CéidóeSoti/tct/tit WA Resultaat van de R.T.C. met de West Soebandrio blij met dode mus IHBjlwflH 11 k 1 l&k&Sm Nazi-rechters verzocht heen te gaan 50,- ALGERIJNEN WACHTEN NU MAAR AF Vloog „Sirius" in goede richting? „Paus is prima leerling", zegt zijn Engelse leraar Het wrak van de „Fridtjof Nansen" Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 15 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15347 Foutieve aanvliegrichting oorzaak van Sirius-ramp? Telel 2 09 35 Red 20015.25594 Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w„ 1 2.55 p mnd. f 7.50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-Adv 17 ct p. mm. Telefoontjes 1.50 KENT U DE WAARDE VAN f 50,-? gaan van internationale overeen komsten, welker gelding beperkt blijft tot het betrokken land, een en ander onder nadere goedkeuring van de betrokken volksvertegenwoordi ging, terwijl de bekrachtiging aan de Kroon blijft voorbehouden. Het Amerikaanse ministerie van Slotcommuniqué Na de slotvergadering van de Ron detafelconferentie tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen is gis teren een slotcommuniqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de conferentie kennis heeft genomen van het verlangen van Suriname zelfstandig zijn buitenlandse betrek kingen te behartigen met inbegrip van het zelfstandig lidmaatschap van de Verenigde Naties en andere inter, nationale organisaties, zulks met be- houd van de koninkrijksband met buitenlandse zaken heeft woensdag Nederland en de Nederlandse Antil- meegedeeld, dat het geen bezwaar len. De conferentie, zich stellende op zou hebben tegen een oplossing van de grondslag van het zelfbeschik- het geschil over Westelijk Nieuw - kingsrecht en constaterende, dat de Guinea die aanvaardbaar is voor huidige rechtsorde in het koninkrijk beide partijen, op vrijwilligheid berust, is van oor deel, dat alle medewerking dient te De woordvoerder van het ministe- worden gegeven teneinde tot verwe- rie, Lincoln White, was gevraagd zenüjking van de Surinaamse wens commentaar te geven op een verkla- tot de zelfstandige behartiging en 't ring van de Indonesische minister zelfstandig bestuur van zijn buiten- van buitenlandse zaken, dr. Soeban- landse betrekkingen te geraken. drio. Deze zou hebben gezegd dat hij „blij was zich ervan bewust te zijn, Gezien het voorgaande heeft de dat de V.S. geen bezwaar zouden conferentie besloten een werkgroep hebben tegen de overdracht van Wes- aan te wijzen teneinde over de di- telijk Nieuw-Guinea van Nederlands verse mogelijkheden en de conse- naar Indonesisch bestuur, quenties ervan een werkstuk op te White zei: „De politiek van de Ver stellen. Wanneer de werkzaamheden enigde Staten jegens het oplossen van van deze werkgroep zijn beëindigd, het geschil over Westelijk Nieuw- zal het overleg in de conferentie zo Guinea was er bij beide zijden on- spoedig mogelijk worden hervat. De partijdig op aan te dringen deze c0.I\f®rent^ ls Yan oordeel, dat in- aangelegenheid op vreedzame wijze middels dient te worden nagegaan op te lossen" in hoeverre binnen het kader van 't huidige statuut de tijdens de con- ferentie naar voren gebrachte wen sen kunnen worden gerealiseerd door te bevorderen: a. Meerdere deelneming door de landen in de buitenlandse aangele genheden van het koninkrijk, meer speciaal in die aangelegenheden, waarbij de landen zijn betrokken. b. Het inschakelen van personen; die op voordracht der landen en in gezamenlijk overleg worden "aange wezen voor werkzaamheden: V. '\r. mmmm 'iê§ Smf'i U weet precies wat er voor dat bedrag te koop is. Al licht... Maar De Faam ver rast u. Een prettige verrassing: voor f50,- koopt u een vlotte regenjas. Ongelofelijk. Maar dan ook 'n aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS DE TOESTAND VAN DE OVELEVENDEN VAN DE „SIRIUS" Bij de KLM zijn vandaag over de toestand van de zestien overlevenden van het ongeval met de „Sirius" bij Cairo de volgende berichten binnen gekomen. Vooruitgang is er in de toestand van stewardess mej. Pee- ters, van gezagvoerder Reynolds, van boordwerktuigkundige Voogt en van navigator-radiotelegrafist De Gooyer. De Britse passagier E. M. Williams ls er ernstiger aan e dan de laat ste dagen het geval was, de toestand van de KLM-employé C. H. Fitch uit Zoetermeer is onveranderd kri tiek. Uitstekend wordt de toestand ge noemd van het tienjarige Poolse meisje Glowacz; enige vooruitgang is er in de toestand van de Nederlan der R. M. Binkhorst. Zeer goed zijn de passagiers Denckmann en Refat Shafiq er aan toe, als goed wordt de toestand beschreven van mevrouw Prokopec en haar zoontje (tot dus verre steeds aangeduid als mevrouw Brokotic en zoontje), uitstekend die van de passagiers Schuster, Gaeta en Chiapini, vooruitgaand die van de Burmees Bang we. De Westduitse Bondsdag heeft een wetsontwerp aanvaard, waarin die Westduitse rechters en openbare aanklagers, die ervan worden ver dacht tijdens het Nazi-bewind naar willekeur doodvonnissen te hebben geëist of geveld, wordt verzocht vóór dertig juni 1962 pensioen te vragen. Doen zij dit niet, dan zullen zij wor den ontslagen. In een afzonderlijke motie, die te gelijk met het ontwerp door de Bondsdag werd goedgekeurd, wordt deze functionarissen verzocht, „z#:h van hun plicht bewust te zijn" en nu ontslag te vragen. In de motie wordt ook gezegd, dat slechts een zeer klein gedeelte van Krim naar Tunis teruff afvaardiging blijven in Genève, om in de rechters en openbare aanklagers, 6 verbinding te blijven met de Franse die na de oorlog een functie in de delegatie in Evian. Bondsrepubliek hebben aanvaard, er- Be bacem Krim, de leider der Al- d6 leider der Algerijnse afvaar- van wordt verdacht tot de hiervoor 1. in het ministerie van buiten- fenjPse1?a.vaar ^inJ' naa* het over- diging verklaarde ook, dat hij thans vermelde categorie te behoren, landse zaken van het koninkrijk; *.e.g Evian met de vertegenwoor- njets wüde zeggen, dat nadeligzou 2. bij vertegenwoordigingen in 't vanj regering-De Gaulle, kunnen zijn voor een hervatting van In een riool .in de Noordengelse buitenland en I Geneve in een via het overleg. stad Middlesborough zijn dinsdag 2 3- in delegaties naar internatio- de teIevj*sie uitgezonden persconferen- jn antwoord op een andere vraag arbeiders tengevolge van gasvergif- nale organisaties en conferenties, in verklaard, dat het toans aan Krim, dat de Algerijnse afvaar- tiging om het leven gekomen. Vijf meerdere mate dan thans het geval *TanK"Jk isom de volgende stap te diging een initiatief van de Franse mannen, onder wie vier brandweer- is. doen, teneinde tot een hervatting van regering afwacht betreffende een lieden, moesten in 'n ziekenhuis wor- c. De- vestiging te Paramaribo en de onderbroken onderhandelingen te eventuele voortzetting der bespre- den behandeld. De twee slachtoffers te Willemstad van een afdeling van kingen. maakten deel uit van een groep van het ministerie van buitenlandse za- »Wij zijn voor vrede, een door on- jn antwoord op de vraag, of zijn vier, die het riool inspecteerde. Het ken van het koninkrijk. derhandelingen tot stand gekomen delegatie na de opschorting naar reddingswerk door de brandweer Voorts zal op korte termijn wor- vrede aldus Krim. Genève zou terugkeren, vertelaarde was een strijd tegen de kick, omdat den nagegaan, in hoeverre het mo- In antwoord op een vraag «gei hij Krim: „De Algerijnse 'afvaardiging de rivier de Tees bij vloed het riool §eliJ'H. *s, 0ITJ_ Suriname, onderschei- gedurende de opschorting van het zal naar Genève terugkeren, wan- binnenstroomt. denlijk de Nederlandse Antillen, te overleg naar^ Tunis te zullen terug- neer het overleg met de Franse re- De Westduitse strijdkrachten machtigen tot het zelfstandig aan- kerena Twee leden van de Algerijnse gering wordt voortgezet". zullen hun dagelijkse rantsoen van een kwart liter wijn niet krijgen, zo ONGEREGELDHEDEN IN ALGIERS £feft de minister van defensie, Echtpaar Armstrong Jones op Ascot HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN (Advertentie) Dinsdag is in Ascot het jaarlijkse programma van koersen en draverijen begonnen dat niet alleen voor de paardesportliefhebbers, maar ook voor de mode een hoogtepunt vormt. Deze foto toont prinses Margaret met haar man, Tony Armstrong Jones op de renbaan. Geheel rechts op deze foto de Prinses Royal. Prinses Margaret droeg een ruimvallende lichte mantel en een met grote bloemen bezette hoed, haar man was gekleed in een zwart jacquet, een grijs vest en een grijze hoge hoed. EEN PRODUKT VAM Strauss, woensdag in de Bondsdag Woensdag hebben zich in Algiers "Ml ongeregeldheder voorgedaan, waarbij een duizendtal Mohammedanen wa- „„vr t, - A- ren betrokken. Zij begonnen toen een fefog^bTik 0ver een voorraadvZ politie-agent zrjn revolver trok om- ,5 hectoliter wijn beschikt. dat h« zich door een Mohammedaan S'traussj yond dat het ni^t een zaak bouw van de staat Rijn-Palts, Stü- binger, had een dergelijke suggestie DE SIKKERS GROEP t Advertentie) van de strijdkrachten was om dit Spreken is moeilijker dan lezen Bij een bezoek aan Canada heeft de Engelse leraar van Paus Johan nes verklaard, dat de H. Vader een prima leerling is. Mgr. Th. Ryan, lid van het Vatikaanse staatssecretari aat en privé-lerear van de Paus, zegt, dat de H. Vader geen moeite heeft met Engels lezen. Ook kan hij een in het Engels gevoerd gesprek ge makkelijk volgen, maar van de an dere kant heeft hij wel moeilijkhe den met de uitspraak en voelt zich onzeker, wanneer hij zelf Engels moet spreken. Hij doet dit daarom bij voorkeur niet, behalve wanneer hij ruimschoots de tijd heeft gehad om zijn tekst voor te bereiden. Twintig jaar geleden gaf mgr. Ry an voor het eerst Engelse lessen aan de H. Vader, toen deze Pauselijk ge zant was in Turkije en mgr. Ryan een van de medewerkers aan het Pauselijk gezantschap. Over het studieschema van de Paus deelde mgr. Ryan mede, dat de Paus dikwijls zo overbelast is, dat hij geen tijd meer heeft voor zijn Engelse lessen. Tijdens de vakanties op Castel Gandolfo, wanneer de audiënties tot een minimum worden beperkt, komt er voor de Paus nog het meest van studeren. Toen men mgr. Ryan vroeg naar karakteristieke eigenschappen van Paus Johannes, antwoordde hij dat hem vooral zijn pastorale ijver op viel. Dit is trouwens ook gebleken uit de eerste toespraak van de H. Vader, waarin hij de wens uitsprak een „goede herder" te zijn. Naast een diepgewortelde naas tenliefde en nederigheid, is ook ken merkend voor de Paus zijn gevoel bedreigd voelde. Binnen enkele -ni- nuten hadden Mohammedanen van probleem op" te lossen, een markt m de nabijheid zich ver- zameld. Zij scholden de agent uit en riepen nationalistische leuzen. Enkele en regende neer op aangerukte po- ogenblikken later ging de menigte litieversterkingen Een auto werd in over tot gewelddadigheden. Zij wier- brand gestoken en een vrachtwagen pen auto's van Europeanen omver, gekanteld. gooiden brandende papieren in een Na anderhalf uur was de orde her winkel en bestormden Europeanen steld. in hun kantoren. Tomaten, stenen De politieman, die zijn revolver op hun gemak en andere propectielen vlogen door getrokken had, en een Mohamme- de ruiten van Europese flatwoningen daan zijn ernstig gewond. STRALENDE JACKIE OP GRIEKSE VAKANTIE Een beeld van de vakantie welke mevrouw Kennedy, echtgenote van de Amerikaanse president, op het ogen blik in Griekenland doorbrengt. Foto links: in de motorsloep van het jacht „Northwind" van de Griekse pre- voor humor. Deze eigenschap komt mier Karamanlis, is Jackie hier op weg naar het eiland Mykonos.' Foto rechts: de havenmeester, kapitein Stamboli (rechts) vertelt zijn charmante gaste het verhaal van Peter de Pelikaan, de alom bekende mascotte van het eiland. het best tot uiting, wanneer hij tij dens officiële audiënties kennelijk Spoor loodrecht op landingsbaan Het wrak van de zondagnacht ver ongelukte K.L.M. Electra „Sirius" ligt op 3 km. afstand van het vlieg veld bij Cairo pal naast het verleng de van de landingsbaan, maar het spoor dat het ongelukkige vliegtuig in het dorre woestijnzand heeft ge trokken staat daar loodrecht op. In dien mag worden aangenomen dat dit spoor de vliegrichting van de „Sirius" aangeeft op het moment, dat het de platte heuveltop raakte, dan betekent dit dus, dat de „Si rius" op zeer korte afstand een bocht van 99 graden zou hebben moeten maken om nog in het verlengde van de baan te komen. Onder normale omstandigheden heeft een Electra 3 km voor de lan ding een snelheid van ongeveer 2*75 km per uur. Daarmee had de „Si rius" dus binnen de afstand, waar mee het nog van het verlengde van de baan verwijderd was, een bocht van 90 graden moeten maken. Uit de lucht gezien was die afstand niet meer dan enkele honderden meters. Over dit aspect van het ongeluk deden in Cairo reeds wilde geruch ten de ronde, maar van officiële zijde werd slechts opgemerkt dat de Elec tra voor zover bekend nog „in de bocht naar de baan lag" toen zij de heuveltop raakte. Afgezien van het probleem, waar om het toestel zo laag vloog, doet zich dus ook de vraag voor of het wel de goede richting had toen het 't naderingsgebied van de baan be reikte. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, heeft medegedeeld, dat iedere conclusie met betrekking tot Volgens bij de K.L.M. ontvangen bericht is bij nader onderzoek van het in de baai bij Lissabon op dertig meter diepte aangetroffen wrak van de op 30 mei j.l. verongelukte DC-8 „Fridtjof Nansen" gebleken, dat dit bijzonder zwaar beschadigd is. Aan vankelijk was men op grond van me dedelingen van duikers van oordeel dat de beschadigingen nog enigszins meevielen. Het zal nu, naar men verwacht, zeer moeilijk blijken het grote wrak stuk boven water te brengen, maar toch zal het uiterste worden gedaan om pogingen daartoe te wagen. Bij het nadere onderzoek is met zefcerheid vastgesteld, dat zich in de wrakstukken stoffelijke overschot ten van inzittenden van het vliegtuig bevinden. de oorzaak van dit ongeval thans geheel voorbarig is. Het enige wat vaststaat is dat het toestel een heuvel heeft geraakt. Daarmee is echter nog geenszins ge zegd, da er een vliegfout moet zijn gemaakt. De heer Backer zeide, dat eerst het rapport van de Egyptische commissie van onderzoek zal dienen te worden afgewacht. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Droog weer De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Als gevolg van het naderbij ko men van een gebied van hoge lucht druk, nam de bewolking in grote delen van het land gisteravond snel af. De zwakke wind en de heldere hemel waren gunstig voor een ster kere afkoeling. In het midden en oosten van het land daalde het kwik plaatselijk tegen zonsopgang tot 2 graden. In het noorden van het land waren de minimum-temperaturen hoger, omdat in deze gebieden in de nacht nog veel bewolking voor kwam. Het hoge drukgebied verplaatst zich langzaam verder naar het oos ten. De wind gaat daardoor uit zui delijke richtingen waaien, waarbij iets warmere lucht wordt aange voerd. Intussen is op de Oceaan de de pressie-activiteit weer toegenomen. Een regengebied van een oude sto ring bij IJsland lag vanmorgen over West-Schotland en Ierland. Dit re gengebied zal ons land morgen waarschijnlijk niet bereiken maar zullen enkele wolkenvelden het land binnendrijven. Westelijk op de Oceaan is een nieuwe storing ver schenen, die niet grote snelheid in de richting van Ierland koerst. ZON- EN MAANSTANDEN 16 Juni: zon op 04.19; onder 21.92; maan op 07.30; onder 23.05. H oogwaterstanden 16 Juni: v.in. 5.21; n.m. 5.44. KORRELTJE Wie doornen plant moet niet ver wachten rozen te plukken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1