In vier maanden door zeventien landen; 24.000 Ion afgelegd op zware motor '1 mr~~fgl LIGTVOET Getuige voor Eichmann Verhuizen van Oude Rijn naar Trekvlietweg Wethouder, verdacht van baldadigheid, voor rechter WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 3 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HANS TROMMEL UIT LISSE: TWEEDE MARCO POLO gens waren de rivieren echter sterk gezwollen en men moest dagen wach- en voor het water weer zo ver was gezakt, dat men met hebben en houden door het water kon waden. In Perzië hadden de twee vrienden ten Zuiden van de Kaspisohe Zee nog een ontmoeting met een wetenschap pelijk team uit Rusland. De Russen waren allerhartelijkst, maar spraken helaas geen taal van bewesten het IJzeren Gordijn. Niettemin conver seerde men genoeglijk met behulp van armen en benen, rookte men el- kaars sigaretten, kregen de twee reizigers een jerrycan benzine mee voor onderweg, plus pillen tegen dy senterie, die al even hard nodig wa ren. ANTISEMITISME. RADIO TELEVISIE £4/VGETJt j if/DEN-Ttt.rsvml Bestelauto door posttrein gegrepen Chauffeur sprong tijdig weg AN IRAK ging het naar Jordanië, waar men o.ir Omstreeks negen uur gisteravond h kennis maakte met j d onbewaakte overweg in de een hooggeplaatst politieman, die zijn Hrlijn Deventer-Zwolle, tussen onverholen bewondering voor de ver- ^de^heim en de elektriciteitscen- Eiclnnann nSFaJZstoken''of ken stak. Alles wat naar Joden of de ï0rspi' staat Israël geurt, heeft de afschuw torposttrein gegrepen, en van vele Jordaniërs. Een teleursttel- ™™Ielkd' De rïf"Öe^rA.dle„±,pa"? ling voor Hans en Barney was het '«Jg k°J verlaten, bleef ongedeerd, bezoek aan Bethlehem en Jeruzalem. Toen bestelwagen zich op de Alles is gericht op „moneymaking". overweg bevond, sloeg de motor af. Sterren van Bethlehem in alle kleu- chauffeur, die uit de richting De- z ren en alle formaten. Souveniers ven^er 10611 «*ein zag naderen, sprong van het genre „Flowers from the ijimgs uit de cabine. Enkele ogen- WÊkL:,' MArfKliÉhl Holv land".... (bloemen uit het blikken later boorde de trein zich in Heilige Land) wat gedroogde bloe- de auto. Het treinstel, bestaande uit De tocht zit er op. Hans Trommel men en blaadjes op een stukje pa- een locomotief en een postrijtuig, heeft zo juist de tocht uit Nieuw- P10r geplakt. Kitsch, kitsch en nog werd licht beschadigd, het treinver- Zeeland volbracht. Rond 24.000 kilo- eens kitsch. keer ondervond geen stagnatie, meters zijn onder de wielen van zijn Vandaar naar Libanon en Syrië, Liccv Lap» Marrn Polopen zware m°t®r weggesuisd. Aan het waar men zeer behoorlijke wegen n KAA j IS SE heeft z n Marco roio een stUUr Hans Trommel, op de duo John had en toen naar Turkiie waar de Het 500 ton .metend6 Neder- globetrotter, die in vier maanden garney dje tijdens de vier maanden ellende der slechte wegen weer be- *andse sc^11 ..Heenvliet" uit Rotterdam H-ftir «n V -• - - -- eiienae aer siecnte wegen weer oe- .g vrijdag 150 mijl ten westen van de Veel gastvrijheid ontmoet tijd door zeventien landen trok en durende tocht een mooi baardje daarbij 24.000 km. aflegde. kweekte, links mevrouw Trommel en Trommel uit de Julianastraat. Ruim rechts de heer Trommel, negen jaar geleden trok Hans naar Nieuw-Zeeland en nu vond hij de tijd rijp om terug te komen. Hij wilde gelijk eens wat meer van de wereld zien. Daarom kocht hij een zware afstanden zijn ze ge-asfalteerd. gon. Toen men foto's wilde nemen van vrouwen in nationale kleder dracht, die aan een beek de was de den, begonnen de dames te proteste ren. Ze deden dat op zijn Turks.... ze smeten het grote stenen. Van Turkije naar Griekenland en toen dwars door het ruige Joego- Far Oer aan de grond gelopen. De Britse treiler „Ben Loyal" is op weg naar de „Heenvliet". De Israëlische rechtsgeleerde Erwin Shimron (rechts) heeft in Berlijn dr. Max Merten (links) gehoord als getuige voor het proces Eichmann. Merten was in de oorlogstijd een hoge Nazi-ambtenaar in Griekenland. De Israëlische regering kon Merten geen vrijgeleide geven. Bij visser beide benen afgeslagen 650 cc motor, liet zich met zijn vriend Afghanistan was het minder feeste- John Barbey naar Colombo varen, ijjfc met het wegdek gesteld. Men Slavië, waar men eveneens bijzonder stapte daar op de motor, tufte het moest langs routes, waar men een veel hartelijkheid ontving, naar Ita- eiland over, stak toen opnieuw over weg niet van de berm kon onder- lië en toen maakte men kennis met Bij het oestervissen op de Bergse en startte op India's grond zijn scheiden en waar de kuilen zich aan- een ander slag mensenbank is gisteren de 28-jarige schipper motor. Hij trok het land van Nehroe één regen. Voor zover er geen kuilen Deze week arriveerden ze dan in Van de korboot Bru 23 M. van Stee in zijn volle breedte door, doorkruis- waren, lagen er wel stenen. Lisse en daar heeft men voor we- nverhoord Peslaeen Hii werd door de te ook Kashmir en Pakistan, zette ken bivak opgeslagen. 24.000 Kilome- geslagen. Hij werd door de vervolgens koers naar Afghanistan THOT OVERMAAT van ramp kreeg ters aan één stuk is voorlopig ge- schroef getroffen waardoor beide be en Perzië en reed toen gelijk maar 1 men ooi. nog veel regen. Op vele noeg. Pech hebben ze heel weinig nen even onder de knie afgeslagen door naar Irak. Daar dofemde een plaatsen ontbreken bruggen. Men gehad aan de motor, alleen had men werden In zorgwekkende toestand is ÏSSSfe laat het aan de vindingrijkheid van graag wat minder lekke bandenje- het slachtoffer naar het ziekenhuis redelijke weg, die niet al te druk de reizigers zelf over hoe men over had.... mar ja, er moet nu eenmaal wordt bereden. De twee globetrotters ontmoetten in twee dagen vier vracht auto's. Toen ging de reis naar Jor danië, Libanon, Turkije, Griekenland, Joego-Slavië, Italië, Frankrijk, België, Luxemburg en zo naar Lisse. De twee twee vrienden zagen enorm veel: van prachtige Hindoe-tempels tot armoe dige berghutten maar als u hen vraagt, wat hen het meest op de tocht heeft aangesproken, dan ver klaren ze onomwonden: de hartelijk heid en de gastvrijheid van de men sen. Dat wil zeggen: tot aan de Ita liaanse grens. Toen ontmoette men andere mensen. Die waren niet gast vrij en niet hulpvaardig. Die hadden het meer op de portemonnees van de globetrotters begrepen BAARD GEFOKT. HANS en zijn vriend reden enkele dagen geleden Lisse binnen en brengen nu een paar weken door in het huis dat Hans' ouders aan de Ju lianastraat in Lisse bewonen. Barney besloot zich tijdens de reis niet te scheren en heeft een „juweel" van een baard gefokt. Ze hadden heel wat bagage bij zich. Onder meer een tent, maar die hebben ze weinig of nooit gebruikt. Het kamperen was ook niet zo bijs ter aan te bevelen. „Want", zo zegt Hans, „er is een goede kans, dat je een slang, een schorpioen of ander tropisch kleingoed in je slaapzak krijgt". Waar zè dan wel sliepen? Wel, als het enigszins mogelijk was bij de bewoners van het land. Dan leerde men gelijk het volk kennen, zoals het werkelijk is. Ze hebben dan ook heel vaaik hun slaapzak zo op een houten of lemen vloer uitge rold en gingen met de rest van de familie in dezelfde kamer onder zeil. Verder heeft men ook geslapen op politiebureaus, op zendings- en mis sieposten, in gebouwen van de YM CA en in kazernes. De wegen waren in India en Pa kistan zeer behoorlijk. Over grote het water wil trekken. Door de re- iets te wensen overblijven. te Goes vervoerd: ENIGE DAGEN ER TUSSEN UIT Heeft u al vakantieplannen ge maakt? Neen! Mogen wij u dan eens een voorstel doen? Kent u de prach tige Famenne-streek in België? Hoe u er komt? Dat is vlug gezegd, maar u zult onderweg ogen te kort ko men. De touringcar zal altijd té vlug gaan, u zoudt het liefst de afstanden willen lopen om alles in u op te nemen. Antwerpen, Brussel, Namen, drie prachtige steden me* zijn vele bezienswaardigheden zult u passeren. U zult genieten van de prachtige omgeving van Brussel, maar nog mooier zal het worden bij Namen. Dan komt de schilderachtige Maas vallei tussen Namen en Dinant. Di- nant en Anseremme eenmaal achter ons een stijging over 13 kilometers van een 400 meters en wij zijn in de Famenne-streek gekomen. U zult er een goed hotel vinden, waar zowel logies als maaltijden uw eventuele eisen zullen bevredigen. Na deze prachtige tocht zal de rust u goed doen. U zult genieten, zowel gees telijk als lichamelijk. Maar u weet nog steeds niet waar ons einddoel ligt. Och, het is maar 'n klein plaatsje met een 2000 inwo ners. Toch kwamen er het vorig jaar meer dan een half miljoen bezoekers. Zij hadden allen een bepaald doel voor ogen. Zij hadden iets te vragen, iets te zeggen. Zij kwamen er troost zoeken en vonden die ook. Neen het is géén sprookje het is wer kelijkheid. De naam van deze plaats zegt u misschien reeds alles: BEAURAING. De volgende week kunt u hierover nog meer lezen. Vergeet u dan niet te kijken naar het artikeltje met het bovenschrift: „Waarom komt gij hier?" „NEDERLANDS COMITÉ PRO MARIA" Verplichte inenting militairen tegen pokken verlengd De wet op de verplichte inenting van dienstplichtige militairen tegen pokken zal verlengd worden tot 1 januari 1969. De wet zou aflopen op 1 januari 1962, maar thans stelt de regering de Tweede Kamer voor deze wet te verlengen. Het percen tage beginnende dienstplichtigen, dat niet tegen de pokken is ingeënt, bedraagt ongeveer 30. In de bezettingsjaren is niet de hand gehouden aan de vei-plichte inenting van kinderen tegen de pok ken en daarom za1 het percentage niet-ingeënten waarschijnlijk nog aanzienijlk oplopen. De regering heeft thans een ruime marge geno men, omdat zij ook rekening wil hou den met de dienstplichtigen, die uit stel hebben gekregen. Ook Heerjansdam alcoholvrije recepties Het college is van oordeel, dat de jansdam heeft besloten voortaan geen alcoholhoudende dranken te serve ren op recepties en ontvangsten, die van gemeentewege worden gehouden. Het cllege is van oordeel,a dat de overheid voor moet gaan en het hoopt dat ook de rijksinstanties tot het „alcoholvrij-maken" van recepties overgaat. De raad van Heerjansdam heeft zijn instemming met het besluit betuigd. Het door de Leidse architect ir. M. P. Schutte, ontworpen, en door N.V. Wernink ge plaatste gebouw aan de Trek vlietweg van N.V. E J. Brill te Leiden, nadert zijn voltooiing. De eerste persen draaien reeds in de nieuw, hypermoderne be drijfsruimte, en in de komende maanden zal practisch de ge hele technische outillage volgen In één grote ruimte zullen straks alle technische afdelin gen, met inbegrip van maga zijn en cantine, zijn onderge bracht. Het gebouw is hierme de echter nog niet gereed. Er zal nl. nog, wat inhoud betreft, een ongeveer even groot bouw werk naast deze bedrijfsruimte overeind worden gezet, waar directie, administratie en an dere niet-technische afdelingen onderdak zullen krijgen. (Foto De Leidse Crt.) :|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllin!llllllllllllllllllllllllllllll||||||||l||||||||||||||||||||||||||||||||||||!|||ll|||||||||||||||||||!|||||||llli In de Boerhave-kliniek in Amster dam, waar hij op 23 mei voor het ondergaan van een maagoperatie werd opgenomen, is gisternacht op 70-jarige leeftijd overleden de be kende toneelspeler, regisseur en voordrachtskunstenaar Peter Henri <Paul) Hof. Verzet van Zaanse geestelijkheid tegen nachtfeesten De katholieke geestelijkheid van Zaandam en de predikanten van die gemeente hebben gezamenlijk be zwaar gemaakt tegen het voornemen in de nacht van zaterdag 1 op zon dag 2 juli a.s. nachtfeesten té orga niseren, in verband met de viering „Zaandam 150 jaar stad". Reeds lang geleden was met de organisatoren van de feestelijkheden overeengekomen dat bij de feestvie ring rekening zou worden gehouden met de gevoelens van- het bevolkings deel, dat zich altijd van openbare feestelijkheden op de zondagen pleegt te onthouden. Voor de politierechter in 's-Herto- genbosch, mr. Geense, heeft gisteren terecht gestaan de heer H. v. E., wet houder van Helmond. Hij was er van beschuldigd, op 16 februari van dit jaar, samen met zekere H. A. uit Helmond op de Koninginnegracht aldaar in staat van dronkenschap 'n aantal waarschuwingslantaarns bij een werk in uitvoering te hebben verplaatst en daarmee het verkeer in gevaar te hebben gebracht. Ver dachte merkte op, wel in een vro lijke stemming te zijn geweest, doch ontkende te veel gedronken te heb ben. Hij zou de lantaarns, die door A. verplaatst waren slechts op hun plaats hebben willen terugzetten. Uit het proces-verbaal bleek, dat verschillende omstanders beide man nen met de lantaarns bezig hadden gezien en dat v. E. door de politie ter ontnuchtering was ingesloten. De officier van justitie, mr. J. Dony, eiste tegen hem 150,- boete, subsi diair dertig dagen en tegen A. 75,- boéte, subsidiair vijftien dagen hech tenis. Verdachte reageerde hierop met te zeggen, dat, wanneer hij in conflict kwam met de politie, het steeds dezelfde politieman was die hij tegenover zich vond. Mr. v. d. Grinten uit Eindhoven, die als raadsman optrad, voegde daaraan toe, dat deze politieman on langs een ernstig conflict over een woningtoewijzing met verdachte, die wethouder van volkshuisvesting is, heeft gehad. Hij vroeg' de politie rechter hem toe te staan een be trouwbare getuige op te roepen, die onder ede zou kunnen verklaren, uit de mond van een politieman gehoord te hebben: „We moeten nog twee huizen hebben en dan pikken we hem". Ook zei de raadsman iemand te kennen, die de namen van twee personen weet, die wel de lantaarns verplaatst hebben. Deze persoon heeft tot nu toe geen verklaring wil len afleggen en de raadsman achtte het daarom van groot belang, dat de zaak voor een nader onderzoek naar de rechter-commissaris zou worden terugverwezen. De politierechter be sloot daartoe. VERENIGING GAAT IN BRABANT EN LIMBURG KOELKASTEN VERHUREN Op initiatief van het bestuur van de in Den Haag gevestigde katho lieke bond van elektrotechnische werkgevers „St.-Antonius", is in Eindhoven besloten de coöperatieve vereniging „Veretap" u.a. op te rich- ten, die tot doel heeft het verhande- len van elektrische artikelen. Als eerste activiteit zal de verhuur van koelkasten worden ondernomen. Ar- beidsveld van de coöperatie zullen voorlopig Noord-Brabant en Limburg j zijn, omdat vooral daar het vraag stuk van het vergroten van de be- waar-capaciteit in de privéhuishou- dingen aan de dag is getreden. Afhankelijk van de urgentie zul len tezijnertijd ook in andere de len van het land coöperaties worden gevormd met als overkoepelend or gaan een landelijke coöperatieve vereniging. ÏJyt Warremont, fabryck van nieuwe caepelaenen quam voor'ge weeck een heele langhe stoet van jonghgewyden en meenighe paerochie heyt saeterdagh een neomyst begroet. En alderweeghen ist feest gevierd. Kercken in stad en land, die waeren fraey vercierd. De sanghers van het choir lieten sich klanckryck hooren, een langhe stoet van bruydjens mocht het oogh bekooren. Soo wasset her en der, in Leyden als daerbuyten, en morghen gaet het door in onse stad. De Heerensingelhelkerck, die doet het morghen oover, de kerek, die al soo veele neomysten had, die er hun eerste plecht'ge mis opdroeghen. Bij alle veele wenschen en gebeeden wil ick nogh graegh myn (armelycke) voeghen. IJet leeven rolt al door, de aerde blyft maer draeyen en wy, als aerdbewoonders, draeyen mee. D'een aen't begin, de aer aen't eynd gekoomen, d'een roept „Ocherm", een ander juycht „Hoesee". De lente loopt al af, de soomer blyft nogh wegh, haerden en kagchels blyven lustigh branden, de winter heerscht nogh steeds langhs hegh en stegh. Maer't leeven toch maer van de sonnekant beschouwen, dat hoeft ons menschen nimmer te berouwen. r\us leesers, als gy morghen, diep in de kraegh gedoocken, een sonneloose dagh in't leeven weer beleefd, denck aen de henghelaar, die d'ooghen nauw ontlooken, met lichte tred weer naer syn steckie sweeft. Hy wacht geduldigh aen de waeterkant in 't altyd winderighe, groene polderland. Hy neemt, als optimist, het leeven nimmer swaer, net als in het verlêen de Leydsche peuëraer. Al komt hy dan oock sonder sootjen thuys, hy stiefelt welgemoed nae't henghelen naer huys. |7 n als u peuren wilt, peur dan uyt dit verhael al naer u goed dunckt de morael dat sonder son óóek 't leeven goed is, als men maer optimist en sonnigh van gemoed is. WILLEM VAN HORSTENDAEL

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7