Huurverhoging en looncompensatie „Ei van Columbus" van Apeldoornse drukker VRIJDAG 9 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT FAIIINA 6 Datum van ingang op losse schroeven? Staatssecretaris Roolvink heeft gisteren in antwoord op een vraag van de katholieke afgevaardigde, de heer Bogaers, in de Tweede Kamer medegedeeld dat, wanneer de Stich ting van de Arbeid met de regering wil spreken over de omvang van de aangekondigde huurverhoging en over het tijdstip van ingang, „het kabinet zal luisteren en zich ernstig wil beraden". Uit dit antwoord van de staatsse cretaris zou kunnen worden afgeleid dat het niet zeker is dat de regering zal vast houden aan de eerste april van het volgende j~ar, als datum waarop de eerste termijn van de huurverhoging zou ingaan. Er kan eveneens uit worden afgeleid dat de regering ook bereid is te spreken over de hoogte van het percentage (10 tot 12 procent) van deze ter mijn. Over looncompensatie deelde de heer Roolvink op een vraag van de heer Baart (PvdA) mede, dat het kabinet geen bezwaar heeft tegen goedkeuring van loonvoorstellen met trapsgewijze ontwikkeling, mits aan die goedkeuring de beperking wordt verbonden dat de compensatie voor een „mogelijk" per 1 april 1962 in te voeren huurverhoging moet worden gedekt door produktiviteits- stijging. Wet Ruimtelijke Ordening Bijna veertig amendementen ingediend Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening voortge zet met stemmingen over niet min der dan 37 daarop ingediende amen dementen. Voordien had minister Van Aart- sen een nota van wijzigingen aan de Kamer overgelegd, die met algemene stemmen werd aanvaard. De minister heeft voorts verschil lende verlangens van de Kamer moe ten inwilligen; de voornaamste amen dementen, die gisteren in stemming zijn gekomen, werden alle door de Kamer aangenomen. Zo moeten Gedeputeerde Staten bij het ontwerpen van streekplannen eerst in overleg met de gemeenten treden. Een ontwerp moet ter visie worden gelegd, opdat een ieder daar tegen zijn bezwaren kan kenbaar maken. In zogenaamde spoedeisen de gevallen mogen G.S. ook maar niet meer eigenmachtig handelen, zij moe ten daartoe eerst machtiging van Provinciale Staten hebben. De regering moet ieder jaar aan de Kamer verslag uitbrengen over het gevoerde ruimtelijke beleid, iets waar de Kamer sterk op stond. Aan gemeenten wordt de mogelijkheid opengesteld om gezamenlijk struc tuurplannen op te maken. Ook hier tegen kunnen dan burgers eventueel bezwaar maken. Tenslotte nog een lichtpuntje voor de agrariërs: in bestemmingsplan nen mogen de gronden buiten de be bouwde kom slechts om dringende re denen worden beperkt in het gebruik als landbouwgronden. Dinsdag a.s. worden de debatten voortgezet. GOEDE KEUKENS HEBBEN BALASTORE! Uw keuken Is pas compleet met balastore. Deze zongor dijnen koopt u voor elk raam pasklaar bij de woninginrichter. U bevestigt ze zelf in tien minuten en zezijn zó goedkoop. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren schel daglicht en zon tot aangenaam licht. 2. Bestand tegen stoom Dit bijzondere materiaal kan tegen vocht! 3. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur geven uw keuken een modern accent van gezelligheid. Beraad over lonen „metaal" uitgesteld Het beraad over de loonvoorstel len van de vakraad metaal (10 cent per uur loonsverhoging per 1 juli a.s. en van 5 cent per uur op 1 april '62) zal een week worden uitgesteld, al dus een mededeling van de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid. Zoals gebruikelijk had het College van Rijksbemiddelaars het advies over de loonvoorstellen gevraagd aan de Stichting, maar inmiddels kwam van de regering een afschrift van de nota aan de Tweede Kamer over de huurverhoging. Bij de loonvoorstel len zal, aangezien de huurverhoging gecompenseerd moet worden door 'n loonsverhoging, zoals de minister heeft voorgesteld, hiermee rekening moeten worden gehouden. De Stich ting van de Arbeid zal nu maandag met spoed bijeenkomen om haar standpunt ten aanzien van deze zaak te bepalen en de looncommissie hier over van advies te dienen. GENERALE REPETITIE „Heilige Daad" ambassadeurs veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 41-jarige Julie J. uit Bussum veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en acht maan den met aftrek en zijn 43-jarige vriend Machiel J. J. V. uit Amster dam tot tien maanden gevangenis straf met aftrek. Tegen deze zich noemende ambassadeurs van de schertsorganisatie „De Heilige Daad" was twee jaar en drie maanden met aftrek resp. een jaar met aftrek ge- eist. De rechtbank achtte de aan beide verdachten ten laste gelegde oplich ting van de Socrates-directeur Nic den Besten (een bedrag van ton of ƒ240.000 ter bestrijding van de aanloopkosten van deze bovennatio nale en bovenkerkelijke schertsorga nisatie) niet bewezen. Wel bewezen verklaarde de rechtbank de aan bei de „ambassadeurs" ten laste gelegde poging tot oplichting van de Noor, Clementsen, en de oplichting van G. van Vliet, chef van de technische dienst van de N.V. Socrates. Daar enboven achtte de rechtbank de al leen aan Jolle J. ten laste gelegde oplichtingen van de heer Wichman uit Glanerbrug en de ex-secretares se Van den Besten, mej. Irene Bou- kamp, alsmede de verduistering van de spaarcentjes van zijn oude vriend J. Hagedoorn bewezen. De verschrijvingen in Zeeland Algemene Rekenkamer bracht rapport uit Het door de Algemene Rekenkamer op verzoek van de minister van Bin nenlandse Zaken uitgebrachte rap port over de zogenaamde verschrij vingen in Zeeland, is thans vertrou welijk ter kennis gebracht van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland. Het Provinciaal bestuur van Zee land heeft van de minister toestem ming gekregen de inhoud van het be geleidend schrijven bekend te ma ken. Gedeputeerde Staten hebben deze inhoud thans schriftelijk aan de Provinciale Staten meegedeeld. De minister schrijft dat hij met voldoening heeft geconstateerd dat het Provinciaal Bestuur en de Griffie niet op de hoogte waren en ook niet op de hoogte konden zijn van de han delingen die bij de Provinciale Wa terstaat en in de gemeente Goes heb ben plaats gevonden. „Gaarne vertrouw ik, dat uw col lege ter voorkoming van verdere verschrijvingen de daaartoe geëigen de maatregelen zal treffen en D.w desbetreffende berichten zie ik met belangstelling tegemoet", aldus de minister. Gedeputeerde Staten wijzen er in hun brief aan Provinciale Staten op, dat zij de verschrijvingen ten zeerste betreuren. Het stemt Gedeputeerde Staten tot enige voldoening dat de verschrij vingen bij de Provinciale Staten be perkt zijn gebleven tot administra tieve onregelmatigheden. Het is ko men vast te staan dat het provinciaal personeel zich niet heeft vergrepen aan de provinciale financiën. Gedeputeerde Staten hebben op dracht gegeven een reorganisatie voor te bereiden, waarbij het kas beheer van diensten als bijvoorbeeld de Provinciale Waterstaat zoveel mo gelijk wordt beperkt.. Voor zover kasbereer nog nodig blijkt, zal dit moeten worden opgedragen aan re- kenplichtige ambtenaren. Gedeputeerde Staten van Zeeland verklaren voorts, dat zij de minister van Binnenlandse Zaken over de reor ganisatie zullen indichten, zodra deze is voltooid. De Apeldoornse drukker R. Boeyinga meent voor alle boekdrukkers het „ei van Columbus" te hebben gevonden door de con structie van een eenvou dig apparaat, waarmede tijdrovende arbeid van het op de drukpers pas klaar maken van kleuren- drukvormen tot een mi nimum zou kunnen wor den beperkt. Met dit vormvoorbereidingsappa- raat kunnen drie a vier kleuren gelijk op elkaar Voorden ingesteld met be hulp van een liniaal, die zowel horizontaal als ver ticaal via een schuifme- chanisme de binnenkant van de aanslagkanten van de drukvormen aftast en de kleuren op elkaar in stelt door het vergrende len van de overgebrachte afstanden. Snel werken. Thans worden in de boekdruk de verschillen de kleuren na elkaar be handeld. Daarbij is het vaak nodig een reeds in gestelde vorm terug te ne men, omdat deze niet slui- het op elkaar instellen van kleurenvormen geheel bui ten de drukkerij om kan geschieden. Ze worden op het apparaat in de leng terichting naast elkaar ge legd, waarna de vormen eerst ten opzichte van el kaar worden gelijk gesteld. Apparaat voor pasklaar maken kleurendruk-vormen tend is ten opzichte van de volgende kleurenvorm. Deze methode is er oor zaak van dat de drukma- chines lange tijd stilstaan alvorens met het drukken kan worden begonnen. De heer Boeyinga be weert dat met zijn systeem De liniaal en het vergren- delmechanisme doen de rest. De heer Boeyinga deelde' ons mede, dat hij vier jaar aan het apparaat heeft gewerkt en er goede resultaten mee heeft be haald. Hij heeft er octrooi op aangevraagd en verkre gen in verschillende lan den en is in onderhande ling met een machinehan delaar over produktie van deze machine. Geen vakkennis. De heer Boeyinga meent voorts, dat voor het nieu we apparaat geen bijzon dere vakkennis vereist is. Het werken ermee kan na enige instructies zowel door drukkers als zetters geschieden. Hij acht het apparaat bovendien bruik baar voor kartonnagebe- drijven die moeilijke stans- vormen moeten drukken, voor een combinatie van vlakdruk en „ronde" druk alsmede voor de aniline- druk. Het apparaat is vol gens de heer Boeyinga ook te gebruiken als repeteer- apparaat, hetgeen een be sparing van de clichékos- ten tot gevolg zou hebben, en voor het uitlijnen. De vrije zaterdag in het technisch onderwijs In Groningen is gisteren een drie daags congres begonnen van de ver eniging van directies van nijver heidsscholen. Gistermiddag heeft de heer R. Fehres uit Scheveningen, voorzitter van de VDN deze lande lijke ontmoeting geopend met een rede waarin hij vooral ook aandacht heeft geschonken aan de kwestie van de vrije zaterdag. Hij meende, dat het technisch onderwijs zich op dit punt voor de vraag ziet gesteld of het de vrije zaterdag met het be houd van het aantal wekelijkse les uren moet invoeren of een vrije za terdag met lestijdverkorting, waar mee in vele gevallen de vrije middag in het midden van de week komt te vervallen. Persoonlijk was de heer Fehres niet geneigd te geloven, dat het invoeren van de vrije zaterdag een argument kan zijn om de cur susduur te verlengen. Vijf aaneen gesloten schooldagen, die allemaal ongeveer even lang zijn, zullen naar zijn mening ongetwijfeld een gro tere leervermoeidheid met zich mee brengen. De VDN is zich er wel van bewust, zo verklaarde de heer Feh res, dat een groot deel van de leer lingen de vrije zaterdag zal gaan ge bruiken om geld te verdienen in de dienstensector. „Dit soort werk maakt de leerlingen vrij en zelfstan dig", meende hij. „Zij zullen sociale vaardigheden ontwikkelen, die in de nabije toekomst van groot belang kunnen zijn". De voorzitter vroeg zich ondertussen af, hoe de vele overbevolkte scholen de vrije zater dag moeten invoeren. Hij zag hier een van de grootste problemen lig gen. Oplage spoorboekjes te klein? Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn klachten binnengekomen over een tekort aan spoorboekjes. In som mige plaatsen waren de spoorboek jes al op zaterdag 3 juni geheel uit verkocht. In verband met de grote wijzigin gen in de zo'merdienstregeling 1961 werd een grote belangstelling voor de spoorboekjes verwacht. De N.S. besloten daarom tot een oplage van 365.000 en een herdruk van 20.000 exemplaren. Zowel in '58 als in '59 bedroeg de oplage voor de zomer dienstregeling 300.000 stuks, waar van er enkele duizenden terugkwa men. Van de herdruk is nog slechts een klein gedeelte (4800 stuks) van de pers gekomen, zodat binnenkort nog een 15.000 exemplaren zullen volgen. en over die perfecte aanleg van LIGTVOET wordt erg geroemd. Ook voor t.v. is 't met recht: Een gang naar Gangetje is lonend Erkende Philips service GANGETJE 1Z Nationaal politie- muziekfestival in Eindhoven Vijftien politiemuziekkorpsen af komstig uit Arnhem, Nijmegen, En schede, Amersfoort, Breda, Leiden, Tilburg, Den Haag, Groningen, Hil versum, Haarlem, Maastricht, Venlo en Heerlen hebben gisteren deelge nomen aan het dertiende nationale politiemuziekfestival in Eindhoven. Het festival werd geopend met een massaal optreden van alle deelne mende korpsen op de Eindhovense markt. Daarna was er een défilé en 's middags trad elk muziekkorps af zonderlijk op: acht korpsen musiceer den op de markt, twee speelden voor de patiënten van de rijkspsychiatri- sche inrichting en vijf voor de be woners van twee Eindhovense be- j aardentehuizen. De politiemannen kregen een kof fietafel aangeboden door het Eind- hovens gemeentebestuur. Burgemeester ir. H. Witte ontving de besturen van de korpsen in het stedelijk Van Abbc museum, waar elk muziekkorps een herinnerings medaille ontving.' Het festival werd besloten met een taptoe van de Rijks Politiekapel en een muzikale show van de Philips- harmonie. In Concord, in de Amerikaanse staat New Hampshire, zijn donder dag drie jongetjes van onder de vijf jaar, die thuis in een koelkast wa- De huwelijksvoltrekking van de hertog van Kent met mej. Katherina Wors- ren gekropen, doch er niet meer uit ley welke gisteren in York plaats vond, is woensdag tot in de finesses konden komen, omgekomen. Brand- gerepeteerd. Op de bijgaande foto zien we enkele van de hoge personen weer en politie hadden veertig mi- welke ook aan deze repetitie „meededen": v.l.n.r. hertog van Kent, prin- nuten lang tevergesfs geprobeerd ses Alexandra, prins Michael van Kent en de hertogin van Kent. de kinderen te redden. Een driejarig Rotterdams meis je, Christina Kolenbrander, is gister middag bij het spelen, in een sloot langs de West-Varkenoordseweg ge vallen en verdronken. A.s. winter goedkoper per schip naar Amerika Volgens een mededeling van de di rectie van de Holland-Amerika Lijn zullen de passagierstarieven voor het Transatlantische scheepvaartverkeer naar en van Amerika, cq Canada, in de periode van 1 november 1961 t.m. 28 februari 1962 met 25 procent wor den verlaagd. Daartoe werd besloten op de in mei j.l. gehouden Atlantic Passengers Steamship Conference. Een voorwaarde voor de korting (uit sluitend op retourbiljetten) is, dat het verblijf in het land van bestem ming niet langer duurt dan 21 dagen, de dagen van vertrek en aankomst niet meegerekend. De reductie geldt voor alle klassen. Juwelen uit hotel in Amsterdam gestolen Uit een kamer van hotel Krasna- polsky te Amsterdam is vannacht uit een tasje van de daar logerende antiquaire G. B. Ch. T. uit Rouaan, een aantal juwelen tot een waarde van circa 3600 ontvreemd. De Fran- caise was juist teruggekeerd van 'n bezoek aan de Delta-werken en had haar sieraden in een onvoldoende gesloten reistas op de tafel achter gelaten toen zij haar kamer even moest verlaten. De Centrale Recher che is terstond met het onderzoek begonnen. De politie van Toronto vreest, dat 300 flesjes radiumpoeder, die deel uitmaakten van de 1.000, kort geleden uit een magazijn gestolen, in de handen van kinderen terecht zijn gekomen. Tot dusver heeft men 700 flesjes teruggevonden. Enkele kinderen zouden sinaasappelen ge geten hebben waarover zij radium poeder hadden gestrooid alsof het suiker was. DISTRICTS-TELEXAUTOMAAT IN BEDRIJF GESTELD. Met een feestelijke bijeenkomst in in de kantine van het gebouw van het telefoondistrict 's-Hertogenbosch is gisteren de eerste districts-telex- automaat in Nederland officieel in werking gesteld. Hierdoor zijn in Amsterdam 160 nummers vrijgeko men, die spoedig door wachtende abonnees in het land bezet zullen worden, terwijl ongeveer 50 wach tenden uit het district 's-Hertogen bosch thans een aansluiting kunnen krijgen. A etherklanken ZATERDAG 10 JUNI 1961 HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 V. de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Fluit en gitaar. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Idem. 15.00 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Koor zang. 17.10 Gram. 17.20 Sport. 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Volksmuz. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19-25 Memojandum. 19.30 Amateur- progr. 19.50 Lichtbaken. 20.00 Utr. Sted. ork. ën soliste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Tips voor toeristen. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zon dag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 /PRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Vakantietips. 9.20 Gram. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Licht progr. 10.50 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Tijd v. teenagers. 14.10 Streekuitz. 14.30 Amateur-ork. 14.50 Wielrennen: Olympia's tour door Nederland. 15.00 Gram. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazz- muz. m. comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Kunstact. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Korter werken, anders leven, lezing. 19.55 Deze week, le zing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Dansmuz. 22.00 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Interview en zang. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Film. 21.30 Muzik. progr. 22.00- 22-20 Franse chansons.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8