEL: CIRCUS IN MOEILIJKHEDEN De dieren van het circus-Paula Busch, waaronder Leeuwen uit Zwit serland, honden uit Oostenrijk en paarden uit Engeland, leven op het ogenblik in Lauterbach bij Kassei „van de liefdadigheid", omdat, het circus betalingsmoeilijkheden heeft. De toekomst van de dieren ziet er tt 1, j maar somber uit, men weet nl. niet Het luchtverkeer over de Noord- der Beugel meent, dat men deze waar men het geld vandaan moe, Atlantische Oceaan vertoont een maatregel niet mag isoleren van de halen om hen naar huis terug te «sterke neisrin? tot dalin? en hliift ach gehele problematiek. Wataaride orde kunnen sturen. De plaatselijke die- sterke neiging tot daling en bluft ach- ,s ZQ zei hïJ| m pnncipe de vraag renliefhebbers doen intussen wat zij ter bij dat van het vorige jaar. Dit of de luchthaven een objekt is, dat kunnen. Het slechte weer en de con- verschijnsel, dat algemeen is, zal de «n sluitende begroting moet heb ben, of dat een luchthaven NIEUW KARRETJE VOOR PRESIDENT KENNEDY bedrijfsresultaten van de K.L.M. over moet worden als een stuk infrastruc- 1961 belangrijk beïnvloeden. currentie van het Moskouse staats- gezien circus, dat kortgeleden een toer door West-Duitsland heeft gemaakt, tuur, dat voor ons land van'enorme schijnt het circus de das te hebben betekenis is. Men dient zich bij de omgedaan. Doordat het net van het Delf- Beugel, of die niet ten nadele gaat zijlse vissersscheepje „Neptunus" aan Dit heeft de president-directeur financiële gestes op Schiphol wel af van de K.L.1VI., drs. A. H. van der te vragent aidus de heer Van der Beugel, op een kennismakingsbueen- geugeit 0f die niet ten nadele gaat komst met journalisten m Utrecnt yan een bedrijf dat natuurlijk een een obstakel onder water bleef ste herhaald. Hij zei, dat de K.L.M. een commerciële onderneming is, maar ken, werd de boot dwars op de moeilijke periode doormaakt, die ^ocb 00k gen stuk Nederland. Een stroom getrokken tengevole waar- men alleen door kan komen wan- bedrijf, dat momenteel door 'n moei neer men zich grote inspanningen jjjk^ periode heen moet. van het vaartuig omsloeg. Visser H. Zweep uit Farmsum ge- getroost. Een bepaalde oorzaak voor ^an liet slot van de kennismakings- raakte hierdoor te water en verdronk, het achteruitlopen van het luchtver- receptie werd de burgemeester van Zijn compagnon, W. Sanders, kon keer kon de heer Van der Beugel utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ra- door het personeel van een in de na- niet aangeven. Wellicht, zo zei hij ge- 0pgenomen in de kring van de bijheid liggende zandzuiger worden lijk hij ook reeds vorige week aan ^skippers of the Flying Dutchman", gered. een lunch met leden van de buiten- landse persvereniging in Nederland, had gezegd, is hier sprake van een cumulatie van factoren als een stuk nawerkende recessie en een zekere betalingsbalanspsychose. Het jaar 1961 zal voor de K.L.M. een bijzonder moeilijk jaar worden, aldus de heer Van der Beugel. Hij legde in dit verband de nadruk op de overschakeling van de oude naar de nieuwe techniek, hetgeen vooral op commercieel en operationeel ge bied van grote invloed is. Het bete kent namelijk een aanzienlijke kos ten- en produktie-uitbreiding. De re- valutatie van de gulden is voorts van enorme invloed geweest. De KLM-ta- rieven zijn gebaseerd op dollar- en sterlingwaarden, waardoor de reva luatie een rechtstreeks verlies aan in komsten betekent. Weliswaar nemen de kosten in het buitenland af, maar is niet ver gelijkbaar met de derving van in komsten waarmee men thans wordt geconfronteerd. Passagiersbelasting. Over de verhouding tussen de KLM en de luchthaven Schiphol zei de heer Van der Beugel, dat men uiteraard dankbaar is dat Schiphol in een nieuwe gedaante zal verrijzen. Te leurgesteld is men evenwel over de plannen om passagiersbelasting te gaan heffen, ofschoon de heer Van De heer A. J. van Leusen, voor zitter van de federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, heeft op 'n in Utrecht gehouden vergadering van deze fe deratie gezegd, dat de positie van het Nederlands Ziekenfondswezen gevaar loopt, wanneer steeds maar nieuwe denkbeelden ten aanzien van de uitbreiding der verstrekkingen worden geopperd, zonder dat wegen ter financiering worden aangewezen. De kans, dat de overheid daardoor steeds meer genoopt wordt tot in grijpen, zodat de zelfstandigheid van het ziekenfondswezen wordt be dreigd, noemde hij niet denkbeeldig. In dit verband vestigde de heer Van Leusen ook de aandacht op de plannen om bij een nieuwe arbeids ongeschiktheidswet de ziekenfondsen weer met een extra taak te belasten, namelijk het verlenen van de eerste behandeling ook bij ongevallen. Zo wel in de medische wereld als bij de ziekenfondsen vraagt men zich volgens hem, af, hoe men dit alles wil regelen. Vrijwillige verzekering. De heer Van Leusen zei, dat voor al de positie van de vrijwillige ver zekering moeilijk wordt, terwijl het, SSL Zi^n oorf.e®1; toch.. wenselijk De Lincolnfabrieken hebben voor president Kennedy een speciale auto gebouwd, die gebruikt zal worden blijft, de verplicht en vrijwillig ver- by bij2ondere gelegenheden. De wagen is 7 meter lang en heeft een motor van 400 pk. Bij de auto worden zekerden een gelijke behandeling te diverse kappen geleverd, die naar behoefte aangebracht kunnen worden. bieden. Ten aanzien van het opnemen van langdurig zieken in verpleeghuizen, merkte de heer Van Leusen op, dat er in feite vooreerst nog niets zal veranderen, behalve dan dat de zie kenfondsen gaan betalen in plaats van de Sociale Diensten. Hij voegde hieraan toe, dat er voorshands geen sprake is van een uitbreiding van het aantal bedden in goede verpleeg huizen. Hij meent, dat dit 'n kwestie van jaren is en dat pas daarna de nieuwe verstrekking werkelijk be tekenis krijgt. De heer Van Leusen deelde mede, dat het overleg met de huisartsen nog steeds gaande is en weinig roos kleurige perspectieven biedt. Hij zei te hopen, dat dit overleg zal slagen, omdat de werkzaamheid van de zie kenfondsen goeddeels berust op een verantwoord samenspel met de huis artsen. De Westduitse bondspresident Lübke is vandaag voor een staatsbe zoek van vier dagen in Parijs aan gekomen. Hij werd op het feestelijk versierde vliegveld Orly verwel komd door de Franse president De Gaulle, die in zijn toespraak zei, dat de tijd gekomen was waarin Duits land en Frankrijk voor het welzijn van de mensheid „grote en vele din gen" tot stand moesten brengen. De bondspresident zei, dat zijn volk vastbesloten was de lotsverbonden heid tussen Duitsland en Frankrijk nog nauwer aan te halen. President Lübke wordt vergezeld door zijn echtgenote Wilhelmina, mi nister van buitenlandse zaken Von Brentano en anderen. De Gaulle zei nog, dat Frankrijk en Duitsland tot vruchtbare samen werking bij de opbouw van een on ontbindbare Europese volkerenge meenschap geroepen zijn. Tegenover de overweldiging van een deel van de Duitse natie en andere Europese volken kon slechts een op overtui ging berustende en hartelijke over eenstemming tussen Duitsland en Frankrijk een gelukkige toekomst waarborgen. DATA OLYMPISCHE SPELEN TOKIO VASTGESTELD Tijdens het 58e congres van het Internationaal Olympisch Comité in Athene is dinsdag definitief vastge steld, dat de Spelen van 1964 in To kio zullen worden gehouden van 9 tot en met 25 oktober. De winterspelen in Innsbruck zul len plaats hebben van 29 januari tot en met 9 februari 1964. Het I.O.C. heeft nog niet besloten welke sporten er in Tokio op het programma zullen staan. Dit zou la ter op de dag ter sprake komen. WIE DEZER DAGEN de hal van de Utrechtse stadsschouwburg be trad, trof er een lange rij proviso risch opgezette winkeltjes, waar goocheltrucs van allerlei aard en at tractie voor vakmensen en amateurs ten verkoop werden aangeboden. Men kon er zo'n beetje de knepen van het vak doorkrijgen, maar de „betere nummers" bleven een ge heim. Wie ze wilden kopen en er werden behoorlijke prijzen voor het Philips gaat grote rol spelen in Amerikaanse gram. platenmarkt De op twee na grooste grammo foonplatenmaatschappij van Ameri ka: de Mercury Record Club in Chi cago is aangekocht op last van Phi lips. De aankoop is gedaan door de Consolidatie Electronics Industries Corporation, die beschouwd kan wor den als de bovenbouw van de Phi- lipsbelangen in Amerika. Voorts heeft een dochtermaatschappij van Consolidated Electronics de National Record Inc. te Ricmond overgeno men. Philips' Phonografische Industrie te Baarn, een dochtermaatschappij van Philips Eindhoven, heeft met laatstgenoemde maatschappij e.en overeenkomst gesloten tot het uitwis selen van de platencatalogus van de gehele Mercury-voorraad. Mercury zal op haar beurt de be schikking krijgen over de matrijzen van Philips voor populaire en klas sieke platen in Amerika. Door deze manoeuvre zal Philips een belangrij ke plaats krijgen op de Amerikaanse grammofoonplatenmarkt. idee gevraagd konden er echter zeker van zijn, in de kennissenkring furore te.ihaken. Via deze handel bereikte men de grote zaal, waar onder het stempel van de Nederlandse magische unie een nationaal goochelcongres werd gehouden. Van het uitgebreide pro gramma, dat we ten dele konden volgen, werd het grootste deel inge nomen door het concours om het kampioenschap van Nederland voor dit jaar. De meeste nummers bevat ten algemene goochelkunst en ma nipulatie. Maar toch ook werd ruim schoots gedaan aan zgn. mentale- en salonmagie en illusionisme. En bij de micro-magie werd men als 't wa re met de neus op de trucs gedrukt, zonder nochtans iets wijzer te wor den. Tenslotte behoorden ook uit vinding en cabaret tot de attractieve hummers, evenals de goocheltest en een concours op het balcon. VOOR DE STRIJD op zovele fron ten bestond grote belangstelling door achttien deelnemers uit eigen land. Roberto en Hella waren van de par tij, Al Preston, Ted Winkel, Marco- nick en o.a. de veelzijdige Aenigma. Uit België was Fontanas overgeko men, die men stellig ook zal treffen op het internationale goochelcongres dat van 5 t.m. 10 september a.s. in Luik wordt gehouden. Tot slot van beide dagen hebben de winnaars in een openbare voorstelling zondag avond zich nog eens uitvoerig tot de vele aanwezigen gewend. De 67-jarige Harm 'Lukken in Groningen is uit het raam van zijn slaapkamer gevallen en om het le ven gekomen. Hij was die avond om elf uur thuis gekomen. De man had van tijd tot tijd aanvallen van be nauwdheid en wilde waarschijnlijk het raam verder opendoen om frisse lucht te krijgen. LANDDAG VOOR KOORDIRIGENTEN Salariëring dirigenten en organisten De Landdag Koordirigenten 1961 was, anders dan die van 1960, een landdag van de gehele Ned. St. Gre- gorlusvereniging. Meer dan 500 deel nemers uit het gehele land, dirigen ten, kringbesturen en hoofdbestuur waren aanwezig bij de plechtige Hoogmis, die werd gecelebreerd door pastoor C. P. de Wit. Prof. dr. J. Smits van Waesber- ghe vroeg 's middags de aandacht van de aanwezigen voor het verschijnen van „een alfabetisch register van de geldende kerkelijke normen op het gebied van de Kerkmuziek", onder de titel „Kerkmuziek en Kerkelijke wetgeving". Naast het alfabetisch reglement bevat het boekje het keuringsregle ment voor kerkmuziek, de verkla ring van het episcopaat over de auteursrechten voor kerkmuziek, welke op 1 januari 1961 in werking zijn gesteld, en de richtlijnen voor minimumsalariëring van dirigenten en organisten. Vervolgens vermeld de de voorzitter het feit dat aan enige conservatoria dit jaar voor 't eerst de door het Rijk erkende prac- tijkdiploma's voor katholieke kerk muziek uitgereikt zijn. Voor deze di ploma's wordt thans een opleiding gegeven op een tiental conservatoria en muzieklycea. De opleiding voor het nieuw ingestelde einddiploma koordirigent en organist is uitslui tend mogelijk aan het Ned. Instituut voor Kerkmuziek te Utrecht. Tenslotte deed hij mededelingen over de richtlijnen die binnenkort te verwachten zijn over liturgie en kerkmuziek. Deze zijn opgesteld in gezamenlijk overleg tussen de Ned. Liturgische Federatie en de Ned. St. Gregorius-vereniging. De dirigeer- practijk werd daarna besproken door Louis Toebosch die met mede werking van het koor van de Sacra mentskerk te Breda enige facetten heeft besproken van het interprete ren, instuderen en uitvoeren van niet-moeilijke werken in verschil lende bezetting. Dit gedeelte van 't programma werd bijgewoond door de wijbisschop van Utrecht, mgr. Th. G. A. Hendriksen. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. 62. Het water was er ondiep en dank zij hun inspan ningen geraakte het vaartuig opnieuw vlot. Zij roeiden een tijd langs de zandbank. Robinson was overtuigd, dat zijn schip alhier negen jaar geleden strandde. SIERTUIN Het overhouden van kamerplanten brengt voor vele liefhebbers zorgen met zich mee. Bezitters van £en tuin kunnen ze op een beschaduwde plek ingraven. Ook kan men ze op een koele plek in een grote teil met turfmolm ingraven, dat goed vochtig is gemaakt. Voor de vindingrijke liefhebber is de methode met draadjes aan te bevelen. De kamerplanten worden in een kring om een teil met water gezet, die op een verhoging staat. Uit de teil worden op de pot van elke plant een of meer draadjes van wol of katoen gelegd, waardoor het water langzaam van de teil op de pot ten kan lopen. Het aantal draadjes per plant hangt van het waterverbruik van de planten af, dat moet een paar dagen tevoren worden uitgeprobeerd. Tulpen en hyacinthen zijn nu afgestorven, u rooit ze voorzichtig op en legt ze op een luchtige plaats in een kistje te drogen. Zijn ze goed droog dan worden ze schoongemaakt en de nog bruikbare bollen op een koele droge plaats tot het najaar weggeborgen. Klim rozen worden na de bloei gesnoeid; oude afgedragen takken verwijderd, jonge scheuten aangebonden. De chrysanthen en dahlia's worden getopt, wanneer het kleinbloemige en bossige soorten betreft: de eind- scheuten worden ingenomen, zodat de plant zich ver takt en meer bloemen geeft. Grootbloemige soorten daarentegen worden geplozen: door het wegnemen van de zijknoppen, krijgt men per plant enkele grote Na enige uren roeien was de kust in zicht en bij bloemen, het vallen van de avond landden zij opnieuw op hun Onkruid in gazons vraagt voortdurend onze aan- klein eiland, dat zij 's morgens hadden verlaten. dacht. Zaadplanten verdwijnen op de duur door het maaien, maar wortelonkruiden zoals klaver, made liefje of paardebloemen komen steeds weer op. Vroe ger stak men de wortels met de schop uit, tegenwoor dig worden zgn. groeistoffen gebruikt die de onkrui den verdelgen maar het gras ongemoeid laten. Het gazon moet een paar dagen niet zijn gemaaid voor de verdunde vloeistof met een gieter of een plantenspuit over het gras wordt verspreid. Na ca. 5 dagen kan het gras weer worden gemaaid, zonodig wordt de behan deling herhaald. MOESTUIN Aardappelen worden aangeaard met de hark of de schop, hierdoor wordt het rooien wat vergemakkelijkt. In de geulen tussen de planten kan men reeds een nateelt planten: spruitkool of andijvie. Op vele kool soorten kunnen we de rupsen van het koolwitje vin den, die de bladeren afeten tot aan de nerf. Tijdig spuiten of stuiven met DDT kan veel schade voor komen. In waterrijke streken moeten reeds in de zo mer de sloten en greppels worden schoongemaakt, zo dat straks het hemelwater van herfst en winter onge hinderd kan worden afgevoerd. FRUITTUIN Wilt u grote vruchten oogsten, dan moet bij de ooft- bomen vruchtdunning worden toegepast. Wanneer de vruchten zo groot zijn als een walnoot, is de tijd ge komen om alle aangetaste en te dicht opeen staande vruchten weg te nemen. De eerste keer vindt plaats in begin juli, zonodig wordt er in begin augustus nog eens gedund. Een overbemesting van patentkali 3-5 kg. per 100 m2 zal uw vruchtbomen ten goede komen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5