DE MAN UIT CHICAGO OPEL KAPITAN 1961 N.V.HET MQTQRHUIS DONDERDAG 15 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Travellerchèques van Mary Pos kwamen in de markthandel Een aantal dollar-travellerchèques, dat het eigendom was van de schrijf ster Mary Pos uit Bussum, waren op 20 maart j.l. in handen gekomen van een drietal Waterlooplein-kooplieden in Amsterdam. Twee hunner ver klaarden gisteren voor de Amster damse rechtbank dat de 35-jarige P. uit Bussum die een hunner kende uit de gevangenis bij hen was gekomen met de vraag of ze de chèques konden verzilveren. Zij zou den daarmede 100 gulden kunnen verdienen. Drie chèques werden zon der enige moeite ingewisseld. P. hield echter hardnekkig vol, dat hij de chèques nooit in zijn bezit heeft gehad en die dag niet in Amsterdam was geweest. De officier merkte op, dat het enigsizns een mysterie is wanneer en op welke wijze de chè ques zijn verdwenen, de schrijfster weet nl. niet of ze uit haar wagen gestolen zijn, dan wel dat zij ze ver loren heeft. „De dader ligt op het kerkhof', aldus de officier, die ge zien het criminele verleden van ver dachte P. tegen hem terzake van uitlokking tot opzetheling acht maanden met aftrek eiste. Tegen de twee kooplieden, beiden ook al ver schillende malen veroordeeld, vor derde hij terzake van heling zes maanden gevangenisstraf. Een derde koopman, die er mee was blijven zitten, hoorde een boete van 150 gul den, subsidair een maand hechtenis plus een voorwaardelijke straf van één maand tegen zich eisen. De raadslieden van P. en de eerste twee concludeerden tot vrijspraak. Een hunner merkte op, dat de banken 'e chèques, waarvan de ondertekening volgens een politiedeskundige door middel van carbon was overgetrok ken, zo vlot hadden uitbetaald, ter wijl ze door een dame waren gete kend en door een man ter verzilve ring werden aangeboden. Uitspraak 28 juni. Na voorlopige vrijheid Gerrit de Stotteraar weer in arrest Na nauwelijk enige maanden in voorlopige vrijheid te zijn geweest, is de beruchte „Gerrit de Stotteraar", de 41-jarige G. B„ weer door de Am sterdamse recherche gegrepen. De redicivist werd in '57 door het Am sterdamse Gerechtshof tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een tas met gestolen voorwerpen en inbrekerswerktuigen. De eigenaars van deze voorwerpen, onder meer 'n zeer kostbaar filmapparaat, enige sieraden, een wekkertje en vier hor loges, zijn de politie nog niet be kend. Produktschap: Koelkasten geen luxe meer Het Produktschap voor Zuivel is van oordeel, dat koelkasten geen luxe meer zijn. De minister van Landbouw en Visserij zal dit door het Produktschap dezer dagen in 'n schrijven worden meegedeeld. Diens medewerking -'al worden gevraagd voor een vermindering of afschaf fing van de omzetbelasting op koel kasten (thans volgens het luxe-ta rief 18%) en van dn invoerrechten op geïmporteerde huishoudkoelkas- ten (thans 8,4% voor de EEG-landen en 12% voor niet EEG-landen). In tegenstelling tot de consumptie- melkcommissie uit haar midden zal het Produktschapbestuur bij minis ter mr. Marijnen niet aandringen op de bevordering van het inbouwen van koelkasten in nieuwe en be staande huizen. De 63-jarige metselaar H. J. Zolf uit Schiedam is tijdens werk zaamheden aan een pand aan de Schiedamsedijk van zijn ladder ge vallen. Hij maakte een val van 12 meter. Met zware kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis „Dijkzicht" vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 (Advertentie) Onbemande kano spoelde aan Een onbemande Duitse kano is op het strand van Rockanje aange spoeld. Vermoedelijk heeft een Duit se toerist, na de Waterweg te zijn uitgevaren, een ommetje over zee willen maken om op Oostvoorne weer aan land te stappen. Het bootje was vol kampeerbenodigdheden, zo als tent en slaapzak. Conflict bezorgde passagiers gratis reisje met bus Tal van passagiers hebben tussen Hengelo en Holten een gratis bus ritje kunnen maken, omdat de chauffeurs weigerden een kaartje te verkopen. Deze meevaller dankten de passa giers aan een conflict tussen de di- rektie en de chauffeurs van de Over ijsselse Autobusdienst. Op de bewus te lijn ontbreken n.l. conducteurs en conductrices. De chauffeurs moeten in dit geval de plaatsbewijzen ver kopen, echter zonder enige vergoe ding voor dit extra werk. De direktie heeft zich hierbij op het standpunt gesteld, dat zij voor dit extra werk van de chauffeurs geen extra belo ning mag geven. De chauffeurs wor den nl. betaald volgens de cao (ge regelde lijndiensten zonder conduc trice). slaagde leerlingen van de befaamde toneelschool te Amsterdam, dan mag met voldoening worden herinnerd aan de eerste prestaties, die nog wel ten overstaan van een paar miljoen kritische, in een gemakkelijke stoel gezeten, kijkers is geleverd. Een an dere vraag is, of de keuze van de stukken wel zo geslaagd kan heten. Maar omdat smaken nu eenmaal ver schillen, beperken we ons tot een oprecht schouderklopje voor hen, die we straks op het beroepstoneel hopen te ontmoeten. „Een mooie zondag in septemer". Dit spel van Ugo Betti, heden avond voor de KRO, wordt in een vertaling van Madeion Waldorp ge regisseerd door Cas Baas, die Betti's stuk ook voor televisie bewerkte. Myra Ward speelt de hoofdrol van Adriana Norburi. De rol van Carlo Lusta, onbezoldigd vice-souc-archi- varis, wordt gespeeld door Jules Croiset. Men ziet verdqr o.a. Guus Verstraete als de echtgenoot Frede- rico Norburi, Bas ten Batenburg als zoon Roberto, Nelleke Knegtmans als dochter Lia. John Koch en Hep van Delft zijn resp. als agent en concierge, de eerste getuigen van de ontwikkelingen op de bewuste zon dag. Het t.v.-spel wordt voorafge gaan door het tweede deel van de reportage, welke VPRO en KRO op 22 april jl. maakten van het nacht concert van de Amerikaanse gospel zangeres Mahalia Jackson in het Con certgebouw. Fred Rombouts was de regisseur. De uitzending van heden avond wordt ingeleid door Frans Josso. „Wie zingt er mee In het kader van het 35-jarig ju bileum organiseerden KRO-radio en televisie gezamenlijk een kinder zangwedstrijd, waaraan honderden scholen uit het gehele land deelna men. Zaterdag 1 juli om vijf uur zul len in gelijktijdige kinderuitzending voor radio en televisie zes koren en acht solisten voor camera's en mi crofoon optreden. Deze finale, waar mee de zangwedstrijd wordt afge sloten, wordt gepresenteerd door Wim Quint en Adri van Oorschot. Ria Dohmen heeft de t.v.-regie. „Abu Hassan". Op 25 juni brengt de KRO een uitvoering van Carl Maria von We- bers komische opera „Abu Hassan". Gabriël Smit maakte een Nederland se vertaling. De hoofdrollen worden vertolkt door de tenor Rudolf Kat als Abu Hassan, de sopraan Els Bol- kestein als zijn vrouw Fatime en de bas Gerard Groot in de rol van de geldschieter Omar. Voor de muzikale medewerking zorgt het Amsterdams Kunstmaandorkest, dat ditmaal on der leiding staat van Hans Lichten- stein, die tevens de regie heeft. De camera-regie heeft Ben Mettrop. Deze opera wordt uitgevoerd vol gens het „play-back"-systeem, met dien verstande dat de solisten tevens als acteur optreden. Komende uitzendingen. De vrijdag is voor de VPRO, op nieuw met de medische rubriek van dokter Van Swol en Drieluik. Zater dag komt de NCRV met een musi- cale comedie in Victoriaanse stijl, met oude en nieuwe composities. De zondagnamiddag is er weer met in ternationale sport en de avond met een Vara-vertoning van een t.v.-be- werking van de operette „Die schone Galathé" van Frans von Suppé. Toneelgeslaagden voor de t.v. Het wordt een jaarlijkse bezigheid van de t.v., de geslaagden van ver schillende toneelscholen in ons land voor de comera's te halen. We had den haast geschreven: te slepen, om dat we weten, dat de plankenkoorts vooral bij nieuwelingen een grote rol speelt. Maar als we terugdenken aan de beide dames Mar ja Habraken en Willy Frencken die de Maastrichtse academie voor de KRO hebben hoog gehouden en woensdag de vijf ge- pyaBuc: Bromfietsdieven aangehouden Toen zij op het punt stonden een bromfiets te stelen zijn twee Belgi sche knapen, de 20-jarige A. K. uit Kalmhout en de 15-jarige R. D. uit Antwerpen, in Bergen op Zoom door de politie gegrepen. De eigenaar van een bromfiets zag een der knapen met zijn vervoer middel er vandoor gaan. Hij kon hem achterhalen .i hem de bromfiets weer afnemen. Tien meter verder probeerden zij er met een andere bromfiets vandoor te gaan De man waarschuwde de politie, die 't twee tal kon arresteren. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pianorecital. 11.15 V. oudere luiste raars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Hammondor gelspel. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Gram. 13.55 Idem. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radiophilharm. ork. 15.20 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Praatje over planten. 16.15 Kerkorgelconc. en so liste. 16.40 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Pianoduo. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Het ge zin. N.a.v. het over dit onderwerp in Arnhem gehouden seminar van de Ver. Naties spreekt Prof. Dr. R. Schippers, voorzitter v. d. nat. con tactcommissie voor gezinsbelangen en van de nat. raad voor maatschap pelijk werk. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Samenzang. 20.15 Lichte muz. 21.10 Gevar. progr. 21.40 Promenade- ork. 21.55 Wijd als de wereld, lezin- fen. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS- er. 22.40 In de muzeval, muzikale luisterwedstr. 23.10 Orgelimprovisa ties. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.30 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Metropole-ork. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamer- muz. 11.30 Orgelspel. 12.00 Inslr. kwint, en soliste. 12.20 Regerings uitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Piano trio. 14.25 Voordr. 14.45 Blazers kwint. 15.05 Liedjes en Koek en ei, hoorsp. 16.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Pianoduo en so list. 17.20 Dansmuz. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praat je. 19.00 V. d. kind. 19-10 Kinderkoor 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, gespr. 20.00 Nws. 20.05 .Boekbespr. 20.10 Vioolrecital 20.20 Kamerkoor. 20.35 Activiteiten in de Flevopolder, lezing. 20.50 Ne derlanders in internationale tech nische bijstand, lezing. 21.00 Licht progr. 21.40 Concertgebouwork. 22,15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gespr. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Con certgebouwork. (verv.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.30-19.00 Eurovisie: Int. concours hippique te Kopenhagen. 20.00 Weekjourn. 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 Medische rubr. 21.15 Filmintermezzo. 21.30 Drieluik: zang, rep. en saxofoonkwart. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) van 18-20 uur I. Joseph Bayer: Balletmuziek „Die Puppenfee"; II. Carl Millöcker „Der Bettelstudent". Operette in 3 bedrij ven. Plaats en tijd van handeling: Krakau omstreeks 1704. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur De meest geruchtma kende burgemeester van Italië en de wereld. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK „Ben je in luilekkerland!" lachte Jan. „Maar ik bèn er nog niet!" zucht te Wim. Hij was uit de koestering van de burgemeesterlijke welwillendheid weggevlucht met de verzekering, dat hij zeer beslist mr de Gooyer wilde opzoeken in zijn pension. Dat vond hij zo'n fidele vent en die had hem in Rotterdam zo kranig terzijde ge staan en zo al meer, dat hij absoluut eens een uurtje met „die architect" moest babbelen. „Toch zal ik past rust hebben als het allemaal achter de rug is", ver zuchtte de Gooyer. „Jan", plaagde Wim, „verbeeld je, dat de echte Clarenbough komt op dagen!" De Gooyer werd groen-bleek. „Ja, dan ben ik fini!" constateerde hij schor. „Dan kan ik mijn biezen wel pakken in Meeldam en ik heb nog de kans, dat ik achter de tralies draai ook!" „M'n goeie man," troostte Wim, „wie niet waagt, die niet wint. Dacht je, zo lachte hij, „dat ik m'n Chain Stores in Chicago cadeau gekregen heb?" „Dat heb je juist wèl," antwoord de de Gooyer. „Kerel, je moet niet denken aan een verkeerde afloop, maar aan een goede. En als dit goed afloopt, zit jy er hier prima voor. De burgemeester heeft geen woorden genoeg om je lof te verkondigen, al is het, geloof ik, maar om die Kruiderink te nege ren „Ja, dat heb je goed bekeken. Maar Dikkenburg is een beste vént." „Enfin, ik stap weer eens op. Ik moet nog een praatje maken in het Amerikaans met die burgemeesters dochter Toch eens zien, of ik die ijsberg niet kan laten smelten!" „Als je -maar geen grappen uit haalt! Bedenk, dat je onder valse vlag vaart, mannetje!" „Dat weet ik bestmaar het boottochtje bevalt me best. Tenmin ste, tot nog toevoegde hy er voorzichtig aan toe. Op dat ogenblik ontvouwde in het enig behoorlijke hotel, dat de nabu rige stad Kwardam rijk was, een jongeman met een grote uilenbrjl op, de Provinciebode. Tegenover hem zat een intelligente, jongedame in een onberispelijk tailleur Zij keek belangstellend en ook een beet je hautain de restauratiezaal rond. „Wonderlijk, die hollandse kran ten," mompelde de vreemdeling. „Wat zijn ze toch knus en klein en wat is hun nieuws toch onbelangrijk tenminste van dit soort bladen. Wacht eens, hier: Meeldam. Daar moet ik heen. Hésay, there's something in the paper about heremr Clarenbough. Het meisje wierp een blik in de krant. „Sorry, I don 't understand the dutch lnguage and so I can't read the paper," zei ze. De jongeman nam de krant weer op en begon aandachtig te lezen. Het meisje staakte haar verveeld rond zien, toen ze plotseling bemerkte, hoe de krant in de handen van de jongeman schokkende bewegingen begon te maken. Ze hoorde vreemde geluiden achter het breed uitgevou wen papier De ober kwam nieuws gierig nabij om iets op te vangen van het in rad Amerikaans gevoerde ge sprek, dat nu volgde, waarbij het meisje eerst verwonderd keek, toen ontstemd het voorhoofd fronste, hef tig protesteerde, daarna glimlachte tot tenslotte beiden onder herhaalde lachbuien het gesprek voortzetten in geheimzinnig gefluister. De kelner kuchte zeer nadrukke lijk. „Blijft u vannacht hier, meneer?" vroeg hy. „Ja, dat was wel de bedoeling „Wilt u dan even het formulier in vullen? Als u mij uw paspoort geeft, zal ik het zelf voor u doen." „Ach nee, dan moet ik eerst mijn tas weer tussen al die papieren uit de wagen halen! Nee, geef maar hier." De vreemdeling haalde z'n vulpen voor de dag en vulde beide formu lieren snel en handig in. De ober las: „William Colverton, journalist; Clara Wyatt, secretaresse. „Ik zal het maar geloven," bromde hij. „Als zijn geld goed is, kan me dat paspoort niks schelen." En de fooi overtuigde hem, dat dit het enige juiste standpunt was. Inmiddels was mr Clarenbough gewikkeld in een allergezelligst ge sprek met de dochter van de burge meester. Corrie had in 't eerst haar schroom voor het door haar zo wei nig beoefende Engels overwonnen, maar nu ze er doorheen was, ontwik kelde zich de conversatie uitermate vlot. Clarenbough bleek een gezellig prater en al sprak hij weinig over Chicago, over New York wist hij des te meer te vertellen Hij bleek bij zonder op de hoogte van de politiek zoals die door de UNO bedreven werd en Corrie verwonderde er zich over, dat een zakenman zo goed in al dergelijke dingen thuis was. Haar afkeer van de Amerikanen smolt langzamerhand weg, maar toch kon zij de gedachte niet van zich afzet ten, dat deze meneer Clarenbough het tofch wel een beetje erg met zich zelf getroffen had en... dat hij voortdurend een rol speelde. Ze vroeg zich af, met de intuitieve scherpzinnigheid die vrouwen eigen is, of die Clarenbough die zich hier presenteerde, zich nu werkelijk voor deed zoals hij was. Midden in het gesprek kwam de burgemeester binnen en ging er in z'n gemakkelijke stoel bij zitten. Hij verstond het Engels beter, dan hij 't sprak en vergenoegde zich derhalve met luisteren Maar toen een pauze in het gesprek ontstond, wendde hij zich tot zijn gast. „Ik heb al veel gehoord van jullie amerikaanse journalisten," zei hij glimlachend, „maar dat ze zulke speurneuzen hadden, wist ik toch niet." Clarenbough keek hem verwon derd aan. „Hoe bedoelt u?" „Wel zoeven hoorde ik van de ei genaar van het Rode Hert, dat daar een amerikaanse journalist met z'n secretaresse zit te lunchen, die van plan is mr Clarenbough te intervie wen over zijn belevenissen in Hol land en de indrukken die hij in Meeldam heeft opgedaan." De burgemeester praatte nog een tijdje voort over de sensatiezucht van de amerikaanse bladen en de volharding van de daaraan verbon den persridders en bemerkte daar door niet, dat zijn gast een weinig bleekjes was geworden en diens woordenstroom geheel scheen opge droogd. Maar Corrie voelde de ver andering in de <jfonr

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8