„TOSCA" VOOR TV KINDEREN ZATERDAG 3 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT U HEBT VAST WEL EENS BELEEFD dat een fles, die men precies tot de rand gevuld heeft, plotseling buiten zijn oevers" treedt. Dat kan men verhinderen door bijtijds een stohalm of een dun rietje door de trechter te trekken waardoor de lucht kan ontsnappen. Deze tip kunt u beslist wel gebruiken als u met inmaken gaat beginnen. NOG EENS OVER PLAKBAND Er zijn zoveel goede soorten plak band, dat men ook tegenwoordig daarmee gebarsten porselein kan re pareren. Immers na het lijmen is het voorwaarde voor een goed resultaat, dat de gelijmde vlakken tijdens het drogen goed tegen elkaar blijven zit ten. En daarvoor juist is plakband uitstekend geschikt, want als men dit materiaal dwars over de breuk lijn plakt ontstaat de vereiste druk. De vaklieden binnen werkten onverstoorbaar door, toen H.M. Koningin Juliana gisteren een bezoek bracht aan de Gero-fabriek in Zeist, voor de ramen van de fabriek dromden evenwel honderden, vooral jonge, Zeistenaren samen om de landsvrouwe van nabij te kunnen zien Koningin bezocht Zeist Hartelijk en ongedwongen Het hoogbejaarde echtpaar Fox in Den Dolder is de eer te beurt geval len H.M. de Koningin, die gisteren een werkbezoek bracht aan de ge meente Zeist het eerst een bloemen hulde te mogen brengen. De vorstin, die was gekleed in een japon in bruin patroon met stola, ge completeerd door een mantel in ge broken wit en bruine hoed, werd bij dit bezoek vergezeld door mevrouw L. A. J. baronesse de Smeth gebo ren van Pallandt, dame du palais en haar particulier secretaris, mr. J. van der Hoeven. Na een bezoek aan de Dolderse speeltuin, waar de jeugd uit deze Zeister buurtschap een massale dank- hulde bracht, heeft de Koningin de Nederlandse optiek- en instrumen tenfabriek bezichtigd. Ook bracht zij een bezoek aan de Zeister werkplaats voor minder-validen op het plaatse lijk industrieterrein. Buiten het pro gramma om bracht de vorstin een bezoek aan haar oud-kamenier de 73- jarige mevrouw M. A. MatserUiter- wijk, wonende aan de Johan de Wit- laan 43 te Zeist. Na de lunch in de Gemeentelijke Technische School te Zeist, waar de gasten werden bediend door de leer lingen van de huishoudschool, werd het werkbezoek voortgezet met een bezoek aan de Zeister Gerofabriek, die het volgend jaar het gouden ju bileum viert. Na een bezoek aan de nieuwe flat- wijk „Het Kerckebosch" en aan het complex van de Evangelische Broe dergemeente maakte het gezelschap vervolgens langs het slot een rond rit door de wijken „Griffensteyn" en „De Kroost". Via de binneplaats van het ge meentelijk bejaardencentrum „Brink- hove" waar de bewoners de Koningin luide toejuichten eindigde het werk bezoek in de medisch-pedagogische inrichtingen „Veldheim" en „Stenia" aan de Utrechtseweg. Het moet niet zó.... „Kijk eens, papa, ik heb een hele kant vol a's ge schreven; zien ze er niet mooi uit?" „Nou, nee hoor, die zijn allemaal scheef. Wat denk je wel, dat de juffrouw zegt als ze al dat onordelijke gekras ziet?" Een goede raad: Ga er vanuit, dat bij het kind goede ;wat goede humor hebben beter effect als opvoedings- Maar zó.... De vader: „Geweldig, dat zijn heel wat a's bij el kaar. Zo, nu zal ik eens een potlood pakken en dan zetten we een kruis onder elke letter die er mooi uit ziet. Kijk zó. En daar zie ik weer een mooie wil aanwezig is. Waardering op de juiste plaats en en leermethoden dan koude kritiek. Lit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Overal staan de vlierstruiken in volle bloei. Strakjes zullen de bloe sems bessen hebben gevormd, die heerlijk geuren en smakelijk zijn. Maar ook de bloem zelf is met z'n weinig uitgesproken, maar bijzon der aparte smaak een delicatesse. De schermen (2 per persoon is meer dan voldoende) worden ge wassen, ondergedompeld in beignet deeg, waaraan iets zout is toege voegd en in niet al te heet frituur vet gebakken. Wel een zeer goed kope groente, die de prijs van het zondagmaaltje weer een beetje goed maakt. ZONDAG: toast met nieuwe haring, kalfsfricandeau, asperges in kaas saus, nieuwe aardappeltjes, Haag se bluf. MAANDAG: bami, karnemelkvla. DINSDAG: eierkoek, spinazie, aard appelpuree, koffievla met banaan. WOENSDAG: runderlapjes, andij vie, rauw gebakken aardappelen, rijst met bessensap. DONDERDAG: dikke groentesoep met rijst, rabarbervlaai. VRIJDAG: Vlaamse paling, peterse- lie-aardappelen, sla, flensjes ge vuld met aardbeien. ZATERDAG: gebakken vlierbloe sem, aardappelen met ham, yog- hurtvla met gember. EIERKOEK 6 eieren, 1 dl melk, 50 gr. bloem, wat zout en peper, 50 gr. boter, 1 kg. spinazie. De spinazie wassen, 10 minuten koken, hakken en warm houden. De eieren loskloppen met zout en peper en de bloem en de melk erdoor mengen. De helft van de boter in de koekepan laten smel ten; de helft van het deeg erin gie ten en er een omelet van bakken. Zodra hij aan de bovenkant droog is hem op een verwarmde ronde schotel laten glijden. De rest van de boter in de koekepan doen en van het deeg een tweede koek bakken. Intussen de eerste koek bedekken met hete spinazie. De tweede koek zodra hij is gebakken met de ge bakken kant naar boven erop leg gen en bestrooien met geraspte kaas en zo opdienen. VLAAMSE PALING 750 gr. paling, peper en zout, 100 gr. boter, 1 uitje, blaadje laurier, een takje peterselie en wat sago. De goed schoongemaakte paling in moten snijden. Met peper en zout bestrooien en met de boter mooi bruin bakken. Het fijn gesneden ui tje en de kruiden erbij doen. Een scheutje wijn toevoegen en de pa ling hier 15 minuten zachtjes in sto ven. Het nat met wat sago binden en de paling bestrooid met wat pe terselie opdoen. OOK PARKIETEN KUNNEN LEREN PRATEN Gaskomfoor aangestoken Woning in de lucht, man ernstig gewond Gisteren heeft zich in H. I. Am bacht een gasontploffing voorgedaan, etngevolge waarvan een persoon ernstig werd gewond en een huisje aan de Onderdijkserijweg 58 een prooi der vlammen werd. De ontploffing ontstond, toen dè be woner, de heer J. Romein, een gas- comfort wilde aansteken en een lu cifer aanstreek, Vermoedelijk had zich in de keuken, waar de man zich bewind.', een hoeveelheid _>as verza meld doordat of de kraan van de gas fles niet voldoende was afgesloten of doordat er een lek in de leidingen was ontstaan. De ontploffing ging gepaard met een steekvlam, die de keuken terstond in lichterlaaie zette. De brandweer van H. I. Ambacht kon niet verhinderen dat enige tijd later het gehele huisje afbrandde. Als gevolg van de luchtdruk wer den de achtermuur en een deel van de zijmuur van de keuken wegge drukt. De heer Romein, die brand wonden aan onderlichaam en armen had opgelopen, kwam buiten tussen het puin terecht. Hij werd naar een der Dordtse ziekenhuizen overge bracht, zijn toestand is thans redelijk. Mevr. Romein en haar zoon kon den zich in veiligheid stellen. Geduld en liefde nodig. Al vele jaren worden parkieten en papegaaien in ontelbare huiska mers gehouden. De parkiet meer dan de papegaai, daar de laatste ift aanschaf bepaald prijzig is. Overi gens is het onderscheid in naam fei telijk onjuist, want de papegaai be hoort tot de parkieten. Het is een stompstaartparkiet, maar omdat de verzorging zo afwijkt van de lang staartparkieten e.d. zullen wij de beide groepen maar met de beken de namen blijven aanduiden. Een belangrijk verschil, waar ie der rekening mee moet houden, is de omstandigheid dat een papegaai alléén gehouden kan worden en de parkiet beslist een medebewdher van het andere geslacht bij zich verlangt, anders laat hij al heel gauw zijn kunstjes achterwege en zal ineengedoken op z'n stokje zit ten zonder nog enig geluid te geven. Op deze wijze zijn al verscheidene vogels weggekwijnd. De parkiet is overigens juist een zeer sterke en gemakkelijk tot broe den te krijgen huisvriend, die ook heel aanhankelijk kan worden als de verzorger steeds de zelfde blijft. Het 's zelfs mogelijk een zelf opge voed jong te leren spreken, maar net als bij de papegaai is daarvoor alleen de man geschikt. In aanmer king hiervoor komt de grasparkiet, die in 850 variëteiten voorkomt, en die gemakkelijker leert spreken dan de papegaai. Handtam naar school. Wie een jong wil leren praten, zal heel wat geduld moeten opbren gen, want eerst moet de vogel vol komen gewend en gehecht zijn aan de verzorger en dan pas kunnen de dagelijkse lessen beginnen. De mini mum leeftijd bedraagt voor parkie ten voor parkieten 3 weken en bij papegaaien, afhankelijk van de broedduur, een of twee maanden. Het dier moet handtam zijn en tel- als de pop wekenlang in het broed- hok verblijft. De broedkooi voor de parkieten voldoet reeds als ze de maten heeft van 75x30en40 cm. In de kooi moeten 2 broedblokken (berkenstammetjes) worden aange bracht. Voor drie paar parkieten is een kooi van 100x50x70 cm al ge schikt. Daarin moeten dan zes ber- kenblokken in worden aangebracht, want de vogels zoeken een woning naar keus. Wanneer u bemerkt, dat de vo gels een woning betrokken hebben is 't noodzakelijk u geheel terug te trekken. Blijft u vooral uit de buurt tijdens het broeden, want 'de parkiet laat al heel gauw het nest in de steek en komt niet meer terug op de plaats waar ze verschrikt is. Be heers uw nieuwsgierigheid en wacht de tijd af. Na 18-20 dagen zal, als alles goed gaat, en gepiep van de jongen u in kennis stellen van de blijde gebeurtenis. Wacht nog en kele dagen met controleren en werp pas dan een voorzichtige blik naar binnen. De onooglijke jongen zullen hun nog kale ruggen laten zien, zo dat u ze kunt tellen. Nog vier tot vijf weken blijven ze in het blok verborgen en pas als zij hun veren- pak hebben, komen z. te voorschijn. Tijdens de broedtijd hebben uw vogels extra voer nodig in de vorm van fruit en vers groen. Ook na het uitkomen van de eieren moet u blij ven doorgaan me het geven van groen ontkiemend zaad, een geweekt sneetje wit- of bruinbrood en tij dens het grootbrengen van de jonge vogel nu en dan wat verkruimeld geel van een hard gekookt ei. Wilt u meer weten van kleur- kweek e.d., dan moet u voor ver jaardagjaardag of vaderdag eens een vogelboek vragen. Ook voor de par kieten zijn ar speciale uitgaven. Zorgt u verder voor wat speelgerei, zoals schommels, bellen en een spie geltje, - waarmee ze zich uitstekend kunnen vermakén. Het zyn nL uit- kenmale goed gevoed zijn voor de gesproken acrobaten! les. We nemen het dan rustig op dr. Ornitho. de linkerhand. Het meest geschikt is de stem van een vrouw, daar de lagere stemmen van de mannen soms onvoldoende doordringen. Schelle geluiden heb ben trouwens op alle vogels meer invloed dan minder hoge tonen. Begin met één enkele naam of een kort woord met de e- of i-klank her haaldelijk voor te zeggen. Aanvan kelijk antwoordt onze vriend in zijn eigen taal, maar na dagen, misschien pas na weken, komen de goed klan ken naar voren. Dug-in dag-uit moe ten we het proberen. Pas als we na een maand geen oucces hebben, mo gen we het opgeven en een andere man uitzoeken. Gevarieerde voeding nodig. Bij goede en liefdevolle verzor ging (nooit mogen we straffen, al tijd moeten we geduld betrachten) zullen we op deze wijze een gezel lige prater kunnen opkweken, die dank zij de dagelijkse aandacht ook weinig last van ziekten zal onder vinden. De meest voorkomende ziekten zijn bij parkieten en pape gaaien het gevolg van eenzijdige voeding. Tot de gevolgen behoren snavel- en pootvergroeiingen en kalkpoten die zo erg kunnen worden, dat het dier zich niet op de stok kan hou den. Dan willen er nog wel eieren- eters onder de parkieten voorkomen, die het broeden doen mislukken. Met de parkieten kunnen geen kleinere tropische vogels samen worden gehouden. Kanaries zou nog gaan, maar alleen als er niet ge broed wordt, want plundering der nesten is een lastig euvel in dat geval. De kleurkweek. In Londen is een spectaculaire show gehouden met hoedjes, ver vaardigd van „Nelton". Je kunt op de hoedjes gaan zitten, in elkaar knoedelen en desnoods in het water gooien, doch de vorm blijft behouden. Christine Duthie toont ons hier enige hoedjes van het model „Royal Ascot". De VPRO-TV neemt zaterdagavond de opera „Tosca" over, uitgezonden door de Duitse televisie De Tosca-rol in de opera zongen door de Italiaanse sopraan Renata Tebaldi (foto). die wordt wordt ge- OPLOSSING RUIMTEVAART NAAR VENUS. De acht veranderingen zijn: 1. jas zak van heed links 2, armnaad van conducteur, 3. broek van linker heer, 4. schoenen van de conducteur, 5. schaduw op de maan, 6. planeet rechts boven, 7. klep van tas con ducteur, 8. strepen in jasje heer rechts. Indien u op speciale kleuren uit bent, is het aan te raden speciale broedkooien aan te schaffen, want een parkiet pleegt graag overspel

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10