Twentsche Bank viert 100-jarig bestaan NEDO-MEX Tweemaal in geheime zitting en tweemaal werd voorstel van B. en W. verworpen Langzaam komt er tekening in AQUA-HORTUS 1961 ZATERDAG 3 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Namens het gemeentebestuur van Leiden kwamen de wethouders S. Menken en A. J. Jongeleen, de heer IL Tjeenk Willink, directeur van de Twentsche Bank Leiden, gelukwensen. Vandaag is deze eeuwfeestviering voortgezet met tal van personeels feesten, welke rayonsgewijs zijn ge organiseerd. Het totaal feestvieren de personeelsleden, met dames, wordt geschat op ruim zevenduizend per sonen. Het Leidse personeel, dat geza menlijk feest viert met de employé's van o.a. de bijkantoren te Hillegom, Katwijk aan Zee, Lisse, Noordwijk, Noord wij kerhout, Oegstgeest, Rijns- burg, Sassenheim, krijgt een diner aangeboden in Treslong, terwijl he denavond in Amsterdam een voorstel ling van „My fair lady" wordt bij gewoond. In de glazen zaal van het nieuwe hoofddirectie en het bestuur van het RAI-gebouw te Amsterdam hebben de kantoor Amsterdam gerecipieerd. Ook hier hebben vele honderden ge lukwensen aangeboden. Namens het gezamenlijk personeel werd een an tiek staand horloge aangeboden en namens de gepensioneerden een an tieke schouw. 500 Personen kwamen directeur Leidse Bank gelukwensen Overal in den lande, in bijna 100 kantoren, heeft de 100-jarige N.V. Twentsche Bank, gistermiddag gere cipieerd. Ook de moderne Leidse ves tiging aan de Breestraat, was gister middag het toneel van hartelijke fe licitaties aan het adres van de di rectie. Ongeveer 500 personen, auto riteiten, relaties en vrienden kwa men in de persoon van de directeur van het kantoor Leiden, de heer H. Tjeenk Willink, de N.V. compli menteren met het eeuwfeest, dat een bewijs is van de soliditeit en het goe de werk van de Bank. Onder de circa 500 personen, die ln het bankgebouw aan de Breestraat gelukwensen aanboden, waren o.m. de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken namens het gemeentebestuur, de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. P. de Clercq namens het de partement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de laatste tevens in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Vereniging „De Ambachtsschool", de heren ir. J. J. G. van Hoek, C. F. Meerpoel, G. J. van Heeten en mr. H. A. C. Brander horst, resp. voorzitter, onder-voor zitters en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heren H. de Wilde en M. B. de Jong namens K. en O, mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid, de heer H. E. van der Heide namens het bestuur van de 3 Octoberv.ereeniging, drs. J. W. J. Wiertz, secretaris van de Stichting R.K. Scholen en het St. Agnes Ly ceum een deputaitie van het Dia conesenhuis en voorts vele zakenre laties en vertegenwoordigers uit de bank- en effectenwereld. Transparante kleurlak van Ceta-Bever GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN Openbare aanbesteding en schoolzwemmen VOORSCHOTEN SVLV Voetbalprogramma: Teylin- gen 1-SVLV 1 (vriendschappelijk), aan vang 2.30 uur. Vertrek per bus 13.45 uur vanaf Gezondheidscentrum.' Junioren: Zondag 4 juni a.s. SJZ A-SVLV A, Do- cos-terrein, aanvang 12 uur. Beslissings wedstrijd kampioenschap! Handbalprogramma: zondag 4 juni: Hercules-SVLV, 12 uur; SVLV-Hercules, 15 uur. Vertrek eigen gelegenheid. Jubileum W. L. van Schaick Op dinsdag 6 juni 1961 herdenkt de heer W. L. v. Schaick, referendaris ter gemeente secretarie, het feit, dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is. De heer Van Schaick ving zijn loop baan aan in de gemeente Haarlem, waar na hij op de gemeentesecretarie van Zandvoort en Heemstede werkzaam is geweest. Op 1 september 1953 werd de heer Van Schaick hoofdcommies, chef van de afdeling financiën, onderwijs, personeels- en sociale zaken ter ge meentesecretarie van Voorschoten. Dinsdagmiddag zal de jubilaris in de raadszaal door het gemeentebestuur, in het bijzijn van zijn gezin, genodigden en gemeentepersoneel, worden gehuldigd. De heer Van Schaick, die in het ge meente- en kerkelijk leven van Voor schoten een bijzondere plaats heeft in genomen, zal het zeker die dag niet aan belangstelling ontbreken. KATWIJK Geslaagd Voor het op 29 mei j.l. gehouden theoretische gedeelte van het examen geoefend man bij de reserve- gemeentepolitie slaagden de reservisten: G. v. d. Bent, J. v. d. Does, C. J. Dubbe- laar, C. v. Dijk, J. v. Duijvenbode, A. v. Duijvenvoorde, W. Elissen, H. N. Hoek, J. Reitsema en N. Zwanenburg. STOMP WIJK KOSTBARE BOTSING Een nieuwe vrachtauto van de fa. B. alhier werd op de hoek Nieuw- straat-Damhouderstraat geramd door een personenauto, die bestuurd werd door v. H., die de voorrangsregel niet in acht nam. De vrachtauto werd zeer zwaar beschadigd.. Voor v. H. heeft deze botsing ernstige gevolgen, want hij was niet in het bezit van een gel dig rijbewijs. Nieuwe tuinen. Deze week is de egalisatie van het eerste plan van het nieuwe tuinbouwcentrum gereed gekomen. Zoals bekend zijn deze nieuwe tuinderijen op initiatief van de Coöp. Veiling te Leidschendam en met medewerking van het gemeen tebestuur tot stand gekomen. Het eerste gedeelte van het tuin bouwgebied omvat 12 tuinen. De eigenaars van deze tuinen zijn af komstig uit Leidschendam, Rijswijk en Honselersdijk. Zij zijn reeds doen de de tuinen in te richten en van verse planten te voorzien. Het tweede plan omvat 11 tuinen, welke binnen niet al te lange tijd zullen worden overgedragen. Elke tuin heeft een oppervlakte van 1 ha. Uitgebreide discussies betreffende de voorstellen tot onderhandse aan besteding van de bouw van 9 wo ningwetwoningen en het school zwemmen vormden de hoofdschotel van de gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester B. Kam- menga gehouden openbare raadsver gadering te Leimuiden. De voorstel len van b. en w. betreffende deze onderwerpen konden geen genade vinden in de ogen van de raad. Niet tegenstaande het feit, dat de voor zitter het nodig achtte bij de behan deling van beide voorstellen tot ge heime zitting over te gaan, teneinde de raad van de juistheid van de voorstellen te overtuigen, werden beide voorstellen verworpen. Bij de ingekomen stukken werd door de voorzitter gememoreerd, dat het beschikbaar gestelde krediet voor de speeltuin door G.S. is goed gekeurd, zodat spoedig met de werk zaamheden kan worden begonnen. De kraamcentra te Alphen aan den Rijn en Roelofarendsveen ontvingen op hun verzoek verhoging van de subsidie per verzorgingsdag van 1 tot 1.50 per dag, terwijl het be stuur van de Vebo te Leiden in ver band met de viering van haar 25- jarig bestaan dit jaar op haar ver zoek een dubbele subsidie zal ont vangen. Het voorstel van b. en w. geen subsidie te verlenen aan de Stichting Katholiek Militair Vor mingscentrum werd door de raad aanvaard. Door samenvoeging van R.K. Jon gens- en Meisjesschool, die tot nu toe een verschillende leermethode volgden, is aanvulling van verschil lende leermiddelen noodzakelijk ten einde een gelijke -leermethode te kunnen invoeren. Het verzoek hier voor gelden ter beschikking te stel len werd door de raad ingewilligd. Bezwaren tegen onderhandse aanbesteding. Op het voorstel van b. en w. tot onderhandse aanbesteding van de bouw van 9 woningwetwoningen werd door de voorzitter een uitvoe rige toelichting gegeven. B. en w. meenden, dat in dit geval een on derhandse aanbesteding de voorkeur verdiende boven een openbare en stelden voor de bouw te gunnen aan de firma C. J. van Berkel en Zn te Leimuiden, die ook de aannemer is van de thans in aanbouw zijnde wo ningen. De voorzitter deelde mede, dat van de fa. Van Berkel een aan trekkelijk bod was binnengekomen en hij vroeg hiervoor het fiat van de raad. Nadat de heer Jac. de Rijk had opgemerkt, dat hij meer voelde voor een openbare aanbesteding onder de plaatselijke aannemers kwamen de tongen los. De heer J. den Haan wilde ook liever alle Leimuidense aannemers een kans geven. Boven dien vond hij, dat de huizen door de tegenwoordige bouwer veel te laat worden opgeleverd. Het lijkt er op, zei hij, of men alleen maar aan de woningwetwoningen bouwt als er tijd over is. De heer W. Muys stelde zich achter dit standpunt en merkte bovendien op, geen prae-advies over deze zaak te hebben ontvangen. Ook de heer C. A. Beuk gaf te kennen, veel voor een openbare aanbesteding te voelen. De voorzitter meende, dat het gezien de krappe arbeidsmarkt geen zin had tot openbare aanbeste ding over te gaan, temeer daar de door de firma van Berkel opgege ven prijs zeer concurrerend was. Wat het late opleveren betreft, zei- de hij, dat dit een euvel is dat te genwoordig practisch overal voor komt en waartegen weinig te doen is. Hij stelde echter voor deze zaak in een geheime zitting nog nader te bespreken. Na heropening van de vergadering vroeg de heer W. Muys het woord. Hij merkte op het jammer te vin den, dat voor de behandeling van dit agendapunt tot een besloten zitting was overgegaan. Naar zijn mening zou dit naar buiten een vervelende indruk maken. Voor kwesties be treffende personen kon hij het zich voorstellen, maar dit achtte hij nu niet aanwezig. De voorzitter ging op deze opmerking niet in, maar stelde voor tot stemming over te gaan. Het voorstel van h. en w. werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Naar aanleiding van deze uitslag merkte de heer W. Muys nog op zich niet verantwoordelijk te voelen voor een eventuele vertraging van de bouw door dit besluit, hetgeen klaar blijkelijk tijdens een besloten zitting door de voorzitter naar voren was gebracht. Hij knoopte hieraan vast, dat hij het een ernstige zaak vond, geen prae-advies te hebben ontvan gen en aan de hand van één regeltje op de agenda over een belangrijk voorstel te moeten beslissen. B. en w. antwoordden, dat zij de zaak naar beste kunnen hebben voorbereid, en concludeerden, dat naar de wens van de raad tot openbare aanbesteding zal worden overgegaan. De behandeling "an het bezwaar schrift van de heer W. L. Waltman te Amsterdam, inzake het weigeren van een vergunning tot het bouwen van een sauna '.abij de Geerplas, als zijnde in strijd met het uitbreidings plan in hoofdzaak voor het landelijk gebied der gemeente werd met 30 dagen verdaagd. Schoolzwemmen. Het voorstel van b. en w. tot ver lenen van een krediet voor het schoolzwemmen bracht de gemoede ren in beweging. De voorzitter licht te het voorstel uitvoerig toe, waaruit bleek, dat b. en w. in overleg waren getreden met de zwemvereniging in Nieuwveen, die verblijf houdt in het zwembad „De Verb tering" aan de Geerweg. Deze waren bereid de kin deren te ontvangen tegen een ver goeding van een extra kosten, zijn de 500. Daar hierin op korte ter mijn een beslissing moest worden genomen in verband met het aan trekken van personeel voor dit zwembad, had men met het bestuur van deze zwemvereniging inmiddels een overeenkomst gesloten in het vertrouwen, dat de raad zijn fiat zou geven. De vervoerskosten werden getaxeerd op f 500, zodat in totaal een bedrag van 1000 beschikbaar gesteld moest worden. De heer W. Muys was bijzonder gelukkig, dat thans schoolzwemmen voor de Lei muidense jeugd mogelijk is. Minder gelukkig was hij met het prae-ad vies van b. en w. Hij uitte zijn af keuring op het vooruitlopen van b. en w. op de beslissing van de raad. Hij was zich persoonlijk op de hoog te wezen stellen van de situatie in het zwambad te Nieuwveen. Het heet „De Verbetering", zei de heer Muys, hetgeen een bijzonder juiste benaming is want alles moet nog verbeterd worden. De accom modatie is in een woord samen te vatten „brandhout". Er was geen af gezet bad, waardoor het niet moge lijk was om voldoende toezicht te houden, dacht hij. Het water is bij zonder slecht en er is geen doorstro ming maar wel wordt het vuile wa ter uit de polder vlakbij het zwem bad geloosd. In „De Verbetering", zo zeide de heer Muys, is geen douche en geen w.c. en geen drinkwater. Het is alles narigheid wat de klok slaat. De heer Muys wilde echter niet volstaan met de nadelen verbonden aan het Nieuwveense zwembad, maar er iets positiefs tegenover stel len. Hij deelde mede, contact opge nomen te hebben met het bestuur van het zwembad „De Blauwe Beu gel" te Aalsmeer. Dit kortgeleden geheel vernieuwde bad voldoet aan alle eisen, die aan een modern zwembad gesteld kunnen worden. Het bestuur had hem bovendien me degedeeld, dat er inderdaad gele genheid was het bad te bezoeken. Wij moeten voor onze kinderen, zo zeide de heer Muys, het beste nemen wat er te krijgen valt en dan is de keuze niet moeilijk. Bij gewonnen inlichtingen bij de hoofden der scho len was hem gebleken, dat deze noodgedwongen accoord waren ge gaan met het zwembad in Nieuw veen, maar dat men aan „De Blauwe Beugel" verre de voorkeur zou ge ven. Hij stelde aan het eind van zijn betoog voor, het voorstel in deze zin te wijzigen. De voorzitter ontkende niet, dat er nog het nodige te verbeteren is aan het Nieuwveense zwembad. Hieraan wordt echter gewerkt, zo zeide hij, zodat we ons alleen in het begin enigszins zouden moeten behelpen. Het water voldoet aan de eisen van de keuringsdienst. B. en w. zijn er van uitgegaan, dat de kinderen in dit zwembad volkomen veilig zijn. De heer B. Loosbro-k had bezwaren tegen het overvaren bij „De Blauwe Beugel", waarop de heer Muys re pliceerde, dat de toegangsweg tot het Nieuwveense zwembad met de daar in gelegen bruggetjes veel gevaar lijker was. Het speet de heer Muys, dat niet alle raadsleden met de si tuatie in het Nieuwveense zwembad bekend waren. Dit is geen zwembad, zei hij, maar een zwemgelegenheid en een hele slechte. De heer Jac. de Rijk had zich wel overtuigd en stelde vast, dat „De Verbetering" inderdaad voor veel verbetering vatbaar is. Nadat de heer P. L. Noordermeer pog had opgemerkt grote bezwaren te hebben tegen het overvaren stel de de voorzitter voor het voorstel in gesloten zitting te behandelen. De heer Muys kon hiervan de noodzaak niet inzien, maar burgemeester Kammenga meende volgens de ge meentewet het recht te hebben tot geheime zitting over te gaan. Na heropening van de vergadering bleek de besloten zitting geen oplossing te hebben gebracht. De heer Muys drukte ,er zijn spijt over uit, dat b. en w. aan hun voor stel bleven vasthouden. De toekom stige verbeteringen in het Nieuw veense zwembad noemde hij lucht kastelen. Het gaat om het belang van onze kinderen, r r de heer Muys. Burg. Kammenga verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de veiligheid van de kinderen ook in Nieuwveen niet in gevaar was en stelde voor tot stemming over te gaan. Met 4 tegen 3 werd het voorstel van b. en w. verworpen. Direct hierop diende de heer Muys een nieuw voorstel in om het schoolzwemmen in de ,31auwe Beugel" te doen plaats vinden. Na enige discussie werd tot stemmen overgegaan, waarbij de heer Noor dermeer tegen stemde. Het voorstel van b. en w. tot het in eigendom nemen van het stukje weg van de heer J. W. van Dijk en W. van Dijk ten zuiden van de Bil- derdammerbrug en het in eigendom nemen van een stukje grond van de heer J. W. v. d. Burg, zulks ter ver breding van de weg nabij de Bil- derdammerbrug, werd aanvaard. Hiervoor zal 2x 1 betaald worden. De begroting dienst 1960 en 1961 on derging enkele wijzigingen onder andere werd voor de reconstructie van de Nokweg 1000 uitgetrokken. Voor het reeds beschikbaar gestelde bedrag van 37.000 voor de aankoop van een nieuwe motorbrandspuit kan ook nog een draagbaar spuitje en bovendien slangen worden aan geschaft. De gemeentewoningen moeten zeer noodzakelijk spoedig geverfd wor den. Het is moeilijk, zeide de voor zitter, hiervoor offertes te krijgen van de plaatselijke schilders. Vol gens een offerte uit Leiden zal het verven van de bedoelde 120 wonin gen een bedrag van 36000 vergen onder volle garantie van een grote verffabriek. Er kan bovendien nog een korting van 5% worden gekre gen. De raad besloot dit schilder werk te laten uitvoeren. Op een vraag van de heer B. Loosbroek, wanneer met de verbe tering van het Noordeinde zal wor den begonnen, deelde de voorzitter mede, dat aan de voorbereidingen hiertoe gewerkt wordt. De heer Jac. de Rijk verzocht met spoed het gras te maaien langs de Herenweg. De heer W. Muys vestigde de aan dacht op de sloot langs de Kerkweg, die als open riool een gevaar voor de jeugd oplevert. De voorzitter deelde mede, dat de plannen voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie zijn opgezet. In afwachting hiervan verzocht de heer Muys een afraste ring aan te brenge;. langs deze sloot vanaf de Wilgenlaan tot de Dorps straat. NOORDWIJK AAN ZEE „MSV", afd. handbal De handbal afdeling van „MSV" organiseert op 25 juni a.s. een groot handbaltoernooi op het gemeentelijk aportpark aan de Van Panhuysstraat. Het eerste damesteam neemt zondag a.s deel aan een toernooi van de handbalvereniging „DOS" in Monster. De dames zullen daar uitkomen tegen „Foreholte", „Tempo" en „DOS". Het bestuur verzocht ons mede te delen, dat nieuwe leden voor de handbalafde ling van harte welkom zijn. Men kan zich daartoe opgeven bij mej. R. van der Meer, Vinkenlaan 41, Noordwijk-Binnen, tel. 2153. Mutaties by Gemeentepolitie De heer J. M. P. Barendse, voorheen briga dier van politie, werd met ingang van 1 juni j.l. bevorderd tot adjudant. De heer F. M. Vink is per diezelfde datum bevorderd van hoofdagent tot brigadier. Nederlaagwedstrijd „Noordwyk" De voetbalvereniging „Noordwijk" speelt morgenavond haar eerst nederlaagwed strijd tegen „Lisse", op het gemeentelijk sportpark, Van Panhuysstraat. De wed strijd vangt aan om 7 uur. NOORDWIJK BENOEMING MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Met ingang van 1 juni is als maat schappelijk werkster verbonden aan het „Interparochieel Sociaal Charita tief Centrum Noordwijk", bureau Wilhelminastraat 44, mej. C. Feringa. De spreekuren van de maatschappe lijk werkster zijn dagelijks van 9 tot 10 uur v.m., behalve zaterdags en woensdagavond van 7 tot 8 uur. Geslaagd Mej. C. J. M. van der Berg slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma dameskapper. KATH. GEZINSHULP OPGERICHT In Noordwijk is opgericht de „Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp in de gemeente Noord wijk". De meisjes, die voor de Stich ting werken zijn te onderscheiden in Gezinsverzorgsters en Gezinshelp sters. De gezinsverzorgsters hebben een opleiding genoten en kunnen in een gezin de moeder geheel vervan gen. De gezinshelpsters worden alleen aangesteld, indien er leiding aanwe zig is. Men is met twee meisjes gestart en binnenkort doet de derde gezinsver zorgster haar intrede. Zijn er meis jes die voor dit mooie beroep iets voelen, dan kunnen zij zich in ver binding stellen met de maatschappe lijk werkster van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum. HERNIEUWING DOOPBELOFTEN Morgen zullen 143 jongens en meisjes in de parochie van St. Je roen hun Doopbeloften hernieuwen onder de H. Mis van 8 uur. In ver band hiermede komt de gewon® Hooogmis te vervallen en wordt hiervoor in de plaats gesteld een stille H. Mis om 8 uur. De andere H.H. Missen zijn om 6 uur, 7 uur en 11 uur. Excursie Vogellust Morgen (zondag) maakt „Vogellust" onder deskundige leiding een excursie naar het landgoed „Groot Leeuwenhorst". Bijeenkomst te 7 uur v.m. bij Dijk en Burg. Belangstellenden zijn van harte welkom. WASSENAAR Geslaagd. Aan de rijksuniversi teit te Groningen is voor het kandi daatsexamen geneeskunde 2-b de heer Ph. J. de Korte. Geboren: Pieter Jacobus zn van H. D. Drenth en G. J. M. van der Does; Jan Cornelis zn van de Bruijn A. J. C. en M. Jüner; Harm. Jan zn van G. A. Roeles en M. T. Raas- veld; Wilhelmus Theodorus Gemma zn van A. C. van Steijn en T. A. Oudshoorn. Ondertrouwd: P. A. Bloys v. Tres long (Wassenaar) en J. M. v. Evert ('s Gravenhage); A. L. Verhoeff (Wassenaar) en M. L. A. van Leeu wen ('s Gravenhage); L. Köhelnberg (Wassenaar) en H. C. Moejes (Was senaar); P. H. J. Moser (Zwolle) en C. A. S. J. Loggers (Wassenaar); A. G. F. Agterberg ('s Gravenhage) en M. G. van den Boogaard (Wasse naar). Getrouwd: A. G. Velberg en J. J. Ruijgrok; J. S. Mulder en B. D. Nell; J. Douwes en A. F. A. Idema; C. van Santen en M. M. S. van Schie; M. H. Tielman en M. E. van der Linden; E. T. Bottgeer en A. J. M. Brandes; J. G. Klaverveld en J. M. Knijnen- burg. Overleden: Jennigje Bloem endaal 71 jr; Gerardus Hugo van der Kroft, 81 jr; Hendrika Catharina Wasser, 59 jr; Martha Hendrika Keeven, 76 jr; Henderica Noteboom, 88 jr. HILLEGOM Geboren: Marijke, d.v. H. Paase en W. Timmerman; Elisabeth Cornelia Marga- retha Maria, d.v. J. J. J. Eikhuizen en M. C. Wesseling; Catharina Suzanna, d.v. E. J. v. d. Waal en M. A. Dol; Eduard Henricus Johannes, z.v. H. P. Nieuwen- huizen en A. W. M. Fransen; Cornelia Euphemia, d.v. G. C. v. Saase en S. Groot; Abraham, z.v. A. Faas en S. M. v. Biezen. Ondertrouwd: S. M. v. d. Linden en C. M. A. Meijer. Getrouwd: M. Veldhuyzen van Santen en G. de Wilde; H. Kardol en A. Ande- weg; R. H. Kreischer en H. Koelemij. Uit melkkitten worden de bakken voorzichtig volgegoten met het water, dat bij de leden thuis in de kitten was overgeheveld. Geen vers water dus voor de vissen, die op de Aqua-Hortus 1961 in de Oranjerie van de Leidse Hortus worden tentoongesteld; ze worden gekoesterd in het element waar in ze zijn opgegroeid. Manifestatie van „Leidse school" Vorige week zaterdag hebben wij reeds een tipje mogen oplichten van de sluier, welke hangt rond de grote tentoonstelling Aqua-Hortus 1961, die van 21 juli tot 5 augustus in de Leids- Rijnsburgse bloemenweek gehouden wordt in de Oranjerie van de Leidse Hortus. De heer G. Borghart,voor zitter van de Leidse aquariumvere niging „De Natuurvriend" die deze expositie organiseert, heeft deze week een en ander verder uit de doeken gedaan en vol trots vertelde hij daar bij, dat deze hele onderneming, die grootser en groter belooft te worden dan alle vorige zeven tentoonstellin gen, voor het overgrote deel wordt opgebouwd door de leden zelf. „Wij passen hier met recht toe het voor el kaar - door elkaar systeem toe". Men is in de Oranjerie al druk be zig met het timmeren aan de verwe zenlijking van de artistieke gedach ten van het bestuurslid van „De Na tuurvriend" de heer' J. Visser, die zelf een prachtig aquarium bezit dat behoort tot de Leidse topaquaria. Ook Leidens burgervader, jhr. mr F. H. van Kinschot, een enthousiast lid van de vereniging zendt zijn aqua rium, dat door deskundigen genoemd wordt een rustig, stijlvol aquarium, waarop de eigenaar trots mag zijn, naar de Aqua-Hortus 1961, waarvoor radio en t.v. al geïnteresseerd zijn. En onze resultaten zouden nog fraaier kunnen zijn als nog meer Leidse aquariumhouders lid zouden zijn van „De Natuurvriend"; op het ogenblik hebben wij ongeveer 150 leden, dat is veel te weinig als wij zien, hoeveel mensen tegenwoordig 'de schoonheid en de liefhebberij van het verzorgen van een aquarium hebben ontdekt". „Wij zijn eigenlijk het slachtoffer geworden van onze liefhebberij", zegt de heer Borghart". In de aquarium wereld is Leiden een begrip gewor den. De vermaardheid van de „Leidse school" - Leidse Hogeschool zelfs - is niet tot het eigen land beperkt ge bleven, maar door de leden uitge dragen tot ver over de grenzen. Zo is er biivoorbeeld een Amerikaans tijdschrift, dat ons Leidse vereni gingsblad vertaald gaat uitgeven. We hebben dus wel een naam op te hou den en daarom willen we steeds maar mooiere tentoonstellingen houden", zegt de voorzitter van „De Natuur vriend" pretentieus, maar hij heeft een vereniginig achter zich staan met waardevolle aquarium-verworvenhe- den die hem in zijn streven met hart en ziel en met ervaren deskundigheid zal steunen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4