Echtpaar Meiman-Oostveen (bekende Sassemers) vijftig jaar getrouwd Chefarine 4 Telegrammen van forensen en conducteurs Onbevredigende toepassing van verdrag N ederland-Duitsland TWEE DODEN EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN Nederland wil kwesties beter regelen Chauffeur, die voor duizenden schade aanrichtte, verdween President op krukken „Troika-systeem" voor West-Berlijn Zeldzame aardworm DINSDAG 13 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA S gouden bruidegom kan men nog alle werkdagen in de zaken aantreffen om de zonen, vijf in getal, waarvan vier eveneens in het textielvak, te assisteren. Een andere zoon is kapelaan in 's-Gravenhage. Van de vier dochters is er een woonachtig te Montreux (Zwitserland) en is over om het gou den feest van haar ouders mee te beleven. Van de twaalf kinderen uit dit huwelijk zijn er drie overleden. Dit was voor hen de grootste schaduw zijde uit deze 50 jaren, vertelden zij. In het verdere onderhoud, dat wij met deze bescheiden mensen, die on danks de stormachtige ontwikkeling van deze tijd rustig leven, hadden sprak de bruidegom nog enthousiast over zijn dienstjaren. Als militair heeft hij dan ook eerst „voor zijn nummer" zeventien maanden, bij de spoorwegstaking in 1903, drie maan den en in de oorlog 1914-1918, 19 maanden de wapenrok gedragen. Het gouden feest zal met de 9 kin deren, en de 27 kleinkinderen wor den gevierd. De receptie zal zondag 18 juni a.s. plaats vinden ten huize van het gouden paar. Woensdag 21 juni zal de dag voor hen aanvangen met een plechtige H. Mis, die wordt opgedragen door hun zoon, daarbij geassisteerd door twee petekinderen. Het feest zal verder gevierd worden in hotel „Het Bruine Paard", in intieme kring. Vermeldenswaard is zeker ook het feit, dat het bruidspaar ook reeds 50 jaar het dagelijks nieuws in ons blad „De Leidsche Courant" met belang stelling leest. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hela wereld beroemd zijn geworden. Een van deza middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,f Bi) pijn, griep of ,.linderig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker i 20 tabletten f 0.80 (Advertentie) Treinvertragingen door storing in installatie Een storing in de beveiligingsin- stallatie van het spoorweg-emplace ment Amersfoort veroorzaakte sinds kwart over acht gisteravond grote vertraging van het treinveikeer. De wissels lagen vast en alle seinen stonden op rood. Slechts enkele trei nen konden, zeer langzaam, van sein tot sein over het emplacement wor den geloodst. Verscheidene treinen reden niet door maar parkeerden in Amersfoort. Aangezien het emplace ment een belangrijk knooppunt van spoorwegen is, werkten de vertra gingen zeer sterk door op de lijnen naar Utrecht-Rotterdam/Den Haag, Zwolle - Groningen Leeuwarden, Twente, Amsterdam, en Ede-Wage- ningen. Om kwart voor elf was de beveiligingsinstallatie weer in orde. DE VERTRAGINGEN BIJ DE N. S Ook gisteren was het nog mis met het treinverkeer, hoewel de vertra gingen over het algemeen niet zo ernstig waren als in de dagen daar voor. Op de lijn Amsterdam-Haar lem b.v. had men echter nog de ge hele dag met vertragingen te kam pen, eveneens op lijnen naar en van Amersfoort en Alkmaar. De ontwrichting in de treinenloop is voor de verscheidene forensenbon den aanleiding geweest zich telegra fisch tot de directie van de N.S. te wenden en hun verlangens kenbaar te maken. Die verlangens laten zich raden: een regelmatige treinenloop, omdat deze vertragingen zeer nade lig zijn voor het bedr'jfsleven en on aangename gevolgen kunnen hebben voor de betrokkenen. Aan de Kamer van Koophandel te Haarlem werd een telegram gezon den, waarin de forensen er op aan dringen stappen te nemen om bij de N.S. een spoedige verbetering van de dienstregeling te bewerkstelligen. Op hun beurt hebben de conduc teurs van de standplaats Utrecht zich Het twaalfjarig meisje R. Bril uit Zwolle is gisteren, toen zij op weg was naar school, met haar fiets gevallen op het ogenblik dat een auto haar zou passeren. Zij sloeg met het hoofd tegen een der koplampen van de auto en werd zwaar gewond. Enkele uren later is het slachtoffer aan de verwondingen bezweken. schriftelijk tot de Staten-Generaal gewend. Zij delen de Volksvertegen woordiging mee, dat de toestand voor het personeel alarmerend is. Zij dringen aan op een herziening van lonen en werktijden en tevens een verhoging van de onregelmatigheids toeslag, die een gevolg is van de nieuwe zomerdienstregeling. Wat ik goed begrepen heb. Dat iedereen het wel begrepen heeft op van LIGTVOET. (Advertentie) Woensdag 21 juni a.s. hoopt het echtpaar P. C. Melman-P. C. Meiman -Oostveen de dag te herdenken dat het 50 jaar geleden in het huwelijk werd verbonden. De bruidegom werd op 1 december 1880 te Nieuw Vennep geboren als wagenmakerszoon. Reeds op 14-jari ge leeftijd kwam hij in het textiel vak terecH en wel in Lisse, bij Floor Vink. Hier heeft hij een goede leer school gehad, zo zelfs dat hij op 19 oktober 1907 een eigen zaak begon in het pand Hoofdstraat 244 te Sassen- heim. Hier was het ook dat hij ken nis kreeg aan de bruid „zijn buur meisje", zoals hij zelf vertelde. Zij was dan ook geboren schuin aan de overkant van de Hoofdstraat en wel op no. 203, op 26 juli 1882. Op 21 juni 1911 werd het huwelijk gesloten. Nu 50 jaar later kunnen beide nog op een goede gezondheid bogen. De BUS IN BOTSING MET VRACHTAUTO Omstreeks half zeven gisteravond is op de weg tussen Etten en Hoeven (Noord-Brabant) een bus van de Brabantse Buurtspoorwegen in bot sing gekomen met een vrachtauto. Bij het ongeval zijn omgekomen de 17-jarige ongehuwde jongeman uit Etten A. A. C. van der Maeden en de gehuwde mevrouw Meesters uit Oudenbosch, die volgens de politie circa 27 jaar was. Voor het leven van de 31-jarige me vrouw Fens—Ardon uit Standaard buiten wordt gevreesd. Ernstig ge wond zijn verder de 26-jarige gehuw de heer J. M. Cavaljé uit Ouden bosch en de ongehuwde heer Ph. Mange laar eveneens uit Oudenbosch, die 31 jaar oud is. Voorts werden enkele passagiers Dode, drie geivonden Nederlanders in Frankrijk met auto over de kop De 22-jarige L. v. Loon is gister middag nabij Remoulin in Ft ankrijk verongelukt toen hij met zijn auto over de kop sloeg. Zijn zuster Theo dora, die bij hem in de wagen zat, werd licht gewond. Beiden zijn af komstig uit Rijswijk (Zuid-Holland). Nader blijkt, dat behalve de heer Van Loon en zijn zuster, nog twee personen in de wagen zaten. De be stuurder van de auto, de 24-jarige H. Kolderwijn, schijnt ernstig ge wond te zijn Hij en een nog niet geïdentificeerd jong meisje, dat licht gewond werd, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Nimes. De heer Kolderwijn is als vliegtuigfotograaf werkzaam bij het Marine-Opleidings centrum in Voorschoten. Nederlanders in Zuid-Afrika verongelukt De heer H. Slootweg, afkomstig uit Pijnacker, is bij een autobotsing in Zuid-Afrika om 't leven gekomen. Zijn broer, de heer A. Slootweg, heeft bij dit ongeluk ernstige verwondin gen opgelopen. Het zijn twee jonge mannen, die enkele jaren geleden naar Zuid-Afrika emigreerden. Het ongeluk is gebeurd bij de plaats Claresholm. De bejaarde vader van het slachtoffer zal een dezer dagen naar Zuid-Afrika vertrekken om zijn zoon, die in een ziekenhuis is opge nomen, te bezoeken. licht gewond. Allen zijn vervoerd naar het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. Inhaalmanoeuvre. Het ongeluk is gebeurd tijdens een inhaalmanoeuvre van een truck met oplegger. De bus stond langs de weg stil bij een halte. Bij het inhalen raakte de voorzij de van de oplegger de linkerachter kant van de bus. Verondersteld wordt, dat de bestuurder van de truck te laat bemerkte, dat de bus stilstond, waardoor hij de oplegger niet tijdig genoeg voldoende links op de weg kon krijgen. Het verkeer op de weg tussen Etten en Hoeven (rijksweg 56) werd gedurende ruim anderhalf uur over eenderde van de wegbreed- te geleid. Dodelijke val in Amstelveen Op een bouwwerk in Amstelveen is de 27-jarige E. Loedeman uit Al phen a.d. Rijn, gewoond hebbende aan de H. de Grootstraat, aldaar, van dertien meter hoogte uit een door een lier aangedreven lift gevallen. De man was op slag dood. Raceboot sloeg om op de Waal Duitser verdronken Drie jonge mensen uit Moers (Duitsland) zijn zondagmiddag met een raceboot omgeslagen op de Waal onder de gemeente Ubbergen-Beelc. Een van hen kwam om het leven. De boot, die in volle vaart was, dook in een golf onder en sloeg om. Twee van de inzittenden konden zich zwemmend redden. Zij werden door schippers uit het water gehaald. De 25-jarige Fischer is door de stroom meegesleurd en verdronken. De rivierpolitie heeft tot dusver zijn stoffelijk overschot nog niet gevon den. Het acht-jarige dochtertje van de familie v. d. Woude uit Doetin- chem is gisteren verongelukt. Het kind stak plotseling de weg over, en werd door een auto overreden. Het kind was op slag dood. De nieuwste aanwinst van de Maatschappij Zeetransport N V., de „Prinses Margriet" een zuster schip van de „Prinses Irene" is gisteren begonnen aan de technische proefvaart, die vier dagen zal duren. De Nederlandse regering heeft, naar wij vernemen van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken, aan de regering der Bondsrepubliek voor gesteld een nieuw gesprek te voeren over kwesties, die in het Nederlands- Duitse verdrag geregeld zijn. Deze mededeling werd gedaan naar «aan leiding van het communiqué, dat door de AKU werden uitgegeven, alsmede naar aanleiding van geruch ten als zouden van Duitse zijde con cessies zijn verleend voor de exploi tatie van aardgas in het gebied van de Eemsmonding. Deze geruchten willen, dat deze concessies zich ook zouden uitstrek ken tot het betwiste gebied van de Eemsmonding. Zij hebben ertoe ge leid, dat de Nederlandse regering in Bonn inlichtingen heeft gevraagd. Indien deze geruchten juist zouden blijken te zijn dan zou dat naar de mening van de Nederlandse regering niet in overeenstemming zijn met de geest van het Nederlands-Duitse verdrag. Dit verdrag stelt in hoofdstuk 11, artikel 48, dat de beide partijen ook bij de niet uitdrukkelijk in het ver drag geregelde vraagstukken, die zich in de Eemsmonding voordoen en waarbij gemeenschappelijke be langen op het spel staan, in de geest van goede nabuurschap zullen sa menwerken. Wat de kwestie der AKU-aande- len betreft heeft de Nederlandse re gering volgens de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken inderdaad jegens de Bondsrepu bliek doen blijken, dat deze zaak haar volle belangstelling heeft. De regering hoopt hierover binnenkort met de regerig van de Bondsrepu bliek van gedachten te kunnen wis selen. Het ligt in de bedoeling, dat de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, zich met het voeren van dit gesprek zal belasten. Hij houdt zich gereed daar voor naar Bonn te vertrekken. De AKU-aandelen Blijkens de toelichting, die door de regering aan de Tweede Kamer op het Nederlands-Duitse verdrag werd gegeven, is reeds opgemerkt, dat artikel 16 uitdrukkelijk vastlegt, dat ook moeilijkheden over de kwestie der AKU-aandelen zijn ont staan doordat van bepaalde Duitse zijde getracht wordt de uit de ver houding van Oost- en West-Duits- land ontstane „Spaltungstheorie" gaat ervan uit, dat in West-Duitsland opgerichte vennootschappen, die zijn afgesplitst van vroeger in heel Duits land opererende maatschappijen, recht hebben op het gehele in W. Duitsland aanwezige bezit der oor spronkelijke onderneming. Blijkens de toelichting, die de Nederlandse regering aan de Twee de Kamer heeft gegeven op 't ver drag is de Nederlandse regering van mening, dat artikel 16 uitdrukkelijk vastlegt, dat ook de in het konink rijk ten aanzien van Duits vermo gen geen verdere aanspraken wor den geldend gemaakt. Hiermee is volgens de Nederlandse regering on der het hoofdstuk vijandelijk ver mogen een definitieve streep ge trokken. De bondsregering dient ervoor te zorgen, zo heeft de Nederlandse re gering in haar toelichting op 't ver drag gesteld, dat aan Duitsers, wier bezit aan de Nederlandse staat is overgegaan, een schadeloosstelling zal worden gegeven. Nederlandse rechtspersonen, wier kapitaal als vijandelijk vermogen ge heel op de staat is overgegaan, heb ben vele moeilijkheden ondervonden bij het geldend maken van aanspra ken op hun in Duitsland gelegen be zittingen, zo voerde de Nederlandse regering in haar toelichting verder aan. In Duitsland wordt tegenover deze Nederlandse rechtspersonen een beroep gedaan op de zgn. „Spaltungs theorie", welke na de oorlog in Duitsland is ontwikkeld in verband met aandelen van in Oost-Duitsland gevestigde rechtspersonen, die ver mogen in West-Duitsland hadden. De regering deelt de mening van degenen, die de toepassing van de „Spaltungstheorie" in een geallieerd- Duitse verhouding principieel ver werpen. Zij acht deze theorie in strijd met het „überleitungsvertrag". In de memorie van toelichting op het verdrag werd hieraan toegevoegd, dat de Nederlandse regering is tege moet gekomen aan de Duitse wens om aanspraken te dezer zake niet langer geldend te maken in gevallen, waarin het kapitaal praktisch geheel in Duitse handen was en waarin het niet in de bondsrepubliek aanwezige vermogen van de vennootschap vol doende was om de schulden te dek ken. Auto uiet gewonde inzittenden bleef vernield achter Voor duizenden guldens schade heeft een vermoedelijk dronken chauffeur in Eindhoven aange richt, toen hij gisteravond met enige vrienden van een kermis in Veldho ven terugkwam. President Kennedy gisteren, na een korte rustperiode in Florida, in de regeringshoofdstad teruggekeerd. Hij werd met een lift uit het straal vliegtuig gehesen. Op dezelfde ma nier werd htf in Florida aan boord gebracht. De lift wordt gewoonlijk gebruikt om patiënten op draagbaren in en uit vliegtuigen te tillen. De president maakte nog gebruik van zijn krukken toen hij zich van de lift naar de gereedstaande heli kopter haastte, die hem naar 't Witte Huis zou brengen. Een klein houten loopplankje was uitgelegd om hem het instijgen in het hef schroef vlieg tuig te vergemakkelijken. De dader kroop tot verwondering van omstanders uit de deerlijk ge havende auto en zette het op een lopen. Twee van de drie passagiers moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. De derde passagier mankeerde niets; hij was echter zo dronken, dat de politie hem ter ontnuchtering heeft ingesloten. Op een verkeersrotonde raakte hij van de weg af, ramde een electrici- teitskast met de automatiek voor de ingewikkelde verkeerslichten op het kruispunt aldaar, sloeg over de kop en kwam tot stilstand tegen een ver keersgeleider, die ook zwaar bescha digd werd. Alleen al de schade aan de elektrciteitskast wordt op ruim 20 duizend gulden geschat. Wrak van de „Fridtjof Nansen gevonden Gisteren is in de baai bij Lissabon op circa drie kilometer uit de kust het wrak gevonden van de op 30 mei j.l. daar verongelukte Douglas DC-8 machine „Fridtjof Nansen" van de KLM. Men heeft op een diepte van niet meer dan dertig meter de min of meer intact gebleven romp van het vliegtuig aangetroffen. Het is voor kikvorsmannen moge lijk op deze plaats in de baai een na der onderzoek in te stellen. Het plan bestaat om te trachten de romp in zijn geheel naar boven te brengen en dan op een schip te leggen. Of dit plan kan worden uit gevoerd wordt nog nader onderzocht. Hachelijk avontuur in de bergen Een Nederlandse uit Egmond-aan -Zee is maandag door twee West- duitse soldaten gered, nadat zij vijf dagen en nachten in een nauwe spleet in het gebergte bij Berchtes- gaden gevangen had gezeten. Zij was in zo'n goede conditie na haar redding dat zij geen dokter behoefde te raadplegen. De twee soldaten brachten haar door middel van een touw in veilig heid, nadat zij haar om hulp hadden horen roepen. De Nederlandse was er dinsdag al leen op uit getrokken om de Hohe Goell bij Berchtesgaden te beklim men. Zij gleed uit op een sneeuw veld en geraakte daarbij in de rots spleet. Zij liep daarbij maar een paar schrammen op maar haar rug zak met proviand begaf het bij haar val, waardoor zij van levensmidde len verstoken was. De Londense zoö is verrijkt met een zeldzame aardworm, waarvan de afstamming volgens de vindster tot de pre-historie terug gaat. Het dier, dat in de Columbiaanse Andes is ge vonden, kan zich uitstrekken tot een lengte van ruim anderhalve meter, maar toen de ijsgekoelde kist bij aankomst in Londen werd openge maakt had de belangrijke gast zich aan het oog onttrokken door zich ge heel in zijn schuimrubberbed op te rollen. Een employé van de dieren tuin betwijfelde of het publiek veel van de worm te zien zal krijgen. „Een gelukkige aardworm graaft zich in", was zijn commentaar. Intussen krijgt de worm een zeer persoonlijke behandeling. Onder meer zal de woonruimte op een tem peratuur van vier tot veertien gra den celsius worden gehouden, daar het dier gewend is op een hoogte van bijna vijfduizend meter te leven. Zoölogen zullen een onderzoek in stellen naar de prehitorische afkomst van het dier. Russische voorstellen onaanvaardbaar Volgens westelijke deskundigen komen de door de Sowjet-Unie in haar beide memoranda over de kwes ties Duitsland en Berlijn voorgestel de garanties voor de vrijheid van een „gedemilitariseerde vrije stad Ber lijn" neer op de invoering van het zogenaamde „Troika-systeem". De westelijke landen hebben dit systeem reeds voor andere belangrijke inter nationale controle- en bestuursorga nen als zijnde ondoelmatig van de hand gewezen. Zowel voor het secretariaat-gene raal van de Verenigde Naties als voor de organisatie van de controle op de naleving van een verbod tot het houden van kernproeven ver langt de Sowjet-Unie een „troika", een uit drie leden bestaand college, bestaande uit met veto-recht bekle de vertegenwoordigers van de com munistische landen, de westelijke landen en de neutrale landen. Naar de mening van westelijke deskundigen komt dit systeem ook in het Russische voorstel met betrek king tot West-Berlijn tot uiting. Mos kou stelde 'Voor in West-Berlijn „symbolische contingenten" van Amerikaanse, Britse, Franse en Rus sische troepen te stationeren, terwijl Rusland geen bezwaar zou hebben tegen de stationering van troepen van neutrale landen „onder be schermheerschap van de Verenigde Naties". Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat z.i. de Verenigde Naties in Berlijn geen nuttige functie zullen kunnen verrichten zonder de volle dige instemming van alle betrokken partijen. Hammarskjoeld zei dit toen hem vragen werden gesteld over de situatie in Berlijn en de mogelijkheid van een optreden door de Verenigde Naties in die stad. De Westduitse regeringswoordvoer der Van Eckardt heeft maandag tij dens een persconferentie verklaard, dat de Bondsregering geen compro mis zal sluiten op het punt van het zelfbeschikkingsrecht voor alle Duit sers. Het aannemen van de voorstellen, vervat in de jongste Russische me moranda door president Kennedy over de kwesties Berlijn en Duits land, zou z.i. neerkomen op het wet tigen van een onrechtvaardige toe stand en het in gevaar brengen van de vrijheid van de twee-en-een-half miljoen West-Berlijners. Volgens de directeur van het Iraanse Rode Kruis is een zeer uit gestrekt gebied in Iran door de jong ste aardbeving getroffen. De schade is zeer groot. Behalve de dorpen Dehkouhen en Kahnen in het zuiden van het land, zouden ook nog zes andere dorpen zijn verwoest. Of hierbij slachtoffers zijn gevallen, is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8