WEET SUNIL Weerbericht Overspanning op Leidse arbeidsmarkt WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG Vrouwelijke Administratieve Kracht DONDERDAG 8 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prof. mr G. F. Langemeijer hield afscheidscollege in Leiden Prof. mr. G. E. Langemeijer heeft gistermiddag in het Juridisch Cen trum „Gravensteen" te Leiden zijn afscheidscollege gegeven. Professor Langemeijer, die reeds drie jaar geleden het ambt van bui tengewoon hoogleraar in de Inlei ding tot de rechtswetenschap en wijsbegeerte van het recht neerlegde, maar bij wijze van overgangsmaat regel nog tijdelijk met het onderwijs alleen in de wijsbegeerte des rechts belast bleef, gaf in zijn afscheids college een recapitulatie en een ba lans van de inzichten, waartoe naar zijn mening dit vak in de tegen woordige fase van zijn ontwikkeling voeren kan. Het geregistreerde aanbod van mannelijke werknemers in het dis trict Leiden, waartoe mede behoren de gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, nam in de loop van mei af met 19 tot 114. De vraag steeg van 729 tot 753. Tegenover het ge ringe aanbod staat dus een hoog vraagcijfer hetgeen wijst op 'n zeer gunstige werkgelegenheid, waarbij overspanning van de arbeidsmarkt niet is uitgebleven. De geregistreer de arbeidsreserve in de bouwnijver heid is van geen betekenis; de vraag echter vrij groot, nl. 102. In hoofd zaak richt de vraag zich op vaklie den voor de burgerlijke en utiliteits bouw. De metaalindustrie wordt in haar activiteit sterk geremd door 'n voortdurend gebrek aan geschool den. Door dit tekort kan niet de volle capaciteit van de bedrijven wor den benut. Tegenover een aanbod van 4 werknemers is een vraag ge registreerd van 302 (machinebank werkers 73, constructiebankwerkers 23, automonteurs 29, gieterijperso- neel 22). Ongeveer een derde van de vraag heeft betrekking op jeugdigen in verband met het naderende einde van het schooljaar. Ook in de textiel bedrijven hebben aanzienlijke per soneelstekorten. Deze tekorten zijn min of meer chronisch. Eén firma heeft besloten het gehele bedrijf naar elders over te plaatsen. De steeds toenemende activiteit in de tuin bouw- en landbouwbedrijven en bloemisterijen heeft de arbeidsreser ve vrijv/el geheel doen vétdwijnen. In de hotel-, restaurant- en cafébe drijven is het drukke seizoen thans aangebroken. Een geregistreerde ar beidsreserve in deze sector is niet meer aanwezig. De uitermate gunsti ge conjunctuur heeft ook de behoef te aan kantoorpersoneel doen toene men, vooral aan jongeren. De bedrij vigheid in de conservenindustrie neemt door de aanvoer van verse groenten toe. Vrouwen In vrijwel alle sectoren van 't be drijfsleven is sprake van een tekort aan vrouwelijk personeel. Vooral de confectie-ateliers en textielbedrijven hebben personeelstekorten, terwijl ook aan kantoorbedienden en han- delspersoneel een grote behoefte be staat. Geregistreerd zijn momenteel 34 werkzoekende vrouwen, terwijl 374 aanvragen genoteerd zijn. I meest q||M|| imtf 9UHIV (Advertentie) KORTE GOLF In de monding van de Eems is in de nacht van woensdag op donder dag het Duitse motorschip „Aline" door een Nederlandse sleepboot ge ramd. De „Aline" zonk direct. Aan boord bevonden zich de schipper en een scheepsjongen. Beiden worden vermist. Op een door flikkerlichten be waakte spoorwegovergang te Mön- chen-Gladbach is woensdag een Ne derlandse vrachtauto met aanhang wagen in botsing gekomen met een goederentrein. De bestuurder van de vrachtwagen, de uit Breda afkomsti ge heer C. Koch, werd onmiddellijk gedood. Twee Britse studenten zijn er woensdag niet in geslaagd in een badkuip met buitenboordmotor het Engelse Kanaal over te steken. Ten gevolge van de woelige zee moesten zij nu vijf uur varen, waarin zij on geveer veertien mijl hadden afge legd, hun poging opgeven. De bad kuip, die met behulp van acht olie vaten drijvend werd gehouden, werd naar de Engelse kust teruggesleept. De 7-jarige J. J. Elieveld uit Wormerveer is gistermiddag in de Zaan gevallen en verdronken. De jongen speelde met een vriendje aan de waterkant en maakte daarbij in het water. Kunstmatige ademhaling had geen resultaat meer. Generaal majoor b.d. S.W. Praag, oud-inspecteur van de ge neeskundige Dienst van de Konink lijke Landmacht, is dinsdag in Den Haag overleden. Hij is 85 jaar ge worden. Die inzichten kunnen niet zo zijn, dat zij zouden toelaten de rechts filosofie tot onwrikbare leidraad bij ons gedrag op het gebied des rechts te maken, zoals men in Duitsland na de Hitlertijd wel heeft gemeend. Anderzijds geven zij wel recht tot de mening, dat discussie over goed en verkeerd op het terrein van het recht zin heeft. Zij heeft namelijk zin in zover als de discussiërenden bereid zijn uit te gaan van de hypothese, dat zij allen streven naar een rechts orde, die voor iéder hunner overtui gend valt te maken. Het is duidelijk, dat die bereidheid er in zeer ongelijke mate is - in een gezonde nationale rechtsorde thans nog veel meer dan in de internatio nale - en ook in de nationale samen leving zal zij niet in gelijke mate te bereiken zijn voor alle onderwerpen, waarover mensen in conflict kunnen raken, voor sommige wellicht nooit. Ook betekent het van de hypothese uitgaan nog niet, dat voor alle vra gen het juiste antwoord aantoonbaar zou zijn. Wat de rechtsfilisofie kan doen is echter dieper inzicht en daar door misschien groter verenigbaar heid te bevorderen in de menselijke aspiraties, waarover de discussie loopt. Rijnlandse Orkest vereniging bracht Beethoven's „Tweede" De Rijnlandse Orkest Vereniging gaf dinsdag j.l. onder leiding van haar dirigent Otto Hamburg 'n con cert in het Nutsgebouw te Alphen ad. Rijn. Het programma vermeld de vóór de pauze de ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn-Barthol- dy en het hoboconcert in G van Dit- ters von Ditterdorf, terwijl na de pauze de Tweede Symphonie van Beethoven werd gebracht. We waren niet in de gelegenheid bij het eerste gedeelte aanwezig te zijn en hoorden alleen de symphonie van Beethoven. In deze Tweede be gint zich het beeld van de latere Beethoven af te tekenen. Hoewel nog stijlverwant met Haydn en Mo zart, geeft deze symphonie toch al veel, waaraan we de Beethoven van de zeven volgende herkennen (en kele passages b.v. preludiëren op de Negende). Het Adagio molto van het eerste deel was wat aarzelend en onzeker, maar in het Allegro con brio kwam het orkest los. De gloed van dit Al legro had hen zo vast gegrepen, dat het nog doorwerkte in het Larghetto, dat niet de verstilde sfeer bij ons kon kon oproepen, die Beethoven bedoeld heeft. Dit Larghetto is wel een van de meest lyrische stukken van deze componist, vanwaar een grote rust uitgaat. Die stille, rustige zangerig heid hebben we in dit deel gemist. De tegenstelling met het voorafgaan de con brio ontbrak. Het Scherzo (Beethoven heeft hier de naam Me nuet laten vervallen) bevredigde ons meer. Goed werd hier de grilligheid van dit derde deel getroffen, waar het korte motief telkens van strij kers naar blazers en omgekeerd ver springt. Het meest kon onr de finale bekoren, die zo verrassend met het opmaatnootje in de triller forte in zet, gevolgd door het sprankelende piano van het tweede deel van het thema. Hier werd goed gemusiceerd. Het orkest speelde met overgave en reageerde zeer vlot op de bezielende directie van de dirigent. Ze speelden kennelijk met plezier deze finale met zijn tintelende muziek en het gulle applaus van het niet zeer talrijke publiek en de handdruk, die de di rigent van wethouder Dekker ont ving, waren dan ook verdiend. M. H. OEGSTGEEST Geboren: Jan Frederik Leendert, z.v. Paulus Willem Gerardus Brus- see, rijwielhandelaar, en Anna Cla- sina Roest, Koninginnelaan 1; Ri- charda Antonia Catharina, d.v. An- tonius Wessendorp, slager, en Richar- da Wilhelmina Gijsbertha Steenman, Hoge Mors weg 29; Anne, z.v. Corne lls Hermanus de Jong, ingenieur, en Bendrina Annie Offenberg, woonark „Bever II" bij Rhijnhofweg 1; Nor- bert Johan, z.v. Frederik Gerard ter Mors, ingenieur, en Maria Helena Sophia v. d. Linden, M. H. Tromp- laan 140; André Reinier, z.v. Reinier Lambert Zielhuis, arts, en Hendrika Aagje v. d. Worp, L. de Colignylaan 4. Ondertrouwd: Alfred Bernard Kunst, 27 j., arts, Endegeesterstraat- weg 9, en Cecilia Thecla Elisabeth de Kruijf, 20 j., Rijnzichtweg 5. Toek. adres: Rijnzichtweg 5. Getrouwd: Peter Berend Dirksen, 32 j., assistent RU, Leiden, Water- steeg 4, en Lena Maart.je Korrel boom, 29 j., verpleegster Leidse- straatweg 11. Toek adres: Leiden, Watersteeg 4. Thijs Johannes de Boer, 27 j., fysicus, Amsterdam, Ko ninginneweg 50 bov., en Geertruida Margaretha Maria Segaar, 25 j., on derwijzeres, Rijnzichtweg 100. Toek. adres: Bussum, Brinklaan 60. Maar ten v. Beelen, 24 j., Katwijk, en Cor nelia de Mooij, 20 j., Celebesstr. 10. Toek. adres: ieder eigen adres. Overleden: Johanna Theodora Or- mel, 48 j., z.b. e.v. Gerard v. d. Ho ven v. Genderen, Leidsestraatweg 11; Ivonne Elisabeth Driessen, 1 j., Duivenvoordestraat 37; Julia Klein, 71 j., z.b. e.v. Willem Karei Seijdel, Oudenhoflaan 1; Sjieuwke Blijstra, 84 j., z.b., w.v. Gerben Johannes Zui- derbaan, Hazenboslaan 38. WASSENAAR Rijnlands Lyseum Wassenaar Geslaagd voor het examen gymna sium A: de dames: M. v. Oldenborgh, H. Rempt, J. Rogaar, A. J. C. v. Val kenburg, A. E. Willink, Ch. Zaaijer, allen wonende te Wassenaar; E. G. Jansen Schoonhoven, wonende te Oestgeest en P. A. Voute, wonende te 's-Gravenhage; en de heren: D. F. W. Prins, A. v. Zalingen, beiden wonende te Wassenaar, C. Ch. Mout, wonende te 's-Gravenhage en C. M. A. Oppeheimer, wonende te Leiden. Er zijn geen kandidaten afgewe zen. Jacqueline Kennedy aan het ivinkelen (Advertentie). NOORD WIJK Verbetering verbinding Schiestraat -Gooweg De dienst van gemeen tewerken heeft een openbare aanbe steding gehouden voor het verbete ren van de Schiestraat en een ge deelte van Gooweg. Voor deze aan besteding schreven 11 aannemersbe drijven m. Van hoog tot laag waren de inschrijvingen: Gebr. Schelvis, Heemstede 130.900; N.V. Gebr. Schouls 122.000; H. J. Vessie, IJmuiden f 121.600; E. Smit N.V., Neerbosch f 121.228; C. A. Lange- veld, Alphen a. d. Rijn 121.000; die avond te ongeveer 6 uur. Men Verheul Brouwer, Haarlem kan nog inschrijven tot en met vrij- 119.000; Firma A. Th. Stuifzand, dag 9 juni op de bekende adressen Leiden f 118.300; J. Stam, Voorscho- en daarna alleen nog op dinsdag- en ten 117.000; A. Hoogenboom, Rijp- woensdagavond in het startlokaal in Mevrouw Kennedy, die nog in Londen is gebleven nadat haar man, de Amerikaanse president, naar Washington is gevlogen om zijn volk verslag uit te brengen van zijn besprekingen met Chroesjtsjef in Wenen, is met haar zuster, prinses Lee Radziwill, in Londen gaan winkelen (foto). De dames reden in een zwarte Cadillac eerst naar de antiek-zaak „Sknlls", welke een mooie kans miste, doordat zij gesloten was. De tocht ging toen naar een antiek-handel in Bond Street, waar Jackie veel belangstelling toonde voor twee ouderwetse koperen lantaarns. Mevrouw Kennedy ver. trok woensdag uit Londen voor een privé-bezoek aan Griekenland. KATWIJK en~daarna alleen nog op dinsdag- en woensdagavond in het startlokaal in XffSl wetering 115.000; Joh. Visser Zn de St. Bavostichting. Voor groepen, - Hfl/l.. ?i^. Leiden 7 114.500. De raming gaf aan waaronder wordt verstaan een aan- £e Sandtlaan lichtmasten aange- een bedrag van f 125.000. NOORDWIJKERHOUT Avondvierdaagse Velen hebben zich reeds opgegeven voor deelname aan de Avondvierdaagse, welke van tal van lï of meer deelnemers,lei-" Zaterdagmiddag om half drie mSbefePen' ZU" SP6Ciale gr°ePS" betekend voor KR V^ hl^Sn vervul- ling gaan van een reeds lang gekoes- c a ccrmnriM terde wens. Het bestuur verwacht sAoöfcjlvliEjIM dan ook, dat de leden zeer ingeno men zullen zijn met deze nieuwe De aanwinst en dat zij dit zullen tonen Verlenging Tulpenstraat 13 tot en met 17 juni° a.s. in Noord- dienst van gemeentewerken heeft door zaterdag in groten getale naar wijkerhout wordt gehouuden. De het maken van een betonnen brug het terrein te komen om een handje organisatoren hopen dit jaar op een en het leggen van een diepriool in te helpen, zodat het zware werk niet record aantal deelnemers. Voor de- het verlengde van de Tulpenstraat alleen op de schouders van het be- genen, die zaterdagmiddag niet kun- opgedragen aan C. J. Kieberts Aan- stuur zal neerkomen, nen wandelen, is.de dinsdagavondJ)ls nemingsmij N.V. te Sassenheim voor 'f 95:000. compensatie aangewezen. De stan is WEET U HET OOK NIET Duivensport Door de Postdui venvereniging „De Rijnmonders" werd een wedvlucht met oude dui ven vanaf St. Denis gehouden. In concours waren 109 duiven, die om 8.45 uur met noordenwind werden gelost. De eerste duif kwam aan te 15.43.00 uur en had daarmee de af stand van 392 km. afgelegd met een gemiddelde snelheid van 936.48 me ter per minuut. Uitslagen: L. Knetsch 1, 8, 10; L. T. de Kluyver 4, Mevr. den H. te Leiden Route leen gieten als de aardkluit droog van Leiden naar Tiel per bromfiets: aanvoelt. Tijdens de bloeiperiode om van Duijn 2, 3, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegra- de veertien dagen kunstmest. Het 20; H. Smit 5, 12; L. van Rijn7; J- ven, Woerden, Utrecht, Houten, Beu- water moet lauw zyn. Elk jaar sichem, Buren, ïiel, afstand ong. ne> JA:'J~ km. mest en een deel scherp zand. R. K. te R'veen Route van Roe lofaren dsveen naar Berg en Dal: Rotan wieg Hoe kan ik het best Roelofarendsveen, Alphen a. d. Rijn, een rotanwieg bewaren en bescher- Bodegraven, Woerden, Utrecht, Hou- men tegen houtworm? vraagt mevr. ten, Beusichem, Buren, Tiel, Druten, W. T. Nijmegen en Berg en Dal, totaal U kunt de wieg afnemen met wa- ong. 126 km. ter, waarin een scheut ammonia. jr- van Duijn 9, 16; B. Paauw 11, 15, 21, potten na de rustperiode in drie de- 23, 25; J. Jungerius 13; M. Souve- len bladaarde, twee delen oude koe- reln 14; K. Schaap 17; I. Schaddee van Doorn 18; T. de Liefde 19; P. Hogewoning 22; J. van Maanen 24, 26; J. Heemskerk 27. LISSE Woningbouw Het architecten- i. v Hierna wrijft U het rotan in met bureau J. en J. F. van Vliet te Leid- Noordwijk-Wiltz (Luxemb.) boenwas, dat tegenwoordig hout- schendam heeft namens G. T. War- Noordwijk,^ DenJHaag, Rotterdam, wormwerende stoffen bevat. Als U merdam het bouwen van een be drijfswoning aan de Achterweg op gedragen aan de firma H. C. van Heesewijk te 's Gravehage. Gorcum, Den Bosch, Eindhoven, en t^e deze behandeling herhaalt, Roermond, Maastricht, Luik, Bastog- zuit u voor houtworm niet bang be ne, Wiltz, totaal ong. 392 km. J. K. te Katwijk a. d. Rijn Rou te per fiets naar Hoogerheide. Kat- I wijk a. d. Rijn, Wassenaar, Den Haag, 7 Rijswijk, Delft, Rotterdam, Dor- drecht, Zevenbergen, Standdaarbui- 1 ten, Oudenbosch, Roosendaal, Wouw- sche Plantage, Huybergen en Hoo- J gerheide, totaal ong. 125 km. AOW. In uw blad van 10 mei 1 kwam een bericht voor waarin stond dat de leeftijd voor AOW voor man nen was ingekort tot 60 jaar, voor vrouwen niet! Wat is hiervan waar en met ingang van welke datum gaat dit in? Aldus A. L. J. v. D. U hebt dit bericht niet goed ge lezen. Er is geen sprake van dat de uitkering volgens de AOW voor mannen zou worden vervroegd tot 60 jaar. Er staat juist in het bericht dat een dergelijke afwijking even weinig passend zou zijn voor bepaal de met name genoemde groepen mannen voor wie het. burgerlijk of overheidspensioen uit hoofde van hun beroep reeds beneden 65 jaar ingaat. Begonia. Hoe komt het dat de knoppen van mijn begonia's steeds afvallen? vraagt mevr. T. v. S. J. De begonia verlangt een zeer lichte standplaats. Niet achter vitrage zet ten in de ochtend- of avondzon. Ma tig warme temperatuur, geen wisse ling van temperatuur en absoluut geen tocht. Vooral de pot niet draai en, dat is voor geen enkele plant aan te raden. Matig water geven en al- hoeven te zijn. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. (Meegedeeld door het KNMI- Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ONVAST Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI zw. bew. 28 12 STOCKHOLM 1. bew. 27 12 OSLO zw. bew. 25 15 KOPENHAGEN geh. bew. 22 14 ABERDEEN regen 13 9 LONDEN geh. bew. 21 11 zw. bew. 18 10 zw. bew. 20 13 geh. bew. 18 10 zw. bew. 20 15 zw- bew. 21 9 zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. 1. bew. regen regen zw. bew. regen h. bew. onbew. 1. bew. onbew. AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON 20 PAUZE Morgen: Feest van het H. Hart van Jezus. NIETS ZONDER DaT. Men kan stipt „zijn plichten waar nemen" en een soort godsdienstige boekhouding bijhouden, wanneer daarbij niet de liefde als harte-slag komt, „dan baat het niets". God, zich als mens openbarend in Christus, wil niet alleen gediend worden. Hij wil bovenal bemind worden, in de kloe ke zin van vriendschap. Hij heeft zijn Hart geopend, opdat wij wederkerig onze harten zouden openen voor Hem en ons deelgenoot zouden ma ken van zijn verlangens. De verering van het H. Hart ïs niet maar een „devotie". Het is het verbond van Hart tot hart, en zonder dat is chris ten-zijn een loos vertoon. PUZZEL Gulf-smeerstation Se rieuze aandacht voor uw kostbare auto. Gulf-servi ce. Verdamstraat 6. G? Nieuwe auto's zonder chauffeur. Nieuwste 1961 modellen o.a. Taunus 17M Opel Rekord, Volkswa gens, Anglia, Consul. Volkswagenbusies m. open dak. Garage Vehkhoven, Voor telefoonbediening en andere kantoorwerkzaam heden gevraagd: Leeftijd niet beneden 18 jaar; kantoorervaring vereist. Zaterdags vry. Bieven onder no. 1469 aan het bureau van dit blad. Voor beddenrenaratie naar De Kleine Winst, Haarlemmerstr 51, Over trekken in één dag klaar! 2-pers. vanaf 26.50; 1-pers vanaf 19.50. Te koop: toonbank met 8 laden en glazen opstand 75.-; grote parasol met voetstuk, 3 ligstoelen, 1 tafeltje en een beensteun 100.-. Herenstraat 39, Lei den. No. 517. Horizontaal. 1. kreupel, 4. bundel, 6. lichaamsdeel, 7. lip bloemige plant, 9. welaan, 10. be kend Nederl. schilder, 11. slede, 12. kade, 13. spoedig, 14. rivier in Duits land, 16. taaie aardsoort, 17. voorzet sel, 18. meisjesnaam, 19. voorzetsel, 20 wang, 22. vet der melk, 23. voed sel, 24. vluchtheuvel, 25. nauw. Vertikaal: 1. gelukspoppetje, 2. vo gel, 3. maanstand, 4. hakwerktuig, 5 voorzetsel, 7. doortochtgeld, 8. ge wicht, 10. soort café, 11. oorlogsgod, 12. kropgezwul, 13. Europeaan, 15. rivier in Engeland, 16. traag, 18. buis van een vuurwapen, 20. schrobnet, 21. keg, 22. muzieknoot, 23. voeg woord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Horizontaal. 1. San, 3. Leine, 8. ct, 9. barkas, 10. Heerde, 12. at, 13. die, 14. as, 15. leeg, 17. pats, 19. nn, 20. ter, 21. Ag, 22. Balder, 24. relaas, 26. ra, 27. klank, 28. dam. Vertikaal: 1. schel, 2. Ate, 3. lade, 4. ere, 5. ik, 6. naast, 7. Est, 9. Brig, 11. eden, 14. aard, 16. engel, 17. pels, 18. stram, 20. taak, 21. ark, 22. ban, 23. era, 25. la. PUNT „U ziet in de verkeerde trein, me vrouw. Wij gaan naar Maastricht en niet naar Roosendaal." „Hemeltjelief, en wéét de treinbe stuurder wel, dat hij verkeerd rijdt?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3