lwügat tJèéywasM) Krans op graf van Floris Verster VRIJDAG 9 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 CENTRUM „DE KORTE VLIET LUSTOORD VOOR LEIDSE JEUGD Er is tenminste één aankomend eeuwse boerderij in een goed jeugd- echtpaar in Leiden, dat niet ontevre- verblijf om te bouwen. Metselaars, timmerlieden, stucadoors treft men den is over de huisvesting, die het is jn het gebouw allerwegen aan. Er toegewezen en dit zijn de heer Her- komt al tekening in deze restauratie. man Eshuis en mej. Hesther Boter. Duidelijk kan men zien, dat het bui tencentrum wordt ingedeeld in een Dit tweetal namelijk zal gaan wonen huiskamer voor de leiding van de in de boerderij aan de Korte Viet, die groepen en voor de vergaderingen, door de gemeente is aangekocht en zal worden ingericht als jeugdcen trum De Korte Vliet. 22 Juni a.s. hoopt dit echtpaar in het huwelijk te treden en het zal i|"bedden°voór een keuken, twee w.c.'s en een dou che, vóór men belandt in de eigen lijke ruimte voor de jeugd: de re creatiezaal, dagverblijf, tevens con ferentiezaal voor 100 personen; voorts een slaapzaal met een capaciteit van dan de voorste helft van deze aar dige boerderij op een van de meest landelijke plekjes binnen de grenzen van Leiden gaan betrekken. De be huizing, waaraan zij ook zelf hard bouwen, bestaat uit een „opkamer", een woonkamer en een enorme zol der, waar een dansleraar jaloers op zou worden, inclusief twee slaapka mertjes. Vooral het uitzicht vanuit dit woonhuis op de wilgen aan de door en door groene Vlietzoom is magnifiek. jongens en voor de meisjes, welke zalen beiden voorzien zijn van een zeer deugde lijke wasgelegenheid plus voorts een terrasje Deze ruimten zijn bestemd voor wisselend gebruik door groepen jon geren uit alle sectoren van 't Leidse jeugdwerk en de sport. Zelfs jeugd groepen van buiten de stad of uit het buitenland zullen van dit recreatie centrum kunnen profiteren. De stal len naast de boerderij worden voor twee vaste groepen geschikt gemaakt. De voorzijde beneden en boven voor de katholieke padvindersbeweging waarover het echtpaar Eshuis een en de achterzijde beneden en boven v/akend oogje zal laten gaan, de voor de Waingunga-groep van de ruimte die bestemd is voor Leidse N. P. V. „De Vliet" biedt bovendien jeugdverenigingen. De voorraad noë goede kansen aan de padvin- ruimte voor het jeugdwerk in Lei den is, zoals bekend, zéér krap dersgroepen, die aan watersport doen. Via Korte Vliet kunnen meten. Door de aankoop door het Rijn of Vliet bereiken. Men hoopt 't gemeentebestuur van deze boerderij centrum in augustus a.s. te kunnen aan de Korte Vliet, heeft men de openen, beschikking gekregen over 'n prach tige ruime gelegenheid tot recreatie. Op de eerste plaats is de ligging ideaal. Het water in de buurt maakt het getal mogelijkheden groter, ter wijl dit centrum ook straks, als alle uitbreidingsplannen voltooid zijn, blijft liggen in een groene recrea- tiestrook, welke zich langs geheel de Korte Vliet zal uitstrekken. In deze Gister was het veertig jaar gele- strook treft men ook een grote speel- den, dat de heer C. Strijk, thans weide (in de richting Voorschoter- commies A bij de afdeling Invalidi- Met het leggen van een krans op het graf van Floris Verster op de begraafplaats aan de Groenesteeg heeft het gemeen tebestuur hedenmiddag om twaalf uur eerbiedige hulde ge bracht aan de nagedachtenis van deze bekende Leidse kunstschilder, die vandaag voor honderd jaar werd geboren. Deze plechtigheid, waarbij niet werd gesproken, werd bijge woond door enkele familieleden van Floris Verster, de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, de di recteur van „De Lakenhal", drs. J. N. van Wessem, prof. mr. J. v. Rijpperda Wierdsma en me vrouw A. Huizinga-Schölvinck namens de Vereniging van Be langstellenden in de Lakenhal en de heren J. van Iterson en H. Gijsman als vertegenwoordi gers van de Centrale Kerk voogdij der Leidse Hervormde gemeente, welke het beheer over deze begraafplaats voert. Nadat de burgemeester de krans had neergelegd, dankte mr. J. Kamerlingh Onnes uit Den Haag voor deze sympathieke geste. Ter gelegenheid "van deze honderdste geboortedag wordt hedenavond in „De Lakenhal" een samenkomst gehouden, waarin de directeur van het Rijksmuseum Kröller—Müller te Otterlo, prof. dr. A. M. Ham- macher, zal spreken over „Het weerzien van Floris Verster". (Foto: L. D. Holvapt). OUDE LEIDSE KLETSKOEK LIET was op een receptie in een -grote pastorie en het liep al zo'n beetje tegen het einde. De officiële sfeer was al wat verzacht door het blijde weerzien van oude bekenden. De port en de sherry deden de rest. In een verloren hoekje zaten oude pastoors te genieten van het samen zijn en hadden het grootste plezier in hunne eigen droge moppen. In de rook van hun feestsigaar stegen de herinneringen als wazige pluimen uit het verleden omhoog. Iemand noemde ineens de naam Taskin. Ontzag blonk in de oude ogen, zij voelden zich weer de jonge seminaristen onder hun strenge prae- ses. Zijn portret werd voor de dag gehaald en vanuit de lijst keken zijn doordringende ogen neer op zijn oude discipelen. Het was of zij weer in de ban waren van deze grote priestervormer. Verhalen kwamen los en de jonge kapelaans begrepen, dat er een nog strenger regime had bestaan dan die van hun eigen pastoor. Ik kon mij niet vermeten mij bij deze hoge he ren aan te sluiten en toch.... had juist ik hen kunnen vertellen, hoe menselijk deze grote man was ge weest. De jaren gleden van mij af, ik was weer het kleine meisje in het wit feestjurkje, te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken. Ik zat alleen in het donker voor de open haard in het oude huis. Vaag dron gen vanuit de keuken de geluiden tot mij door, waar de toebereidselen werden getroffen voor het feestdiner, dat die avond gegeven werd. Ik mocht op blijven tot de gasten kwa men, netjes een handje geven en dan naar bed. Mijn fantasie speelde met de lekkende vlammen om de hout blokken tot een zacht gekraak mij deed opkijken. In de omlijsting van de deur stond de imposante figuur van praeses Taskin met achter hem prof. Aengenent. Zij begrepen, dat zij te vroeg waren en wij voelden kennelijk alle drie het'dwaze van de situatie. In mijn verbouwereerdheid riep ik, dat de grote lichten eerst om acht uur aan mochten, maar, deson danks liep ik naar de schakelaar, maar de praeses hield bezwerend zijn hand op de knop, keek mij streng van onder zijn zware wenkfbrouwen aan. „Zo, zo", kuchte hij vervaarlijk, „dan wachten daarmee tot het tijd is", en hij nestelde zich in de ge makkelijke stoel bij de haard, prof. Aengenent deed hetzelfde. Ik was gauw over mijn eerste schrik heen. We bleven in het donker, alleen het vuur van de haard verlichtte dit wonderlijk groepje en speelde met de purpere pracht van zijn feest- sjerp. Mijn kinderlijke verhalen moe ten hen beslist geamuseerd hebben, want prof. Aengenent sloeg zich van pret op de knieën en genoot zicht baar. Zo vond mijn vader ons, toen hij op de vastgestelde tijd de feest verlichting kwam aansteken. Door zijn ontstelde blik en zijn duizenden plichtplegingen en excuses werd ik me pijnlijk bewust, dat ik deze hoge gasten ogenblikkelijk fiad moeten aandienen. Terwijl ik dit nu schrijf, realiseer ik mij eerst goed, dat deze grote fi guur, die ijzeren discipline vergde van zijn leerlingen, de discipline, op gelegd door een kind, eenvoudig aanvaardde. Hoe groot deze mens wel was, besefte ik des te meer op deze receptie, nu ik de stille getuige was van het ontzag, dat de praeses deze eerbiedwaardige pastoors nog inboezemde, hen, die eens als makke schapen in zijn hand waren. OMA Luxaflex Aluminium Jaloezieën ook met dessins MODERNE WONINGINR. BULTHUIS Botermarkt 23 TELEF. 20854 m Üf A rniydë' Veertig-jarig jubileum van C. Strijk bij Raad van Arbeid weg) een ligweide, een kleuterspeel weide, sportvelden en vijvers aan. teitswet bij de Raad van Arbeid (aan het Rapenburg) in dienst trad. Ve- De gemeente heeft de boerderij len waren dan ook gistermorgen eind 1958 in eigendom verkregen. De bijeengekomen om de jubilaris en bewoners hebben het huis in juli zijn echtgenote te huldigen, en ook 1960 verlaten. Hoe tragisch elke li quidatie van 'n boerderij bedrijf ook moge zijn, deze aankoop aantal a's. Als eerste sprak de voorzit- goed ter van de Raad van Arbeid te Lei- de I.W. en hij heeft het gepresteerd om tegen het eind van 1955 binnen veertien dagen een geheel nieuwe administratie op te bouwen. Een elektrisch scheerpapparaat en een sigarettenaansteker waren de tast bare blijken van belangstelling van het hele personeel „van het Rapen burg". Namens de personeelsvereniging Arva deelde de heer C. Dusoswa in de plannen van de LJA, die reeds den, mr. D. J. Gorter, de heer Strijk mee> dat de jubilaris niet alleen een in 1955 in een rapport over de slech- toe. Hij schetste de jubilaris als een actief lid is op toneel-, sport- en te behuizing van het jeugdwerk de mens, die altijd vol activiteit is en kaartgebied maar dat hij ook al ja- suggestie deed, ruimten te vinden zijn enthousiasme op zijn omgeving renlang als secretaris „de ziel van BABY MET KINDERWAGEN UIT HET WATER GEHAALD Een onbekend gebleven man heeft gistermiddag om kwart over twee de 1-jarige Johanna van Soest uit de Ha- verstraat, die met een kinderwagen in het water van de Zoeterwoudse Singel was geraakt, op de kant ge bracht. De baby werd door een 4- jarig buurtgenootje met de kinder wagen rondgereden. De kleuter heeft plotseling de wagen laten schieten, met vermeld gevolg. In Leiden is op beschuldiging van landloperij aangehouden door de po litie een 45-jarige bollenkweker, geen vaste woon- of verblijfplaats hëbbend. De man maakte er een ge woonte van de nacht door te brengen in hotels en wanneer de volgende dag de rekening werd gepresenteerd, liet hij zich door de politie weghalen. Banketbakkerij Th. Rood, Haarlem merstraat 244, is gistermiddag her opend na een ingrijpende verbouwing, die de bedrijfsruimte aanzienlijk heeft uitgebreid. De verbouwing was in handen van architect Juffermans te Gendt. UITSTAPJE. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Gisteren heeft het personeel van de Leidse Universiteitsbibliotheek onder het motto „Zomeruittocht" een ex cursie naar het -openluchtmuseum te Arnhem gemaakt. Om 9 uur precies vertrok de autobus van het Rapen burg met als eerste reisdoel Oude water. In het stadhuis van Oudewa ter werden de deelnemers ontvangen en werd hen het een en ander van de bewogen geschiedenis van het stadje verteld. In de waag van Oudewater kon men zich laten wegen, wat soms nogal enige hilariteit verwelkte. Na dat de lunch in Wageningen was ge bruikt bezocht men het openlucht museum. Mensen, die dagelijks met meer dan een miljoen boeken om gaan toonden uiteraard veel belang- stelling voor de plaats van het boek in de folkloristische geschiedenis van ons land. Op de terugweg werd het diner gebruikt in Alphen aan den Rijn. Aan het eind van de dag kon men terugzien op een geslaagde po ging elkaar eens te leren kennen bui ten het Leidse universitaire boeken bezit om. Kapelaan Wentholt te Leiden 25 jaar priester Zondag aanstaande wordt in de Herensingelparochie te Leiden het zilveren priesterfeest gevierd van kapelaan A. A. M. Wentholt. De plechtige Hoogmis is te kwart voor tien, broer van de jubilaris, pater Pius Wentholt, legeraalmoezenier, zal de predikatie houden. De receptie is van 1 uur tot half drie in de pasto rie en het danklof te half zes. aan de rand van de stad. overbrengt. „Zijn persoonlijkheid wordt gekenmerkt door trouw", al dus mr. Gorter. „Niet alleen bin- 0nen, maar ook buiten de kantoor - zich laten adviseren door de heer uren kon de Raad op hem rekenen: J. Reinders, technisch adviseur van hij werkte over als het moest of gaf Zoetêrwöudë hield namensde Arka BU DE RESTAURATIE en richting van deze ruimten heeft men de P.V." is. Een boekenbon was een concreet teken van erkentelijkheid voor zijn werkzaamheden als zoda nig. Burgemeester J. A. Detmers van de Nederlandse kampeerraad en de zijn krachten aan de personeelsvere- heer J. Trouwee, chef van de afde- niging". De voorzitter overhandigde ling onderhoud gebouwen van de de heer Strijk een herinneringsbord ïrdnTa"atscha'psperïode" velen dienst gemeentewerken. De gemeen, teraad trok voor de restauratie en een envelop met inhoud. De chef van de afdeling Invalidi- ƒ22.000 uit en voor dit geld is men teitswet, de heer J. G. Lamers, leg- thans druk doende de statige 19e de de nadruk op het feit, dat de ju- bilaris altijd een stabiel element in de Raad is geweest. De heer Strijk is altijd gemoedelijk, vriendelijk en geduldig, maar laat zich niet in een keurslijf wringen. Hij is een kenner van de ingewikkelde materie rondom Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Anna dr van J. Wanninkhof en A. C. M. Vreem; Tinie dr van L. van Drie en E. M. Berenman; René Willem Jacobus zn van W. van Leeuwen en E. M. Kok- kedee; Adriaan zn van H. B. Zuij- derduin en F. C. Schuitemaker; Wil- librordus Jacobus Maria zn van H. J. J. Mentink en J. M. v. d. Klaauw Maureen Jannette dr van M. A. H. Thepass en R. L.. Barkmeyer; Su zanne Astrid dr van A. van Nieuw koop en D. R. Kroeze; Peter zn van J. F. Wempe en C. van Rensen; Ma ria Wilhelmina dr van L. van Kla veren en G. W. Kuijt Getrouwd: J H. Moenen en T. A. Paes; G. J. A. van den Berg en W. E. J. Fluitman; B. W. Hageman en M. Ginjaar; C. W. G. Knijnenburg en W. A. van Egmond; A. J. Truijers en C. J. Vincourt; H. K. Boom en L. Visser; H. Blok en H. E. E. van Oos ten; M. A. Bonnet en J. Monten- berg; L. Helmink en M. M. Scheur water; A. C. Mantel en L. de Leen; R. J. Massaar en G. E. Honders. Overleden: L. van Leeuwen 74 jr man; J. Bouwmeester 73 jr man; C. Stouten 58 jr echtgen. v. D. Petit. Wie betaalt mee aan inventaris? De financiën voor de inven taris: bedden, stoelen, tafels etc., moet de Leidse Jeugd Ac tie, die geen gemeentelijke stichting is, zien te krijgen uit particuliere bron. Men heeft een bedrag van ƒ6000 nodig. Aan de inzameling voor dit be drag wordt reeds hard ge werkt. Er zijn aardige folders uitgestuurd, die een goed beeld geven van het opbouwende werk, dat in dat jeugdcentrum gedaan kan worden. Mocht u nog niets gegireerd hebben, het gironummer is: 558510, postrekening de Leidse Jeugdactie onder het motto „inventaris jeugdcentrum „Kor. te Vliet". korte toespraak, waarin hij o.m. dat de heer Strijk in zijn lange ertoe heeft aangezet zich ook aan te slui ten. Hij bood de jubilaris een gram mofoonplaat aan. Tenslotte dankte de heer Strijk allen, die hem met waarderende woorden en geschenken hadden overladen. Velen drukten hem nog persoonlijk de hand. Leidse Agenda VRIJDAG 9 JUNI Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Examen jeugd-EHBO meisjes, Vrolycke Arcke, 7 uur. LETDSCHENDAM Jubileum r.k. Handbal. - Zondag a.s. wordt het tweede gedeelte ge speeld van het handbal-toernooi, dat de r.k. handbalvereniging ter gele genheid van haar tweede lustrum heeft georganiseerd. Zondag j.l. werden wedstrijden gespeeld tussen meisjes-aspiranten en meisjes-junioren, maar a.s. zon dag zullen de dames- en heren-senio ren hun krachten meten. In totaal zullen dan 24 teams vertegenwoor digd zijn. Des avonds om 8 uur wordt het jubileumfeest besloten met een feestavond voor leden en genodig den. HAZERSWOUDE (Gr.) AUTO KRUISTE RIJWIELPAD BROMMER AANGEREDEN Gistermorgen omstreeks 10.15 uur reed de heer v. V., wonende te Kou dekerk a.d. Rijn, per bromfiets over het rijwielpad, liggende langs de Rijndijk, komende vanuit de richting Alphen a.d. Rijn. Toen hij was geko men ter hoogte van het café Stigter kwam vanuit de richting Leiden een personenauto, bestuurd door de heer H. J. S., wonende te Barendrecht. Deze wilde even pauzeren in het café en daar de parkeerstrook langs de weg bezet was, wilde de bestuurder het terrein van het café oprijden. Daar hij meende dat aan beide zij den van de weg een rijwielpad lag, lette hij voornamelijk op het hem achterop komende verkeer, terwijl het uitzicht op het hem tegemoet komende verkeer bovendien werd belemmerd door de geparkeerde auto's. Daardoor kruiste hij het rij wielpad op het moment, dat de brom fietsbestuurder hem reeds zo dicht was genaderd dat deze een aanrij ding niet meer kon voorkomen. De bestuurder van de bromfiets bezeer de zijn knie, terwijl beide voertuigen werden beschadigd. TER AAR DE EERSTE AUGURKEN De eerste augurken zijn gisteren aan de Coöperatieve Groenteveiling aangevoerd door gebr. v. d. Ster, alhier. Koper van deze primeur was de groentecommissiehandel Jac. van Vliet, te Ter Aar, die er 1.90 per kg. voor betaalde. Arnoldus Antonius Maria Wentholt werd op 15 februari 1912 te Am sterdam geboren. Hij volgde de lagere en hogere studie voor het priester schap resp. te Hageveld en Warmond, waarna hij tot priester werd gewijd op 6 juni 1936. Hij was achtereenvolgens kapelaan dam (19421945 in de Gerardus Ma dam ,19421945 in de Gerardus Ma- jella-parochie), te Overveen, Rotter dam (St. Jozefkerk-Kruiskade), Voor burg en tenslotte te Leiden, waar hij in 1957 werd benoemd. Parochianen zullen zondag gaarne van de gelegenheid gebruik maken kapelaan Wentholt te doen weten hoezeer zij het vele goede werk, dat hij verricht op prijs stellen. ALPHEN AAN DEN RIJN TWEEDE MARS AVONDVIERDAAGSE Waarschijnlijk vanwege de regen lieten voor de tweede tocht voor de Alphense Avondvierdaagse een acht tal deelnemers (sters) verstek gaan. De route ging deze tweede avond voor de 15 km-afstand langs de Pr. Hendrikstraat en Steekterweg naar het Goudse Rijpad, waarop halver wege de Groeneweg werd ingeslagen naar de Gouwe. Langs de Gouwe keerden zij weer in de richting Al phen. De 10 km-route ging eveneens over de Pr. Hendrikstraat, Rietveld- sepad naar het Bedelaarsbos en de Nessepolder. Ook zij keerden langs de Gouwe huiswaarts, maar dan langs de westzijde ervan. Behoorlijk nat geregend kwamen allen het IJsbaangebouw binnen waar meerderen hun voeten moesten laten behandelen. Vanavond lopen de deelnemers aan de 2'0 km in de richting Aarlander- veen langs de Ziendeweg en Kort- steekterweg terug. De route voor de 10 km gaat langs de Steekterweg- Goudse Rijpad en, Toegangsweg, van waar terug langs de Gouwe Alphen weer bereikt wordt. Morgen, de laatste dag, gaat het richting Woubrugge en om half vijf zal de gezamenlijke intocht plaats vinden vanaf de Oudshoornseweg. Daarbij zullen tambourkorpsen en 'n muziekkorps medewerking verlenen. Dat kan weer een "eestelijke intocht worden. WOïTBRtTGGE GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Bastiaan Bontebal en Antje Hogenes, wonende aan de Vrouwgeestweg 88, hoopt op vrijdag 16 juni het feit te herdenken, dat zij voor een halve eeuw te Koudekerk a. d. Rijn in het huwelijk traden. De thans 75-jarige bruidegom is oor spronkelijk afkomstig uit Waddinx- veen, de 71-jarige bruid stamt uit Koudekerk a. d. Rijn. Het huwelijk werd gezegend \met de geboorten van een zoon en een dochter. Ook zijn er thans vier kleinkinderen. Geslaagd. De heer C. Burggraaff, leerling van de Christ. Kweekschool te Leiden, slaagde aldaar voor de la- gere-onderwij sacte. WASSENAAR Uitvaart pastoor J. P. Buys Onder zeer grote belangstelling heeft gisteren de teraardebestelling plaats geliad van het stoffelijk over schot van de op 73-jarige leeftijd overleden pastoor der St. Willibrord- parochie, de zeereerwaarde heer J. P. Buys. De plechtigheden in de St. Willi- brordkerk begonnen met de Lauden en daarna celebreerde de deken van Leiden, de hoogeerwaarde heer W. Haring, de uitvaartmis, met assis tentie van pastoor A. Buys uit Leid- schendam, een neef van de over ledene en van prof. dr. Eickemans CssR uit Nijmegen. De lijkrede werd uitgesproken door rector J. Plantinga van de St. Jacobusstichting en de St. Ursula- kliniek, oud-kapelaan van de paro chie. Rector Plantinga gaf een ken schets van de persoon van de over leden parochieherder: een eenvou dig, gesloten man, die geheel en al leefde voor de zielzorg. Deze ziel zorg beoefende hij meer met zijn ge voelig hart dan met het koelbere- kende verstand. Hij gunde zich nooit rust, nooit vakantie. En daar om viel het hem zwaar zijn werk neer te leggen. Door zijn plotselinge heengaan is hem het offer van het moeten gaan rusten bespaard ge worden. aldus rector Plantiga. Onder de zeer velen, die de ker kelijke plechtigheden en de bijzet ting in het priestergraf bijwoonden, bevonden zich burgemeester mr. W. J. Geertsema. wethouder dr. J. J. M. Veraart, dr. H. J Honders, eme ritus-predikant van de hervormde kerk, tal van priesters, waarondèr oud-kapelaans van de parochie, en eerwaarde zusters.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2