1960 Bracht teleurstelling voor katholieke openbare leeszaal en bibliotheek Sleutelgat Op de Plantage kwam een plafond naar beneden Insluiper aangehouden Kapelaan A. Wentholt 25 jaar priester Benoemingen bisdom Rotterdam Laatste Berichten MAANDAG 12 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ondanks bemoedigende feiten: Behoorlijke leeszaal ontbreekt „Al zijn er enkele bemoedigende feiten te signaleren, over het alge meen heeft ook het afgelopen jaar teleurgesteld en wel speciaal de be langstelling van de volwassen lezer. Zoals wij dit reeds in vorige versla gen vermeldden, menen wij de oor zaak aan onze slechte behuizing le moeten wijten en wij hebben de overtuiging, dat geen verbetering te verwachten is. zolang wij geen doel matige behuizing hebben". Zo opent het bestuur van de R.K. Openbare leeszaal en Bibliotheek Leiden,- zijn jaarverslag over 1960. Met ingang van 1 januari 1960 is rijkssubsidie verleend voor het fi liaal aan het 5 meiplein. Evenwel is hierbij de voorwaarde gesteld, dat het bestuur moet uitzien naar een andere en betere huisvesting. Het probleem van de huisvesting is dan ook het meest urgente, daar hiervan zowel de subsidie als een mogelijke verhoging van de leesgel- den afhangt. Het gebrek aan plaatsruimte in de Centrale is de oorzaak van het ont breken van een behoorlijke leeszaal. De kwaliteit van de naslagwerken en tijdschriften heeft er voor behoed dat tot intrekking van het rijkssub sidie voor de leeszaal werd overge gaan, maar wanneer men niet spoe dig met plannen voor een naar de eisen van de tijd ingerichte leeszaal komt, loopt men het risico, dat de overheidssubsidies drastisch verlaagd worden, waardoor de bestaansmoge lijkheid zou wegvallen. De huidige toestand is niet langer houdbaar. In overleg met de wethou der van onderwijs werden in septem ber de plannen voor de restauratie en verbouwing bij het gemeentebe stuur ingediend, doch hierop is nog geen reactie ontvangen. Op verzoek van het kerkbestuur van de St. Jozefparochie werd beslo ten in deze parochie een filiaal te openen. Men had gehoopt, dat dit nog vóór het einde van het jaar ge beuren zou, daar de beschikking over een aan de kerk gebouwde zaal werd gegeven, die zich voor dit doel uitstekend leende. De vertraging in de aflevering van de benodigde kas ten en moeilijkheden met de ver warming zijn oorzaak geweest, dat eerst in de loop van 1961 tot de ope ning ervan zal kunnen worden over gegaan. Inmiddels zijn reeds een aantal boeken voor dit filiaal aange kocht alsmede enig meubilair. Het boekenbezit zal worden aangevuld met de stock van de Haagweg, daar deze uitleenpost helaas wegens ge brek aan voldoende belangstelling moest worden opgeheven. Cijfers. Het uitgebreide jaarverslag bevat een groot aantal gedetailleerde cij fers, waaruit het lees- en uitleenver loop in het afgelopen jaar valt af te lezen. Het totaal aantal lezers beliep op 31 december van het verslagjaar 865 tegen 819 aan het einde van 1959. Het aantal jeugdige lezers nam op verrassende wijze toe, het aantal der volwassenen liep echter terug. Het boekenbezit nam toe met 1911 ex emplaren (vorig jaar 1993), de sa menstelling er van was: 7810 studie boeken en naslagwerken, 3705 Ned. romans en 2905 vertaalde werken, 1652 romans in de drie moderne ta len en 4194 jeugdboeken, waaronder 1089 ten dienste van de jeugdontwik- keiing. Het totale boekenbezit be droeg derhalve 20266 banden, waar bij nog gevoegd moeten worden 1857 boeken in het filiaal Zoeterwoude. Het aantal maand- en weekbladen bedraagt 127 (vorig jaar 111), be nevens 5 dagbladen (onv.). Het aantal uitleningen beliep in 1960 43166 tegen 39810 in het jaar daarvoor. De helft daarvan komt op rekening van de Nederlandse ro mans (11582) en de jeugdboeken (11808). Van de romans in de vreem de talen werden de Duitse 't minst gevraagd, nl. 161. Voor Franse ro mans waren er 210 liefhebbers en voor de Engelse 611. Het aantal bezoekers aan de lees zaal liep terug van circa 1700 in '59 tot 1573 in 1960. Zolang geer betere accommodatie geboden kan worden kunnen hier moeilijk bevredigender cijfers worden verwacht. De exploitatierekening sloo* met een nadelig saldo van ƒ3906,08 (v. j. 1878,14), waartegenover echter nog enkele achterstallige en te verwach ten subsidies staan. Het bestuur ver wacht dat het werkelijke nadelige saldo over 1960 uiteindelijk f 611,33 zal zijn. Kapelaan J. A. M. Rohde (Den Haag) benoemd in St. Lodevvijkspaiochie Tot kapelaan van de Lodewijks- kerk heeft de bisschop van Rotter dam benoemd de weleerw. heer J. A. M. Rohde, tot nu toe kapelaan in de parochie van St. Jacobus de Meerdere te Den Haag. Kapelaan Rohde werd geboren 8 maart 1912 te Zijpe in Noord-Hol land en in 1940 priester gewijd. Zijn eerste standplaats was Leiderdorp, in de Meerburgkerk, waar hij bleef tot 1943, toen hij deze plaats moest verwisselen voor Dordrecht, in de parochie van St. Anthonius van Pa dua. In 1947 volgde een benoeming tot kapelaan te Haarlem, O. L. Vr. v. d. Rozenkrans en St. Dominicus, tot 1947, toen kapelaan Rohde de Haagse parochie van St. Jacobus tot standplaats kreeg. VISWEDSTRIJD „DSB" Zaterdagmorgen vertrokken om 5 uur twee bussen met 63 vissers en bestuursleden, totaal 90 man naar Noord-Holland. Nadat eerst onder weg een kop koffie werd gedronken, begon men om kwart voor acht met het vissen tot ongeveer kwart over elf. De vangst was matig, de helft van de vissers konden vis aan de schaal brengen. De vis werd aldaar gewogen, en er werd weer koffie ge dronken in het koffiehuis v. Veen, van ouds „Kop en Schotel". Hierna ging het terug naar Lei den, waar men om 2 uur aankwam in restaurant Cronestein. Daar wer den de prijzen uitgereikt en bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. De viswedstrijd stond onder lei ding van de 2e voorzit', -r van „DSB" de heer J. de Graaf. De heer den Heer, die aldaar heel goed bekend was, had de gehele route uitgezet. De uitslag luidt: van de eerste t.m. de twintigste prijs: W. de Bres, J. Singeling, Noppe, W. Berkel, J. v. Eek, S. v. d. Vlist, J. Steen, A. v. d. Vlist, M. v. d. Hoogt, J. Nieuwen- burg, J. Tasseur sr„ L. Ardennen, W. Nieuwenburg, M. Montanus, A. Menks, J. Tasseur jr, H. Duil, P. v. d. Vlist, P. Dubbeldeman, J. Neute boom. Hoewel de Stichting Leidsche Spaarbank door middel van een in het oog vallende advertentie had medegedeeld, dat de datum van in gebruikneming van het rijdend bij kantoor per nadere advertentie zou „OUD-LEIDEN" BEZOCHT MONNIKENDAM, DE RIJP EN GRAFT Een zeventigtal leden van de ver eniging „Oud-Leiden" maakte zater dag jl. een excursie naar Monniken dam, de Rijp en Graft. De heenreis werd gemaakt via Amsterdam-noord waar, na het verlaten van de brug bij Schellingwoude de rustige weg onderlangs de Waterlandse zeedijk werd bereden. In de door Norbertijner monniken gestichte stad Monnikendam werd een rondwandeling gemaakt. Onder deskundige leiding bezichtigde het gezelschap de in restauratie zijnde grote kerk, het waaggebouw en vele andere in oude tijd gestichte gebou wen, waarvan er vele nog in de oor spronkelijke staat verkeren. Een ge dienstige geest stelde het speelwerk van de speeltoren buiten de daar voor bestemde tijd in werking wat zeer werd gewaardeerd. In de Rijp, eens een bloeiende vis sershaven (walvisvaart) werd een bezoek gebracht aan het door Leegh- water in 1620 gebouwde raadhuis en aan het daaronder gelegen waagge bouw. Daarna aan de 17e eeuwse kruiskerk met haar ongelooflijk mooie gebrandschilderde ramen. Tot slot bezichtigde men het sierlijke raadhuisje in Graft. OUDE LEIDSE KLETSKOEK DEZE kletskoek is niet oud, maar van recente datum. Omdat het mij echter overkwam in mijn aloude Sleutelstad, mag zij er ook de pri meur van hebben. Guur en ongezel lig was de tocht vanaf het station. Ik stond wat vreemd te kijken, dat er geen tram meer reed, alleen dat bakbeest van een Hagenaar mocht schijnbaar hier het verkeer nog on veilig maken. Van hoger hand zal het wel minutieus uitgekiend zijn, dat nu juist dit obstakel het langst zijn Leidse stadsrechten mag behou den. Afijn, dan maar lopen! Wat doe je in zo'n geval? Je trekt je sjaaltje wat steviger om je hoofd, zet je schrap tegen de Noorderwind en maakt er het beste van. Eerst brengen je oude benen je wat stug vooruit, maar allengs, als je oog krijgt voor al het oude wat nog be staat in deze stad, wat alleen nog maar in je herinnering leefde, waart, om het maar eens lyrisch uit te drukken, de jonge lente door je body je pas wordt sneller en je wangen gaan gloeien. De wind heeft allang je kapsel geruïneerd, zodat een grote dot grijze krullen vanonder je sjaal tje warrig op je voorhoofd valt. Zo arriveerde ik eindelijk aan mijn adres. Een oud dametje opende de deur, haar magere handje omklemde in een klauwachtig greepje haar stof doek tegen haar decolleteetje. De ka mer was keurig aan kant, ik snoof een lekkere ouderwetse boenwas- lucht. De gordijnen hingen kraak helder voor de ramen met in het midden, als enige concessie aan de moderne tijd, een sanseveria, welker pieken in lengte met elkaar wedij verden. Ik kreeg een plaatsje aan het raam. In dit interieur moest ik me waarachtig inhouden om niet te be ginnen met de aanhef, waarmede wij in onze kinderjaren een boodschap moesten overbrengen: „Mevrouw, de complimenten van mijn moeder en of u. Daar gleed een mannetje binnen, ja, u leest het goed, hij gleed letter lijk naar binnen, want het oude baas je struikelde over het matje van de pas gewreven vloer. In zijn val sleep te hij de bibelot mee met portretjes vaasjes en andere snuisterijen. Hij belandde languit aan mijn voeten. „Maar man wat doe je nou?" sta melde het vrouwtje ontzet. Haar Dientere ogen schatten bliksemsvlug de schade van de ravage, die geluk kig nogal meeviel. Tesamen hielpen we het verbouwereerde kereltje weer op de stramme benen. Toen keek hij mij eens goed aan, zijn bril had hii nog in zijn handen en met de guitigheid van een oude charmeur klonk het: „Als ik nou dacht, dat U Brigitte Bardot was!" Helaas toen de brilleglazen opgepoetst waren, werd ik voor hem maar een bittere teleurstelling, maar we heben er met ons drietjes uitbundig om gelachen. Aan alle lieve oma's, die nog prijs stellen op avancen, zou ik willen 'eggen: Je kunt nooit weten, want door de waterige oogjes van een struikelend oud heertje, zijn we er- eens nog wel eens een beroemde filmster. Oma. worden bekendgemaakt, blijken ve len in de afgelopen dagen aan de toekomstige standplaatsen te hebben gewacht uiteraard vergeeft. In dit verband verwijzen wij naar een ad vertentie op de eerste pagina van dit blad ten einde verdere teleur stellingen te voorkomen. In het perceel Plantage 14, be- wourd door mevr. de wed Kors, is in de afgelopen nacht om Kwart voor twee, ongeveer 10 vierkante meter plafc nd van een der vertrekken los geraakt en naar beneden ge Komen. Enig meubilair werd beschadigd doch persoonlijke ongeluKKen deden zich gelukkig niet voor. De brand weer heeft de ravage ëen beetje op geruimd en nog hangende stukken van het plafond verwijderd. De oor zaak moet gezocht worden in oxy- óatie van het koperdraad, waa:mee het r^fond aan de wanden was be vestigd. De Leidse politie heeft een 22-ja rige bouwvakarbeider uit Leiden aangehouden, die bekend heeft uit de woning van een slapende over buurman een portemonnaie met on geveer 95,— te hebben weggeno men. De man is ingesloten. Wat lezers schrijven ONBEKEND BIJ HUUR-AD VIESCOMMISSIE Leiden, 11 juni In mijn toespraak op de bijeen komst van de bewoners van de Ge meentewoningen van de Haagweg heb ik niet gezegd, dat ik 'n' onder houd met de huur-adviescommissie heb gehad. Wel heb ik gezegd, dat ik een gesprek heb gehad met een amb tenaar van het Huuradvies-bureau, de persoon mij onbekend, maar zijn gezicht des te beter. Het is hem niet kwalijk te nemen, dat hij mijn naam niet kende, toen er geïnformeerd werd, daar er dage lijks vele mensen komen, maar om de commissie te bewijzen, dat ik er wel degelijk ben geweest: hier is het bewijs. J. Kloet is nl. de persoon, die in het bureau boven aankwam, daar links in de gang de eerste deur in ging, en daar een dame en een heer aantrof, en persoonlijk aan hen 113 formulieren, straat bij straat, no. bij no.) inleverde met een totaal bedrag van 282,50. Ik hoop, dat deze ambtenaar zich nu de heer J. Kloet herinnert. Om mij tot uw commissie te wenden, daar was geen reden toe aanwezig, daar voorafgaande gesprekken met uw bureau en Woningstichting daar toe geen aanleiding gaven. De min der prettige ervaringen met uw commissie komen hier op neer, dat menige goedgekeurde woning de zelfde fouten en gebreken of erger heeft, dan de enkele afgekeurde wo ning. Daar zijn de bewijzen van aan wezig. En mag ik dan spreken van minder prettige ervaring? Of zijn dit geen ervaringen?Ik heb toch de commissie verzocht de woning te keuren, en de commissie deed toch de uitspraak? Hopende nu bekend genoeg te zijn, J. F. P. KLOET L.P.S.V.-ERS BEHAALDEN DISTRICTSKAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS !n Amsterdam werden de tafelten- niskampioenschappen van hel Wes telijk district van de Nederlandse Politie Sportbond gehouden. Tijdens deze wedstrijden wisten de LPSV- ers Westbroek en v. d. Vliet beslag te leggen op de titel in het dubbel spel. In de A-klasse wist Westbroek zijn titel niet te prolongeren en moest met de vijfde plaats genoegen nemen. Het kampioenschap ging nu naar de Amsterdammer Po^lstra. V. d. Vliet won de le prijs in de verliezersronde. In de B-klasse behaalde de LPSV- er Klerks de 4e prijs. AANRIJDINGEN Zaterdagmorgen om kwart voor negen stak nabij het Filosofenpad aar de Zoeterwoudse Singel een 60- jarige Leidse voetgangster d-; rijweg over. Toen zij zag, dat er eer auto naderde, bleet zij midden op de weg staan, doch op het moment dat de wagen vóór haar langs wou rijden, liep zij plotseling door. Het gevolg was dat zij werd aangereden en laar bij haar rechterknie brak. Door de E.H.D. werd zij overgebracht naar net Academisch ziek^huis. Eveneens zaterdagmorgen, onge veer 11 uur, werd op de Rijnsbur- gerv/eg ter hoogte van perceel 181 een 79-jarige Leidenaar aangereden door een bromfiets, toen hij, uit een autobus komende, op korte afstand van de bromfiets het fietspad over stak. Het gevolg was een gebroken rib en overbrenging naar het Acad. ziekenhuis. OPSTELWEDSTRIJD BRANDWEER JUBILEUM-STEMPELTOCHT De opstelwedstrijd, die de jubile rende brandweerpersoneelsvereniging „De Vlam" aan de op 13 mei jl. ge houden Jubileum-Stempeltocht ver bonden had, is eveneens een groot succes geworden, daar zeer vele jeugdige deelnemers(sters) van 10 tot en met 16 jaar hun belevenissen tijdens deze tocht inderdaad hebben neergeschreven teneinde mee te din gen naar een van de 16 uitgeloofde prijzen. Gezien het aantal inzendin gen, waarondei enkele fraaie staal tjes van stelkunde, had de jury, ge vormd door de schoolhoofden P. A. Wisse, P. J. W. van Adrichem en J. H. v. d. Berg, de niet gemakkelijke taak een en ander te beoordelen en de prijzen toe te kennen. De uitein delijke uitslag luidde als volgt: 1 Arina v. d. Marei (lederen schrijf map met inhoud); Loes Balleur (1 paar sportschoenen; 3 Trees Duin dam (hobby-set); 4 Willem Veldema (hobby-set); 5 Joske Harkink (rekje met glazen); 6 Mieke Falige (schoen poetsgarnituur); 7 Corrie van Her waarden (schoenpoetsgarnituur)8 Ria Humme; 9 Ria Pfeiffer; 10 Betsie Hofstetter; 11 Tonny Berendssen; 12 Leonie Mulder; 13 Toos Nibberin (al len een ballpoint);; 14 Rietje Wee- ling (6 flesjes limonade); 15 Yvonne de Regt (1 grote fles limonade); 16 Rineke Bezems (idem). Voor zover zij dit nog niet hebben gedaan, worden de prijswinnaars (ressen) alsnog in de gelegenheid gesteld woensdag a.s. tussen 16 en 17 uur de prijzen aan de Brandweer kazerne af te halen. Feest in Herensingelparochie /*\p waardige wijze heeft de paro- chie van O.L.Vrouw Hemelvaart en St. Joseph in Leiden zondag het zilveren priesterfeest gevierd van haar kapelaan A. Wentholt. De kerkelijke viering werd des morgens ingezet met een plechtige H. Mis, om kwart voor tien, in het bijzijn van zijn hoogbejaarde vader en verdere familieleden door de ju bilaris opgedragen. Presbyter assis- tens was pastoor J. A. van Kleef, als diaken en sub-diaken fungeerden respectievelijk pater Pius Wentholt, een broer van de kapelaan en kape laan G. W. Lemmers. Het heren- en knapenkoor, onder leiding van de directeur Ad. J. Hoo- genboom en de dirigent zelf aan het orgel, voerde op verdienstelijke wij ze de Missa Octavitoni van Orlando di Lasso uit. Na de mis werd gezon gen „O Jesu, amor mi" van Giesen. In de goed gevulde kerk, waarvan het priesterkoor eenvoudig doch smaakvol versierd was met rode en gele bloemen, waren ook veel vrien den en bekenden van de jubilerende kapelaan van buiten de stad aanwe zig. Deze kregen gelegenheid om di rect na afloop van de plechtigheid in het z.g.n. zaaltje van het zieken- triduum kapelaan Wentholt geluk te wensen, een geste, die bijzonder op prijs werd gesteld. Dater Pius Wentholt, een broer van de kapelaan, hield de feestpre dikatie, waarin hij in het bijzonder naar voren bracht de achtergrond van het priesterschap: de voortzet ting van het werk van Christus op de aarde door de sacramenten. Via het sacrament voltrekt zich de ont moeting tussen God en de mensen. De roeping van Christus was te zijn een instrument, door welk de Geest gezonden werd aan allen, die in Hem zouden geloven. De priester is er niet in de eerste plaats om het teken dat hij ontving, hij is het teken zelf. Niet slechts de priesterwyding is een sa crament, sacrament is ook het pries ter zijn. OEGSTGEEST J. F. v. Veen 25 jaar hoofd Julianaschool Zaterdag jl. herdacht de heer J. F. v. Veen het feit, dat hij 25 jaar geleden tot schoolhoofd van de Ko ningin Julianaschool werd benoemd. De heer Van Veen, thans 64 jaar, werd te Meppel geboren. Na enige tijd als ambtenaar gediend te heb ben bij het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest ging hij naar Nijmegen, waar hij in 1920 zijn onderwijzers, loopbaan aanving. In het jaar 1925 werd hij onderwijzer aan 'n MULO- school te 's Gravenhage en alvorens hij benoemd werd te Oegstgeest, bracht hij eerst nog een drietal ja ren door in het Brabantse land, om precies te zijn in Fynaart. Voor he dendaagse begrippen was het getal van 98 leerlingen, die de Juliana school in 1936 bevolkten maar ge ring. Tijdens de periode, dat de heer Van Veen hoofd dezer school is, nam het aantal leerlingen dan ook snel toe, nl. tot 206. Het aantal leerkrachten nam toe RECTIFICATIE Mgr. Jansen heeft benoemd tot pastoor te Boskoop (H. Johannes de Doper) de zeereerw. heer A. Hooy- schuur, tot pastoor te Rotterdam (H. Franciscus van Assisië) de weleer waarden heer A. M. Wentholt, die kapelaan was te Leiden (parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph). Leidse Agenda MAANDAG 12 JUNI Ledenverg. ARKA. Rest. v. d. Heyden, 8.15 uur. Club de Limetz. Nieuw Minerva, 8 uur. Kath. Vrouwengilde, 8 u. avondmis in St. Lodewijkskerk. Daarna lezing in „Den Vergulden Turk". Ouderavond H. Hartscholen. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. APOTHEKERSDIENST Geopend Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. van twee tot vijf. De jubilaris, die geruime tijd bestuurslid is geweest van de CHU, is een zeer geziene fi guur binnen de gemeente Oegst geest. Hij wordt bij zijn opvoedende taak bijgestaan door zijn vrouw, die o.a. 9 jaren bestuurslid is geweest van de Christelijke Vrouwenbond en hiervan thans voorzitster is. Zaterdagavond tijdens een grootse huldiging in de recreatiezaal van Endegeest bleek nas hoe groot de po pulariteit van de jubilaris is. Er werd een complete schoolrevue op gevoerd, waaraan vele leerlingen deelnamen, zodat het een avond werd gevuld met felicitaties en fees telijke hoogtepunten. Na lof te hebben toegezwaaid aan kapelaan Wentholt om zijn toewij ding en trouw, „waardoor dit feest belangrijk voor ons is", besloot pater Pius de preek met een citaat van de grote Engelse kardinaal Newman: „De priester, wiens roeping het is ge weest door het gesproken of geschre ven woord te zeggen hoe te hande lendie U deed beseffen dat er een hoger leven wasindien, wat hij ooit gezegd heeft, genegenheid bij U heeft gewekt, denkt dan in la ter tijden aan hem terug en bidt voor hem". De receptie. 'T'ijdens de receptie, die kapelaan A. A. M. Wentholt gistermiddag hield, sprak de heer O. Bik, kerk meester, namens de parochianen woorden van gelukwens tot de jubi laris. „De parochianen zullen U node laten gaan, wanneer de tijd daarvoor gekomen is. De zielzorg van U wordt door iedereen op hoge prijs gesteld en als er van een afscheid sprake zal zijn in de toekomst, den is dat met leedwezen in het hart. Behalve het verdriet om een scheiden zal er ook Kapelaan Wentholt pastoor Van St. Franciscus- parochie te Rotterdam Toen gisteren, op het zilveren priesterfeest van kapelaan Wentholt, enige sprekers betoogden, dat de tijd rijp was voor een pastoraat, was de kapelaan al pastoor, benoemd pas toor. De benoemingsbrief van de bis schop van Rotterdam zwierf reeds ergens op een postkantoor. Dit feestgeschenk van de bisschop kwam dus te rechter stond. Het ver stoorde de feestvreugde niet, maar kwam toch als een bekroning van het jubileum. Bij gelegenheid van het jubileum is aan kapelaan reeds dank gebracht voor de sympathieke wyze, waaroo hij zijn taak in Leiden heeft vervuld. Het behoeft dus door ons niet her haald te worden. De pastorie, waarvan kapelaan Wentholt nu pastoor gaat worden, is gelegen in Rotterdam-zuid, de ha venwijk, pastorie Paul Krugerstraat 32. De pastorie telt ongeveer 12000 zielen. Felle brand in Winterswijk Vanmiddag omstreeks kwart over een is er een felle brand uitgebro ken ip de lijstenfabriek van Ast aan de Parallelweg te Winterswijk. De fabriekshal, die tussen een woonhuis en een grote houthandel is gelegen, staat op verscheidene plaatsen in lichterlaaie. De vuurzee is enorm evenals de rookontwikkeling. Een houtloods die een grote hoe veelheid hout bevat en op slechts twee meter afstand staat, loopt groot gevaar. De Winterswijkse brandweer bestrijdt het vuur sedert half twee. Ter plaatse van de brand geraakte een bromfietser onder een auto. Hij is naar het ziekenhuis in Winters wijk overgebracht. MEISJE UIT ENSCHEDE VERDWENEN De commissaris van Politie, hoofd van de Justitiële Dienst te Enschede verzoekt namens de ouders te wor den bekendgemaakt met de ver blijfplaats van Wilhelmina Marga- retha van Dijk, oud 18 jaar wonen de te Enschede. Zij verliet jongst leden donderdagmorgen om halfne- gen de ouderlijke woning en is sindsdien spoorloos. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.68, flink postuur, rond gezicht, frisse kleur, blond haar, blauwe ogen, gekleed in grijze blazer, licht gekleurde japon, en rode schoenen. Zij is in het bezit van een zwartge lakt damesrijwiel, merk Rapid. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde commissaris telefonisch te bereiken onder num mer 05420-2244, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. vreugde zijn bij de parochianen, wanneer er eindelijk voor U in het bisdom een pastoraat beschikbaar komt. Ik hoop dan ook", aldus de heer Bik aan het einde van zijn toe spraak „dat ik hier binnenkort weer sta, maar dan bij uw afscheid en uw vertrek naar een mooie parochie in het bisdom Rotterdam, waar U als pastoor uw vruchtbare zielzorg nog gedurende vele jaren aan uw paro chianen zult mogen geven". Namens de parochianen werd door het kerk bestuur een geschenk onder couvert aangeboden, dat de heer L. J. Wa genaar, eveneens kerkmeester, over handigde. De overige leden van het kerkbestuur, de heren A. v. d. Horst en A. Filbry waren door ziekte ver hinderd persoonlijk hun gelukwen sen aan te bieden. IJonderden geestelijken, parochïa- nen, oud-parochianen en andere belangstellenden zijn gistermiddag in de pastorie aan de Herensingel kapelaan Wentholt de hand wezen drukken. Een groot gevoel van dank baarheid had ieder voor de wijze, waarop deze kapelaan hen steeds te gemoet is getreden. Velen lieten ook hun dankbaarheid vergezeld gaan van een stoffelijke blijk van erkente lijkheid. Ter receptie kwamen o.m. deken W. P. M. Haring en kapelaan C. A. J. Netten van de Lodewijkskerk, de missionarissen pater H. van Barne- veld, pater T. de Jeu, Capucijn, broe der Reinhard, Capucijn, alle drie pa rochiezonen, wethouder S. Menken, de heer J. v. Zanten, administrateur van het Wit-Gele Kruis, die namens deze vereniging een enveloppe met inhoud aanbood, besturen van orga nisaties, verenigingen en bonden uit de Herensingel-parochie en verder een lange stroom van parochianen. 's Avonds celebreerde kapelaan Wentholt een plechtig danklof, met assistentie van zijn broer, pater Pius Wentholt en kapelaan G. W. Lem mers. Kapelaan Wentholt dankte tij dens de predikatie allen, die op eni gerlei wijze blijk var. hun belang stelling hadden gegeven bij zijn 25- jarig priesterfeest. De heer L. J. Wagenaar, lid van het kerkbestuur, overhandigt kape laan Wentholt het parochiegeschenk. Rechts van de kapelaan de heer O. Bik, eveneens lid van het kerkbe stuur.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2