Het vraagstuk van de waterverontreiniging Kardinaal Alfrink op 2-daags congres „Zorgenkind" Deken van Haarlem overleden Benoemingen bisdom Rotterdam Huis en winkel uitgebrand Zilveren Roos voor Fons Rademakers en Staatsprijs Filmkunst voor George Sluizer MAANDAG 12 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vrijpostige man aangehouden KONINKLIJKE GENERAALSEMET HAAR ZOON Agenten van een 5 x 8-wagen heb ben zondagochtend vroeg een 37- jarige Amsterdammer aangehouden, die tegenover een 18-jarig meisje, De directeur-generaal van de belang is het echter noodzakelijk, dat dat na een café-bezoek in zijn auto Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft de industrie haar concurrentiepositie was meegegaan, verdere avances vanmiddag de opening van het labo- in binnen- en buitenland kan be- maakte dan waarvan zij gediend was. ratorium van de afdeling Industrie- houden, zodat vermeden moet wor- Alvorens het meisje naar huis te water van de Vereniging Kracht- den dat deze door excessieve lasten brengen het tweetal kende el- werktuigen in Amersfoort een stap zou worden aangetast. Een goede sa- kaar had de man zijn auto ter- op de goede weg genoemd. Het nieu- menwerking tussen alle groeperin- zijde van een weg van de oostelijke we laboratorium vormt een onder- gen, met name de overheid, de ver- stadsrand neergezet. Een burger, die deel van het onafhankelijke techni- vuilers en de vervuilden is hiervoor tot twee maal toe schreeuwen uit de sche instituut tot het geven van bij- noodzakelijk", aldus de heer Duin stand aan de industrie, de afdeling tjer. „Industriewater" van „Krachtwerk- tuigen". Het instituut werd in 1959 opgericht op initiatief van de bestaan de „Commissie Industriewater" na overleg met het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. De leiding berust bij dr. P. G. Fohr. Ir. Maris sprak de wens uit, dat de instelling van het laboratorium zal bijdragen tot een verantwoord ge bruik van de gesaneerde Nederland se wateren. wagen hoorde, hield de juist passe rende politie-wagen aan. Door op de vooravond van het huizen en internaten meer waar- Voorafgaande aan de toespraak van tweedaagscongres van de Katholieke dering opbrengen voor het lofwaar- ir. Maris had de voorzitter van de Oudervereniging voor het Zorgen- dige werk, dat verpleegsters voor Commissie van Beheer van de Afde- toch nog even aanwezig te zijn, het gehandicapte kind doen. Onder ling Industriewater van de Verem- heeft Zijne Eminentie kardinaal B. de aanwezigen was mej. J. Knol, lid ging Krachtwerktuigen, de heer J. E. Alfrink zich de dank verworven van de Tweede Kamer en lid van Dumt]es, reeds gezegd: „De industrie van het grote aantal ouders, dat zich de KVP-commissie voor gebrekki- ïs zich thans haar verantwoordelijk- op het jaarlijks congres gezamenlijk genzorg. heid ten volle bewust, en zij is de beraden heeft op de moeilijkheden, mening toegedaan, da. m principe de buiten him schuld in hun leven vervuiler verantwoordelijk is voor Iijn gekomen. De Kardinaal heeft de Vervuiling t i i ver.oorzaa*t, en met name ae geestelijkheid opge- dat hij moet meebetalen m de kosten, wekt in hun zielzorgelijke werk naarmate hij aan die vervuiling bij- vooral de ouders te betrekken, die a i a de zware taak hebben een geestelijk Mede op grond van het algemeen gehandicapt kind op te voeden. Zaterdag vierde H.M. Koningin Elizabeth II van Engeland haar officiële verjaardag. Des ochtends, voor het traditionele Trooping the Colour" verscheen het gehele koninklijke gezin op het balcon van Buckingham! Palace waar het enthousiast door de Londenaars werd begroet. Op de bijgaande foto zien we de vorstin met op haar arm de kleine prins Andrew, die al die juichende mensen maar heel merkwaardig vond. De grote congresdag was op zon- Zondagochtend is op 60-jarige leef- M dag te Zen deren in het retraitehuis, tijd in Haarlem overleden pastoor Aanniding met scooter Na een gezongen H. Mis en de sec- w. N, zyistra, deken van Haarlem. o tievergadermgen, kwam men na de Tortile ph o-pwnnrlp middag bij elkaar om te luisteren De thans overledene is op 27 sep- naar een tweetal inleidingen. Vooraf tember 1901 in Den Briel geboren, gaf de landelijke voorzitter van het or> „.„„j 1Q9R Op het kruispunt Stadsdennen- „Zorgenkind", de heer H. Vermeu- werd in mei 192 tot priester ge- weg - Deventerweg - Van Speyk- len Windsant zijn gebruikelijke jaar- wijd. Hij was eerst assistent in Me- laan - Prins Mauritslaan nabij de rede ten beste. demblik en daarna kapelaan te Rot- spoorw egover gang te Harderwijk n heeft zaterdagavond omstreeks 10 Vrij vervoer. terdam. In 1934 werd de heer Zijl- uur een ernstig verkeersongeval stra benoemd tot rector van het plaats gehad. Hierbij is een persoon Ondanks herhaalde pogingen had Pius-gesticht in Alkmaar in 1949 gedood en een ander ernstig ge- men nog geen antwoord gekregen J wond. op het gerechtvaardigd verlangen: werd hij pastoor m Wienngerwerf. Een bestelauto, bestuurd door J. „Vrij vervoer voor het geestelijk ge- Sedert 1954 was hij pastoor van de van S. uit Harderwijk, die komende handicapte kind". Een ander geluid oiTlt T^pfnarnnhiA in uit de richting Twcelingstad het liet de heer Vermeulen Windsam ho- Smt J°Zelpar0chle ln HaarIem en kruispunt naderde, kwam hier in ren toen hij zei, dat er in totaal 7 tevens deken van Haarlem, botsing met de uit de Van Speyk- nieuwe afdelingen waren opgericht. De overledene was ere-kanunnik laan komende scooterberijder H. P. Er waren in enkele plaatsen vakan- uit Maarssen. De 66-jarige duobe- tiehuizen gekomen en gesprekscen- Disaom naariem. rijdster, mevrouw M. v. d. B.-v. d. tra gevormd. Het probleem van de Donderdagmorgen zal zijn stoffe- B. uit Nieuweramstel werd hierbij vrije tijd voor de gehandicapten had lijk overschot in Haarlem-Noord op slag gedood. De 57-jarige H. P. nog steeds de aandacht. worden begraven. De bisschop van werd met een schedelbasisfractuur Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Do- in levensgevaarlijke toestand naar Afgewezen subsidieverzoek. dewaard, zal 's ochtends om half elf het Pius-ziekenhuis vervoerd. De in de dekenale kerk een H. Mis van bestuurder van de auto kwam er Tot het ministerie voor Maat- Requiem opdragen, zonder letsel af. De scooter werd schappelijk Werk was een verzoek vernield, de bestelauto werd bescha- gericht om subsidie voor het werk digd. De oorzaak van de botsing is van de vereniging. Dit verzoek heeft waarschijnlijk gelegen aan het feit, geen resultaat gehad, maar men dat het uitzicht ter plaatse zeer heeft wel begrip gevonden, aldus de slecht is. heer Vermeulen-Windsant. Met nadruk ook wees hij op de wet op het verhaalsrecht, die door firfiisartipst «nliipt ïirll vele gemeenten schriel wordt gein- \jIILUoaI lïcol SlIUCl LWli terpreteerd. Met instemmend ap plaus van het congres las hij daarna - - de tekst voor van een motie gericht Jansen, heeft aan mgr. P. J. aan het ministerie voor Maatschap- M v. d. Burg, op diens verzoek eer- De 31-jarige „super cowboy" Hol- pelijk werk, waarin wordt verzocht ontslag verleend als pastoor van dy Barlay van het in Rotterdam op- de gemeenten nog eens te willen at- de Parochie H.H. Martelaren van tredende renbaancircus Williams, die tenderen op de mogelijkheden, wel- Gorcum (Den Haag) en aldaar tot in iedere voorstelling tijdens een rit ke de huidige wet biedt. pastoor benoemd de zeereerw. heer op een mustang proeven van zijn F- A. Bernefeld, tot pastoor te Al- schietkunst geeft, heeft zich zater- Inleidingen. kemade (O. L. Vr. Presentatie de dag door zijn linkerbeen geschoten. weleerw. heer Th van Niekerk, die De oorzaak hiervan was, dat een Vervolgens hielden dr. G. van der kapelaan was te Rotterdam (H. Wil- van zijn revolvers bleef haken toen Most (Het internaat en de ouders) librordus). Deze benoemingen moe- hij het wapen uit de holster trok, en, en dr. W. J. F. M. Stoop (Enige re- *55. atfn°J| bekrachtigd worden door zoals hij dat pleegt te doen, bij het validatie-aspecten bij de zorg voor ~-H- de Paus, daar rogr. Van der uit het holster trekken .meteen mongooltjes) hun inleidingen. Aan Burg Geheim Kamerheer is. schoot. Het schot ging nu door zijn het slot van het congres gaf dr. J. B. Voorts heeft mgr. Jansen benoemd been. Holdy wankelde naar de ar- Veraart, hoofdinspecteur van de tot pastoor te Boskoop (H. Johannes tiestenuitgang, maar bij het gordijn geestelijke volksgezondheid in Bra- de Doper) de zeereerw. heer A. zonk hij ineen. De voorstelling ging bant een samenvattende conclusie: M. M. Wentholt, die kapelaan was zonder onderbreking door. Om effectief bij overheidsinstanties te Leiden (parochie O. L. Vr. He- De door naturalisatie Amerikaans te kunnen aankloppen, is het nodig, meivaart en St. Joseph), tot kape- staatsburger geworden Holdy, die dat de documentatie over de proble- laan te Leiden (H. Lodewijk) de Tsjech van geboorte is, is in het zie- men van zorgenkinderen zo volledig weleerw. heer J. A. M. Rohde en tot kenhuis aan de Bergweg te Rotter- mogélijk is zoveel mogelijk sa- kapelaan te Den Haag (H. Jacobus) dam opgenomen. Het zal wel enige menwerken met overkoepelende or- de weleerw. heer S. C. Th. de Vette, weken duren voordat hij weer kan ganisaties begrip vragen voor de die kapelaan was te Berkel (O. Vr. optreden. noodzaak van de bouw van zieken- Geboorte). door been De bisschop van Rotterdam, mgr. OP DIT KANTOOR ZIT MEN BOOT' In Rotterdam Fraude bij belastingen Op het zegelkantoor van de Rijks belastingdienst in Rotterdam is een vrij belangrijke fraude ontdekt. De recherche heeft reeds enige arresta ties verricht. De fraude moet zich over een aantal jaren hebben uitge strekt. De onregelmatigheden zijn een dezer dagen aan het licht ge komen. Verdere mededelingen wilde de politie, hangende het onderzoek, thans niet geven. Op de afdeling waar de fraude is gepleegd werken zeven mensen. Vijf personen van deze afdeling zijn voor een nader verhoor in ar rest gesteld. Voorlopig zijn vier ambtenaren van het zegel-en registerkantoor der belastingen in Rotterdam op verden king van het plegen van fraude in verzekerde bewaring gesteld. Bij autobotsing Ned. echtpaar in Frankrijk ernstig gewond geraakt De 59-jarige Roosendaalse fabri kant, de heer W. Hr Nye en zijn echt genote, hebben bij een autobotsing irv Frankrijk zeer ernstige verwondingen opgelopen. Zij zijn in het ziekenhuis in Cosne sur Loire opgenomen. Het ongeluk is gebeurd in La Celle sur Loire. Een auto, bestuurd door een 40-jarige Fransman, kwam daar in botsing met de auto van het Roo sendaalse echtpaar. De Fransman en zijn 37-jarige echtgenote kwamen bij dit ongeluk om het leven. Zij waren op slag dood. In nauwelijks een uur tijds zijn in de nacht van zaterdag op zondag het winkelpand en het woonhuis van de heer J. Puitrum in Houtigehage (Fr.) in vlammen opgegaan. Het pand werd totaal verwoest, een grote voorraad kruidenierswaren en textielgoederen ging verloren. Ook van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is niet bekend. De bewoners waren afwezig toen de brand uitbrak: de 61-jarige win kelier Puitrum was samen met zijn echtgenote op een bruiloft. Toen om streeks kwart voor een 's nachts een andere bruiloftsganger op weg naar huis de brand ontdekte en de heer Puitrum alarmeerde was deze juist bezig met het houden van een ko mische voordracht. De heer Van Krugten uit Breda, die sinds enige tijd in de buurt van de badplaats Zoutelande op Walcheren een restaurant „Duinoord" exploiteert, heeft zijn gebrek aan bedrijfsruimte op kordate wijze en bijzonder origi neel opgelost. In de voormalige vissershaven Arnemuiden kocht hij een geheel met de hand gebouwd voor malig houten vissersschip, de „Arm. 17", waarop de vissersfamilie van Belsen tientallen jaren lang het zilte brood heeft verdiend. Hij liet het vaartuig uit het water op een grote truck met oplegger hijsen en overbren gen naar een klein kampeerterrein bij zijn bedrijf (foto). In het schip zal een kantoor worden ingericht, maar de heer Van Krugten hoopt nog eens toestemming te verkrijgen van de autoriteiten om er een exclusieve bar van te maken. Intern. Filmweek in Arnhem besloten De Internationale Filmweek 1961 is zaterdagavond in het Rembrandt- theater besloten met het uitreiken van de prijzen en onderscheidingen. De Zilveren Roos, een prijs van 3.000 gulden, beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond en bestemd voor de beste Nederlandse speelfilm sedert de oorlog ging naar „Het Mes" van Fons Ra demakers. De Staatsprijs Filmkunst 1961 werd toegekend aan de korte do cumentaire film „De Lage Landen", waarmee George Sluizer dit jaar de buteerde. Louis van Gasteren en Kees Brusse kregen eervolle vermeldin gen voor hun films „Het Huis" en „Het Gerucht". Inbreker voorzag zich van nieuw costuum Drie grote winkels in Drachten hebben zaterdagnacht bezoek van een inbreker gehad. In een van de drie zaken, een modemagazijn, verwissel de de inbreker zijn oude plunje voor een nieuw herencostuum. Verder maakte hij ongeveer 120 gulden buit, die hij wegnam uit kassa's en bu reauladen. De gemeentepolitie van Drachten speurt thans uit alle macht naar de dader, die waarschijnlijk reeds eerder in andere plaatsen in het noorden heeft geopereerd. Autoverkoop steeg in le kwartaal 26% De verkoop van auto's gaat nog steeds in stijgende lijn. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er op de Nederlandse wegen 43.657 nieuwe auto's bijgekomen (vorig jaar in dat zelfde tijdvak 34.663). Dit betekent een stijging van 26 procent. De maand april alleen gaf 'n aan was van 12.668 auto's te zien (vol- De staatsprijs 1961 werd uitgereikt door dr Hulsker, chef van de afde ling Kunsten van het ministerie van O K en W. Na de uitreiking van „De Zilveren Roos", heeft de heer J. Mie- dema, voorzitter van het bestuur van Vliegtuigraketten zoekgeraakt Vrijdagmiddag om ongeveer twee uur heeft een straaljager van de vliegbasis Volkel tussen Vlieland en de vliegbasis Leeuwarden twee ra ketten verloren. De vlieger had de opdracht om met deze raketten een oefenaanval op - een doel op Vlie land uit te voeren. Het afwerpsy- steem werkte niet, waarop de vlie ger besloot op de vliegbasis Leeu warden te landen. Tijdens de terugtocht zijn de ra ketten gevallen. De juiste plaats is niet bekend, maar vermoedelijk lig gen de raketten ergens in de omge ving van Berlikum. Personeel van de vliegbasis Leeuwarden zoekt met Pipercubvliegtuigen de aanvliegrou te af, maar de raketten zijn nog niet gevonden. Aan degenen die eventueel de raketten vinden wordt verzocht deze niet te transporteren of te ver plaatsen, doch meteen de vliegbasis Leeuwarden op te bellen. „Dag van de luchtsport" op Teriet De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart houdt za terdag 17 juni, des middags op haar zweefvliegcentrum Teriet bij Arn hem een „dag van de luchtsport". Er zullen demonstraties worden ge geven met zweefvliegtuigen, privé- vliegtuigen, modelvliegtuigen. Voorts zullen parachutesprongen worden gemaakt. Het programma zal worden besloten met een ballonopstijging. De voorzitter van de Nederland se Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith, zal op Teriet de met financiële steun van de NSF op het terrein van Ter- let op de top van de Galgenberg aangelegde baan openstellen voor door radio- en met lijn bestuurbare modelvliegtuigen. De „dag van de luchtsport" is zon der betaling toegankelijk voor pu bliek. de Nederlandse Bioscoopbond, een korte rede gehouden waarin hij zei, dat de prijs niet regelmatig wordt gegeven, maar bij tijd en wijle wordt toegekend als een hommage van de Bioscoopbond voor bijzondere pres taties op 't gebied van de filmkunst. De Zilveren Roos is voor het eerst op 8 okober 1960 toegekend aan de Tsjechische studentenfilm „Sousto", een van de bekroonde inzendingen van Cinestud 1960. Scenario-wedstrijd. Voor de scenario-wedstrijd, uitge schreven door het Nederlandse Film instituut onder de middelbare school jeugd, waren bij het instituut in to taal 147 scenario's ingezonden. Tot de prijzen behoorden enkele acht-milli- meter camera's. De winnaars van de prijzen en van de eervolle vermeldingen werden door het talrijke publiek, het Rem- brandttheater was stampvol, luid toegejuicht. Burgemeester Matser van Arnhem heeft zaterdagavond laat de internationale filmweek ge sloten met een korte toespraak. De griezelige kraag van Linda Chaming (foto) lijkt niet alleen op een slang, het is een slang! Het is de python Kaa, met welk dier de vijftienjarige Linda goede maatjes is geworden in een privé-dierentuin te Ashover in het Engelse graafschap Derbyshire, waar zij een studie maakt van het leven van wilde die ren. Wij houden het voorlopig toch maar op een sjaal met minder „le vendige" kleuren WAT >N WEER, WAT N WEER Het was zondag „veranderlijk" weer; zonneschijn werd afgewisseld door gens gegevens verstrekt door de buien, waarvan sommige ware buien met een hoofdletter „B" waren Zo RAI). Daarmee is april een record- zag onze fotograaf op het kopje van Bloemendaal verschillende auto's maand voor de autohandel geworden, welke in de decimeter-diepe plassen gestrand waren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7