Weerbericht Amerikaanse groep nam kennis van structuurrapport en aanvaardde reclamenota De ramp in Clamart Om de Sahara De vrijheidsrijders Geruchten uit de Dominicaanse Republiek Stammenoorlog in Kivoe De lotgevallen van Robinson Crusoë ZATERDAG 3 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT BOND VAN BLOEMBOLLENHANDELAREN Een honderdtal stemgerechtigde leden en evenzovele andere belang* stellenden hebben op de gisteren in „Treslong" te Hillegom gehouden vergadering van de Amerikaanse groep van de Bond van bollen- handelaren kennis genomen van het rapport inzake het te voeren export beleid en van de door het bestuur ingediende nota's over de in Ameri ka te voeren reclame. Over de in houd van een en ander berichtten wij reeds uitvoerig in ons blad van gis teren. Een voorstel van het bestuur om de reclameheffing te verhogen van 1 tot 2l/j procent van de waarde der uitgevoerde orders werd aan genomen met 67 stemmen voor, 19 tegen en 6 blanco. LANGDURIGE GEDACHTENWISSELING Eer het echter zover was waren de sluizen der welsprekendheid wijd opengezet en eerst tegen half vijf in de namiddag viel de beslissing. De voorzitter van de Amerikaanse groep de heer C. J. v. Zijverden, heette by de aanwezigen van het openbare gedeelte van de vergode- ring vele belangstellenden welkom, waaronder het dagelijks bestuur van het P.V.S. met dr. A. J. Verhage aan het hoofd, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, het bestuur van het Bedrijfschap voor de bloembol- lenhandel, de heer F. J. van der Kolk, algemeen voorzitter van de Bond, mr. A. Springer, vertegen woordiger van de Eond in New York, de heer Walter Roozen, algemeen re clamechef, mr. Clarnett, publicity manager van Gottlieb Co., te New York en dr. W. J. van de Woestijne, die het rapport-Bakkenist over de exportbevordering heeft toegelicht. Na deze toelichting werd een groot aantal vragen gesteld, die door voor zitten van Zijverden, drs. S. C. Bak kenist, dr. Verhage en mr. Springer werden beantwoord. Enkele leden staken hun kritiek niet onder stoe len of banken. Tot enig concreet be sluit is men niet gekomen. Het be stuur zal op korte termijn een en- quete instellen, daarna zal men aan de hand daarvan de zaak nog eens goed doorpraten, dan bestaat er kans dat men een andere kijk op de zaak Het aantal slachtoffers van de ramp in de Parijse voorstad Clamart, waar 25 huizen donderdagochtend jl., na een grondverzakking en onder een reeks ontploffingen in elkander stort te, is door het op vrijdag overlijden van een donderdag geredde vrouw tot achttien gestegen. Er zijn 55 ge wonden, terwijl acht personen wor den vermist. Het zoeken naar de acht vermisten werd vrijdag, terwijl de redders bij hun nasporingen in de onder 'n dik ke laag modder bedekte puinhopen, door de gestaag neervallende regen werden doorweekt, voortgezet. Van tjjd tot tijd werd het werk gestaakt, om te kunnen luisteren naar even tueel hulpgeroep, dat donderdag avond nog zwak hoorbaar was. Er werd echter niets meer vernomen. Ridha Malek, woordvoerder van de afvaardiging der Algerijnse rebel len naar het overleg te Evian met vertegenwoordigers der Franse rege ring, heeft vrijdag te Genève op een persconferentie verklaard: „De een heid voor het Algerijnse grondgebied, de Sahara inbegrepen, is heilig. Voor ons geen nieuw Katanga en geen Tsjombe. 'Het Algerijnse volk moet zijn soe vereiniteit over geheel Algerië, waar van de Sahara een onafscheidelijk deel is, uitoefenen. Alle Algerijnse mannen en vrouwen en alle strij ders van het nationale bevrijdings leger staan achter dit denkbeeld". Een woordvoerder der Franse af vaardiging heeft later verklaard dat deze heeft vastgehouden aan de in september 1959 door president De Gaulle gedane uitspraak, volgens welke het te verlenen recht van zelfbeschikking slechts van toepas sing zal zijn op de Algerijnse depar tementen en niet op de Sahara. De stellingname door de Algerijnse delegatie in de bijeenkomsten van vrijdag heeft het meningsverschil over de toekomst van de Sahara ver diept. Een federale rechter in Montgo mery, Frank Johnson, heeft een or ganiseren van bustochten van „vrij heidsrijders" de eerstkomende twin tig dagen verboden. Tevens heeft hij de politie gelast de „vrijheidsrijders" te beschermen. „Wanneer zich opnieuw inciden ten voordoen als de afgelopen we ken hebben plaatsgehad zal ik enige leden van de Ku Klux Klan, 't stads bestuur en de gemeentelijke politie wacht en enkele negerpredikanten in de federale gevangenis laten op sluiten". Een woordvoerder van het minis terie van justitie in Washington heeft verklaard, dat het ministerie met een memorandum aan rechter Johnson tegen diens uitspraak ver zet heeft aangetekend. Johnson vaar digde het bevel uit op verzoek van de politie van Montgomery. krijgt, aldus de voorzitter. De heer A. Warnaar (Sassenheim) wees er drs. Bakkenist op dat met bij een volgende bespreking niet in alge meenheden, maar bepaalde Concrete ideeën ter tafel moet brengen. Voorstel reclame aanvaard. Na de lunch zette de vergadering zich schrap voor een breedvoerig de bat over de reclame. Het bestuurs voorstel, dat het onderwerp van de bespreking was, hebben wij reeds uitvoerig vermeld. Mr. Springer en mr. Clarnett, die uitsluitend Engels spraken, hebben de mogelijkheden van de reclame en de werkwijze op Amerikaanse leest uitvoerig en aan de hand van con crete voorbeelden toegelicht. De dis cussies werden afgewisseld in het Nederlands en Engels gevoerd, het geen deze vergadering toch wel een bijzonder aspect gaf. Uit de vergadering bleek zowel in stemming als tegenstand. Vooral over de wijze van heffing (over het fac torbedrag of over het m.p. bedrag) was verschil van mennig. Een der leden wilde aan de aanneming van het voorstel de voorwaarde verbin den dat het areaal zou worden uit gebreid, hy stelde daarom voor het bestuursvoorstel in die zin te split sen. De voorzitter drong er echter op aan het voorstel te aanvaarden zoals het ter tafel werd gebracht en de technische uitwerking over te la ten aan het bestuur van de Ameri kaanse groep en de adviescommissie. De stemming was een beetje ver ward. Eerst deed men het met zitten en opstaan; een dozijn tegenstem mers ging staan, zodat het op deze wijze eigenlijk was aangenomen. La ter ging men echter tot hoofdelijke stemming over met het reeds in de aanhef van dit verslag vermelde re sultaat. Helena Rubinstein's wereld beroemde schoonheidsprodukten en een volledig gamma van haar laatste creaties zijn in onze parfumerie-afdeling verkrijg baar. Een der beste specialistes van dit huis is in onze parfu merie-afdeling aanwezig voor het geven van adviezen voor huidverzorging en make-up. PARFUMERIE SURINGAR Breestraat 108 - Leiden - Tel. 23401 Washington maakt zich bezorgd Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft vrijdag te Washington tegenover verslaggevers verklaard, dat het „State Depart ment" zich ernstig ongerust maakt over onbevestigde geruchten, na de moord op generalissimus Rafael Tru- jillo, volgens welke er in de Domini caanse Republiek zeer krachtige maatregelen worden genomen tegen de tegenstanders van de regering. White verklaarde verder, dat 't mi nisterie ook onbevestigde berichten had ontvangen over gevechten in 't grensgebied tussen de Dominicaan se Republiek en Haiti. Hij zei, dat de geruchten Washington uit alle mogelijke bronnen hebben bereikt. Voor het ogenblik wordt het zen den van Amerikaanse mariniers naar de Dominicaanse Republiek niet be oogd. White sloot evenwel de moge lijkheid niet uit, dat de Amerikaan se vloot en de mariniers in actie ko men ingeval het leven van Ameri kanen in de Dominicaanse Republiek, waar 5.200 Amerikanen wonen, in gevaar verkeert. Na de vader de zoon President Balaguer heeft vrijdag avond generaal Rafael Trujillo jr. officieel benoemd tot hoofd van de generale staven der strijdkrachten. Dit is een post, welke nog gecreëerd moet worden. Gelukkig is er ook geen diploma voor nodig. Trujillo jr. verbleef drie jaar geleden in de.Ver- enigde Staten en zakte daar voor zijn officiersexamen. Niettemin werd hij kort na zijn terugkeer tot staf chef van het leger benoemd en tot vier-sterren generaal gepromoveerd. Eén der moordenaars van Trujillo, de eerste luitenant Amado Garcia Guerrero, is in een vuurgevecht met De V.N. zijn vrijdag begonnen met de uitvoering van een program voor hulp aan duizenden Kongolese vluch telingen in Kivoe. Na overvallen van Kongolese soldaten op de stam der Basji, waarbij vele mensen ver moord zouden zijn, zijn massa's stam leden de bergen ingevlucht. „Belga" meldt in een telegram uit Sjangoegoe, een aan de grens van Kivoe gelegen plaats in Roeanda- Oeroendi, dat deze week tussen de drie- en achthonderd leden van de stam der Basji zijn gedood in gevech ten met Loemoembistische troepen uit Stanleystad. Maleise soldaten van de V.N., die voor onderzoek naar het betrokken gebied zijn gezonden, hebben 33 lij ken gevonden. Een groot gebied ten zuiden van Boekavoe is verwoest en platgebrand. De oorzaak van de on lusten in de provincie Kivoe, die on der gezag staat van de Loemoembis- ten in Stanleystad, is niet bekend. Men neemt in Leopoldstad aan, dat zowel rivaliteit tussen stammen als ongedisciplineerdheid van bepaalde groepen Kongolese soldaten een rol hebben gespeeld. Koninkrijk Zuid-Kasai Het radiostation van Bakwanga, de hoofdstad van de Kongolese mijn- staat Zuid-Kasai, heeft meegedeeld, dat de Nationale Vergadering don derdag een regering heeft gekozen en de naam van het land heeft ge wijzigd in „Het Verenigd Koninkrijk Zuid-Kasai". Koning is Albert Ka- londji. Nederlanders tijdelijk gevangen In het militaire kamp bij Leopold stad, waar president Tsjombe van Katanga gevangen wordt gehouden, hebben twee Nederlandse technici van de V.N. en een Belgische zaken man ruim een etmaal gevangen ge zeten. De twee Nederlanders de ver- bindingsdeskundige G. Brinkmann en de radiotechnicus J. R. Gijsbers en de Belg Barman werden woens dag aangehouden, toen zy bij 't zoe ken naar een geschikte plaats voor een radio-ontvangstation te dichtbij het kamp kwamen. Zij werden de volgende avond vrijgelaten, nadat dr. Sture Linner, het tijdelijk hoofd van het V.N.-werk in Kongo, per soonlijk een beroep had gedaan op generaal Moboetoe, de bevelhebber van het Kongolese leger. In een loods aan de Merwhaven in Rotterdam is vanmorgen vroeg de 21-jarige havenarbeider B. Dobber uit Ridderkerk met een yalewagen tegen een klamp vaten gereden. Een baal van 212 kg katoen viel van de wagen op het hoofd van de bestuur der. Deze kwam achterover op de grond terecht en liep een schedel- basisfractuur op. Nadat hy naar het havenziekenhuis was vervoerd, bleek de jongeman reeds te zijn overle den. Zeilers verspeelden op zee hun schip Vier Amsterdammers, die gister middag in hun zeilboot uit Delfzijl vertrokken waren, zijn op zee in ern stige moeilijkheden geraakt. Zij wa ren op weg naar Kopenhagen om daar hun vakantie door te brengen. Door de sterke noordenwind en hoge zeegang raakte de achtermast los en begon het schip water te maken. Ten noorden van Mellum in de monding van de Weser werden de zeilers door de IJslandse vissersboot „Vinkingur" van boord gehaald; nadat zij met lichtpatronen om hulp hadden ge vraagd. Bij het langszij liggen stoot te het jacht enige malen tegen de vissersboot, waardoor het zo ernstig werd beschadigd dat het even later zonk. De geredden werden later aan de reddingboot „H.H. Meier" overge geven, die hen naar Bremershaven bracht, waar zij in het zeemanshuis zyn ondergebracht. Zy hebben geen letsel opgelopen. AUTOMOBILIST VERDRONKEN Vanochtend omstreeks half negen is een personenauto te Duur (gem. Olst) in een kolk gereden. De enige inzittende, de 58-jarige A. Westen broek uit Deventer, is hierdoor om 't leven gekomen. De bestuurder heeft naar men aanneemt, op de bochtige dijk Deventer-Zwolle te snel gere den en daardoor de macht over het stuur verloren. De auto reed van de dyk en schoot rakelings langs een hengelaar, die aan de kant van de kolk zat te vissen. De auto verdween vrijwel geheel onder water. Men heeft de auto gelicht. De bestuurder was inmiddels overleden. Brommer onder sneltrein de politie gedood. Guerrero had zich bij een tante in Ciudad Trujillo ver borgen. Hij schoot één van de agen ten, die hem wilden arresteren, dood en verwondde een ander voordat hij zelf dodelijk werd getroffen. Twee andere leden van de groep, die de aanslag pleegde, zijn gearresteerd. KOMPLOT TEGEN TRUJILLO JR. Een komplot van Dominicaanse studenten om Rafael Trujillo jr tij dens een plechtigheid in het nationale paleis ter gelegenheid van de begra fenis van zijn vader te vermoorden, is vrijdagochtend mislukt, zo heeft Juan Romero Ulloa, de secretaris-ge neraal van de Dominicaanse revolu tionaire beweging, zterdag in Mexi- co-Stad begend gemaakt. Volgens be richten van geheime zenders in de Dominicaanse republiek zouden en kele doden zijn gevallen en onge veer 300 arrestaties zijn verricht. De aanslag mislukte, doordat Tru jillo jr in tegenstelling tot de gege vens, waarover de deelnemers aan het komplot ^beschikten, niet de plech tigheid in het paleis bijwoonde. Hij voegde zich pas in het luchtmacht kamp van San Isidoro, in de omge ving van Ciudad Trujillo, bij de rouwstoet. Volgens Romero Ulloa is de Domi nicaanse hoofdstad door streke mi litaire eenheden bezet. De pers zou aan een strenge censuur zijn onder worpen. AMERIKA NEEMT VOORZORGSMAATREGELEN Het Amerikaanse vliegdekschip „Shangri-La" heeft vrijdagavond on verwachts de vlootbasis Mayport in Florida verlaten. Volgens geruchten zou dit vertrek te maken hebben met de gebeurtenissen in de Domi nicaanse Republiek. Volgens een woordvoerder van de marine is het schip uitgevaren „om gereed te zijn in geval van nood". DODE BIJ VERKEERSONGELUK Een inwoonster van Bussum, de 38-jarige mevr. H. M. Adriaanse- Arends, is vannacht omstreeks 12 uur om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de rijksweg Utrecht-Den Bosch nabij het ver keersplein Ouderijn. Zij zat met haar echtgenoot in een personenauto, die door een truck met trailer, die door tot dusver niet opgehelderde oorzaak van de weg is geschoven, werd ver pletterd. Het ongeluk gebeurde toen de truck deze personenauto wilde passeren. Het slachtoffer kwam on der de auto terecht en is ter plaatse overleden; haar echtgenoot bleef on gedeerd. Tussen trein geraakt Om 10 uur gisteravond is op het station te Delft de 65-jarige heer C. A. Hazenkamp, uit Kwintsheul, tus sen het perron en een naar Den Haag vertrekkende trein geraakt. De man is vrijwel op slag overleden. Hij trachtte in de reeds rijdende trein te stappen. Vrouwelijke (gediplom.) pompbediendes Nederland krijgt binnenkort de eerste vrouwelijke, gediplomeerde pompbediendes. De belangstelling voor dit heel nieuwe vrouwenberoep is zo groot, dat een benzineverkoop- maatschappij besloten heeft ook voor de meisjes een cursus te organise ren. Van 5 tot en met 7 juni wordt de eerste gehouden. Er doen acht toekomstige pompbediendes aan mee. Een zelfde aantal staat op de nominatie voor de volgende cursus. In navolging van de mannelijke collega's, die al een tiental jaren deze opleiding krijgen, zullen zij worden, onderwezen in produkten- kennis, administratie, onderhouds werkzaamheden en service-verle ning. Op de onbewaakte overweg in de Knoevenoordstraat te Brummen is gisteren de 24-jarige G. Hilger met zijn bromfiets onder dè van Arn hem komende sneltrein, die om vier uur het station Brummen passeert, gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. De heer Hilger was op weg naar zijn aanstaande schoonouders, die vlakbij de overweg wonen. De „Blokhuizen" hielden familiereünie Dezer dagen hebben onge veer honderd leden van de Stichting „Familie Blokhuis Fonds", allen afstammelingen van een vroegere burgemees ter van Bunschoten, Gijsbert Blokhuis, in Amersfoort, Bun schoten en Spakenburg 'n fa miliereünie gehouden, de eer ste, die na 11 jaar weer werd georganiseerd. De deelnemers verzamelden zich' in Amers foort, waarna men naar de eigen boerderij van de stich ting vertrok, die zich ergens op de Veluwe bevindt en waar de lunch werd gebruikt. De voorzitter van de stich ting, ir. G. L. Blokhuis uit Den Haag, reikte hier ook de eer ste „Blokhuispenning^' uit aan de 82-jarige heer W Blokhuis uit Voorburg. Later op de dag werden de Blokhuizen ontvan gen op het gemeentehuis van Spakenburg, waar men zich verenigde rond de beeltenis van stamvader Gijsbert Blok huis. De gemeentesecretaris van de gemeente Bunschoten, waartoe ook Spakenburg be hoort en die het gezelschap had ontvangen, ontving even eens de Blokhuispenning. w Nr. 49. Robinson werkte nog maar steeds voort aan de boom, waaruit hij hoopte -eens een boot te bouwen. Hij moest echter inzien dat het jaren zou duren al vorens dit werk tot een goed einde zou komen. Toen hij reeds drie jaren op het eiland verbleven had, KARDINAAL GIOBBE PROTECTOR ZUSTERS DOMINICANESSEN (VENLO) Paus Joannes XXIII heeft kardi naal Giobbe, jarenlang nuntius-in ternuntius in ons land, benoemd tot protector van de zusters Dominica nessen van Bethanië, die haar moe derhuis in Venlo hebben. Deze congregatie, welke zeer veel werkt voor ongehuwde moeders, voor reclassering en kinderbescher ming, heeft 8 huizen in Nederland en 6 huizen in België, Duitsland, Ca nada en Nederlandse Antillen. BOORD AALMOEZENIERS MET PASSAGIERSSCHEPEN De volgende boordaalmoezeniers zullen met de passagiersschepen der emigranten vertrekken: Statendam 6 juni naar New York: paterh P. Kiene SJ, Spaubeek L.; Maasdam 14 juni naar New York: kapelaan W. J. Wiertz, Kerkrade; Groote Beer 17 iuni naar New York: mgr. C. Bakker, Nijmegen; Rijndam 17 juni naar Montreal: pater Tr. Maarschalkerweerd OFM, besloot hij het eens te doortrekken, want dit had hij Den Haag; tot nog toe nooit gedaan. Seven Seas 20 juni naar Montreal: kap. B. Rozestraten, Den Haag; Hij verzamelde mondvoorraad voor verschillende da- Statendam 27 juni naar New York: gen, nam boog en pijlen, zijn byl en begon zijn tocht.kapelaan F. Wiertz, Heerlen. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) HOGERE TEMPERATUREN Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, later matige wind draaiend naar west tot zuid west. Hogere temperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI 1. bew. 26 15 STOCKHOLM onbew. 24 10 OSLO L bew. 20 10 KOPENHAGEN regenbui 23 13 ABERDEEN zw. bew. 17 10 LONDEN 1. bew. 18 7 AMSTERDAM regenbui 16 10 BRUSSEL regen 12 9 LUXEMBURG regen 11 8 PARIJS zw. bew. 14 10 BORDEAUX zw. bew. 14 11 GRENOBLE zw. bew. 19 12 NICE 1. bew. 11 8 PARIJS zw. bew. 14 10 BERLIJN onbew. 23 12 FRANKFORT geh. bew. 13 11 MüNCHEN zw. bew. 19 9 ZURICH zw. bew. 16 10 GENèVE regen 16 10 LOCARNO onbew. 17 7 WENEN regen 13 INNSBRUCK geh. bew. 10 BELGRADO onbew. 27 13 ROME 1. bew. 23 13 AJACCIO regenbui 21 13 MADRID 1. bew. 17 MALLORCA zw. bew. 24 11 LISSABON onbew. 21 14 PAUZE Morgen: zondag in het octaaf van Sacramentsdag; 2e zondag na Pink steren. GERUSTSTELLEND. Wanneer je midden op het plein voor de St. Pieter in Rome staat, kun je heel in de verte in de duistere opening van de kerk een lichtgloed bespeuren. Dit licht in de duisternis straalt uit van het énige gebrand schilderde raam in de basiliek: een gouden duif, het zinnebeeld van Gods Heilige Geest. Het raam is opgeno men in de zogenaamde „Glorie van Bernini" en zendt aldus zijn licht uit over de „Stoel van Petrus". Te midden van de goed-bedoelde, maar niet altijd gelukkig of juist geformu leerde meningen, die tegenwoordig in de Kerk opgeld doen, is het een geruststelling, dat het de Heilige Geest is, die de Kerk verlicht en tot ons spreekt bij monde van de bis schop van Rome, de Paus. PUZZEL Oplossing no. 513 Hor. 1. moor, 4. Etna, 7. tneier, 9. schelling, 10. mis, 11. mud, 15. luitenant, 18. noria, 19. sage, 20. slap. Vert. 1. mast, 2. omheining, 3. ree, 4. eel, 5. tribunaal, 6. alge, 8. Ilm, 12. bles, 13. ver, 14. stap, 16. toe, 17. nis. PUIST ,Ben je niet een beetje overhaast met het behang, man. Het nut van een röntgenfoto.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3