s 'awmwsw.i'JsiMstsBi J DE NIEUWE STRUCTUUR VAN DE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING Twee zuilen: Centrale en vakbonden Diocesane bonden dienen te verdwijnen Minister Luns - oververmoeid - zal voorlopig rust moeten houden DONDERDAG 15 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zweedse kroon voor Rijksmuseum Op de binnenkort in het Rijksmuseum te Amsterdam te bezichtigen ten tentoonstelling „Zwedens Gouden Eeuw" zal men o.m. een van de kost baarste Zweedse kroonjuwelen n.I. de kroon van koningin Lovisa Ulrica welke in 1751 werd vervaardigd, kunnen zien. Het kostbare kleinood werd woensdag per vliegtuig naar Schiphol vervoerd, waar Ton Koot het in ont vangst nam. Eerst in het Rijksmuseum kon de heer Koot de zegels ver breken en het prachtige stuk met zijn 695 diamanten laten zien aan het hoofd van de afdeling zilver en goud, mevrouw M. Duyvene-de Wit-Klink- hamer. Piper-Cub stortte neer in Duitsland Dode en ernstig gewonde Gistermorgen omstreeks kwart over elf is in kamp Vogelsang nabij Treiborn (Duitsland) een Piper-su- per-cup van de Koninklijke Lucht macht verongelukt. De piloot, de res. tweede-luitenant W. F. Breg, kwam hierbij om het leven. Een tweede in zittende kapitein der infanterie H. van der Wel werd ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. Hij is op genomen in een ziekenhuis te Sie- merath. Het ongeval gebeurde tij dens een oefening van een der on derdelen van de Koninklijke Land macht, waarbij verkenningsvliegtui gen van de groep lichte vliegtuigen van de vliegbasis waren ingezet. Omtrent de oorzaak van het on geval is nog niets bekend. Een com missie van onderzoek is inmiddels vertrokken uit Nederland naar de plaats van het ongeval. HET BIJBELS MUSEUM Enkele weken geleden schreven wij in een reportage over het Bijbels Museum en de diorama's in de Wil lemskerk te Den Haag, dat de ex positie toegankelijk was van 10 tot 14 uur. Men verzoekt ons thans, er op te wijzen, dat dit moet zijn van 10 tot 15 uur. Breng wai variatie in Uw leven... begin bij Uw kleding! Prettig voor de weekends voor vakantie of voor zo-'savonds-na-het-werk. Een zonnige weekender; zit prettig, staat sportief. Kreym- borg heeft er vakken vol van... reeds v.a. 9.90 Een sportieve pantalon, Terlen- ka lightweight of wash wear. v.a. 19.75 Kat gabardine, sanfor reeds v.a. 8.90 Haarlemmerstraat 143 Leiden (Advertentie) richte concrete werkzaamheden tot in alle onderdelen moeten worden gecontinueerd. Met haar voorstel tot opheffing van de diocesane bonden als autonome dragers van een deel van de taak vervulling van de beweging, heeft de commissie opnieuw een poging gedaan om het dualisme, dat de be- afzonderlijke standsorganisatie II i* i geaaan om net auaiisme, dat de oe- name het werk van de diocesane De Katholieke Arbeiders Beweging heeft zich reeds geruime tijd bezig- bonden op een andere wijze onder gehouden met een interne studie over haar structuurproblemen. Deze brengen, incorporeren in de bewe- studie is thans gereed gekomen en het resultaat daarvan is neergelegd in ging als geheel en in de samenstel- een nota, die inmiddels door de bestuursorganen van de KAB is aanvaard. lende delen. Aan deze integratiepo- Het ligt in de bedoeling, aan de hand van deze nota in de wetgevende ver- ging ligt tevens ten grondslag het gadering van 3 juli aanstaande een aantal concrete besluiten te nemen, inzicht, dat een duidelijke onder- Het is niet de eerste keer, dat de Katholieke Arbeiders Beweging zich scheiding tussen het standsorganisa- bezighoudt met de herziening van haar structuur. Op diverse tijdstippen torische en vakorganisatorische werk van haar geschiedenis heeft zij in verband met de voortschrijdende evo- steeds minder mogelijk wordt, aan- lutie veranderingen aangebracht in haar organisatorische opzet, teneinde gezjen het werk van de vakbonden deze meer aan te passen aan de eisen van de tijd. In deze wisseling van m overeenstemming met de maat- organisatorische vormen is een duidelijke tendens merkbaar naar een schappelijke ontwikkeling mee ge- steeds groeiende eenheid. evolueerd is en niet meer, zoals in 1#J, j het verleden, in overwegende mate Voor werknemende middenstand geen slechts de meer beperkte sodaai- economische belangenbehartiging, met name de zorg voor de arbeids voorwaarden inhoudt. Hoewel de beweging voornamelijk In 1946 werd in de wetgevende seerde beweging, dat door de com- is ontstaan als een organisatie van vergaderingen van het NW, de KAB missie is ontworpen, is wel, dat zogenaamde handarbeiders, hebben en het CNV het principe-besluit ge- daarin de autonome diocesane bon- zich sedertdien bij haar ook 'n aan- nomen om de organisatorische struc- den niet meer voorkomen. Dit wil tal groepen van werknemers aange- tuur af te stemmen op de bedrijfs- volgens de commissie, niet zeggen sloten, die in de loop van de tijd taksgewijze organisatie en wel in de dat het werk, dat tot dusver door de met verschillende namen, zoals zin van bedrijfsbonden. Vooral na de diocesane bonden werd verricht, hoofdarbeiders, nieuwe of werkne- totstandkoming van de wet op de wordt afgekapt. De commissie is er- mende middenstand, later beambten bedrijfsorganisatie in 1950 werd de van uitgegaan, dat de gehele waar- en medialen, zijn aangeduid. De be- praktische betekenis hiervan meer devolle activiteit van de beweging staande structuur heeft ruimte ge- geaccentueerd. Het NW en het CNV moet worden voortgezet. Anderzijds laten voor een speciale behartiging gingen tot reconstructie over. Toen betekent de handhaving van de ge- van een aantal algemene belangen men op aandrang van de verschil- hele taak ook weer niet, dat de ver- ten behoeve van de betrokken groe iende bonden in 1951 ook binnen de KAB de zaak in de wetgevende ver gadering aan de orde stelde, hebben de hoofdarbeidersbonden, die tegen standers waren van de bedrijfsbond- gedachte, de afhandeling daarvan belet. Zij deden een beroep op de bisschoppen om een eventuele door voering van de bedrijfsbonden te ver hinderen, welke zij in strijd achtten met de beginselen van de katholieke maatschappijleer. Van de zijde van het epicopaat werd daarop aan de KAB gevraagd, geen besluiten te ne men, alvorens de bisschoppen hun standpunt hadden bepaald. Deze lie ten zich daarbij adviseren door een breed samengestelde commissie on der voorzitterschap van prof. Beau fort. TWEE ZUILEN In 1960 bepaalde het epicopaat zijn standpunt, dat niet neerkwam op 'n afwijzing van de bedrijfsbonden op principiële gronden. Daarnaast wer den in de afgelopen jaren ideeën omtrent een herziening van het ka tholiek organisatiewezen, met name voor de werknemende bevolking ge lanceerd. Van deze ideeën heeft de conceptie van een katholiek verbond van de arbeid de meeste aandacht getrokken. In het door haar ontworpen grondpatroon voor een georgani seerde beweging gaat de nota uit van twee primaire grootheden: de centrale en de (vak)-bonden. Bei de zijn gedacht als rechtspersoon lijkheid bezittende lichamen, die dus naar buiten kunnen optreden. In hun onderlinge verhoudingen is aan de bonden in zoverre een ju ridische prioriteit toegedacht, dat de centrale is geconstrueerd als 'n federatie van de bonden, waarbij de bonden worden gezien als de constituerende elementen. Zij brengen de centrale tot stand, be palen via de verbondsbestuursor- ganen in laatste instantie haar be leid en zijn verantwoordelijk voor de goede functionering van het ge heel. Hierdoor wordt een wijziging gebracht in de opzet van 1945, waar de centrale als de oorspron kelijke grootheid werd yooropge- gesteld en de bonden fungeerden als zij het autonome organen van het geheel. pen. De vorm, waarin deze mogelijk heid tot speciale belangen beharti ging is geboden, bestaat in de vrij heid voor de bedoelde leden om te opteren voor een standsorganisato- rische aansluiting bij de werknemen de middenstand. DE WERKNEMENDE MIDDENSTAND De commissie is evenwel van oor deel, dat de bestaande optie-moge lijkheid in de toekomst dient te ver vallen. Deze regeling verdraagt zich, naar haar mening, niet jnet de inte gratiegedachte, volgens welke de centrale en de vakbonden de dragers zijn van de verantwoordelijkheid voor de gehele taak van de bewe ging. De commissie is zich ervan be wust geweest, dat zij met haar ad vies tot het doen vervallen van deze optiemogelijkheid voor de werkne mende middenstand indirect treedt buiten het kader van de reorganisa tie van de structuur van de eigen be weging. Zij weet dat het opvolgen van haar advies sterker repercussies zal hebben voor de werknemende middenstand, die het overgrote deel van haar ledental, namelijk 13.000 van de 16.000, dankt aan de bestaan de optieregeling. Over de bedoelde consequenties zal met de werkne mende middenstand nog worden ge sproken. Beambtenbond. De commissie acht het handhaven van het beroep als primair organi satie-criterium niet aanvaardbaar, deels omdat daardoor een toestand van versnippering en zeer gecompli ceerde organisatorische en overlegs- verhoudingen zou blijven bestaan, deels omdat het beroeps-criterium in 't gehele sociale organisatiewezen meer en meer is verlaten en het overgrote deel der bonden binnen en buiten de KAB het kenmerk van beroeps-heterogeniteit is gaan ver tonen. De commissie stelt derhalve voor, dat bij de komende reorgani satie wordt overgegaan tot vorming van een beambtenbond binnen de beweging, waartoe de fusie van de bestaande vier bonden van hoofd arbeiders de allereerste noodzake lijke stap lijkt. Het is dan vérder noodzakelijk, dat deze beambtenbond intern wordt geleed in bedrijfssec- ties. Het meest opvallende element in het grondpatroon voor de georgani- „DE KLOK HEIT WEER NEGEN Voor zaterdag 24 juni maakten Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lo pez 'n nieuwe „Ne gen heit de klok", het KRO-amuse- ments programma dat na 222 uitzen dingen op zaterdag avond 5 juni. 1954 voor de laatste maal werd uitgezonden. Aan deze uitzen ding werken mee: Peronne Hosang, Li- li van Haghe, Joke van den Berg, Sonja Oosterman, Wam Heskes, Louis de Bree, Dries Krijn, de Larry sons, Jules de Corte, Jan van Ostade, Henk Dorel, Charles Aerts, Alex ander Pola, Harry Bronk en Jan de Cler. Ouder gewoon te getrouw bespeelt Guus Jansen de vleugel en dirigeert Klaas van Beeck het KRO - amusements orkest. Oude beken den in dit nieuwe programma zijn o.m. de „Freule", „Kris, Kras en Kruimeltje" en „de familie van Tutte". De algehele leiding heeft Jan de Cler. Dit program ma wordt uitgezon den van 21.00-22.00 uur. Jan de Cler en Alexander Pola in „Negen heit de klok". Minister mr. J. NL A. H. Luns, die gistermiddag achter de regeringstafel in de Tweede Kamer ingestort is, heeft niet, zoals aanvankelijk werd ver moed, een hartaanval gekregen. Hij is het slachtoffer geworden van over vermoeidheid. In het ziekenhuis „Johannes de Deo", waarheen de minister gistermiddag vanuit het gebouw van de Tweede Kamer ijlings per ambu lance was vervoerd, is dan ook geen cardiogram (een hartfoto) gemaakt. Hij zal geruime tijd rust moeten houden. Na een klein half uurtje mocht de heer Luns lopend, doch ondersteund door zijn echtgenote het ziekenhuis verlaten. Achter in een auto zittend werd hij naar zijn woning gebracht. DRAMATISCHE OGENBLIKKEN Het waren gisteren, in de Kamer dramatische ogenblikken, toen tij dens het Europese debat, mr Luns onwel werd. Het debat was juist be gonnen. Als eerste stond dr. W. J. Schuijt op het spreekgestoelte. Hij had ongeveer een kwartier gespro ken, toen mr. Luns zijn aanval kreeg. Plotseling vertoonde de minister krampachtige bewegingen. Dr. Schuijt bemerkte eerst niets, tot van af de publieke tribune verschrikte bewegingen werden gemaakt. Het was even doodstil in de Kamer. Da delijk schoten van alle kanten Ka merleden en bodes naderbij om de minister, die van zijn stoel gegleden was, bij te staan. De heer Luns werd op de grond gelegd. Van alle kan ten werd om een dokter geroepen, doch in het gehele gebouw was geen arts aanwezig. (De enige arts, die de Kamer telt, dr. W. H. Lamberts (PvdA), was niet aanwezig). Intus sen was pater dr. L. J. C. Beaufort, Eerste-Kamerlid en specialist in Buitenlandse Zaken, die de debat ten vanuit een der loges volgde, bij de minister neergeknield. Hij tracht te hem geestelijke bijstand te ver lenen. TRIBUNES ONTRUIMD Kamervoorzitter Kortenhorst liet de publieke- en ook de perstribune ontruimen. Om onbegrijpelijke re denen was de geluidsinstallatie op de ministerstafel geopend en door de microfoons konden de aanwezige journalisten, mr. Luns moeilijk ho ren ademhalen en kreunen. De eer ste arts, de vrouwelijke hartspecia list, dr. Kruis, verscheen. Even later werd de minister per ambulance weg gebracht. De bewindsman was op dat moment bewusteloos. De versla genheid en de verwarring in 't Ka mergebouw waren groot. Minister De Quay, die op dat ogenblik in de Witte Sociëteit de lunch gebruikte, werd gewaarschuwd. Voorzitter Kortenhorst opende la ter de vergadering van de Tweede Kamer, doch alleen om mee te de len, dat „in verband met de plotse linge ongesteldheid van de minister van Buitenlandse Zaken, waarover wij zeer bekommerd zijn, de debat ten zouden worden verdaagd tot dinsdag". Het Europese debat zal voorlopig niet worden voortgezet. De Quay vervangt bewindsman Gedurende de ziekte van minister Luns zal de minister-president, prof. De Quay, als minister van Buiten landse Zaken ad interim optreden. Flauwte Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken deel de mee, dat de minister een flauwte heeft gehad tengevolge van over vermoeidheid. Na het medisch on derzoek in het ziekenhuis heeft de minister toestemming gekregen naar huis te gaan waar hij voorlopig ab solute rust zal moeten houden. De Britse ambassadeur is hiervan op de hoogte gesteld. Zoals bekend, brengt de Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Heath, de komende dagen een bezoek aan Nederland. Heden vernemen wij, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, het naar omstandigheden zeer goed maakt. Hij heeft zich vanoch tend voor een controlerend onder zoek naar zijn arts begeven. Prinsjespaar uit Monaco in Londen -9-0- (Advertentie) TH. LOERAKKER LID VAN KRO-BESTUUR In zijn vergadering van 13 juni jl. heeft het bestuur van de KRO be noemd tot lid van het dagelijks be stuur, de heer Th. Loerakker, lei der van de Cultuurdienst van de KAB .In het dagelijks bestuur was een vakature ontstaan door het af treden van de heer G. W. Kamp- schöer. Kleine metaalnijverheid waarschuwt tegen loonsverhoging De in Leiden gevestigde Federa tie van Werkgeversorganisaties in de Kleine Metaalnijverheid, heeft in 'n telegram aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld, dat zij kennis genomen heeft van de loonvoorstellen van de Vakraad voor de Metaalindustrie, vindt dat onder de huidige omstan digheden een loonsverhoging in de metaalindustrie ernstige spanningen zal oproepen in andere bedrijfstak ken en dat met name de kleine me taalnijverheid in een dwangpositie zal worden gebracht. De federatie verzoekt de staatsse cretaris bij zijn beslissing over de voorstellen van de vakraad rekening te houden met deze factoren. De werkgeversorganisaties in de (groot) metaalindustrie deelden des gevraagd mee dat zij met veront waardiging kennis hebben genomen van de inhoud van het telegram. Zij beschouwen dit als een onverant woorde inmenging in de zaken van de (groot) metaalindustrie. Prins Albert, die kennelijk nogal in zijn nopjes was, en zijn zusje, prin ses Caroline, die net haar pop van een valpartij redt. De kinderen van Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco, zijn dinsdag uit Nice aange komen op het Londense vliegveld London Airport. Zij waren op weg naar hun ouders in Dublin, die een officieel bezoek aan Ierland hebben gebracht en die nog een paar weken in Ierland blijven voor vakantie. De prinsen kinderen reisden in hetzelfde vliegtuig naar Londen als Sir Winston Churchill.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7