Uitkeringen Nationale Miva-2 loterij Fruit in Noord-Oostpolder ernstig beschadigd door nachtvorst Voor zomerse dagen ZATERDAG 17 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HET IS VANAVOND „ROZEGEUR EN MANESCHIJN Een plaatje tijdens de repetities voor het NCRV-tele visiespel „Rozegeur en maneschijn", dat zaterdagavond onder spelregie van Paul Cammermans gebracht wordt. We zien v.l.n.r. Kitty Jansen, Paul Cammermans, Noortje de Vries en Fieke Landre. Veehouder - door eigen koeien aangevallen - overleden In een ziekenhuis te Nijmegen is gisteravond overleden de veehouder T. Verkuijlen, die dinsdag in een weiland in de buurt van Volkel door een paar van zijn koeien werd aan gevallen en tegen de grond gewor pen. De gevolgen waren zo ernstig, dat V. naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij aan het hem door de dieren toegebracht letsel is bezweken. Tijdens een vergadering met de procuratoren van de missiecongre gaties heeft de missieverkeersmid- delenactie de uitkeringen bekend ge maakt, die zij zal doen uit de op brengst van de nationale Miva-2 lo terij, gehouden van 1 februari tot 1 mei. Aan de volgende congregaties kon een bedrag uitgekeerd worden van 10.000,- en meer: Dominicanen 10.000,-, Capucijnen 10.500,-, La zaristen 11.500,-, paters H.H. Har ten 12-000,-, missionarissen H. Hart 12.500,-, paters H. Familie 13.000,-, paters van de Afrikaanse Missiën 22.000,-, missionarissen SVD een bedrag van 50.000,-. In totaal werd aan alle congrega ties gezamenlijk een bedrag uitge keerd van 216.000,-, dat geheel zal worden besteed aan verkeersmidde len voor de Nederlandse missionaris sen over de gehele wereld. (Advertentie) „Lieve ooievaar Liefe oppasser, wilt u dit briefje geven aan de swarte ooievaar? Ik wil zo graag een swart broertje heb ben. Zo schreef „Bobje, 6 jaar" aan de Diergaarde in Rotterdam. Het ge beurt nogal eens dat de ooievaars in „Blijdorp" post krijgen. Liefe ooie vaar, schreef „Mary-Ann", ik ben gauw jarig. Ik wil zo graag een zus je hebben. Ik heb al vier kleertjes voor ons babytje. Anne-Marie moet het heten De secretaresse van de diergaarde schrijft alle gegadigden trouw te rug: „We hebben het doorgegeven aan de ooievaar. Hij kan niets belo ven, maar zal z'n best doen Ook militairen gaan korter werken Vanaf 1 juli zullen ook de dienst plichtige soldaten gaan profiteren van de kortere werkweek, die de le gerleiding voor het beroepspersoneel heeft ingevoerd. Dat betekent voor degenen, die bij de parate onderde len zijn ingedeeld, een vrije maan dagmiddag en -avond in de vier we ken. Dienstplichtigen in de zg. oplei dingssector krijgen twee maal in een periode van vier weken een vrije zaterdagochtend en een vrije maan dagmorgen. STOPZETTING UITVOER VAN TOMATEN NAAR FRANKRIJK Wegens de prijsdaling van toma ten op de Parijse markt hebben de Franse autoriteiten besloten de in voer van tomaten uit de EEG-landen niet meer toe te staan. Van ons land uit werden overigens weinig toma ten naar Frankrijk verladen. Op de Roermondseweg te Meyel werd de 75-jarige mevr. J. v. Heug- ten uit Meyel door een autobus over reden en vrijwel op slag gedood. ASCOTS PAARDEN EN HOEDEN. Meer dan de helft ging verloren Deskundigen schatten dat in de Noord-Oostpolder door de nachtvorst van eind mei op sommige bedrijven meer dan 90 pet. van de fruitoogst verloren is gegaan. Op andere be- drijven daarentegen is de nacht- vorstschade van weinig betekenis. Desondanks is er zoveel schade ver oorzaakt dat deskundigen aannemen dat de fruitoogst in de Noord-Oost polder tot op minder dan de helft is gereduceerd. Daarbij komt dat door de nachtvorst de kwaliteit van het overgebleven fruit sterk in kwa liteit is verminderd. Als de nacht vorst geen schade had aangericht, zou de fruitoogst in de polder 6 a 7 miljoen kg bedragen. Thans wordt hij voorlopig geraamd op 2H a 3 miljoen kg. Van dit fruit is 'n groot deel nog beschadigd. Nergens in ons land is de schade aan het fruit zo ernstig als in de Noord-Oostpolder. Alleen in de provincie Utrecht is plaatselijk ook veel fruit bevroren, maar de andere fruitcentra hebben door de nachtvorst geen schade ge leden. In de landbouwsector hebben de aardappels veel te lijden gehad. Verwacht wordt dat 75 pet. van het zgn. pootgoed niet selecteerbaar zal zijn. Het areaal pootgoed in de Noord-Oostpolder is 4500 ha groot. HET UITGRAVEN VAN DE V-l De werkzaamheden in verband met het bergen van de V-l te Delft, zijn thans zo ver gevorderd, dat een door damwanden beschermde werk- put gereed is. Men meent nu zo ver te hebben gegraven, dat men dicht bij het projectiel is, dat zich naar men heeft berekend, op ongeveer 11 meter diepte onder het maaiveld moet bevinden. Maandagochtend zal de heer A. Drent, hoofd van de Hulp verleningsdienst van het Departe ment van Binnenlandse Zaken, zich op de hoogte stellen van de stand van zaken. Daarna zal vermoedelijk worden begonnen om de laatste me ter grond weg te graven. Dit karwei zal uit veiligheidsoverwegingen met de hand moeten geschieden. Een fotograaf, geposteerd in het Wa- terloostation in Londen, waar de modieuze dames aankomen, op weg naar Ascot, mej. Susan Pitt (boven) met een hoed van witte tule in een merkwaardige vorm en mevrouw Michael Lewis (onder) met een hoed van zwarte organza in de vorm van een paddestoel, vastgemaakt met 'n brede band onder de kin. OPLOSSING: WEEKEND EN ZONNESCHIJN 1 hoofd van zwemmer achteraan, 2 trede van glijbaan, 3 badmuts van meisje op glijbaan, 4 schoorsteenpijp dak links, 5 mond van zwemster links, 6 golfje in het midden, 7 huis je achteraan, 8 gestreept badpak van meisje onder glijbaan. OPLOSSING: BERBEKLIMMERS De man links begint aan zijn wan deling en wijkt tweemaal van de wegrichting naar links af; zo komt hij bij de andere bergbeklimmer. Het moet niet zó.... De moeder tot de gast: „De onderwijzer zegt wel, dat Hans niet geschikt is voor de middelbare school, maar ik vind, dat hij het toch maar moet proberen. Mijn man heeft het zijn leven lang gespeten, dat hij niet heeft gestudeerd en omdat wij het ons nu kun nen veroorloven, Hans te laten studeren moet hij zich maar een beetje inspannen en proberen op de school mee te komen". Maar zo Moeder: „Jammer, dat Hans niet naar de middel bare school kan Vader: „Ja, het stelt mij ook een beetje teleur. Maar de jongen kan er nu eenmaal niets aan doen en het zou bepaald fout zijn, hem te dwingen als hij er de capaciteiten niet voor heeft. Hij moet iets prak tisch leren; daar heeft hij echt aanleg voor". Een goede raad: Dromen van ouders mogen niet be slissen welke opleiding een kind zal krijgen. Men wordt ateeds het gelukkigst als men op de juiste plaats is beland. Practische wenken voor de huisvrouw EEN VAKANTIETIP In de meeste zomerpensions zoekt men tevergeefs naar- een kleren- haak. Doorgaans vindt men wel een paar roestige spijkers, waaraan men zijn of haar zaken kan ophan gen en daarom is het geen slecht idee, een paar knijpers in de koffer te stoppen. Ze zijn niet alleen ge schikt voor de kleine was, maar men kan er allerlei voorwerpen aan ophangen waarvoor men an ders nergens een plekje vindt. DROGE VOETEN Ook voor fanatieke kampeerders, die zich niet door regen en onweer laten afschrikken, zijn natte kleren en natte schoenen een heel pro bleem. Vooral moet men zich be hoeden tegen natte voeten. Het zal werkelijk niemand berouwen, als men zich een paar plastic over schoenen aanschaft. Ze nemen geen plaats in en men stapt er gemakke lijk en snel in als men door het natte gras moet lopen. Twee plas tic zakken met een elastiekje om de enkels doen natuurlijk bij ge brek aan beter ook hun dienst. NOG MEER HYGIëNE in de keuken GEEN ZIEKTEKIEMEN IN HET VOEDSEL! Het komt nogal eens voor, dat mensen, die dezelfde spijzen genut tigd hebben, vrijwel tegelijkertijd ziek worden. Vanzelfsprekend gaan ieders gedachten dan uit naar een mogelijke ondeugdelijkheid van het genuttigde voedsel. Men staat dan direct klaar met het woord „voedselvergiftiging", terwijl het in de meeste gevallen juister zal zijn om over een be smetting te spreken. Slechts zelden is er in zulke gevallen een echt vergif in het spel, meestal gaat het om een door het voedsel veroor zaakte infectieziekte. Vergiftigde paddestoelen Werkelijk giftig zijn zoals een ieder zal weten bepaalde padde stoelen. Ook komt gelukkig slechts zeer zelden een heel zwaar vergif, produkt van een be paalde bacterie, in geconserveerde vleeswaren wel voor. De daardoor veroorzaakte ziekte draagt de naam botulisme. In het overgrote deel van de zo genaamde voedselvergiftigingen be vinden zich in het voedsel levende ziektekiemen, die bij de consumen ten een infectieziekte veroorzaken. Vanzelfsprekend is het niet altijd een heel gezelschap of een com pleet gezin, dat slachtoffer van zulk een besmetting wordt: ook één enkel mens kan op deze wijze ziek worden. Geïnfecteerde wondjes Levende ziektekiemen in het voedsel zijn nogal eens afkomstig van personen, die bij de bereiding van het eten de nodige hygiëne niet in acht genomen hebben. Die hebben dan bijvoorbeeld een ont stekingsproces aan de vinger en bij het klaarmaken van de spijzen ne men zij niet de moeite om die plek zorgvuldig te verbinden en om een lepel of vork te hanteren. In zo'n geval is er veel kans op dat streptococcen (dat zijn bepaalde etteringsbactieriën) in het voedsel geraken. Dat kan dan bij degene die de gerechten nuttigt, een hef tige maag- en darmprikkeling te weeg brengen. Aan een dergelijke gang van za ken zullen de deskundigen zeker denken wannaer de gasten in grote getale onwel worden na het aan zitten aan een diner, waar langdu rig gestoofde of warmgehouden ge rechten zijn opgediend. Vers toebe reid en korte tijd gekookt voedsel namelijk levert zelden gevaar op; lang verhitten of broeien en uren lang bewaren geeft grote kans op woekering (en dus vermeerdering) van eventueel binnengedrongen ziektekiemen. Bacillendrager Daarnaast zijn er ook gevallen waarbij ziekmakende bacteriën op voedsel worden overgebracht door-- dat de kok of de keukenprinses met ongewassen handen aan de eetens- voorbereidingen begint. Vooral fu nest kan het zijn, wanneer de han den niet worden gew assen nadat er van het toilet gebruik gemaakt is. Sommige mensen immers dragen in hun darmkanaal bacillen mee, die paratyfus of andere ziekten ver oorzaken, terwijl die personen zelf ogenschijnlijk gezond zijn. Als die ziektekiemen op hun handen te recht komen, brengen deze de be smetting weer over. Nog steeds geldt als heel kras voorbeeld van uitgebreide besmet tingen door gezonde bacillendra gers het verhaal van de Ameri kaanse keukenmeid, die een halve eeuw geleden, toen buiktyfus over al ter wereld nog een veelvuldig optredende ziekte was, in het ene gezin nr het andere die besmetting binnenbracht. De overheid moet haar een grote som gelds hebben aangeboden, als zij maar bereid was zich voor de rest van haar levin te laten opber gen op een eenzaam eilandje. Eendeëieren Besmettingen met paratyfusbacil- len hebben ook nog wel op andere wijze plaats en wel doordat ze aan wezig kunnen zijn in eendeëieren. Ze zijn daarin dan terecht geko men, doordat de moedereend bij 't zwemmen besmet water heeft bin nengekregen. De ziekte, die hier door bij de mens kan worden ver oorzaakt, moet niet worden ver ward met buiktyfus, al doen de symptomen er wel eens aan denken. Om besmetting door eendeëieren te. voorkomen is het noodzakelijk deze voedingsmiddelen, hetzij min stens tien minuten te koken, hetzij ze zodanig te bakken, dat ook de dooier door en door wordt verhit: dit bereikt men door die dooier aan te prikken. Dr. Alfredo Briedé Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Nadat de aardappelen in de 16e eeuw als in Europa uit Zuid-Ame- rika waren ingevoerd duurde het toen nog een paar eeuwen (en toen nog dankzij Parmentier, die enorm veel propaganda maakte voor deze „eetbare knol"), voordat hij zo be kend was dat hij een belangrijk onderdeel ging worden van de z.g. volksvoeding. Toch hebben wij hier in Neder land niet Beleerd om dit dagelijks terugkerend levensmiddel steeds weer eens op een andere manier te bereiden. Wij koken en bakken de aardappelen en maken misschien nog wel eens pommes frites, maar daarmede zijn onze mogelijkheden dan ook vaak uitgeput. Alleen de nieuwe aardappelen, die verleiden ons er nog wel eens toe om ze in de schil te koken, dat is tenminste al wat, maar stoven, poffen, smoren, dat komt niet in ons op en juist de nieuwe aardap pelen lenen zich daar zo goed voor. Wanneer wij de aardappelen wil len smoren, wentelen wij ze in wat heet boter in de braadpan rond, totdat zij goudgeel zien, doen er dan iets water bij en laten ze op een zacht vuur in ongeveer 20 mi nuten gaar worden. Vóór het op doen wordt er gehakte peterselie over gestrooid. Poffen doen wij in de oven of op een open vuur (als wij kamperen!) De goed schoongeborstelde aard appelen worden eerst goed ge droogd en dan op het bakblik ge legd, waarop eerst wat zout is ge strooid. Wij schuiven het blik in een matig hete oven en keren na een kwartier de aardappelen om. Na ongeveer 3 kwartier zijn ze gaar. Wij dienen ze dan met boter balletjes op. Wanneer wij de aardappelen wil len stoven koken wij ze in een bo dempje water half gaar (in zijn ge heel of in vierde partjes gesneden), en maken ze dan in een of ander sausje verder gaar. ZONDAG: gevulde paprika, lams bout, prinsessebonen, gepofte aardappelen, Wiener Mélange. MAANDAG: lamsragoüt, postelein, aardappelen, wentelteefjes. DINSDAG: tuinbonen, rauw ge bakken aardappelen met ham stukjes, yoghurt met aardbeien- moes. WOENSDAG: kaasgehakt in toma tensaus, bloemkool, aardappelen, kersen. DONDERDAG: gevuld ei, pommes frites, gemengde sla, ravigotte- saus, rijsttaart. VRIJDAG: Vis Mornay, peultjes en worteltjes, in kaussaus gestoof de aardappelen, rabarber met va- nillevla. ZATERDAG: paprikarijst, vruch ten-hangop. KAASGEHAKT IN TOMATENSAUS 300 g gehakt, 75 g geraspte kaas, 1 theelepel citroensap, een fijn ge hakt knoflookteentje of wat ui, ge hakte peterselie, paneermeel en 1 ei goed dooreenkneden tot een sa menhangende massa, er 8 balletjes van vormen en deze aan alle kan ten bruin bakken. Van 30 g boter, 30 g bloem, 2 eetlepels tomaten puree, l/i fijn gesnipperde uit, zout, peper en 4 dl bouillon een glad ge bonden tomatensaus maken, de ge haktballen erin eggen en in onge veer 15 minuten gaar laten worden. Het is een feit, dat veel vrouwen en jonge meisjes over het algemeen geen hoed dragen. Dat zit in het feit, dat zij de indruk hebben, dat een hoed stijfjes maakt. Een hoed behoort immers bij een elegant geklede dame en aangezien wij van onszelf de indruk hebben, dat we er toch de meeste dagen nu niet bepaald uitgesproken elegant bijlopen - dat komt bij de meesten van ons slechts bij bepaalde gelegenheden voor - voelen velen weinig voor een hoed. Daar komt dan nog bij, dat een groot deel van de dames en zeker de jongeren zich liever wat sportief kleden en daarbij passen slechts weinig hoeden. Tot die weinige hoeden die ons wel bekoren, behoort zeker die leuke zomerhoed op onze illustratie. Zo'n hoed van stro, heel fijn stro, artistiek gevlochten en leuk van model is toch wel iets dat Je vooral in de zomer kunt dragen bij sportieve kleding, zeker met vakantie, aan het strand of waar ook. Zo'n hoed maakt niet stijfjes, die is vlot en staat leuk Anderzijds is het ook wel eens leuk om een hoed te dragen, al is het al leen maar voor de verandering. Je ziet er dan weer eens anders uit dan anders en dat heeft toch wel zijn aantrekkelijke kanten. Laten we eerlijk zijn, in ons hart zoeken we steeds naar iets aparts, naar iets leuks en het lijkt toch wel of zo'n strooien dak dat heeft. Zo'n Italiaanse hoed staat werkelijk gezellig leuk. Deze zuiderlingen ver staan de kunst om met eenvoudige grondstoffen iets te maken, dat artistiek verantwoord is. Zet u ook eens zo'n hoed op (Nadruk verboden) Elly Martins

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10