W4 n#» Pauselijke onderscheiding voor C. van der Zwet (Warmond) Deel van parlementaire missie uit Nieuw Guinea terug WOENSDAG 14 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gisteren heeft de heer C. van der Zwet op het theologium te Warmond alwaar hij 40 jaar trouwe dienst heeft verricht als chef van het ref ter-personeel, op prettige wijze zijn Jubileum gevierd. Nadat de dag was ingezet met een H. Mis tot zijn intentie, werd de ju bilaris feestelijk onthaald. Uit de hulde, die de studenten hem brachten, bleek hoezeer „Cor" ge waardeerd wordt. Cor is een van de weinige witte schapen onder de zwarte theologan ten-familie en aan zijn opgeruimd heid en bereidwillige dienstvaardig heid kunnen de studenten zich waar lijk stichten. Hoezeer zijn zorgzaam heid op prijs wordt gesteld, bleek wel uit de sympathieke woorden van de econoom, prof. A Ruhe, die zijn dank vergezeld liet gaan van een en velop met inhoud Hierna spelde de econoom de jubilaris de onderschei ding „Pro ecclesia et pontifice" op onder daverend applaus van de stu denten. Hier bleef het niet bij. Van de Haarlemse en Rotterdamse clerus ontving hij een vloerkleed, van de studenten een radio en een staande leeslamp, en van het personeel een rookstoel aangeboden door Bob Stokvis, de portier. 's Avonds werd hem nog een mu sical aangeboden, waarin zijn 40 ja ren dienstwerk op geestige wijze bezongen werd. Door kortere werktijd tweede postbestelling in gevaar Bij de behandeling van de PTT- begroting in de Eerste Kamer heeft de minister van verkeer en water staat, drs. Korthals, gisteren gezegd dat in de toekomst de tweede post bestelling misschien gedeeltelijk zal komen te vervallen in verband met de kortere werkweek. Wanneer bin nenkort de tweede bestelling op za terdag zal worden opgeheven, dan zal er, aldus de minister, in elk ge val voor worden gezorgd dat alles, wat tot vrijdagnacht ter post wordt gebracht, met uitzondering van zgn. massadrukwerk, zaterdagmorgen nog wordt bezorgd. Postkantoren op zaterdag dicht De Volkskrant meldt voorts van bevoegde zijde te hebben vernomen dat het hoofdbestuur van de PTT heeft besloten de postkantoren op de zaterdagen te doen sluiten. De maat regel gaat per 1 juli in. De werk week voor administratieve ambtena ren wordt dan verkort van 48 tot 41X uur. Tot de sluiting is mede besloten omdat de banken en spaar banken op zaterdag vrijwel alle reeds gesloten plegen te zijn. De PTT wil met zijn spaarbank geen onsportieve concurrentie bedrijven. Maatregelen om door opening van meer loketten en plaatsing van auto maten de wachttijden op andere da gen te bekorten, zijn in studie. Het verdrag met Duitsland Verslag van Kamer commissie uitgesteld In overleg met dr. Van Houten, staatssecretaris van buitenlandse za ken, heeft de commissie van de Tweede Kamer, die het Kamerdebat over het Duits-Nederlar.dse verdrag voorbereidt, besloten vooilopig de schriftelijke opmerkingen over het verdrag uit te stellen, in verband met de moeilijkheden, die zijn ge rezen naar aanleiding van de Duitse boringen naar aardgas bij de Eems- monding en tevens in verband met het aanhangig zijnde AKU-proces. Het uitstel zal gelden tot het tijd stip, waarop na hernieuwde onder handelingen tussen Den Haag en Bonn de gerezen moeilijkheden zul len zijn weggenomen. SPEEDBOTEN De minister van Verkeer en Wa terstaat wil voorshands geen alge mene maatregelen nemen tegen „speedboten". Utrechtse en Zuidhol landse beheerders van plassen eisen een vergunning voor snelheden bo ven 16 km. De boten moeten dan re gistratienummers dragen, mogen niet binnen 75 meter van oevers varen, noch 's nachts of bij zeilwedstrijden. In Friesland is het varen met „speedboten" slechts op een aantal aangewezen meren of gedeelten daarvan toegestaan. De zaak wordt blijkens.mededelingen van de minis ter tijdens het mondeling overleg met de vaste commissie voor ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer, nauwlettend gevolgd. Het beleid zou voorshands gericht moeten zijn op voor ..speedboten" te verbieden wateren, toegestane wa teren en wateren, waar beperkende bepalingen voon deze boten zullen gelden. BOSKOOP NED. VER. VAN HUISVROUWEN WINT PROCES TEGEN TEXTIELFABRIEK De eis van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen, voor de rechtbank van Almelo, ingesteld te gen de Enschedése textielfabriek N.V. v. Heek Co., is door presi dent mr. I. Dufour toegewezen. De eis hield in, genoemde textielfabriek te verbieden voor de door dit be drijf uitgevoerde lakens en slopen het keurmerk van de vereniging te gebruiken. Voor elk^ overtreding van het verbod geldt een dwangsom van vijfhonderd gulden. De Vereniging van Huisvrouwen had de textielfabriek gedagvaard, toen haar gebleken was, dat de fa briek, nadat de vereniging een aan vankelijke toestemming om het groe ne keurmerk van de vereniging te voeren, had ingetrokken, een gou den keurmerk van de vereniging ge bruikte. De bisschop van Camaquey (Cu ba), mgr. Riu Angeles, heeft bevel gekregen Cuba binnen 48 uur te ver laten. De bisschop en talrijke paters en nonnen, die eveneens moeten ver trekken, zijn te Havanna aangeko men. Halp Uzeli èn Dw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur U niet de ren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen - on opvallend - en één voor één hygië nisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. (Advertentie). KERSTPAKKETTEN ACTIE OVERZEE KATHOLIEK THUISFRONT Zoals reeds vele jaren achtereen, is ook dit jaar hét Nationaal Katho liek Thuisfront, in samenwerking met het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, bij het begin van de zo mer weer gestart met de verzorging van de kerstpakketten voor alle mi litairen die overzee, in Nieuw-Gui- nea, en in de West, hun dienstplicht vervullen. Hoewel dit een zeer voortijdige start lijkt, heeft de practyk bewe zen dat de verzorging van deze pak ketten in deze tijd moet geschieden, wil het mogelijk zijn begin septem ber tot verzending over te gaan. Het transport vergt wel zoveel tijd, dat bij latere verzending het uitgesloten zou zijn»dat de militairen overzee ook werkelijk met Kerstmis het medeleven van de thuisfronten zouden kunnen ondervinden. Hoewel het moeilijk schijnt om zich in de zomermaanden reeds de komende Kerstfeer eigen te maken, blijkt uit velerlei reacties steeds, dat er niet alleen een werkelijk en thousiast medeleven is, maar ook begrip voor dit speciale werk van de thuisfronten. Op deze gronden is het Nationaal Katholiek Thuisfront dan ook weer vol vertrouwen gestart met een breed opgezette brievencampagne, om door middel hiervan de zo nood zakelijke financiële steun te krijgen, zonder welk een dergelijke grote kerstpakketten-actie niet mogelijk zou zijn. Ook de bestuurderen en de propa gandisten van de afdelingen overal in den lande zijn voor deze actie in de weer, opdat straks met Kerstmis geen enkele jongen overzee teleur gesteld behoeft te worden. Bijdragen kan men ook rechts- streeks storten op giro 520.000 van de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront te Utrecht. Speurtocht naar vermiste raket Professor Alia Masertich, het vrouwelijke hoofd van het ruimte-opspo. ringsnet (midden), achter haar dr. Joeli Khodarev, deskundige op het ge bied van de Russische Venus-proef; rechts prof. A. C. B. Lovell en links J. G. Davis, leider van de afdeling radio-astronomie van de universiteit van Manchester, bestuderen hier gezamenlijk radio-bandopnamen van de speur tocht door het heelal welke met de grote radio-telescoop van Jodrell Bank in Engeland is gemaakt, op zoek naar de raket, welke de Russen vijf maan den geleden naar Venus hebben afgeschoten. Men is er niet in geslaagd een spoor van de raket te ontdekken. IN ALPHEN KOMT EEN CAMPING- SHOWVOOR HET RIJNLAND De zeereerw. heer A. Hooyschuur, benoemd tot pastoor van Boskoop. GEEN MODELACTIE BIJ N.S. Het „Seinlicht", het orgaan van de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, spreekt vandaag tegen, dat er onder het spoorwegper soneel een modelactie aan de gang zou zijn, zoals sommige dagbladen hebben gesuggereerd. Als er sprake zou zijn van een modelactie, dan was het beeld van de treinenloop heel wat slechter, zo zegt „Seinlicht". Het blad meent wél, dat sommige personen van de ver warde situatie gebruik hebben ge maakt om in die richting iets te doen, maar, zo voegt het hieraan toe, het sporwegpersoneel heeft niet de blaam verdiend, dat het is overge gaan tot een modelactie. Dat sommi ge van onze leden zich daardoor be ledigd achten, kunnen wij ons goed voorstellen, aldus het blad. WEINIG NEDERLANDSE PRIESTERS VERLATEN KERK. Het aartsbisdom Utrecht deelt het volgende mede: In de laatste tijd wordt nog al eens van bepaalde zijde gesugge reerd, dat zeer veel priesters in Ne derland, hetzij seculieren of regulie ren, de Kerk verlaten, zich bij een niet-katholiek kerkgenootschap aan sluiten of zelfs in een van deze kerk genootschappen als predikant gaan optreden. Een voor enkele maanden door 't Aartsbisdom ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat er van alle in leven zijnde Nederlandse priesters op dat ogenblik negen waren over gegaan tot een of ander niet-katho liek kerkgenootschap, en dat er van deze groep zeven als bedienaar van de godsdienst werkzaam waren, waarvan drie in het buitenland. In totaal waren er op het ogenblik van het onderzoek 180 uitgetreden Nederlandse priesters; niet allen zijn in Nederland woonachtig. Het blijkt dus, dat een uiterst klein getal naar een of ander niet-katholiek kerkge nootschap overgaat. Bij bovengenoemde getallen moet men rekening er mee hóuden, dat er volgens statistische gegevens per 1 januari 1957 dertien en een half duizend Nederlandse priesters wa ren nl. vijfduizend seculieren, vier en een half duizend regulieren in Nederland en vierduizend regulie ren in het buitenland. Het bovengenoemde getal van 180 uitgetreden priesters bedraagt dus 1,3 procent. Over het taalgebruik merkte dr. De Rijk op, dat het Nederlands thans nog vooral bij het onderwijs van groot belang is, maar dat onze taal na verloop van tijd, althans vol gens hem, overvleugeld zal worden door het Engels. Zoals bekend was de gouverneur van Nieuw-Guinea tijdens het be zoek van de missie met verlof, maar binnenkort zal dr. Platteel naar Ne derland komen teneinde nog enige besprekingen met de leden van de delegatie te voeren. Het aantal huwelijken in ons land is volgens opgave van het CBS ge stegen van 22.392 in de eerste vier maanden van 1960 tot 23 067 in de eerste vier maanden van 1961. Het aantal levendgeborenen gaf 'n stij ging te zien van 79.365 tot 83.172, terwijl het aantal overledenen daal de van 32.757 tot 29.986. De immi gratie nam sterk toe, het aantal im migranten steeg van 11.653 in de eerste vier maanden van 1960 tot 15.348 in de eerste vier maanden van dit jaar, terwijl de emigratie afnam, nl. van 18.762 tot 16.340. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 mei jl. 11.607.991. Van bungalowtent tot opvouwbaar gascomfoor OP EEN GROOT open terrein in het hart van Alphen, met name aan de Van Boetzelaerstraat, zal van 15 tot en met 24 juni een groot tenten kamp verrijzen om de doorgewinter de kampeerder en de vakantiegan- ger-die-het-wel-eens-wil-proberen 'n indruk te geven van wat er alzo te koop is in de moderne kampeerwe- reld. Allerlei modellen van tenten, van de kleine trekkerstent tot de grote bungalow-achtige kampeerbe- huizing toe, zullen worden opge steld met daarnaast een zo volledig mogelijk overzicht van de moderne kampeeruitrusting,' waaronder de op vouwbare kampkeuken, voorzien van een koelruimte, opvouwbaar meubi lair, zelfs opvouwbare gascomforen, die het verplaatsbare vakantiehuis volledig maken en na gebruik de kleinst-mogelijke plaats in de uitrus tingswagen of ander vervoermiddel zullen innemen. Ook zal een keur van de bekende Engelse „Blue Bird"-caravans te zien zijn, „het neusje van de zalm" op dit gebied. Deze caravans zijn dubbelwandig geïsoleerd, vernuftig ingedeeld voor slaap- en woonruim te, volledig ingericht met verende matrassen, keukentje met gascom foor en soms zelfs een kachel voor wat koelere avonden, waardoor men er ook in de winter mee op uit kan trekken. EEN VAN DE NIEUWTJES is een comfoor met een aansluitnippel voor „camping gaz". Dit comfoor is in klapbaar en neemt dus zeer weinig ruimte in. „Camping Gaz" is in ge heel west-Europa te verkrijgen, waar men ook kampeert, zo wordt ons door deskundigen verzekerd. Dat kamperen echt geen opoffering van gemak meer behoeft te betekenen, bewijzen de moderne luchtbedden en slaapzakken, waarvan speciaal die met dralon-vulling volledig wasbaar zijn. Nog meer comfort biedt het ge bruik van een opvouwbaar veldbed, waarvan zeer vele variaties in uit voering en kleuren op de show aan wezig zullen zijn. Ook van het klein materieel zal de bezoeker kunnen kennis nemen, zoals onbreekbare hostaleenflessen en jerrycans. Deze campingshow is vrij toegan kelijk en is geopend, behalve op zon dag, 15 tot en met 24 juni, van des morgens tien tot 's avonds negen uur. Mevr. K. Breebaart-Frugte, wo nende in het rusthuis „Huize Rozen hof" te Dordrecht, hoopt donderdag 22 juni honderd jaar te worden. Me vrouw Breebaart geniet nog 'n uit stekende gezondheid. Zij is in Zwart sluis geboren en heeft gewoond in Amsterdam, Zeist, Haarlem, Barne- velt, De Bilt en Voorschoten. Zij is de tweede honderdjarige van Dor drecht. Politie en promotie Dank zij de uitbreiding van het middelbaar kader bij de rijkspolitie zijn in 1960, 59 leden van dit korps bevorderd tot adjudant en 285 tot opperwachtmeester. Dit lijkt op zich zelf niet ongunstig, zo merkte giste ren de heer D. Rook, voorzitter van de Bond van Christelijke Politieamb tenaren in Nederland, op in de rede, waarmee hij het bondscongres te Noordwijk opende, maar men mag niet vergeten dat in 1960 het aantal adjudantenplaatsen bij het korps werd verhoogd met 24 en het aantal opperwachtmeesterplaatsen met 191. In feite was er dus slechts in 129 ge vallen sprake van een „opschui vingsbevordering". Wanneer de sterkte van het mid delbaar kader bij de rijkspolitie niet wordt opgevoerd, dan zullen op ba sis van de hiervoor genoemde gege vens, jaarlijks minder dan 3 pet. van de opperwachtmeesters tot adjudant worden bevorderd en iets meer dan 7 pet. van de wachtmeesters eerste klasse kunnen worden bevorderd tot opperwachtmeester, zo becijferde de heer Rook. Bij de gemeentepolitie is het beeld nog slechter, want de totale sterkte van de gemeentepolitie is ongeveer tweemaal die van de rijkspolitie, maar in 1960 waren er bij deze korp sen slechts 54 bevorderingen tot ad judant en 168 promoties tot briga dier. Met deze cijfers wilde de heer Rook zijn betoog onderstrepen over de geringe belangstelling voor een loopbaan bij de politie. Rijnsburgse ouden van dagen op Soestdijk Goede contacten mét Nieuw Guinearaad gelegd Gisteren zijn vier van de elf Ne derlandse Kamerleden, die een be zoek van ruim drie weken aan N.- Guinea hebben gebracht, met een DC-8 van de KLM op Schiphol uit Biak teruggekeerd. Het gezelschap, bestaande uit mr. J. Kranenburg en dr. L. M. de Rijk (beiden PvdA), lui tenant-generaal J. H. Couzij (VVD) en de heer J. Reijers (CHU) werd op de luchthaven ontvangen door de staatssecretaris van binnenlandse za ken, mr. Th. Bot. De andere zeven leden van de missie zullen morgen op Schiphol terugkeren. Gedurende de drie weken van hun verblijf hebben de Nederlandse par lementariërs kennis gemaakt met verschillende streekraden en met de leden van de Nieuw-Guinea-raad. „Alhoewel de werkzaamheden van de Nieuw-Guinea-raad bepaald geen kopie zijn van ons parlementair werk, en dat ook niet zullen wor den, heerst er toch een bepaalde ver wantschap en hebben wij nuttige er varingen kunnen uitwisselen", aldus de heer Kranenburg. Ook hebben de Kamerleden vele persoonlijke con tacten gelegd met leden van de N.- .Guinea-raad, die hun o.a. vergezeld hebben tijdens bezoeken aan Hollan- dia, Merauke en de Baliëmvallei. Met kleine vliegtuigjes zijn de le den van de missie naar deze vallei gebracht, waar zij in een comforta bel hotel hebben gelogeerd. In de Baliëmvallei hoorde de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, die morgen zal terugkeren, dat hij voorzitter van de KRO was gewor den. Een gezamenlijk plan van de leden van de missie, om deze be noeming 's avonds te vieren, kon echter niet doorgaan omdat mr. Van Doorn zich 's avonds van een der buitenposten niet meer naar het ho tel kon, begeven vanwege de dichte mist. De heer Couzy, die lid van de de fensiecommissie -is, heeft speciale aandacht besteed aan de legering van de militairen in Nieuw-Guinea en merkte naar aanleiding daarvan op dat „sommige gebouwen inder daad nog wel iets te wensen overla ten, maar dat er veel nieuwe ge bouwen verrijzen, die aan alle eisen voldoen". GYMNASIUM ST. WILLIBROR- DUSCOLLEGE TE ZEIST Geslaagden voor diploma A: Maarten van Berckesl, Tammo ten Berge Pieter Deiters, Ton Fabisch, Gijs Jansen, Joop van Kessel, Jan de Marchant et d'Ansembourg, Ruud Muller, Fred Couber, Fons van Pelt, Bert Jan Pompen, Herman Rotting huis, Geert van Sonsbeeck, Paul Staal, Pieter van der Ven. Voor diploma B: Bernard Berend- sen, Tamme ten Berge, Frans Bouvy, Frank Goemans, Freek ten Herkei, Henk Kerkhof, Joop' van Kessel, Hans van de Loo, John Meijer, Rei- nier Muller, Guus Nyst, Jos de Pont Honderden ouden van dagen defileerden gisteren voor H.M. de Koningin op paleis Soestdijk, waarbij o.a. Frank Rademaker, Michiel de Ruy- de afgevaardigden uit Rijnsburg aan H.M. een van leder vervaardigde toren aanboden, die door de ontwerper ter, Paul Terwindt. van het Rijnsburgse bloemencorso was vervaardigd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4