Melk WEES NIET KARIG MET KAAS M-Brigadiers: flinke kinderen, flinke melkdrinkers Unieke samenwerking gaf India Azië's grootste zuivelfabriek ROOM BOTER SUCCES VOOR PIONIERS EN UNICEF Voorbeeld dat dubbeleï navolging zal vindenl M-BRIGADE OOK IN ENGELAND BEGONNEN 't lekkerste puur natuur dus nooit te duur! ZUIVELLUNCH OP] INTERNATIONALE MELKDAG ADVERTENTIE Halverwege de dag even rust. Stop, wentelende wielen! Stil, ratelende toet sen! Tot ziens, strijkbout! Tot straks, boeken! Nu rust En melk. Want melk schenkt nieuwe energie, nieuwe fitheid, nieuwe kracht. Waardoor u „bijkomt"", waardoor u beter werkt, presteert. Daarom bij de lunch voortaan: melk (of yoghurt of karne melk) om met PEP weer aan de slag gaan! A NAND, waar sinds acht jaren de grootste Zuivel fabriek van Azië i8 fffivesti trd. liat. in hf»t. nnnrrt- M-brigadiers J. de Doés en H. Bom woonden plechtigheid in Sunderland bij ZO IS HET NU f De kleine coöperatie is uitgegroeid tot èen geweldig bedrijf. Vijftigduizend boeren zijn nu lid. ;d, ligt in het noord westelijk deel van India, in het landbouwgebied, dat sinds mensenheugenis de tuin van Gujerat wordt genoemd. Eeuwenlang reeds hield de hoer in deze streek een of twee waterbuffels om het land te bewerken, dat hij in de omgeving van het dorp bezat. I burgemeestervanSunder- land tot eerste crebrigadler van de Engelse M-brigade te Installeren", vertelde een ent housiaste Henk Bom bfi aan komst in Hoek van Holland. Op dinsdagavond 35 april jl. vond namelijk de officiële lnwUdlngsbijeenkomst plaats van de M-campagne, waar voor twee Nederlandse Hl- brigadiers, Jople de Does (14) uit IJzendiJke en Henk Bom (14) uit Poeldijk onder leiding van Han Rensenbrlnk, blo- loog van Artls en actief ere- Council (het Engelse zuivel- bureau) naar Engeland -zijn gereisd. Henk Bom hoorde drie weken geleden dat hl), samen met Jopie de Does, was uitverkoren voor het bijwonen van de Engel se plechtigheid. 's Avonds half zeven waren zij in Harwich en twee uur later zaten ze in een mooi Londens hotel „alsof we diplomaten waren", zei Henk. De volgende morgen vroeg ver trok het drietal met de trein naar Sunderland, waar de heer E. Howard, directeur van een Jopie de Does, Han Rensen- brink en Henk Bom op weg naar Engeland. plaatselijke melkfabriek, als gastheer optrad. Er was enorme belangstelling voor de vergadering waar de Engelse M-brigade officieel werd uitgeroepen. O.m. waren er de twintig Engelse aspi- rant-erebrlgadlers, soortge lijke beroemdheden als Ne derland al drie jaar kent. De burgemeester van Sunderland presideerde de bijeenkomst. Han Rensenbrlnk vertelde het Engelse gezelschap daar na het een en ander over hoe de zaken in Nederland met betrekking tot de M-brigade staan. Installatie Na de reeks van sprekers viel de veertienjarige M-brigadier Henk Bom, bijgestaan door Jopie de Does, de eer te beurt de burgemeester van Sunder land tot eerste erebrigadier van de Engelse M-brigade te instal leren. Hierna volgden de captain van het eerste voetbalelftal van Sunderland, het gehele eerste jeugdvoetbalelftal en verder be kendheden van T.V., sport en bedrijfsleven. Voor de M-actie, die bij wijze van proef tot Sun derland zal worden beperkt, be staat in Engeland veel belang stelling. „En we werden ook geïnter viewd", herinnerde Henk zich. Als bewijs daarvan had hij de „Sunderland Echo", de plaat selijke krant daar meegenomen. Woensdag bezocht men de plaat selijke kolenmijnen, verschil lende scholen en grotten in de buurt, waarin vroeger smokkel waar werd verborgen. 's'Avonds was er een lachfilm en de vol gende dag was helemaal ge reserveerd voor een degelijk bezoek aan Londen. Het enige waarover Henk niet zo te spreken is, was de terug reis, die hem enorm zeeziek maakte. „Maar nu ben ik weer helemaal de oude", besloot hij. In 1946, na jaren door melk- inkopers te zijn afgezet, ver enigden de boeren in het Kaira gebied zich in een coöperatie. De coöperatie nam de melk- inzameling thans zelf ter hand en verkocht de opbrengst aan een bedrijf, dat de melk pasteu riseerde en naar Bombay ver voerde. Groei In 1948 was de coöperatie uit gegroeid tot acht dorpgemeen schappen met over de vier honderd leden, die de melk voor Bombay nu zelf gingen pasteuri seren. Het gouvernement stelde hiertoe een gebouw ter beschik king en leende hun de hiertoe benodigde installaties. Een jaar later kreeg de coöpe ratie de medewerking van ir. Verghese Kurien, die in het naburige experimentele melk- poederbedrijf wérkte. De toentertijd 29-jarige inge nieur, die doorhetgouvernement naar'een Amerikaanse universi teit was gezonden om zijn studies op het gebied van de zuivel bereiding te voltooien, vond dat hij zich te weinig op de melk- poederfabriek kon ontplooien en hielp in de tijd die hem over bleef bij de coöperatie, waar een grote behoefte was aan een zuiveldeskundige. Het gouver nement, dat deze noodzaak inzag, verleende ir. Verghese op zijn verzoek enige maanden daarna ontslag om zich aan de opbouw van het zuivelbedrijf van de coöperatie te kunnen wijden. Problemen Tot de tijd, dat de jeugdige landbouwingenieur tot presi dent-directeur werd benoemd verloor de coöperatie geld en pasteuriseerde slechts een klein deel van de melk die dagelijks naar Bombay werd afgevoerd. Onder leiding van Ir. Verghese veranderde dit en spoedig begon de fabriek alle melk die voor KAQEL"TJE Bombay bestemd was te pasteu riseren. Een der grootste problemen in de distributie van melk is, dat de consumenten dagelijks de zelfde hoeveelheid gebruiken, terwijl de producenten - de waterbuffels in dit geval - in sommige seizoenen meer melk geven dan in andere. Hulpaanbod Dit stelde de coöperatie voor een ander probleem: een over- produktie in de winter. Door het regenseizoen kon slechts een klein gedeelte van de melk worden verzameld, hetgeen het inkomen van de boeren niet ten goede kwam. Ir. Dalaya, assis tent van ir. Verghese, bracht dagen door met het zoeken naar een oplossing van deze pro blemen. Om hun plannen te kunnen verwezenlijken was ech ter veel geld nodig, geld dat niet voorhanden was. Op een goede dag in 1953 hoorde zij van UNICEF's hulpaanbieding- Hoewel men van deskundigen had vernomen, dat het vrijwel niet mogelijk was van buffel- melk een goede kwaliteit magere melkpoeder te vervaar digen, besloten zij tochUNICEF- melkdroogmachines te vragen. Daar het maken van mager melkpoeder een overschot van room zou betekenen, voegde de ingenieurs ook nog boterkarn- inBtallaties toe aan hun verlang lijst. Alles bij elkaar kwamen de kosten neer op 4,5 miljoen roepies (3.850.000 gulden). Colombo Plan Ir. Verghese berekende, dat de coöperatie zelf in de helft van de kosten zou kunnen bijdragen. UNICEF verklaarde zich bereid melkdroogapparatuur en andere installaties te verschaffen voor een waarde van ruim een half miljoen gulden. Als tegen prestatie bood de coöperatie aan gedurende vijf jaar gratis melk te leveren voor onder voede kinderen, voor een totale waarde van ruim één miljoen gulden. De boterkarninstallatie werd geschonken door Nleuw- Zeeland in het kader van het Colombo Plan (het wederkerige hulpprogramma van het Britse Gemenebest). De regering van India- die belangstelling had gekregen voor Anand door de interesse van UNICEF, ver klaarde zich bereid het reste rende bedrag te lenen. In recordtijd - zelfs voor Euro pese begrippen - werd de zuivel fabriek afgebouwd. Uit het feit dat premier Nehru de officiële opening heeft verricht, blijkt dat ook de regering belang stelling voor dit experimentele project had. „Kostelijk" Het experimentele stadium is inmiddels ver voorbij. De coöpe ratie brengt met veel succes haar produkten onder de naam ..Amul" (Anand Milk Union Ltd.) dat tevens „kostelijk" betekent in het Hindi, op de markt o.m. in Bombay, Cal cutta en Delhi. Om aan de vraag tegemoet te komen heeft de coöperatie haar ledental moeten uitbreiden. Momenteel zijn meer dan 50.000 boeren lid en is de gemeenschap uitgegroeid tot 125 dorpen. De Btijgende inkomsten stelden de coöperatie in staat diverse verbeteringen aan te brengen. Zo werden o.m. tweeduizend cementen melkboxen gemaakt en voor de bevloeiing motor- pompen geplaatst die zeventig j -reel verstandig mevrouw, als U gul bent met kaas! Leg gerust een fikse plak op de boterham - kaas is de gezondste broodbelegging! Verwen Uw" harde werkers met een extra stukje bij hun 12-uurtje. Kaas gaat middagmoeheid tegen, geeft energie voor uren! Kaas is ook gezond voor de kinders! Kaas bevat eiwit, vet, vitami nen en voedingszouten zoals kalk en fosfor, alle belangrijke voedingsstoffen zitten erin! Kies kaasaltijd met zorg, smoken verschillen en voor elke smaak keuze in overvloed: jongezachte, pittige belegenoude pikante en fijn gekruide. dorpen van stromend water voorzien, hetgeen een novum is voor deze oorden. Tevens werd een mobiele veterinaire dienst opgericht, die ter beschikking staat van alle leden. Het voorbeeld, dat ir. Verg- hese's onderneming stelde, zal navolging krijgen. De re gering van India is met Unicef een levering overeengekomen van Installaties van twee nieu we zuivelfabrieken. De zuivelindustrie van Anand is een uitstekend voorbeeld vfin betgeen UNICEF zich ten doel stelt: mensen helpen zichzelf 'te helpen. was— belangrijker dan politiek altijd zeer koningsgezind. Na de staatsgreep van 1851 moest deze voorvechter van de democratie zijn royalistische gezindheid ech ter met een verbanning naar het eiland Jersey beboeten. iMnge jaren was dit zijn woonplaats. Als er dan ook een kennis op be zoek kwam, was het voor Victor Hugo een groot festijn en hij wilde natuurlijk meteen alles over zijn vaderland weten. Zo kwam op zekere dag zijn vriend, en even eens schrijver, Alexandre Dumas hem opzoeken en daar Hugo wist dat deze van veel en lekker eten hield, richtte hij een grote 'feest maaltijd te zijner ere aan. Na de begroeting gingen de twee oude vrienden aan tafel en Hugo begon direct met vragen op hem af te vuren. „Hoe staat het er in Parijs voor?", vroeg hij hem. „Best, heel best", antwoordde Dumas, die druk bezig was een stuk kaas te verorberen en in het geheel niet hoorde wat Hugo vroeg. Op alle verdere vragen gaf hij Victor Hugo hetzelfde antwoord, „best, heel best." Toen hij hem echter vroeg hoe het met de Franse poli tiek stond, zei Dumas: „Best, heel De Internationale melkdag 1961 behoort weer tot het verleden. Honderden genodig den uit de kringen van de ne- derlandse zuivelwereld, de Uni cef en het onderwijs verzamel den zich 25 mei Jl. in Gooiland te Hilversum om te luisteren naar de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr Ch. J. M. A. Van Rooy, naar mevrouw Miep Racke (schrijf ster in een onzer grote dames bladen) naar Ir. H. Davelaar van Unicef en naar Mr. P. Lint horst Homan, commissaris der Koningin in Friesland en voor zitter van de Stichting Melk- fonds Unicef. U zult er waarschijnlijk al op andere plaatsen het een en ander over hebben gelezen. Het was een viering in een van de elf landen die bij de internatio nale zuivelbond zijn aangeslo ten. Ieder land vierde het dit jaar op zijn eigen wijze. Zo waren in Londen de ambassa deurs uit de landen van de in ternationale zuivelbond bijeen. In Nederland werd de dag geor ganiseerd door het Nederlands Zuivel Bureau in samenwerking met Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Deze samenwerking lag op de inter nationale melkdag voor de hand immers op de 25ste mei was het de bedoeling om de aanwezigen en hen niet alleen, nog eens duidelijk uiteen te zetten hoe zeer de melk volkBVoedsel num mer een is. Unicef is al jaren bezig om met de ter beschik king staande middelen onder voede kinderen uit wat men de achtergebleven gebieden noemt melk te verstrekken. Melk om dat de kinderen naar weten schappelijk is vastgesteld daar aan het meeste behoefte heb ben, daarvan het eerst op krach ten komen. Unicef helpt de regeringen van die landen ook bij het aanschaffen van de appa ratuur voor de bouw en inrich ting van moderne zuivelfabrie ken zoals u in het artikel boven aan deze pagina kunt lezen. Tot slot van deze dag werd de genodigden een zulvellunch aan geboden. Aan kraampjes die in diverse zalen van Gooiland waren opgesteld konden de aan wezigen zich tegoed doen aan allerlei dranken en hapjes waar in zuivel een hoofdrol speelt. Zo waren er onder meer kaas cocktails, milkshakes, boter- stengels en talloze andere met melk, boter en kaas bereide ge rechten, waaruit men keus kon maken. Ook was een gedeelte van een der zalen ingeruimd voor het nog steeds uitbreidende assorti ment Nederlandse kaassoorten waarvan men, door zuiveldes- kundlgen voorgelicht, kon proe ven. Behalve een goedgevulde maag hebben de deelnemers aan deze Ook een deputatie van de militaire koksschool uit loeiden was in Hilversum aanwezig. Niet alleen kon den de manschappen luiste ren naar de sprekers, maar ook konden zij zien en proe ven wat voor heerlijkheden met zuivelingrediënten zijn te bereiden. internationale melkdag een goed overzicht gekregen van de vele, vaak zeer originele resul taten die bij de bereiding met zuivelprodukten zijn te berei ken. FUNK MELKDRINKEN tS ELKE DAG EEN EXTRA K-DAAD DOEN. DRINK DUS EEN EXTRA GLAS MELK, YOGHURT, KARNEM&K, OF EET EEN EXTRA BORD PAP OF PUDDING

Leidse Courant | 1961 | | pagina 16