Een uitgaansjaponnetje ZO ZIJN ONZE KINDEREN Echt iets voor de vakantie ZATERDAG 10 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 „Cordially"-deux-pieces uit Londen NIEUW BESTUUR GRAAL In verband met het aflopen van de ambtsperiode van mej. R. Don ders, die 12 jaren de Graalbeweging als internationale presidente heeft be stuurd, is op de Tiltenberg te Voge lenzang een nieuw bestuur gekozen. Het internationale bestuur van de Graalbeweging is nu als volgt samen gesteld: Dr. M. Oberhofferpresi dente, mej. B. Brien, vice-presidente, en mej. B. Milcent, vice-presidente. Drie maanden voorwaardelijk voor vervalsing doktersrecept De rechtbank in Utrecht veroor deelde vanmorgen de 46-jarige schoenmaker G. v. G. uit Utrecht tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar, wegens het vervalsen van een doktersrecept. De man had een recept vervalst, om aan tablet ten te komen, die een verdovend middel bevatten. Ter zitting bleek, dat verdachte al geruime tijd lijdt aan een pijnlijke ziekte. Zijn dokter had hem de ta bletten vaak voorgeschreven om de pijn te verzachten. De raadsman van verdachte, mr. J. M. Gresnigt uit Utrecht, verklaarde, dat zijn cliënt van de pijn af wilde komen; hij wil de weer werken. Daarom had hij 'n recept vervalst om de pijnstillende tabletten in zijn bezit te krijgen. De officier van justitie, mr. J. v. d. Berg, had behalve een voorwaarde lijke gevangenisstraf een geldboete van 40,- geëist. Hij herinnerde er aan dat verdachte reeds eerder re cepten had vervalst. De acht veranderingen zijn: 1. tuin hek, 2 insect boven zonnebloem, 3. tuinslang, 4. venster van huisje, 5. appel naast de hark, 6. vogel op het dak, 7. Iklokbloem bovenaan, 8. hon- denstaart. OPLOSSING: HERT EN JAGER. Deze deux-pieces van wol en mohair met een loshangend kort jasje, is van Ronal- Paterson uit Londen. De bolero-hoed, die erbij wordt gedragen is Als het plaatje op zijn kop staat van fijn rood stro en zwart grof lint. De naam van de deux-pieces is ziet men de jager tussen de voor- „cordially" en achterpoten van het hert. Bejaarde vrouw door gas gestikt De 80-jarige weduwe mevr. J. ReitsemaVan der Ploeg is in een bejaardecentrum aan de Mo hikken - straat te Groningen door gasver- stikking om het leven gekomen. Zij >yerd gevonden door een schoonzoon, zittend in een stoel bij een gascom- fórt, waar gas uitstroomde. Bij een onderzoek is gebleken, dat de slang niet goed op het gasstel was aange sloten. „Voor de grap Jongen schoot negen maal met pistool De 16-jarige schilder J. W. uit de Zamenhofstraat in Amsterdam heeft „voor de grap" gisterochtend uit 'n automatisch pistool van Duitse ma kelij negen schoten gelost. Niemand werd gelukkig gewond. Vóór hij de schoten loste had hij nog, óók „bij wijze van grap", het pistool op de borst van een 20-jarige buurtbewo ner gericht. De knaap beweert het pistool, een browning, gevonden te hebben tus sen een stapel oude kranten en af val aan de Nassaukade, tesamen met een groot aantal patronen. De politie heeft het gevaarlijke „speelgoed" in beslag genomen. Er is geen onderdeel van onze garderobe, waaraan we minder aandacht kun nen besteden. Of het nu onze dagelijkse kleding stukken betreft, of onze uitgaanskleding, alles eist zijn aandacht en dat is ook begrijpelijk, want wij wil len er keurig en aantrek»7 kelijk uitzien, daarvoor zijn wij trouwens vrouwen. We willen het nu eens hebben over onze uitgaans kleding. Goed, het seizoen is wel voorbij en we zou den geneigd zijn meer aan dacht te schenken aan onze voorjaarstoiletjes, maar pas op, het gehele jaar door zijn er wel van die uit gangetjes en wanneer we een partijtje hebben in de ze tijd, dan wordt het toch wel wat moeilijk om met een echte winter japon te verschijnen. Ons model toont u een ja ponnetje, dat u juist in de ze tijd van het jaar goed kunt dragen. Het is niet winters en toch ook weer niet al te luchtig zomers. Het is precies op dit jaar getijde afgestemd, met hal ve mouwtjes, een ruime V- hals en een stofje om van te smullen met een prach tig ingeweven patroon van bloemen in fraaie kleuren op een lichte ondergrond. Let u eens op de fantas tische lijn die in dit model zit en op de leuke split achter in de rok. Een strikje op de rug breekt het grote rugvlak. Dit is werkelijk een ont werp met cachet, dat me nige vrouw graag zou wil len bezitten. Goed, het is wel niet goedkoop, maar daar staat tegenover, dat we voor ons geld een werkelijk bijzonder elegante uitgaansjapon hebben, die vooral slanke vrouwen zeer goed zal staan. (Nadruk verboden) Elly Martins HET MOET NIET Zó... Moeder: „Kom, Peter, wil je echt niet nog een beetje eten? Je hebt nog bijna niets op. En je wordt nooit een grote jongen als je niet elke dag goed eet." Vader: „Vooruit, eet nog een hapje van het heerlijke eten dat moeder voor ons heeft gekookt." Moeder: „Dat zal hij heus wel doen een heel klein stukje, dan is mama blij." EEN GOEDE RAAD: Als de kinderen ongeveer een jaar of drie zijn komt er een periode, waarin ze niet meer zo snel groeien; ze hoeven dan ook niet zoveel meer te eten. Dwingt u hen nooit.^,^., ze vleten zelf het best wanneer ze genoeg hebben. MAAR Zó Peter: „Ik kan echt niet meer etenik heb geen trek!" Moeder: „Dat vind ik jammernou, dan eet je morgen wel wat meer." Praktische wenken voor de huisvrouw OVER BORSTELS GESPROKEN Het is altijd lonend, dure borstels te kopen, want ze maken zich zo voordelig door hun langere levens duur als ze alleen maar zorgvuldig behandeld worden. Ongeschilderde borstels reinigt men het best in lauwwarm water met wat geest van salmiak (in de verhouding 5 1). Na het spoelen slaat men het water uit de borstel en legt hem te drogen met de haren naar beneden zodat de vochtigheid uit het hout trekt. Voor ongeverfde borstels kan men beter benzine (vuurgevaarlijk!) nemen. Men de vloeistof net niet het hout kan naar boven en let daarbij op, dat de vloeistof net niet het houtkan raken. Het dient aanbeveling eerst het hout te besmeren met een dun laagje vaseline, zodat het hout niet aangetast kan worden. De schaal of schotel zelf dekt u met een handdoek af in verband met het verdampen. Tandenborstels, als ze niet van nylon zijn gemaakt, wor den gereinigd met 1 waterstof - superoxyde, d^n nagespoeld en met de haren naar boven te drogen ge legd. DE LAMP EN HET STOFWEB Ook de mooiste stof kan teleur stellen als men er een lampekap uit gemaakt heeft en ieder stof- webje te zien is als de lamp brandt. Daarom geven wij u de tip, de lap stof altijd tegen het licht te houden en hem niet alleen maar zonder meer op de toonbank van de win kel te beoordelen. De foto toont, hoe een gladgeweven en schijnbaar geschikte stof tegenvalt als 't licht er door schijnt. GEEN TIJD OM TE SLAPEN! ETMALEN WORDEN TE KORT Wekmiddelen, de tegenhangers van slaapmiddelen, zijn tegenwoor dig uitermate populair. Dat is niet te verwonderen, want welk modern mens heeft er nu eigenlijk nog tijd en zin om te slapen? Velen van ons worden door het huidige levenstempo genoodzaakt tot bovenmatige inspanning. Ieder een zou graag willen, dat elk et maal twee maal zoveel uren had als het heeft! Zeer werkzame stoffen Bovendien wensen we, in onze angst, dat we iets van het leven zullen missen, op elk moment fris te zijn. Fris en onbelemmerd te kunnen werken en ook volop aan allerlei genoegens te kunnen deel- Welnu, de verschillende wekmid delen verschaffen ons daartoe de mogelijkheden, althans tot op ze kere hoogte. Die wekmiddelen stel len ons namelijk in staat om ver moeidheid te maskeren en de be vrediging van de behoefte aan slaap een tijdlang op te schuiven. Het gaat hier om zeer werkzame stoffen en de vraag dringt zich al dadelijk op of het voor de gezond heid nu niet schadelijk is deze stof fen te gebruiken. Niet zoveel bezwaar kan er tegen worden gemaakt wanneer iemand eens een wekmiddel inneemt bij een gelegenheid, waar het op aan komt een ongewone prestatie te le veren, langdurig fit te blijven en de helderheid van geest te bewa ren. Gevaren bij examen Tot voor kort was men van me ning, dat deze middelen ook bij het examen doen goede diensten kon den bewijzen, maar daar zijn toch wel grote bezwaren aan verbonden. Examenkandidaten, die niet pre cies wisten hoeveel van het prepa raat voor hen de juiste dosering was, hebben onder invloed van zulk een wekmiddel de examinator opgewekt tegen zitten spreken! In ieder geval mag het nooit voorkomen, dat men het werken voor een examen tot de laatste weken uitstelt en dan iedere nacht een wekmiddel inneemt voor de studie. Op die manier vergt men uiteindelijk teveel van zijn krach ten en er zijn heel wat jonge men sen die hun goede gezondheid op deze wijze hebben verspeeld. Niet bü sport Bij sportwedstrijden is het ge bruik van wekmiddelen volkomen ontoelaatbaar. Men betreedt dan 't gebied van de beruchte „doping". Het is beslist unfair als sommige deelnemers aan Wedstrijden door kunstmatige opzweping van hun uithoudingsvermogen een voor sprong boven de anderen trachten te verkrijgen. In de geneeskunde zijn wekmid delen dikwijls van groot nut Ze worden met succes toegepast om de depressie op te heffen, die maar al te dikwijls optreedt bij lijders aan ernstige langdurige ziekten. Ook bij de behandeling van vet zucht worden deze stoffen wel voorgeschreven. Ze bezitten name lijk behalve het stemming-verbete rende effekt ook een remmende in vloed op de eetlust. Door ondeskundig gebruik kun nen aan hart en bloedvaten te hoge eisen worden gesteld. Vandaar dat, zeker bij zieken, de beslissing van het al dan niet toepassen van wek middelen aan de dokter dient te worden overgelaten. Tenslotte dient er nog op een an der gevaar van deze medikamenten te worden gewezen en dat is de mogelijkheid, dat men er aan ver slaafd raakt. Dat is dus hetzelfde gevaar, dat bij het innemen van slaapmiddelen - de tegenhanger van deze stoffen - ook in de lucht hangt. dr. H. W. SCALONGNE de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK „Peultjes" zijn de vruchtwandjes van 'n bepaalde erwtensoort waar van niet alleen de erwten maar dus ook het omhulsel worden gegeten. De peultjes behoren mooi jong ge plukt te worden wat te zien is aan hun groen en knappend schilletje. Ze zijn rijk aan vitamine B, wor den altijd gekookt gegeten (maar liefst niet al te zacht), horen zeker tot de fijne groenten en worden daarom ook graag als garnituur bij dinerschotels gebruikt (afgemaakt met wat roomboter). ZONDAG: grapefruit, kalfscotelet- ten, peultjes, aardappelen, crème la Barbizon. MAANDAG: hampannekoekjes, an dijvie, aardappelpuree, rabarber met schuimkop. DINSDAG: spinazieschotel met kaas .aardappelen, botersaus, rijst met cocosnoot. WOENSDAG: spinaziesoep, ver stopte worstjes, bloemkool, ge bakken aardappelen. DONDERDAG: spaghetti, gebakken niertjes, gestoofde komkommer, tomatensaus, yoghurt. VRIJDAG: gestoofde vis, peentjes, peterseliesaus, pommes frites, aardbeiencustard. ZATERDAG: Westlandse schotel, fruit. CRèME k LA BARBIZON Karnemelk, vanille, suiker, aman delen, gelatine, room, vruchten, grenadine, citroensap, vruchten saus. Kook 1 liter karnemelk met 1 stokje vanille, 250 gr. suiker en 250 gr. zeer fijn gemalen amandelen. Voeg er 18 blaadjes geweekte gela tine bij; klop »/i liter room met 50 gr. suiker goed stevig. Laat het mengsel koud worden totdat het begint te binden; roer er daarna de slagroom door. Giet het in een ringvorm en laat het goed koud worden. Stort het op een glafcen of porceleinen schotel en garneer bo venop en er omheen met slagroom en vruchten b.v. bessen, aardbeien, frambozen of ananas naar verkie zing. Geef er een frambozen- of aardbeiensaus bij. WESTLANDSE SCHOTEL 2 Kg. aardappelen, pond uien, 1 kg. tomaten, 2 kopjes water, 100 gr. boter, 200 gr. belegen kaas, 1 eetlepel zout. Snipper de uien fijn en laat J4 gedeelte met één afgestreken lepel boter 10 minuten zachtjes smoren in een gesloten pan. Doe er het wa ter, de geschilde en doorgesneden aardappelen en het zout bij en laat alles samen een half uur koken. Snijd de tomaten in vieren, na ze desgewenst te hebben geschild (to maten even onderdompelen in ko kend en daarna in koud water, dan laat het schilletje los). Leg ze op de aardappelen en laat ze ongeveer 10 minuten meekoken; giet het vocht af, maar bewaar het. Strooi van het vuur de te voren geraspte kaas over de tomaten en roer alles door elkaar (niet stampen). Bak intussen de rest van de uien in de koekepan met de rest van de boter lichtbruin; voeg hierbij het afge goten kooknat en zo nodig wat ko kend water. Geef deze jus bij de tomatenstoofpot. Velen van ons zullen al druk voorbereidingen tref fen voor de vakantie. De plannen werden reeds lang geleden gemaakt en nu is dan de tijd gekomen dat we tot uitvoering zullen over gaan. Iedereen hoopt uiter aard op mooi weer en eigenlijk in ons hart hou den we er wel een beetje rekening mee, dat de weer goden met ons zullen zijn. Het grootste deel van onze garderobe zal ongetwijfeld uit luchtige, zomerse dingetjes bestaan, want we willen zo min mogelijk denken aan minder pret tige weersomstandigheden. Natuurlijk is het verstan dig om dat wel te doen. Maar de kleding voor mooi weer zal toch de doorslag geven. Heel wat dames zullen die luchtige niemandal- letjes trouwens nog wen sen aan te vullen met iets nieuws en gelukkig heeft de mode voor dit seizoen weer van alles gebracht, zodat we naar hartelust kunnen rondkijken en onze keus kunnen maken. Een bijzonder leuke creatie liepen wij kortgeleden te gen het lijf. Het is echt iets voor de vakantie, waar u ook heen gaat Het is een moderne nauwsluitende lange bioek, met een jasje er op, alles in moderne stijl en vervaardigd van een dunne, maar toch stevige katoenen stof, met een leuk dessin van blauw op een witte ondergrond. Eigenlijk is het patroon heel eenvoudig, maar door de moderne coupe en het echt vakantieachtige dessin, wordt het een leuk geheel, dat onder vrijwel alle vakantie-omstandigheden mits het goed weer is te dragen is. Dergelijke kledingstukken zijn goud waard, omdat ze bruikbaar zijn. Dit houdt ook in, dat u er veel plezier van kunt hebben en daarom hoort zoiets in uw vakantiegarderobe thuis. Elly Martins. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11