HET KNUTSELHOEKJE ZATERDAG 10 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 hardlopers wensten hem geluk met de overwinning.. Hij ging gauw naar huis om alles aan zijn vrouw te vertellen en de siga ren te laten zien. De dieven durfden nu toch niets meer te doen, tegen zó'n hardloper. Toch was het een aardige vergissing. Marian v. d. Weyden, Nieuwkoop. Leuk Marian dat je voor de eerste keer al dadelijk een verhaaltje instuurde. HET EERSTE KIEVITSEI Ton is een jongen van ongeveer 11 jaar. Zijn liefste wens was een nieuwe pols stok te mogen kopen, om over brede sloten te springen, maar dat kon nu een maal niet, want zijn ouders waren arm en zijn moeder was heel zwak, die Koos Meyer, Hazerswoude stuurde: moest iedere morgen een ei hebben. Op een dag had Ton een plan. Hij zou ZICH VERGIST kievitseieren gaan zoeken. Op een za terdagmorgen was hij vroeg opgestaan De burgemeester van Rommeldam en om half zeven was hij al buiten. Hij i— *->-en ging uur later zware last weer naar buiten en zette het toen op een lopen. Natuurlijk hoorden de schildwachten het galopperen. De wacht werd gewaar schuwd en toen na onderzoek de tent van de gevangen officier leeg bleek te was jarig. De mensen zongen en spron- nam zijn oude polsstok mee en PAARDENVERHAAL van de gevangen officier leeg bleek te was jarig. De mensen zongen en spron- zijn werd onmiddellijk de achtervolging gen van: „Lang zal hij leven." toen op weg. Ongeveer ingezet. Gelukkig had het vluchtende Er stonden in het dorpje drie tentjes; kwam hij thuis. - paard intussen een flinke vorsprong en een met koeken, en een met limonade. „Vader! Veder!" riep Ton. „Kijk eens mensen waardevolle diensten bewijzen was een sterk en snel rasdier. Maar De mensen kregen allemaal ieder een wat ik hier heb. Een kievitsei", en er zijn er, die je uit de weg moet ^et was heej wa^ moeilijker een man koek en een flesje limonade. In het „Jongen die vondst is geld waard" zei gaan, omdat ze niet te vertrouwen zyn. jn zjjn ^ek te dragen dan op zijn rug. derde tentje stonden de prijzen, die vader. Tot de eerste groep behoort zeker het en toe legde het dier zijn last je kon winnen met hardlopen, ver- „Zou ik de eerste zijn vader?" paard, dat hoewel t vroeger ook wild even neer> maar ais het dan het nade- springen, hoogspringen en boogschieten. „Ik geloof het wel. Kom mee naar de en gevaarlijk was, al sinds mensenheu- rend hoefgetrappel van zijn achtervol- Tussen al die vrolijke mensen liep burgemeester, die zal ons wel' helpen", gems getemd werd en sedertdien voor gers hoorde, nam het zijn meester, die de veldwachter met een ernstig gezicht Ton kreeg er aardig wat geld voor. En van ontzaglijke waarde ge- niet ophield het dier tedere woorden te kijken of er soms dieven rondliepen, wat kocht hij er voor? 3 jonge kippen, weest is. wog neoen ten aage is net toe voegeni weer op en ijlde voort. Daar kwam zijn zoontje Pietertje, dan had moeder iedere dag een vers ndbouw^gebieden een onmisbaar Hijgend en met schuim overdekt torste „Papa ik heb een prijs gewonnen met eitje. het zijn dierbare last verder uren ach- hoogspringen!" weest is. Nog heden ten dage is in de landbouwgebieden een onmisb trekdier, al wordt het in vele delen der wereld als trekkracht reeds ver- tereen, zonder dat het de vijanden ge- „Wat voor een prijs Pietertje?' vangen door de motor. Ook als rijdier lukte 'hem In halen jen zakmea mik maar." moov o Toen eindelijk het eigen kamp in „Zo, dat is een mooie. Ik kan nergens zicht kwam, keerden de achtervolgers aan meedoen. Ik moet maar naar die- strijd. De rijdende artillerie en de ca- valerle waren door het paard dikwijls köme™leBde'Tet"^tobde"dier"iij:n r-t ivv last voor het laatst neer voor de voeten „Vader kan ik helpen kijken?" En Ton vond het helemaal niet erg, dat hij nog geen nieuwe polsstok kon kopen. Hennie Vork, Nieuwkoop. Je hebt Jantje goed geholpen met de getallen Hennie. Het was heel best. RU Meiman, Lisse. Ook jouw oplos- ia„ voo_ net neer voor Qe voeien Juist zag de veldwachter op de hoek «ing was uitstekend. Maar.geen prij: En bij verkenningsdiensten op grotere Ye commtndant In stlrtte dS drie mannen wegrennen. Dat zijn vast Jammer? Volgende keer maar weer pro afstand was het als rijdier bepaald on- dISd ter gde Het Idlle Sd dieven en hij rende ze achterna. Daar beren. Een antwoordje m de krant is misbaar en met alleen om zijn snel- met zijn dood j^t jeven van zyn Re_ haalde hij de eerste al in en toen de ook aardig. M a-K* ge -"«ede ^ak voor de mndstreep haalde Rlntkt LeldaD. Ban iu W in naam. der wet, ik neem jul- »,n?_oUebo°» totenrekjnenJ^mee.; CORRESPONDENTIE J. - II1CI X.1JI1 UUUU liet IC' heid en uithoudingsvermogen, maar liefde meester gered vooral ook zijn heel bijzondere eigen- lieiae meester gerea- schappen. Het bezit een uitstekend gehoor, waar door het op veel grotere afstand dan de mens geluiden hoort en herkent. Ook zijn reuk is zeer goed ontwikkeld. Maar van nog grotere waarde is zijn bijzonder sterk geheugen, waar het in staat is soms na lange tijd een weg weer terug te vinden welke het slechts eenmaal heeft afgelegd. Naast deze belangrijke eigenschappen kantie. Een hele maand hoeven de kin- bezit het paard ook nog prettige en deren dan niet naar school. Maar wat hoogst waardevolle deugden. Zijn aan- je in zo'n hele maand doen? Nu hankelijkheid, moed en trouw maakten £at is voor Jan en Ans zo moeilijk niet. het voor de mens nog meer tot een Moeder heeft beloofd dat ze twee we- onschatbaar bezit. Veel strijders heb- ke" naar de Veluwe gaan. Daar huurt ben in oorlogen overwinning op een vader een zomerhuisje en wonen we tegenstander of redding van hun leven heerlijk in de bossen. Vader zegt dat juist aan deze deugden van het dier te er wel eens herten en eekhoorntjes danken gehad. Van de vele treffende tegen komt. We zijn al aan het nootjes lie gevangen!" riep hij ipgewonden. ''•"deren vonden het rekenraadsel Daar begonnen de mensen ineens te moeilijk. lachen. De burgemeester kwam op hem toegelopen en sprak: „Veldwachter je Rlta de Langeraar. Vandaag hebt de wedstrijd gewonnen. Hier is Jouw verhaaltje Rita, een kist met dikke sigaren." waar madurodam Nu begreep de veldwachter het. De NAAE madurodam mannen die hij achterna had gelopen, Mies, Jan en Kees zouden met vader Over een paar weken begint de va- waxen geen dieven maar hardlopers. De en moeder naar Madurodam gaan. Ze Hannle Wolvers, Lelden: VAKANTIE waren 's morgens al vroeg opgestaan. Moeder ging met Mies de boterhammen klaar maken en Jan en Kees hielpen va der met het inpakken van de auto. Toen alles klaar was vertrokken ze naar Den Haag. Ze stopten bij Madurodam en vader ging de auto stallen. Ze gingen de poort door en daar zagen ze het stadje, alles in het klein. Kerken en poorten en torens, alles heel klein. Ook een bruids paar. Daar waren winkels en warenhui zen, grachten, waarin kleine scheepjes voeren. Bij een paar huisjes maakte va der een foto waar Jan, Mies en Kees ook bij stonden. Ze kwamen bij een draaiorgel en als je daar een dubbeltje ingooide, dan begon het mannetje aan het wiel te draaien. Kees mocht er een dubbeltje ingooien en ze luisterden alle maal naar de muziek. Ze zagen ook een groep soldaten, die keurig in een rij stonden. Ze liepen weer verder, tot ze bij een spoorlijn kwamen. Er reden kleine treintjes over. Over een weg re den ook auto's en autobussen. Er was zo veel te zien. Later gingen ze naar de auto om hun brood op te eten en de kinderen kregen ieder een ijsje. Toen gingen ze weer rijden. Het was een heerlijke dag geweest. Cora v. d. Hulst, Alphen. Je moet wel even geduld hebben Cora. Ik krijg zo veel verhaaltjes, maar je krijgt zeker 'n beurt. Daaag. GOEDE OPLOSSINGEN VAN: Corrle en Hennie Bierman, Noordwük Binnen, Plonie den Haan, Carla Pouw, Tini Hogenboom, De Kwakel, Corrle Knijnenburg, Trudy Spruit, Jan Witte- man, Fientje Arts, Voorschoten, Bertha Homans, Sassenhelm, Ellle Brugman, Hazerswoude, Carla v .d. Meer, Jan en Beppie Turk, R.A. Veen, Jan van Steyn, Rozemarle Coster, Leiden, Ad en Beppie v. d. Helder, Noorden, Plet v. d. Geest, Willemlen Ouwerkerk, Ria Ouwerkerk, Ter Aar, Riet en Joke van Tol, Alphen, Marrle en John Pletersen, Nieuwveen, Adrle en Rla Lellveld, Nw.- veen, Adrie Hogenboom, R.A. Veen, Lida Mank, Gé Wassenburg, Lieza v. d. Boo gaard, Langeraar, Gerard Onderwater, Zoetermeer Jan van Schie, Noord wijk, Tinie Lelieveld, Zoeterwoude, Nellie v. Eeden, Nw. hout, Annemleke v. d. Lans Sassenhelm, Helène Matze, Sassenheim, Antoon v. Eyk, Ter Aar, Bert van Die- men, N. Vennep. Volgende week weer verder. Dag alle maal. TANTE JO EN OOM TOON (Advertentie) DE ENGEL DER GEVANGENIS verhalen, die hierover in de geschie denis te vinden zijn, zal ik jullie er een vertellen. opsparen om de eekhoorntjes te voeren. Als Ans en Jan van de Veluwe te rugkomen mogen ze nog een paar da gen bi) oom Wim logeren. Die woont op speelde zich af in Noord-Afrika. Er heerlijk spelen. Ja, dat wordt een leuke woedde een hevige strijd tussen twee tijd voor de kinderen. Nog een paar Arabische stammen. Op zekere dag weekjes naar school werd een officier met een verkennings- ver. patrouille uitgezonden. Hij moest in lichtingen zien te verkrijgen over de juiste ligging en de sterkte van de vijandelijke troepen. De weg voerde door een nauwe doorgang van een rots- dan is het zo Marian v.d. Poel, Lelden maakte: DE DRIE DEUGNIETEN Jan, Piet en Bram waren drie vriend- HOOGSEIZOEN IN DE TUIN Er is heel wat te zien in deze tuin, waar de amateur-tuinier blijkbaar zijn handen vol aan heeftMaar er zijn acht veranderingen aangebracht waardoor beide plaatjes van elkaar verschillen. Wie vindt deze acht veranderingen? Op lossing elders. achtig gebergte met vele spelonken en 3es. maar ook echte deugnieten. Óp 'n holen, waar de verkenners plotseling mooie zomerdag waren ze weer alle door vijanden werden overvallen, die drie bij elkaar. Ze waren Iets aan het voor en achter hen uit de holen te afspreken en het was natuurlijk weer voorschijn kwamen. Hier was dapper- iets ondeugends. Ik zal het jullie ver heid nutteloos, omdat de overmacht te tellen. Ze zeiden: we gaan naar de sloot groot was en omdat tegenstand dus en zoeken wat hout en dan maken we niet verantwoord was, gelastte de offi- een vlot. Zo gezeg, zo gedaan. Ze werk- cier zijn manschappen om zich met hem ten er wel twee uur aan en en toen over te geven. was het klaar. De tocht met het vlot Hun wapens werden afgenomen en daarna bond men hen aan handen en ^ïnt rillw voeten op hun paarden. Zo werden ze J*™" Jw overgebracht naar een groot tenten- A kamn Dp mindprpri vnpvdp men hii e nepen om hulp want ze konden reedf eerd.r gemaakte gevangenen, iZl ïanVmaar maar dp nffiHpr irrppf ppn af7r»ndpr- jaar. Een man kwam langs maar SS tent, waar hy aan handen en voe- Wde nieta. Daar ^am de vader ten gebonden op een stroleger werd 'r°k„ neergelegd. Zijn paard werd wegge- g™aen vlua nfar hu s ïaar^kreeen ze voerd naar een bij het kamp gelegen |eTflLke ®tS zl ztjn^lóit^le? zo naar rechts te slaan. Zelfs kleine broer kan op deze wijze vaders handen of die van 'n grotere broer van elkander bren gen. schrale grasvlakte. Men had geeri sehildwacht voor de ondeugend geweet. tent van de gevangen officier gezet. Alles, waarmee hij mogelijk zijn boeien zou kunnen verbreken, had men hem afgenomen. Dat vond men voldoende zekerheid, dat hij niet zou ontvluchten. Paul Verhoogt, Leiden komt met: HET MUISJE Er was eens een muisje, dat Snoe- Tegen de avond werd hem behoorlijk pert je heette. Ze was al 6 jaar. Op een eten en drinken gebracht. Nadat hij keer was ze in de kelder aan het snuf- hiermee zijn honger en vooral zijn he- felen. Het rook er zo lekker naar kaas. vige dorst had gestild, traden een paar Daar kwam moeder in de kelder, om officieren zijn verblijf binnen om hem de broodtrommel weg te zetten. Snoe- een verhoor af te nemen. In het begin pertje vloog naar haar holletje, achter waren de heren vrij beleefd, maar toen in de kelder. Moeder liet de deur op 'n het hun niet gelukte van de gevangene kiertje staan en het was weer stil. Nu inlichtingen over zijn eigen kamp uit te kwam het muisje weer te voorschijn vissen, werden ze ruw en dreigden hem en ze sprong op de plank bij de kaas. met pijnigingen en dood. Toen dit niet Poes liep in de gang en rook de muis. hielp gaf één der kerels hem een harde Ze duwde de deur open, zag de muis EEN ZWAAN, DIE ZWEMMEN KAN schop, waarna ze met herhaalde drei- en sprong op de plank, maar Snoeper- De gevouwen zwaan (afb. 1) kan in 'n Singen voor de volgende dag woedend tje was heel vlug weer weg. Heel stil schotel of in een strandpoeltje zwem- A, Laat een jongen - of zelfs een man e tent verlieten. wachtte de poes en even later kwam men- - de gebalde vuisten zo houden als op Daar de dag voor de gevangene zeer het muisje weer om de kaas verder op Man vouwt haar uit een vierkant de tekening A. Daarbij moet hij ze zo vermoeiend en spannend geweest was, te eten. Nu sprong de poes omhoog stuk> tamelijk stevig papier. Vouw dit vast mogelijk tegen elkander drukken. Ze heette Elisabeth Fry, maar ze kreeg de welverdiende naam van Gevangenis engel. Als ze gewild had, zou ze een rijk en prettig leven hebben kunnen leiden. Maar zij verkoos zich voor de mensheid op te offeren, waar dat maar nodig was, ja. zij gaf zich zelfs aan de alleronge- lukkigsten n.l. aan de gevangenen in de Londense gevangenissen en aan hen, die naar de strafkoloniën van Australië gezonden werden. Jullie wisten mis schien nog niet, dat de oorspronkelijke blanke bevolking van Australië groten deels bestond uit zwaar gestraften, die om hun misdaden naar dat werelddeel verbannen waren. Steeds wanneer Elisabeth gevangenen wilde bezoeken werd ze door de direk- teur en de bewaarders (bewakers) ge waarschuwd om toch voorzichtig te zijn. Maar onbevreesd trad ze zelfs bij de grootste boosdoeners hun cellen bin nen. En nooit heeft ook maar iemand haar ook maar enig kwaad gedaan. Zij sprak met de gevangenen en trachtte hne te troosten. Met ongeloof lijke wilskracht heeft zij gestreden voor betere toestanden en mildere behande ling in de gevangenissen. Tal van reizen heeft Ze gemaakt om in Engeland en Jn hot buitenland gevangenissen te bezoe ken. Ze heeft haar tijdgenoten aan het verstand gebracht, dat gevangenen Ook mensen zijn, die ondanks hun slechte daden, toch evengoed nog recht hebben op een menswaardige behandeling en dat hardheid een slechter middel is om mensen te verbeteren dan edelmoedig heid. Daardoor zijn onze tegenwoordige gevangenissen niet enkel meer straf plaatsen, maar ook verbeterings-inrich- tingen geworden. TWEE KRACHTPROEVEN viel hij daarna spoedig in een diepe en slaap. Midden in de nacht evenwel werd hij wakker door een zacht gehinnik, dat hij onmiddellijk herkende. Even la- eerst van hoek tot hoek, leg het daarna Toch kan elkeen ze uit elkander slaan, weer open en maak het weer glad (afb. zonder daarbij grote kracht te gebrui- Rlnus, Bert en Drleltje Conijn, Oef- 2). Leg daarna de beide hoeken tegen- ken. Men behoeft slechts met de twee feit. Ja m'n beste jongens, het heeft over de vouw op de vouwlijn tegen el- gestrekte wijsvingers de ene hand naar ter kwam de kop van zijn geliefd paard weinig geholpen, dat jullie het boek kaar, dan krijg je afb. 3. Dan buig je de links en de andere met een flinke tik door de nauwe tentopening steken. getekend hebben. Volhouden kerels, hoeken A en B naar de vouwlijn toe. Hummerend van blijdschap, dat hij Het komt nog wel eens. Leg nu het gevouwen papier dubbel, zijn meester gevonden had, wrong het zoals je in afb. 5 ziet. Knik nu de dier zich verder naar bannen en boog Marie-Louse Stokman, Hazerswoude. schuine lijn van 5 om, zodat het spitse zich over hem heen. De gevangene Je verhaaltje ligt zeker nog in de dik- deel naar boven wijst en tussen de beide streelde met zijn geboeide handen de ke stapel. Ik hoop maar dat je gauw flanken komt, die de romp (lijf) voor neusvleugels van het trouwe, edele aan de beurt komt. stellen. Dan buig je de spits zoveel no dig naar voren, zodat het een passende José van Anken, Voorschoten. Dat kop wordt (afb. 7). Nu nog de staart! B. Druk je wijsvingers tegen elkaar zoals op afb. B. Nodig een ander uit om je bij de polsen te pakken en te pro beren je vingers van elkander te trek ken. Daarbij moet hij echter horizon taal trekken, dus niet op- of beneden waarts. Ook de sterkste zal het hierbij moeten opgeven, fig. c. HERT EN JAGER. Het hert heeft lucht gekregen van de jager en kijkt om zich heen. Maar hij kan de jager, die vlak bij hem in de buurt is, niet ontdekken. Wie ziet de jager wel? Oplossing elders. dier en fluisterde: „Kom je me halen, lieve jongen?" Dat behoefde hij niet bij zijn ceintuur, wrong zich met zijn staan. de zwaan is klaar om te gaan zwemmen. DE JEUGD VAN SPROOKJESDICHTER H. C. ANDERSEN Toch wilde Hans Christiaan liever toneelspeler dan dichter worden. Eén keer in het jaar ging hij met zijn ouders naar de schouwburg in Odonzee. Als oude man herinnerde hij zich nog levendig, dat zulks voor de eerste maal geschiedde. Extra schoongewassen en gekamd stapte hij in een door moeder zo goed mogelijk voor hem passend gemaakt „afleggertje" van papa trots naast zijn ouders voort. Hans Christiaan had vriendschap ge sloten met de man, die altijd de schouw burg plakkaten moest verzorgen. Meest al maakte hij, dat er eentje over was voor zijn Jeugdig vriendje. Thuisgeko men sloot Hans zich dan in zijn kamertje op en dacht zich de verschillende rollen van het te spelen stuk in, terwijl er toch niets anders opstond dan de namen der spelers. Toen Hans Christiaan 11 jaar oud was, stierf zijn vader, maar een paar Jaar la ter hertrouwde zijn moeder. De jongen was nu meestal aan zichzelf overgelaten, want zijn moeder werkte bijna dagelijks bij vreemde mensen als wasvrouw en zijn tweede vader bemoeide zich hele maal niet met zijn opvoeding. Toen hij bevestigd (aangenomen) werd, droeg hij de gekeerde en ingekorte mantel van zijn gestorven vader en voor het eerst van zijn leven een paar gloednieuwe, mooie laarzen. Ze kraak ten luid, toen hij naar het altaar schreed en hij was zo opgewonden en in beslag genomen door zijn nieuwe laarzen, dat hij nauwelijks iets hoorde van de woor den, die de dominee sprak. Doch toen ze eindelijk tot hem doordrongen, kreeg hij oprecht spijt van zijn verregaande ijdelheid en smeekte God om vergeving.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12